PDA

Επιστροφή στο Forum : repeaters/amplifiers σήματος κινητού στην Ελλάδα?



DreamAxe
05-04-10, 18:35
Ψάχνω κάτι σαν αυτό (http://www.tayx.co.uk/mobile-phone-repeater/default.html) για να ενισχύσω το σήμα του κινητού μου σε εσωτερικό χώρο καθώς το δίκτυο της cosmote είναι άθλιο :down:

Το έχει δοκιμάσει κανείς? Δουλεύει? Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που να διαθέτει σχετικές λύσεις?

efthlouk
05-04-10, 19:08
Έχεις λάβει καθόλου υπόψιν σου τις επιπτώσεις μιας τέτοιας συσκευής; Χωρίς να ξέρω κάτι πάνω στο θέμα, απλά παρεμβαίνω φιλικα προειδοποιώντας σε..!:)

GeorgeVita
05-04-10, 20:32
Γειά σου DreamAxe, οι συσκευές τύπου 'αναμεταδότη' είναι σύνθετες και δε νομίζω να απευθύνονται σε απλούς χρήστες (δε νομίζω να καλύπτουν κάποια προδιαγραφή, νομοθεσία). Αλλες πιο απλές λύσεις:

α. εξωτερική κεραία συνδεδεμένη στο κινητό σου (ή σε παλαιότερο αν το δικό σου δεν έχει είσοδο κεραίας)
β. τοποθέτηση του κινητού σε σημείο που έχει σήμα και χρήση bluetooth για απάντηση κλήσεων
γ. συσκευή GSM <-> αναλογικό τηλέφωνο (όπως αυτές που έδιναν στο Vodafone για το σπίτι ή το Cosmote@home). Εχουν υποδοχή SIM, εξωτερική κεραία, τροφοδοτικό και κλασικό βύσμα RJ για αναλογικό τηλέφωνο. Θέλει βάλε/βγάλε τη SIM ή αγορά 'δίδυμης SIM' από Cosmote (TWinSIM).

Στην περίπτωση (γ) + TWinSIM μπορείς να βάλεις τη συσκευή σε αδιάβροχο κουτί στο μπαλκόνι/ταράτσα. Οταν επιστρέφεις σπίτι κλείνεις το κινητό, τροφοδοτείς τη συσκευή, ενεργοποιείται η 'δίδυμη' SIM και χρησιμοποιείς το συνδεδεμένο αναλογικό τηλέφωνο.

Σε κάθε περίπτωση κάνεις παράπονα για βελτίωση του σήματος. Υπάρχει και η φορητότητα προς εταιρεία με καλύτερο σήμα.

Φιλικά,
Γιώργος

DreamAxe
05-04-10, 23:53
α. εξωτερική κεραία συνδεδεμένη στο κινητό σου (ή σε παλαιότερο αν το δικό σου δεν έχει είσοδο κεραίας)
β. τοποθέτηση του κινητού σε σημείο που έχει σήμα και χρήση bluetooth για απάντηση κλήσεων
γ. συσκευή GSM <-> αναλογικό τηλέφωνο (όπως αυτές που έδιναν στο Vodafone για το σπίτι ή το Cosmote@home). Εχουν υποδοχή SIM, εξωτερική κεραία, τροφοδοτικό και κλασικό βύσμα RJ για αναλογικό τηλέφωνο. Θέλει βάλε/βγάλε τη SIM ή αγορά 'δίδυμης SIM' από Cosmote (TWinSIM).

Στην περίπτωση (γ) + TWinSIM μπορείς να βάλεις τη συσκευή σε αδιάβροχο κουτί στο μπαλκόνι/ταράτσα. Οταν επιστρέφεις σπίτι κλείνεις το κινητό, τροφοδοτείς τη συσκευή, ενεργοποιείται η 'δίδυμη' SIM και χρησιμοποιείς το συνδεδεμένο αναλογικό τηλέφωνο.

Σε κάθε περίπτωση κάνεις παράπονα για βελτίωση του σήματος. Υπάρχει και η φορητότητα προς εταιρεία με καλύτερο σήμα.

Φιλικά,
Γιώργος

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο για τις απαντήσεις σας :)
Δυστυχώς το θέμα είναι πολύ σύνθετο, θα εξηγήσω παρακάτω απαντώντας:

α) Δυστυχώς το κινητό (αναγκαστικά) δεν είναι μόνο ένα αλλά 3 και κανένα δεν έχει είσοδο κεραίας :sorry:
β) το έχω δοκιμάσει, αλλά στην καλύτερη περίπτωση έχω μια γραμμή 3g σήμα στο σπίτι και το σήμα αλλάζει συνεχώς απο 3g->2g (και μετά πέφει στις 1-2 γραμμές του 2g :down:) και αντίστροφα με αποτέλεσμα να έχω σοβαρά προβλήματα στην ομιλία ακόμα και έτσι.
γ) Λόγω του αριθμού των τηλεφώνων δυστυχώς ακόμα και αυτό δεν είναι τόσο πρακτική λύση.

Σήμα στο σπίτι (η μία γραμμή που αναφέρθηκε) υπάρχει μόνο σε ένα σημείο δίπλα στο παράθυρο. Δύο μέτρα πιο έξω το σήμα είναι σχεδόν άψογο, γι αυτό σκεφτόμουν μια τέτοια λύση με repeater.

Φυσικά παράπονα έχω κάνει πολλές φορές και στις τρείς εταιρείες κινητής, με τα ίδια αποτελέσματα κάθε φορά ("κάνουμε ότι είναι δυνατό για να βελτιώσουμε το δίκτυο μας, σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία κλπ κλπ") :down::down::down:

s.naos
22-04-10, 01:01
Ίσως βρείτε μια λύση εδώ (http://www.gsmstore.gr).

Νikosanagn
22-04-10, 01:09
Μπορείς να αλλάξεςι εταιρία κρατώντας τον ίδιο αριθμό εκτος και αν έχεις κάποιο πακέτο στην cosmote που θες να κρατήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.