PDA

Επιστροφή στο Forum : Αισχος! διαβάστε μέσα να δείτε γιατι...



Stathis
23-01-04, 01:13
Με ειδοποιήσανε από τη forthnet οτι λήγει η συνδρομή 22 του μηνός, δηλ σήμερα. Αυτό πριν 2 μέρες. Όλα καλά μέχρι εδώ. Σήμερα λοιπόν είχα προγραμματίσει να μπω να ανανεώσω μέσω πιστωτικής. Πάω να μπώ, τπτ... αυτό στις 12 το μεσημέρι. Συνειδητοποιώ ότι την κόψανε τη σύνδεση από το πρωι. Τους πέρνω τηλ και τους λέω αν γίνεται να δωθεί παράταση μέχρι τις 12 το βράδυ όπως συνηθίζεται για να ανανεώσω μέσω net. Και μου λέει η κοπελιά στο τηλέφωνο : Ε το ξέρω οτι έτσι συνηθίζεται, αλλά στην adsl δεν ισχύει αυτό... Με ύφος σαν να μου λέει "εδώ είναι forthnet κύριε, δε τα ξέρουμε εμείς αυτα..."

Της λέω, μα ήθελα να ανανεώσω μέσω πιστωτικής. Μου λέει "δε γίνεται αυτό, με την dsl είναι περίεργα τα πράγματα (να μου δωθεί παράταση δηλαδή). Της λέω οκ, ας κάνουμε την ανανέωση και σας καταθέτω τα λεφτά αύριο στην τράπεζα, έτσι είχα κάνει και την συνδρομή εξαρχής. Μου λέει πρώτα θα πρέπει να καταθέσετε τα λεφτά στην τράπεζα και μετά θα γίνει η ανανέωση, προλαβαίνετε ακόμη (οι τράπεζες έκλειναν σε μία ώρα). Της λέω καλά, οκ γειά σας και το κλείνω. Και σας ερωτώ τώρα, τι είδους συμπεριφορά και τακτική είναι αυτή εκ μέρους της Forthnet ? Δν είμαι κανένας μυγιάγγιχτος ή ψείρας, αλλά αυτό που έγινε με τσάντισε. Αποτέλεσμα, πέρνω την τελλάς και κάνω εκεί συνδρομή. Μια χαρά εξυπηρέτηση, σε μερικές ώρες είχα σύνδεση και πληρωμές κλπ στο τέλος κάθε μήνα.. Και αορίστου χρόνου, όποτε θέλω την παύω.

Δηλ θα έχαναν τόσα πολλά λεφτά αν μου δίναν παράταση μέχρι το τέλος της μέρας ? Εξάλλου εγώ μέχρι τώρα ήξερα ότι όταν σου λένε τελειώνει η συνδρομή στις 22, πάει να πει τελειώνει στις 12 το βράδυ στις 22. Και της το'πα, οτι θέλω παράταση για να ανανεώσω μέσω πιστωτικής.. τι να πει κανείς...
Και το δεύτερο είναι ότι όταν έκανα τη συνδρομή μου την ενεργοποίησαν σχεδόν αμέσως στην ημέρα και τα λεφτά τα κατέθεσα μετά από 2 μέρες στην τράπεζα που'ταν και το περιθώριο. Τώρα δηλ στην ανανέωση τι αλλάζει ? Δε ξέρω, μπορεί να'μαι εγώ λάθος εδώ και να μη γνωρίζω καλά, αλλά η όλη στάση εκ μέρους forthnet, και όχι της κοπελιάς φυσικά που ότι της λένε λέει, με απογοήτευσε. Αποτέλεσμα χάσανε τελικά τα λεφτά που γι αυτά κάνουν όλη την φασαρία. Τον τελευταίο καιρό σκεφτόμουνα να αλλάξω provider γιατί με τη Forthnet αντιμετώπιζα τρελά προβλήματα σε pings και άλλα, ε ήρθε και αυτό σαν κερασάκι στην τούρτα... Ένα έχω να πώ: Αίσχος... Τόσα λεφτά τους δίνουμε, μια παράταση δε μπορούσαν να δώσουν για να ξαναπάρουν ? Ας πρόσεχαν...

(edited by psyxakias (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=psyxakias): Το thread ύστερα από παράκληση του UGF_GreekMind (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=UGF_GreekMind), δεν διαγράφτηκε.. και ευχαριστώ τον shakm (http://www.adslgr.com/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=shakm) που το 'μετέφρασε' από greeklish στα Ελληνικά)

turboirc
23-01-04, 01:26
Αλλαξε ISP . Πολυ απλό . Και παρε τους τηλεφωνο και πες τους γιατι αλλαξες.

shaq141a
23-01-04, 03:08
Ναι αλλά έχασες τις μειωμένες τιμές της 4νετ

Stathis
23-01-04, 06:35
Άλλαξα isp την ίδια μέρα κιόλας. Πήγα tellas. Και έτσι και αλλιώς οι μειωμένες τιμές της forthnet έρχονται περίπου στα επίπεδα της tellas, νομίζω όμως ότι η tellas είναι φτηνότερη.

blizard
23-01-04, 06:56
H Tellas νομιζω εχει 34ευρω, και η forthnet 25 για το 384/128.
Και ενα παλαιο modem dialup σε συνδιασμο με τα "free" internet ειναι καλα για ωρες αναγκης.
(παντος μου κανει εντυπωση που σου μιλησαν ετσι, ενω δινουν αβερτα demo...)

UGF_GreekMind
23-01-04, 09:23
Stathi, γράφε Ελληνικά γιατί "κινδυνεύει" το post σου (τα greeklish διαγράφονται) και είναι κρίμα να πάει χαμένο.

Προς τους mods : Θα σας παρακαλούσα να μην το διαγράψετε. Έχει νόημα το post.

psyxakias
23-01-04, 15:50
UGF_GreekMind,

Το θέμα είναι ότι ούτε εγώ δεν κάθησα να το διαβάσω με τόσες γραμμές greeklish.

Έχεις όρεξη να το γράψεις στα Ελληνικά για να το κάνω edit; (και όταν λέω Ελληνικά, εννοώ χωρίς αυτόματη μετατροπή).

Ευχαριστώ.

shakm
23-01-04, 17:35
Γιατί δε ζήταγες demo αλήθεια ? Ή κάποιον guest λογαριασμό για ανανέωση. Δε ξέρω αν έχουν, αλλά μου φαίνεται γελοίο ένας μεγάλος isp να μη μπορεί να βρει κάποια απλή λύση σε τέτοιο θέμα. Πάντως, για να ολοκληρώσεις και το "έργο" σου, στείλε και κανα e-mail στη forthnet να ξέρουν γιατί φεύγουν μερικοί πελάτες και να βελτιώνονται.

ΥΓ. Θα ήθελα και εγώ να ζητήσω με τη σειρά μου να μη διαγραφεί το μήνυμα, τα παράπονα και τα πλην των isp's είναι από τα πιο ενδιαφέροντα υλικά του φόρουμ

shakm
23-01-04, 18:01
Psyxakias σου στέλνω μια στα γρήγορα που έκανα (μετατροπή σε ελληνικούς εννοώ)

psyxakias
23-01-04, 18:19
shakm,

Σε ευχαριστώ :)

_DiMoN_
23-01-04, 18:25
Σκατά στα μούτρα τους!
Αυτή είναι η ελληνική νοοτροπία, δεν νιώθεις άνθρωπος...
Ένα 10ήμερο στην Γερμανία με έκανε να νιώσω άνθρωπος με όλη την σημασία της λέξης..
Και μην το ξαναπεις για το ψείρας γιατί αυτά είναι που δείχνουν και τα μεγαλύτερα!

Lord_Flasheart
23-01-04, 18:37
αποτι ξερω παντως οι isps δίνουν παράταση αν ειναι ο συνδρομητής να κάνει ανανέωση... μήπως απλά βαριόταν η κοπελιά;;;

Stathis
23-01-04, 19:07
Παιδιά ξύπνησα σήμερα αργά,ειδάλλως θα το έγραφα εγώ στα ελληνικά.Ευχαριστώ shakm που μπήκες στον κόπο.Προετοιμάζω ένα μέηλ για τη forthnet που θα τους λέω διπλωματικά και έξυπνα για ποιό λόγο χάσανε ένα πελάτη.Ειλικρινά δέν έχω καταλάβει ακόμη γιατί δεν γίνεται να δοθεί παράταση στη dsl.Δέν νομίζω πάντως ότι τίθεται κάποιο τεχνικό πρόβλημα.
Όταν στο μυαλό μου έρχονται εποχές isdn και οτένετ η οποία μου έδινε παράταση 1 ολόκληρη μέρα μέτα τις 12 το βράδι της ημέρας λήξης, δέν μπορώ να μήν κάνω τη σύγκριση, είναι αναπόφευκτη.Και δεν ξέρω το κατα πόσον είναι θέμα συνολικής νοοτροπίας isp η νοοτροπίας του εκάστοτε τεχνικού που ίσως δρα απο μόνος του.Στην οτένετ βέβαια είχαν το κακό να ξεχνάνε να ειδοποιήσουν 2-3 μέρες νωρίτερα οτι λήγει η συνδρομή και ίσως γι αυτό έδιναν και παράταση, αλλα και πάλι βρίσκω τη συμπεριφορά εκ μέρους forthnet απαράδεκτη.Λές και λυσσάνε μην χάσουνε ούτε μία δεκάρα.
Δέν με ένοιαζαν τόσο πολύ τα χρήματα όταν αποφάσισα τελικά να κάνω tellas, ναί ίσως πλέον να βγαίνει λίγο ακριβότερη, αλλά καιρό τώρα όπως προείπα σκεφτόμουν να αλλάξω isp και έκλεινα προς την tellas για ένα λόγο.Διότι πρίν κάνα 7μηνο είχανε κάνει σεμινάριο στα ανώτερα στελέχη της στο κέντρο όπου έκανα εγώ πρακτική άσκηση, στο εκπαιδευτικό κέντρο της αγροτικής στο Καστρί.Το γραφείο που εργαζόμουν ήταν δίπλα ακριβώς εκεί που έκαναν σεμινάριο οι της tellas και απο ότι είδα κάνουνε σοβαρή δουλειά.Ακόμη και αν έχει πάντα σαν πρώτο στόχο το κέρδος δίνουνε πάρα πολυ μεγάλη βάση στην αντιμετώπιση του πελάτη και στην όσο γίνεται καλύτερη εξυπηρέτησή του.
Όχι δεν θέλω με κανέναν τρόπο να κάνω διαφήμιση της tellas εδώ,απλά θεώρησα ότι πρέπει να τη μοιραστώ και μαζί σας αυτή την εμπειρία μου.Δέν ξέρω μπορεί αντίστοιχα και καλύτερα σεμινάρια να έκαναν και απο τη forthnet ,δεν φάνηκε όμως κάτι τέτοιο απο το τελευταίο γεγονός.

leventopaido
23-01-04, 20:08
Στην ΟΤΕΝΕΤ στέλνουν e-mail ότι λήγει η συνδρομή 15 και 5 ημέρες πριν. Επισης μείωσαν και τα τιμολόγια. Ρίξε μια ματιά στο www.ondsl.gr Εγώ πάντως είμαι ικανοποιημένος με ΟΤΕΝΕΤ.

nnn
24-01-04, 01:48
χωρίς να θέλω να υποστηρίξω τη forthnet,μπορούσες να δώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου τηλεφωνικά και να σου κάνανε άμεσα την ανανέωση.
το έχω κάνει πολλές φορές.

όσο για τη συμπεριφορά τους διαβάστε τα παρακάτω.
έχω πληρωμένη σύνδεση 384 μέχρι τέλη ιουνίου,φυσικά με τις παλιές τιμές.
μόλις διάβασα τις νέες έστειλα ένα mail στο οποίο έκανα μια ήρεμη διαμαρτυρία,ζητώντας και εγώ σαν παλιός συνδρομητής να έχω κάποιο κέρδος από αυτές τις τιμές.
σήμερα λοιπόν με πήραν 2 τηλέφωνα και μου έστειλαν mail λέγοντας μου ότι θα μου παρατείνουν τη συνδρομή για 2 μήνες σαν αναγνώριση του ότι είμαι παλιός πελάτης.

το τι έγινε λοιπόν στην περίπτωση σου δεν το ξέρω,μάλλον έπεσες σε κακή στιγμή.

maddoggr
24-01-04, 02:12
Παιδιά λίγο να πω κάτι για την τελλάς που αναφέρει Stathis εγώ ξέρεις πόσο σοβαρό πρόβλημα είχα (και δεν ξέρω ακόμα αν έληξε) για να κάνω διακοπή? Είναι μεγάλη ιστορία αλλά εν ολίγης στην τελλάς ενώ υπάρχουν 10 (που λέει ο λόγος) τρόποι για να πάρεις συνδρομή ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ (1)!!!!! για να κάνεις διακοπή και αυτό εν έτη 2004 και από μια εταιρεία που θέλει να ανήκει στους μεγάλους ISP.

ermis333
24-01-04, 03:20
Παιδιά λίγο να πω κάτι για την τελλάς που αναφέρει Stathis εγώ ξέρεις πόσο σοβαρό πρόβλημα είχα (και δεν ξέρω ακόμα αν έληξε) για να κάνω διακοπή? Είναι μεγάλη ιστορία αλλά εν ολίγης στην τελλάς ενώ υπάρχουν 10 (που λέει ο λόγος) τρόποι για να πάρεις συνδρομή ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ (1)!!!!! για να κάνεις διακοπή και αυτό εν έτη 2004 και από μια εταιρεία που θέλει να ανήκει στους μεγάλους ISP.

Ένας τρόπος υπάρχει για να κάνεις διακοπή στην Tellas τους στέλνεις Φαξ και σε 3 ώρες το πολύ σου έχει διακοπεί η υπηρεσία...εκτός και αν περίμενες να σε διακόψουν από το τηλέφωνο...για να σου διακοπή μια υπηρεσία πρέπει να τους στείλεις Φαξ με το αίτημά σου και με μια φωτοτυπία της ταυτότητάς σου..

blizard
24-01-04, 03:20
Και εγω θα υποστηριξω λιγο την forthnet, αφου ειχα κανει 3μηνη συνδρομη το καλοκαιρη και μου εδωσαν 2 μηνες δωρο χωρις να το ξερω η να το ζητησω!!!
(ισως επειδη ειχαν γραψει κατι στην site τους καποια εποχη)
Συνολικα εχω δωσει 30 ευρω το μηνα μεσο ορο.

Kαι καλη ποιοτητα εχουν, και demo εδιναν παντα σε αντιθεση με την tellas, οποτε ειναι οντος πολυ περιεργη αυτη η συμπεριφορα που εδειξαν τωρα.
Ελπιζω να ειναι απλος κατι τυχαιο και να μην αλλαζουν μαζι με τις νεες τιμες και νοοτροπια.

Stathis
24-01-04, 06:07
Μπορεί να ναι τυχαίο.Αλλά ρε παιδιά τι 2 μήνες μου λέτε τώρα όταν μου διακόψανε τη σύνδεση πρίν κάν λήξει η ημέρα.Τι να πώ,ίσως έχει να κάνει και με ποιόν μιλάς εκει πέρα.Απο τον τροπο που με αντιμετωπισε η κοπελια στο τηλεφωνο αμα της ελεγα για μειωση τιμων και οτι θελω κι εγω καποιο οφελος θα με εβριζε.Το ωραιο ειναι οτι μετα που τα παμε αυτα δεν παρελλειψε να μου πει οτι εχουν μειωσει τις τιμες τους, αφου ομως μου χε πει οτι προλαβαινω αμα θελω να παω στην τραπεζα και ολα τα αλλα.Ε τωρα για τους 2 μηνες που σας εδωσαν παραπανω δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα μου φαινεται τρελο οταν αρνηθηκαν σε μενα να δωσουν παραταση μια μερα...
Οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ ημουνα 50-50 να διακοψω με forthnet λογω των ελεεινων υπηρεσιων που μου παρειχαν τους τελευταιους 2 μηνες.Και οταν λεω ελεεινων εννοω: Απαραδεκτα υψηλα pings σε servers παντου, με το που εβαλα tellas τα pings κατεβηκαν,αρα δεν ειχε σχεση η γραμμη η καποιο αλλο προβλημα.Επισης συχνες διακοπες-ξεσυνδεσεις και επρεπε να παω ξανα στη σελιδα του modem να κανω τη διαδικασια απο την αρχη γιατι χανονταν καθε φορα τα στοιχεια της συνδεσης.Χαμηλες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων,αν επιανα εστω και σε site 40 θα κανα παρτυ και αλλα διαφορα μικροπροβληματα.Τα πιο πολλα απο αυτα πλεον λυθηκαν.
Θα σας πω ενα πραγμα και να μην το ξεχνατε ποτε.Μας κλεβουν κανονικοτατα ετσι και αλλιως.Τουλαχιστον για τα χρηματα που τους δινουμε περιμενουμε οσο γινεται πιο τελεια εξυπηρετηση και παροχη προιοντος.Αυτη τη στιγμη η παροχη προιοντος ειναι στο μισο των δυνατοτητων και η εξυπηρετηση ποικιλλει.Ουδεις αναμαρτητος, ουτε η τελλας ουτε η forthnet ουτε καμια.

ermis333
24-01-04, 13:22
Ουδεις αναμαρτητος, ουτε η τελλας ουτε η forthnet ουτε καμια

.

Άμα διαβάσει κάποιος όλα τα μυνήματα του forum τότε θα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλοι οι ISP έχουν χάλια εξυπηρέτηση...και αυτό γιατί άλλοι τα έχουν με τη Forthnet, άλλοι με Tellas, άλλοι με ACN, άλλοι με OTENET....άλλοι πάλι είναι ευχαριστημένοι με όλους...

Συμπέρασμα δεν πρέπει να κατηγορούμε τους ISP γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε ποια ξανθιά απαντάει στο τηλεφώνημά μας κάθε φορά :lol:

Emper0r
24-01-04, 13:23
Οπως ανεφερα σε προηγουμενο ποστ ημουνα 50-50 να διακοψω με forthnet λογω των ελεεινων υπηρεσιων που μου παρειχαν τους τελευταιους 2 μηνες.Και οταν λεω ελεεινων εννοω: Απαραδεκτα υψηλα pings σε servers παντου, με το που εβαλα tellas τα pings κατεβηκαν,αρα δεν ειχε σχεση η γραμμη η καποιο αλλο προβλημα.Επισης συχνες διακοπες-ξεσυνδεσεις και επρεπε να παω ξανα στη σελιδα του modem να κανω τη διαδικασια απο την αρχη γιατι χανονταν καθε φορα τα στοιχεια της συνδεσης.Χαμηλες ταχυτητες μεταφορας δεδομενων,αν επιανα εστω και σε site 40 θα κανα παρτυ και αλλα διαφορα μικροπροβληματα.Τα πιο πολλα απο αυτα πλεον λυθηκαν.
Θα σας πω ενα πραγμα και να μην το ξεχνατε ποτε.Μας κλεβουν κανονικοτατα ετσι και αλλιως.Τουλαχιστον για τα χρηματα που τους δινουμε περιμενουμε οσο γινεται πιο τελεια εξυπηρετηση και παροχη προιοντος.Αυτη τη στιγμη η παροχη προιοντος ειναι στο μισο των δυνατοτητων και η εξυπηρετηση ποικιλλει.Ουδεις αναμαρτητος, ουτε η τελλας ουτε η forthnet ουτε καμια.

Εδώ δεν μπορώ να μην απαντήσω καθότι είμαι και εγώ χρήστης της Forthnet και δεν έχω παρόμοια εμπειρία όπως αυτή που αναφέρεις. Καταρχάς αν και τα pings όντως έχουν χειροτερέψει κάπως τις τελευταίες μέρες δεν μπορεί κανέις να τα θεωρήσει "υψηλά"(από 63 πάει 80 σε Γερμανικό server δεν νομίζω το 80 να το θεωρείς υψηλό).

Για τις διακοπές και τις ξεσυνδέσεις δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο αλλά μπορεί να φταίει και ο ΟΤΕ.

Χαμηλά downloads είναι το μόνο πράγμα που δεν παρατήρησα. Ακόμα κατεβάζω με 48 σταθερά από σχεδόν όλα τα sites που έχουν μεγάλο bandwidth(Siemens DSLAM).

PS. Για το θέμα της παράτασης εμένα μου είχαν δώσει 3(!) μέρες παράταση όταν τους είπα ότι θέλω να ανανεώσω την DSL συνδρομή μου. Ίσως να έφταιγε ότι ήταν Παρασκευή και μετά ακολουθούσε Σαββατοκύριακο.

_DiMoN_
24-01-04, 13:39
Ουδεις αναμαρτητος, ουτε η τελλας ουτε η forthnet ουτε καμια

.

Άμα διαβάσει κάποιος όλα τα μυνήματα του forum τότε θα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλοι οι ISP έχουν χάλια εξυπηρέτηση...και αυτό γιατί άλλοι τα έχουν με τη Forthnet, άλλοι με Tellas, άλλοι με ACN, άλλοι με OTENET....άλλοι πάλι είναι ευχαριστημένοι με όλους...

Συμπέρασμα δεν πρέπει να κατηγορούμε τους ISP γιατί πολύ απλά δεν ξέρουμε ποια ξανθιά απαντάει στο τηλεφώνημά μας κάθε φορά :lol:
Για σένα δεν είναι κακό που απαντάει μια ξανθιά στο τηλέφωνο, είναι ένα στοιχείο και αυτό που δείχνει την νοοτροπία. Πήγαινε σε μια ξένη χώρα όπως Γερμανία και θα νοιώσεις ότι σε κοροϊδεύοθν από την πολύ εξυπηρέτηση!!!

zouzouni
24-01-04, 13:59
Σχεδόν παρόμοια κατάσταση αντιμετώπισα κι εγώ με την Forthnet! Έληγε η παλιά dial-up σύνδεσή μου στις 21 Ιανουαρίου, με πήρανε τηλέφωνο το πρωί της 21ης, πριν τις 12 το μεσημέρι, να μου υπενθυμίσουν ότι έληγε η σύνδεσή μου, για να την ανανεώσω ή και να την αναβαθμίσω σε ADSL μια κι είχα εκδηλώσει ενδιαφέρον προ αμνημονεύτων ετών στην εταιρεία με γράμμα. Επειδή έχω κάνει συνδρομή με Tellas κι λόγω επικείμενης αναχώρησης στο εξωτερικό τους είπα ότι δεν ενδιαφερόμουν εκείνη την στιγμή να απαντήσω, σκεφτόμενη ότι έτσι κι αλλιώς είχα ως τα μεσάνυχτα την δυνατότητα-όπως όλα τα προηγούμενα χρόνια-να κάνω την ανανέωση/αναβάθμιση της συνδρομής μου online. Mε ενημέρωσαν για την ύπαρξη νέων μειωμένων τιμών, κι με κάπως φορτικό τρόπο, για να προχωρήσω σε ανανέωση/αναβάθμιση, κι πάλι απάντησα ότι λόγω υποχρεώσεων δεν με ενδιέφερε.
Το απόγευμα, κατά τις 6, όταν πήγα να ελέγξω το mailbox του λογαριασμού μου στην Forthnet, είχε κοπεί η σύνδεση. Οφείλω να ομολογήσω ότι ολίγον τι εκνευρίστικα! Αλλά δεν έδωσα περισσότερη σημασία, μέχρι που διάβασα τώρα εδώ!
Λέτε να έπεσα κι εγώ στην ίδια ξανθιά? :lol:

Hik
24-01-04, 15:00
Εμένα πάντως από τον Οκτώβριο, λόγω μετακόμισης προς Tellas, μου είχαν προσφέρει έκπτωση 15% στη τιμή της μηνιαίας συνδρομής για να παραμείνω. Τελικά παρέμεινα ;-)

Στην tellas, επειδή είχα κάνει και εκεί αίτηση για να τη δοκιμάσω, μετά την αποστολή του fax κάνανε γύρω στις 3-4 ημέρες για να κοπεί. Ευτυχώς δεν μου χρεώσανε τίποτα. Πάντως και στη forthnet ζητάνε fax για διακοπή αορίστου συνδρομής, και είναι απολύτως φυσιολογικό.

vagelis
25-01-04, 08:52
παιδιά ,
επειδή και εγώ είχα παρόμοια εμπειρία, να πω τα εξής: Έλειγε η συνδρομή μου στις 21 του μήνα . Χωρίς να ξέρω τίποτα για μείωση τιμών , τους παίρνω τηλέφωνο στις 21 το απόγευμα για να κανονίσω την ανανέωση και να μου δώσει τον αριθμό του τραπεζικού λογαριασμού . Του λέω δε, "λήγει απόψε μην το κόψετε, πρωι πρωί θα σου βάλω τα χρήματα στην τράπεζα".
Την άλλη μέρα η σύνδεση κομμένη. Πληρώνω τα λεφτά στην τράπεζα , 88,15 ευρώ (άντε και εις κατώτερα :D ) και παίρνω την υποστήριξη για τα υπόλοιπα. Από την κουβέντα λοιπόν με την ευγενέστατη κοπέλα, κατάλαβα ότι πρέπει να έχουν φάει φέσια , όταν παλιότερα δεχόντουσαν αυτόματα να κάνουν τις μετατροπές σε dsl , χωρίς πρώτα να έχουν μπει τα λεφτά στην τράπεζα. ΄Αλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω , γιατί γενικά από αυτούς είμαι πολύ ευχαριστημένος , εδώ και 5 χρόνια.

leventopaido
25-01-04, 09:11
Ναι ρε παιδιά από και ως που ξανθιά; Την έχετε δει; Γιατί οι κοπέλες που απαντάνε δεν γνωρίζουν τις του γίνεται; Στην Αμερική νομίζετε ότι σας εξυπηρετούν καλύτερα; Ινδοί οι Κινέζοι απαντάνε σε σπαστά αγγλικά λόγω μεταφοράς των κλήσεων στις αντίστοιχες χώρες και είναι άστα να πάνε. Πολύ προκατάληψη ρε παιδάκι μου. Πολύ κλάψα πέφτει εδώ πέρα. Πολοί κλέγονται σχεδόν σε όλα τα forum αλλά ταυτόχρονα μένουν συνδρομητές στο ADSL. :mrgreen:

roiy1
25-01-04, 13:25
'Εχω την αμυδρά υποψία ότι η συγκεκριμένη υπάλληλος δεν ήξερε που πάνε τα τέσσερα. Δε βάζω το χέρι μου και στη φωτιά βέβαια...

Stathis
25-01-04, 16:56
Με τετοια πραγματα και οταν τα σκαμε χοντρα πρεπει να ειμαστε αυστηροι.Οπως ειπωθηκε σε προηγουμενο ποστ πρεπει να κρινουμε βαση της καταστασης στα αλλα ευρωπαικα κρατη γιατι τωρα κι εμεις στην ευρωπη θελουμε να ανηκουμε ουσιαστικα.Δεν μιλησε κανεις για Αμερικη ομως και τους μεταναστες τους και ουτε μας νοιαζει τι κανουνε εκει.Αν και δεν νομιζω σε αυτον τον τομεα να χουνε τετοια προβληματα.Δεν υπαρχει και μετρο συγκρισης βεβαια.Ο Καναδας π.χ εχει το φτηνοτερο ιντερνετ στον κοσμο.Δεν θυμαμαι ακριβως την τιμη αλλα ειναι εξευτελιστικα μικρη.Βεβαια εχει και μια οικονομια που η ευωπη θα αργησει να φτασει ακομη...

xakasou
25-01-04, 18:07
παιδιά ,
επειδή και εγώ είχα παρόμοια εμπειρία, να πω τα εξής: Έλειγε η συνδρομή μου στις 21 του μήνα . Χωρίς να ξέρω τίποτα για μείωση τιμών , τους παίρνω τηλέφωνο στις 21 το απόγευμα για να κανονίσω την ανανέωση και να μου δώσει τον αριθμό του τραπεζικού λογαριασμού . Του λέω δε, "λήγει απόψε μην το κόψετε, πρωι πρωί θα σου βάλω τα χρήματα στην τράπεζα".
Την άλλη μέρα η σύνδεση κομμένη. Πληρώνω τα λεφτά στην τράπεζα , 88,15 ευρώ (άντε και εις κατώτερα :D ) και παίρνω την υποστήριξη για τα υπόλοιπα. Από την κουβέντα λοιπόν με την ευγενέστατη κοπέλα, κατάλαβα ότι πρέπει να έχουν φάει φέσια , όταν παλιότερα δεχόντουσαν αυτόματα να κάνουν τις μετατροπές σε dsl , χωρίς πρώτα να έχουν μπει τα λεφτά στην τράπεζα. ΄Αλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω , γιατί γενικά από αυτούς είμαι πολύ ευχαριστημένος , εδώ και 5 χρόνια.

μάλλον αυτος πρεπει να ειναι ο λόγος. εχω ακουσει κι απο αλλους οτι τελευταια εχουν γινει πιο αρτηριοσκληρωτικοί με τις πληρωμές ενω παλιοτερα ηταν πιο ελαστικοί.
Δεν ειναι τυχαίο οτι για συνδρομή αορίστου χρόνου, που ειναι και η πιο συμφέρουσα, ζητάνε πιστωτική. Ενω η τελλας δε ζητάει, και η οτενετ εχει το πλεονεκτημα οτι τα περναει στο λογαριασμο οτε.

Για την διακοπή ας μή διαμαρτυρόμαστε. Λογικό ειναι να θελουν ενα φαξ με υπογραφή και φωτοτυπία ταυτότητας. Διαφορετικά ο κάθε γείτονας που δε μας χωνεύει θα έπαιρνε τηλέφωνο και θα διέκοπτε τη συνδρομή μας!!!!!

psyxakias
25-01-04, 18:12
---------------------------------------
τιμές 384K χωρίς ΦΠΑ:

FORTHNET = 24.90
HOL = 31.00
VIVODI = 32.30
ACN = 32.90
TELLAS = 34.00
OTENET = 34.90

Ωραίο αυτό στην υπογραφή σου :)

Όμως η OTEnet έχει 34.95 και όχι 34.90 καθώς επίσης ξέχασες εντελώς την φίλη μου την SparkNet στα 47.05.

Ευχαριστώ.

ppet
25-01-04, 19:41
Αφού να φανταστείς ότι εγώ έτσι παρακολουθώ τις τιμές. Μπαίνω στο forum κοιτάω το τελευταίο post του xakasou και έχω μια πλήρη συγκριτική εικόνα για τις τιμές ADSL. :lol: :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.