PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με connx



teopont
04-05-06, 14:08
παιδια εχω το εξης προβλημα ενω εχω εχω συνδεσει τα παντα (εχω το usb modem sagem που δινει το connx)κανω και την εγκατασταση απο το cd αλλα απο το παραθυρο που εμφανιζει λεει σε ενα μηνυμα οτι το usb ειναι disconected . ειναι windows 98 se μαλλον θελει drivers ετσι δεν ειναι αλλα ποιους μπορειτε να με βοηθεισετε που θα τους βρω .
ευχαριστω προκαταβολικα!
α και στις συσκευες συστηματος εχει με ερωτηματικο pci universal serial bus(τι ακριβως ειναι αυτο)
και το μοντεμ δεν το εχει εκει που λεει μοντεμς ?
η συνδεση ειναι μεσω isdn.

powerthunder
04-05-06, 15:32
Δες πρώτα αν έχουν κάποιο πρόβληημα οι drivers του USB στο PC σου.

nnn
04-05-06, 22:02
Τους Chipset drivers της μητρικής τους έχεις περάσει ?

sv2evs
05-05-06, 13:54
το sagem είναι μια μικρή γκρι "πατάτα" ; Το πήρε ένας γνωστόw και περιμένει ενεργοποίηση για να κάνει την εγκατάσταση, επίσης με windows 98 σε ένα PIII.:(

teopont
05-05-06, 14:28
αναγκαστικα θα κανω format και θα περασω τα xp ετσι πιστευω να λυθει το προβλημα. παντως να κανω μια ερωτηση , μιλησα με τον τεχνικο του οτε και μου ειπε οτι το μοντεμ ειναι usb 2.0 θα μπορει να λειτουργησει στο πισι μου που δεν υποστηριζει usb2.0 .

nnn
05-05-06, 23:39
Ναι θα δουλέψει,αλλά ίσως σου εμφανίζει προβλήματα ταχύτητας.

mikeone
05-05-06, 23:56
Ναι θα δουλέψει,αλλά ίσως σου εμφανίζει προβλήματα ταχύτητας.
Συμφωνώ. Αν και θα στο αναγνωρίσει το μόντεμ θα σου βγάλει το γνωστό μπαλονάκι κάτω δεξιά που θα σε ειδοποιεί;)
Πάντως ότι θα δουλεύει θα δουλεύει αλλά δεν ξέρω άμα θα είσαι ικανοποιημένος με την ταχύτητα λόγω αυτής της διαφοράς.;)

sv2evs
06-05-06, 10:59
Συμφωνώ. Αν και θα στο αναγνωρίσει το μόντεμ θα σου βγάλει το γνωστό μπαλονάκι κάτω δεξιά που θα σε ειδοποιεί;)
Πάντως ότι θα δουλεύει θα δουλεύει αλλά δεν ξέρω άμα θα είσαι ικανοποιημένος με την ταχύτητα λόγω αυτής της διαφοράς.;)

Δηλαδή παιδιά, τι πρόβληματα θα παρουσιάζει; Χαμηλές ταχύτητες;:(

mikeone
06-05-06, 11:44
Δηλαδή παιδιά, τι πρόβληματα θα παρουσιάζει; Χαμηλές ταχύτητες;:(
Αφού είναι παλιότερο usb αυτό στον υπολογιστή και 2αρι στο modem τότε είναι λογικό να έχεις πιο χαμηλές ταχύτητες στις θύρες usb.
όμως άμα δε θες να έχεις τέτοια συμπτώματα γιατί δεν παίρνεις ένα ethernet και να τελειώνεις?:hmm:

Nemessis
06-05-06, 22:34
Αφού είναι παλιότερο usb αυτό στον υπολογιστή και 2αρι στο modem τότε είναι λογικό να έχεις πιο χαμηλές ταχύτητες στις θύρες usb.
όμως άμα δε θες να έχεις τέτοια συμπτώματα γιατί δεν παίρνεις ένα ethernet και να τελειώνεις?:hmm:

Θα συμφωνήσω. Γιατί σε ένα PIII PC, να βάλεις ενα USB Modem και να σου μειωθούν τα resources? Καλλίτερα να βάλεις ένα ethernet και να έχεις και το κεφάλι σου ήρεμο.

ntampa7
06-05-06, 22:36
όχι απλά πρόβλημα ταχύτητας αλλά παίζει να κολλά και το pc.εγώ τουλάχιστον αυτό το πρόβλημα είχα...

FFGR
07-05-06, 04:02
USB δεν είναι καλά γιατί καταναλώνουν έξτρα resources.
Βάλε από πάνω ότι ΔΕΝ είναι USB 2, αλλά η παλαιότερη έκδοση, η οποία είναι πολύ χαμηλότερη σε ταχύτητα.
Άμα έχεις και κάποια έξτρα συσκευή σε κάποια θύρα USB, ΑΚΟΜΗ και το ποντίκι, μάλλον θα έχεις ακόμη περισσότερα προβλήματα, λόγω του ότι μοιράζεται την ταχύτητα με τις υπόλοιπες συσκευές που έχεις συνδεμένες.

sv2evs
07-05-06, 15:05
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Αναμένεται η σύνδεση dsl και θα πεταχτώ να κάνω την εγκατάσταση. θα δούμε, πάντως απ'οτι είπαν απο εκεί στον Οτε, θα δουλέψει λέει κανονικά. Αλλά φυσικά το είπαν για να πουλήσουν...:shifty:

theodoros2004
07-05-06, 15:33
Καλυτερα να παρεις ενα royter με ethernet και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο(εννοειται και μια καρτα δικτυου αν δεν εχει το pc σου) παντως με το usb δεν πιστευω οτι θα εχεις προβλημα ταχυτητας απο την μερια της θυρας γιατι η ταχυτητα μεταφορας δεδομενων στην usb 1.1 ειναι μεγαλυτερη απο την ταχυτητα της γραμμης σου οποτε απο αυτην την πλευρα δεν βλεπω προβλημα...Γενικα να ξερεις μακρια απο usb.

yetfititis
07-05-06, 15:55
To sagem κανονικα δεν το διναμε σε ατομα με 98 η 95, αλλα μονο σε ατομα που εχουν ΧΡ η 2000.... Παρε στο 1242 και ρωτα αν παιζει με 98, να μην παιδευεσαι αδικα...

theodoros2004
07-05-06, 15:58
Σωστα μια απλη ερωτηση στον οτε θα σου λυσει πολλες αποριες...

sv2evs
08-05-06, 00:40
και πάλι σας ευχαριστώ. Το pc δεν είναι δικό μου, ειναι φιλικής οικογένειας και όπως ανάφερα παραπάνω απλά θα κάνω την σύνδεση με το pc και θα σετάρω κάποια πράγματα πάνω σ'αυτό για να είναι κάπως "ασφαλή" η χρήση της adsl. Μόλις συναντήσω πρόβλημα (όταν έρθει η ώρα), θα σας ενημερώσω πάλι εδώ...;)

teopont
08-05-06, 09:42
πηρα στο 1242 και μου ειπαν οτι το μοντεμ ειναι usb 2.0 και καλο θα ειναι να παρω μια καρτα pci που να βγαζει usb 2.0 και να μην εχω προβλημα. πολυτιμη η βοηθεια τους!

@ ADSLgr.com All rights reserved.