PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με HOL και Vodafone



emix
07-04-10, 16:05
Σας στέλνω το email που έστειλα σε EETT, HOL και VODADONE, σχετικα με πρόβλημα που μου δημιουργεί η HOL.

Διαβάστε και βγάλτε άκρη μόνοι σας:

"Αξιότιμοι κύριοι,

Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με την HOL και να μου δίνατε τις συμβουλές σας.

Πριν μία εβδομάδα περίπου με είχαν πάρει τηλέφωνο από την HOL, προτείνοντας μου να κάνω σύνδεση κινητής τηλεφωνίας Vodafone.
Επειδή είχα στο μυαλό μου μία τέτοια κίνηση, αποφάσισα να το κάνω, κάνοντας όμως φορητότητα τριών αριθμών Wind (Οικογενειακό πακέτο) σε Vodafone. Επίσης μου έδιναν και επιδότηση συσκευής 109ευρω περίπου για κάθε νούμερο.

Μετά από δύο-τρεις μέρες πήγα σ ένα κατάστημα Vodafone στην Ν.Φιλαδέλφεια όπου και μένω και ζήτησα να κάνω το ίδιο πράγμα, διότι υπήρχε καλύτερη επιδότηση κινητών τηλεφώνων, 300ευρω για κάθε αριθμό που θα έκανα φορητότητα. Όπως καταλαβαίνετε η φορητότητα μέσω του καταστήματος με συνέφερε καλύτερα. Από το κατάστημα όμως μου είπαν ότι δεν γίνεται να προχωρήσει η αίτησή μου, διότι υπήρχε σε εκκρεμότητα η τηλεφωνική αίτηση της HOL, που έπρεπε πρώτα ν ακυρωθεί για να προχωρήσει η αίτηση από το κατάστημα της Vodafone.

Από την Μ.Παρασκευή λοιπόν μέχρι και σήμερα προσπαθώ να έρθω σ επαφή με ανθρώπους της HOL ώστε ν ακυρώσω την τηλεφωνική αίτηση. Συνέχεια όμως μου λένε ότι θα με πάρουν τηλέφωνο για να ακυρωθεί, αλλά ποτέ δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

Καταλαβαίνω ότι ίσως να χάνουν προμήθεια από κάτι τέτοιο, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά εξουσιοδότηση με κρατάνε "όμηρο" μιας κατάστασης;
Με τσαμπουκάδες δηλαδή τί προσπαθούν να πετύχουν; Να τελειώσει η προσφορά επιδότητης των 300ευρω, ώστε ν αναγκαστώ να μην έχω άλλη επιλογή;
Τότε είναι λοιπόν που δεν πρόκειται να κάνω καμία απολύτως φορητότητα.

Έχω επικοινωνήσει και με την ίδια την Vodafone, η οποία μου είπε ότι θα προσπαθήσει να δώσει μία λύση.

Θα σας παρακαλούσα να κοιτάξετε το πρόβλημά μου ή αν δεν είναι μέσα στις αρμοδιότητές σας να μου δώσετε κάποιες οδηγίες για το τι μπορώ να κάνω και που μπορώ να απευθυνθώ για να δωθεί λύση στο θέμα.


Το τηλέφωνο επικοινωνίας είναι: 693............


Σας ευχαριστώ πολύ.

Με εκτίμηση

Μιχαλίτσης Ηλίας

Vitruvian78
07-04-10, 17:59
Μπορείς να στείλεις ακυρωτικό φαξ στη hol για όλους τους αριθμούς που αναφέρεις. Λογικά μέσα σε 2-3 εργάσημες μέρες θα έχει ακυρωθεί το αίτημα σου και θα μπορέσεις να το προχωρήσεις αλλιώς

emix
07-04-10, 18:47
Μπορείς να στείλεις ακυρωτικό φαξ στη hol για όλους τους αριθμούς που αναφέρεις. Λογικά μέσα σε 2-3 εργάσημες μέρες θα έχει ακυρωθεί το αίτημα σου και θα μπορέσεις να το προχωρήσεις αλλιώς

Εδω τους παιρνω τηλεφωνο και με γραφουν στα παπουτσια τους (για να μην πω τιποτα χειροτερο), θα μου δωσουν σημασια στελνοντας φαξ;

Εχει ενημερωθει και η ιδια η Vodafone και δεχτηκα ενα τηλεφωνο σημερα ενθαρυντικο.

Το θεμα ειναι να μην φθασω στο σημειο να παω απο τα κεντρικα γραφεια της HOL. Γιατι τοτε θα τρεχουν να κρυφτουν ολοι εκει μεσα.

antipages
07-04-10, 18:51
Είναι βέβαιο ότι υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις σε θέματα ακυρώσεων της Hol γι αυτό προσοχή.
Αρμόδιο είναι το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Hol και όχι το τμήμα πωλήσεων που μίλησες αρχικά (αν όχι κάποιος ντίλερ), αν και θα έπρεπε, ειδικά αν το προκάλεσαν οι δεύτεροι. Παίρνε συνέχεια τηλέφωνα και στις δύο εταιρείες και ετοιμάσου να δεχτείς πρόταση για συμψηφισμό της διαφοράς. Αν δεν έχεις μετανιώσει μέχρι τότε, δέξου τον για να ξεμπερδεύεις.
Η Εεττ δεν πρόκειται να σου δώσει λύση, αλλά καλό είναι να ακούγονται τα προβλήματα μπας και αξιωθούν να τα λύσουν μόνες τους οι εταιρείες.

emix
07-04-10, 18:58
Είναι βέβαιο ότι υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις σε θέματα ακυρώσεων της Hol γι αυτό προσοχή.
Αρμόδιο είναι το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Hol και όχι το τμήμα πωλήσεων που μίλησες αρχικά (αν όχι κάποιος ντίλερ), αν και θα έπρεπε, ειδικά αν το προκάλεσαν οι δεύτεροι. Παίρνε συνέχεια τηλέφωνα και στις δύο εταιρείες και ετοιμάσου να δεχτείς πρόταση για συμψηφισμό της διαφοράς. Αν δεν έχεις μετανιώσει μέχρι τότε, δέξου τον για να ξεμπερδεύεις.
Η Εεττ δεν πρόκειται να σου δώσει λύση, αλλά καλό είναι να ακούγονται τα προβλήματα μπας και αξιωθούν να τα λύσουν μόνες τους οι εταιρείες.

Οπου και να πηρα με εστελναν απο δω και απο κει.
Καποιες φορες μου ελεγαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο.
Καποιες αλλες και ενω περιμενα 6-7λεπτα στο τηλεφωνο μου ελεγαν απλα οτι λογω φορτου εργασιας θα σας παρουμε καποια στιγμη πισω και αλλες τετοιες αηδιες.
Δεν εχω καμια διαθεση να δεχθω συμψηφισμο. Τα εχω παρει ασχημα στο κρανιο. Προσφατα εκανα φορητοτητα στην HOL σταθερη και ιντερνετ και αν δεν ειχα δεσμευση ενος χρονου θα εφευγα αμεσως, ασχετα αν δεν εχω προβλημα σ αυτο το κομματι.

Δυστυχως γι αυτους εχουν πεσει σε ασχημη περιπτωση πελατη και αν το τραβηξουν θα τους παω μεχρι και στα δικαστηρια κι ας χασω χρηματα απο αυτην την διαδικασια.
Μου την εχει βαρεσει πολυ ασχημα με την πραξη τους αυτη.

Εγω το ανεφερα και στην Vodafone, για να δει με τι εταιρειες συνεργαζεται, που μ αυτον τον τροπο την ρεζιλευουν.
Τελος παντων.
Περιμενω να δω τι θα γινει.

Vitruvian78
07-04-10, 19:10
Εδω τους παιρνω τηλεφωνο και με γραφουν στα παπουτσια τους (για να μην πω τιποτα χειροτερο), θα μου δωσουν σημασια στελνοντας φαξ;

Εχει ενημερωθει και η ιδια η Vodafone και δεχτηκα ενα τηλεφωνο σημερα ενθαρυντικο.

Το θεμα ειναι να μην φθασω στο σημειο να παω απο τα κεντρικα γραφεια της HOL. Γιατι τοτε θα τρεχουν να κρυφτουν ολοι εκει μεσα.

xaxaxax! Έχουν και ωραίο γυάλινο κτήριο......θα κάνει πολύ εφέ!! Κοιτα.....παίζει και το εξής να ξέρεις. Οι τηλεφωνικές προωθήσεις αυτού του τύπου συνήθως γίνονται από εξωτερικούς συνεργάτες και πολλές φορές η ίδια η εταιρεία να μην μπορεί να βγάλει άκρη. Όμως πιστεψέ με, το φαξ δεν μπορούνε να το αμελίσουν!;) Καντο και θα ξεμπερδέψεις

Evander
07-04-10, 19:21
Και γώ της ίδιασ γνώμης είμαι...Τα fax τα λαμβάνουν υπόψη...(όσο και αν ακούγεται περίεργο):lol:

Vitruvian78
07-04-10, 19:23
Μα με το φαξ, μπορείς να διεκδικήσεις μια ακύρωση εύκολα.....τους λες σας έστειλα ακύρωση, κόφτε το λαιμό σας και βρείτε την!

emix
07-04-10, 19:27
Θα το κανω κι αυτο και θα δουμε.

Αν και τους εκανα κοινοποιηση το email που εστειλα στην ΕΕΤΤ και στην ιδια την Vodafone.

emix
13-04-10, 15:30
Θα ηθελα να σας ενημερωσω για το τι,τελικα,εγινε με το προβλημα που ανεφερα:

Την προηγουμενη παρασκευη 9/4/2010 και αφου συνεχιζα να καλω την Vodafone για να βρουμε τι συμβαινει και αφου μου ελεγαν οτι θα με παρει καποιος για ν ακυρωσουμε την τηλεφωνικη αιτηση, με πηρε πραγματι ενας υπαλληλος για επιβεβαιωση. Ετσι το απογευμα η τηλεφωνικη αιτηση ακυρωθηκε και προχωρησε επιτυχως η αιτηση απο το καταστημα της Vodafone.

Τρεις μερες νομιζω πριν, μια υπαλληλος απο το τμημα εξυπηρετησης πελατων της Vodafone, μου ανεφερε οτι απ οτι εβλεπε στα συστηματα τους, η τηλεφωνικη αιτηση δεν εγινε απο την HOL, συμφωνα με τον κωδικο συνεργατη τους. Αυτη την πληρφορια ομως μου ειχαν δωσει απο το καταστημα της Vodafone. Τους ειπα και γω τοτε, οτι γιατι μου ειπαν οτι η αιτηση εγινε απο την HOL και χωρις λογο κυνηγαω λαθος εταιρεια. Απαντηση δεν πηρα φυσικα.
Δυο φορες δεχτηκα τηλεφωνημα απο ανθρωπους της HOL οι οποιοι προσπαθησαν να καταλαβουν που εμπλεξε το θεμα και τι τελικα ειχε γινει. Ο προβληματισμος τους ηταν μεγαλος, διοτι δεχοντουσαν "επιθεση" απο καποιον πελατη (απο μενα δηλαδη), χωρις να φταινε. Ετσι ολες αυτες τις μερες εψαχναν το θεμα για να δουνε τι εχει γινει.

Τελειωνοντας, οφειλω να πω τα εξης:

1.Θεωρω οτι η HOL τελικα δεν εφταιγε, διοτι καμια αναμειξη δεν ειχε με την τηλεφωνικη κληση. Ειναι αγνωστο ομως πως απο τo καταστημα της Vodafone εμαθαν οτι απο την HOL ειχε γινει αυτη και με πληροφορησαν λαθος.

2.Το μονο λαθος σημειο στην ολη διαδικασια ειναι οτι απο την εταιρεια που με πηραν τηλεφωνο δεν ανεφεραν απο ποια εταιρεια καλουν και το ονομα αυτου που με πηρε. Επισης η κληση γινοτανε με αποκρυψη. Ετσι δεν ηξερα απο ποιον συνεργατη της Vodafone εγινε η κληση, με αποτελεσμα να μην ξερω ποιος με πηρε τηλεφωνο, για να μπορω να ακυρωσω την διαδικασια, αν ηθελα ή να ρωτησω διαφορα πραγματα στο μελλον. Το θεωρω απαραδεκτο και θα πρεπει να διορθωθει στο μελλον.

Ζηταω ενα συγνωμη απο την ΗOL, που αδικως την κατηγορησα.
Το μονο που της χρεωνω ειναι οτι δεν με πηραν ποτε τηλεφωνο πισω (10 μερες κρατησε αυτη η ταλαιπωρια), να μου πουν εστω οτι δεν ειναι αυτοι που εκαναν την αιτηση, για να μην τους κυνηγαω συνεχεια.


Ολα καλα λοιπον.

@ ADSLgr.com All rights reserved.