PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Skystar HD 2 PCI - Βοήθεια!



steli0s
01-04-10, 20:37
Παιδια καλησπερα!

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα προβλημα που δεν μπορω να δωσω εξηγηση...

Σημερα μου ηρθε η Technisat Skystar HD2, μεχρι προτινος ειχα την Skystar 2.

Την συνδεω σε μια pci θυρα, ανοιγουν τα windows σε αναλυση 800χ600 (αντι 1680χ1050) και ειναι απενεργοποιημενο το Aero...
Ψαχνω στις ρυθμισεις και βλεπω οτι ειναι ενεργοποιημενο κανονικα.
Η καρτα γραφικων μου εχει 3 εξοδους: VGA, DVI και HDMI.
Οι συνδεσεις μου ειναι:
DVI -> PC Monitor
HDMI -> HDTV

To HDMI δεν εδειχνε απολυτως τιποτα, σαν να μην εχω συνδεσει κατι.
Το DVI εδειχνε κανονικα, αν και στις ρυθμισεις δεν μου εγραφε ουτε το ονομα του μονιτορ ουτε τπτ. Μονo "Default PC Monitor".

Μεσα στο Device Manager δεν δειχνει ουτε την καρτα γραφικων.

Απεγκαθιστω τους drivers της Skystar 2, περναω αυτους της Skystar HD2 και δοκιμαζω την καρτα. Τα καναλια ανοιγουν κανονικα και η καρτα δουλευει. Αλλα η εικονα κανει συνεχεια σπασιματα γιατι ειναι σαν να μην εχω εγκατεστημενους vga drivers.

Κλεινω τον υπολογιστη, βγαζω την skystar, ανοιγω ξανα το pc και ολα μια χαρα.
Και το 2ο μονιτορ δουλευει και το Αερο και ολα.

Την ξανασυνδεω, ξανα τα ιδια (αν και αυτη τη φορα δεν ανοιξε σε 800χ600 αναλυση).

Τα specs του pc μου:

Windows 7 x64 Professional

Μητρικη: ASUS A8R-MVP
CPU: AMD Athlon x2 4800+
VGA: Nvidia Geforce G210
2GB RAM

H καρτα εχει και εξτρα θυρα για τροφοδοσια, δοκιμασα και με εξτρα τροφοδοσια και χωρις. Οπως επισης και με διαφορετικες θυρες pci της μητρικης.

treli@ris
15-05-10, 15:41
Κανε απεγκατασταση οτιδηποτε υπαρχει και εχει σχεση με τις καρτες. Κανε επανεκκινηση αφου εχεις κουμπωσει την καρτα και εχεις βαλει και το εξτρα ρευμα. Να εχεις μονο το μονιτορ συνδεδεμενο. Βαλε τους οδηγους χειροκινητα κι οχι μεσω του setup.

steli0s
15-05-10, 15:51
Τελικα φιλε μου την ανταλλαξα με ενα φιλο με την Skystar HD1, μου δουλευει μια χαρα και σε αυτον το ιδιο η δικια μου, οποτε τελος καλο ολα καλα :)

sdikr
15-05-10, 15:54
Αυτό μου θυμίζει τα παλιά προβλήματα που είχαμε με irq κλπ κλπ
ίσως αν έβαζες ποιο καινούργιο bios στην μητρική να δούλευε

Passenger57
28-05-10, 02:56
Παιδιά είχα την skystar 2 και επειδή κάποια στιγμή χαλασε και επιανε τα μισα transponders...αγόρασα την HD2 και την εγκατέστησα στο pc μου. Όλα εντάξει με τους drivers κανένα πρόβλημα αλλά δεν δείχνει με το ίδιο καλώδιο lnb kai diseque ( διπλό ) να πιάνει τίποτα! Σήμα μηδέν και με το progvb 6 kati και με το dvb viewer. Και με το το τελευταίο net framework...τιποτα! σήμα μηδέν! βγάζω το diseque βάζω ένα lnb ...τιποτα βάζω το diseque πάλι τιποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.