PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Longhorn



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5

Wolverine
26-01-04, 20:50
Α και ξέχασα να πω ότι ο καλύτερος συνδυασμός υλικού και λειτουργικού συστήματος είναι ο εξής.
System 360 και OS 360

Όποιος θέλει ας το πάει κόντρα. :shock: :lol: :twisted: :?: :idea:

DrEthernet
27-01-04, 04:40
Όσο για την ανωτερότητα τον Mac σε κάθε επίπεδο ας μου πει κάποιος πώς μπορώ να τρέξω εύκολα ένα cluster σε Mac Os (σε Linux το έχω κάνει)...

http://www.apple.com/education/science/profiles/vatech/

Kαλή ανάγνωση.

DrEthernet
27-01-04, 04:45
Ξαναλεω που διαφερουν...programming interface το οποιο κανει δυνατο σε εμας να φτιαχνουμε εφαρμογες για win πολυ πιο ευκολα απο εφαρμογες για linux/mac os, εξαιτιας του ελλιπους documentation/support...

http://developer.apple.com/

Lord_Flasheart
27-01-04, 11:32
ΟΚ, το θέμα έχει πάει τελέιως Mac Vs PC, εγώ σαν πωρωμένος απο εδώ και 10 χρόνια με τα PCs, τίθωμαι ΤΕΛΕΙΩΣ υπέρ των PCs (όχι της micro$soft), προτείνω μια συμβιβαστική λύση, PCs με RH linux 9.0...

Lord_Flasheart
31-03-04, 18:21
Αν και ξεθάβω ένα μάλλον παλιό thread, το κάνω με αφορμή την ημερίδα της Ms στις 31/3 για το longhorn...


Πήγε κανείς από το φορουμ; Εγώ πήγα και είχα ανάμικτα συναισθήματα...


κορυφαία στιγμή η ώρα που ενώ ο τύπος έκανε παρουσίαση, κράσαρε το μηχάνημα... :p

turboirc
31-03-04, 18:41
Δεν το εχεις ξαναδει στο περιφημο scanner με τα Windows 98 ?
"Μαλλον δεν τελειωσαμε ακομα το debugging"
Ουτε τωρα το εχουν τελειωσει !

arcanum
15-04-04, 17:09
Για τον MAC δεν ξερω τι ισχυει βεβαια οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη.

Μπορει να ισχυει linux rulez, αλλα οι ατυχοι programmers σαν και εμενα που προσπαθησαν να κανουν port εφαρμογες απο win32 σε Linux βρηκαν ασχημο μπελα, κυριως στο θεμα του gui . Linux = support based on IRC/forums/etc, κοινως δεν συγκρινεται με το τρομερο MSDN της m$ που εχει τα παντα. Κοινως , η λογική opensource ειναι καλη για προγραμματα console μεχρι τωρα, οχι ομως με gui. Για να μεταφερθουν καλα προγραμματα πρεπει να υπαρχει ενα standard, και οσο και αν κατηγορουμε την m$ για αυτο το standard, αμα δεν ηταν αυτο ομως δεν θα ειχαμε αναπτυξη στην πληροφορικη.

Αν αμφιβαλλετε για αυτα που λεω, παρατηρηστε την ποιότητα των εφαρμογων στα Windows με αυτες του linux, οσον αφορα στο gui interface.

Μια που ειμαστε και σε DSL forum, να προσθεσω οτι ενα απλο NAT με port forwarding με το γνωστο iptables δεν καταφερα να στησω, κατι που εγινε πολυ ευκολα με το router tou jetspeed .

Το KDE το έχεις δεί? Το GUI του είναι απο τα καλύτερα που υπάρχουν. Βασισμένο στο QT της trolltech (που είναι και GPL). Είναι C++ interface, είναι cross-platform (το porting του gui είναι απλό), και έχει πολύ καλό documentation. Έχει και το designer (που σχεδιάζεις το GUI σου και σου βγαζει XML με το οποίο γεννάς κώδικα. Κάτι μου λέει πως δεν το έψαξες πολύ.

Συμφωνώ οτι υπάρχουν projects με ελλιπές documentation. Ακόμα και στο GTK toolkiet Που είναι δημοφιλές , υπάρχουν widgets που είναι undocumented. Αυτό δεν σημαίνει πως ΟΛΑ στο Linux είναι undocumented. Αυτό σημαίνει πως στο Linux υπάρχει τεράστια επιλογή. Απο γνωστά , παλιά toolkits , μέχρι τελευταία bleeding edge (αλλα και χωρίς documentation).

Είμαι σίγουρος πως το QT θα το βρείς πολύ καλό και θα σου αλλάξει την γνώμη για το Linux. (το QT είναι GPL που σημαίνει πως και η εφαρμογή σου πρέπει να είναι GPL. Αν θέλεις η αφαρμογή σου να είναι με άλλη άδεια πρέπει να βρείς toolkit με L-GPL άδεια, όπως το GTK2 ή το WxWindows)

Πάντως υπάρχουν και toolkits που το μόνο που κάνουν είναι να δουλέυουν σαν wrappers για το native toolkit κάθε πλατφόρμας. Παράδειγμα το wxWindows (που η ηλίθια Microsoft τους ανάγκασε να το κανουν wxWidgets www.wxwindows.org) που είναι cross-platform ,και έχει το native look & feel της πλατφόρμας.

Α!. Και οσον αφορά αυτό για command line. Φυσικά και τα περισσότερα εργαλία είναι για command linme. Ετσί "πρέπει" να είναι για πολλούς λόγους που δεν έχει νόημα να πω εδώ. Η λογική είναι πως φτιάχνεις ενα εργαλείο text based και φτιάχνεις ενα GUI που είναι απλά front-end για το εργαλείο αυτό. Έτσι έχεις και GUI κια text.

Πάντως για τον debugger μάλλον έχεις δίκιο, αν και δεν έχω ψάξει πολύ για front-end (που υπάρχουν σίγουρα , αλλα δεν ξέρω ποσο καλύπτουν τις δυνατότητες του). Πάντως μερικά IDE όπως το πολύ καλό Anjuta και το Kdevelop ενσωματώνουν ενα front-end για τον debugger (gdb). Απλά , δεν ξέρω πόσο advanced είναι μιας και προσωπικα κανω μόνο απλά πράγματα με τον debugger




Τέλος , για το NAT (και το port forwarding) πρέπει να πώ πως το iptables είναι το low-lever επίπεδο (που σου επιτρέπει να κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλεις) αλλα δεν είναι ο μόνος τρόπος να ρυθμίσεις το firewall. Υπάρχουν χιλλιάδες εργαλεία που κανουν την ζωή μας έυκολη. Απο αυτά θα σου προτείνω το shorewall (www.shorewall.net). Δεν έχει GUI αλλα κάνεις edit μερικά text αρχεία , και έχει πολύ καλό documentation και πολλές δυνατότητες. Αν θέλεις κάτι απλό τότε μπορείς να δείς το firestarter (με GUI). Σίγουρα υπάρχουν πολλά ακόμα. Φυσικα θα υπάρχουν HOW-TO στο www.tldp.org σχετικά με αυτό που θές να κάνεις.

lazar
15-04-04, 18:13
Δεν το εχεις ξαναδει στο περιφημο scanner με τα Windows 98 ?
"Μαλλον δεν τελειωσαμε ακομα το debugging"
Ουτε τωρα το εχουν τελειωσει !
Έχω το βιντεάκι σε Quick Time
... Ωχχχ! Format της Apple....

lazar
15-04-04, 18:19
Παράδειγμα το wxWindows (που η ηλίθια Microsoft τους ανάγκασε να το κανουν wxWidgets www.wxwindows.org) .

Τους πλήρωσε θέλεις να πεις.

arcanum
15-04-04, 18:55
Ναί έχεις δίκιο. Δεν το ήξερα. Μάλλον είναι απο τις φορές που φέρθηκε σωστά (σε αντίθεση ας πούμε με τον Mike Rowe :) )

lazar
15-04-04, 19:14
το σωστά βάλτο σε εισαγωγικά, σε παρακαλώ. Αλλά έτσι είναι: money rulez

stavpal
15-04-04, 20:21
Προσωπικά χρησιμοποιώ τα Win2k και μου φαίνονται πολύ σταθερά και καλά. Μπορεί να έχουν κάποια προβληματάκια, αλλά τα ΧP βγάζουν περισσότερες &amp;quot;μπλέ οθόνες (ή μάλλον πρασινο-μπλε) του θανάτου.</p>

pentium_vi
15-04-04, 21:30
Ρε παιδιά. Τα Longhorn είναι σε έκδοση Alpha. Ούτε σε Beta δεν έχουν μπει καν.
Αναμένεται η Beta 1, κάπου στα τέλη του 2004, οπότε δεν υπάρχει κάν λόγος να μιλάμε για συμβατότητες με διάφορα προγράμματα, πόσο μάλλον να κάνουμε αναφορά για επιδόσεις. Το ίδιο ίσχυε και για τα Whistler (τωρινά ΧΡ) που στην έκδοση Alpha δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με τα ΧΡ που όλοι ξέρουμε.

Όσον αφορά το αν θα τρέχει μόνο σε κάρτες με DX 9 και άνω αυτό είχε ακουστεί αλλά είναι μόνο μια εικασία προς το παρόν.

Πάντως η συμβατότητα προς τα πίσω είναι αυτή που κάνει τον χώρο τον PC να αναπτύσεται πολύ πιο αργά από ότι θα μπορούσε.

Πάντως όσον αφορά την όλη διαμάχη μεταξύ PC και MAC πιστεύω ότι και τα δυο αφορούν μια διαφορετική κατηγορία χρηστών το κάθε ένα. Ιδιαίτερα οι MAC είναι ότι καλύτερο από υπολογιστικής ισχύς για εφαρμογές DTP και Video Editing (ιδιαίτερα στο Video Editing έχω δουλέψει σε G5 με 2 επεξεργαστές στα 2Ghz) και δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο αυτή την στιγμή στην αγορά. Παρόλα αυτά είμαι κολλημένος με τα PC λόγω του ότι μπορώ να τα διαμορφώσω όπως εγώ θέλω. (Κανεις δεν είναι τέλειος. Τι να κάνουμε :oops: )

lazar
16-04-04, 01:11
Εγώ φοβάμαι ότι η M$ θα κατάφερει να σακατέψει και τα ΝΤ, που ήταν ό,τι καλύτερο έχει φτιάξει. Έτσι μένω στα 2k και ούτε XP, ούτε Longhorn ( μακρυκερατάς δηλαδή; ) με ενδιαφέρουν (εκτός και αν αναγκαστώ από το υπόλοιπο software βέβαια και τα βάλω.)

Όσο για τα Mac, μία είναι η αλήθεια. ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!!!
Αυτό γιατί δεν το υπολογίζετε ποτέ στους συλλογισμούς σας; Τζάμπα τα παίρνετε;

macgiorgosgr
16-04-04, 03:02
Τα Mac είναι πανάκριβα.... Σίγουρα....

www.apple.com/emac

All in one, πόσο?

www.apple.com/ibook

Φορητό ε? πόσο?


Εσύ από που αγοράζεις τα Μακ σου? Δεν πρέπει να έχεις και πολλά ε?

Ρε κατακαημένοι πίσουρες, πριν γράψετε, κάντε πρώτα ένα ψάξιμο...[/quote]

lazar
16-04-04, 21:24
macgiorgosgr

Άντε να σου απαντήσουμε και σένα, και ας έχεις mac :-)

Στα σοβαρά τώρα (και ελπίζω να μην παρεξήγησες το αστείο που έκανα) θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί το βλέπεις ως δύο στρατόπεδα. Όποιος αγαπάει την πληροφορική δεν το βλέπει έτσι. Ούτε χωράει φανατισμός στους υπολογιστές.

Επί του θέματος:
Τώρα που αποφάσισε η Apple να φτηνήνει, το παιχνίδι της αγοράς σε κάποια σημεία του πλανήτη έχει κριθεί, πιθανόν χωρίς μεγάλα περιθώρια αλλαγής. Ο Steve Jobs είχε πάντα ένα μειονέκτημα, δεν ήταν καλός έμπορος. Από την κατακαϋμένη 'Lisa' που κατέληξε να την θάψουν (βάστα να δεις που ξέρω πολύ περισσότερα απ' όσο φαντάζεσαι) γιατί ποιος τρελλός θα έδινε το 1983 10.000 δολλάρια για μία συσκευή αδοκίμαστη, που κανείς δεν κατάλαβαινε τι μπορεί να προσφέρει.

Και για την ιστορία, θα πρέπει να ξέρεις ότι ο λόγος που πολύς κόσμος έχει σήμερα Windows δεν είναι τα ...Windows. Ούτε το DOS. Είναι οι IBM compatible. Όταν βγήκαν εταιρείες που πουλούσαν πολύ φτηνό hardware 'αλά IBM' και η γαλάζια κυρία έχασε τη δίκη της πατέντας, όποιος ήθελε να κάνει τη δουλειά του, που συνήθως περιοριζόταν (όπως και σήμερα αρκετές φορές) στο να γράφει, προτιμούσε τους IBM compatible από τον Macintosh που ήταν 3 φορές ακριβότερος κι ας είχε γραφικό περιβάλλον. Όλοι θυμάμαι έλεγαν 'Α Macintosh, το καλύτερο, αλλά...πανάκριβο'. Εκτός αυτού, σε χώρες που κυκλοφορεί περισσότερο χρήμα (ΗΠΑ, Ελβετία) δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν Mac. Αυτό τι αποδεικνύει; Money rulez, not technology.

Είδα τα links που δίνεις (τολμώ να πω... τα είχα υπ' όψιν μου) και παρατήρησα ότι η πολιτική της Apple παραμένει στα ίδια στενά πλαίσια. Για παράδειγμα, 1000 Ευρώ με οθόνη συγκεκριμένη. Όταν στο ...άλλο στρατόπεδο έχω ποικιλία από πολλές εταιρείες και δεν θα πάρω flat οθόνη, γιατί δεν μου αρέσουν τα χρώματα της. Μπορεί να υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής, δεν γουστάρω όμως να τρέχω και να ψάχνω, θέλω να το μοντάρω μόνος μου από το μηδέν, έχοντας πολλές εναλλακτικές στη διάθεση μου, γιατί έτσι μου κάνει περισσότερο κέφι. Αυτή τη δυνατότητα δεν μου τη δίνει η Apple.

Τελευταίο και πιο σημαντικό:
Κάνω τη δουλειά μου; Και με το παραπάνω! Software = βενζίνη λένε. Για πες μου πόσα μαγαζιά στην Αθήνα όπου μένω έχουν παιχνίδια για Mac; Υπάρχουν σίγουρα, είναι όμως πολύ λιγότερα από τα ...άλλα. Πόσα περιοδικά έχω για pc; Τόσα πολλά, που αφού ξεσκαρτάρω τη σαβούρα επιλέγω 2-3 και αγοράζω. Για Mac τι έχω;
Εάν είναι έτσι κρατούσα το Atari ST που είχα, που ήταν πολύ καλό hardware και είχε κι αυτό Motorolla επεξεργαστή. Θα ήμουν όμως μειοψηφία. Γι' αυτό και εσύ αγόρασε pc, εάν δεν θέλεις να είσαι μειοψηφία. Μην πετάξεις όμως τον Mac! Κράτησε τον, βάλτα σε δίκτυο και πες μας μετά πώς συνδέται το Apple Talk με το Lan των Windows.

dantouan
16-04-04, 22:15
Παιδια μολισ κατεβασα τα Windows Longhorn version 4053 pro τα οποια και σκεφτομαι να βαλω.
Μηπως ξερει κανεις τιποτα για την version αυτη?

tvelocity
16-04-04, 22:27
Μπορει να ισχυει linux rulez, αλλα οι ατυχοι programmers σαν και εμενα που προσπαθησαν να κανουν port εφαρμογες απο win32 σε Linux βρηκαν ασχημο μπελα, κυριως στο θεμα του gui . Linux = support based on IRC/forums/etc, κοινως δεν συγκρινεται με το τρομερο MSDN της m$ που εχει τα παντα. Κοινως , η λογική opensource ειναι καλη για προγραμματα console μεχρι τωρα, οχι ομως με gui. Για να μεταφερθουν καλα προγραμματα πρεπει να υπαρχει ενα standard, και οσο και αν κατηγορουμε την m$ για αυτο το standard, αμα δεν ηταν αυτο ομως δεν θα ειχαμε αναπτυξη στην πληροφορικη.

Αν αμφιβαλλετε για αυτα που λεω, παρατηρηστε την ποιότητα των εφαρμογων στα Windows με αυτες του linux, οσον αφορα στο gui interface.

ΑΑχααχαχαχΑαΧαΧχαχααχαχαΑαΧαχΑΧΑΧχααχ!!!!!!!!!
Ειλικρινά είσαι αστείος!!! Ειδικά αυτό με το MSDN παίρνει βραβείο!


Ξαναλεω που διαφερουν...programming interface το οποιο κανει δυνατο σε εμας να φτιαχνουμε εφαρμογες για win πολυ πιο ευκολα απο εφαρμογες για linux/mac os, εξαιτιας του ελλιπους documentation/support.

Οσο καιρο διαρκει αυτό, δε θα υπάρχει καμια σχεση μεταξύ των λειτουργικών και όσες δυνατότητες και να προσφερουν Linux/ΜacΟs, δεν θα ειναι αυτες εκμεταλλευσιμες απο τους προγραμματιστες επειδη δεν θα ξερουν πως.

Σε επιπεδο χρηστη, δεν αμφιβαλλω καθολου οτι Linux/MacOs προσφερουν περισσοτερες δυνατότητες απο Windows. Αλλα για σκεφτητε γιατι δεν υπαρχουν προγραμματα για αυτα τα OSes - γιατι δεν ξερει κανεις να γραψει, και γιατι δεν υπαρχουν σοβαρα εργαλεια.

Αλλοιμονο που στο linux π.χ. ο υποτιθεται πιο σημαντικος debugger, ο gdb, ειναι text-based. Ενα περιβαλλον που φιλοδοξει να παρει χρήστες, πρεπει να κερδίσει πρωτα τους προγραμματιστες, και αυτό δεν το έχει καταφέρει.


Αν ηταν να φτιαχτει πιο δυσκολα ενα προγραμμα σε PC , γιατι ολοι φτιαχνουν προγραμματα για PC ?
Anyway, με μακ δεν εχω ασχοληθει καθολου οποτε μπορει να εχεις δικιο. Για linux ομως, το οποιο προσπαθει να κερδισει χωρο στην πιτα των Os'es , εχει ηδη χασει το παιχνιδι με την λογικη του opensource, το οποιο επιβαλλει στον τελικο χρήστη να ξερει απο compilers,linkers,makefiles κλπ και κατα συνεπεια ειναι μονο για ειδικους χρήστες.

Αναριωτιέμαι κατα πόσο έχεις επαφή με την ένοια "προγραμματισμός"... Γιατι στο θέμα του προγραμματισμού το Linux είναι απο τα ευκολότερα και πιο well-documented συστήματα... Τα windows ξέρεις πόσα undocumented API's έχουν; Γιατί νομίζεις ότι κρύβει τόσο καλά τον κώδικά της η M$;(άσχετα που της 'ξέφυγε' πρόσφατα ένα κομμάτι). Ξέρεις πόσοι έχουν μάθει προγραμματισμό πάνω σε Linux; Σε windows ο κόσμος χάνει τον χρόνο του στην VB, την χειρότερη γλώσσα προγραμματισμού που έχει δεί ποτέ ο κόσμος.

Πρέπει να τσεκάρεις κάποια API's σε περιβάλλον Linux. GTK, SDL, κτλ... Καμία σχέση μ'αυτα των windows

sdikr
16-04-04, 22:29
Παιδια μολισ κατεβασα τα Windows Longhorn version 4053 pro τα οποια και σκεφτομαι να βαλω.
Μηπως ξερει κανεις τιποτα για την version αυτη?

αν και λέμε ΑΝ υπάρχει περίπτωση να είναι τα Longhorn που μάλον δεν θα είναι. ΜΗΝ τα βάλεις, εκτός αν έχεις χρόνο να ψάχνεις τα αρχεία σου και που πηγαν τα windows.
(ένα που είχα δοκιμάσει εσβησε τα πάντα στον κατάλογο windows)

arcanum
16-04-04, 23:27
Το appletalk μπορεί να είναι της Apple αλλα η το οτι δεν συνδέεις appletalk με Windows δεν είναι πρόβλημα της Apple αλλα των Windows που εχουν την πολιτική να μην υποστιρίζουν καμμία τεχνολογία του ανταγωνισμού. Πάντως τα apple δουλέυεουν τέλεια σε δίκτυο windows μιας και έχουν το Samba (που είναι και 3 φορές πιό γρήγορο απο Windows Server 2003 σαν server).

Θα συμφωνήσω απόλυτα ως προς τον τρόπο που κυριάρχησε η MS (είχε το πιό φτηνό σύστημα την εποχή και μετά απο τα Windows95 έχασαν το παιχνίδι οι υπολοιποι.)
Το κακό είναι πως παρα την κυριαρχία της δεν έχει κάνει ΚΑΜΜΙΑ σημαντική ανακάλυψη. Είναι μια εταιρία _marketing_ και μόνο _μάρκετινγκ_.

Όσο για την μειοψηφία, πρέπει να πώ πως είμαι Windows-free εδώ και πολύ καιρό και δεν μου λοίπουν καθόλου. Αντιθετα, βγάζω σπυριά όταν αναγκάζομαι να κάτσω σε ένα Windows μηχάνημα. Χάλια logs, απαράδεκτες πρωτοβουλίες (γιατί τα 2000 αμα bootάρουν με κλειστό το εξωτερικό serial modem μου το έχουν disabled? Και δεν έχει πουθενά reactivate ή κάτι τέτοιο? Πρέπει να κάνω remove-reinstall ή reboot. Ελεος!). Χάλια default ρυθμίσεις (μα γιατί έχει share to C$ για administrative reasons? ΑΠΟ DEFAULT?! ΚΑΙ ΧΩΡΪΣ FIREWALL?) Γιατί υπάρχει αυτό το έκτρωμα που το λένε Internet Explorer (ούτε tabs, ούτε pop-up blocking, ούτε τίποτα).

Απαράδεκτη διαδικασία για patches. Γιατί πρέπει να κατεβάσω Service pack 333.12^2 για να βάλω το patch για τον blaster? Στο linux μου κάνω patch ή αναβάσθμιη ΜΟΝΟ αυτό που θέλω. Στην έκδοση που θέλω.


Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρα.
Το θέμα μου είναι πως προτιμώ να δουλέυω σε μια πλατφόρμα που είναι μειοψηφία (linux) γιατί είναι πιό ξεκούραστο/παραγωγικό/ασφαλές/απλό _για μένα_.

lazar
16-04-04, 23:37
μόνο για patches μη μιλάς! (όλα τα άλλα ΟΚ).

Είχα το suse κάποτε και πλήρωνα ένα σωρό λεφτά με την dial-up τότε να κατεβάζω από το site τους patches.

Μιλάω για πάνω από 50 συνολικά, όλα critical.

Τα patches δεν είναι ενδεικτικό κακού λειτουργικού.

Ποιό linux δουλεύεις;

sdikr
17-04-04, 00:12
Το appletalk μπορεί να είναι της Apple αλλα η το οτι δεν συνδέεις appletalk με Windows δεν είναι πρόβλημα της Apple αλλα των Windows που εχουν την πολιτική να μην υποστιρίζουν καμμία τεχνολογία του ανταγωνισμού. Πάντως τα apple δουλέυεουν τέλεια σε δίκτυο windows μιας και έχουν το Samba (που είναι και 3 φορές πιό γρήγορο απο Windows Server 2003 σαν server).

η apple μεχρί πριν το osx δεν υποστήριζε tcpip (ποιος είναι εδώ που δεν υποστιρίζει τεχνολογία που έιναι πλέον στανταρ?)


Όσο για την μειοψηφία, πρέπει να πώ πως είμαι Windows-free εδώ και πολύ καιρό και δεν μου λοίπουν καθόλου. Αντιθετα, βγάζω σπυριά όταν αναγκάζομαι να κάτσω σε ένα Windows μηχάνημα. Χάλια logs, απαράδεκτες πρωτοβουλίες (γιατί τα 2000 αμα bootάρουν με κλειστό το εξωτερικό serial modem μου το έχουν disabled? Και δεν έχει πουθενά reactivate ή κάτι τέτοιο? Πρέπει να κάνω remove-reinstall ή reboot. Ελεος!). Χάλια default ρυθμίσεις (μα γιατί έχει share to C$ για administrative reasons? ΑΠΟ DEFAULT?! ΚΑΙ ΧΩΡΪΣ FIREWALL?) Γιατί υπάρχει αυτό το έκτρωμα που το λένε Internet Explorer (ούτε tabs, ούτε pop-up blocking, ούτε τίποτα).

αν μπορείς να είσαι windows free μπράβο σου, μερικοί δεν μπόρουν γιατί το linux δεν τα κάνει όλα.
περαν του ie υπάρχουν καί άλλες λυσείς και δωρεαν firewall



Θα μπορούσα να συνεχίσω για ώρα.
Το θέμα μου είναι πως προτιμώ να δουλέυω σε μια πλατφόρμα που είναι μειοψηφία (linux) γιατί είναι πιό ξεκούραστο/παραγωγικό/ασφαλές/απλό _για μένα_.

Ασφαλες ΝΑΙ
πιο ξεκούραστο, παραγωγικό χωράει αρκετές ερωτήσεις (εκτός φυσικά αν όλα οσα δουλέυεις τα βλεπει Pnp το linux).

εε μου αρέσει το Linux για τον λόγω οτι μπορώ να παιδέυομαι μαζί του, οπώς πχ δεν μου αρέσει το mac os (before x) γιατί δεν μπορούσα να αλλάξω κατί.
απο την άλλη εχω δυο τρια προγραμματάκια τα οποιά δουλευώ καθημερινά και τρεχουν μόνο σε windows , περιμένω πως και πως να γινου port στο linux

turboirc
17-04-04, 00:21
Πιο ξεκουραστο ασφαλως δεν ειναι.

Ειπες για firewall, Το firewall Που εχει το Linux (ΙP Tables) δεν δουλευει οταν εισαι πισω απο ΝΑΤ, δεν κανει σωστο port forwarding. Τουλαχιστον 5 ατομα που ψαχναμε πως να το κανουμε, δεν το βρηκαμε. Αλλα και να υπαρχει τροπος να κανει, αναρωτιεμαι γιατι να πρεπει να διαβασω 100+ pages manual για να βρω πως, οπως και στα περισσοτερα προγραμματα για Linux. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι να το χρησιμοποιησω ? Καλό αλλα άχρηστο. Η αποδειξη ειναι οτι ολοι οσοι το βαλαμε, ελαχιστοι παρεμειναν εκει και δεν χρησιμοποιουν Windows.
Χρησιμοποιω υπολογιστη απο το 1988 και νομιζω οτι οποιοδηποτε προγραμμα Windows και να μου τυχει μπορω να βρω μια ακρη, χωρις να διαβασω παρα μονο τα ουσιωδη στο Help.

Ξαναλεω και το εχουμε πει πολλες φορες, οσο το Linux βασιζεται κυριως στο command line, δεν προκειται να παει ποτε μπροστα, ασχετα αν το command line δινει δυνατοτητες.
Και για να παει σε σοβαρο GUI, αποκλειεται με το τρεχον μοντελο προγραμματισμου χωρις στανταρτ και χωρις τεχνικη υποστιριξη. Ειναι αδιανοητο το μοντελο του 'Compile to get it work', καθως και αδιανοητο να υπαρχουν file managerσ που δεν συμβαδιζουν στο programming model.

-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ- το οτι αναπτυσσονται περισσοτερα προγραμματα για command line επειδη ειναι πιο ευκολος ο προγραμματισμος σε ANSI C++ και ολοι οι προγραμματιστες μπορουν να κανουν ισχυρα προγραμματα εφ'οσον ειναι ANSI. Οταν ομως παμε σε GUI που ειναι OS-specific, τα βρισκουν μπαστουνια ακριβως λογω του ελλιπους support.

sdikr
17-04-04, 00:26
Ειπες για firewall, Το firewall Που εχει το Linux (ΙP Tables) δεν δουλευει οταν εισαι πισω απο ΝΑΤ, δεν κανει σωστο port forwarding. Τουλαχιστον 5 ατομα που ψαχναμε πως να το κανουμε, δεν το βρηκαμε. Αλλα και να υπαρχει τροπος να κανει, αναρωτιεμαι γιατι να πρεπει να διαβασω 100+ pages manual για να βρω πως, οπως και στα περισσοτερα προγραμματα για Linux. Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι να το χρησιμοποιησω ? Καλό αλλα άχρηστο. Η αποδειξη ειναι οτι ολοι οσοι το βαλαμε, ελαχιστοι παρεμειναν εκει και δεν χρησιμοποιουν Windows.
Χρησιμοποιω υπολογιστη απο το 1988 και νομιζω οτι οποιοδηποτε προγραμμα Windows και να μου τυχει μπορω να βρω μια ακρη, χωρις να διαβασω παρα μονο τα ουσιωδη στο Help.


θα συμφωνήσω οτι θέλει πολυ διάβασμα, αλλα μιας και το κάνεις τοτέ τύφλα να έχουν τα cisco firewall

arcanum
17-04-04, 00:36
μιλάω για OsX. Πριν δεν μου άρεσε ούτε εμένα το Mac.

Οταν λέω ποιό έυκολο κλπ δεν μιλάω για hardware support. Αν και οταν το υποστιρίζει είναι ΠΙΟ έυκολο απο τα WIndows (απλά δουλέυει).

Οταν αγοράζεις hardware για linux πρέπει να φροντίσεις να δουλέυει. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα εκτός αν πάς σε ΤΡΟΜΕΡΑ εξειδικευμένο ή τελείως μάπα hardware (winmodems).

Μιλάω για τον χειρισμό. Όλα γίνονται έυκολα. Όλα αυτοματοποιούνται. Για όλα έχω logs. Γίνονται πράγματα που στα Windows μοιάζουν με sci-fi.

Παράδειγμα.

Είχα ένα DVD μέσα στο οποίο υπήρχε το FreeBSD σε ISO αρχεία. Και ήθελα να το κάνω install σε ένα pentium 133 που είχε CD-rom (το οποιο δεν ήταν bootable). Έιχε όμως Ethernet κάρτα. Και δεν είχα και άδεια CD (που δεν ήθελα να χαλάσω έτσι και αλλιώς)

Η πιό απλή λύση ήταν να νο κάνω mount σαν filesystem (μπορείς να κάνεις mount τα ISOs) και αυτό το ISO (σαν filesystem πλέων) να το κάνω export μέσω NFS. Πήρα μια bootdisk και έκανα network install.

Αυτό το απλό πράγμα θα ήταν μάυρη μαγεία στα Windows.


Μου αρέσει γιατι η απλή αρχιτεκτονική του επιτρέπει να κάνεις πράγματα που φαντάζουν πολύπλοκά ενώ είναι πιό απλά απο ότι σε Windows. Παράδειγμα είναι πως το δέυτερο PC μου (το pentium στα 133 είναι τρίτο) ένα Pentium4 1.6, το βάζω να κάνει δουλειές. Νοηθάει στο compilation (με το distcc) βοηθάει στη δημιουργεία DivX (με το transcode/NFS/DVD::RIP) και όλα αυτά χωρίς να σηκωθώ απο το γραφείο μου γιατι το δουλέυω με SSH. Και αν θέλεις GUI? θα μουτ πέις. Μα με το ssh κάνεις X forwarding. Μπορώ μια εφαρμογή απο το δέυτερο PC να την τρέξω και η οθόνη/πληκτρολόγιο να είναι στ οδικό μου (μιας και αυτό είναι λειτουργία του X server Το GUI του Unix/Linux. Εντελώς διαφορετικό απο το πως δουλέυουν τα Windows.)

Πηγαίνοντας το προηγούμενο παράδειγμα ένα βήμα πιό περα.

Ηθελα ένα τερματικό για μια δουλεία (Office για την αδελφή μου) και σκέφτηκα οτι περίσσευε αυτο το Pentium 133. Φυισκά δεν τρέχει OpenOffice σε Pentium133 με 16Mb RAM. Μπορείς όμως να το κάνεις X terminal. Με μια floppy που είχε μόνο ένα ψευτοROM. Αυτό το ROM έχει ένα DHCP client και TFTP (trivial fTp) client.
Χωρίς λειτουργικό ή σκληρό το PC
bootάρει, με DHCP παίρνει IP (και βρίσκει την tftp διέυθυνση του kernel, με το tftp κατεβάζει τον kernel απο το PC μου, bootάρει τον kernel, και κάνει mount μέσω NFS ένα partition που έχει τον X (και μερικά λίγα που θέλει για να δουλέψει).
Μετά τρέχει τον X σαν client του δικού μου X. δηλαδή το PC δουλέυει σαν να ήταν το δικό μου PC (P3/1Ghz 512Ram κλπ). Τρέχεις OpenOffice μπαίνεις NET, όλα.
Η εφαρμογής τρέχουν σε μένα, αλλα εικόνο/πληκτρολόγιο στον άλλον X

Πολλά πολλά ακόμα.
Τέτοιος τεμπέλης που είμαι, δεν θα έβαζα το ποιό δύσκολο. Το ποιό έυκολο θα έβαζα. Απλά στην αρχή που δεν ξέρεις κάτι είναι πιό δύσκολο.

lazar
17-04-04, 01:03
Ναι, αλλά για τον casual user αυτά που περιγράφεις είναι μαύρη μαγεία και όχι τα Windows. Άλλωστε το Linux ανέβηκε εμπορικά (βλ. διαδόθηκε) από τότε που το πήραν οι εταιρείες και προσπάθησαν να το κάνουν Windows-Like στην εγκατάσταση. Θέλει μερικά χρονάκια όμως ακόμα.

Και για να βάλω ακόμη μια 'φυτιλιά': δεν είναι και τόσο επαναστατικό το Linux. Unix-clone είναι άλλωστε. Απλά μπήκε στα ...σαλόνια.

Προσωπικά προτιμώ το FreeBSD. Και είναι πολύ πιο γρήγορο, απ' ότι έχω δει από διπλή εγκατάσταση με linux στο ίδιο μηχάνημα.

arcanum
17-04-04, 01:16
turboirc υπάρχει πάρα πολλά GUI προγράμματα για Linux. Και δεν βασίζεται σε command line αλλα υπάρχει το πάρα πολύ ωραίο KDE και GNOME.

Αυτό το 'δεν πρόκειτε να πάει ποτέ μπροστά' όμως είναι μαργαριτάρι. Πού μπροστά? Για ποιόν? Για αυτόν που δεν μπορεί να βγάλει τα μάτια του. Ποτέ μην πάει. Το Linux το φτιάχνουν όποιοι το φτιάχνουν για τον εαυτό τους. Δεν είναι τους νοιάζει πολύ ο X Τζόν Φυστίκης.

Αν δεν μπορείς να το δουλέψεις μην το κάνεις.

Όταν λέω πιό έυκολο δεν λέω για την γιαγία μου. Για εμένα είναι πιό έυκολο. Προτιμώ 2 κλικ πληκτρολογίου και μια αλαγή στο VI ενώς text αρχείο παρά τριάντα κλίκ με το mouse. Ξέρεις γιατί? Γιατι μπορώ να το πρώτο μπορώ να το κάνω αυτόματα όποια στιγμή θέλω. αν θέλω να αλλάζω port στον FTP μου απο της 06:00 και μετά είναι λίγες γραμμές σε ένα απλό shell script. Αν θές να κάνεις το ίδιο σε WIndοws καλή επιτυχία.

Το iptables δεν είναι καθόλου χαλασμένο. Αν όμως θέλεις κάτι που να του μιλάς και να δουλέυει τότε βρές το και βάλτο.


Αυτό που λές για το command line είναι βλακεία. Αναπτύσονται για command line γιατι αυτό θέλουν. Το προτιμώ γιατι δουλέυω πιό γρήγορα (κάνεις edit αμέσως, δεν κάνεις την κίνηση πληκτρολόγιο/ποντίκι). Πχ. θέλεις να να βάλλειςτην λίστα των αρχείων στο κατάλογο /home/arcanum σε ένα HTML αρχείο. Απλό.
for i in `ls -1` ; do echo "$i
";done
Και αυτό είναι το πρώτο παράδειγμα που μου ήρθε στο μυαλό.
Ενα script που έχω φτιάξει ελέγχει αν είμαι on-line και αν είμαι, κάθε 15 λεπτά κάνει flush την ουρά του mail server (ωστε να μην προσπαθεί άμεσα για delivery ο mail-server αλλα μόνο όταν είμαι on-line) και φυσικά καταγράφει log με τα πόσα mail έφυγαν κλπ κλπ.


Για να το λές αυτό για το GUI όυτε κάν κοίταξες τα link που σου έδωσα. Κατι μου λέει πως αυτός που είπε πως δεν έχεις εμπειρία απο προγραμματισμό έχει δίκιο.

Έλεος! Με Python και QT μπορείς να κάνεις το ίδιο που κάνεις με την VB στα Windows (και να είναι 100% portable) και να το κάνεις με γλώσσα που είναι αριστούργημα. Και σωστά object-oriented.

Το μόνο που είναι 'Απόδειξη' είναι οτι εσύ και οι φίλοι σου δεν καταλαβαίνετε πως να δουλεψεται ένα λειτουργικό που δεν είναι Microsoft.

Το οτι είχες PC απο το 88 δεν λέει τίποτα. Εγώ είχα απο το 91 αλλά δεν τα βρήκα σκούρα.


ΥΓ. Πάντως έχω την περιέργεια να δώ τι είναι ποιό user friendly για τους τελείως άσχετους και απο test που έχω κάνει (με γονείς , αδελφές, γιαγιάδες κλπ) η _τελευταίες_ εκδόσεις KDE σε συνδιασμού με Mandrake είναι το ιδιο έυκολα με Windows.

Αλλα όπως είπα. Δεν φτιάχτηκαν για να είναι "τα τσάμπα Windows." Αυτό είναι τρομερό λάθος. Το Linux εξυπηρετεί άλλο κοινό με άλλη σκέψη.

ΤΟ πιό εκνευριστηκό είναι όταν κάποιος λέεο ανακρίβειες για το Linux. Ειδικά όταν μπορει να του επιτεθεί με σωστά επιχειρήματα (πχ κάποιοςθέλει το Macromedia Director ή το Eurofasma ή το X πρόγραμμα. )
Πάνε και βρίσκουνε τα πιό απίθανα όπως δυσκολία προγραμματισμού. Στο λειτουργικό που είναι γεμάτο εργαλεία. Με 30 βιβλιοθήκες, απο μικρές μέχρι τεράστιες. Απο νέες μέχρι αρχαίες. ΜΕ system documentation που έχει γίνει standard (το POSIX).
Με manual που είναι στα χέρια σου.
Σχεδόν όλες oi function ης libc και πολλές άλλες (SDL κλπ) είναι ένα απλό man page.

arcanum
17-04-04, 01:22
Και κάτι ακόμα (το γέμισα το forum :) )

Πώς γίνεται πιό "δυνατό" ένα πρόγραμμα σε ANSI C/C++?

sdikr
17-04-04, 15:21
@arcanum
Καλά ολά αυτά που λες, και σου είπα συμφώνω οτι το Linux είναι καλό και ώραιο,
αλλά για βάλε την αδερφή σου να κάνει όλα αυτά που έκανες εσυ για να της δώσεις openoffice και άν δεν παει να πάρει καινούργιο μηχάνημα έτοιμο με windows και office θα είναι θάυμα.

υπάρχουν χρήστες και χρήστες, και ένας λόγος που τα windows δεν είναι τρομερά εξελιγμένα είναι γιατί κρατούν την συμβατοτητά προς τα πίσω.
γιατί χιλίαδες χρήστες δουλέυουν πχ το eurofasma, το κεφαλαιο κλπ ΚΑΙ δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν πως δουλέυει το λειτουργικό απλά το προγράμμα που μάθαν και χρησιμοποιούν τόσα χρόνια.

συμφώνεις με αυτά

turboirc
17-04-04, 15:43
Dεν λεω οτι δεν υπαρχουν τα εργαλεια.
*SUPPORT* δεν υπαρχει για αυτα.

Εχεις κατσει να φτιαξεις ενα απλουστατο προγραμμα με Libc / Χ-ΑPI ? Εχεις ψαξει για βοηθεια για το ΑPI να δεις οτι δε θα βρεις ποτε ? Πιστεψε με, εγω εχω ψαξει πολυ περισσοτερο για πολυ απλα πραγματα και δεν βρηκα, ουτε καν φανταζομαι πως θα μπορουσα να βαλω κατι πιο συνθετο στην εφαρμογη μου πχ HTML κειμενο.

Κανε μου copy + paste κωδικα σε Χ-Programming που να φτιαχνει ενα απλο παραθυρο με μενου και ειναι σε plain C++ -χωρις- καποιο toolkit !

Οσο για το οτι τα προγραμματα σε command line ειναι πιο flexible, ασφαλως δεν ισχυει... το ιδιο API ειναι accessible και απο GUI προγραμματα.

Τρανο παραδειγμα της δυσκολιας του GUI, τα παιχνιδια. Εχεις δει πολλα σοβαρα παιχνιδια για Linux ? ΚΑΙ ακομα καλυτερα, ακομα και τα προγραμματα που υπαρχουν για gui, εχεις δει πολλους που να μπορουν να τα χρησιμοποιησουν? Οπως λεει πολυ σωστα ο sdikr, ελαχιστοι μπορουν να χρησιμοποιησουν το OpenOffice.

Οσο για το σχολιο σου για VB σε σχεση με τον Πυθωνα , δεν καταδεχομαι καν να συζητησω για προγραμματισμο για κατι που εχει σχεση με Visual Basic. Μιλαω αποκλειστικα για C++. Φαινεται οτι δεν εχεις ιδεα ποσο ισχυρος ειναι ο Πυθωνας και τον συγκρινεις με την Visual Basic... Οσο για την C++, ο ΒUilder της Borland δεν συγκρινεται με κανενα προγραμματιστικο εργαλειο του linux ,που απο οτι ειδα τελευταια εχει σαν σοβαροτερο debugger αυτον τον απιθανο!! gdb...

Και οτι λεω ειναι αποψη των περισσοτερων, διαφορετικα θα ειχαν ολοι το main λειτουργικο τους Linux.

lazar
17-04-04, 15:48
arcanum, υποστηρίζεις αυτά που λέει μια μερίδα χρηστών του Linux και είναι σεβαστά, άλλωστε σε πολλά θα με βρεις σύμφωνο.

Σε ένα πράγμα θα διαφωνήσω και είναι αυτό που λες 'δεν με ενδιαφέρει αν θα το βάλει η γιαγιά μου' κλπ., 'ας μην το βάλει ποτέ'

Εάν αυτή τη στιγμή συζητάμε για Linux σε αυτό το forum και ποστάρουν και άνθρωποι που χρησιμοποιούν κυρίως Windows, όπως εγώ, δεν έχει να κάνει καθόλου με τον Linus Torvalds ή το GNU και τον Stallman, που προσωπικά θεωρώ προσωπικότητα.

Έχει να κάνει με τη RedHat, Slack, SuSE, Mandrake και λοιπές εταιρείες που είδαν ότι μπορούν να το εκμεταλλευτούν εμπορικά, δηλαδή να βγάλουν χρήματα από αυτό. Από τότε, το setup του Linux έγινε plug-n-play αλά Windows, το gui του προσαρμόστηκε όσο γινόταν στις συνήθειες των περισσότερων χρηστών γιατί το δόγμα των εταιρειών ήταν αυτό που είναι πάντα: περισσότεροι πελάτες = μεγαλύτερο κέρδος.

Από τη στιγμή που θα το δεχτείς αυτό, θα δεις ότι εάν το Linux δεν εξελιχθεί και προς αυτή την κατεύθυνση, θα πάει πίσω ως προς το desktop και θα καταλήξει να είναι μία αξιόπιστη πλατφόρμα server.

Το γεγονός π.χ. ότι υπάρχουν δύο κύρια desktop, KDE και Gnome και αντίστοιχα δύο βιβλιοθήκες GTK και QT δεν αποτελεί πλεονέκτημα για την εμπορική του εκμετάλλευση, που όπως αποδεικνύω παραπάνω είναι η πιο σημαντική. Μπορεί να τα βρήκαν τελευταία μεταξύ τους, όμως κάποιες ασυμβατότητες παραμένουν. Επομένως εγώ ως προγραμματιστής που θέλω να φτιάξω εφαρμογή με gui, δεν ξέρω πια πλατφόρμα να προτιμήσω. Άσε που (απ' όσο γνωρίζω) η default installation του RedHat είναι για Gnome και για SuSE το KDE. Αν είναι δυνατόν;!

Στα παιχνίδια για Windows όλες οι εταιρείες υποστηρίζουν το DirectX όχι γιατί είναι το καλύτερο, αλλά γιατί αυτό είναι το standard. Και δεν ρισκάρουν να τρέχει το πρόγραμμα τους μόνον σε OpenGL και ας το υποστηρίζουν όλοι πια οι drivers των καρτών γραφικών.

Καλός ο ρομαντισμός αλλά η αλήθεια είναι πιο σκληρή. Και αν δεν υπήρχε η Sun, η οποία έχει τεράστια συμφέροντα και γι' αυτό κυνηγάει την Microsoft (όπως M$ μπορούμε να γράψουμε και $UN), πάλι το Linux θα ήταν κατά πολύ λιγότερο γνωστό.

Όσο για το ποιός ανακαλύπτει τεχνολογίες, ποιός είναι καινοτόμος και τι προσφέρει δείτε τα σχετικά περί Xerox Park κτλ. Και τι έγινε; Προσέφερε τίποτα η Xerox; Δυο-τρεις άνθρωποι ήταν, που είχαν μια ιδέα. Άλλος την έκανε πράξη και άλλος την πουλάει σήμερα. Έτσι είναι αυτά.

turboirc
17-04-04, 16:12
Το γεγονός π.χ. ότι υπάρχουν δύο κύρια desktop, KDE και Gnome και αντίστοιχα δύο βιβλιοθήκες GTK και QT δεν αποτελεί πλεονέκτημα για την εμπορική του εκμετάλλευση, που όπως αποδεικνύω παραπάνω είναι η πιο σημαντική. Μπορεί να τα βρήκαν τελευταία μεταξύ τους, όμως κάποιες ασυμβατότητες παραμένουν. Επομένως εγώ ως προγραμματιστής που θέλω να φτιάξω εφαρμογή με gui, δεν ξέρω πια πλατφόρμα να προτιμήσω. Άσε που (απ' όσο γνωρίζω) η default installation του RedHat είναι για Gnome και για SuSE το KDE. Αν είναι δυνατόν;!



Eχεις απολυτο δικιο, και προσωπικα δεν ανεχομαι με τιποτα να πρεπει να χρησιμοποιησω μια βιβλιοθηκη για να φτιαξω προγραμμα. Μπορει τα Windows να εχουν το MFC / OWL Libraries για RAD, αλλα υπαρχει και το απλο και σιγουρο API που τα κανει ολα. Στο gnome, αμα δεν χρησιμοποιησεις GTK+ την εκανες κυριολεκτικα ! Και σου ξαναλεω arcanum, κανε μου paste κωδικα που να φτιαχνει ενα απλο παραθυρο με μενου, χωρις την χρηση βιβλιοθηκης παρα μονο του x-API.

arcanum
17-04-04, 16:13
Εχεις μπερδευτεί για το πώς δουλέυει ο X. Ο X server έχει την X-lib για low-level programming. Τα toolkits (GTK,QT) είνια ενα επίπεδο ΠΑΝΩ απο την X-LIB.

Όταν με ρωτας plain C++ χωρίς toolkit εννοέις X-lib που φυσικά είναι library.

Πάντως είναι καλά κρυμμένα τα documentation. Αν στο google γράψεις Xlib και πατήσεις "i am feeling lucky" σε βγάζει στο manual της X-lib.
Δεν θα σου δώσω link γιατι προφανώς δεν μπορείς να ψάξεις στο Google.
Κρίνεις κάτι χωρίς να ξέρεις πως δουλέυει, χωρίς να έχεις ψάξεις στο Google και χωρίς να καταλαβαίνεις τι ακριβώς λές. .. Priceless..

Φυσικά δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνεις αυτό (ακτός και αν φτιάχνεις δικό σου toolkit ή απλά θές να μάθεις.) Είναι σαν να πώ "α τα Windows έιναι χάλια γιατι είναι δύσκολα να φτιάξεις ένα GUI παράθυρο σε Qbasic".


Μα τι είναι αυτά που λές?!?!?! Έλεος!. Παραάδειγμα δυσκολίας είναι τα λίγα παιχνίδια? Θές να πεις οτι δεν υπάρχει μεγάλη αγορά και δεν ενδιαφέρει τις εταιρίες.
Δυλαδή το Quake3 , το NeverWinter Nights ,το Unreal Tournament 2003 και 2004 το Return to Castle Wolfenstein ήταν πολύ απλά παιχνιδάκια και τα φτιάξανε για Linux? (Γιατι υπάρχουν native binaries για αυτά)?

Επίσης δεν είπε αυτό ο sdikr. Είπε για αυτά που έκανα για να βάλλω το OpenOffice όπως το έβαλλα (που σε προκαλώ να το κάνεις σε WIndows και θα σε παραδεχθώ).
Αν είχες διαβάσει προσεκτικότερα θα το καταλάβαινες.
Το OpenOffice είναι πανέυκολο. Μέσα σε 5 λεπτά κάνεις ότι και στο MS Office.

Επίσης απο αυτό που είπες για το αν χρησημοποιούν GUI στο Linix (παρολο που υπάρχει) είναι προφανές οτι δεν ξέρεις για τι μιλάς. Δεν θα απαριθμήσω όλα τα GUI's που υπάρχουν γιατι αυτό που λές είναι ανόητο.
Αν εγώ πώ "Στα WIndows, και τα GUI που υπάρχουν δεν τα δουλέυει κανένας" πως θα απαντήσεις?

Όσο για την Python δεν έκανα σύγκριση ποιά είναι καλύτερη. Αν έδινες βάση σε αυτά που είπα θα έβλεπες πως συγρίνω 2 interpreted γλώσσες που είναι στην ίδια κατηγορία εφαρμογών. Μάλιστα αναφέρω οτι είναι καλύτερη η Python. Εκτός και αν νομίζεις πως C++ και Python είναι αντίστοιχες.
Συνεπώς αυτό που λες για την Python (πως δεν έχω ιδέα κλπ κλπ )είναι ανοησίες και τα γράφεις για εντυπωσιασμό (εκτος και αν για ακόμη μια φορά δεν διάβασες τι έγραψα.)

arcanum
17-04-04, 16:43
Θές X-lib?
Ορίστε:
Φυσικά δεν ξέρω X-lib, και είναι copy-paste.
Αυτό φτιάχνει ένα παράθυρο.

Ισως στα Windows ο GUI κώδικας να είναι μέσα στον Kernel αλλα στο Linux έιναι userspace πρόγραμμα. Και έτσι θα είναι γιατι έτσι μας αρέσει.

Αν δεν είναι μέσα στον Kernel τότε είναι σε Library.


#include &lt;X11/Xlib.h> // Every Xlib program must include this
#include &lt;assert.h> // I include this to test return values the lazy way
#include &lt;unistd.h> // So we got the profile for 10 seconds

#define NIL (0) // A name for the void pointer

main()
{
Display *dpy = XOpenDisplay(NIL);
assert(dpy);
Window w = XCreateWindow(dpy, DefaultRootWindow(dpy), 0, 0,
200, 100, 0,
CopyFromParent, CopyFromParent, CopyFromParent,
NIL, 0);
XMapWindow(dpy, w);
XFlush(dpy);
sleep(10);
}


Αυτό που λέτε με τα 2 κυρίαρχα desktop δεν μπορώ να πώ οτι είναι τόσο πρόβλημα. Διαλέγεις αυτό που θέλεις και δουλέυει καλά και στα 2.
Έχετε αντιμετωπίσει πρόβλημα Gnome εφαρμογών στο KDE η ανάποδα? Το λέω γιατι τα 2 desktop συνεργάζονται για να μην υπάρχουν προβλήματα. (copy-paste δουλέυει κανονικά κλπ κλπ).


Τέλος, σε OpenGL είναι η rendering μηχανή του doom3. (και directX και inpu/ήχο).
Δεν θα έλεγα πως η ID επιλέγει τα χειρότερα εργαλεία.
Και το Unreal Turnament σε OpeGL (και όσα παίζουν native σε linux είναι OpenGL)

Και το OpenGl είναι cross-platform σε αντίθεση με το DirectX που Microsoft only.

arcanum
17-04-04, 17:04
@lazar:

Αν οι εταιρίες ξαφνικά πούν. "Ούφ! δεν μας ενδιαφέρη άλλο το Linux και τα στραβά του."Τι θα γίνει? Θα πάψουν οι εμπορικές εφαρμογές για Desktop. Ποιές είναι αυτές?

Αυτοί που τώρα αναπτύσουν το Linux (οχι μονο τον Kernel ,αλλα και Gnome,KDE κλπ) θα σταματήσουν? Θα πούν "Ωχ! δεν θα γίνουμε νο1 desktop! σταματάω. Πάω στα Windows." ? Όχι. Δεν τους νοιάζει.

Αυτό που λέω είναι πως το Linux είναι αυτό που είναι γιατι έτσι αρέσει σε αυτούς που το φτιάχνουν. Δεν θα το κάνουν σε κάτι που δεν τους αρέσει για να αρέσει στον ΚυρΜήτσο.

Το οτι έχει την ικανότητα να είναι καλό και στο desktop (και την έχει) είναι side-effect.

Ακόμα και αν ποτέ δεν γίνει το no 1 desktop κανείς δεν θα νοιαστεί. Εγώ το δουλέυω τώρα που δεν είναι νούμερο1 desktop και θα συνεχίσω.
Αν όμως το καταστρέψουν (η γραμμή εντολών 'δεν είναι για τον μέσο χρήστη' , το πολλά window toolkits 'δεν είναι για τον μέσο προγραμματιστή' ,ο XFree86 'έπρεπε να είναι στον kernel) και άλλα τέτοια. Τοτε θα πάψει να μου αρέσει.
Δεν μου αρέσει γιατι είναι άγνωστο. (Τότε θα έβαζα HURD :) ) αλλα γιατι αυτό με βολέυει. Αυτό μου ταιρίάζει. Αυτό κάνει αυτά που θέλω να κάνω.

Τώρα, αν μπορεί γίνει έτσι ώστε να βολέυει τον μέσο χρήστη όπως τους ήδη υπάρχοντες (και νομίζω πως θα γίνει) ακόμα καλύτερα (γιατι θα μεταφερθουν εφαρμογές που λοίπουν, όπως οι γραφιστικές ή κάποιες εμπορικές (Eurofasma Κλπ).)
Αν όχι, τότε δεν αλλάζει τίποτα. ΤΑ πράγματα συνεχίζονται όπως τώρα.




ps.
@turboirc: Ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί η ANSI C++ είναι δυνατή.

lazar
17-04-04, 22:03
arcanum: Η συζήτηση έτσι όπως κυλάει δεν έχει νόημα (άσε που είναι σε λάθος thread), γιατί μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Εάν μάλιστα δεν σε ενδιαφέρει η διάδοση του Linux, τότε επί πλέον, δεν έχουμε και αντικείμενο. Όσο για τους χρήστες, δεν είναι μόνον ο 'ΚυρΜήτσος', αλλά και άλλοι χρήστες με αρκετές γνώσεις και πείρα και power users οι οποίοι δυσκολεύονται.

Εκτός και αν πιστεύεις ότι είναι πιο εύκολο να γράψεις ελληνικά στο Linux, και εννοώ σε όλα τα προγράμματα, όχι μόνο σε κειμενογράφο, ότι έχεις πολύ περισσότερες ελληνικές γραμματοσειρές στη διάθεση σου, ότι στο Linux κυκλοφορούν σαφώς περισσότερα παιχνίδια (αυτό δεν εννοούσες μ τους τίτλους που απαρίθμησες;), ότι έχεις πολλές ψηφιακές βιβλιοθήκες αλά Britanica κλπ., κλπ.

Δεν ξέρω αν δεν θες ή αν δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι τα πράγματα στην αγορά (που συνδέεται με την εξάπλωση και την αποδοχή ενός προϊόντος) είναι διαφορετικά και ότι η ύπαρξη ενός, ακόμα και μετρίου standard είναι καλύτερη από πολλών πολύ καλών.

Ναι, είχα εφαρμογή που ζητούσε Gnome για να τρέξει, ενώ δούλευα στο Kde γιατί με βόλευε, ήταν το Corel Paint 9 που έδινε free κάποτε η Corel. 90MB tar.gz κατέβασα τότε με dial-up, διάβασα για το install (γιατί δεν ήταν τόσο αυτονόητο), η installation πέτυχε, αλλά μετά όταν το έτρεξα αρνιόταν και σκέφτηκα (δεν το έλεγε με σαφήνεια) ότι ήθελε Gnome. Όντως στο Gnome έτρεξε. Όλα αυτά βέβαια τα έκανα πειραματικά, φαντάσου να ήμουν γραφίστας και να ήθελα να δουλέψω. Θα έπρεπε να μάθω το Gnome που έχει τα δικά του κόλπα.

Έχω όμως μια διαφορετική ερώτηση να σου απευθύνω. Γιατί λες ότι νοιώθεις καλύτερα τώρα που είσαι windows free; Εγώ έχω dual (τουλάχιστον) boot σε όλα τα pc (κάποτε είχα σε ένα μόνο pc 6 OSes παρέα...) και μπορώ να τα κάνω όλα. Ό,τι δεν κάνει το ένα τα κάνει το άλλο. Νομίζω ότι τα κομπιούτερ τα έχουμε για να μας υπηρετούν και όχι να τα υπηρετούμε ( που σημαίνει να μας περιορίζουνε ).

ΥΓ1: Παράδειγμα κακής πολιτικής στο software για Linux από την Sun, το πολύ καλό Star Office! Μέχρι την έκδοση 5.2 δωρεάν και από την 6 και μετά με πληρωμή. Μετά λέμε για την M$! Και μην πει κανείς για το Open Office. Είναι Star Office χωρίς την database. Άντε ψάχνε για database τώρα. Πολύ κακή πολιτική.

ΥΓ2: Κι εγώ σιχαίνομαι τη VB, αναγκάστηκα όμως να τη δουλέψω (και βέβαια να διαβάσω) όταν έπρεπε να κάνω μια εφαρμογή σε Access. Η αγορά βλέπεις...

arcanum
17-04-04, 23:06
Και όμως είναι πολύ έυκολο να γράψεις Ελληνικά σε Linux.
Βάλλε μια πρόσφατη Mandrake και διάλεξε ελληνικό πληκτρολόγιο κατα την εγκατάσταση.
Τέρμα. Όλα θα δουλέυουν τέλεια με τα Ελληνικά.
Πρβλήματα είναι τά :
1) Εκτύπωση Ελληνικών απο Mozilla (υπάρχει το wprint αλλα είναι χακιά)
2) Tex/Latex (Ε, ποιός μέσος χρήστες θέλεις TeX?)
3) Εξαιρετικά λίγες δύστροπες εφαρμογούλες. Όμως αντίστοιχες εφαρμογούλες που αρνούνται τα Ελληνικά υπάρχουν και στα Windows (πχ gammadyne mailer)

Με πολύ σιγουρία λέω πως ένας απλός χρήστης (Internet/Office/Scanning κλπ) θα το βρεί ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ.

Απο κει και πέρα η μεγαλύτερη δυσκολία είναι πως είναι άλλη αρχιτεκτονική.
Δεν είναι Windows είναι Unix. Ενας power user πρέπει να 'ξεμάθει' την λογική Windows (που πλέων έχει γίνει 'έτσι είναι τα γκουμπιούτερς' :) ) και να μάθει την άλλη λογική (τα πάντα είναι αρχείο, κλπ κλπ) Αυτό είναι δύσκολο έτσι και αλλιώς. Δεν είναι συγκεκριμένα το Linux αλλα οποιοδήποτε άλλης μεγάλης αλλαγής.

Πάντως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου πως υπάρχουν σημαντικά προβλήματα για την αποδοχή του Linux απο τον μέσω χρήστη ως κυρίως πλατφόρμας. Οχι μόνο το sowftware που ενέφερες αλλα σίγουρα και άλλα. (πχ κάτι αντίστοιχο με το Fruity Loops)
Αλλα όπως είπα δεν είναι ο 'σκοπός' του Linux να κυριαρχήσει στην αγορά. θα υπάρχει όσο οι δημιουργοί του το γουστάρουν.

Τα games τα ανέφερα γιατι είναι απο τα πιο δύσκολα απο τεχνικής απόψεως που κυκλοφορούν, σαν αντεπιχείρημα στο οτι δεν υπάρχουν παιχνίδια επειδή είναι δύσκολη η ανάπτυξή τους στο Linux. Eίναι μετρημένα στα δάχτυλα τα παιχνίδια για Linux. Αλλα υπάρχουν οικονομικοί λόγοι (κυρίως) που δεν βγαίνουν για Linux. Είναι μικρή αγορά.


Είμαι windows free για πολλούς λόγους. Είχα dual boot αλλα είχα φτάσει σε μια φάση που δεν έμπαινα ποτέ στα Windows και λέω "τι τα κρατάω?". Άσε που με βασάνισαν μερικές φορές (κάθε φορά που έμπαινε το CD των 2000 για εγκατάσταση, μου έσβηνε το Boot sector. Χωρίς να γράψει ΤΙΠΟΤΑ. Η πρωτη του κίνηση!) Μετά οταν πειρα ένα δίσκο και εβαλα το Gentoo που έχω τώρα, το έβαλα στο πρώτο partition και μετα ανακάλυψα οτι τα Windows δεν μπαίνουν αν δεν ειναι στο primary! Ε, αυτό ήταν.

Όσον αφορά την εμπειρία σου με το Corel Paint. Μάλλον είναι πολύ παλιά (που υπήρχαν όντως προβλήματα) . Τα KDE/GNOME έχουν πολυ μεγάλο βαθμό συνεργασίας για αυτό τον λόγο.
Φυσικά και αυτά τα προβληματα είναι απαράδεκτα.

Πάντως το StarOffice είναι μαζί με το Mandrake PowerPack (που έχει 60 ευρά).
Αν και εμένα με βολέυει αφάνταστα ο driver που έχει για mysql.

Όσο για την VB. Καλά να πάθεις ;) Δεν είμαι Comp.Sci major (καθε άλλο, είμαι business major) και VB δεν είμαι αναγκασμένος να ξέρω (αν και οταν έπρεπε να κάνω μια εφαρμογούλα στο Office κάθισα και διάβασα το manual της VBA! Μπλιάχ.

Ερώτηση (Η VB δεν έχει inheritance?)

lazar
17-04-04, 23:32
Τέλος πάντων... Ο καθένας δουλεύει καλύτερα τα εργαλεία που έχει συνηθίσει. Εγώ δεν είχα ποτέ τα προβλήματα που λες ότι είχες με τα Windows. Και κάτι αλλαγές στις codepages της registry 'βοηθούν' καλύτερα την αποδοχή ελληνικών.

Το Mandrake είναι το linux που δεν χωνεύνω (sorry) για λόγους πολιτικής της εταιρείας. Τελευταία έβαλα το RedHat, αλλά βλέπεις και αυτό το έκαναν αλά windows. Π.χ. ήθελα να στήσω τον Apache και ήταν μπελάς να γίνει από το httpd.conf, γιατί το έχουν βάλει με gui, και έπρεπε να κάνω αυτά που ούτε στα Windows δεν κάνω.

Για την VB δεν ξέρω, δεν νομίζω όμως αφού δεν έχει classes. Κάτι functions δούλευα, όπως με τις παλιές, καλές Basic.

Ποιά έκδοση είναι το Star Office που έχει το Mandrake; Είναι σίγουρα free;

arcanum
17-04-04, 23:55
Νομίζω πως όποιος μπορεί να κάνει αλλαγές στην registry μπορεί να πειράξει και τα fonts στις 'δύστροπες εφαρμογές' στο Linux. Είναι σπάνιες και στα 2 πάντως.

Φυσικά δικαιωμά σου να διαφωνείς με την πολιτική τους. Δεν έχω δοκιμάσει πολλές, αλλα για dekstop αυτην προτείνω πάντα. Πάντως είναι πιό free απο πολλές άλλες (SuSE) και πιό standar (πχ απο RedHat που σκαλίζει το KDE).

Λοιπόν, στο site που κοίταγα τώρα έχει πάψει να δίνει το StarOffice με το PowerPack. Πάντως στο PowerPack 9.0 Που έχω original υπάρχει το StarOffice 6.0

tvelocity
18-04-04, 00:03
Καλά turboirc, απο αυτά που λές δείχνεις την ασχετοσύνη σου όχι μόνο στον προγραμματισμο σε Linux, αλλα και στην ασχετοσύνη σου γενικά. Καλό θα ήταν πρίν αρχίσεις να κάνεις ποστ αναλήθειες και ανακρίβειες να ψάξεις καλύτερο το αντικείμενο για το οποίο μιλάς. Με το να λές ότι το support για τα API's των Windows είναι καλύτερο απο ΤΟ ΑΨΟΓΟ και ΑΠΕΙΡΟ αντίστοιχο documentation στο Linux, δείχνει ότι ανέφερε και κάποιος άλλος πιο πάνω... Ότι δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το Google. Ή μήπως δέν θέλεις; Μήπως απλώς είσαι Windows-biased και δεν θέλεις να δεχτείς την απλή αλλήθεια; Ότι το GTK είναι απείρως ανώτερο απο το WIN32 API, και ακόμα και αν σου πέφτει δύσκολο υπάρχει το QT που είναι το ευκολότερο API που έχει δεί ο κόσμος, παραμένοντας άψογο. Όσο γι'αυτούς που πιστεύουν ότι το DirectX είναι το ανώτερο set απο API's για games, έχω μόνο ένα να πώ:

SDL

Και να απαντήσω σ'αυτούς που νομίζουν ότι το Linux είναι ακόμα πίσω απο τα Windows σε ευκολία χρήσης, να σας ενημερώσω ότι σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα το Linux είναι τουλάχιστον το ίδιο εύκολο με τα Windows, και μάλιστα πιο εύκολο για κάποια πράγματα. Η έρευνα βασίστικε σε άτομα που δέν είχαν προηγούμενη εμπειρία ούτε με Windows, ούτε με Linux, οπότε πιο αξιόπιστη δεν γίνεται. Το Link δεν θα σας το δώσω. Σας το αφήνω για άσκηση για να μάθετε το Google...

Λυπάμαι αν τα παραπάνω φαίνονται σαν flames, άλλα δεν αντέχω κάποιοι να λένε ότι τους κατέβει/συμφέρει... Απλώς τσαντίζομαι...

turboirc
18-04-04, 00:34
Καλά turboirc, απο αυτά που λές δείχνεις την ασχετοσύνη σου όχι μόνο στον προγραμματισμο σε Linux, αλλα και στην ασχετοσύνη σου γενικά. Καλό θα ήταν πρίν αρχίσεις να κάνεις ποστ αναλήθειες και ανακρίβειες να ψάξεις καλύτερο το αντικείμενο για το οποίο μιλάς. Με το να λές ότι το support για τα API's των Windows είναι καλύτερο απο ΤΟ ΑΨΟΓΟ και ΑΠΕΙΡΟ αντίστοιχο documentation στο Linux, δείχνει ότι ανέφερε και κάποιος άλλος πιο πάνω... Ότι δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς το Google. Ή μήπως δέν θέλεις; Μήπως απλώς είσαι Windows-biased και δεν θέλεις να δεχτείς την απλή αλλήθεια; Ότι το GTK είναι απείρως ανώτερο απο το WIN32 API, και ακόμα και αν σου πέφτει δύσκολο υπάρχει το QT που είναι το ευκολότερο API που έχει δεί ο κόσμος, παραμένοντας άψογο. Όσο γι'αυτούς που πιστεύουν ότι το DirectX είναι το ανώτερο set απο API's για games, έχω μόνο ένα να πώ:

SDL


Καλα, εγω τα πιστευω αυτα που λες, Μπορεις να μου πεις γιατι ολος ο κοσμος χρησιμοποιει το ΑPI των Windows ? Τοσο μαζωχες ειμαστε δηλαδη ?
Το SDL δεν το ξερω και ισως εχεις δικιο. Αλλα ξερω οτι εχω εδω γυρω στα 400 games για Windows που τα περισσοτερα ειναι με DirectX και εσυ εχεις 5 ή 6 με SDL. Αφου το SDL ειναι τοσο ανωτερο οπως λες, γιατι δεν το χρησιμοποιουμε λοιπον ?

Ναι, ειμαι Windows user, Windows programmer και μαλιστα υποστηριζω τα Windows παρ'ολο που εχω δοκιμασει και δοκιμαζω πολλες φορες το Linux.
Αυτα ομως που λεω δεν ειναι μονο αποψεις δικες μου, αλλα και αποψεις ολων των δημιουργων software και οσο και να λετε οτι το linux ειναι καλυτερο (και συμφωνω οτι ειναι πολυ καλυτερο σε πολλα σημεια!!) , τουλαχιστον σε αυτον τον τομεα υστερει. Και προκαλω ολους να μου δωσετε ενα απλο παραδειγμα/link προγραμματισμου σε Linux, κατι που εχω ψαξει και δεν εχω βρει ποτε... ενα προγραμμα που να φτιαχνει ενα απλο παραθυρο που να μπορω να βαλω μεσα HTML text.

Νομιζω οτι τα παραειπαμε ομως σε ενα thread ασχετο με την συζητηση και σε ενα forum/site ασχετο με τις αποψεις μας για τα OSes.

tvelocity
18-04-04, 00:47
Ο λόγος που ο κόσμος χρησιμοποιει το API των Windows, είναι επειδή το 93% του κόσμου χρησιμοποιεί Windows, και αυτούς θέλουν να προσεγγίσουν. Τόσο απλά. Καμία σχέση με την ποιότητα του κάθε API (και την τεκμηρίωση του...). Αυτό θα το παρατηρήσεις παντού. Γιατί για παράδειγμα δεν έχουμε αναβαθμίσει όλοι τα PC ώστε να χρησιμοποιούν RISC επεξεργαστές; Γιατι πολύ απλά, άν εγώ πάρω πρώτος την πρωτοβουλία, δεν θα είμαι συμβατός με όλους τους άλλους.

Όσο για το παράδειγμα που τόσο απεγνωσμένα ζητάς... Είναι το πρώτο παράδειγμα στο documentation του GTK... Ούτε 10 γραμμές οστόσω...

Αναρωτιέμαι πάντως αν έχεις ρωτήσει "όλους τους δημιουργούς software" και είσαι τόσο σίγουρος ότι έχουν την ίδια άποψη με σένα!

arcanum
18-04-04, 00:52
@turboirc
Τόσα εκατομμύρια μύγες τρώνα σκ*τά. Αυτές κάτι ξέρουν.

Η λογική σου είναι τελείως λάθος.

Τα Windows είναι το πιό διαδεδομένο λειτουργικό. Για Χ λόγους (σίγουρα όχι γιατι είναι 'τεχνικά' καλύτερο.) Αυτό σημαίνει πως θα υπάρχουν και πάρα πολλοί προγραμματιστές για αυτό.

Απο την άλλη το Linux είναι το αγαπημένο παιδί τον απανταχού προγραμματιστών.

Αρνούμαι πείσματικά να δώσω link για το QT που είναι καταπληκτικό GUI toolkit. Υπάρχει το google και είναι στα πρώτα αποτελέσματα, Η εταιρία λέγεται trolltech και το βρίσκεις μόνος σου. Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΟ documentation.

Αλλα ίσως σε ενδιαφέρει να ξέρεις ή Adobe (ξέρει ποιά είναι ε?) αγόρασε άδεια χρήσης του QT για μια εφαρμογή της (οχι το Photoshop, μια για home users δεν θυμάμαι το όνομά της) και είναι φτιαγμένο σε QT.
Στην λίστα πελατών τους θα δείς και άλλα μεγάλα ονόματα που θέλουν να βασανίζονται, και αντί για MS API διαλέγουν το QT.
Όλα αυτά ΑΝ κάνεις τον κόπο και το ψάξεις.

turboirc
18-04-04, 00:57
Τους βλεπω οταν φτιαχνουν περισσοτερα προγραμματα για Windows παρα για Linux...
Οσο για την τεκμηριωση, και εκει διαφωνω, αν και ομολογω οτι δεν εχω ψαξει για documentation για Linux πολυ ωρα, νομιζω ομως οτι η συλλογη στο MSDN και διασημα programming sites οπως το www.codeguru.com , www.programmersheaven.com , www.experts-exchange.com , www.developer.coμ υπερεχουν κατα πολυ στη συλλογη δειγματων για Windows παρα για Linux.

To πρωτο παραδειγμα στο GTK ειναι για να φτιαξεις HTML σε ενα παραθυρο ?? Το να φτιαξεις απλα το Window δηλαδη τι παραδειγμα ειναι ? -30 ?

arcanum
18-04-04, 01:00
To Photoshop Album έιναι το προϊόν που αναπτύσεται με QT. Η Adobe μάλιστα δήλωσε πως απλοποίησε την δουλεία τους και είναι άριστο προιόν με εξαιρετικό support

http://www.businesswire.com/cgi-bin/f_headline.cgi?bw.022603/230575111

arcanum
18-04-04, 01:03
PC 1000 euro
Κόστος Internet 100euro
Κόστας αναζήτησς στο Google 0 euro
Να σε πούνε ηλιθιο που κρίνεις χωρις να ψάξεις στο Goole: Priceless

tvelocity
18-04-04, 01:04
turboirc, όπως πάντα, τα επιχειρήματα σου είναι τα ίδια bogus...
Όσο για το MSDN, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να γελάσω...........

Eruyome(MMXGN)
19-04-04, 02:26
Δεν ξέρω αν δεν θες ή αν δεν μπορείς να κατανοήσεις ότι τα πράγματα στην αγορά (που συνδέεται με την εξάπλωση και την αποδοχή ενός προϊόντος) είναι διαφορετικά και ότι η ύπαρξη ενός, ακόμα και μετρίου standard είναι καλύτερη από πολλών πολύ καλών.


Συμφωνώ σε αυτό. Αλλα για σκέψου λίγο γιατί υπάρχουν οι W3C, ANSI, freedesktop.org κτλ...
Και μήν μου πείς οτι η microsoft ακολουθεί standards την στιγμή που ο internet explorer 'θέλει' τη δική του έκδοση java πχ, που δεν κάνει ορθό validate κτλ...
Aπλά πολιτική της microsoft είναι να προσπαθεί να καθιερώνει τα ΔΙΚΑ της standards.




Ναι, είχα εφαρμογή που ζητούσε Gnome για να τρέξει, ενώ δούλευα στο Kde γιατί με βόλευε, ήταν το Corel Paint 9 που έδινε free κάποτε η Corel. 90MB tar.gz κατέβασα τότε με dial-up, διάβασα για το install (γιατί δεν ήταν τόσο αυτονόητο), η installation πέτυχε, αλλά μετά όταν το έτρεξα αρνιόταν και σκέφτηκα (δεν το έλεγε με σαφήνεια) ότι ήθελε Gnome. Όντως στο Gnome έτρεξε. Όλα αυτά βέβαια τα έκανα πειραματικά, φαντάσου να ήμουν γραφίστας και να ήθελα να δουλέψω. Θα έπρεπε να μάθω το Gnome που έχει τα δικά του κόλπα.


Αυτό δεν αποτελεί απαραίτητα πρόβλημα του gnome ή του kde, αλλά και της ίδιας της corel.
Για την ιστορία το corel paint για linux ήταν αθλιότατο και πολύ αργό και αυτό οφειλόταν στο ότι δεν είχε κατασκευαστεί για linux αλλά για windows και έγινε port με χρήση της winelib ώστε να τρέχει για linux.




ΥΓ1: Παράδειγμα κακής πολιτικής στο software για Linux από την Sun, το πολύ καλό Star Office! Μέχρι την έκδοση 5.2 δωρεάν και από την 6 και μετά με πληρωμή. Μετά λέμε για την M$! Και μην πει κανείς για το Open Office. Είναι Star Office χωρίς την database. Άντε ψάχνε για database τώρα. Πολύ κακή πολιτική.

mysql :)



ΥΓ2: Κι εγώ σιχαίνομαι τη VB, αναγκάστηκα όμως να τη δουλέψω (και βέβαια να διαβάσω) όταν έπρεπε να κάνω μια εφαρμογή σε Access. Η αγορά βλέπεις...

Το ίδιο δεν θα γινόταν όμως να έκανες μια εφαρμόγή σε mysql χρησιμοποιώντας python;

Αυτό που λες όμως για αγορά εργασίας αποτελεί δυστυχώς την στυγνή ελληνική πραγματικότητα. Θα σου δώσω όμως παράδειγμα ξένων εταιριών όπως της Novell η οποία (μόλις τώρα το διάβασα απο άρθρο στα news headers του evolution (linux today)) έχει αρχίσει να μεταφέρει τους υπαλλήλους της σε openoffice(έχω και άλλα αλλα επειδή είναι φρέσκο αυτό το ειπα...)

τέσπα, ψιλονυστάζω...[/list]

Eruyome(MMXGN)
19-04-04, 03:18
Πάντως οτι το linux είναι πιο δύσκολο απο τα windows
αυτό αποτελεί μύθο.

Θα δώσω ένα παράδειγμα,
Είχα μεταφέρει το pc στο σπίτι των γωνιών μου που έχουν adsl και είχα αφήσει ένα φίλο μου και έπαιζε.
Σε μια φάση ήθελε να δεί ένα video σε .wmv (ναί, τσόντα ήταν) το οποίο δεν μπορούσε επειδή δεν έιχα εγκαταστήσει player (fresh install debian 'sarge' 3.1 απο netinst ).

Μισό λεπτό του λέω...
τι κάνω:
Ανοίγω ένα terminal (command prompt για τον turboirc)
κάνω 'su root' (για να μπώ ως administrator)
και γράφω 'apt-get install mplayer' για να κατεβάσω και εγκαταστήσω τον mplayer.

βλέποντας με να γράφω σε γραμμή εντολών, και όντας παιδί που έμαθε 'πληροφορική' απο τα windows μου
λέει "Πόπο, τελικά δύσκολο το linux"

Να δώσω ένα παράδειγμα τι θα έκανε ένας window χρήστης
για να κάνει την ίδια δουλειά:

- double click στο internet explorer
- κλέισιμο των popup windows λόγω του spyware που μπήκε
μαζί με το kazaa...
- Περιμένει μέχρι να ξεκολήσει ο κέρσορας του mouse...
- γράφει πάνω www.download.com ή tucows.forthnet.gr
ή οτιδήποτε.
- μετά απο ένα search βρίσκει το πρόγραμμα που θέλει.
- To κατεβάζει, πατάει run file, περιμένει τον antivirus να το scannarei, κανει install, και ώωωω, τρεεεεχειιι!

Καλά, ομολογώ είμαι λίγο άδικος γιατί συγκρίνω το super distro debian με τα ταπεινά windows.

Και όσον αφορά την εγκατάσταση, ένα έχω να πώ... Suse Yast2/Sax2... (άχ και να βάλουν το yast στο debian τώρα που έγινε gpl'd...)

Πάντως για έναν που δεν έχει ιδέα για υπολογιστές, πιό πολύ και πιό εύκολα θα μπεί στο
'πετσί' με το linux, που ναί μεν παρέχει τις ίδιες ευκολίες (μην ακούσω όχι, και μή πει κανείς οτι είναι πιο εύκολο να τρεχει το πρόγραμμα εγκατάστασης installshield απο το να κάνει double-click, sto .deb ή στο .rpm ή open with->kconfigure στο .tgz ) αλλα είναι πολύ πιο flexible (
πχ μπορώ να τρέξω το neverwinter nights απο iso στο δίσκο απο default, οι windows users άντε τρεχάτε για utilities)
. Τα ελληνικά είναι χύμα τα πράγματα γιατί παίζουν προβλήματα νομικής φύσεως... (για το gentoo κ το debian πάντως (και το suse νομίζω...)δ υπάρχει πρόβλημα καθώς με τη μία κατεβάζουν το πακέτο της microsoft με τα truetype fonts.)
Επείσης, όσο και να το κάνουμε, το X σύστημα είναι κάπως παροχυμένο (σχεδόν 20 έτη τώρα...) και η υλοποίηση Xfree ελεινή.. (ας ελπίσουμε το XOrg θα κάνει δουλειά) και είναι κρίμα να συγκρίνεις την τόσων χρονών xlib με τα σύγχρονα windows xp Apis...

Αυτή τη στιγμή πάντως τρέχω ένα dual boot debian/gentoo σύστημα καθώς τα windows xp αρνούνται πεισματικά να δούν τον sata driver της mobo μου...και βαρίεμαι να ψάχνω στο google (ή μαλλον δε θέλω...χμμ, δεν το χω αποφασίσει...)

Ά και κάπου αναφέρθηκε στο thread...
Πότε έγινε GPL'd το QT και δεν το έμαθα;;;

P.S SDL rulez... Το directX είναι αδικαιολόγητα δύσκολο (το unreal 2003/2004 σε linux πάντως τρέχει σε sdl...)
P.S2 OpenGL rulez... Το direct3D είναι αδικαιολόγητα...microsoft.
P.S3 Ειλικρινά, turboIRC, πώς σου φάνηκε δύσκολο το iptables... και έστω, αν βαριέσαι τόσο να ψάξεις υπάρχουν και front ends (call me snort, firestarter...)


[/list]

Eruyome(MMXGN)
19-04-04, 03:24
Kαι μιας και το θυμήθηκα.

ΝΑΙ οι Adobe, η BMW και το European Space Agency είναι ΗΛΗΘΙΕΣ που χρησιμοποιούν QT:

http://www.trolltech.com/screenshots/index.html?cid=3

@ ADSLgr.com All rights reserved.