PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί σταδιακά πέφτει η ταχύτητα..



kpat1
06-04-10, 21:04
Καλησπέρα

Βλέπω συχνά στο φόρουμ να παραπονιούνται για σταδιακή πτώση συγχρονισμού, δυστυχώς αυτό είναι είναι αναπόφευκτο φαινόμενο το όποιο θα γίνεται όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο έντονα για τους εξής λόγους:

1. Η υγρασία οξειδώνει τα χάλκινα καλώδια και μειώνεται η αγωγιμότητα τους και κατά συνέπεια το πέφτει και ο συγχρονισμός.
2.Όσο αυξάνονται οι χρήστες dsl θα πέφτει ο συγχρονισμός και ο λόγος δεν είναι ότι οι πάροχοι επίτηδες ρίχνουν τον συγχρονισμό.. (δεν έχουν κανένα μα κανένα λόγο να το κάνουν αυτό σκόπιμα) και άλλες θεωρίες συνωμοσίας που έχω διαβάσει κατά καιρούς, άλλα ο συγχρονισμός πέφτει λόγο ενός φαινομένου που λέγετε crosstalk. κοινός παρεμβολές από άλλα χάλκινα καλώδια που μεταφέρουν dsl σήμα..
3.Επίσης αν αλλάξετε πάροχο ή τύχει ποτέ να δηλώσετε κάποια βλάβη στον παροχό σας και σας ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ θα προχωρήσει σε αλλαγή ζεύγους.. μπορείτε να περιμένετε ακόμα και μείωση στην ταχύτητα επειδή το νέο ζεύγος ίσως να μην ακολουθήσει την ίδια διαδρομή που ακολουθούσε αυτό πού είχατε αλλά να είναι μεγαλύτερη..

Ελπίζω να βοήθησα όσους είχαν απορίες στο θέμα αυτό

spdrosin
08-04-10, 17:47
Εγώ σε πρώτη φάση σήμερα έκανα αίτηση στον ΟΤΕ. Από 23Mbps έχω φτάσει σήμερα τα 15,5. Τουλάχιστον θα δω (ελπίζω) διαφορά στα κάκιστα pings.

mice6525
15-04-10, 16:46
Εγω απο 17 στα 14 και βλεπουμε

goddrad
15-04-10, 17:07
Χμμ πρωτη φορα τα διαβασω (otenet exo) αλλα τον τελευταιο καιρο δεν πεφτει η συνδεση δηλαδη δουλευει κανονικα το router ουτε κοβετε συνδεση με εναν server ( π.χ ntua ftp) αλλα φτανει η ταχυτητα στο 1 και δεν φορτωνει τιποτα και μετα απο 1 & 1/2 λεπτο επανερχετε η ταχυτα

Δηλαδη ειναι σα να μηδενιζεται η ταχυτητα οχι να κοβετε η συνδεση ...

εσεισ αναφερεστε σε κατι τετιο ?

anger
15-04-10, 17:42
Καλησπέρα

Βλέπω συχνά στο φόρουμ να παραπονιούνται για σταδιακή πτώση συγχρονισμού, δυστυχώς αυτό είναι είναι αναπόφευκτο φαινόμενο το όποιο θα γίνεται όσο περνάει ο καιρός όλο και πιο έντονα για τους εξής λόγους:

1. Η υγρασία οξειδώνει τα χάλκινα καλώδια και μειώνεται η αγωγιμότητα τους και κατά συνέπεια το πέφτει και ο συγχρονισμός.
2.Όσο αυξάνονται οι χρήστες dsl θα πέφτει ο συγχρονισμός και ο λόγος δεν είναι ότι οι πάροχοι επίτηδες ρίχνουν τον συγχρονισμό.. (δεν έχουν κανένα μα κανένα λόγο να το κάνουν αυτό σκόπιμα) και άλλες θεωρίες συνωμοσίας που έχω διαβάσει κατά καιρούς, άλλα ο συγχρονισμός πέφτει λόγο ενός φαινομένου που λέγετε crosstalk. κοινός παρεμβολές από άλλα χάλκινα καλώδια που μεταφέρουν dsl σήμα..
3.Επίσης αν αλλάξετε πάροχο ή τύχει ποτέ να δηλώσετε κάποια βλάβη στον παροχό σας και σας ενημέρωσαν οτι ο ΟΤΕ θα προχωρήσει σε αλλαγή ζεύγους.. μπορείτε να περιμένετε ακόμα και μείωση στην ταχύτητα επειδή το νέο ζεύγος ίσως να μην ακολουθήσει την ίδια διαδρομή που ακολουθούσε αυτό πού είχατε αλλά να είναι μεγαλύτερη..

Ελπίζω να βοήθησα όσους είχαν απορίες στο θέμα αυτό

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ,το μόνο που θα σώσει την κατάσταση θα είναι άν οι πάροχοι απο τα σημεία που έχουν τους οπτικούς κ/κ βάλουν νέους ενσύρματους κ/κ και όχι τη χρήση του ΟΤΕ ,με ζευγάρια νέα στους χρήστες ,να μή πω κατευθείαν με οπτικό για κάθε χρήστη!!

goon
15-04-10, 20:08
Εγω απο 18 στα 13 περίπου.

venumis
16-04-10, 00:50
Απο 14,5 που είχα πριν 3 χρόνια περίπου, τώρα είμαι στα 10 μετα βίας !

panos4
20-04-10, 12:27
παιδια σε εμενα απο 16000 που ξεκινησα το 2007 με κατεβασαν στα 12000 για λιγο καιρο και μετα σταθερα στα 8500 για 1.5 χρονο περιπου και εδω και λιγο καιρο 6500 !!!

σε λιγο ετσι οπως παει θα πιανω τα 3 :whistle::whistle::whistle: μου!!!

winzig
20-04-10, 13:04
παιδια εγω γιατι κλειδωνω στα 22 αλλα κατεβαζω με 1,4?? μπορει καποιος να μου το εξηγησει αυτο???

ZAGNA
20-04-10, 14:23
Kαλά ήθελα να ξερα. Όλοι οι της forthnet τόσο καιρό δεν βλέπουν τι γίνεται? Δεν βλέπουν πως χάνουν συνδρομιτές? Δεν τους συγκινεί αυτό? Αφού πέφτει ο συγχρονισμός σταδιακά τι θα κάνει ο άλλος θα κάτσει νομίζουν. Και γω στο όριο για να φύγω ήμουν , από 20Mbit στα 12mbit αλλά πήγε στα 14 και τώρα είμαι στα 16mbit επειδή έχω μειώσει το snr.

cybertroll
20-04-10, 15:00
Καλά όλ αυτά... το θέμα είναι, αν έχει αυτή τη σταδιακή πτώση (εγώ από 18 είμαι στα 11) και πας σε άλλο πάροχο, θα λυθεί το πρόβλημα;

spsomas
20-04-10, 16:55
Καλά όλ αυτά... το θέμα είναι, αν έχει αυτή τη σταδιακή πτώση (εγώ από 18 είμαι στα 11) και πας σε άλλο πάροχο, θα λυθεί το πρόβλημα;

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι. Πολλά εξαρτώνται για την ταχύτητα του ADSL.


Kαλά ήθελα να ξερα. Όλοι οι της forthnet τόσο καιρό δεν βλέπουν τι γίνεται? Δεν βλέπουν πως χάνουν συνδρομιτές? Δεν τους συγκινεί αυτό? Αφού πέφτει ο συγχρονισμός σταδιακά τι θα κάνει ο άλλος θα κάτσει νομίζουν. Και γω στο όριο για να φύγω ήμουν , από 20Mbit στα 12mbit αλλά πήγε στα 14 και τώρα είμαι στα 16mbit επειδή έχω μειώσει το snr.

Νομίζεις ότι τους νοιάζει? Πόσοι είμαστε που ασχολούμαστε με αυτά? 10, 100, 1000? Παραπάνω δεν είμαστε. Από τις 300.000 που έχει δεν νομίζω να καίγεται και πολύ για 1000 μιας και καθημερινά γίνονται πολλές αιτήσεις για συνδέσεις. Είναι αρκετοί που θέλουν διεθνείς κλήσεις να μιλάνε με την πατρίδα τους, (βλέπε μετανάστες).

@ ADSLgr.com All rights reserved.