PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 870 Series - Μπορει να χειριστεί 24Bit;



paspro
05-04-10, 14:23
Αναρωτιέμαι αν ένας ρούτερ Cisco της σειράς 870 έχει αρκετή ισχύ ώστε να μπορεί να χειριστεί με άνεση μια ADSL2+ γραμμή στη θεωρητική μέγιστη ταχύτητα των 24 Mbps.

Σύμφωνα με τα στοιχεία της εταιρίας (http://www.cisco.com/web/partners/downloads/765/tools/quickreference/routerperformance.pdf) η σειρά αυτή έχει μέγιστη ισχύ 12.80 Mbps όταν χειρίζεται πακέτα μεγέθους 64 bytes και μέγιστη ταχύτητα επεξεργασίας 25000 πακέτων το δευτερόλεπτο. Με ένα τυπικό configuration σαν αυτό που δημιουργεί αυτόματα το CCP/SDM μπορεί ένας ρούτερ αυτής της σειράς να δώσει τη μέγιστη ADSL2+ ταχύτητα των 24 Mbps σε ένα χρήστη ή χρειάζεται κάποιος ισχυρότερος ρούτερ;

taxiarxos
05-04-10, 16:40
Γειά σου φίλε Paspro Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη.

Θα σου απαντήσω βάση της δικής μου εμπειρίας στο ερώτημά σου, η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει σε ADSL με C870 Series Router είναι 23Mbps κ κάτι ψιλά σε πελάτη μου σε σημείο κεντρικά στην Θεσσαλονίκη με 4net ISP.

Συγκεκριμένα ο router είναι Cisco 876 K9 ADSLoISDN.

karavagos
05-04-10, 16:52
Πολύ σπάνια θα έχεις μόνο 64άρια πακέτα, άρα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας (εκτός και αν τον έχεις φορτώσει με έξτρα λειτουργίες).

paspro
05-04-10, 17:15
Γειά σου φίλε Paspro Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη.

Θα σου απαντήσω βάση της δικής μου εμπειρίας στο ερώτημά σου, η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει σε ADSL με C870 Series Router είναι 23Mbps κ κάτι ψιλά σε πελάτη μου σε σημείο κεντρικά στην Θεσσαλονίκη με 4net ISP.

Συγκεκριμένα ο router είναι Cisco 876 K9 ADSLoISDN.

Αυτή είναι ταχύτητα συγχρονισμού ή πραγματική ταχύτητα λειτουργίας σε κάποιο τέστ ταχύτητας;

SfH
05-04-10, 18:27
Αν δεν τον πολύ-φορτώσεις με extra λειτουργίες ( το ποσο φόρτωμα είναι πολύ σηκώνει συζήτηση βεβαια , αλλα δεν είναι του θέματος ) όπως είπε κι ο karavagos , τερματίζεις τη γραμμή πολύ εύκολα. 25k pps ούτως η άλλως δε νομίζω μπορείς να τραβήξεις ακόμα κι αν αντέχει το router :p

paspro
05-04-10, 20:23
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν κάποιος ενεργοποιήσει το Intrusion Prevention System (IPS) ο ρούτερ πεθαίνει ακόμα και με πολύ λιγα signatures και μόλις καταφέρνει να πετύχει 6 Mbps σε download. Σε γραμμή που έχει συγχρονίσει στα 24 μπορεί να πετύχει το μέγιστο δυνατό download rate με ένα συνηθισμένο firewall configuration (e.g. default configuration by CCP/SDM) και QoS βασικά για VoIP; Και πως κάνει scaling το performance του σε σχέση με τον αριθμό ταυτόχρονων συνδέσεων που μπορεί να χειρίζεται;

taxiarxos
05-04-10, 20:25
Με διαγνωστικό δεν την μέτρησα για να είμαι ειλικρινής, αυτό το είδα μέσα από το atm του router. Πάντως η ταχύτητα τουλάχιστον στο download ηταν πολύ καλή..Πιστέυω ανταπροκρινόμενη των φαινομενικών στοιχείων κατά πολύ. Όταν λες έξτρα λειτουργίες τι ακριβώς εννοείς;

SfH
05-04-10, 20:47
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν κάποιος ενεργοποιήσει το Intrusion Prevention System (IPS) ο ρούτερ πεθαίνει ακόμα και με πολύ λιγα signatures και μόλις καταφέρνει να πετύχει 6 Mbps σε download. Σε γραμμή που έχει συγχρονίσει στα 24 μπορεί να πετύχει το μέγιστο δυνατό download rate με ένα συνηθισμένο firewall configuration (e.g. default configuration by CCP/SDM) και QoS βασικά για VoIP; Και πως κάνει scaling το performance του σε σχέση με τον αριθμό ταυτόχρονων συνδέσεων που μπορεί να χειρίζεται;

Τα νούμερα που αναφέρει η cisco ( και είναι εύκολο να βρείς ) είναι για πρακτικά άδειο configuration, όταν έχεις το router να κάνει αποκλειστικά και μονο forwarding δηλαδή. Σε τέτοιες συνθήκες είναι σχεδόν αδύνατο να τερματίσεις τη cpu του router όσα πακέτα / connections και να θες να περάσεις , εφόσον έχεις ρεαλιστικές απαιτήσεις ( δεν τον βάλεις μπροστά από 1000 clients δηλαδή :p ).

Με IPS/IDS ( ip inspect κτλ ) features έχω παίξει μονο σε ASA κι όχι σε routers δυστυχώς (κι εκεί δε μπορώ να πω ότι κατενθουσιάστηκα κι όλας). Στην πράξη είναι δύσκολο να υπολογίσεις την απόδοση που θα έχεις με κάποιο config χωρίς να το δοκιμάσεις. Έχω δει 7204/npe-g1 να πεθαίνει από nat ( πολλοί clients προφανώς αλλα δεν περίμενα να πεθάνει :p ).

paspro
05-04-10, 21:07
Ευχαριστώ για τα σχόλια απο όλους!

Έχω την εντύπωση ότι ένας πολύ φτηνότερος ρούτερ νέας γενιάς (π.χ. Netgear WNDR3700/SRXN3205, Vigor2130/2820/2930/2950, D-Link DIR-655/825/855) που σίγουρα υποστηρίζει ένα συνηθισμένο firewall configuration και QoS μπορεί τελικά να έχει μεγαλύτερη απόδοση σε φορτίο και ταχύτητα σε σχέση με έναν Cisco 870, ίσως και Cisco μεγαλύτερης κλάσης ακόμα. Οπότε, αν δεν χρειάζεται κανείς κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες που μόνο το IOS μπορεί να προσφέρει (αλλά απο ότι φαίνεται με μεγάλο κόστος στην απόδοση) τελικά γιατί κάποιος να μην προτιμήσει τον φτηνότερο ρούτερ σε έναν π.χ. business περιβάλλον 10-50 χρηστών;

Υ.Γ.
Αυτός ο πίνακας (http://www.smallnetbuilder.com/component/option,com_chart/Itemid,189/) έχει ενδιαφέρον.

SfH
05-04-10, 21:16
Ευχαριστώ για τα σχόλια απο όλους!

Έχω την εντύπωση ότι ένας πολύ φτηνότερος ρούτερ νέας γενιάς (π.χ. Netgear WNDR3700/SRXN3205, Vigor2130/2820/2930/2950, D-Link DIR-655/825/855) που σίγουρα υποστηρίζει ένα συνηθισμένο firewall configuration και QoS μπορεί τελικά να έχει μεγαλύτερη απόδοση σε φορτίο και ταχύτητα σε σχέση με έναν Cisco 870, ίσως και Cisco μεγαλύτερης κλάσης ακόμα. Οπότε, αν δεν χρειάζεται κανείς κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες που μόνο το IOS μπορεί να προσφέρει (αλλά απο ότι φαίνεται με μεγάλο κόστος στην απόδοση) τελικά γιατί κάποιος να μην προτιμήσει τον φτηνότερο ρούτερ σε έναν π.χ. business περιβάλλον 10-50 χρηστών;

Υ.Γ.
Αυτός ο πίνακας (http://www.smallnetbuilder.com/component/option,com_chart/Itemid,189/) έχει ενδιαφέρον.
Όλα έχουν να κάνουν με τις ανάγκες του καθενός. Το featureset του ios σίγουρα δε συγκρίνεται με τα σχετικά μικρά που αναφέρεις. Επίσης, έχω την εντύπωση ότι η 870 series έχει αντικατασταθεί από την 880.

Στο κάτω κάτω, εάν θες κάτι σχετικά απλό ( με σίγουρα ευρύτερο featureset από τα non-cisco router που αναφέρεις ) δεν πιστεύω τίποτα να νικάει σε θέμα price/performance το στήσιμο ενός μικρού bsd/linux pc με ipfw/iptables.

gbil
06-04-10, 09:02
Ευχαριστώ για τα σχόλια απο όλους!

Έχω την εντύπωση ότι ένας πολύ φτηνότερος ρούτερ νέας γενιάς (π.χ. Netgear WNDR3700/SRXN3205, Vigor2130/2820/2930/2950, D-Link DIR-655/825/855) που σίγουρα υποστηρίζει ένα συνηθισμένο firewall configuration και QoS μπορεί τελικά να έχει μεγαλύτερη απόδοση σε φορτίο και ταχύτητα σε σχέση με έναν Cisco 870, ίσως και Cisco μεγαλύτερης κλάσης ακόμα. Οπότε, αν δεν χρειάζεται κανείς κάποιες συγκεκριμένες λειτουργίες που μόνο το IOS μπορεί να προσφέρει (αλλά απο ότι φαίνεται με μεγάλο κόστος στην απόδοση) τελικά γιατί κάποιος να μην προτιμήσει τον φτηνότερο ρούτερ σε έναν π.χ. business περιβάλλον 10-50 χρηστών;

Υ.Γ.
Αυτός ο πίνακας (http://www.smallnetbuilder.com/component/option,com_chart/Itemid,189/) έχει ενδιαφέρον.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα καθώς άλλο το IPS του IOS και οι δυνατότητες που έχεις και άλλο ένα firewall με κάποιες IPS δυνατότητες που έχουν οι router που παραθέτεις.

Συν ότι πλέον τα cisco δεν είναι τόσο ακριβά, πλέον ένα 881 έχει γύρω στα 450€ λιανική και φυσικά είναι πολύ πιο δυνατό από ένα 871 με το οποίο προσωπικά έχω δει 2,3 MBps χωρίς IPS μεν αλλά με πολλές ACL πάνω.

Και φυσικά θα καταλήξω με το τετρημένο αλλά αυτό που στην τελική ισχύει, αγοράζεις ότι μπορείς να παραμετροποιήσεις καλύτερα και που θα κάνει την δουλειά σου ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.