PDA

Επιστροφή στο Forum : Asterisk & ASterisk@HOME



Σελίδες : [1] 2

RaNd
04-05-06, 10:14
Θα ηθελα ορισμενες αποψεις/εντυπωσεις/γνωμες απο τα Asterisk & ASterisk@HOME.

Θα το συστηνατε για εταιρικη χρηση με παραλληλη χρηση κανονικου τηλ. κεντρου ή ακομα και μονο του για μια επιχειρηση ?

Εχω διαβασει αρκετα και εχω σηκωσει το a@home σε VM Ware για demostration και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.

**Σε σχεση με ενα κλασικο τηλ. κεντρο πχ για 10-15 εσωτερικα ειναι πιο οικονομικο για μια εταιρια/γραφειο οσο αφορα την εγκατασταση και το κοστος συντηρησης (με το Asterisk να στοιχιζει 1000€ περιπου με μια καρτα για 2 ISDN γραμμες . . .)

** Δεν ξερω ποσο εχει ενα απλα τηλ. κεντρο με αυτες τις απαιτησεις ουτε το κοστος συντηρησης.

frap
04-05-06, 11:50
Ένα "απλό" τηλεφωνικό κέντρο όπως το λες με δυνατότητες ανάλογες του Asterisk (voicemail, IVR, κλπ) και τουλάχιστον το configuration που ζητάς στοιχίζει αρκετά έως πολύ περισσότερο.

Το Asterisk επίσης είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο, δεν τα βρίσκεις αυτά εύκολα σε έτοιμες λύσεις.

Από την άλλη σε μία εταιρεία (αλλά και οπουδήποτε) πολύ σημαντικό είναι τέτοια πράγματα να δουλεύουν αξιόπιστα. Το Asterisk θέλει αρκετό διάβασμα (το @Home είναι μιά εύκολη λύση, αλλά χμμμ... του κόβει τα φτερά) και ενασχόληση για να αποδόσει και προπαντώς για να μην αφήσει κανένα στα κρύα του λουτρού. Μια έτοιμη λύση από πχ την Panasonic θα εγκαθιστούνταν πολύ πιο εύκολα.

Επιπλέον, το hardware της Digium δεν ξέρω ποιός το αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα. Για υποστήριξη στο στήσιμο/συντήρηση άστο καλύτερα... ότι είναι θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου. Αν μάλιστα όντως δεν υπάρχει αντιπρόσωπος εδώ και θα πρέπει να παραγγέλνεις από το εξωτερικό, θα πρέπει να κρατάς επιπλέον backup hardware σε περίπτωση που κάτι χαλάσει.

Γενικά πάντως δεν έχει να ζηλέψει τίποτε από πανάκριβες λύσεις. Φοβερές δυνατότητες. Αν νομίζεις ότι θα μπορέσεις να το δουλέψεις, go for it!

-K.

RaNd
04-05-06, 12:00
Aπο οσο διαβασα το @home σε σχεση με το κανονικο δνε εχει διαφορες παρα μονο οτι το αλλο αν το στησεις απο το cvs tree εχεις τα latest patches/fixes.

Eχω διαβασει αρκετoυς να λενε οτι το εχουν στησει σε εταιρικο περιβαλλον και δουλευει μια χαρα
αλλα δεν λενε ποσες ωρες και τι προβληματα ειχαν μεχρι να δουλεψει . . .

Ενα γραφειο με 2 ISDN και 10-15 IP Phones δεν πιστευω να θελει και πολλα οσο αφορα το στησιμο... Τωρα αν μιλαμε για ολοκληρωμενο Call Center,ε εκει... καλη μας τυχη :p

gatoulas
04-05-06, 12:32
Το πρόβλημα (που τουλάχιστον εμένα μου έκοψε τα φτερά) είναι το hardware που δε βρήκα να αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Cisco router για τα COs (Εξωτερικές) αλλά το κόστος εκτινάσσεται.

BoGe
04-05-06, 12:37
Βάλε το A@H.
Τα περισσότερα στα έχει έτοιμα.
Ο προγραμματισμός γίνεται από web περιβάλλον από όποιον υπολογιστή γουστάρεις.
Συνέχεια βγαίνουν νέες εκδόσεις για το A@H, με πολύ περισσότερες λειτουργείες η μία από την άλλη.
Η τελευταία έκδοση είναι η 2.8, ενώ η επόμενη σε χαρακτηριστικά θα είναι μερα με την νύχτα μάλλον.
Αν δεν σε καλύπτουν τα έτοιμα που σου έχει το Α@Η, μπορείς να κάνεις ότι άλλο θες μόνος, σαν να είχες το σκέτο Asterisk. Μιας και το Α@H, σε διευκολύνει και για τον δικό σου προγραμματισμό.
Για κάρτα ISDN, μπορείς να πάρεις το PCI modem της Crypto, στα 25 ευρώ περίπου.
Έχω βάλει μια κάρτα, για 2 ISDN θα πρέπει να βάλεις 2 τέτοια modem, έχω διαβάσει ότι γίνεται αλλά στην πράξη δεν ξέρω.
Το μειονέκτημα στην περίπτωση του modem που σου είπα είναι ότι θα πρέπει να περάσεις εσύ τους drivers τους οποίους τους βρίσκεις http://dondisperato.blogspot.com/

BoGe
04-05-06, 12:41
Ένα από τα πλεονεκτήματα που έχουν οι κάρτες της Digium, είναι ότι με το που τις βάζεις αναγνωρίζονται αυτομάτως.
Όμως η τιμής τους για ISDN είναι πάνω από 400 ευρώ περίπου έξω.

Wolverine
04-05-06, 12:58
Όμως η τιμής τους για ISDN είναι πάνω από 400 ευρώ περίπου έξω.

Από όσο ξέρω οι κάρτες τους είναι για isdn pra και όχι για bra. Μεγάλη διαφορά και γι’αυτό κοστίζουν όσο κοστίζουν.

paralias
04-05-06, 16:15
Το Asterisk/A@home είναι κορυφαία λύση όσον αφορά μικρά γραφεία κλπ. Θα παιδευτείς λίγο στην αρχή μέχρι να το ρυθμίσεις αλλά από εκεί και πέρα κανένα πρόβλημα. Θα σου συνιστούσα το pc που θα βάλεις asterisk να μην τρέχει κάποια άλλη υπηρεσία και να αποτελείται από υποσυστήματα με δεδομένη αξιοπιστία. Τώρα για πολλά τηλεφωνήματα (πάρα πολλά εννοώ) εκεί θα πρέπει να είσαι guru και να ασχολείσαι συνεχώς με το κέντρο σου. Asterisk έχει βάλει και η altec για την υπηρεσία i-call. Οσον αφορά τις κάρτες της Digium(είναι και οι πλέον αξιόπιστες για το Asterisk), πέρα από την microbase μπορείς να τις προμηθευτείς και on line από κάποιο ευρωπαικό κατάστημα, σε χαμηλό κόστος. Αν σε προβληματίζει ή δεν θέλεις να ασχοληθείς με την όλη φάση πάρε ένα Panasonic όπως είπε και ο frap να τελειώνεις στα γρήγορα.

RaNd
04-05-06, 16:25
H αρχικη σκεψη ειναι να μπει να παιζει με ενα Avaya Definity οπου θα σηκωσει τα VoIP τηλεφωνα και 3-4.000 κλησεις τη μερα, οποτε θα ειναι καλο "σχολειο" . . .

Μετα σκεφτηκα γιατι να μην το προωθησω και σε μικρα γραφεια με κοστος χαμηλοτερο απο ενα απλα τηλ κεντρο . . .

BoGe
04-05-06, 16:34
Το Asterisk/A@home είναι κορυφαία λύση όσον αφορά μικρά γραφεία...

Γιατί όχι και στα μεγάλα;
Ειδικά εκεί όπου οι συνδέσεις και ο αριθμός των τηλεφώνων είναι κατά πολύ πιο μεγάλος, επομένως η χρήση του κέντρου θα πρέπει να είναι όσο γίνεται και πιο απλή.


Οσον αφορά τις κάρτες της Digium(είναι και οι πλέον αξιόπιστες για το Asterisk), πέρα από την microbase μπορείς να τις προμηθευτείς και on line από κάποιο ευρωπαικό κατάστημα, σε χαμηλό κόστος.

Οι κάρτες της Digium δεν του κάνουν, γιατί υποστηρίζουν ISDN 30κάναλο.


Μετα σκεφτηκα γιατι να μην το προωθησω και σε μικρα γραφεια με κοστος χαμηλοτερο απο ενα απλα τηλ κεντρο . . .

Επειδή έχει βρωμίσει η αγορά με κέντρα και μάρκες, και σε χαμηλές τιμές, ένα μικρό γραφείο, που δεν θέλει πολλά πολλά, ίσως εκεί να μην συμφέρει.

euri
04-05-06, 17:03
H Digium δεν έχει κάρτες για BRI (2κάναλο ISDN) ;

anon
04-05-06, 17:15
Oχι. Ολες οι ψηφιακές κάρτες που έχουν παίζουν Ε1 ή Τ1 με μία έως τέσσερις τέτοιες γραμμές σε μια κάρτα (η τετραπλή βγαίνει πολύ οικονομική 4 Χ 30 = 120 γραμμές αλλά θέλεις εξαιρετικα ισχυρό υπολογιστή εαν χρειάζεται transcoding). Επίσης έχει και αναλογικες (FXS/FXO)

Για απλές ISDN (BRI), πρέπει να παίζει μέσω του ISDN4Linux, αλλά γιαυτό δεν ξέρω περισσότερα

euri
04-05-06, 17:19
Θα πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω περισσότερο, διότι θέλω να στήσω ένα μικρό κέντρο (σε οικιακό περιβάλλον, αλλά πρέπει να είναι σταθερό) και δεν έχω καταλήξει αν αξίζει να προχωρήσω σε μια λύση μέσω Asterisk/Asterisk@home ή να πάω κατευθείαν σε αγορά έτοιμου τηλεφωνικού κέντρου από το εμπόριο.

anon
04-05-06, 17:25
Εαν έχεις ήδη Linux Server στημένο, τότε μπορείς να βάλεις (το κανονικό) asterisk να κάνει και αυτή την δουλειά. Εγώ στην δουλειά χρησιμοποιώ cisco routers για να μου φέρνουν τα κανάλια φωνής απο τα legace PBX..... Ξέρω , δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δουλεύει και μάλιστα πολύ καλά. Ισως για το σπίτι ναναι too much, εκτός εαν το βάλεις να σου παίζει και το VoIP για διεθνείς κλήσεις .

euri
04-05-06, 17:36
Δεν έχω στημένο server, αλλά αν πάω σε λύση asterisk θα είναι σε dedicated box. Όπως είπα και πιο πάνω θα είναι μεν σε οικιακό περιβάλλον, αλλά θα πρέπει να είναι σταθερότατο. Οι "θηλυκοί" χρήστες δεν καταλαβαίνουν από "κράσαρε ο σέρβερ και δεν έχουμε τηλέφωνο..." ;)

BoGe
04-05-06, 17:38
Εαν έχεις ήδη Linux Server στημένο, τότε μπορείς να βάλεις (το κανονικό) asterisk.......

Αν θέλεις και linyux μπορείς σε CentOS να βάλεις το A@H, στα άλλα δεν γνωρίζω.


Δεν έχω στημένο server, αλλά αν πάω σε λύση asterisk θα είναι σε dedicated box. Όπως είπα και πιο πάνω θα είναι μεν σε οικιακό περιβάλλον, αλλά θα πρέπει να είναι σταθερότατο. Οι "θυληκοί" χρήστες δεν καταλαβαίνουν από "κράσαρε ο σέρβερ και δεν έχουμε τηλέφωνο..." ;)

Σταθερότατο.

euri
04-05-06, 17:41
Δεν έχω λόγους να αμφιβάλλω για τη σταθερότητα του software. Περισσότερο με απασχολεί η σταθερότητα και η αξιοπιστία του hardware ;)

BoGe
04-05-06, 17:45
Δεν έχω λόγους να αμφιβάλλω για τη σταθερότητα του software. Περισσότερο με απασχολεί η σταθερότητα και η αξιοπιστία του hardware ;)

Σε μένα, με 24ωρη λειτουργεία δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.
Τώρα αν το κέντρο που θες να θιάξεις θα έχει πιο λίγα απο 10 εσωτερικά, και οι απαιτήσεις σου δεν είναι μεγάλες, έχουν βγει κέντρα και επώνυμα (π.χ. Alcatel) σε πολύ συμφέρουσες τιμές.

terper
10-05-06, 19:48
Έχω στήσει το Asterisk σε εταιρικό περιβάλλον (για εταιρία δημοσκοπήσεων) και διαχειρίζεται περισσότερες απο 15000 κλήσεις per day σε peak περιόδους. Πολύ εύκολο για να ξεκινήσει να λειτουργεί - αν ξέρεις τι κάνεις μέσα σε 2 ώρες μπορείς να έχεις basic funcionality - πολύ ευλύγιστο σε λειτουργίες. Πρακτικά μόνος περιορισμός η φαντασία σου. Συνακρόαση, ηχογράφηση κλήσης, Queues, Agents, IVR, MeetingRooms, VoiceMail, Conferrence, Billing management etc

Η digium έχει και bri cards αν και κυρίως ειδικεύεται σε pri...
Για bri κανει οποιοδήποτε isdn modem με capi2

Η καρτα TDM 400 (4xE1 with onboard echo cancellation) δουλευει απροβλημάτιστα - CPU average Less than 30% σε Xeon 3.0GHz με 2 GB ram...

Αυτά από την προσωπική μου εμπειρία...

Α σε 4 μήνες λειτουργίας ακόμη δεν έχουμε ούτε ένα λεπτό downtime (αλλά σκέφτομαι να κάνω ένα restart τον server κάποια στιγμή!!!)

anon
11-05-06, 09:59
To TDM400 είναι μια κάρτα με το πολύ 4 γραμμες φωνής (FXS/FXO) και όχι 4 γραμμές Ε1 ( ISDN PRI). Στις ψηφιακές γραμμές Ε1 δεν γίνεται echo cancelation απο τις ψηφιακες κάρτες . Η Digium δεν έχει κάρτες για ISDN BRI. Μόνο για E1/T1 και αναλογικές. Τώρα εταιρία telemarketing με 4 γραμμές is beyond me.....

Για την απόδειξη των παραπάνω μπορείτε να επισκεφτείτε το site της Digium
http://www.digium.com όπου μπορείτε να δείτε όλα τα προιόντα της εταιρίας και τα specifications αυτών. Ειδικά για την TDM400 μπορείτε να δείτε

RaNd
11-05-06, 10:32
@terper εχεις στησει το @home ή την κανονικη version ??

gvagenas
11-05-06, 10:46
Χαιρεται σε ολους. Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ ...!!!!

Υπαρχει ISDN BRI καρτα για το Asterisk και δουλευει αψογα .... Δεν ειναι της Digium αλλα υποστιριζεται με drivers για το * και απο μεγαλη βαση χρηστων για debuging και support. Ριξτε μια ματια εδω http://shop.beronet.com/index.php/cPath/21_25?osCsid=2f69ed1e5c056bf31b947f308f751e59

Εχω στησει * σε πολλες εφαρμογες, απο Home-PBX μεχρι και special εφαρμογες οπως Fax-Server το οποιο απευθεινεται στο κοινο (εννοω δεν ειναι ενα απλο Fax Server για μια εταιρια). Το Asterisk@Home δεν εχει καμια μα καμια διαφορα απο το Asterisk και μαλιστα το @Home σε λυνει τα χερια για γρηγορες και απλες εφαρμογες (και πολλες φορες καθολου απλες - βλεπε Text -To-Spech). .... Προσωπικα χρησιμοποιω το Asterisk (και οχι το @Home) μονο οταν προκειται για κατι πολυ εξειδικευμενο....

BoGe
11-05-06, 10:55
Χαιρεται σε ολους. Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ ...!!!!

Υπαρχει ISDN BRI καρτα για το Asterisk και δουλευει αψογα .... Δεν ειναι της Digium αλλα υποστιριζεται με drivers για το * και απο μεγαλη βαση χρηστων για debuging και support. Ριξτε μια ματια εδω http://shop.beronet.com/index.php/cPath/21_25?osCsid=2f69ed1e5c056bf31b947f308f751e59


Εκτός τις κάρτες PCI, υπάρχουν και εξωτερικές συσκευές, που μέσω Ethernet προσφέρουν ISDN πρόσβαση.
http://www.patton.com/products/pe_products.asp?category=329
http://www.multitech.com/PRODUCTS/Families/MultiVOIP/ MVP410-ST

Αν η ποιότητα σε αυτές είναι ίδια με τις κάρτες, έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερη επιλογή από τις κάρτες, γιατί όταν θα καταργηθούν οι απλές PCI υποδοχές στον υπολογιστή, αυτές οι κάρτες θα χρειαστούν πέταμα.

gvagenas
11-05-06, 11:03
Δεν ξερω ποσο συντομα θα καταργηθουν οι PCI στα PC αλλα πιστευω οτι μια καρτα πανω στο PCI slot ειναι σιγουρα πιο ασφαλης λυση και πιο γρηγορη.

alala321
11-05-06, 13:34
Εφόσον έχω καταλάβει σωστά, η φθηνότερη λύση για να πειραματιστεί κάποιος με Asterisk είναι
μια κάρτα Digium TDM400P και ένα module FXO module (συνολικό κόστος περίπου 140e χωρίς το φπα).
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει φθηνότερη λύση άλλου κατασκευαστή που να υποστηρίζει 1 γραμμή Pstn και να συνεργάζεται άψογα με asterisk αλλά και με το linux (drivers κλπ) ????

gvagenas
11-05-06, 13:43
alala321, ριξε μια ματια εδω : http://www.x100p.com/products_5.htm

$40 περιπου για συνδεση του * με το PSTN.

*** Sorry $31.95 παρακαλω

alala321
11-05-06, 14:04
alala321, ριξε μια ματια εδω : http://www.x100p.com/products_5.htm

$40 περιπου για συνδεση του * με το PSTN.

*** Sorry $31.95 παρακαλω


:up: Thanks gvagenas!!! :up:

gvagenas
11-05-06, 14:06
Παρακαλω ...

Και αν εχεις κανενα προβλημα ριξε ενα pm (οχι οτι εχω δουλεψει την συγκεκριμενη καρτα αλλα κατεχω κατι λιγα γενικα)

BoGe
11-05-06, 14:12
Εφόσον έχω καταλάβει σωστά, η φθηνότερη λύση για να πειραματιστεί κάποιος με Asterisk είναι
μια κάρτα Digium TDM400P και ένα module FXO module (συνολικό κόστος περίπου 140e χωρίς το φπα).
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει φθηνότερη λύση άλλου κατασκευαστή που να υποστηρίζει 1 γραμμή Pstn και να συνεργάζεται άψογα με asterisk αλλά και με το linux (drivers κλπ) ????

Για ISDN - FXO, modem PCI Crypto, 25 ευρώ περίπου.
Για PSTN - αλλά όχι κάρτα, Sipura / Linksys SPA3000 92 ευρώ, και δίνει 1 fxo, και 1 fxs

gvagenas
11-05-06, 14:14
[QUOTE=BoGe]Για ISDN - FXO, modem PCI Crypto, 25 ευρώ περίπου.

BoGe, τι drivers χρησιμοποιεις στο * για αυτην την καρτα?

BoGe
11-05-06, 14:22
[quote=BoGe]Για ISDN - FXO, modem PCI Crypto, 25 ευρώ περίπου.

BoGe, τι drivers χρησιμοποιεις στο * για αυτην την καρτα?

http://dondisperato.blogspot.com/

terper
11-05-06, 23:04
Ο σωστός κωδικός της κάρτας για Ε1 γραμμές που διαθέτω είναι te411p (http://www.digium.com/en/products/hardware/te411p.php)

Από βιασύνη μετέφερα λάθος κωδικό κάρτας. H TDM-400 είναι Analog IM όπως πολύ σωστά παρατηρηθηκε. Η κάρτα αυτή έχει κόστος περί τα 400$ ενώ η κάρτα που διαθέτουμε μας κόστισε ~3000$ (καταραμένο τελωνείο - αρχική τιμή 2195$)

Προσοχή χρειάζεται καθώς αυτή η κάρτα (TE411p) είναι κατάλληλη μόνο για 3,3V PCI slots (Υπάρχει η TE406p για 5v PCI slot)

Η κάρτα που διαθέτω (χρησιμοποιώ 2 channel spans) είναι αυτή που αναφέρω πιο πάνω. Συγγνώμη για το mistyping και αν κάποιος Mod θέλει ας αλλάξει τον κωδικό της κάρτας σε TE411p μιας και εγώ δεν μπορώ πλέον να το επεξεργαστώ. Η κάρτα αυτή διαθέτει όπως προανέφερα onboard echo cancellation που δουλεύει άριστα. Φυσικά η εταιρεία ερευνών (όχι Telemarketing αν και το ίδιο θα ίσχυε και σε εκείνη την περίπτωση) δεν θα μπορούσε να δουλέψει ποτέ με μονοψήφιο αριθμό γραμμών... Δουλεύει με 60 γραμμές με peak 50 concurrent channels όπου το * δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα...

Επιπρόσθετα έκανα ένα ακόμα λάθος όταν ανέφερα ότι η Digium βγάζει ΙΜ για bri. ΔΕΝ διαθέτει και το demo που μου είχαν δώσει (και δεν είχα προσέξει την κατασκευάστρια) θα ήταν κάποιας άλλης εταιρίας. Κυκλοφορούν αρκετά και κάποια έχουν προαναφερθεί...

Το Asterisk στο οποίο αναφερομαι δεν είναι το @Home αλλά το standalone 1.2.7.1 και τρέχει σε FC5 με τον τελευταίο πηρύνα. (Υπάρχει πρόβλημα στην εγκατάσταση του Zaptel στoν Out of the box πηρύνα Του Fedora Core 5).

Η πιο οικονομική λύση για να αρχίσεις να παίζεις με το Asterisk είναι να το χρησιμοποιήσεις σε ενα οικιακό δίκτυο για να δρομολογεί της κλήσεις σου σε κάποιον voip provider. Μπορείς να φτιάξεις κάποιο dial plan , να παίξεις με sip και iax accounts και να δεις τις βασικές αρχές λειτουργίας του με μηδέν κόστος. Φυσικά για να το συνδέσεις με την παραδσιακή τηλεφωνία θα χρειαστείς εξοπλισμό το κόστος του οποίου ποικίλει ανάλογα με τις ανάγκες σου...

Υπάρχει νομίζω και έκδoση - με σημαντικούς περιορισμούς - του * για Windows...

Την εκδοση @Home δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει, και διαβάσει πολλά θετικά σχόλια. Αν και για κάποιους η ισχύς του * είναι το πληρέστατο cli του, κανείς δεν αμφισβητεί ότι έναι καλό GUI κάνει τα πράγματα απλούστερα...

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το προσπαθήσει κανείς - Asterisk@Home ή Asterisk...

Καλή επιτυχία!

terper
11-05-06, 23:08
Αν μπορώ να προσφέρω βοήθεια σε οτιδήποτε θα χαρώ να το κάνω...

Χρήσιμη μπορεί να φανεί και αυτή ή σελίδα (http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+Consultants+Greece)

anon
11-05-06, 23:32
Aν κατάλαβα καλά, φέρνεις δύο Ε1 απο ΟΤΕ στο asterisk, και εσωτερικά έχεις απλά τηλέφωνα, και χρησιμοποιείς channel banks. Οπότε χρησιμοποιείς και τα τέσσερα κανάλια της κάρτας. Ποιά channel bank χρησιμοποιείς; Με τι κόστος περίπου; Δεν θα ήταν στο ίδιο κόστος να πάρεις IP τηλέφωνα (τα grandstream τα πήρα με 80 ευρω το τεμάχιο);

gvagenas
11-05-06, 23:54
Την εκδοση @Home δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει, και διαβάσει πολλά θετικά σχόλια. Αν και για κάποιους η ισχύς του * είναι το πληρέστατο cli του, κανείς δεν αμφισβητεί ότι έναι καλό GUI κάνει τα πράγματα απλούστερα...
Καλή επιτυχία!

Φιλε terper, το CLI (Command Line Interface) ειναι το ιδιο και στα δυο (* και Asterisk@Home). Και τα δυο ειναι "πληρης" Asterisk συστηματα, και βεβαιως το Asterisk@Home ερχεται με μαζι με ολα τα με Asterisk 1.2.7.1.

Η κυρια διαφορα τους ειναι οτι το Asterisk@Home ερχεται ετοιμο out-of-the-box με το FreePBX (x AMPORTAL) . Το FreePBX ειναι ενα GUI για το Asterisk. Το FreePBX προσφερει απιστευτη ευκολια και πολλες ευκολες λειτουργιες προσφεροντας παραλληλα την δυνατοτητα να κανεις οτιδηποτε αλλο θελεις. Χρησημοιποιει συγκεκριμενα conf files τα οποια δεν αλλαζουν αλλα παραλληλα προσφερει και custom conf files για οτιδηποτε σκεφτει καποιος.....

terper
11-05-06, 23:55
Φέρνω 2 Ε1 από tellas - χρησιμοποιώ 2 ports - (2 channel spans παλiότερα στα zaptel.conf - zapata.conf για να δοκιμάσουμε με την tellas διαφορετικό coding σε κάθε 30αδα)

Δυο pri σε δύο πόρτες της TE411p

Εσωτερικά χρησιμοποιώ SoftPhones (X-Pro) για τους agents, 2 BudgeTone 102 IP Phones,
1 LinkSys SPA2100 (Γαι τα παλιά αναλογικά μας FAX), 1 GrandStream HandyTone488 (γιατί μας το έδωσε ένας φίλος), και σκοπεύουμε να παραγγείλουμε για την γραμματεία το SNOM 360 και ένα Expansion Module.

Ναι θα ήταν μεγάλο το κόστος να ασχοληθώ με κλασικά τηλέφωνα, καθιστώντας ασύμφορη τη λύση.

gvagenas
11-05-06, 23:58
Αν μπορώ να προσφέρω βοήθεια σε οτιδήποτε θα χαρώ να το κάνω...

Χρήσιμη μπορεί να φανεί και αυτή ή σελίδα (http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+Consultants+Greece)


Απο αυτους τους consultants που δραστηριοποιουνται στη Ελλαδα, εχεις υποψιν σου καποιον να προτεινεις ? Δουλευεις για καποιον απο αυτους ή εχεις δουλεψει με καποιον απο αυτους ?

Ευχαριστω

terper
12-05-06, 00:06
Απο αυτους τους consultants που δραστηριοποιουνται στη Ελλαδα, εχεις υποψιν σου καποιον να προτεινεις ? Δουλευεις για καποιον απο αυτους ή εχεις δουλεψει με καποιον απο αυτους ?

Ευχαριστω

Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία συνεργασίας με κανέναν από αυτούς, ούτε εργάζομαι σε κάποια εταιρία από αυτές.

Εγώ επέλεξα το δρόμο του να προσπαθήσω μόνος, και δοθείσης και της μικρής μου εμπειρίας σε Linux νομίζω ότι αφού τα κατάφερα σχετικά έυκολα, είναι εφικτός ο στόχος αρκεί να έχεις διάθεση.

Αν και δεν μου χρειάστηκε, σε κάνει πάτως να ασθάνεσαι πιο ασφαλής η σκέψη ότι αν κάπου συναντήσεις μεγάλα εμπόδια υπάρχει κάποιος - που ισχυρίζεται τουλάχιστον - ότι γνωρίζει το αντικείμενο τόσο ώστε να είναι consultant και να βοηθήσει. Δεν μπορώ πάντως να σου προτείνω συγκεκριμένο.

gvagenas
12-05-06, 00:11
(2 channel banks παλiότερα στα zaptel.conf - zapata.conf απλά για να δοκιμάσουμε με την tellas διαφορετικό signalling σε κάθε 30αδα)

Τι εννοεις ? Τα channel banks συνηθως συνδεονται με μια E1 και σε hardware σου προσφερουν καποιες αναλογικες πορτες για συνδεση τηλεφωνων.... Πως συνδενεσες τα Ε1 απο Τελλας πανω σε Channel Bank .... Εισαι σιγουρος?

Τα channel banks δεν εχουν να κανουν με singaling απο τον provider.... Εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις...

:)

gvagenas
12-05-06, 00:14
Αν και δεν μου χρειάστηκε, σε κάνει πάτως να ασθάνεσαι πιο ασφαλής η σκέψη ότι αν κάπου συναντήσεις μεγάλα εμπόδια υπάρχει κάποιος - που ισχυρίζεται τουλάχιστον - ότι γνωρίζει το αντικείμενο τόσο ώστε να είναι consultant και να βοηθήσει. Δεν μπορώ πάντως να σου προτείνω συγκεκριμένο.

Φιλε terper, επειδη το εχω ηδη ψαξει παρα πολυ για Ελλαδα, ολοι αυτοι κανουν το Χ το Υ το Ζ το ...... και το Ω, και τελος τελος κανουν και Asterisk ..... Δεν νομιζω ......

Μονο σιγουρια δεν μου εμπνεουν ολοι αυτοι......

Edit: Ακομα και εσυ και εγω μπορουμε να παμε σε αυτο το site και να δηλωσουμε οτι ειμαστε consultants.... Ειτε ημαστε ειτε οχι ... :)

anon
12-05-06, 00:17
Και μένα με μπέρδεψε, γιαυτό θεώρησα ότι τα χρησιμοποιεί για αναλογικά τηλέφωνα (FXS) εσωτερικά. Οτι δηλαδή παίρνει Ε1 και για τα εσωτερικά χρησιμοποιεί τα channel banks. Οι Ε1 που έρχονται δεν είναι σε διακριτά τηλέφωνα, είναι ένα ψηφιακό κύκλωμα. Channel Bank για εξωκείμενες γραμμές, θα παίξεις μόνο με απλές γραμμές (PSTN) ή ISDN BRI μετά το netmod (δηλαδή τις απλές τηλεφωνικές γραμμές) και στην περίπτωση αυτή θα είναι FXO.


EDIT:

Τα channel banks δεν εχουν να κανουν με singaling απο τον provider.... Εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις...


Εαν είναι FXO η πόρτα, ναι. αλλά εννοείται ότι έρχεται απλή γραμμή, αναλογική, όχι ψηφιακή.

gvagenas
12-05-06, 00:20
Και μένα με μπέρδεψε, γιαυτό θεώρησα ότι τα χρησιμοποιεί για αναλογικά τηλέφωνα (FXS) εσωτερικά. Οτι δηλαδή παίρνει Ε1 και για τα εσωτερικά χρησιμοποιεί τα channel banks. Οι Ε1 που έρχονται δεν είναι σε διακριτά τηλέφωνα, είναι ένα ψηφιακό κύκλωμα. Channel Bank για εξωκείμενες γραμμές, θα παίξεις μόνο με απλές γραμμές (PSTN) ή ISDN BRI μετά το netmod (δηλαδή τις απλές τηλεφωνικές γραμμές) και στην περίπτωση αυτή θα είναι FXO.


Και σιγουρα, ενα channel bank δεν ειναι PBX οπως ειναι το * ή το Χ,Ψ ή οτι αλλο... Και σιγουρα δεν μπορεις να κανεις signalling tests ... Εκτος αν , παλι λεω, αν, δεν καταλαβα καλα ....

anon
12-05-06, 00:29
Μα απλά λόγια το channel bank παίρνει μια ψηφιακή Ε1 (ή Τ1 που παίζει στην αλλη άκρη του ατλαντικού) και βγάζει αναλογικές. Μια Ε1 βγάζει 32 αναλογικές γραμμές και μια Τ1 βγάζει 24. ειναι δηλαδή ένας μετατροπέας.

οσο για consultants στο asterisk, και εγώ δεν γνωρίζω κάποιες εταιρίες. Εχουμε στήσει στην εταιρία μας το * εδώ και τρία χρόνια, με εσωτερική υποστήριξη και όπου αναφέραμε το * και το στήσιμο μας κοιτούσαν σας εξωγήινους. Βλέπω όμως ότι γίνεται mainstream, και ακόμη και εαν δεν υπάρχουν εταιρίες για υποστήριξη, σίγουρα θα βρεθούν αρκετοί να αδράξουν την ευκαιρία. (yiapap θα φέρεις κεφάλαια να κάνουμε την μπίζνα;;;; :lol: :lol: )

terper
12-05-06, 00:33
:-( Έχετε δίκιο και οι 2. Χρησιμοποίησα λάθος όρο. Έχουμε χωρίσει σε 2 spans (groups) (dchan bchan) όπως έρχονταν από τις 2 PRI και χρησιμοποιούσαμε στο ένα ami και στο άλλο hdb3 coding
και cas framing και στα 2
Το signalling είναι pri_cpe και στα 2.

terper
12-05-06, 00:35
Η λογική του όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω είναι ίδιον πολλών ελληνικών εταιριών. Δεν ξέρω αν ισχύει και για αυτές που ισχυρίζονται ότι είναι Asterisk Consultants!

Πάντως οι περισσότεροι όταν τους μιλούσα για * με κοιτούσαν σαν κινέζο...

Edit: Εγώ consultant σίγουρα δεν είμαι, satisfied user όμως σίγουρα είμαι.
Edit2: Νομίζω ότι υπάρχει χώρος για τη δημιουργία μίας σοβαρής εταιρίας για τέτοιες υπηρεσίες...

gvagenas
12-05-06, 00:37
οσο για consultants στο asterisk, και εγώ δεν γνωρίζω κάποιες εταιρίες. Εχουμε στήσει στην εταιρία μας το * εδώ και τρία χρόνια, με εσωτερική υποστήριξη και όπου αναφέραμε το * και το στήσιμο μας κοιτούσαν σας εξωγήινους. Βλέπω όμως ότι γίνεται mainstream, και ακόμη και εαν δεν υπάρχουν εταιρίες για υποστήριξη, σίγουρα θα βρεθούν αρκετοί να αδράξουν την ευκαιρία. (yiapap θα φέρεις κεφάλαια να κάνουμε την μπίζνα;;;; :lol: :lol: )

Ετσι ακριβως φιλε anon, στην τελευταια εκθεση πληροφορικης στην Αθηνα βλεπω σε ενα περιπτερο, μια απο αυτες τις consultant εταιριες και αρχισα να τον ρωταω τον τυπο, που πως ποτε κλπ.... Και τα μασαγε... Ενταξει λεω πωλητης ειναι ασε να ζητησω πληροφοριες απο email (να τους δωσω χρονο ...) .... ΤΙΠΟΤΑ ....

Πολυ απλα το * ειναι τις μοδας και καποιοι θελουν να το εκμεταλευουν....

Εγω προτεινω μονο freelancers (Ελληνες ή αλλοδαπους) και ολα τα πλεονεκτηματα του open source (βλεπε forums, mail-lists, IRC , weblogs, και και και και και και και και ...... )

gvagenas
12-05-06, 00:45
:-( Έχετε δίκιο και οι 2. Χρησιμοποίησα λάθος όρο. Έχουμε χωρίσει σε 2 spans (groups) (dchan bchan) όπως έρχονταν από τις 2 PRI και χρησιμοποιούσαμε στο ένα ami και στο άλλο hdb3 coding
και cas framing και στα 2
Το signalling είναι pri_cpe και στα 2.

Φιλε terper, εισαι σιγουρος για οτι λες... ? :)

Καταρχην ενα span δηλαδη ενα group (οπως λες) δηλαδη 1 Ε1, εχει παντα δυο μερη, τα 30 bchan και το 1 dchan . Και παντα στη Ελλαδα χρησιμοποιουμε HDB3 για line encondind ....
Εκτος αν δεν σε καταλαβα ...

Edit: encoding ΦΤΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ

terper
12-05-06, 00:47
Ετσι ακριβως φιλε anon, στην τελευταια εκθεση πληροφορικης στην Αθηνα βλεπω σε ενα περιπτερο, μια απο αυτες τις consultant εταιριες και αρχισα να τον ρωταω τον τυπο, που πως ποτε κλπ.... Και τα μασαγε... Ενταξει λεω πωλητης ειναι ασε να ζητησω πληροφοριες απο email (να τους δωσω χρονο ...) .... ΤΙΠΟΤΑ ....

Πολυ απλα το * ειναι τις μοδας και καποιοι θελουν να το εκμεταλευουν....

Εγω προτεινω μονο freelancers (Ελληνες ή αλλοδαπους) και ολα τα πλεονεκτηματα του open source (βλεπε forums, mail-lists, IRC , weblogs, και και και και και και και και ...... )

Πολύ της μοδός είναι οτιδήποτε Voip:D

gvagenas
12-05-06, 00:48
Πολύ της μοδός είναι οτιδήποτε Voip:D


Σιγουρα :D

anon
12-05-06, 00:49
Καταρχην ενα span δηλαδη ενα group (οπως λες) δηλαδη 1 Ε1, εχει παντα δυο μερη, τα 30 bchan και το 1 dchan . Και παντα στη Ελλαδα χρησιμοποιουμε HDB3 για line encondind

Σωστος... Γιαυτό στην πιάτσα τις λένε και 30άρες (τις Ε1 ντέ...)

@ ADSLgr.com All rights reserved.