PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπωσεις απο Tellas μετα απο 4+ χρονια



tolispolo
03-04-10, 10:17
Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.

Θα ηθελα να γραψω τις αποψεις μου πανω σε αυτην την εταιρια εφ' οσον ήμουν συνδρομητης για παραπανω απο 4 χρονια και πιστεψτε με, εχουν δει πολλα τα ματια μου και εχουν ακουσει πολλα τα αυτια μου.

Ενεργοποιηση σε νεα γραμμη το 2006 κατοπιν 45 ημερων απο την αιτηση μου .

Για αρκετο διαστημα πολυ καλες υπηρεσιες και internet 4Mbps σταθερο

Αναβαθμιση στα 12Mbps παλι ολα καλα και αψογη τηλεφωνια και ιντερνετ με ταχυτητα πραγματικα 12Mpbs.

Αναβαθμιση στα 24Mbps. Ολα καλα κανενα σοβαρο προβλημα (μικρο προβληματα με το τηλεφωνο αλλα ειχα εξυπηρετηση απο "μεσα" που λενε ;) ) και ιντερνετ 15999Mbps.

Πωληση της Tellas στον "μουμια"......Και απο τοτε αρχιζουν τα γλέντια!!!!!

ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ
Διακοπες στο τηλεφωνο που κρατουσαν μεχρι και 10 ολοκληρες μερες !Εξυπηρετηση πελατων για κλαματα και τεχνικο τμημα ανυπαρκτο!!!!

ΙΝΤΕΡΝΕΤ
Σταδιακη πτωση του συγχρονισμου 15999--->13500--->12500--->10200 και εφυγα!!!!
Το τεχνικο τμημα να μου λεει οτι τοσο πιανει η γραμμη σας δεν παει παραπανω και οταν τους ελεγα τα στατιστικα της γραμμης (Line Attenuation κτλ) συνηθως ακουγα "μμμ το βλεπω κυριε αλλα μεχρι εκει φτανει η γραμμη σας....".

Μετα απο το τελευταιο πανελλαδικο προβλημα του Μαρτιου αποφασισα να φυγω με τις χειροτερες εντυπωσεις!!!

Αφου πηραν την αιτηση φορητοτητας και την καταγγελια στην ΕΕΤΤ αρχισαν να ενδιαφέρονται για τον πελατη....
-Μα γιατι θελετε να φυγετε?
-Θα σας χαρισουμε τα επομενα δυο παγια αν παραμεινετε....
- Το προβλημα του Μαρτιου οφειλεται σε αναβαθμισεις του ΔΙΚΤΥΟΥ
Καλα λεω αφου ηταν επικειμενες αναβαθμισεις γιατι δεν ενημερωνατε τους πελατες σας για αυτο μεσω του site σας?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ (που τρελαθηκα): ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΜΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟ SITE!!!!!!!!

Κανετε μη προγραμματισμένες αναβαθμισεις σε πανελληνιο επιπεδο????
Καλα και τεσσερα χρονια πως και δεν εχω δει ουτε μια ενημερωση για "προγραμματιμενες" αναβαθμισεις οπως κανουν ολες οι αλλες εταριες?
ΑΠΑΝΤΗΣΗ:................εεεεεε.........

Τα συμπερασματα δικα σας.

Συγγνωμη για το κατεβατο απλα ηθελα να εκφρασω την εντονη δυσαρεσκεια και να ενημερωσω τα μελη του site που σκεφτονται να μεταβουν στον συγκεκριμενο παροχο την περιπετεια μου...

Μπορει οι προσφορες να ειναι ισως οι οικονομικοτερες της αγορας αλλα σκεφτειτε και την ποιοτητα υπηρεσιων που σας παρεχεται και να μην πεφτουμε θυματα των κραυγαλεων διαφημισεων και marketing της καθε εταιριας.

Τις εντυπωσεις μου για τον νεο παροχο θα της εκφρασω σε λιγο καιρο γιατι εχω ενεργοποιηθει μολις 10 μερες και αν και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος ειναι πολυ νωρις για ασφαλη συμπερασματα....


Χρονια πολλα και καλη Ανασταση σε ολους μας....

jimsid
03-04-10, 15:47
Φιλε μου πρωτα απο ολα καλη σου ανασταση και χρονια πολλα. Για εκεινες τις περιβοητες αναβαθμισεις ακουω εδω και δυο χρονια που εκανα το λαθος στο καινουριο μου σπιτι να ξαναβαλω Τελλας. Βλεπεις με εφαγε η καλη εμπειρεια που ειχα παλιοτερα οταν ημουν 2 χλμ απο το dslam και συγχρονιζα με 11999 τοτε που η τελλας εδινε 12. Τωρα στο νεο σπιτι που η Τελλας δινει 24 και σε αποσταση λιγοτερη απο 100 μετρα απο το dslam ειμαι μεταξυ 9500 και 9700 ασε που σε αρκετα sites εδω και κατι μερες αδυνατω να κατεβασω (πχ slysoft το any dvd που εχω αγορασει κανονικα και δεν μπορω να παρω τα Updates). Απο την πρωτη στιγμη που ειδα τα χαλια στην ταχυτητα και στα στατιστικα του ρουτερ μου (Cisco 857K9) αρχισα να διαμαρτυρομαι και φυσικα η γνωστη αντιμετωοπιση κατεβαστε απο το Ntua το ταδε αρχειο απο την nvidia το αλλο αρχειο λες και ολο το ιντερνετ ειναι το Ntua και η Nvidia, καντε restart το ρουτερ, θα σας καλεσει τεχνικος-ακομα με καλει- γινοται αναβαθμισεις και θα εχετε καποια μικροπροβληματα. Τωρα τι σοι αναβαθμισεις γινονται και η κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο μονο η Τελλας ξερει. Απλα πονταρουν στην γραφειοκρατικη διαδικασια που υπαρχει στην Ελλαδα για να αλλαξεις παροχο

potis21
03-04-10, 17:10
Σιγά την γραφειοκρατική διαδικασία

σε dT αλλάζεις πάροχο αν δεν εισαι υπο την σκεπή (λέγε με φυλακή) συμβολαίου

Φευγω κι εγω πανικόβλητος εχω ξεσκιστεί στα disconnect στα καλά καθουμενα

ολο χάνω τον ppp σερβερ και θελω restart να τον ξαναβρώ

bye bye 15 απρίλη και telos tellas

θα δώσω και στην hol μια ευκαιρία μετα απο τα 100μυρια που μου εχει φαει ο οτε...

του χρόνου φορθνετ αν δεν εχουν ενωθει μεχρι τότε....

tolispolo
03-04-10, 19:55
100 μετρα απο το DSLAM και συγχρονιζεις ποσο???!
Ακομα και ασυρματα να συνδεοσουν στο DSLAM θα κλειδωνες σε μεγαλυτερη ταχυτητα (λεμε τωρα!!)

Φιλε μου αν δεν εχεις ακομα συμβολαιο μην ανησυχεις για το χρονο ενεργογοποιησης.Η νεα εταιρια οταν ειναι σε αρπαξει απο αλλη τρεχει τις διαδικασιες πολυ πιο γρηγορα.Στην δικη μου περιπτωση 9 Μαρτιου κατεθεσα την αιτηση online και 26 του ιδιου μηνα (16 μερες μονο!) εγινε πληρης ενεργοποιηση στο νεο παροχο (On Telecoms).

Αν κανεις αιτηση για αλλου και φτασει στην Tellas να δεις τηλέφωνα και παρακαλια μετα να παραμεινεις και οτι προβληματα εχετε θα τα λυσουμε ολα!!!!Παρτε και δωρεαν παγια για να "ψαρωσετε"!!!!

Z3RatuL
03-04-10, 20:10
Παιδιά εγώ Tellas ζωγράφου 2 χρόνια τώρα, το μόνο πρόβλημα σοβαρό που μου είχε τύχει ήταν μία μέρα χωρίς τηλέφωνο και κάποιες φορές το γνωστό πρόβλημα με τους dns που έβαλα τους opendns και ησύχασα. Κλειδώνω στα 14mbps είμαι γύρω στα 1.300m από το κέντρο και πιστεύω ότι για 2 χρόνια τα προβλήματα που ανέφερα είναι αμελητέα.

Γνώμη μου είναι πως δυστυχώς οι εταιρείες εκτός ΟΤΕ δεν είναι σε όλες τις περιοχές καλές... Π.χ. Tellas μιας και το συζητάμε έχει και ένας ξάδερφος μου εδώ ζωγράφου και κανένα πρόβλημα κι αυτός.

Έχω ακούσει πως Πειραιά παίζει καλά η on telecoms και ξέρω κέντρο (Θησείο) που είναι τα γραφεία μας η HOL είναι καμπάνα...

Είναι να μην σταθείς άτυχος.

paounof
04-04-10, 11:11
Για σας και χρόνια πολλά! Είμαι στην Τελλάς από 13.1.2010 (ωραία ημερομηνία). Το πρώτο μήνα όλα καμπάνα, συγχρονισμός 23500 τηλ. κτλ.( είμαι βλέπετε 50 μέτρα από τον ΟΤΕ και το κουτί της Τελλάς). Στης 13.2 (προσέξτε ημερομηνία) άρχισε το γλέντι. Πάνο από 100 αποσυντονισμούς την ημέρα, διαπίστωσα ότι σηκώνοντας το τηλ. άμεσος το ιντερνέτ έκανε αποσυντονισμός. Μου άλλαξαν το ρούτερ (χωρίς να φταίει) μου κατέβασαν τη ταχύτητα στα 14013 χωρίς αποτέλεσμα, δεν με πίρε ποτέ τηλ. τεχνικός και όταν τους έλεγα να μου δώσουν το τηλ. τον τεχνικών μου έλεγαν ότι δεν επιτρέπετε να ομιλώ εγώ μαζί τους. Και μια ωραία μέρα στης 13 Μαρτίου (προσέξτε μέρα) όλα έφτιαξαν. Τώρα όλα είναι μια χαρά αλλά δεν μου ανεβάζουν ταχύτητα και κανείς δεν μου λέει τι πρόβλημα υπήρχε!

tolispolo
04-04-10, 12:43
Χρονια πολλα φιλε μου.Επεσες και σε εταιρια και ημερομηνια!!!!Τι να σου πω....Και μετα σου λενε μην εισαι προληπτικος!!!!:p

οι τεχνικοι στην Τελλας ειναι Βασιλεις!!!Ντροπη σου που ηθελες αμεση επαφη μαζι τους!!!Ποιος εισαι φιλε μου πυ θα μιλησεις στην αυτη μεγαλειοτης τεχνικη (αν)υποστηριξη!!!!

jimsid
05-04-10, 13:53
Λοιπον φιλοι συνπαθοουντες (ωραια λεξη) απ'οτι διαβαζω στο site η On στο κεντρο και τις γυρω περιοχες παιζει καλα και σκεφτομαι να το κανω το τολμημα. Τι λετε και εσεις? Η περιοχη μου ειναι Παγκρατι

antonis556
06-04-10, 12:30
Προσωπικα , πιστευω οτι πρεπει να το τολμησεις . Ειναι πολυ καλη επιλογη :oneup:

bilirius
06-04-10, 23:56
καλησπερα παιδια λογω αυξημενου παγιου conxx+παγιο οτε =66 ευρω χωρις να πεις ουτε α σκεφτομαι να φυγω, ποια εταιρια θα μου προτειναται?
στην περαια θεσσαλονικης παιζει tellas hol fortnet,κριμα που δεν εχει cyta k on telecoms

baskon
07-04-10, 00:11
Οποια εταιρια και να διαλεξει καποιος δεν ειναι σιγουρος οτι θα παιζει σωστα..
Τωρα η On είναι στα πανω της..
αλλά λεγοντας ολοι α ,η On ειναι καλη και φερνοντας πολυ κοσμο σε αυτη νομιζετε οτι καποια στιγμη δε θα φαει το μπουκωμα της ζωης της..?
Εαν δε μπουκωσει ποτέ τότε όντως θα πω ότι ειναι πολυ καλη εταιρια..
Αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν αυξηθουν αποτομα οι συνδρομητες δε θα τη γλυτωσει ουτε αυτη ουτε και η οποιαδηποτε αλλη εταιρια..

Ps..Και εγω για On ψηνομαι..Τελλας μακριααα..

bilirius
07-04-10, 00:21
Δυστυχως δεν εχει στη περιοχη telecoms - cyta και για την cyta
εχω ακουσει πολλα καλα,παντως ευχαριστω!

jimsid
07-04-10, 15:38
Παντως η εμπειρια μου απο Τελλας και μαλιστα οπως προαναφερω σε αποσταση 100μ απο το Dslam ειναι μαλλον απογοητευτικη. Αυτον τον καιρο δεν θα την προτεινα.

DiM
07-04-10, 15:51
Είναι γνωστό ότι η τελλας από το καλοκαίρι που άρχισε να δίνει τα έως 24Mbps βρήκε τρόπο και κλέβει αβέρτα στον συγχρονισμό του router.

Τους χώνει σε έτοιμα profiles στο DSLAM και μετά τραβα να τους πείσεις πως είσαι στα 100-500 μετρα από τον ΟΤΕ και πιάνεις 10-12Mbps ενώ θα έπρεπε να πιάνεις πολλά mbps παραπάνω !!!

Διαβάστε παρακάτω να δείτε τι συμβαίνει.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=288511

bilirius
07-04-10, 20:44
Μπορω να εχω cyta μεσα απο την γραμμη αλλου παροχου?πχ να εχω τελλας απο ιδιοκτυτο δυκτιο τις και cyta ιντερνετ?χωρις παγιο οτε?

jimsid
09-04-10, 12:40
Μπορω να εχω cyta μεσα απο την γραμμη αλλου παροχου?πχ να εχω τελλας απο ιδιοκτυτο δυκτιο τις και cyta ιντερνετ?χωρις παγιο οτε?


Οχι φιλε μου αυτο που λες δεν μπορει να γινει. Δεν δεχεται κανενας εναλλακτικος παροχος να επιτρεψει σε ανταγωνιστη να προσφερει υπηρεσια την οποια μπορει να διαθεσει εκεινος

BARKOULETOS
09-04-10, 13:35
Εγω παντως με Τελλας (κανα μηνα συνδεση) ειμαι καλυτερα απο οτι ημουν στην ΟΝ, που υποτιθεται οτι ειναι στα πανω της... Δεν ειμαι κοντα στο κεντρο 5-7 συγχρονιζω(α) παντα...

Βρες κανεναν στην τοποθεσια που εισαι και μαθε πως παει το δικτυο οτι και σου λεει ο ενας απο το Φαληρο ο αλλος απο Θεσσαλονικη δεν αφορα την περιπτωση σου... Απο την στιγμη που επιλεγεις εναλλασκτικο, το παιζεις κορονα γραμματα...

ferengi
13-04-10, 12:28
Κι εγώ είμαι κοντά δύο χρόνια Tellas και γενικά δεν θα έλεγα ότι έχω ιδιαίτερα παράπονα. Είχα μια σταδιακή μείωση ταχύτητας από τα 10000 kbps στην αρχή, στα περίπου 8000 τον δεύτερο χρόνο αλλά δεν είχα παραπονεθεί γιατί αφενός το απέδωσα στο υψηλό attenuation και αφετέρου μου επαρκούν και τα 8000. Πριν από κανά δίμηνο περίπου είχα διακοπή γραμμής για περίπου μια βδομάδα και όταν ρώτησα γιατί τόσο μεγάλη καθυστέρηση, μου απάντησαν ότι κάνουν αναβάθμιση και νέες ρυθμίσεις στη γραμμή. Δεν έδωσα πολύ βάση, νόμισα ότι ήταν δικαιολογίες, όμως μόλις ξανασυνδέθηκα κλείδωνα πλέον πάνω από 10000 και επί δύο μήνες τώρα έχω και πολύ σταθερή γραμμή και καλές για την γραμμή μου ταχύτητες.

tolispolo
27-04-10, 10:40
Σημερα μετα απο ενα μηνα σχεδον μου απαντησε η ΕΕΤΤ για την καταγγελια μου κατα της wind και αναμενω επισημη απαντηση απο την εταιρια για τις διακοπες τηλεφωνιας και internet κατα το μηνα Μαρτιο.
Στο απαντητικο ειδα και αλλους 30 συνδρομητες που ειχαν προχωρησει σε καταγγελια.Χρωσταω το παγιο του μηνα Μαρτιου το οποιο δεν υπαρχει περιπτωση να πληρωσω και θα το φτασω μεχρι και δικαστικα.

Εχω αλλαξει παροχο πλεον και εχω βρει την ψυχικη μου ηρεμια.Γραφω μονο και μονο να ενημερωσω εσας που ειστε συνδρομητες ακομη της εν λογω εταιριας πως οτιδηποτε και να σας λενε απο το call center, δεν προκειται ποτε να δουν το προβλημα σας και να παραδεχτουν οτι ειναι υπαιτιοτητα δικη τους για τα οποια προβληματα παρουσιαζονται.Το κολπο με τις "αναβαθμισεις" δεν παινει πια.

Γι' αυτο σας προτεινω οτι προβλημα εχετε μετα το πρωτο τηλεφωνημα και τις χαζες δικαιολογιες (αναβαθμιση, φταιει ο ΟΤΕ κτλ) καντε καταγγελια και τοτε θα δειτε πως θα σας ψαχνουν αυτοι να σας βρουν στο τηλεφωνο και θα σας χαριζουν και 3-5 παγια για να παραμεινετε.

Δεν ειχα καμια εμπαθεια με την συγκεκριμενη εταιρια ουτε καποιο συμφερον (να προλαβω τα παπαγαλακια που κυκλοφορουν εδω τριγυρω), αλλα πλεον οπου σταθω και βρεθω μονο αρνητικα σχολια θα εχω να εκφρασω γαι την συγκεκριμενη εταιρια.........Και να ξερετε οι πολυ μεγαλες προσφορες ισως προμηνυουν οτι το καραβι μπαζει νερα και οτι προλαβουμε να αρπαξουμε πριν βυθιστουμε!!!(λεω εγω τωρα ο πονηρος και κακεντρεχης πρωην πελατης.....)

giannis12a
27-04-10, 13:28
εγώ είμαι νυν κακεντρεχής και πονηρός πελάτης. Περιμένω ν' ανοίξει διαθεσιμότητα του ΟΤΕ και άντε γεια σας.
Από την αρχή εμένα δεν μου έκατσε καλά η Τελλάς , ( μετά από 2 μήνες απέκτησα Ιντερντετ από την αίτηση κι έκανα μόλις πρωτοβγήκε τότε η διαφήμιση ) , με απειλές , μπινελίκια και τσάμπα πάγια για να μείνω ( από τότε το έκαναν αυτό ), κι βαριόμουν να περιμένω ξανά από την αρχή ενεργοποιήσεις κλπ κι έμεινα ο βλάκας.
Βέβαια για κανά 2χρόνια δεν είχα κανά χοντρό θέμα, αλλά τώρα τελευταία με την ένωση που έκαναν , συχνά - πυκνά τραβάει ζόρια και τώρα εδώ και 2-3 εβδομάδες έχω το θέμα που δεν ανοίγουν κάποιες σελίδες.
Νισάφι πια. :down:

Karaflokotsidas
02-05-10, 20:30
Και εγω τώρα που πάω φαντάρος λεω να την κάνω απο την Τελλάς για να μην περιμένω κιόλας μέχρι να γίνει η επανασύνδεση με άλλη εταιρία

Εκανα έτηση τον Δεκέμβρη του 2006, η γραμμή μπήκε απρίλιο του 2007, το ίντερνετ Μαιο του 2007, 2 βδομάδες χωρίς τηλέφωνο και μου ήρθαν να πληρώσω για τον ίδιο μήνα λογαριασμό και στην Τελλάς και στον ΟΤΕ ΠΡΙΝ γίνει η σύνδεση της γραμμής και όσο και να φώναξα με γράψανε :down:

Τέλλάς τέλος και πολύ έκατσα

jimstra
04-05-10, 19:12
Αφου άντεξες 4 χρονια... Εγω πρωτη μερα και εχω σαλταρει οι τύποι ειναι απαραδεκτοι ως εξηπηρετηση. Η σύνδεση ξεκιναει με 235 kb download και μοθ λενε αυτη ειναι η ταχυτητα αν δεν σας αρεσει να την κοψετε τη συνδεση !!!!!!!!!!!!! Θα ηθελα να ηξερα τους πληρώνουν αυτους τους απαραδεκτους?

nyannaco
04-05-10, 20:02
Αφου άντεξες 4 χρονια... Εγω πρωτη μερα και εχω σαλταρει οι τύποι ειναι απαραδεκτοι ως εξηπηρετηση. Η σύνδεση ξεκιναει με 235 kb download και μοθ λενε αυτη ειναι η ταχυτητα αν δεν σας αρεσει να την κοψετε τη συνδεση !!!!!!!!!!!!! Θα ηθελα να ηξερα τους πληρώνουν αυτους τους απαραδεκτους?Απαράδεκτοι δεν είναι αυτοί που τα λένε, αλλά αυτοί που τους πληρώνουνε για να τα λένε. Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι. Δυστυχώς από τότε που μπήκε η Wind στο παιχνίδι, αντί να βελτιωθεί η κατάσταση, χειροτέρεψε - όχι άσχετα με τη φημολογούμενη οικονομική κατάσταση της Wind, αν οι φήμες έχουν βάση.
Κι εσύ, δεν ήξερες, δε ρώταγες; Εϊδες στο forun πόσοι φύγαμε τρέχοντας, και πόσοι φαίνεται να σκέφτονται σοβαρά ν'ακολουθήσουν; Δε λέω, καλές οικονομικά οι προσφορές, αλλά ο ψυχίατρος μου στοίχιζε πολύ περισσότερο από τον ανταγωνισμό της Tellas :down:

ArXoS
05-05-10, 01:58
καλα, καιρός να αλλάζουμε εταιρία .. αυτό που λυπάμαι, μιας και ήμουν από τους πρώτους στο zisto ήταν οι τόσοι μήνες αναμονής

howteam
05-05-10, 17:53
καλα, καιρός να αλλάζουμε εταιρία .. αυτό που λυπάμαι, μιας και ήμουν από τους πρώτους στο zisto ήταν οι τόσοι μήνες αναμονής

Και γω απο εποχες Ζιστο ειμαι και πιο πριν.. Τα πρωτα χρονια κανενα παραπονο.. στην συνεχεια ειχαν χαλασει καπως τα πραγματα εκανα υπομονη και εφτιαξαν ολα. Υστερα ειχε αδιασει το δυκτιο της διοτι εφυγε πολυς κοσμος (μιας και σε καποια εποχη ηταν ο πιο ακριβος παροχος) και ημουν της λογικης "ωραια φυγαν οι πιο πολλοι αρα.. αδειο δυκτιο αρα, κανενα προβλημα και χαμηλα pings με εξωτερικο" και οντως ετσι παρεμεινε για αρκετα χρονια αργοτερα.. Δεν ξερω τι δεν πηγε καλα με την συγκεκριμενη εταιρια.. Η δικια μου εκδοχη ειναι οτι εδιωξαν αξια ατομα (μηχανικους, τεχνικους, nocαδες κτλ) που κοστιζαν αρκετα χρηματα τον μηνα και απο κει και υστερα ανελαβαν καθηκοντα νεοι προφανως χωρις αρκετη εμπειρια. Για μενα το ποτηρι ξεχειλησε φεβρουαριο-μαρτιο με τις συνεχεις αποσυνδεσεις που επερνα στο customer 11 το βραδυ και μου λεγαν οτι το πρωι θα φτιαχτει το προβλημα.. Ποιο πρωι ρε?? Τι το περασατε εκει περα? Αιντε χαλασε κατι και θα το φτιαξουμε το πρωι? Φυσικα ομως για να πουμε και του στραβου το δικιο μηχανηματα ειναι και χαλανε. Κανεις δεν μπορει να προβλεψει το ποτε και σιγουρα καποια στιγμη θα παρουσιασουν βλαβη η δυσλειτουργια. Αλλα ομως.. Που ειναι οι standby ανθρωποι σας? Που ειναι τα backup συστηματα? Απο high availability ξερετε? Και ταυτοχρονα την στιγμη του προβληματος εβλεπα στην τηλεοραση (επειδη ηξεραν οτι την αλλη μερα θα ακυρωσει κοσμος και κοσμακης) ελκυστικοτατες διαφιμησεις Wind με το χαμηλοτερο παγιο της αγορας... Απο marketing ομως καλα πανε... Που πανε ομως χωρις οπλα? Το support και οι υπηρεσιες σε κρατανε σε εναν παροχο. Οχι το marketing. Και επρεπε να βγω εγω τωρα στο μπαλκονι με τα σοβρακα και το access point για να βρω καναν κακομοιρη ξεκλειδοτο γειτονα για να συνεχισω να κανω την δουλεια μου? Που ζουμε??? Ε οχι.. Παει πολυ.. Bye bye και απο μενα Wind. Ημουν απο τους πρωτους (εποχες πριν του zisto με 384kpbs και ΑΡΥΣ) και τους τελευταιους πελατες. :down:

ΥΓ: Sorry για τον εντονο τονο μου. ΕΙμαι και γω ενας απο τους πολλους αγανακτισμενους της εν λογω εταιριας..

blkik
09-05-10, 12:23
Η εταιρεία είναι μόνο Μarketing

Δεν ενδιαφέρονται για εμάς που φύγαμε. Ξέρετε πόσα κορόιδα θα τσιμπήσουν τώρα με το 35€ triple play

giorginho7
19-05-10, 02:09
Βασικα εγω ειμαι ετοιμος να τσιμπησω το ... double play lite με... 15,15 ευρω/μηνα (προσφορα καταστηματος) +2 παγια δωρο (+2 μηνες το "ιντερνετ απο την 1η μερα", που δε με καιει και ιδιαιτερα)...
Το θεμα ειναι οτι απο οτι διαβαζω πολλοι θα με θεωρησετε κορόιδο και το πιθανοτερο ειναι να δικαιωθειτε.
Μενω κι εγω καμια 100αρια μετρα απο το dslam και οσο η forthnet μου δουλευε καλα επιανα 19.000-20.000kbps. Κανονικα καπου τοσα (αντε εστω αυτο το ρημαδι το 17.999 που εχω δει σε μερικους εδω) πρεπει να πιασει και η wind (tellas).
Να κανω μια βασικη ερωτηση: Εφοσον κανω την συνδεση απο καταστημα wind, δε μπορω (που λεει ο λογος) να απευθυνθω απευθειας εκει για οτιδηποτε προκυψει? Χωρις να μπλεκω στα τηλεφωνα (τα οποια δεν αντεχω αλλο...)
Και ακομα μια ερωτηση. Εφοσον διαπιστωνει καποιος οτι η γραμμη του δεν δουλευει οσο επρεπε και οτι σιγουρα δουλευει πολυ χαμηλοτερα απο οσο διαφημιζοταν... δεν εχει δικαιωμα να καταγγειλει την συμβαση και να φυγει πριν το περας του 12μηνου χωρις να καταβαλει καποια αποζημιωση?
Προσωπικα οταν πριν 4 χρονια μου ειχε κανει τετοιες "φουστιες" η vivodi την ειχα κοπανησει χωρις να δωσω σημεια ζωης (αφου ειχα ξεσκιστει και χρυσοπληρωσει πρωτα τα τηλεφωνα) και δεν μου εκαναν τιποτα... το αν με εβαλαν σε καμια μαυρη λιστα δε με νοιαζει, δεν επιστρεφω ποτέ σε απατεώνες.

blkik
19-05-10, 18:44
Οταν υπέγραψα εγω συμβόλαιο πριν 3.5 χρονια υπήρχε ενας όρος που έλεγε ότι αν δεν αποδέχεσαι την ταχύτητα μπορείς να υπαναχωρήσεις το οποίο είχα επικαλεστεί κιόλας για να μου την ανεβάσουν.

Δεν ξέρω ανα υπάρχει πλεόν ο όρος αυτός

tom111
19-05-10, 19:09
Μακριά από την tellas – wind οι τύποι είναι απατεώνες , έφυγα ήδη από την wind σήμερα η αίτηση έχει φύγει για οτε ..και πάλι οτε ….Ουστ τους παλιό μα…..κες , δεν εξυπηρετούν στο τηλ. Σου λένε συνεχώς πα..ριες , τους βρε παιδιά είπαμε δεν θα κλειδώνετε το μόντεμ, δεν ,δεν,δεν, εεε άντε , ας κρατήσουν τις γραμμές για την πάρτη τους αφού δεν θέλουν πελάτες.
, εγώ είμαι από τον Ιανουάριο tellas μόλις κλείσω 6αμηνο θα την κάνω και από την tellas, και αυτό λόγο προστίμου που προβλέπει το συμβόλαιο . οι τύποι δεν είναι ούτε για φτύσιμο , και `αυτοί που είναι στα τηλ. Τάχα εξυπηρετήσεως ….απλά σπάζουν πλάκα μαζί μας ….αυτό δεν μπορεί να το κάνει ένας υπαλληλάκος αν δεν έχει από άνωθεν εντολή ή το θάρρος ότι δεν θα πάθει τίποτα για αυτό που κάνει .
Σε παίρνουν τηλ. Και σου τάζουν λαγούς…… τι έχετε 13db εξασθένιση γραμμής ? θα πιάνετε τουλάχιστον 18αρα…λενε την πρώτη εβδομάδα όλα καλά στην συνέχεια το μόντεμ κλειδώνει κάτω από την δυνατότητα συγχρονισμού ( φαίνετε από τα 999αρια στο τέλος ) η πρώτες μάχες τάχα για να μην αποσυγχρονίζει η γραμμή , τάχα δεν πάει παραπάνω και όλοι οι γείτονες με ΟΤΕ και forthnet έχουν από 21 και πάνω ….και το αποτέλεσμα ? κλειδώνουν το μοντεμ λίγο ποιο πάνω από τον συγχρονισμό έτσι ώστε να μην μπορεί να ανέβει στο download . συνήθως τα κλειδώνουν στα 14mb . αυτό δεν αλλάζει ότι και να κάνει κάποιος , είτε στείλει fax mail κτλ δεν γίνετε τίποτα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε , …….γι αυτό μακριά από την tellas μακριά …

blades
20-05-10, 09:24
Καλημερα σε ολους,ηρθε η ωρα μετα απο 3 χρονια να πω τη δικη μου εμπειρια απο την Tellas.
Η συνδεση εγινε μεσα σε 15-20 μερες περιπου αν και ηταν Αυγουστος που ολα πανε αργα.
Απο τοτε η συνδεση λειτουργει "τελεια".θα αναφερω μονο 4 διακοπες της μισης ωρας περιπου το περασμενο ετος.Επισης να πω οτι ειμαι internet maniac,δλδ αυτο σημαινει οτι ειμαι συνδεδεμενος τουλαχιστον 15 ωρες την ημερα και εχω καλη εικονα της συνδεσης μου.
Το ποστ αυτο δε θελω να θεωρηθει διαφημιση,ειναι καθαρα η δικη μου εμπειρια, ουτε θελω να πω οτι ειναι θεμα μονο της Τελλας.Οι απο πανω μου εχουν και αυτοι Τελλας αλλα εχουν και μεγαλα προβληματα

φιλικα,
Γιωργος, Νεα σμυρνη

υγ.α!και κατι για την ταχυτητα.περιπου στα 6-7 με βαζει και 1,κατι στο upload(πραγματικα στοιχειαοχι της Τελλας)

dimitri_ns
20-05-10, 09:53
Μακριά...
Είχα Tellas και στο σπίτι και στο γραφείο
Υπάρχει περιορισμός στο download (10 -11) αλλά δεν είναι τραγικό

Με αυτή την εταιρεία όσο δεν έχεις πρόβλημα, όλα καλά
Μολις παρουσιαστεί πρόβλημα, πρέπει να βρείς άλλο πάροχο (και στο σπίτι και στο γραφείο)

Κάποτε, εποχές zisto, έκανε και διπλοχρεώσεις υποθέτω εκ λάθους
Λόγω γραφείου, με φαχ mail και τηλέφωνα (αν εύρισκες κανένα) το θέμα παρέμεινε επειδή κανένας της tellas δεν ασχολήθηκε


4 χρόνια μετά, εισπράκτορας δικηγόρος θεσσαλονίκης - μένω αθήνα - αγενέστατος και πιεστικότατος άρχισε να διεκδικεί 254 διπλοχρεωμένα ευρώ

Σταμάτησε μόνο όταν έφαγε πόρτα από δικό μου δικηγόρο

Πόσοι θα βάλετε δικηγόρο?

Και αν νομίζετε ότι αυτά συνέβαιναν παλιά, τώρα συμβαίνουν και χειρότερα (από φίλο που δεν ρώτησε)

JohnDro
20-05-10, 13:20
Υπάρχει τρόπος να φύγω πριν το 12μηνο και να μην πληρώσω το πρόστιμο?

Georgevtr
26-05-10, 21:30
Υπάρχει τρόπος να φύγω πριν το 12μηνο και να μην πληρώσω το πρόστιμο?

Δυστυχώς όχι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.