PDA

Επιστροφή στο Forum : Γέρακας Αθηνών: ταχύτητες και αποσυνδέσεις



nexxer
02-04-10, 18:01
Καλησπέρα,

Έβαλα στο Γέρακα (λίγο μετά το Σταυρό αριστερά) conn-x 8mbps πριν 2 μέρες, και έχω τις εξής απορίες εαν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει:

1) τώρα που ενέκρινε η ΕΕΤΤ τις καινούριες προσφορές του ΟΤΕ θα αναβαθμιστούν όσοι έχουν 8 στα 24 αυτόματα;

2) Ήδη έχω δει μερικές αποσυνδέσεις, 5-6 τις τελευταίες μερικές ώρες. Επειδή πάνε πλέον 2 χρόνια από τότε που τα είχα ψάξει σας παραθέτω πιο κάτω line attenuation και SNR .. θεωρούνται καλές
τιμές; "Σηκώνουν" 24 ή είναι καλύτερα να μείνω στα 8 μιας και υπάρχει ήδη τάση για αποσυνδέσεις;

SNR Margin: 11.8 db down, 8.8 db up
Line Attenuation: 25.8 db down, 34.6 db up
Data Rate: 8192 kbps down, 381 kbps up

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

antonis556
06-04-10, 12:43
1) Τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα
2) Οι τιμες που εχεις θεωρω οτι ειναι αρκετα καλες . Τωρα θεωρητικα με βαση το Downstream attenuation σου μπορεις να φτασεις μεχρι και 17MBs . Αλλα και παλι εξακολουθω να πιστευω οτι εισαι μια χαρα :oneup: . Σχετικα με τις αποσυνδεσεις , εχεις κανει ελεγχο απο τη μερια σου ? (φιλτρα στα τηλεφωνα , splitter .... ? )

nexxer
06-04-10, 13:15
Έβαλα φίλτρα σε κάθε συσκευή τηλεφώνου, τις έβγαλα όλες και άφησα μόνο το μόντεμ για 1 ώρα, αλλά σε κάθε τεστ πάλι έκανε διακοπές σποραδικά. Δοκίμασα και 2 άλλα splitter που είχα από πριν αντί αυτό του conn-x, χωρίς διαφορά. Πιστεύω οτι μπορεί και οι γραμμές στο σπίτι να είναι σε κακή κατάσταση μιας και είναι ~15-16 ετών η πολυκατοικία.

Εντωμεταξύ το modem πιάνει σήμα από το dslam μόνο σε μία μπρίζα τηλεφώνου, στο σαλόνι. Φαντάζομαι αυτή είναι η κεντρική του διαμερίσματος. Σε καμία άλλη δεν έπιασε σήμα και απορώ αν έχει κάποια σχέση αυτό. Είναι κάτι που διορθώνει ο ΟΤΕ η μπορώ να κάνω κάτι κι εγώ; Όταν πήρα το 1242 για το συγκεκριμένο, η κοπέλα μου είπε να πάρω 121 να δηλώσω βλάβη αλλά εκεί δεν απαντούν ακόμα.

antonis556
06-04-10, 13:41
Η μονη λυση ειναι να περιμενεις να σου απαντησουν απο το 121 ... Δεν γνωριζω κατι αλλο σχετικα με το θεμα .

nexxer
06-04-10, 14:15
Να'σαι καλά Αντώνη, ευχαριστώ για το χρόνο σου

antonis556
06-04-10, 14:20
Εδω ειμαστε να βοηθαμε ! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.