PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x 1024/256



Javelinos
03-05-06, 20:15
Καλησπέρα.

Πριν 2 ημέρες αγόρασα το πακέτο Connex στο 1Mbit στην περιοχή της Κοζάνης με provider την OTENET.
Κάνω δοκιμαστικά downloads από τα sites της ATI και της microsoft,και παρατηρώ ότι δεν πάω παραπάνω από 80kBps.
Συνήθως είμαι στα 50-60kBps.
Το να φτάσω στα 80kBps είναι σπάνιο..
Επίσης δοκιμάζω την γραμμή σε sites που μετράνε το bandwidth όπως το: http://www.bandwidthplace.com/speedtest/
και πάντα είμαι αναμεσα στα 500kbps-800kbps.

Δεν θα έπρεπε να ήμουνα τουλάχιστον στα 900-1000kbps(100kBps)???

Η γραμμή είναι σίγουρα 1Mbit καθώς όταν κάνω connect, τα WINDOWS γράφουν στο tray ότι είναι 1Mbit,και επίσης το utility του modem επίσης γράφει 1024 dl 256 ul..

Έχω την εντύπωση ότι φταίει το modem SAGEM FAST 800 (ISDN) μέσω USB θύρας.
Ελπίζω δλδ να φταίει αυτό γιατι στην ουσία αγόρασα 1Mbit και πήρα 512kbps....
Αν είναι να παώ να πάρω ένα modem-router να κάνω τη δουλειά μου.
Αλλά θα δώ διαφορά ή έτσι είναι η γραμμή?
Οι υπόλοιποι με 1024kbps ποια είναι η μέση ταχύτητα τους?

kadronarxis
03-05-06, 20:22
Μιας που δίνεις 40 ευρώ το μήνα για 1 mbit, δε δίνεις και κάτι ψιλά να πάρεις ένα καλύτερο router?
Γνώμη μου πάντα...κρίμα είναι να χαραμίζεται η σύνδεση.

axeman
04-05-06, 10:26
Κι εγώ συμφωνώ με τον kadronarxi, πάρε ένα speedtouch ή κάτι εξίσου καλό να βρεις την υγειά σου

crustest
04-05-06, 16:19
Το να πάρεις έναν καλό modem-router είναι σίγουρα καλό να γίνει κάποια στιγμή, αλλά δεν νομίζω ότι απαραίτητα θα λύσει το πρόβλημα σου. Έχω και εγώ connex 1mbit, και δεν πάει πολύ καλά από ταχύτητες. Το μεσημέρι για παράδειγμα πιάνω 60-70 KB/sec ενώ από κάποιο σημείο και μετά το βράδυ πιάνω full speed. Έχω speedtouch 530i, και με σύνδεση vivodi (μέσω ΟΤΕ) πήγαινε πολύ πιο σταθερά και πάντα κοντά στο θεωρητικό maximum της γραμμής. Είμαι σίγουρος οτι είναι πρόβλημα της Otenet, δεν έχουν αρκετό bandwidth απότι καταλαβαίνω. Επίσης χρησιμοποιώ και newsgroups (giganews) που πάντα σου επιτρέπουν να πιάσεις το μέγιστο της γραμμής σου και δεν πάνε γρήγορα την ημέρα με οτενετ (70KB/s μέσο όρο).
Μένω Πάτρα.

leotzian
04-05-06, 21:11
Παιδιά δεν πιστεύω να ειναι προβλημα Otenet μαλλον Οτε
Εγω αναβαθμησα απο 384 σε 1024 CONNEX σημερα και απο ταχυτητα 50-55.
Σπανιως πιανω λιγο 80
Πηρα demo απο φορτηνετ και ιδιες ακριβώς ταχυτητες
Εχω Speedtouch 530i δεν πρεπει να ειναι θεμα modem στην περιπτωση του παραπανω φίλου
Το θεμα ειναι οτι με 384 επιανα γυρω στα 40 πολύ καλα, τωρα η 1024 ειναι σαν 512 και το routter
φυσικα ειναι κλειδωμενο στο 1024/256

Τι γινεται ο Θεος και η ψυχή τους

Λεωνίδας

crustest
05-05-06, 01:46
Μακάρι να είναι πρόβλημα του ΟΤΕ, και να είναι και πανελλαδικό, γιατί λογικά θα το φτιάξουν. Φοβάμαι όμως οτι και η Forthnet μπορεί να είναι κορεσμένη, (έχει δώσει άσχημα δείγματα στο παρελθόν) γιαυτό να μην πήγαινε καλά.
Σίγουρα ο μόνος τρόπος να τσεκάρει κανεις αν φταίει η Οτενετ, είναι να δοκιμάσει demo άλλων εταιριών. Αν κάποιος μπορεί να δοκιμάσει tellas και vivodi με 1mbit ας μας μεταφέρει την εμπειρία του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.