PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Microsft Outlook και ειδοποιησεις..



dpetka2001
23-01-04, 02:54
γεια σας παιδια..εχω το εξης προβλημα..βλεπω τις ειδοποιησεις που μου στελνονται μεσω του Microsoft Outlook και εχω ενεργοποιημενο και το preview panel..μερικες απο τις ειδοποιησεις ομως μου τις βγαζει σε ακαταλαβιστικα και ξεχωριζουν μονο τα λινκς και το θεμα..ειναι θεμα encoding?? πως μπορω να το λυσω?? επαναλαμβανω δε συμβαινει με ολες τις ειδοποιησεις..οι υπολοιπες φαινονται κανονικα και στα ελληνικα..καμια ιδεα??

Desperado
17-02-04, 20:27
και εγω επισης εχω το ιδιο προβλημα αλλα δεν το εγραφα τοσο καιρο λογω βαρεμαρας !!! 8)

Νίκος
18-02-04, 12:54
έχεις ελένξει το codepage του λειτουργικού?
τι λειτουργικό χρησιμοποιείς?

cosmos
18-02-04, 13:05
Έχω δει το ίδιο πρόβλημα σε Outlook Express 6 SP1, σε ελληνικά XP Sp1. Το παράξενο είναι αυτό όντως, ότι κάποια notifications φαίνονται κανονικά ως Ελληνικά, ενώ κάποια όχι...

PReD
18-02-04, 14:17
Ναι και εγώ ακριβώς το ίδιο "πρόβλημα" έχω το οποίο, εντάξει, δεν είναι και τόσο σημαντικό...

Εχω Outlook Express 6 SP1 σε αγγλικά XP SP1...

dpetka2001
18-02-04, 17:29
εχω τα Windows XP και χρησιμοποιω το Microsoft Outlook για να βλεπω τα mail..απο αποψη encoding του λειτουργικου ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ..αλλωστε ανεφερα οτι σε μερικα γινεται σε αλλα οχι και μου τα βγαζει κανονικα..ο τιτλος φαινεται κανονικα αλλα στο preview panel μου τα βγαζει αλαμπουρνεζικα..

cosmos
20-02-04, 23:39
Το πρόβλημα τελικά είναι ότι το site αποφασίζει να στείλει ορισμένα (όχι όλα, εδώ είναι το παράξενο) μηνύματα με κωδικοποίηση ISO-8859-1 (καθαρά Λατινικά δλδ). Από τους mail headers ενός τέτοιου μηνύματος:


Received: <info deleted>
To: Undisclosed-recipients: ;
Subject: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Reply-to: administrator@adslgr.com
From: administrator@adslgr.com
Message-ID: <XXXXXXXXXXXXXXXXXX@www.adslgr.com>
MIME-Version: 1.0
Content-type: text/plain; charset=iso-8859-1
Content-transfer-encoding: 8bit
Date: Fri, XX Feb 2004 XX:XX:XX +0000
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Mailer: PHP
X-MimeOLE: Produced By phpBB2

Προσέξτε τη γραμμή Content-type, θα έπρεπε να ήταν text/plain; charset=iso-8859-7

Axilleass
21-02-04, 14:09
Μπραβοcosmos, Και εμενα με ειχε σκασει τοσο καιρο...! :)

dpetka2001
21-02-04, 14:14
ενταξει βρηκαμε το προβλημα..μπορει αυτο να διορθωθει μηπως με καποιο τροπο?? ισως αν απευθυνθουμε στα καταλληλα ατομα?? ειναι λιγο σπαστικο οπως και να το κανουμε..συγχαρητηρια και απο μενα cosmos για την οξυδερκεια σου..

dpetka2001
21-02-04, 14:48
παιδια εψαξα στο outlook και βρηκα αυτο
By default, Microsoft Office XP includes support for a number of languages. This means that when you're in Microsoft Outlook, you can read or send messages in these languages. When you receive a message, Outlook knows which character set to use to display the message because the recipient's e-mail program marked it with a language encoding. Likewise, when you create, forward, or reply to a message, Outlook will encode the message.

How Outlook encodes messages depends on which version of Microsoft Internet Explorer you're using. With Internet Explorer 5.5, Outlook evaluates the text in the message, automatically selects the encoding that can display all characters in the message, and then marks the message with that information. However, for some languages, more than one encoding can display its character set. In this case, Outlook uses the preferred encoding that's specified for your computer. With versions of Internet Explorer earlier than 5.5, or with other browsers, Outlook automatically marks the message with the preferred encoding that's specified for your computer instead of selecting the encoding based on the characters in the message.

Sometimes the preferred encoding won't work for a specific character set. In this case, you need to change the encoding for that specific message. For example, if your preferred setting is Western European and you want to send Greek text, you need to select Greek (Windows ) to manually apply the encoding to the message. αλλαξα τις ρυθμισεις του encoding στον IE και το προβλημα λυθηκε τουλαχιστον στα μηνυματα που εχω ηδη..θα δω πως θα συμπεριφερθει και με μελλοντικες ειδοποιησεις..

ibok
26-04-04, 11:54
Mην ανησυχείς καθόλου.Με τις ρυθμίσεις που σου έγραψε ο cosmos ολα θα παραμείνουν ΟΚ.
Φιλικά. :D

cosmos
26-04-04, 12:01
ibok, το ζήτημα είναι ότι η ρύθμιση που περιέγραψα πρέπει να γίνει server-side και όχι από εμάς, ώστε να ισχύσει για όλους. Το παράξενο είναι ότι η σωστή ρύθμιση φαίνεται να υπάρχει ήδη, απλά από καιρό σε καιρό για λίγο "ξεχνιέται". Δλδ, το λογισμικό του forum για κάποιο λόγο αποφασίζει να στείλει mail ειδοποίησης με λανθασμένη ρύθμιση charset.

Αυτή η διαλλειπτικότητα του προβλήματος το κάνει δύσκολο για επίλυση δυστυχώς.

aesir
26-04-04, 12:38
Στο Tools>Options>Read>International Settings, ποια default χρησιμοποιεί; είναι ticked το "use default encoding .... ...."?

@ ADSLgr.com All rights reserved.