PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Longhorn



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Lord_Flasheart
23-01-04, 00:56
Windows Longhorn....
μύθος ή πραγματκότηtα...;


ξέρει κανεις αν και πότε θα βγούν; ...και περι τίνος πρόκειται;;;


( http://www.winsupersite.com/reviews/longhorn_alpha.asp )

turboirc
23-01-04, 00:59
Εχω built 4051... δεν λεει τιποτα μοιαζει πολυ με τα XP.

psyxakias
23-01-04, 01:01
2005-2006 θα βγουν οπότε λίγο νωρίς να τα κρίνουμε.

Oakenfold_
23-01-04, 01:12
πάρα πολύ νωρίς να τα κρίνουμε, αλλά είχα διαβάσει στο pcmag ότι θα έχουν πολλές νέες λειτουργίες που θα διευκολύνουν την ζωή μας.. I hope so..
Ά και turboirc, νομίζω ότι αυτή είναι και η μοναδική beta μέχρι τώρα..

turboirc
23-01-04, 01:29
καλα αυτο με την διευκολυνση το εχουμε ακουσει πολλες φορες απο τιν m$ , το μονο που ειδα στην built που εχω ειναι οτι οσο και αν ηθελα, δεν εμπαινε στον δευτερο σκληρο μου NTFS F:\ , αλλα μόνο στον πρωτο FAT32 C:\, καταστρεφοντας τα υπαρχοντα ΧΡ
Οποτε αν θες να τα δοκιμασεις παρτα απο ε-mule αλλα προσεξε αυτη τη λεπτομερεια

psyxakias
23-01-04, 01:31
turboirc,
Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα... Το ότι μου τρωγε ο explorer.exe από 400 έως 700 MB RAM με σκότωνε ομως και για αυτό δεν τα κράτησα ούτε ως 2ο OS. Βέβαια τι περιμένουμε, beta είναι...

turboirc
23-01-04, 01:33
ναι καλα λες, ειδα και περιεργη χρηση μνημης αλλα ειμαι σιγουρος οτι αυτο δεν ειναι θεμα beta. Ετσι θα ειναι και στο τελος, οποτε εμπρος καλη μου αναβαθμιση.

Lunacy
23-01-04, 01:57
http://www.notcpa.org/
Big brother is about to start watching you

Ρίξτε του μια ματιά.

PALADIN
23-01-04, 09:51
Το ΧΡ έλυσε ΟΛΑ τα προβλήματα πού είχαν τα Windows98.
Το ΧΡ είναι ένα σταθερό OS καί τρέχει πολύ άνετα σέ όλους τους μοντέρνους Η/Υ.

Εγώ αυτή την στιγμή δεν βλέπω λόγο να αναβαθμίσω σε Longhorn.
Είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος με τα ΧΡ.

Athlon_XP
23-01-04, 10:40
Προς το παρόν τα Longhorn εγώ πιστεύω ούτε καν για δοκιμές δεν αξίζουν γιατί σέρνονται υπερβολικά (θα με πεις μα είναι πολύ νωρίς ακόμα, οπότε μάλλον έτσι είναι). Όταν βγει η έκδοση RC2 τότε πιστεύω ότι θα είναι normal (αλλά μέχρι τότε...).

Lord_Flasheart
23-01-04, 12:12
Δηλαδή είναι standard?
win95, win98: blue sceen of Death
2000: αρκετά σταθερό αλλά με προβλήματακια...
xp: δεν αξίζει να στήσεις lan με αυτό... λάθος διαχειρηση μνήμης...
2003....? αυτά αλήθεια τικάνουν?
longhorn...?

PALADIN
23-01-04, 13:46
Δηλαδή είναι standard?
win95, win98: blue sceen of Death
2000: αρκετά σταθερό αλλά με προβλήματακια...
xp: δεν αξίζει να στήσεις lan με αυτό... λάθος διαχειρηση μνήμης...
2003....? αυτά αλήθεια τικάνουν?
longhorn...?

LINUX

eltoroniki
23-01-04, 17:25
Παιδια εγω τα εγκατ'εστησα μετά απο πολυ ταλαιπορία και στο τελοσ απο τα δεκα προγράμματα ετρεχε το ένα.
Πιστεύω οτι η Microsoft θα τα φτιαξει αλλα όχι πριν το τ΄λοσ το 2004 με αρχες του 2005.
Π'αντως το Interface είναι πολύ καλο

psyxakias
23-01-04, 17:33
Το ΧΡ είναι ένα σταθερό OS καί τρέχει πολύ άνετα σέ όλους τους μοντέρνους Η/Υ.
Είναι πιο σταθερά από τα προηγούμενα αλλά μην το παρακάνουμε :)


Εγώ αυτή την στιγμή δεν βλέπω λόγο να αναβαθμίσω σε Longhorn.
Αυτό έλειπε να βλέπεις λόγο ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ να 'αναβαθμίσεις' (πράγμα που δεν γίνεται γιατί είναι beta) τα XP σε LongHorn.



LINUX
Αυτο δεν το κατάλαβα



Πιστεύω οτι η Microsoft θα τα φτιαξει αλλα όχι πριν το τ΄λοσ το 2004 με αρχες του 2005.
Κανείς δεν έχει μιλήσει για 2004... Τέλη 2005 με αρχές 2006 μάλλον θα βγούν.

Lord_Flasheart
23-01-04, 18:24
Μια που το φέραμε το θέμα γενικότερα σε λειτουργικα...

έχω σε εναν σκληρό εγκατεστημένα τα red hat linux 9 και πιο κουραστικό είναι να... στησω απο την αρχή ένα σύστημα απο το να κανω ενα dial up εικονίδιο...

kppp δεν είναι η εντολη;;;

PALADIN
23-01-04, 18:59
Για τις εφαρμογές τις δικές μου τα ΧΡ είναι θαύμα.
Αν οι απαιτήσεις μου παραμείνουν ώς έχουν δεν πρόκειται αν πάω σε LONGHORN όταν με το καλό βγούνε.

Τι δεν κατάλαβες από το LINUX;

psyxakias
23-01-04, 19:08
Ο Lord_Flasheart ανέφερε κάποια OS της Microsoft και δίπλα έκανε τα σχόλιά του για το καθένα. Και είδα την απάντησή σου που έγραφε σκέτο 'LINUX'.

Δηλαδή τι εννούσε ο ποιητής; Ότι δεν υπάρχουν προβλήματα στο Linux;

Lord_Flasheart
23-01-04, 22:58
δεν υπάρχει το τέλειο λειτουργικο... είναι πλέον ... φιλοσοφικό το ζήτημα....

η διαφορά στα λειτουργικά πιστεύω είναι στο τι ζητάς και τι μπορούν να σου προσφέρουν...

yiapap
24-01-04, 00:41
Το ΧΡ έλυσε ΟΛΑ τα προβλήματα πού είχαν τα Windows98.
Το ΧΡ είναι ένα σταθερό OS καί τρέχει πολύ άνετα σέ όλους τους μοντέρνους Η/Υ.
Εγώ αυτή την στιγμή δεν βλέπω λόγο να αναβαθμίσω σε Longhorn.
Είμαι πολύ πολύ ευχαριστημένος με τα ΧΡ.



Τα Windows 2000 έλυσαν όλα τα προβλήματα που είχαν τα Win98
Τα 2000 είναι ένα σταθερό OS καί τρέχει πολύ άνετα σέ όλους τους μοντέρνους Η/Υ.

εχμ... μήπως το έχουμε ξανακούσει αυτό το παραμύθι;

Εμπειρία από προσωπική και εταιρική/επαγγελματική χρήση σε πάνω από 170 Η/Υ σε δίκτυο και πάνω από 250... γενικά... ΣΗΜΕΡΑ... ΤΩΡΑ... (!)

1. Win 95/98 = Joke = χα - χα
2. Win NT = Corpotate Joke = ha - ha
3. Win 2000 = χμμμ... τρέχει δεν κολλάει πολύ και μπαίνει ανεκτά σε δίκτυα (ειδικά με Win2KServer/AD)
4. Win XP Pro = Win2000+Win98 = Όπως 2000 αλλά κολλάνε, ειδικά σε AD δίκτυα
5. Win XP Home = Win XP Pro συν (+) Win98 = The worst of the best
6. Linux = Great = Excelllent = Μπορεί κάποιος τώρα να δείξει στην κ.Τούλα τη γραμματέα πως να εισάγει κείμενο στο email; Ή γιατί κάτω από το μενού Εισαγωγή, δεν έχει "Αντικείμενο";
7. Longhorn...


Αχχχχ θυμάμαι κάποτε που η MS με όλα τα στραβά τους... τουλάχιστον δεν έβγαζαν μια έκδοση κάθε Σαββατοκύριακο του νέου έτους...
Έξι (6) Service Pack για τα NT (ΟΚ, 6a), 4 για τα 2000... Με τα XP 1... το πολύ 2...
Να μην πω και για το Office ή το Visual Studio....

Κοινώς μην την ψάχνετε:
Σπίτι = Χαρά στην υπομονή μας (ή νομίζετε ότι τζάμπα σπάει το activation;)
Θέση Εργασίας = M$ (XP Pro ή Win2k Pro αν βρείτε)
Server= χμμμμ.... Τι €€€€ δίνετε... τι ομάδα υποστήριξης έχετε; Να σας δώσω μία κάρτα;

alefgr
24-01-04, 04:35
yiapap μιας και το ανέφερες, το Visual Studio 6 σε πιό service pack έχει φτάσει;

PALADIN
24-01-04, 09:54
Ο Lord_Flasheart ανέφερε κάποια OS της Microsoft και δίπλα έκανε τα σχόλιά του για το καθένα. Και είδα την απάντησή σου που έγραφε σκέτο 'LINUX'.

Δηλαδή τι εννούσε ο ποιητής; Ότι δεν υπάρχουν προβλήματα στο Linux;

Δεν ξέρω αν υπάρχουν προβλήματα σαν αυτά που έχουν/είχαν τα windows.
Aπ'ότι ακούγεται είναι καλύτερα, προσωπική εμπειρία δεν έχω.

Απλώς το ανέφερα σαν εναλλακτική λύση.

RAGG
24-01-04, 10:48
Εγώ πάντως αυτό που είμαι περίεργος να δω στα Longhorn και το οποίο δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα είναι το graphic engine τους, το οποίο λένε ότι θα είναι πλήρως 3d ώστε να εκμεταλεύεται την ταχύτητα των νέων καρτών γραφικών μας. Επιτέλους ένα 3d desktop. Φανταστείτε πως θα μπορούμε να το διαμορφώσουμε και τι δρόμοι ανοίγουν στην απεικόνιση του OS. Τέρμα τα 2d παράθυρα. Βάλτε λίγο από pixel shaders στο Start Menu σας :D

Lord_Flasheart
24-01-04, 17:51
Εγώ πάντως αυτό που είμαι περίεργος να δω στα Longhorn και το οποίο δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα είναι το graphic engine τους, το οποίο λένε ότι θα είναι πλήρως 3d ώστε να εκμεταλεύεται την ταχύτητα των νέων καρτών γραφικών μας. Επιτέλους ένα 3d desktop. Φανταστείτε πως θα μπορούμε να το διαμορφώσουμε και τι δρόμοι ανοίγουν στην απεικόνιση του OS. Τέρμα τα 2d παράθυρα. Βάλτε λίγο από pixel shaders στο Start Menu σας :D


Δηλαδή εσύ ψαχνεις ένα χαζοχαρούμενο OS?

Lunacy
24-01-04, 18:05
E, τώρα μην κοροϊδευόμαστε. Αυτό πουλάει! Τα ΧΡ είναι βασισμένα σε αυτή τη σύλληψη.
Πρώτα είναι ωραία και μετά ακολουθούν όλα τα άλλα (σταθερότητα -ε;; :shock: -, ασφάλεια - :P :P :P -, μικρή κατανάλωση πόρων -χαχαχα!- κ.λπ.)

macgiorgosgr
24-01-04, 18:15
Δηλαδή έτσι όπως μας τα λέτε, φανταστείτε να βλέπατε το MacOS X.3, ή όπως το αποκαλούμε εμείς "Πάνθηρα". Γι'αυτό λέω: ΠΕΤΑΞΤΕ ΤΑ PC και πάρτε Mac!

turboirc
24-01-04, 18:33
Για τον MAC δεν ξερω τι ισχυει βεβαια οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη.

Μπορει να ισχυει linux rulez, αλλα οι ατυχοι programmers σαν και εμενα που προσπαθησαν να κανουν port εφαρμογες απο win32 σε Linux βρηκαν ασχημο μπελα, κυριως στο θεμα του gui . Linux = support based on IRC/forums/etc, κοινως δεν συγκρινεται με το τρομερο MSDN της m$ που εχει τα παντα. Κοινως , η λογική opensource ειναι καλη για προγραμματα console μεχρι τωρα, οχι ομως με gui. Για να μεταφερθουν καλα προγραμματα πρεπει να υπαρχει ενα standard, και οσο και αν κατηγορουμε την m$ για αυτο το standard, αμα δεν ηταν αυτο ομως δεν θα ειχαμε αναπτυξη στην πληροφορικη.

Αν αμφιβαλλετε για αυτα που λεω, παρατηρηστε την ποιότητα των εφαρμογων στα Windows με αυτες του linux, οσον αφορα στο gui interface.

Μια που ειμαστε και σε DSL forum, να προσθεσω οτι ενα απλο NAT με port forwarding με το γνωστο iptables δεν καταφερα να στησω, κατι που εγινε πολυ ευκολα με το router tou jetspeed .

XTCgr
24-01-04, 18:57
Εγώ πάντως αυτό που είμαι περίεργος να δω στα Longhorn και το οποίο δεν έχει ενσωματωθεί ακόμα είναι το graphic engine τους, το οποίο λένε ότι θα είναι πλήρως 3d ώστε να εκμεταλεύεται την ταχύτητα των νέων καρτών γραφικών μας. Επιτέλους ένα 3d desktop. Φανταστείτε πως θα μπορούμε να το διαμορφώσουμε και τι δρόμοι ανοίγουν στην απεικόνιση του OS. Τέρμα τα 2d παράθυρα. Βάλτε λίγο από pixel shaders στο Start Menu σας :D


Γνωρίζεις οτι για όλα αυτά τα Longhorn θα απαιτούν DX9 κάρτες? :wink: ... ναι ,δεν λέω, όταν βγούν στην αγορά μόνο DX9 καρτες θα υπάρχουν αλλά γιατι να μην μπορείς να κρατήσεις την παλιά σου :roll:

RAGG
24-01-04, 20:57
Δηλαδή εσύ ψαχνεις ένα χαζοχαρούμενο OS?

Δηλαδή εσύ που έχεις wallpaper στο λειτουργικό σου σύστημα σου φαίνετε ποιο χαζοχαρούμενο? Σε σένα δεν παίζει κανένα ρόλο το GUI του εκάστοτε λειτουργικού συστήματος ή προγράμματος?Οτι τη δύναμη της κάρτας γραφικών σου που αυτή τη στιγμή τη χρησιμοποιείς μόνο για να ανατινάζεις τερατάκια στο κάθε παιχνίδι που περνάει από τον σκληρό σου και σε τίποτα άλλο δεν σε πειράζει? Που είναι το κακό να αναλάβει την απεικόνιση του λειτουργικού κάποιο άλλο εξάρτημα και μάλιστα με πολύ καλύτερα αποτελέσματα ώστε να χρησιμοποιείται η CPU σου για άλλα πράγματα. Γιατί όταν το MacOS βελτιώνει το GUI η Apple είναι μπροστά από την εποχή της αλλά όταν το κάνει ο Billάκος στα Windows τo κάνει για να μας φάει τα φράγκα και για να αγοράσουμε καινούρια μηχανήματα.

Είναι ένα βήμα μπροστά και μάλιστα στην σωστή κατεύθυνση η απεικόνιση οποιουδήποτε software κομματιού είτε λέγετε OS έιτε παιχνίδι είτε application να αρχίσει να γίνετε από εξειδικευμένο hardware ώστε να αναπτύσετε και αυτή παράλληλα με την ασφάλεια των δικτύων , την σταθερότητα κλπ κλπ, γιατί όποια πρόοδος και να έχει υπάρξει εώς τώρα στους υπολογιστές αυτός είναι ένας τομέας που έχουμε μείνει στο ίδιο επίπεδο με το 1995 και ίσως πιο παλιά. Ποιός ξέρει ίσως Nvidia θέλοντως και Ati επιτρέποντως να μην είναι μακριά και οι σκηνές από το Johny Mnemonic στη δυνατότητα της χρήσης ενός Y/H.

Το αν απαιτείται κάρτα με DX9 δεν το γνωρίζω αλλά φαντάζομαι ότι τουλάχιστον τα Longhorn δεν θα ζητάνε κάτι το εξεζητημένο από πλευράς hardware κάρτας γραφικών γιατί είναι το πρώτο τους βήμα σε αυτό τον τομέα. Ένα απλό mesh (ή ακόμα καλύτερα plain) με alpha blending που φαντάζομαι ότι θα χρειάζετε στην πιο απλή τους μορφή μπορεί να το επιτύχει και μια Voodoo 1. Βέβαια το τι θα γίνεται με τη μνήμη της κάρτας γραφικών μιας και με τις μικρές μου γνώσεις φαντάζομαι ότι όλα θα τα βλέπουμε ως high res textures είναι άλλου παπά ευαγγέλιο. Αλλά αυτά έχουν να τα δουλέψουν μέχρι το 2005-06 που λένε ότι θα κυκλοφορήσουν.

xlntstay
24-01-04, 21:32
Ας εκανε η μαμα Apple τους ΜAC να μπορουν να φορτώνουν WIN και θα σου ελεγα εγω αν θα υπηρχε MACOS σε κανα δυο χρονια. :wink:

xlntstay
24-01-04, 21:45
Οπως επισης και PC. :)

Lord_Flasheart
25-01-04, 02:12
Για να ειμαι ειλικρινης, ένα καλό λειτουργικό για μένα μπορεί να είναι και σε command prompt που λέει ο λόγος. Δεν είπα οτι ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ το χαζοχαρούμενο... Και φυσικά αν ειναι "χαζοχαρούμενα" τα Longhorn θα μου αρέσουν... Αλλά σε καμία περίπτωση αυτο δεν θα είναι λόγος να πώ οτι το λειτουργικό είναι καλό...
Πιστεύω όλοι να συμφωνούν μαζί μου σε αυτό...

αυτά...

Arkos
25-01-04, 03:04
Η συζήτηση μου θύμισε την εποχή μετάβασης από DOS και Win 3.11 σε Win 95.
Λυθείτε…

Kingdom of Dos-a-lot Part I
http://www.gamedev.net/reference/articles/article390.asp

Kingdom of Dos-a-lot Part II
http://www.gamedev.net/reference/articles/article391.asp

RAGG
25-01-04, 11:08
Για μένα ένα καλό λειτουργικό σύστημα πρέπει να τα έχει όλα. Αλλιώς είναι ένα μέτριο λειτουργικό σύστημα. Τι να το κάνεις το καλύτερο λειτουργικό στον κόσμο αν το χρησιμοποιείς μόνο εσύ. Για να διαδοθεί πρέπει να είναι και εύκολο στη χρήση και όμορφο ώστε να μπορεί να το χρησιμοποιήσει και ο άσχετος έτσι ώστε οι εταιρίες να το υποστηρίξουν και εσύ να πάρεις τους drivers σου για τις συσκευές και τα προγράμματα σου και τα παιχνίδια σου.

Είναι εξίσου σημαντικό με οποιοδήποτε άλλο κομμάτι του, ίσως και περισσότερο γιατί με τη διάδοση έρχονται τα φράγκουλα, τα μπικικίνια , τα χαρτιά οπότε έρχετε και η καλυτέρευση του προϊόντος. Όσο και να μην χωνεύω την M$ και όσο και να πιστεύω στην φράση "We buy the best technology, we steal the rest" πρέπει να παραδεχτώ ότι, στην υποστήριξη των προϊόντων κυρίως με την τεκμηρίωση και την ευκολία που μπορείς να βρεις βοήθεια και ότι άλλο θέλεις αλλά και με συνεχή updates είναι πολύ καλή και έχει βοηθήσει στα μέγιστα στην εξάπλωση ενιαίων τεχνολογιών ώστε όλος ο κόσμος να δουλεύει σε κοινές πλατφόρμες άσχετα αν είναι καλές μέτριες ή κακές (δεν μιλάω για OS).

Αυτό είναι το μάθημα που μου δωσε το DirectX και η μάχη του έναντι του Opengl σαν Graphics API. To DirectX δεν ήταν καλύτeρο σε τίποτα από το Opengl, ειδικά οι πρώτες εκδόσεις του ήταν αισχρές αλλά με το πέρασμα του χρόνου έγινε καλύτερο σε σημείο να έχουν παρόμιες δυνατότητες και να είναι λίγοι αυτοί που μπορούν να βγάλουν ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα με Opengl από DX (βλέπε Carmack και ID :mrgreen: ). Συν τις άλλης το DirectX χρησιμοποιείται ακόμα και σε παιχνίδια με Opengl για όλες τις άλλες λειτουργίες όπως Direct Input και Sound.

Κοινές πλατφόρμες που βέβαια έγιναν πραγματικότητα λόγω διάδοσης υποστήριξης και καλυτέρευσης του προϊόντος.

Στο κάτω κάτω ακόμα και το Linux απόκτησε κόσμο και οπαδούς όταν άρχισε να γίνεται ποιό έυκολο στην εγκατάσταση και στη χρήση ώστε να μπορεί και ένας ψιλοάσχετος να το εγκαταστήσει και να έχει το κίνητρο να μάθει κάτι παραπάνω. Μαγκιά στους ανθρώπους που μόχθησαν και μοχθούν ακόμα να το κάνουν ποιό όμορφο και εύκολο στη χρήαη. Αν ακόμα εσύ βλέπεις αυτόν τον τομέα χαζοχαρούμενο και δεν σε ενδιαφέρει αν το λειτουργικό σου έχει μόνο command prompt τότε το μόνο που έχω να πω είναι ότι τα πράγματα τα βλέπεις πολύ μονοδιάστατα και ευτυχώς που άλλοι δεν το βλέπουν έτσι ώστε να μην είσαι ένας από τους πολύ λίγους που το χρησιμοποιεί.

Με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πω είναι ότι στην σήμερον ημέρα ένα καλό λειτουργικό ΑΠΑΙΤΕΙ ένα καλο GUI και όσους περισσότερους νεοτερισμούς μπορεί να έχει σε αυτό τον τομέα, αλλιώς δεν είναι καλό λειτουργικό για τους λόγους που αναλύω πιο πάνω. Άλλωστε ότι δεν δουλεύει από τους νεωτερισμούς το "φτύνουν" οι χρήστες και κρατάνε αυτό που θέλουν για τις επόμενες εκδόσεις (M$N δίκτυο κανείς?? :D )

Πάντα φιλικά

Lord_Flasheart
25-01-04, 15:07
ok, με έπεισες ως ένα σημείο.

Κατάληξη και συμπέρασμα? όλοι περιμένουν με ανυπομονοσία τα longhorn προκειμένου να αρχίσουμε να τα βρίζουμε και αυτά :mrgreen:

(όπως και να έχει εγώ την διαδρομή start/run/cmd θα συνεχίσω να την κάνω) :twisted:

macgiorgosgr
25-01-04, 16:08
Ας εκανε η μαμα Apple τους ΜAC να μπορουν να φορτώνουν WIN και θα σου ελεγα εγω αν θα υπηρχε MACOS σε κανα δυο χρονια. :wink:

Και ποιός σου είπε ότι δεν μπορούν?Μέχρι και XP. Όχι από τη μαμά βέβαια, αλλά από την Connectix, που τώρα εξαγοράστηκε από τη Μικρομαλακή. Με emulation, σύμφωνοι. Με απώλεια ταχύτητας, σύμφωνοι. Αλλά ΜΠΟΡΟΥΝ. Τα καημένα τα πισάκια ούτε MacOS 8 δεν μπορούν να πάρουν. Και να μη μιλήσουμε για την ταχύτητα.

Δυστυχώς, (ευτυχώς για μας) το MacOS X ήρθε για να μείνει! Βρες μου σταθερότερο σύστημα (πυρήνας FreeBSD, μην το ξεχνάμε), και θα υποκλιθώ. Μεγάλη μαγκιά της Apple να κάνει όλη αυτή τη δουλειά για να μπορούν να τρέχουν οι παλιές εφαρμογές στο καινούργιο UNIX-based λειτουργικό.



Κάποιος μίλησε για updates της μικρομαλακής? Αυτό θεωρείται καλό? Αυτό σημαίνει ότι το λειτουργικό έχει από τη γέννησή του bugs, τρύπες και άλλα καλά. Και το ότι βγαίνουν updates κάθε μέρα δεν είναι απαραίτητα καλό. Για πες μου διαφορά σε ταχύτητα πριν και μετά το τελευταίο Service Pack ας πούμε.
Δοκίμασες να περάσεις WinXP σε P2? Σέρνονται! Κάτσε και με τα 98, καλά είναι?
Δοκίμασες να περάσεις Panther (MacOS 10.3) σε G3? Πετάει, είναι πιο γρήγορος και από το Jaguar (MacOS 10.2).

Αυτά για όσους πιστεύουν ότι η Μικρομαλακή είναι εταιρεία που κοιτάει τους χρήστες της και μπορεί να παρέχει αξιόπιστα προγράμματα.

RAGG
25-01-04, 16:49
Δεν μπορώ να καταλάβω τι κόλλημα έχουν όλοι οι Mac users και προσπαθούν να "σώσουν" τους απλούς και τιποτένιους PC Users από το βούρκο που έχουν "κυλλήσει". Σου κάνει ο Mac σου. Με γειά σου και χαρά σου. Γιατί να κάνεις hijack ένα τέτοιo thread και να το μετατρέψεις σε πόλεμο μεταξύ PC & Mac. Νομίζω ότι υπάρχει ήδη τέτοιο thread κάπου στο forum. Τα έχουμε ζήσει από παλιά. Commodore με Amstrad. Atari ST με Amiga 500 , PC με Amiga και τώρα PC με MAC. Θα μπορούσα να αραδιάσω και εγώ όλα τα κοινότυπα "επιχειρήματα" για την "ανωτερότητα" των PC έναντι των Mac και να ξαναξεκινήσουμε από την αρχή. Στην πραγματικότητα είναι δύο διαφορετικοί κόσμοι που απευθύνονται σε διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικούς χρήστες. Αν κάτι έχουμε να καταλογίσουμε και στην M$ αλλά και στην Apple είναι ότι στον τομέα τους και οι δύο είναι μονοπώλιο και το να υποστηρίζουμε φανατικά μία από τις δύο ,ή μία οποιαδήποτε εταιρία εδώ που τα λέμε, το θεωρώ το λιγότερο ηλίθιο.

Lord_Flasheart
25-01-04, 17:19
Οκ, εγώ θα κάνω τον ηλίθιο της παρέας και θα ρωτήσω "που διαφέρουν pc και mac" (εκτός του οτι τα μακ έχουν πιο ωραίο κουτι) περιμένωντας κάποιον εξυπνάκια να με βρήσει κλπ κλπ...

Όπως και να έχει, εγώ ρωτάω "που διαφέρουν pc και mac"???
:P :P :P :P :P

turboirc
25-01-04, 18:20
Ξαναλεω που διαφερουν...programming interface το οποιο κανει δυνατο σε εμας να φτιαχνουμε εφαρμογες για win πολυ πιο ευκολα απο εφαρμογες για linux/mac os, εξαιτιας του ελλιπους documentation/support.

Οσο καιρο διαρκει αυτό, δε θα υπάρχει καμια σχεση μεταξύ των λειτουργικών και όσες δυνατότητες και να προσφερουν Linux/ΜacΟs, δεν θα ειναι αυτες εκμεταλλευσιμες απο τους προγραμματιστες επειδη δεν θα ξερουν πως.

Σε επιπεδο χρηστη, δεν αμφιβαλλω καθολου οτι Linux/MacOs προσφερουν περισσοτερες δυνατότητες απο Windows. Αλλα για σκεφτητε γιατι δεν υπαρχουν προγραμματα για αυτα τα OSes - γιατι δεν ξερει κανεις να γραψει, και γιατι δεν υπαρχουν σοβαρα εργαλεια.

Αλλοιμονο που στο linux π.χ. ο υποτιθεται πιο σημαντικος debugger, ο gdb, ειναι text-based. Ενα περιβαλλον που φιλοδοξει να παρει χρήστες, πρεπει να κερδίσει πρωτα τους προγραμματιστες, και αυτό δεν το έχει καταφέρει.

macgiorgosgr
25-01-04, 19:12
Ξαναλεω που διαφερουν...programming interface το οποιο κανει δυνατο σε εμας να φτιαχνουμε εφαρμογες για win πολυ πιο ευκολα απο εφαρμογες για linux/mac os, εξαιτιας του ελλιπους documentation/support.

Οσο καιρο διαρκει αυτό, δε θα υπάρχει καμια σχεση μεταξύ των λειτουργικών και όσες δυνατότητες και να προσφερουν Linux/ΜacΟs, δεν θα ειναι αυτες εκμεταλλευσιμες απο τους προγραμματιστες επειδη δεν θα ξερουν πως.

Σε επιπεδο χρηστη, δεν αμφιβαλλω καθολου οτι Linux/MacOs προσφερουν περισσοτερες δυνατότητες απο Windows. Αλλα για σκεφτητε γιατι δεν υπαρχουν προγραμματα για αυτα τα OSes - γιατι δεν ξερει κανεις να γραψει, και γιατι δεν υπαρχουν σοβαρα εργαλεια.

Έχεις μόνο μερικώς δίκιο σ'αυτά που γράφεις. Ναι, κάποτε (επί εποχής MacOS μέχρι και 9), τα προγραμματιστικά εργαλεία ήταν μετρημένα, και όντως τα documentation ήταν δύσχρηστα. Όμως τώρα πλέον δεν ισχύει αυτό. Βρες κάποιον που να έχει Mac, δες λίγο πως είναι τα Developer Tools της Apple στο Jaguar, και το XCode στο Panther. Καμμία σχέση με οποιοδήποτε προγραματιστικό εργαλείο όσον αφορά την ευχρηστία.
Προγράμματα υπήρχαν πάντα στον Mac. Ξεχνάμε ότι το Office ξεκίνησε από τον Mac? Το Photoshop επίσης. Πότε δεν υπήρχαν προγράμματα στον Mac?
Μπορώ να αντιστρέψω την ερώτηση: Γιατί δεν υπάρχει το Final Cut για PC? Γιατί το Logic Audio δεν βγαίνει πλέον σε PC? Μήπως γιατί δεν έχουν την ισχύ και την λειτουργικότητα που έχει η Apple? Μήπως είναι δυσκολότερο να γραφεί ένα σταθερό πρόγραμμα σε PC, αφού πρέπει να αντιμετωπιστούν χίλια δυο κονφλικτς, bugs του λειτουργικού και άλλα καλούδια?


Πέρα από αυτό, δεν ξεκιναω κανένα πόλεμο, ούτε προσπαθώ να σώσω κανέναν. Έχουμε τα μηχανήματά μας και έχετε τον μαζοχισμό σας. Δεν έχω κανένα προβλημα σ'αυτό. :D

sdikr
25-01-04, 19:22
Μπορώ να αντιστρέψω την ερώτηση: Γιατί δεν υπάρχει το Final Cut για PC? Γιατί το Logic Audio δεν βγαίνει πλέον σε PC? Μήπως γιατί δεν έχουν την ισχύ και την λειτουργικότητα που έχει η Apple? Μήπως είναι δυσκολότερο να γραφεί ένα σταθερό πρόγραμμα σε PC, αφού πρέπει να αντιμετωπιστούν χίλια δυο κονφλικτς, bugs του λειτουργικού και άλλα καλούδια?


Απλα οι κατασκευαστριες εταιριες (με λιγο Push απο πισω [read apple]) δεν βγαζουν πλεον τα προγραμματα για pc, υπηρχε προσφατα μια εξαγορα απο την apple μιας εταιριας που εκανε ενα αρκετα καλο μουσικο προγραμμα και για pc και apple και μολις τους πειρε σταματησε την windows εκδοση.

Ενα ακομα, το τοσο διαφημισμενο λειτουργικο σας ειναι απλα ενα αρκετα καλο gui που παταει πανω σε δουλεια αλλων (freebsd) οσο για τα updates σε 1 χρονο εβγαλε 4 νεες εκδοσεις (επι πληρωμη) γιατι κατι δεν πηγαινε καλα με τις προηγουμενες.

(kernel panic rings a bell??)

φιλικα

turboirc
25-01-04, 19:47
Αν ηταν να φτιαχτει πιο δυσκολα ενα προγραμμα σε PC , γιατι ολοι φτιαχνουν προγραμματα για PC ?
Anyway, με μακ δεν εχω ασχοληθει καθολου οποτε μπορει να εχεις δικιο. Για linux ομως, το οποιο προσπαθει να κερδισει χωρο στην πιτα των Os'es , εχει ηδη χασει το παιχνιδι με την λογικη του opensource, το οποιο επιβαλλει στον τελικο χρήστη να ξερει απο compilers,linkers,makefiles κλπ και κατα συνεπεια ειναι μονο για ειδικους χρήστες.

Αλλα τερμα πια η συζητηση για το buggy longhorn!

macgiorgosgr
25-01-04, 20:43
Οι κατσαρίδες αριθμούν κάποια δισεκατόμμυρια παραπάνω από τους ανθρώπους. Επίσης έχουν κάποια εκατομμύρια χρόνια ζωής στον πλανήτη. Αυτό τις καθιστά το πιο εξελιγμένο είδος στη Γη?

sdikr, δεν ξέρεις από το MacOS. Αν ήξερες, δεν θα έλεγες ότι είναι "απλά ενα GUI", που πατάει σε δουλειά άλλων. Το Darwin, που είναι το κύριο λειτουργικό ποιός το εξέλιξε? Το ότι είναι Open Source το καθιστά ανώτερο, γιατί απλούστατα το feedback των bugs γίνεται ταχύτατα. Quartz Extreme, Quicktime, στοιχεία βασικά του MacOS, είναι κι αυτά δουλειά άλλων?

4 εκδόσεις? Συμφωνώ. 10.0, 10.1, 10.2, 10.3. Όχι μέσα σε ένα χρόνο, αλλά μια μεγάλη έκδοση κάθε χρόνο περίπου. Το κακό που είναι? Εδώ μας λέτε ότι τα φοβερά και τρομερά Longhorn θα είναι έτοιμα το 2005-2006. Ε, άντε περιμένετε τότε... Το ότι σε κάθε νέα έκδοση του Χ προσθέτονταν εκατοντάδες νέα features είναι κακό? Το ότι σε κάθε νέα έκδοση του Χ η ταχύτητα ανέβαινε ακόμα και σε παλιά μηχανήματα σου λέει κάτι? Για πες μου, μπορείς να βάλεις XP σε Pentium 2? Kernel Panics you said? Πότε ήταν η τελευταία φορά που είδες blue screen? Προσωπικά είχα Kernel Panic δύο φορές μέχρι τώρα. Πρόβλημα των drivers (memory leaks) κάποιων συσκευών. Καμμια σχέση με το λειτουργικό.

Συνεχίστε να λέτε για τα Longhorn. Sorry για την παρεμβολή....

sdikr
25-01-04, 21:11
Macgiorgosgr, εχω δουλεψει με macos, σε g3 και powerbook.
Δεν ειπα οτι ειναι απλα ενα gui ειναι ισως το καλυτερο.
darwin, open source ολα based to freebsd , τις διαφορες και τα καλα και κακα του open source και του κλειστου συστηματος θελει πολλες σελιδες να τις αναλυσουμε.
τις εκδοσεις τις αναφερα διοτι ειπες οτι η ms βγαζει update οποτε εθεσες οτι απο την αρχη δεν δουλευαν καλα, μια απο τα ιδια εγινε και στο mac os, που δεν τρεχει σε διαφορα μηχανηματα (αρκετοι mac users ειχαν προβλημα). δεν υποστηριζε απο την αρχη κλασικα κομματια του υπολογιστη (scsi cards, cpu updates) τα xp τρεχουν σε p2 ΑΝΕΤΑ (θελουν μνημη αλλα ειναι φθηνη).
Blue screen βλεπω οταν κανω μα****** στον υπολογιστη μου.

2005-2006 οταν ερθει αυτη η ωρα να δουμε τι θα κανουν τα Longhorn και τι το mac os.

που ξερεις μπορει τοτε ολοι να εχουμε linux ολοι στα μηχανηματα μας.
φιλικα

macgiorgosgr
25-01-04, 22:35
Macgiorgosgr, εχω δουλεψει με macos, σε g3 και powerbook.
Δεν ειπα οτι ειναι απλα ενα gui ειναι ισως το καλυτερο.
darwin, open source ολα based to freebsd , τις διαφορες και τα καλα και κακα του open source και του κλειστου συστηματος θελει πολλες σελιδες να τις αναλυσουμε.
τις εκδοσεις τις αναφερα διοτι ειπες οτι η ms βγαζει update οποτε εθεσες οτι απο την αρχη δεν δουλευαν καλα, μια απο τα ιδια εγινε και στο mac os, που δεν τρεχει σε διαφορα μηχανηματα (αρκετοι mac users ειχαν προβλημα). δεν υποστηριζε απο την αρχη κλασικα κομματια του υπολογιστη (scsi cards, cpu updates) τα xp τρεχουν σε p2 ΑΝΕΤΑ (θελουν μνημη αλλα ειναι φθηνη).
Blue screen βλεπω οταν κανω μα****** στον υπολογιστη μου.

2005-2006 οταν ερθει αυτη η ωρα να δουμε τι θα κανουν τα Longhorn και τι το mac os.

που ξερεις μπορει τοτε ολοι να εχουμε linux ολοι στα μηχανηματα μας.
φιλικα

Έλεγα να σας αφήσω, αλλά όπως βλέπετε δεν με αφήνουν.
Μίλησα για updates που βγαίνουν καθημερινά από τη Μικρομαλακή για διάφορα bugs (known issues, όπως τα λέει η ίδια). Το ανέφερα σε αντιδιαστολή με τα releases της Apple (δεν είναι update το να πας από 10.2 σε 10.3, είναι σχεδόν αλλαγή λειτουργικού), τονίζοντας το γεγονός ότι σε κάθε update της Μ$ γίνεται πιο αργό το μηχάνημά σου, ενώ συμβαίνει το αντίθετο στην Apple.
Το ότι δεν ξέρεις τον Μακ το ξαναλέω. Το MacOS να μην έτρεχε από την αρχή σε μηχανήματα πρώτη φορά το ακούω! Μήπως εννοείς παλιά μοντέλα όπως ο LC475? Αυτά δεν το έτρεξαν ποτέ το Χ, κι ούτε πρόκειται. Σε κανένα μοντέλο δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα από αυτά για τα οποία βγήκε το Χ. Δεν υποστήριζε από την αρχή scsi cards? Εδώ κάπου σε χάνω. SCSI ήταν ενσωματομένο σε όλα τα μοντέλα της από τον Classic μέχρι και τον τελευταίο Β&W G3. Αν εννοείς ότι δεν υπήρχανε drivers για SCSI κάρτες και άλλα περιφερειακά, εδώ και πάλι έχεις λάθος, αν και δεν είναι θέμα της Apple, αλλά του κάθε κατασκευαστή. Υποστηρίζονταν όμως εγγενώς από την πρώτη στιγμή του Χ πολλά περιφερειακά, και έχουμε φτάσει τώρα να δουλεύουν σχεδόν το 99% όλων των περιφερειακών. Μέχρι και οι Soundblaster δουλεύουν, που δεν είναι καν κατασκευασμένες για Μακ! Για CPU updates δεν σε πιάνω. Ποτέ δεν έβγαλε CPU updates η Apple. Δεν υπήρχε λόγος να το κάνει, αφού τα υπάρχοντα μηχανήματα μπορούσαν να δουλέψουν με τα καινούργια λειτουργικά. Έδωσε όμως τη δυνατότητα σε άλλες εταιρείες όπως η Sonnet, η OWC κτλ. να κάνουν εκείνες CPU upgrades, υιοθετώντας το πρότυπο του daughterboard και του ZIF. Ίσως θα ήταν καλό να είσαι λίγο πιο ενήμερος την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για τα μηχανήματα που δουλεύω 10 χρόνια τώρα?

sdikr
26-01-04, 00:01
Μίλησα για updates που βγαίνουν καθημερινά από τη Μικρομαλακή για διάφορα bugs (known issues, όπως τα λέει η ίδια). Το ανέφερα σε αντιδιαστολή με τα releases της Apple (δεν είναι update το να πας από 10.2 σε 10.3, είναι σχεδόν αλλαγή λειτουργικού), τονίζοντας το γεγονός ότι σε κάθε update της Μ$ γίνεται πιο αργό το μηχάνημά σου, ενώ συμβαίνει το αντίθετο στην Apple.


10.1.1, 10.1.2 ......... ολα αυτα τι ειναι δεν ειναι updates για να φιαξουν προβληματα;


Το ότι δεν ξέρεις τον Μακ το ξαναλέω. Το MacOS να μην έτρεχε από την αρχή σε μηχανήματα πρώτη φορά το ακούω! Μήπως εννοείς παλιά μοντέλα όπως ο LC475? Αυτά δεν το έτρεξαν ποτέ το Χ, κι ούτε πρόκειται. Σε κανένα μοντέλο δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα από αυτά για τα οποία βγήκε το Χ.


beige g3s σου λεει τιποτα, μεχρι και στο δικαστηριο την πηγαν στην αμερικη.



Δεν υποστήριζε από την αρχή scsi cards? Εδώ κάπου σε χάνω. SCSI ήταν ενσωματομένο σε όλα τα μοντέλα της από τον Classic μέχρι και τον τελευταίο Β&W G3. Αν εννοείς ότι δεν υπήρχανε drivers για SCSI κάρτες και άλλα περιφερειακά, εδώ και πάλι έχεις λάθος, αν και δεν είναι θέμα της Apple, αλλά του κάθε κατασκευαστή.


Ευκολα τα ριχνουμε στον κατασκευαστη, αλλα τι γινεται οταν ο adaptec που ειναι ενας απο τους mainstream controler για mac δεν δουλευει (η ms εχει drivers out of the box). κοληματα στην εγκατασταση κλπ κλπ.



Για CPU updates δεν σε πιάνω. Ποτέ δεν έβγαλε CPU updates η Apple. Δεν υπήρχε λόγος να το κάνει, αφού τα υπάρχοντα μηχανήματα μπορούσαν να δουλέψουν με τα καινούργια λειτουργικά.


Δεν ειπα οτι η apple τα εβγαλε , απο εκει και περα αρκετοι ειχαν προβλημα στην εγκατασταση και στην συνεχεια και επρεπε να κανουν Hack στο συστημα για να δουλεψει σωστα (οπως πρεπει να κανεις hack για να δουλεψουν dvd που δεν ειναι apple aproved).


Ίσως θα ήταν καλό να είσαι λίγο πιο ενήμερος την επόμενη φορά που θα μιλήσεις για τα μηχανήματα που δουλεύω 10 χρόνια τώρα?


φιλικα

Συγνωμη που εγινε off topic,
αν θελεις συνεχιζουμε σε νεο thread

macgiorgosgr
26-01-04, 00:33
Δεν είναι updates. Update είναι να πάω από 10.2.1 σε 10.2.2. Αυτό θεωρείται update. Ο λόγος δεν ήταν ότι έλυναν προβλήματα (έκαναν και αυτό σε κάποια ζητήματα), αλλό ότι προσθέτανε καινούργια χαρακτηριστικά.
Αναφέρεις την περίπτωση χρηστών των Beige G3. Το πρόβλημα δεν ήταν ότι δεν δούλευαν, αλλά ότι ΝΟΜΙΖΑΝ οι χρήστες αυτοί ότι θα δούλευαν ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ και έτσι μήνυσαν την Apple για αποζημίωση. Όπως και έγινε (μόλις τώρα αν δεν κάνω λάθος).
Η adaptec δουλεύει. Για το ότι δεν δουλεύανε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα, φταίει μόνον η Adaptec και κανείς άλλος, όπως φταίει η Teratec για το ότι δεν παίζουν κάρτες της, κτλ.
Hacks? Όχι φίλε μου, δεν κάνανε hacks. Το να ρυθμίσεις τον χρονισμό για να τρέχει 50MHz κάτω από το μέγιστο δεν είναι hack. Και μην ξεχνάμε το αυτονόητο! Δεν τα έκανε η Apple, και φυσικά η ευθύνη δεν πέφτει επάνω της, αλλά στους κατασκευαστές.

Τέρμα το off-topic, δεν απαντάω ξανά.

yiapap
26-01-04, 10:48
yiapap μιας και το ανέφερες, το Visual Studio 6 σε πιό service pack έχει φτάσει;
To τελευταίο που έχω εγώ είναι SP5. Αλλά τα SP για τα αντικείμενα σύνδεσης με Βάσεις (Jet Engine) είναι παραπάνω

Όσο για την παραπάνω "κόντρα" MACOS/Windows... δυστυχώς ή ευτυχώς η αγορά έκανε επιλογή εδώ και αρκετά χρόνια. Το αν το ένα προϊόν είναι ανώτερο ή κατώτερο, δεν έχει καμία σημασία όπως θα σας πει και ο τελευταίος μαρκετίστας... Δυστυχώς...

XTCgr
26-01-04, 14:36
κατά την γνώμη μου η κόντρα δεν είναι απλώς MacOS Vs Windowz αλλά Apple Vs Wintel (πλατφόρμα windows + Ιntel )

kostthem
26-01-04, 20:05
Το ότι η πλειοψηφία της αγοράς (όχι όλη η αγορά) έκανε την επιλογή της (δεν ήξερε και άλλη) δεν σημαίνει τίποτα.

Παράδειγμα: Προτιμώ να είμαι στο 1,2% της AGB γιατί είδα ένα ντοκυμαντέρ στη ΝΕΤ παρά να ανήκω στο 28% που είδα "Τα παρατράγουδα" και ας μην έχω κανέναν συνάδελφο να το συζητήσω στην δουλειά την άλλη μέρα.

Είναι θέμα γούστου και κριτηρίων. Όσο για την αγορά, έκανε την επιλογή της: Tellas Free Internet και κάποια άλλα καλούδια προπληρωμένου πανάκριβου Internet. Τι σημαίνει αυτό δηλαδή? Ότι το dsl δεν αξίζει?

Να επανέλθουμε στο θέμα (Longhorn) σιγά σιγά? :mrgreen:

Wolverine
26-01-04, 20:43
Eδώ θα μπω στον πειρασμό να πω και εγώ την άποψη μου επί του θέματος. Τα Mac είναι καλά για κάποιες δουλείες, τα PC για κάποιες άλλες και βέβαια από εκεί και πέρα υπάρχουν ένα σωρό άλλες λύσεις για διάφορες εργασίες. Όσο για την ανωτερότητα τον Mac σε κάθε επίπεδο ας μου πει κάποιος πώς μπορώ να τρέξω εύκολα ένα cluster σε Mac Os (σε Linux το έχω κάνει) ή πώς μπορώ να κάνω data warehousing ή data mining ή βρε αδελφέ απλά να τρέξω μια DB2 ή μια Oracle που είναι και από τα πιο διαδεδομένα ‘εργαλεία’.

@ ADSLgr.com All rights reserved.