PDA

Επιστροφή στο Forum : σύνδεση conn-x με smc ρούτερ-help!!



ntarkos
07-04-10, 17:00
καλησπέρα!!
Θα ήθελα να με βοηθήσετε να στήσω ένα ρουτερ για να συνδεθώ στο internet.
Προσπάθησα να πάρω την εξυπηρέτηση πελατών αλλά η απάντηση ήταν ότι δέν μπορούν να με βοηθήσουν γιατί δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο ρουτεράκι....
Το ρουτεράκι μου είναι συγκεκριμένα το SMC7904WBRA4.
όποιος ξέρει έστω γενικές ρυθμίσεις ας βοηθήσει.....
60 ευρό έδωσα.. μην πάνε χαμένα.....

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!;)

christhenis
07-04-10, 17:17
Αυτό έχεις; http://www.smc.com/index.cfm?event=viewLargeImage&localeCode=EN_GBR&cid=1&scid=4&pid=1685

ntarkos
07-04-10, 17:32
Ναί αυτό ειναι το ρουτεράκι!!

christhenis
07-04-10, 17:49
Ωραία λοιπόν. Αν και δεν έχω το παρόν router, θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω μέσω ενός manual.

1oν) Μπαίνεις στο 192.168.2.1 από τον Browser σου και στο παραθυράκι που θα σου εμφανιστεί γραφεις Username: admin και password: smcadmin
2ον) Στην σελίδα που θα σου εμφανιστεί πατάς το Setup Wizard και μετα Next.
3ον) Στην επόμενη σελίδα με τίτλο Time zone επιλέγεις το Time zone(Αθήνα αν έχει) και το SNTP το αφήνεις χωρίς τίκ και πατάς Next
4ον) Στην επόμενη σελίδα με τίτλο Wireless Settings στο SSID βάζεις ότι θές(είναι για τα ασύρματα δίκτυα), τα υπόλοιπα τα αφήνεις όπως είναι και πατάς Next
5ον) Στην επόμενη σελίδα με τίτλο ADSL Settings στο country και στο Internet service provider επιλέγεις others στο Protocol PPPoE, Connection type LLC, VPI 8, VCI 35, και στο Username γράφεις αυτό που σου έδωσε o OTE (xxxx@otenet.gr) τέτοια μορφή έχει και κάτω γράφεις τον Κωδικό και μετά πατάς Next
6ον) Στο Sumarry πατάς Finish και είσαι οκ

Ελπίζω να βοήθησα:)

ntarkos
09-04-10, 17:44
100000 Ευχαριστώ!!!!:oneup::oneup::oneup::oneup:
:respekt::respekt::respekt:christhenis είσαι σούπερ!!!:worthy::worthy::worthy:
Αναλυτικός, ταχύτατος και απόλυτα κατανοητός!!!:oneup:
Λύθηκε το πρόβλημά μου!!!
Ευχαριστώ!!!:clap::clap::clap:

@ ADSLgr.com All rights reserved.