PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα το σπάσω το κεφάλι μου....



zapmaria
06-04-10, 22:35
Καλησπέρα.
Πριν από 2 μήνες, διέκοψα την σύνδεση COnn-x που είχα, και με την οποία εδώ και 3 χρόνια δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, και έκανα μια καινούρια σύνδεση, σε άλλον αριθμό τηλεφώνου, στο ίδιο όμως διαμέρισμα.
ενώ την πρώτη βδομάδα όλα δούλευαν καλά, το modem αποφάσισε να χαλάσει.
Αγόρασα ένα καινούριο μοντεμ έκανα κανονικά την σύνδεση μου και όλα καλά.
Προχθές λοιπόν, ξαφνικά και χωρίς να κάνω τίποτα χάνεται το σήμα του ιντερνετ. Περιμένω μήπως και επανέλθει τίποτα.
Κάνω restart το μοντεμ το βγάζω το ξαναβάζω, κάνω απεγκατάσταση καμία ανταπόκριση.
Δανείζομαι ένα άλλο μοντεμ, ξανακάνω προσπάθεια για σύνδεση. Τίποτα
Βάζω το μοντεμ που μου έδωσε ο ΟΤΕ και δουλεύει κανονικά....
Τι μπορεί να έχει συμβεί???
Θέμα μοντεμ ή γραμμής???
και ενώ το μόντεμ δουλεύει κανονικά για 2 μήνες γιατί από το ένα λεπτό στο άλλο σε πετάει χωρίς να μπορείς να το επαναφέρεις???
Δεν είμαι και καμια σχετική, άλλα μου φαίνεται λίγο περίεργο όλο αυτό.
Καμια ιδέα??
είναι θέμα μοντεμ φαντάζομαι.

υ.γ το μόντεμ το πήρα από μαγαζί δεν είναι του οτε και είναι linksys. Αυτό που δανείστικα είναι sitecom.

υ.γ 2. δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος ή αν πρέπει να πάει αλλού το θέμα.....

Ευχαριστώ πολύ....

Johnsin
07-04-10, 09:42
πάρε τηλέφωνο στο 121 και δήλωσε βλάβη.Αν θέλεις ανάλυσε λίγο το modem τι κάνει δεν χρονίζει η δεν παίρνει IP, όπως και να έχει πάντως δώσε βλάβη γιατί αν το modem είναι ενταξη δεν μπορείς να κάνεις κάτι εσύ.

baskon
07-04-10, 09:49
Θέμα βλάβης το ότι συγχρονιζει με το ενα μοντεμ ενω με το αλλο όχι;
Δε νομίζω...
Εγω θα έλεγα οτι ειναι θεμα ρυθμισεων των ρουτερ..Εκτος αν φυσικά η γραμμή είναι τοσο χάλια και το ρουτερ που παιζει δουλευει οριακα ενω τα αλλα δε δουλευουν καθολου..
Το ρουτερ που δουλευει ποιο ειναι;Για δωσε και κανενα στατιστικο γραμμης απο το ρουτερ που δουλευει..
Και επισης μια πιο αναλυτικη περιγραφη για το τι κανουν τα αλλα ρουτερ.Δε συγχρονιζουν καθολου?
Ή δεν κανουν authentication..?

ariadgr
07-04-10, 12:09
@zapmaria:
Αναφέρεις κάτι για απεηκατάσταση. Πως το έχεις συνδεδεμένο είπαμε; Δεν πιστεύω με USB;

zapmaria
07-04-10, 22:50
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.
Το ρούτερ που δουλεύει είναι ένα απλό που μου δώσανε μαζί με την σύνδεση κα είναι μάρκας Comtrend. Δεν θέλει καν εγκατάσταση. Το συνδέεις και παίζει.
Το ρούτερ που δούλευε μέχρι το Σάββατο χωρίς κανένα πρόβλημα είναι της linksys-cisco μοντέλο WAG54G2.
Στα μόντεμ ανάβει το λαμπάκι που δείχνει την σύνδεση DSL άλλα δεν ανάβει αυτό που δίνει το internet (συγκεκριμένα στο Linksys αυτά, θα βάλω και φώτο αύριο). Τώρα αυτό υποθέτω ότι είναι θέμα συγχρονισμού (δεν ξέρω, υποθέτω)
Στατιστικά γραμμής δεν ξέρω πως να βγάλω (δεν έχω φτάσει σε τόσο προχωρημένο επίπεδο).

Η σύνδεση είναι με ethernet.
όταν λέω απεγκατάσταση εννοώ το λογισμικό του μοντεμ (από την προσθαφαίερεση προγραμμάτων), έκανα δηλαδή την διαδικασία όλη από την αρχή σαν να μην είχα μοντεμ ποτέ.

Σε ένα γνωστό μου πάντως που είχε το ίδιο πρόβλημα του είπαν από τον ΟΤΕ ότι δεν είναι δικό τους θέμα, απλά βλέπουν ότι το μοντεμ του δεν παίρνει IP.
άλλαξε μοντεμ και όλα οκ. άλλα σε μένα δεν δούλεψε αυτό :sorry:

billybiros
08-04-10, 00:09
Φαίνεται θέμα ρυθμίσεων και κωδικών.

Καταρχάς κάλεσε στο 1242 να τσεκάρεις τους κωδικούς σου (αν είναι οι παλιοί ή αν άλλαξαν με το καινούριο πακέτο) και για να είσαι σίγουρη από πλευράς κωδικών.
Οι ρυθμίσεις για το Linksys είναι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3395327&postcount=5) και εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10007410).
Ένας οδηγός για το linksys είναι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29263) (λίγο διαφορετικό μοντέλο αλλά η διαδικασία σχεδόν ίδια).

Από τη στιγμή τέλος που η λυχνία του DSL είναι σταθερή δεν είναι θέμα συγχρονισμού.

zapmaria
18-04-10, 21:28
Τελικά δεν έφταιγε ούτε το μόντεμ ούτε η γραμμή. Επικοινώνησα με την γραμμή εξυπηρέτησης του ΟΤΕ.
Μετά από κάποιες εργασίες που γίνανε για αναβάθμιση των γραμμών της περιοχής, όπως μου είπαν, κόλησαν οι κωδικοί μου ( ??????). Δηλαδή ενώ τους έβαζα σωστά στο modem δεν τους αναγνώριζε. Τελικά έγινε ένα reset των κωδικών και λειτούργησε κανονικά η γραμμή. Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες....

@ ADSLgr.com All rights reserved.