PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοινή χρήση τηλεφωνικής γραμμής σε 2 διαμερίσματα



adoni
06-04-10, 22:59
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι νέο μέλος στο forum και θα ήθελα τι βοήθεια σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω.

Μένω σε μονοκατοικία η οποια όμως έχει 3 ανεξάρτητα διαμερίσματα. Δηλαδή κάτω στο πρώτο είναι η μανούλα στη μέση ακόμα δεν έχει γίνει το σπίτι και πάνω το 3ο τώρα έχει ολοκληρωθεί.. Θέλω με λίγα λόγια την γραμμή που μου φέρνει ο ΟΤΕ στο σπίτι κάτω να την έχω και στο πάνω σπίτι ώστε να έχω δηλαδή το ίδιο τηλέφωνο και επάνω και κάτω και internet μονο επάνω γιατί κάτω δε με ενδιαφέρει πλέον. μπορεί να γίνει αυτό ? στο σπίτι μου απ έξω υπάρχει ένα κουτί του ΟΤΕ το λεγόμενο box τύπου χελώνας από το οποιο φεύγουν διαφορα καλώδια ( γραμμές ) προς τα σπίτια στη γειτονιά. Ενα από αυτά είναι και το δικό μου. απ ότι γνωρίζω δεν έχω δικαίωμα να αγγίξω στο box αλλα ούτε είχα σκοπό αφού εγώ θέλω να "πατσάρω" τι γραμμή που φτάνει μέχρι το σπίτι με την άλλη γραμμή ( εσωτερική καλωδίωση ηλεκτρολόγου ) στο πάνω διαμέρισμα.

Μπορεί να γίνει αυτό και αν ναι πως ? Σε προσπάθεια που έκανα απλά να δοκιμάσω να συνδέσω την γραμμή του ΟΤΕ με το πάνω σπίτι δεν είχε κανένα σήμα στο τηλέφωνο.. Παρόλου που θεωρώ ότι τα έκανα όλα σωστά γιατί συνέδεσα το Μαύρο καλώδιο του ΟΤΕ με το μπλε και το κόκκινο του ΟΤΕ με το άσπρο-μπλε.. εδώ να σημειωθεί ότι το καλώδιο του ΟΤΕ από το box περιέχει 6 καλώδια μέσα από τα οποια το μαύρο και το κόκκινο μονο χρησιμοποιούνται, το 1 είναι η φωνή και το άλλο είναι τα data. Επίσης το καλωδίου το ηλεκτρολόγου περιέχει 3 συνεστραμμένα ζεύγη χρώματος μπλε πορτοκαλι και πράσινο. Συνέδεσα λοιπόν με τον ίδιο τρόπο όπως στο κάτω σπίτι αλλα δυστυχώς τίποτα..για επιβεβαίωση άνοιξα την πρίζα στο σπίτι να βεβαιωθώ ότι είναι τα μπλε καλώδια που είναι συνδεδεμένα με την πρίζα και όχι το πορτοκαλι με άσπο πορτοκαλι ή το πράσινο με το άσπρο πράσινο ώστε να είμαι σίγουρος ότι έχω συνδέσει τα σωστά καλώδια αλλα τίποτα.

Υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα να έχω την ίδια τηλεφωνική γραμμή και στα 2 σπίτια ? ώστε να έχω και internet και τηλέφωνο ? ασύρματο router δε με βολεύει να βάλω γιατί με το linksys wag 200g αν και είναι μονο 2 ορόφους πάνω, μονο 1mbs από τα 54 mbps του πρωτοκόλλου 802.11/g πιάνω με αποτέλεσμα να σέρνεται. Με 802.11/n δεν σκέφτομαι να δοκιμάσω γιατί δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι καθώς οι πλάκες μπετόν στα σπίτια είναι ενισχυμένες λόγο του ότι δεν μπήκαν κάποιες κολόνες για αισθητικούς λόγους στο χορό του σαλονιού. Ελπίζω να μη σας κούρασα περιμένω κάποια πρόταση.

Ευχαριστώ πολύ.

Vitruvian78
07-04-10, 22:41
βεβαίως και μπορείς να το κάνεις. Πρέπει να πειραματιστείς λίγο περισσότερο με τα καλώδια στην κεντρική πρίζα του κάτω σπιτιού....πάρε και το 134 μήπως μπορούν να στείλουν κάποιο να στο φτιάξει.

Αν συνδεθεί σωστά και το πάνω σπίτι, μπορείς να εγκαταστήσεις το ρούτερ στο πάνω σπίτι κανονικά.

emeliss
07-04-10, 22:52
To 134 μην το πάρεις. Τυπικά είναι παράτυπο αυτό που πας να κάνεις σύμφωνα με την σύμβαση που έχεις υπογράψει.

Καλά το πήγες σαν προσπάθεια. Αφού όμως δεν το κατάφερες ίσως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείς σε ηλεκτρολόγο.

adoni
07-04-10, 23:16
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας..μάλλον πως θα φωνάξω τον ηλεκτολόγο που έκανε την εγκατάσταση να μου το φτιάξει καθώς αυτός θα ξέρει σίγουρα κάτι παραπάνω. Το σπίτι δεν είναι μεζονέτα είναι οικογενειακό απλά κάτω είναι οι γονείς και τώρα εγώ θέλω να πάω στο πάνω διαμέρισμα αλλα δε θέλω να πάρω νέα γραμμή για να έχω internet, ελπίζω να με καταλαβαίνετε ..δεν είμαι σε θέση να πληρώνω διπλά πάγια για κάτι το οποίο ήδη έχω.

Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη γιατί και για τον ηλεκτρολόγο έχω αμφιβολίες αν θα το κάνει ή όχι αφού πολλές φορές είτε βαριούνται να σε βοηθήσουν ( σε τέτοια θέματα ) είτε δε θέλουν να μπούν στη διαδικασία τις πατέντας.

Ευχάριστω.

pooky
08-04-10, 00:10
Καλησπέρα και από μένα, σας παρακολουθώ καιρό, είπα να γραφτώ με το καλό.

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ σε ιδιόκτητο οικογενειακό τριώροφο. Είμαι στο μέσο όροφο και έχω εκτός από τη δική μου γραμμή και τη γραμμή των δικών μου σαν back-up γραμμή στο internet, (όπως και ένα ετοιμοπόλεμο ADSM stick σε ακραία περίπτωση) μια και λόγω επιτηδεύματος δεν με παίρνει στιγμή να μείνω χωρίς internet (με ενδιαφέρει η πρόσβαση και όχι η ταχύτητα μια και οι δύο γραμμές μου είναι 2Mbps otenet. ) Και τα δύο routers είναι στο ίδιο δωμάτιο, δεν με ενδιαφέρει voice.

Τη καλωδίωση την πέρασα με ηλεκτρολόγο, μη καλέσεις τον ΟΤΕ θα σου πουν ότι δεν μπορεί να γίνει αυτό που ζητάς. Είναι απλούστατο να γίνει δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, σαν να τραβάς έξτρα καλώδιο για να συνδέσεις τηλέφωνο σε άλλο δωμάτιο, απλά το πας σε άλλον όροφο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.