PDA

Επιστροφή στο Forum : Connx 8Mbit > Έως τώρα εντυπώσεις



daffy
01-04-10, 20:51
Ιδού η μέχρι τώρα ιστορία, ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του:

Για κυρίως οικονομικούς λόγους αποφάσισα να πάρω το double play του OTE, δηλαδή 8άρα γραμμή και απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις. Μέχρι τώρα είχα ένα δικό μου "μοντέλο" σύνδεσης 2mbit, που απαρτιζόταν από γραμμή (σκέτη) adsl 2mbit ενεργοποιημένη μέσω ΟΤΕ (ερχόταν δηλαδή το πάγιο της ενσωματωμένο στον τηλεφωνικό λογαριασμό) και για ISP (username-password online σύνδεσης) έπαιρνα εξάμηνα προπληρωμένα πακετάκια της forthnet. Τόσα χρόνια λοιπόν ήμουν υπερευχαριστημένος με τα πτωχά μου 2mbit επειδή η σύνδεση ήταν βράχος. Δεν είχα ποτέ disconnects και από pings ήμουν αρκετά έως πολύ καλά (εκτός από τις μέρες που η fortnet είχε προβλήματα με το routing της). Για router είχα/έχω ένα 3com 5ετίας που είναι σκυλί και τα στατιστικά της 2mbit γραμμής ήταν κάπως έτσι:

Noise Margin > Upstream: 23 dB Downstream: 20 dB
Attenuation > Upstream: 44 dB Downstream: 37 dB

Οπότε καθώς κάνω την αίτηση για τo double play τηλεφωνικά, ρωτάω την κοπέλα που με εξυπηρετούσε το κατά πόσον μπορώ να επιλέξω το ασύρματο router που δικαιούμαι δωρεάν. Μου λέει να περιμένω μισό λεπτό να πάει να ρωτήσει, ρωτάει, επανέρχεται και μου λέει οτι μπορώ να επιλέξω και οτι θα γραφτεί στις παρατηρήσεις της αίτησης μου. Ωραία λέω εγω, και της λέω οτι θέλω το thomson 585. Ωραία μου λέει και αυτή και προχωράμε με την αίτηση κανονικά.

Ύστερα από 2-3 μέρες με παίρνει τηλέφωνο ένας κύριος από το 134 να μου πει οτι δεν δικαιούμαι δωρεάν wireless router και οτι η κοπέλα που μου έκανε την αίτηση μπερδεύτηκε μάλλον. Τον ρώτησα γιατί έπρεπε να πληρώσω τα 30 ευρώ που μου έλεγε οτι θα χρεωθούν στον λογαριασμό μου και μου απάντησε επειδή είχα 2mbit γραμμή. Του εξήγησα οτι εγω για 8mbit είχα κάνει αίτηση και δεν φταίω εγω που άργησαν να μου αναβαθμίσουν την γραμμή για να μπορώ να αποδείξω οτι δεν είμαι ελέφαντας. Τελικά δέχτηκε οτι το δικαιούμουν (ένα "συγγνώμη έκανα λάθος" φυσικά όμως δεν είπε).

Μετά από μια βδομάδα έρχεται το courier με την σακούλα του ΟΤΕ. Ανοίγω την σακούλα, βλέπω ένα ασφράγιστο κουτί με το σήμα του ΟΤΕ, το ανοίγω κι αυτό και βρίσκω ένα όμορφο baudtec. Ξαναπαίρνω στο 134, ζητώ να συνδεθώ με την κοπέλα που μου έκανε την αίτηση (πλέον πάντα κρατάω ονόματα), την βρίσκω, της λέω το και το, μου απαντάει πως θα έπρεπε να κατέβω στο κέντρο (Πατησίων) ώστε να το αλλάξω μόνος μου και οτι 8α τους έδινε το όνομα μου. Οκ λέω, μικρό το κακό. Κατεβαίνω κέντρο, δίνω πίσω το baudtec, μου δίνουν ένα λευκό χαρτόκουτο χωρίς logo του ΟΤΕ και λοιπά γραφικά με το thomson 585 v7. Για να μην την ξαναπατήσω άνοιξα επιτόπου το κουτί και το άδειασα για να βεβαιωθώ οτι όλα ήταν μέσα και οτι ήταν καινούριο. Γυαλιστερό ήταν, αυτοκολλητάκι διάφανο είχε στην επιφάνεια του, οπότε έφυγα χαρούμενος.

Φτάνοντας σπίτι το συνδέω πάνω στην γραμμή και στο pc και παρατηρώ οτι μπαίνει κατευθείαν online. Αυτό όμως δεν θα έπρεπε να γινόταν αφού δεν του είχα περάσει το δικό μου username και password. Πάω να μπω στο interface του στην 192.168.1.254 μου πετάει popup για username και password. Εφόσον ήμουν ήδη Online (αφού είχε συνδεθεί με δικιά του πρωτοβουλία) ψάχνω στο net να βρω default username και pass του συγκεκριμένου μοντέλου. Βρίσκω 5-6 συνδυασμούς, τα δοκιμάζω όλα από πάνω από μια φορά (ώστε να βεβαιωθώ οτι δεν τα έβαζα λάθος), τίποτα. Οκ λέω, προφανώς κάποιος (ποιός άραγε; ) έχει βάλει custom pass. Του ρίχνω ένα hard reset και μετά μπαίνω κανονικά στο interface με ένα ζεύγος από τα default usernames-passes που είχα βρει online πιο πριν. Οπότε πάω να περάσω τα στοιχεία της δικιάς μου σύνδεσης από το setup που έχει στην homepage του interface. Εκεί βλέπω πως υπήρχε ήδη περασμένο ένα username της otenet το οποίο προφανώς ήταν και ενεργό αφού μπήκα αυτόματα online με το που άνοιξα το router. Προχωράω κανονικά στο setup, φτιάχνω την σύνδεση μου, φτιάχνω και δικό μου user με administrator privileges και τελειώνει μια χαρά η διαδικασία. Για κάποιο λόγο όμως αδυνατούσα να βρω πως στο δαίμονα να μπω online. Όλα τα φωτάκια ήταν ανοιχτά (εκτός από το internet προφανώς), γραμμή συγχρονισμένη σταθερά (θα πούμε παραπάνω για την γραμμή πιο κάτω) όμως στο interface δεν υπήρχε πουθενά επιλογή για connect/disconnect. Κάπου εκεί άρχισα να νοιώθω εντελώς ηλίθιος.

Μην έχοντας ξαναχρησιμοποιήσει thomson, λέω να τεστάρω το παλιό μου router (το 3com) μπας και δεν ίσχυε το username/pass που έβαζα ή κάτι παρόμοιο. Περνάω τα settings sto 3com, μπαίνω online κανονικά. Καταλήγω οτι ή εγω είμαι τυφλός/διανοητικά ανάπηρος και δεν μπορώ να βρω το connect/disconnect option στο thomson, είτε οτι δεν υπάρχει καθόλου τέτοιο option στο συγκεκριμένο router και μπαίνει online μόνο του πάντα και συνέχεια κι εμένα απλά δεν μου μπαίνει επειδή υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή (username και pass δούλευαν μια χαρά στο 3com άρα δεν έφταιγαν αυτά σίγουρα). Οπότε παραμένω με το 3com online μέχρι που παρατηρώ τα στοιχεια της γραμμής (η οποία είχε κλειδώσει κάπου στα 7140):

Noise Margin > Upstream: 23 dB Downstream: 3 dB
Attenuation > Upstream: 52 dB Downstream: 45 dB

Αρχίζω τα τηλέφωνα στο 121, μου λένε θα μου κάνουν 48ωρο έλεγχο γραμμής, μου κάνουν τον έλεγχο, με παίρνουν τηλ την επόμενη μέρα, και αφού δοκιμάζουν να μου ρίξουν προφίλ (με κατέβασε στα 5mbit με snr 6-8db) μου λένε οτι η γραμμή μου είναι άθλια και να περιμένω (από επόμενη Τρίτη και μετά) να έρθει τεχνικός να την τσεκάρει. Μάλιστα με τέτοιο snr και τέτοιο packet loss που έβλεπαν τους έκανε και εντύπωση το γεγονός οτι μπορούσα και ήμουν Online (εκεί άρχισα να εκτιμώ το 3com ακόμα παραπάνω). Οπότε μιας και δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο για την γραμμή πέρα από το να περιμένω, είπα να ασχοληθω με το θέμα του thomson και πάλι. Ξαναδοκιμάζω να βρω τα internet options μπας και ήμουν πιο τυχερός σήμερα, τίποτα.

Κάπου εκεί μιλάω με ένα γνωστό που έχει το ίδιο router και μου λέει οτι στο Broadband Services του έχει και ένα subsection Internet με αυτά που έψαχνα εγώ. Στο δικό μου όμως δεν υπήρχε τίποτα τέτοιο, είχε μόνο δύο subsections το ένα για στατιστικά γραμμής (κλείδωμα, atten., snr, uptime κτλ) και το άλλο για IPTV (δεν έχω κάτι τέτοιο και δεν με ενδιαφέρει). Οπότε για να μην αποτρελαθώ παίρνω τηλ και πάλι στο 134 να ζητήσω βοήθεια. Από εκεί αφού μια ώρα προσπαθούσα να εξηγήσω το πρόβλημα του router και απλά με έβαζαν να ξαναπεράσω τα στοιχεία της σύνδεσης μου ή να πατήσω το αόρατο connect στο αόρατο internet section, με στέλνουν στο 1242 που απ'ότι έμαθα είναι εξειδικευμένη γραμμή για σετάρισμα/προβλήματα για routers.

Παίρνω κι εκεί πέρα, εξηγώ στον υπάλληλο το πρόβλημα μου, μου λέει οτι κακώς μου πέταξε popup για login στο interface μιας και κανονικά μπαίνεις απευθείας. Ωραία λέω εγώ, αλλά έτσι μου ήρθε, τι να κάνω; Μου λέει να κάνουμε hard reset πάλι. Ξανακάνουμε hard reset, αυτήν την φορά όντως δεν μου πετάει popup και με βάζει κανονικά μέσα στο interface και επιτέλους βλέπω το πολυπόθητο internet subsection και το κουμπί connect. Ωραία λέω, πάει κι αυτό, πριν κλείσω όμως τον ρωτάω αν θα μου "ξαναφάει" το internet tab άμα τρέξω πάλι το setup και ορίσω user me administrator privileges. Μου απαντάει όχι, κλείνω το τηλέφωνο, τρέχω πάλι το setup, φτιάχνω user, αποθηκεύει τις αλλαγές, και ξανατρώει το internet tab. Ξαναπαίρνω τηλ στο 1242, λέω σε άλλον υπάλληλο όλο το χρονικό, μου λέει οτι προφανώς μου έδωσαν μεταχειρισμένο (custom login στοιχεία και άσχετα στοιχεία ενεργής σύνδεσης) και προβληματικό/κολλημένο (άμα του βάζεις user με administrator privileges σου τρώει το internet tab και τα κουμπιά του) router και οτι πρέπει να πάρω πάλι στο 134 να τους πω την ιστορία πάλι και οτι μου είπαν από το 1242 να μου το αλλάξουν.

Παίρνω πάλι στο 134, τα κάνω όλα αυτά, μου λένε οτι επειδή αφορά σε βλάβη του router, πρέπει πάρω στο 121. Παίρνω ξανάμανα στο 121 μου λένε οτι πρέπει να το δει τεχνικός και να αξιολογήσει αν είναι χαλασμένο η όχι, και εφόσον είναι να μου φέρει και άλλο. Επίσης μου είπαν οτι δεν υπάρχουν άλλα thomsons στις αποθήκες και οτι μάλλον θα μου φέρει κανένα baudtec. Τελικά είδαν οτι στο όνομα μου υπήρχε ήδη "ticket" για να έρθει τεχνικός να τσεκάρει την γραμμή, έριξαν άλλο ένα να μου φέρει και ένα router και μου ευχήθηκαν καλό Πάσχα.

Ανακεφαλαιώνουμε:

1) Κάνω αίτηση, μου λένε μπορώ να επιλέξω router, μου λένε θα πάρεις thomson.
2) To courier φέρνει baudtec και αναγκάζομαι να τρέχω κέντρο να το αλλάζω.
3) Το καινούριο router παρουσιάζει προβλήματα και μετά από μια μέρα να προσπαθώ να εξηγήσω τηλεφωνικά (σε όλα τα νούμερα: 134, 121, 1242) το πρόβλημα, μου λένε στο 1242 οτι είναι μεταχειρισμένο και χαλασμένο/προβληματικό και να πω στο 134 να μου το αλλάξουν.
4) Στο 134 μου λένε οτι δεν μπορούν να το αλλάξουν και να απευθυνθώ στις βλάβες στο 121.
5) Στο 121 μου λένε οτι απλά θα το πουν στον τεχνικό να μου φέρει (σε παραπάνω από 5 μέρες) ανταλλακτικό το οποίο δεν θα είναι και το router που αναγράφεται στις παρατηρήσεις της αίτησης μου.
6) Είμαι online με 3db snr margin με το 3com και το ψήνω χωρίς λόγο.

Συγγνώμη για το μέγεθος του κειμένου αλλά έχω νευριάσει και ήθελα να τα πω λεπτομερώς ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνείες.

emeliss
01-04-10, 21:23
Όλα αυτά επειδή πήγαν να σε εξυπηρετήσουν. Έπρεπε να πουν ότι θα στείλουν ότι έχει η αποθήκη (όπως προβλέπεται) να ξεμπερδεύουν.

Georgevtr
01-04-10, 21:48
Όλα αυτά επειδή πήγαν να σε εξυπηρετήσουν. Έπρεπε να πουν ότι θα στείλουν ότι έχει η αποθήκη (όπως προβλέπεται) να ξεμπερδεύουν.

Αυτό το 'προβλέπεται' χαλαει την εικόνα των ΟΤΕτζήδων.....που χάνονται μέσα στα ίδια τα γρανάζια γραφειοκρατείας.Κουσούρια βλέπεις.
Κάτι απο στρατιωτικό,κάτι απο αδιάφορο στύλ μεγάλης ΑΕ....(τέλος πάντων λόγω ημερών μή λέμε κακίες)και όχι εταιρίας που την ενδιαφέρει η πελατοκεντρική προσέγγιση.
Κρίμα.
Daffy δέν σου χαρίζουν τίποτα,το πληρώνεις οπότε να απαιτήσεις και ρούτερ να σου δώσουν αλλά και να σου φτιάξουν την γραμμή εντος του χρονοδιαγράματος που έχει καταθέσει ο ΟΤΕ στην ΕΕΤΤ.

emeliss
01-04-10, 22:02
Κάποιες φορές τους ενδιαφέρει περισσότερο από ότι θα έπρεπε. Όπως φάνηκε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τόσος κόσμος ασχολήθηκε για να πάρει ο φίλος το συγκεκριμένο ρούτερ και δουλειά δεν έγινε.

ps. Το ασύρματο ρούτερ είναι δώρο. Μάλιστα η συγκεκριμένη προσφορά λήγει στις 30/6/10.

baskon
01-04-10, 22:10
Η διαδικασια είναι αυτη που ειπε και ο emeliss..Δηλαδή δε διαλεγει ο πελατης ρουτερ..
Και που γραφτηκε στην αιτηση στην αποθηκη ουτε το ειδαν γιατι δε προβλεπεται να κοιταξουν στα σχολια..
Επειδη μιλαμε για τον Οτε που ειναι μεγαλη εταιρια στελνει εκατονταδες ρουτερ την ημερα δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο πελατοκεντρικος..
Εχει καποιες διαδικασεις..
Παντως και το οτι σε εξυπηρετησαν και σου εδωσαν thomson ειναι καλο..
Τωρα για το οτι βγηκε ελλατωματικο...Αν ειχες μεινει με το baudtek δε θα ειχες προβλημα...Αλλωστε δωρο ειναι το ρουτερ..Δεν εχω δει και σε καμια αλλη εταιρια να σου λενε θες αυτο..?θες το αλλο?

daffy
01-04-10, 22:12
Τόσος κόσμος ασχολήθηκε για να πάρει ο φίλος το συγκεκριμένο ρούτερ και δουλειά δεν έγινε.
Πόσος κόσμος ασχολήθηκε ακριβώς; Η κοπέλα στην αρχική αίτηση μόνο μπήκε στον κόπο να ρωτήσει, που α) είναι δουλειά της νομίζω β) δεν νομίζω να κουράστηκε ιδιαίτερα στο να κάνει μια ερώτηση 1 λεπτού σε κάποιον supervisor της. Ξέρεις εσύ οτι ασχολήθηκε και κάποιος άλλος; Και αν ασχολήθηκε όντως τότε γιατί μου ήρθε baudtec;

Εκτός και αν εννοείς ενασχόληση το οτι έμπαιναν στον κόπο να με ακούν να λέω την ίδια ιστορία για μια ολόκληρη μέρα και να μου απαντούν συνήθως "για τέτοιου είδους προβλήματα πάρτε στο τάδε νούμερο". Οκ, αμα ήταν χάρη από την μερία τους και αυτό να το ξέρω να μην τους ξαναενοχλήσω. Για το δουλειά δεν έγινε αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

emeliss
01-04-10, 22:13
Ασχολήθηκαν όλοι αυτοί που σε εξυπηρέτησαν και θα σε εξυπηρετήσουν. Μέτρα τηλεφωνήματα και επισκέψεις. Όλα αυτά κοστίζουν πολλές δεκάδες φορές το κόστος του ρούτερ. Και όλα ξεκίνησαν από μία προσπάθεια επιπλέον εξυπηρέτησης!

daffy
01-04-10, 22:25
Πλάκα μου κάνεις ε; Εφόσον συνεννοούμαι για μια υπηρεσιά και την στιγμή της αγοράς της μου λένε οτι μπορώ να κάνω κάτι το οποίο δεν επιτυγχάνεται τελικώς τότε δεν δικαιούμαι τηλεφωνική υποστήριξη κατ'εσε;

Όπως περιμένει από εμένα ο ΟΤΕ να παραμείνω 12 μήνες στην υπηρεσία, έτσι κι εγω περιμένω να λάβω αυτά που μου έχουν πει οτι μπορώ να λάβω (όχι κάτι που απαίτησα ένα πρωί, αυτά που μου είπαν μετά από δικιά μου ερώτηση). Είναι τόσο απλό. Σε ευρώ τους πληρώνω, όχι σε φυστίκια.

Και μάλλον ποσταρα και σε λάθος μέρος επειδή πολλά "προβλέπεται" έχουν μαζευτεί παρατηρώ και μάλλον θα ακολουθήσουν κι άλλα.

emeliss
01-04-10, 22:31
Δεν κάνω πλάκα. Απλά κάνω ένα βήμα πίσω και βλέπω μια πιο γενική εικόνα του τι έγινε. Δεν είπα ότι δεν δικαιούσαι εξυπηρέτηση. Είπα ότι από μια προσπάθεια επιπλέον εξυπηρέτησης ξεκίνησε μία ολόκληρη ιστορία. Μία ιστορία που κοστίζει σε εσένα χρόνο και στον ΟΤΕ χρήμα. Σε αντίθεση με την ιστορία: "μου έστειλαν baudtec, το κούμπωσα και έπαιξε".

Σε σωστό μέρος πόσταρες, συμπεράσματα ζήτησες, συμπεράσματα λαμβάνεις. Απλά όταν σου φέρουν το νέο ρούτερ, πάρ'το. Μην αρχίσεις τα "ζήτησα thomson".

Καλά ξεμπερδέματα και καλή ανάσταση!

daffy
01-04-10, 22:54
Είπα ότι από μια προσπάθεια επιπλέον εξυπηρέτησης ξεκίνησε μία ολόκληρη ιστορία.
Δεν ευθύνομαι για την τροπή εγω. Έκανα μια ερώτηση, πήρα μια απάντηση. Από εκεί και πέρα το αν η απάντηση που δέχτηκα ήταν λανθασμένη δεν το γνωρίζω, δεν ξέρω προσωπικά τι προβλέπεται και τι όχι, και δεν είναι και δουλειά μου αυτό.


Μία ιστορία που κοστίζει σε εσένα χρόνο και στον ΟΤΕ χρήμα.
Ανάποδα τα λες, σε εμένα κοστίζει χρήμα (μου τρώνε εργατοώρες) και στον ΟΤΕ χρόνο (όλοι αυτοί που με εξυπηρετούν στο τηλέφωνο πληρώνονται και από εμένα).


Σε σωστό μέρος πόσταρες, συμπεράσματα ζήτησες, συμπεράσματα λαμβάνεις. Απλά όταν σου φέρουν το νέο ρούτερ, πάρ'το. Μην αρχίσεις τα "ζήτησα thomson".
Μου είπαν οτι μπορώ να ζητήσω και ζήτησα. Ούτε απαίτησα, ούτε παρακάλεσα. Εφόσον λοιπόν υπάρχει εγγράφως και στην αίτηση μου δεν βρίσκω τον λόγο να δεχτώ το baudtec απλά επειδή ο τεχνικός αυτό βρήκε μπροστά του, αυτό κουβάλησε. Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις, δεν είναι το thomson ως thomson το ζήτημα, δεν είναι δα και κάνα διαμάντι, το θέμα είναι η νοοτροπία και η αξιοπιστία. Ή λες κάτι και το κάνεις ή δεν λες τίποτα και δεν κάνεις τίποτα.


Καλά ξεμπερδέματα και καλή ανάσταση!
Ευχαριστώ και επίσης.

STARJOHN
02-04-10, 11:37
Καλημερα θα σου προτεινα το εξης.Κοιτα ποιο firmware φοραει το Thomson εχω την εντυπωση πως φοραει 7.4.2.7 το οποιο ειναι προβληματικο και κανε αναβαθμιση σε καποιο αλλο ας πουμε στο 7.4.4.7 η 8.2.2.5 και μπορει να φιαξει.

daffy
02-04-10, 13:28
Καλημέρα και ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά 8.2.2.5 firmware φοράει ήδη.

Να ζητήσω και μια χάρη. Μπορεί κάποιος που έχει το ίδιο router από ΟΤΕ με το ίδιο firmware (8.2.2.5) να δοκιμάσει το εξής ακριβώς:

Στην κεντρική σελίδα "Thomson Gateway" ακριβώς από κάτω έχει διάφορες επιλογές. Μπορεί λοιπόν να τρέξει το "Set up" κάποιος, να του ανοίξει το popup με τον wizard, να σετάρει κανονικά τα στοιχεία σύνδεσης του, να ορίσει ένα custom username με administrator privileges, να αποθηκεύσει τις αλλαγές κανονικά και τέλος να ξανακάνει login ως admin και να τσεκάρει αν υπάρχει ακόμα το κομμάτι του Internet στο broadband services ή έχει εξαφανιστεί;

Για να μπορέσω να καταλάβω δηλαδή αν είναι προβληματικό το firmware (που άρα είναι άχρηστη η αντικατάσταση) ή το συγκεκριμένο router βγήκε προβληματικό.

STARJOHN
02-04-10, 17:06
Εγω φοραω το 8.2.2.5 και δεν υπαρχει καποιο προβλημα παντως τωρα που θυμαμαι σε καποια αναβαθμιση μου το ειχε χασει και εμενα και το ξαναπερασα και ολα οκ.Για προσπαθησε να το ξαναπερασεις μηπως στρωσει η περασε αλλη εκδοση. Επισης δοκιμασε και το εξης. Καντου hard reset κρατοντας το κουμπι μεχρι να γινει το φωτακι οχι κοκκινο αλλα κιτρινο ανοιχτο και ξανα περασε το firmware.Οσο για το 8.2.2.5 εχω το international και οχι του οτε αυτο σου προτεινω να περασεις.Παντως νομιζω ειναι προβλημα του firmware και οχι του ρουτερ.

Georgevtr
02-04-10, 19:11
Μήν ξεφεύγουμε απο το θέμα κύριοι με firmware του tomson.
Μπορείτε άνετα να τα βρείτε στο φόρουμ.

Δέν καταλαβαίνω την λέξη 'προβλέπεται' και κατα συνέπεια πόσο εύκολα χρησιμοποιείται για να καλυφθούν θεμιτά Η αθέμιτα πρακτικές του παρελθόντος.
Απορώ δηλαδή.

Σίγουρα εργάσθηκαν κάποιοι άνθρωποι,κινοιτοποιήθηκε(??) κάποιος εσωτερικός μηχανισμός του ΟΤΕ αλλά γι αυτό δεν τους πληρώνει ο πελάτης?
Γι αυτό δέν έχει σαν σημαία ο ΟΤΕ την εξυπηρέτηση?
Αν δέν ισχύει κύριοι οτετζήδες πέστε το μας ξεκάθαρα να έχουμε σαφή εικόνα.

Υ.Γ.Επειδή αναφέρθηκε η λέξη 'δώρο' να σας ενημερώσω ότι άλλες εταιριούλες...το έχουν στα στανταρ τους χωρίς υπεκφυγές και τρίκ αποθήκης....

Καλή ανάσταση,με υγεία και θεού φώτιση.

emeliss
02-04-10, 19:18
@roumanos21r
Όταν (αν) ποτέ καταλάβεις ότι εδώ γράφονται προσωπικές απόψεις ίσως κάποτε στο μέλλον να μπορείς να λάβεις μέρος σε μια εποικοδομητική συζήτηση.

Georgevtr
02-04-10, 19:44
@roumanos21r
Όταν (αν) ποτέ καταλάβεις ότι εδώ γράφονται προσωπικές απόψεις ίσως κάποτε στο μέλλον να μπορείς να λάβεις μέρος σε μια εποικοδομητική συζήτηση.

Προσωπικές απόψεις(αμερόληπτες) εργαζομένων του ΟΤΕ .
Σ ευχαριστώ για την διασκέδαση.

emeliss
02-04-10, 19:56
Ποτέ δεν θα το καταλάβεις δηλαδή.

Τίποτα άλλο offtopic θες;

efthlouk
04-04-10, 10:14
Ξέρεις κάτι; Το ύφος σου καταντά ενοχλητικό και άκρως ερριστικό.. Παρατηρώ τις απαντήσεις σου και σε άλλα θέματα και βαρέθηκα να σε βλέπω να κάνεις τον παντογνώστη. Χαλάρωσε λίγο! Δεν περιστρέφεται ο κόσμος γύρω από τις απόψεις σου. Ο φίλος ζήτησε λίγη κατανόηση από το φόρουμ, την οποία δεν μπόρεσε να βρει στην εξυπηρέτηση.

Προσωπικα, κατανοώ απολύτως τη θέση στην οποία βρίσκεσαι και την "ψυχολογία" που έχεις, αλλά -δυστυχώς ή ευτυχώς- το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή! Πιστεύω θα βρεις την άκρη γιατί αν κρίνω από τις απαντήσεις σου εδώ και στον ΟΤΕ, φαίνεσαι λογικός!


Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά! :)

alexispap
06-04-10, 12:36
παντως στον οτε βρισκουμε και τα κανουμε. για να παμε και στις αλλες να δουμε αν θα δουμε εστω και ενα υπαλληλο να εκφρασουμε τα παραπονα μας

alex24
06-04-10, 13:14
DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:00:06
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 6.144
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 21,0 / 48,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 28,0 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 64 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 6 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 108 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Αυτα ειναι τα στατιστικα της δευτερης γραμμης που εχω στο αλλο μου σπιτι με εχει πεθανει στια αποσυνδεσεις.

daffy
06-04-10, 15:07
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την τρομερή λογική του να συρρέουν κάθε λογής αυτόκλητοι υπερασπιστές (ή υπάλληλοι) του ΟΤΕ και να να πετάνε δυο αράδες σε φάση "αλλού είναι χειρότερα" ή "αυτοί φταίνε που πάνε να σε βοηθήσουν" κτλ. Ας σταματήσουν λοιπόν εδώ αυτά τα άχρηστα και αποπροσανατολιστικά σχόλια.

Update της κατάστασης σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον με παρόμοια προβλήματα:

Ήρθε σήμερα ένας τεχνικός να δούμε τι παίζει με γραμμή και router. Σχετικά με την γραμμή που είπε με μια σχετική βεβαιότητα "σε έχουν ενημερώσει οτι εδώ πέρα δεν παίζει να πιάσεις πάνω από 5 (για την ακρίβεια 4,κάτι) mbits ε;". Εγώ είπα όχι μιας και κανείς από όλες τις συνομιλίες δεν μου είχε πει τίποτα και στη συνέχεια μου εξήγησε οτι υπάγομαι σε προβληματικό καφαο και οτι max ταχύτητα γραμμής στην γειτονιά (ακόμα και για καταστήματα) είναι 5Mbits. Όταν τον ρώτησα πως/πότε θα λυθεί αυτό μου είπε όταν φτάσουν οπτικές ίνες στο καφαο. Άρα θέλω δεν θέλω κάθομαι στα 5 (για σταθερή γραμμή).

Σχετικά με το router ευτυχώς είχε πετύχει και αυτός το ίδιο πράγμα σε κάποια thomsons και είπε οτι είναι επίτηδες "bug" του firmware του ΟΤΕ. Κάποιο μπέρδεμα παίζει με τα router που προορίζονται για σκέτη IPTV και το firmware τα "κλειδώνει" ώστε να μην έχουν internet status. Ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ. Έτσι μου εξήγησε και την ύπαρξη κανονικού (όχι testing/demo) username μέσα στο router. Ότι δηλαδή ήταν επιστροφή από κάποιον που το πήρε για IPTV και δεν του έπαιζε για κάποιον λόγο. Όπως και να έχει, μηχανικό (ηλεκτρονικό έστω) πρόβλημα δεν πρέπει να παίζει άρα αποφάσισα να το κρατήσω.

Να και τα δικά μου:

Uptime: 0 days, 8:49:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 379 / 4.704
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 46,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,0 / 12,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 38 / 0
FEC Errors (Up/Down): 10 / 0
CRC Errors (Up/Down): 10 / 2.111
HEC Errors (Up/Down): 4 / 1.655

Τα errors με απασχολούν που είναι αρκετά. Το snr έχει μεγάλες διακυμάνσεις απ'ότι έχω παρατηρήσει κατά την διάρκεια της μέρας. Επίσης έχει κανείς ιδέα γιατί στο output power του download μου έχει μηδενική τιμή; Χτες μάλιστα μου είχε αρνητική τιμή, -25 αν θυμάμαι καλα. Στο upload φαίνεται κανονικά. Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση;

NiKapa
06-04-10, 15:42
Ήρθε σήμερα ένας τεχνικός να δούμε τι παίζει με γραμμή και router. Σχετικά με την γραμμή που είπε με μια σχετική βεβαιότητα "σε έχουν ενημερώσει οτι εδώ πέρα δεν παίζει να πιάσεις πάνω από 5 (για την ακρίβεια 4,κάτι) mbits ε;". Εγώ είπα όχι μιας και κανείς από όλες τις συνομιλίες δεν μου είχε πει τίποτα και στη συνέχεια μου εξήγησε οτι υπάγομαι σε προβληματικό καφαο και οτι max ταχύτητα γραμμής στην γειτονιά (ακόμα και για καταστήματα) είναι 5Mbits. Όταν τον ρώτησα πως/πότε θα λυθεί αυτό μου είπε όταν φτάσουν οπτικές ίνες στο καφαο. Άρα θέλω δεν θέλω κάθομαι στα 5 (για σταθερή γραμμή).

Σχετικά με το router ευτυχώς είχε πετύχει και αυτός το ίδιο πράγμα σε κάποια thomsons και είπε οτι είναι επίτηδες "bug" του firmware του ΟΤΕ. Κάποιο μπέρδεμα παίζει με τα router που προορίζονται για σκέτη IPTV και το firmware τα "κλειδώνει" ώστε να μην έχουν internet status. Ή τουλάχιστον αυτό κατάλαβα εγώ. Έτσι μου εξήγησε και την ύπαρξη κανονικού (όχι testing/demo) username μέσα στο router. Ότι δηλαδή ήταν επιστροφή από κάποιον που το πήρε για IPTV και δεν του έπαιζε για κάποιον λόγο. Όπως και να έχει, μηχανικό (ηλεκτρονικό έστω) πρόβλημα δεν πρέπει να παίζει άρα αποφάσισα να το κρατήσω.

Να και τα δικά μου:

Uptime: 0 days, 8:49:48
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 379 / 4.704
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 24,5 / 46,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 27,0 / 12,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / GSPN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 38 / 0
FEC Errors (Up/Down): 10 / 0
CRC Errors (Up/Down): 10 / 2.111
HEC Errors (Up/Down): 4 / 1.655

Τα errors με απασχολούν που είναι αρκετά. Το snr έχει μεγάλες διακυμάνσεις απ'ότι έχω παρατηρήσει κατά την διάρκεια της μέρας. Επίσης έχει κανείς ιδέα γιατί στο output power του download μου έχει μηδενική τιμή; Χτες μάλιστα μου είχε αρνητική τιμή, -25 αν θυμάμαι καλα. Στο upload φαίνεται κανονικά. Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση;

Μπορείς να πειραματιστείς τώρα με το Dmt αν θες ..λογικά κοντά στα 6 θα πας..;)

daffy
06-04-10, 16:02
Μπορείς να πειραματιστείς τώρα με το Dmt αν θες ..λογικά κοντά στα 6 θα πας..;)
Σίγουρα παίζει DMT με το 585v7; Είχα την εντύπωση οτι μόνο στο 585v6 έπαιζε.

emeliss
06-04-10, 16:05
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την τρομερή λογική του να συρρέουν κάθε λογής αυτόκλητοι υπερασπιστές (ή υπάλληλοι) του ΟΤΕ και να να πετάνε δυο αράδες σε φάση "αλλού είναι χειρότερα" ή "αυτοί φταίνε που πάνε να σε βοηθήσουν" κτλ. Ας σταματήσουν λοιπόν εδώ αυτά τα άχρηστα και αποπροσανατολιστικά σχόλια.
Ούτε υπερασπιστές, ούτε άχρηστα και παραπλανητικά σχόλια. Μία απλή διαπίστωση έκανα. "Τα συμπεράσματα δικά σας" έγραψες. Όχι "σχόλια μόνο του στυλ που μου αρέσουν".

Κατανοώ την ταλαιπωρία σου αλλά μέχρι εκεί. Προσωπικές επιθέσεις στο παραπάνω στυλ είναι ανούσιες, άχρηστες και ενάντια στους κανονισμούς του forum.

Χαίρομαι που δεν αποχωρίστηκες το ρούτερ που ήθελες.

NiKapa
06-04-10, 16:11
Σίγουρα παίζει DMT με το 585v7; Είχα την εντύπωση οτι μόνο στο 585v6 έπαιζε.

Απ θα σε γελάσω..πάντως η 7.35 εχει μεσα το 585 χωρίς να ξεκαθαρίζει έκδοση..
http://dmt.mhilfe.de/

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=307612 ;)

daffy
06-04-10, 16:17
Εφόσον δεν σε φωτογραφίζει η παραπάνω περιγραφή τότε δεν έχεις και κανέναν λόγο να θίγεσαι νομίζω.

emeliss
06-04-10, 16:25
Αν θιγόμουν απλά θα πατούσα το κουμπάκι αναφοράς. Δεν θίγομαι, γι'αυτό το συζητώ.

maik
06-04-10, 19:00
Γιατι αυτη η συζητηση μου θυμιζει τα παιδακια που τους εταξαν κοκκινες καραμελες αλλα τους εφεραν κιτρινες και τωρα κλαινε και χτυπανε κατω τα ποδαρακια τους;

wesker
06-04-10, 19:24
Μήπως κάποιος mod να καθαρίσει το θέμα από τα offtopic;

Snoo
10-04-10, 22:20
Το θεμα οτι εχανες ρυθμισεις και σου ετρωγε τα tabs πιστευω πως ειναι απο τις ρυθμισεις που εκανες για τα privileges administrator και User απλα καταλαθως μπορει να εδωσες δικαιοματα στον χρηστη user να μιν διαβαζει αυτο το tab δοκιμασες να μπεις σαν administrator παλι να δεις αν τα βγαζει οπως ηταν πριν?? εχω το ιδιο router κ με εσενα εκανα προχθες hard reset και το παρατηρισα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.