PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα XP κολανε στο φορτωμα!!!



SpaceMarine13
05-04-10, 13:52
Γεια σας.


Πριν μια εβδομαδα συναρμολόγησα μονος μου έναν AMD Phenom II X4 3.4Ghz με motherboard MSI 770-G4, μνημη 2GB, καρτα γραφικων ΑΤΙ Radeon 5670 DDR5 1GB και τροφοδοτικο Tagan 430W.

Σε γενικες γραμμες, ο υπολογιστής δουλεύει άψογα, τρομερό framerate και στα πιο απαιτητικα games (μιλαμε για 60 σε full settings ή και παραπάνω) κτλ κτλ.

Το πρόβλημα όμως εμφανίζεται καθε δυο περιπου εκκινησεις. Οταν φτανουμε στην εικονα των ΧP με τη μπαρα που πηγαινοερχεται, αυτή παγώνει και τα Windows δε προχωρουνε αλλο. Δοκιμάζω επανεκκινηση, αλλα μετα την εικονα της motherboard εμφανιζεται μια μαυρη οθονη με μια παυλα να αναβοσβηνει πανω αριστερα. Φυσικα τα Windows δε προχωρουν και παλι.

Τι κανω για να τα φορτωσω? Αποσυνδεω των εξωτερικο δισκο μου και ως δια μαγειας τα Windows φορτωνουν αψογα!!! Φταιει ομως ο εξωτερικος? Γιατι ακομη και τις φορες που φορτωνουν κανονικα, ο σκληρος ειναι συνδεδεμενος. Πως λοιπον δημιουργει προβλημα?

Ενα αλλο προβλημα που εμφανιζεται ειναι οτι συχνα πυκνα το πληκτρολογιο μου μοιαζει να κολλαει. Οτι πληκτρο και αν πατησω, τα γραμματα δεν εμφανιζονται. Οταν ομως απο τη διαχειριση συσκευων κανω ενημερωση προγραμματος οδηγησης ή καταργηση εγκαταστασης, τοτε δουλευει παλι ρολοι αμεσως, χωρις reboot.

ΥΓ. Σκεφτηκα μηπως φταιει το τροφοδοτικο. Αλλα πως γινεται να μη παγωνει το pc στα παιχνιδια, οταν η καταναλωση ειναι στο maximum?

Οποιος μπορει ας βοηθησει!!!!:respekt:

jim_p
05-04-10, 14:04
Η τροφοδοσια σου επαρκει για οσα εχεις πανω συνδεδεμενα?
Καλυτερα ασε τα οσα εχεις σε usb εκτος.

SpaceMarine13
05-04-10, 14:18
Η τροφοδοσια σου επαρκει για οσα εχεις πανω συνδεδεμενα?
Καλυτερα ασε τα οσα εχεις σε usb εκτος.


Ο εξωτερικός έχει δική του τροφοδοσία.

Μετά, εχω δυο εσωτερικους και ενα dvd drive.

Δε καταλαβαινω το λογο να μην επαρκει. Και οπως σου ειπα, οταν στα παιχνιδια επεξεργαστης και καρτα γραφικων δουλευουν στο μαξιμουμ (φουλ καταναλωση δηλαδη), δε κολαει...

efthlouk
06-04-10, 00:43
Δοκιμασες να κανείς boot χωρίς το σκληρό συνδεδεμένο;; Αν ναι, τι παίζει;;

cranky
06-04-10, 00:46
Δοκίμασες τον εξωτερικό δίσκο σε άλλη usb, ή με άλλο usb καλώδιο ;

SpaceMarine13
06-04-10, 13:42
Δοκίμασες τον εξωτερικό δίσκο σε άλλη usb, ή με άλλο usb καλώδιο ;

Οχι, αλλα αν ξανακολλησει, γιατι εχει απο χθες το μεσημερι να κολλησει, θα δοκιμασω...



Δοκιμασες να κανείς boot χωρίς το σκληρό συνδεδεμένο;; Αν ναι, τι παίζει;;


Ναι. Εχει κολλησει και χωρις το σκληρο συνδεδεμενο....:oops:



ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η MOTHERBOARD?

29gk
06-04-10, 13:51
Aπο driver πως πας ? Ιδιως της καρτας γραφικων ειναι ο πιο φρεσκος ?
Τι αλλες συσκευες εχεις επανω ? Ενδιαφερουν οι usb.
Ποια εκδοση εχεις ? Την SP3 ή την SP2 ? Εχω παρατηρησει παρομοιες ασυμβατοτητες με την SP3 και καποιους οδηγους γραφικων.

SpaceMarine13
06-04-10, 21:45
Aπο driver πως πας ? Ιδιως της καρτας γραφικων ειναι ο πιο φρεσκος ?
Τι αλλες συσκευες εχεις επανω ? Ενδιαφερουν οι usb.
Ποια εκδοση εχεις ? Την SP3 ή την SP2 ? Εχω παρατηρησει παρομοιες ασυμβατοτητες με την SP3 και καποιους οδηγους γραφικων.


Όλοι οι drivers ειναι ενημερωμενοι με τη τελευταια εκδοση. Έχω SP2...

Απο συσκευες USB έχω 1 εξωτερικο Seagate FreeAgent 500GB, ένα WD 1TB σε dock station απενεργοποιημενο απο το κουμπι του (το αναβω οταν χρειαζομαι καποια αρχεια) και ενα χειριστηριο Logitech.


Τα κολλήματα του πληκτρολογιου σχετιζονται με το προβλημα του φορτωματος?

29gk
07-04-10, 00:09
Θα μπορουσε να ειναι καποια συσκευη usb υπευθυνη. Ριξε μια ματια και στο system log μηπως δεις κανα μηνυμα μυστηριο, καποιας εφαρμογης που "σκαει" ή ψαχνει το συστημα. Μηπως εχεις ορισει και το antivirus να σκαναρει το συστημα στην εκκινηση ?

takaros
07-04-10, 01:42
Καλό θα είναι να περάσεις και το Sp3 για να έχεις τα τελευταία update για το λειτουργικό. Που σίγουρα βοηθάνε σε τυχόν ασυμβατότητες.

nightfall2k5
07-04-10, 01:58
μπες στο bios και απενεργοποίησε το boot from usb. μπορεί να μπερδεύεται με κανά εξωτερικό σκληρό, ή με το controller σου.

Μου χε τύχει να προσπαθεί να μπουτάρει απο controller της MS!!!!!!!!!!!!!!!


ερωτήσεις:

1) γιατί win xp κ όχι win7 64bit?
2) 2 GB RAM !?!?!?!?!?!?

SpaceMarine13
07-04-10, 02:56
Καλό θα είναι να περάσεις και το Sp3 για να έχεις τα τελευταία update για το λειτουργικό. Που σίγουρα βοηθάνε σε τυχόν ασυμβατότητες.

Ειχα παλαιοτερα τα SP3 αλλα τα εβγαλα σχεδον αμεσως γιατι δημιουργουνταν hardware interrupt που αγγιζε το 95% του επεξεργαστη επι μονιμου βασεως και ο υπολογιστης δε πηγαινε βημα!!! Μολις γυρισα στα SP2, το προβλημα εξαφανιστηκε.



Θα μπορουσε να ειναι καποια συσκευη usb υπευθυνη. Ριξε μια ματια και στο system log μηπως δεις κανα μηνυμα μυστηριο, καποιας εφαρμογης που "σκαει" ή ψαχνει το συστημα. Μηπως εχεις ορισει και το antivirus να σκαναρει το συστημα στην εκκινηση ?

Δεν εχω βαλει antivirus... Γενικα ειμαι πολυ εμπειρος απο ιντερνετ και ξερω τι site να αποφευγω...Δε λεω οτι ετσι δε κολλαω ιους φυσικα...



μπες στο bios και απενεργοποίησε το boot from usb. μπορεί να μπερδεύεται με κανά εξωτερικό σκληρό, ή με το controller σου.

Μου χε τύχει να προσπαθεί να μπουτάρει απο controller της MS!!!!!!!!!!!!!!!


ερωτήσεις:

1) γιατί win xp κ όχι win7 64bit?
2) 2 GB RAM !?!?!?!?!?!?


Στο bios θυμαμαι να εχω ρυθμιση στο boot sequence απο το σκληρο. Ειναι καποια αλλη ρυθμιση αυτο που λες?


1)Εχω XP γιατι ειναι ειναι τα πιο ευχρηστα και τα πιο συμβατα με games. Για τα 7 εχω ακουσει παραπονα ασυμβατοτητας με λιγο παλαιοτερα παιχνιδια...Για Vista ουτε λογος. Τα σιχαινομαι...

2)Δεν ειχα αλλα λεφτα για περισσοτερη μνημη. Ετσι και αλλιως μεχρι 3 αναγνωριζουν τα ΧΡ. Οταν μαζεψω κανα 50αρι θα πάρω.:cool:

29gk
07-04-10, 10:12
Δεν εχω βαλει antivirus... Γενικα ειμαι πολυ εμπειρος απο ιντερνετ και ξερω τι site να αποφευγω...Δε λεω οτι ετσι δε κολλαω ιους φυσικα...


Εχεις σκαναρει ομως για την περιπτωση που εχεις φαει κατι ?

Επισης και εγω θα συστηνα να περασεις τα SP3. Το προβλημα δε που αναφερεις οτι σου προκαλεσαν, δειχνει γενικοτερο θεμα σεταρισματος του pc. Δηλαδη ΔΕΝ θα επρεπε να το εχεις. :hmm:

SpaceMarine13
07-04-10, 12:24
Εχεις σκαναρει ομως για την περιπτωση που εχεις φαει κατι ?

Επισης και εγω θα συστηνα να περασεις τα SP3. Το προβλημα δε που αναφερεις οτι σου προκαλεσαν, δειχνει γενικοτερο θεμα σεταρισματος του pc. Δηλαδη ΔΕΝ θα επρεπε να το εχεις. :hmm:


Το πρόβλημα του hardware interrupt στο 95% υπηρχε στο προηγουμενο μηχανημα. Οχι στο καινουριο...Απ' οτι εψαξα στο google ομως γενικα τα SP3 δημιουργουσαν τετοιο προβλημα σε ορισμενα μηχανηματα...

29gk
07-04-10, 12:45
OK. Στο καινουργιο περνα το SP3 και δες συμπεριφορα.

Τσεκαρε και με ενα free antivirus πχ με το Avira, για κανα ιο ή worm, το οποιο θα σου συστηνα να το κρατησεις γιατι για μενα δεν νοειται pc με προσβαση στο διαδικτυο και χωρις αντιικο ασχετα του ποσο προσεκτικος ειναι καποιος, και βλεπουμε.

Τα logs επισης σημερα, τι γραφουν ? Παρατηρεις καποιο "σκασιμο" κατα την εκκινηση ?

Επισης, τωρα που ξαναριξα μια ματια στο αρχικο σου μηνυμα, καλο θα ηταν να δεις μηπως καποια θυρα usb βγαζει κιτρινο θαυμαστικο στην Διαχειριση του συστηματος, και να θυμηθεις αν τις φορες που το συτημα κολλαει κατα την εκκινηση, αν την προηγουμενη εγινε χρηση του εξωτερικου δισκου και αν σε αυτον υπαρχουν αποθηκευμενα, εστω και προσωρινα, καποια αρχει του συστηματος. Ακομα και saves παιχνιδου που επαιζες χτες ας πουμε.

SpaceMarine13
04-06-10, 18:16
OK. Στο καινουργιο περνα το SP3 και δες συμπεριφορα.

Τσεκαρε και με ενα free antivirus πχ με το Avira, για κανα ιο ή worm, το οποιο θα σου συστηνα να το κρατησεις γιατι για μενα δεν νοειται pc με προσβαση στο διαδικτυο και χωρις αντιικο ασχετα του ποσο προσεκτικος ειναι καποιος, και βλεπουμε.

Τα logs επισης σημερα, τι γραφουν ? Παρατηρεις καποιο "σκασιμο" κατα την εκκινηση ?

Επισης, τωρα που ξαναριξα μια ματια στο αρχικο σου μηνυμα, καλο θα ηταν να δεις μηπως καποια θυρα usb βγαζει κιτρινο θαυμαστικο στην Διαχειριση του συστηματος, και να θυμηθεις αν τις φορες που το συτημα κολλαει κατα την εκκινηση, αν την προηγουμενη εγινε χρηση του εξωτερικου δισκου και αν σε αυτον υπαρχουν αποθηκευμενα, εστω και προσωρινα, καποια αρχει του συστηματος. Ακομα και saves παιχνιδου που επαιζες χτες ας πουμε.


Πέρασα τα SP3, αλλαξα πληκτρολογιο. Το προβλημα παραμένει...:oops:

tdc
04-06-10, 20:11
Ο σκληρος που εχεις τα windows ειναι καινουριος και αυτος?
Ή ειναι παλιος-μικρος που χρησιμοποιησες για να εχεις τους καινουριους ελευθερους?

SpaceMarine13
04-06-10, 20:36
Ο σκληρος που εχεις τα windows ειναι καινουριος και αυτος?
Ή ειναι παλιος-μικρος που χρησιμοποιησες για να εχεις τους καινουριους ελευθερους?


Οχι δεν ειναι καινουριος. Τον εχω 4-5 χρονια σιγουρα...

tdc
05-06-10, 13:42
Οχι δεν ειναι καινουριος. Τον εχω 4-5 χρονια σιγουρα...

Αυτο μπορει να ειναι και το προβλημα σου.. ;)

SpaceMarine13
08-06-10, 23:45
Απο που κι ως που ο σκληρος ομως? Εκανα ενα checkup με το Seagate Tools και ειπε οτι λειτουργει κανονικα...

tdc
09-06-10, 21:31
Απο που κι ως που ο σκληρος ομως? Εκανα ενα checkup με το Seagate Tools και ειπε οτι λειτουργει κανονικα...

Απο εμπειρια καθαρα.. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.