PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη αναγνωριση ανακατασκευασμενων μελανιων σε HP



humanious
02-04-10, 16:22
Αγόρασα πριν κανένα δίμηνο ανακατασκευασμένα μελάνια από το πλαίσο για τον εκτυπωτή HP F4180. Όταν τα έβαλα για πρώτη φορά ήταν όλα ok εκτύπωνε μια χαρά αν και στο software του εκτυπωτη που εχω περάσει στα Windows δεν τα εδειχνε γεμάτα (λόγω του οτι ήταν ανακατσεκυασμένα)

Έκανα να εκτυπώσω γύρω στο 20ημερο και όταν προσπάθησα ξανά ο εκτυπωτής δείχνει οτι είναι άδεια και τα 2 μελάνια και ένα E στην οθόνη του. Στο software του εκτυπωτή μου βγάζει οτι δεν είναι γνήσια τα μελάνια και συνεπως δε μπορώ να κάνω τπτ.

Εκανα διαφορες προσπαθειες μεσω του software, εβγαλα και ξαναεβαλα τα μελανια αλλα τπτ.
Ξερει κανεις κανενα τρόπο ωστε να ξεκολλήσει εκτος απ το να παρω ξανα γνήσια μελάνια.
Είναι κρίμα γιατι τα ανακατασκευασμενα που εχω ειναι σχεδον καινουρια...

sdikr
02-04-10, 16:45
Το πρόβλημα με τα ανακατασκευασμένα, θα έλεγα να τα πας πίσω στο πλαίσιο για να στα αλλάξουν

sefosmaria
02-04-10, 19:35
Το πρόβλημα με τα ανακατασκευασμένα, θα έλεγα να τα πας πίσω στο πλαίσιο για να στα αλλάξουν

Το πιο λογικό είναι να στα αλλάξουν γιατί το ξέρουν ότι δεν είσαι ο πρώτος που του συμβαίνει..

humanious
02-04-10, 20:07
Μίλησα με κάποιον από Μεταμόρφωση σχετικά με το θέμα και μου τσίνησε λίγο εξαιτίας του γεγονότος οτι τα μελάνια τα έχω παρει από τον Δεκέμβρη.

Τελικά χωρίς πολλά παρακάλια είναι η αλήθεια μου είπε φέρ'τα να στα αλλάξουμε...
Βέβαια είναι παράλογο που ενω στην αρχή δούλευε μια χαρά ξαφνικά σταμάτησε να τα αναγνωρίζει.
Ξέρει κανείς μήπως υπάρχει κάποιου είδους reset στον εκτυπωτή μήπως γίνει έτσι η δουλεία...?

mirtiano
02-04-10, 22:52
καλο Πασχα.

Στο προηγουμενο που ειχα πολυμηχανημα hp τα μελανια αυτα μου στεγνωναν καιμου εκανε το ιδιο λογω του σπανιου των εκτυπωσεων.Ειχα βρει σαν λυση,μην γελασεις,οταν μου το εκανε,να βγαζω τα μελανια και να ριχνω απο μερικες σταγονες τσικουδια ή τσιπουρο στο σημειο που βγαινει το μελανι.Ειχα δοκιμασει με οινοπνευμα αλλα τιποτε,μεχρι που μου ειπαν οτι το αλκοολ τα διαλυει και ετσι πηγε το μυαλο μου στα ποτα.Ασε που η συζυγος την πρωτη φορα που το εκανα εκανε λες και εβλεπε εξωγηινο,μολις που καταφερα να την κρατησω να μην παρει το 166 για να με μαζεψει,εγω ομως την δουλεια μου την εκανα...;)

sdikr
03-04-10, 00:54
καλο Πασχα.

Στο προηγουμενο που ειχα πολυμηχανημα hp τα μελανια αυτα μου στεγνωναν καιμου εκανε το ιδιο λογω του σπανιου των εκτυπωσεων.Ειχα βρει σαν λυση,μην γελασεις,οταν μου το εκανε,να βγαζω τα μελανια και να ριχνω απο μερικες σταγονες τσικουδια ή τσιπουρο στο σημειο που βγαινει το μελανι.Ειχα δοκιμασει με οινοπνευμα αλλα τιποτε,μεχρι που μου ειπαν οτι το αλκοολ τα διαλυει και ετσι πηγε το μυαλο μου στα ποτα.Ασε που η συζυγος την πρωτη φορα που το εκανα εκανε λες και εβλεπε εξωγηινο,μολις που καταφερα να την κρατησω να μην παρει το 166 για να με μαζεψει,εγω ομως την δουλεια μου την εκανα...;)

τότε θα πρέπει να είναι πολύ καλή η τσικουδιά, προτιμώ να το ποιο εγώ και να πάρω καινούργια μελάνια :p

potis21
03-04-10, 01:21
... κι όμως, αν τυπώνετε μια φορά τον μήνα αυτό που συμφέρει τελικά ειναι laser (!).

Εχω 2 τεθοιους, απο το 2002, (!), μια φορά εχω αλλάξει τόνερ στον καθένα, κανενα πρόβλημα και ποτέ.

Για ξεβουλωμα, τίποτε σαν την ισοπροπυλική αλκοόλη. Η μεθανόλη (οινοπνευμα εντριβών) ΄κάνει ελάχιστα, η αιθυλική (ποτά) λίγα.

sdikr
03-04-10, 01:25
... κι όμως, αν τυπώνετε μια φορά τον μήνα αυτό που συμφέρει τελικά ειναι laser (!).

Εχω 2 τεθοιους, απο το 2002, (!), μια φορά εχω αλλάξει τόνερ στον καθένα, κανενα πρόβλημα και ποτέ.

Για ξεβουλωμα, τίποτε σαν την ισοπροπυλική αλκοόλη. Η μεθανόλη (οινοπνευμα εντριβών) ΄κάνει ελάχιστα, η αιθυλική (ποτά) λίγα.


Για μια φόρα τον μήνα συμφέρει ο φίλος :p:p

mirtiano
03-04-10, 11:11
Σιγα μην το ''κερναγα'' απο την φρεσκια τσικουδια.Να καλομαθει και μετα να θελει συνεχεια αλκοολικι... Απο ενα ξεχασμενο μπουκαλι που ειχε παλια ξεθυμασμενη,χωρις γευση του εβαζα.Το ειχα φυλαξει για αυτη τηνδουλεια.Η τσικουδια πινεται μονο οσο ειναι νεας εσοδειας.Η παλια θα σου σακατεψει το στομαχι και εχει χασει γευσεις και αρρωματα,μονο οι βαθμοι εχουν μεινει...

Καλοι οι λεϊζερ αλλα ακριβοι...

potis21
03-04-10, 11:33
Για μια φόρα τον μήνα συμφέρει ο φίλος :p:p
Ναι βρε sdikr αλλά αν τυπώνεις ενα... βιβλίο μιά φορά τον μήνα (οπου θα εχει ξεραθεί το μελάνι στον inkjet?) TI θα πείς στον φίλο?

τελος πάντων. να το ξαναδιατυπώσω - αν τυπώνεις την αναμενόμενη ποσότητα των κατασκευαστών inkjet (2 A4 την ημέρα) και με αυτή την διασπορά, εισαι ήδη στο κατώφλι που δεν σε συμφέρει πιά ο inkjet. Αν, δε τυπώνεις μαζικά κάθε τέλος του μηνα, σιγουρα σε συμφέρει ο laser. Αν τυπώνεις μόνο γράμματα τέλος του μηνα, πάρε εναν... dot matrix(!!!!).....

humanious
03-04-10, 14:39
Πήγα στο πλαίσο και μου αντικατέστησαν τα μελάνια σχεδόν χωρίς καμία γκρίνια.
Στην αρχή μου είπε οτι τα έχω πάρει εδώ και 4 μήνες αλλά μόλις διαπίστωσε οτι δεν έχουν ξεραθεί (έσυρε με το μέρος της κεφαλής πάνω σ ενα χαρτί και έγραφαν κανονικά) και οτι από Μεταμόρφωση μου είπαν οτι θα τα αντικαταστήσουν μου τα αντικατέστησαν και στο κατάστημα της Αγίας Παρασκευής.
Επιπλέον το ποσό που περίσευε γιατί πήρα τα γνήσια της hp τα οικονομικά μου το επέστρεψαν σε μετρητά χωρίς καν να το ζητησω πρώτα. Άλλοι θα μου έλεγαν απλά πιστωτικό και δεν γίνεται αλλιώς...

Μ'αυτό λοιπόν θέλω να πω ενα μπράβο στο after sales του πλαισίου..

tasvar
03-05-10, 21:39
Να "ξεθάψω" το thread...Εχω HP c5180. Φοράει τα 363 μελάνια. Να δοκιμάσω συμβατά; Εχει κάποιος εμπειρία;

treli@ris
03-05-10, 22:07
Να "ξεθάψω" το thread...Εχω HP c5180. Φοράει τα 363 μελάνια. Να δοκιμάσω συμβατά; Εχει κάποιος εμπειρία;

Εχω τον ιδιο πανω απο 2 χρονια, ισως κοντευει και τα 3. Η μονη φορα που πηρα αυθεντικα μελανια ηταν 1-2 φορες στην αρχη το φουλ πακετο μαζι με τα φυλλα. Απο τοτε πηγαινω και τα γεμιζω (συχνοτερα) ή χρησιμοποιω συμβατα (σπανια ομως, ειχα δοκιμασει του Πλαισιου). Κανενα προβλημα απολυτως δεν υπαρχει και επισης κανεις οικονομια. Το μαυρο φουλ γεματο απο καταστημα βγαζει σε προχειρη ποιοτητα πανω απο 1200 σελιδες και στοιχιζει το 1/3.

tasvar
05-05-10, 19:22
Από πού αγοράζεις μελάνια; κανένα link?

treli@ris
05-05-10, 19:28
Δεν αγοραζω πλεον αλλα τα γεμιζω, οπως εγραψα. Απο ink center συνηθως αλλα τωρα εχει αλλαξει ονομα η αλυσιδα στην περιοχη μου και δεν το θυμαμαι. Αν περασω καποια στιγμη θα το αναφερω.

tasvar
05-05-10, 19:32
Εχω κοντά μου 123refill .Θα πάω να ρωτήσω.

treli@ris
05-05-10, 19:41
Κοιτα και αυτο (http://www.printerland.net/), εχει πολυ καλες τιμες και ποιοτητα απο γνωστους που το χρησιμοποιουν.

gg53
05-05-10, 20:16
Δες αυτό, ίσως σε βοηθήσει
http://tricks-collections.com/alternate-ink-level-reset-for-cartridges-hp-21-hp-27-hp-56-hp-58-hp-22-hp28-and-hp-57/
http://tricks-collections.com/ink-level-reset-for-hp-carteidge-22-28-57/
http://tricks-collections.com/ink-level-reset-for-hp-cartridge-21-27-56-58/

tasvar
06-05-10, 23:08
Ευχαριστώ. :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.