PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο HOL στον ΟΤΕ



andreas69
05-04-10, 01:03
Καλησπερα και Χρονια Πολλα, σε ολους σας !!!

Εχω HOL με shared llu δηλαδη τηλεφωνια ΟΤΕ kai internet HOL me modem-router fritz 7140 Firmware version 39.04.67 .Τελευταια αντιμετωπιζω διαφορα κολληματα στο ιντερνετ με ρεσταρτ στο ρουτερ κτλ,που η HOL δεν μπορει να τα αντιμετωπισει........σκεφτομαι να μεταβω στο πακετο του ΟΤΕ connex με τηλεφωνο, ιντερνετ 8mbps, τηλεοραση (θα χρησημοποιησω το ρουτερ Thomson 585v7) και σας δινω τα στοιχεια της γραμμης μου που μου δινει το ρουτερ αυτην την στιγμη......

Max. DSLAM data rate kBit/s 24576 1024
Min. DSLAM data rate kBit/s 32 32
Attainable data rate kBit/s 8228 924
Current data rate kBit/s 7982 825

Latency 7 ms 8 ms
Bit swap off off
Seamless Rate Adaption off off
Impulse Noise Protection 0.4 1.1
L2 Power mode enabled - -

Signal-to-noise ratio dB 11 15
Line attenuation dB 41 19
Power cutback dB 0 0


Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 2628693 1393 0 0
COE 7 6 0 2 0

Θα ηθελα λοιπον να σας ρωτησω πως βλεπετε την προοπτικη αλλαγης provider;;
Θα αντεξει η γραμμη μου να παιξει τηλεοραση μαζι με ιντερνετ χωριις προβληματα;;
Ειναι οντως ο ΟΤΕ καλυτερος ,οπως λεγεται, απο θεματα παροχης υπηρεσιων,ποιοτητας και εξυπηρετησης πελατων;;
Ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον σας.

alex24
05-04-10, 01:19
Ο ΟΤΕ πιστευω οτι ειναι ενας απο τους καλυτερους παροχους και αξιζει να πας.Τωρα η τηλεοραση δεν ξερω εαν θα σου παιξει μιας και εισαι μακρια καπως απο τον ΟΤΕ της περιοχης σου αλλα δεν εχεις τπτ να χασεις.Σε θεμα εξυπηρετησης ειναι αρκετα καλα αλλα ειναι παλι πως θα σου κατσει!!

baskon
05-04-10, 12:21
Πρωτα απο όλα κοιτα λίγο την εγκατασταση του σπιτιου σου πριν αλλάξεις εταιρια..
Μηπως κατι σου προκαλει θορυβο;
Στο λεω γιατι προσφατα ο θειος μου αλλαξε απο shared LLU σε Οτε 8 Mbps..
Στη Hol είχε αποσυνδεσεις κλπ..
Οταν πηγα είδα ότι ενω στην αρχη είχε attainable 17 με attenuation 20 τώρα είχε attenuation 34...
Μετακομισε?Πήγε πιο μακριά? Όχι βεβαια..Απλως ενα χαλασμενο φιλτρο του εκανε τη δουλεια..Το αλλαξαμε και ξαναπηγε στο 19.5 attenuation..

Εαν με ειχε φωναξει απο την αρχη ισως να μην ειχε αλλαξει...Ίσως και να ειχε..Αλλα θα το ειχε αποφασισει με αλλα δεδομενα..

Απο εκει και περα..αν τσεκαρεις ότι εισαι ενταξει απο φιλτρα κλπ τότε αφου εισαι τοσο μακρια θα δεις σημαντικη βελτιωση στο Ιντερνετ σε ολους τους τομεις εκτός απο το Upload.
Οποτε αν δε θελεις Upload Πηγαινε όπως εισαι...αλλά χωρις Tv..
ΑΝ οντως ισχυουν τα στατιστικά σου τότε είναι οριακή η γραμμή σου και μάλλον θα έχεις προβλήματα..
Θα σου προτεινα να βαλεις πρωτα το Ιντερνετ κλπ και μετα αναλογα πως θα δεις ότι ειναι η γραμμη βαζεις και το tv..
Αν το attenuation έιναι στο 40+ και το snr κάτω από 10 ούτε να το σκεφτεσαι..
Θα σου κοψει πολυ απο το συγχρονισμο+ μπορει να εχεις προβληματα με το tv..

Οσο για την εξυπηρετηση,σιγουρα ο Οτε είναι αρκετα καλός..οχι τελειος ,αλλά αρκετα καλυτερος απο τους αλλους

mondeo
05-04-10, 14:49
Δοκίμασε και με άλλο ρούτερ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.