PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα με hol νέας σύνδεσης οτι να ναι plz help



Σελίδες : [1] 2

Mikroylis
07-04-10, 23:34
Καλησπέρα παίδες.
Σας παρακολουθώ καιρό αν και σήμερα είπα πως πρέπει τελικά να κάνω εγγραφή γιατι εχω και εγώ μετά τοσα χρόνια πρόβλημα.Ξεκινάω λοιπόν.


Πριν 30 μέρες έκανα αίτηση απο οτε για να παω σε hol double play lite.
Η ενεργοποίηση είχε αρχικά οριστεί για 23-3-2010,
Τελικά έγινε σήμερα όμως.
Τεσπα απο 23-3-2010 άρχισαν τα προβλήματα.
Με ειχε πάρει η hol στα χέρια της φυσικά γιατι απο εκεινη την ημέρα που έμπαινα στο site της κ έδειχνε οτι ήμουν σε πιλοτική λειτουργία και κατι τέτοια.

Τεσπα απο εκείνη την ημέρα ειδα διαφορές στο ιντερνετ οσο άφορα τον συγχρονισμο.

Μετα απο 2-3 μερες ακομα χειρότερα ιντερνετ γιοκ :rofl:


Κάλεσα την hol απο το σταθερό μου της λεω ετσι και ετσι της κοπέλας μου λεει θα το κοιτάξουμε οκ της λεω εγω.ΤΣΟΥΠ να το ίντερνετ ήρθε με το που έκλεισα το τηλέφωνο.
Για να μη πολύλογο το ιδιο έγινε άλλες 2 φόρες εκει κατάλαβα εγω οτι οταν παίρνω τηλέφωνο εχω ίντερνετ δηλαδή συγχρονίζει το ρουτερ.

Αναγκάζομαι ολες αυτες τις μέρες να παίρνω αναπάντητες στο κινητό μου για να συγχρονίσω το ρουτερ μου (2 εχω δοκιμάσει) συγχρονίζει το κλείνω πεφτει ο συγχρονισμός τα βράδια καμια φορά δεν χρειάζεται να πάρω καν τηλ ειναι συγχρονισμένο μονο του.

Αυτα μεχρι εδω παμε στο σήμερα λοιπόν για να μου πείτε και εγω πως να κινηθώ νομικά και ηθικά αλλα πανω απολα να λύσω το πρόβλημα μου.

Καλώ σήμερα αφού μου ήρθε το μήνυμα ενεργοποιήσεις μου και τους ξανα λεω το και το συμβαίνει,μου λεει η κοπελίτσα οτι θα με ενημερώσει ο τεχνικός που θα με καλέσει οκ της λεω.
Μετα απο κανα 20λεπτακι (δεν μπορώ να πω άψογη στην εξυπηρέτηση) με καλει ο τεχνικός,
Μου λεει να ελέγξουμε εξ αποστάσεως διάφορα πράγματα οπως spliter,router κλπ.
Εκανε μέτρηση συγχρονισμού το παλικάρι.

Τεσπα μου λεει οτι εχει πρόβλημα το splitter στην αρχή του λέω οκ έχω και άλλο,δοκιμάζουμε λοιπόν και αυτό.
Φτάνουμε στο τελος του τεστ και βγάζει συμπέρασμα οτι φταίει η πρίζα τηλεφώνου μου και μου ειπε οτι ισως να ειναι παλιά και θα πρέπει να την αντικαταστήσω γιατι μπορεί να εχει χαλάσει.
Του λεω δεν παίζει να έγινε αυτο γιατι ειναι καινούργια και το γεγονός οτι τα προβλήματα μου ξεκινησαν απο τις 23-3-2010 δεν μπορεί να ειναι τυχαίο.
Μου λεει οχι πρέπει να το αλλάξετε οκ του λεω.
Η πρίζα τηλεφώνου παίδες ειναι 2 μηνών μόνο.:respekt:
Στον οτε δεν ειχα κανένα πρόβλημα συγχρονισμού ουτε μείωση ταχύτητας κλπ αντιθέτως όταν την άλλαξε ο τεχνικός ειχε ανεβεί και ολας.

Λοιπόν τα στατιστικά μου τώρα είναι :
Upstream Downstream
Actual Data Rate 757 (Kbps.) 1758 (Kbps.)
Noise Margin 12.0 dB 7.5 dB
Attenuation 26.8 dB 54.3 dB

Και με τον οτε ηταν απο ενα παλιo μου ποστ σε αλλο φόρουμ.
299 (Kbps.) 4 mbps

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ιντερνετ κανονικά δηλαδή πρέπει να παίρνω τηλέφωνο καπου για να ανεβαίνει το noise margin στα 7dB και να συγχρονίζει αλλιώς μου λεει adsl down αυτο το λεω γιατι οταν πέφτει και αλλο το noise margin αποσυνδέετε και μετα ξανα πρέπει να πάρω τηλέφωνο για βρει adsl το ρουτερ.

Παίδες πλζ help αγανάκτησα δηλαδή μονο στον οτε θα παίζω; Δεν γουστάρω να γυρίσω ετσι άδοξα..:nono:

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν.

valen_gr
07-04-10, 23:38
Τι συμβαινει χωρις καθολου τηλεφωνα και φιλτρα/σπλιτερ, μονο με το ρουτερ στην γραμμη>?

Mikroylis
07-04-10, 23:42
Δεν συγχρονίζει καθόλου.
Γενικα το ολο θεμα μου εχει δώσει την εντύπωση οτι κατι εχουν κανει με τα καλώδια αυτοι.
Γιατι ακόμα και στο σταθερό μου οταν καλώ ακούω κατι παράξενους θορύβους.. :(

Vitruvian78
08-04-10, 10:16
Ναι, δεν είναι καθόλου απίθανο ο ΟΤΕ που κάνει την φορητότητα να έχει αλλοιώσει την ποιότητα του βρόχου σου. Αυτό είναι μια πολύ παλιά θεωρία συνομμοσίας από τότε που βγήκανε οι εναλλακτικοί. Δεν γίνεται εκεί που όλα δουλεύουν ρολόϊ στον ΟΤΕ, μόλις μεταβαίνεις σε εναλλακτικό να παρουσιάζονται τα 1500 προβλήματα. Κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί, και τελικά το πόρισμα που είχε βγεί είναι οτι ο ΟΤΕ οταν έκανε τη φορητότητα με συνέδεσε σε αλλο ζεύγος καλωδίων χείριστης ποιότητας. Πρέπει να σου πω οτι τους πήρε πάνω απο μήνα για να βρουνε και να μου λύσουν το πρόβλημα, μετά από άπειρα καθημερινά τηλεφωνήματα στην τεχνική υποστήριξη και δηλώσεων βλάβης. Πρέπει να έχεις πολλή, μα πάρα πολλή υπομονή!!

Dark-Side
08-04-10, 10:27
Είσαι σίγουρος πως κάθε τηλεφωνική συσκευή έχει φιλτράκι και πως στην γραμμή που συνδέετε το router είναι είτε περασμένο splitter με τηλεφωνική συσκευή πάνω είτε το router μόνο του(χωρις splitter,φίλτρα κλπ) απευθείας στην τηλεφωνική μπρίζα;

ariadgr
08-04-10, 12:22
Έχοντας τσεκάρει τα φίλτρα/splitter, στείλε τα στατιστικά στη hol, επισημαίνοντας το πολύ υψηλό attenuation και το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.

Επίσης δε θα έβλαπτε να ζητούσες να γίνει μέτρηση στον κατανεμητή, ώστε να διαπιστωθεί αν το πρόβλημα οφείλεται σην εσωτερική καλωδίωση ή όχι.

Evander
08-04-10, 13:40
Ναι, δεν είναι καθόλου απίθανο ο ΟΤΕ που κάνει την φορητότητα να έχει αλλοιώσει την ποιότητα του βρόχου σου. Αυτό είναι μια πολύ παλιά θεωρία συνομμοσίας από τότε που βγήκανε οι εναλλακτικοί. Δεν γίνεται εκεί που όλα δουλεύουν ρολόϊ στον ΟΤΕ, μόλις μεταβαίνεις σε εναλλακτικό να παρουσιάζονται τα 1500 προβλήματα. Κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί, και τελικά το πόρισμα που είχε βγεί είναι οτι ο ΟΤΕ οταν έκανε τη φορητότητα με συνέδεσε σε αλλο ζεύγος καλωδίων χείριστης ποιότητας.



Αυτό το κάνει δηλαδή ως ''αντίποινα'' επειδή έφυγες από αυτόν...;:hmm:

medousa
08-04-10, 15:29
Πολυ πιθανον να ειναι προβλημα της εσωτερικης σου. Ο ΟΤΕ δινει μεγαλυτερη ταση στα κυκλωματα του και αν υπαρχει ηδη προβλημα στην εσωτερικη, ξεπερνιεται λογο υψηλης τασης.

Mikroylis
08-04-10, 16:10
Παιδιά ήμαρτον η συνδεσμολογία ειναι η ιδια και γνωρίζω έστω απο αυτα τα απλα πράγματα πως γίνονται ρουτερ Υ και φίλτρα ;)
Απο χθες λοιπον στις 2 το βράδυ μεχρι σήμερα εχει παραμείνει ανοιχτό το adsl χωρις να χρειάζεται να εχω ανοιχτό το τηλέφωνο μου.
Τα specs ειναι αυτα, http://img15.imageshack.us/i/x8es.jpg/http://img15.imageshack.us/i/x8es.jpg/
Ανέβηκε το Noise Margin ευτυχώς.
Αλλα και ο θορυβος μου ειναι αρκετά παραπάνω αποτι με τον Οτε.
Θα δω πως θα παει σήμερα να εχω ίντερνετ βασικά χωρίς προβλήματα και μετα θα τους πω και για την ταχύτητα :whistle:

Οσο για τον οτε καλα κάνει αφου μπορει το πρόβλημα ειναι οι εταιρίες που υπόσχονται πράγματα που δεν μπορούν.
Δηλαδή δεν θα δεχτω προσωπικά απο τα 4 mbps που έπιανα να πέσω και αλλο κάτω δεν ειναι 24 ειναι 4 τα ατοιμα και με 1,6 αν παραμείνω θα τρελαθώ.
2010 και ακομα τα ιδια πράγματα συμβαίνουν τουλάχιστον ειναι καλύτερα απο το 2007-8 που τοτε ουτε τηλέφωνο δεν μπορούσαν να βάλουν.

Ευχαριστώ παιδια θα ενημερώσω για οποία νεα προκύψουν.:oneup:

bilirius
08-04-10, 20:03
Ελλαδαρααααααα!

Vitruvian78
08-04-10, 21:26
Πάντααααααααααααα και που είσαι ακόμα!!! Τωρα να δεις το χάος που θα επικρατήσει απο εδώ και στο εξής!!

mondeo
08-04-10, 21:53
@Mikroylis:
Η γραμμή σου είναι νέα και κάποια προβλήματα στην αρχή είναι αναμενόμενα.
Κάνε λίγο υπομονή,κοίταξε που θα σταθεροποιηθεί η γραμμή σου και μετά βλέπουμε.

Mikroylis
08-04-10, 22:06
Σήμερα πάει αρκετά καλά δεν μπορώ να πω θα τους πάρω βεβαία ξανά αύριο γιατί εχω προβλήματα με το online game HoN δεν εχει απαιτήσεις πολλές.
Και βεβαία με το download και τις ταχύτητες που μου δίνουν θα δω ισως να φταίει και οτι με μου ανέβασαν το upload σε σχέση με του οτε πραγμα που μπουκώνει η γραμμή στο download και γιαυτό ίσως να εχω χαμηλή ταχύτητα.

Μακάρι παιδιά να λήθη η κατάσταση γιατι μου αρέσει σαν εταιρία :p

Vitruvian78
08-04-10, 22:22
Σήμερα πάει αρκετά καλά δεν μπορώ να πω θα τους πάρω βεβαία ξανά αύριο γιατί εχω προβλήματα με το online game HoN δεν εχει απαιτήσεις πολλές.
Και βεβαία με το download και τις ταχύτητες που μου δίνουν θα δω ισως να φταίει και οτι με μου ανέβασαν το upload σε σχέση με του οτε πραγμα που μπουκώνει η γραμμή στο download και γιαυτό ίσως να εχω χαμηλή ταχύτητα.

Μακάρι παιδιά να λήθη η κατάσταση γιατι μου αρέσει σαν εταιρία :p

Tί σου αρέσει ακριβώς;; Το ροζ χρωματάκι;;; χαχαχα :p Εμένα να σου πω μου αρέσει ο ΟΤΕ πιο πολύ απ' όλους, αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου οι τιμές του!

mondeo
08-04-10, 22:29
Σήμερα πάει αρκετά καλά δεν μπορώ να πω θα τους πάρω βεβαία ξανά αύριο γιατί εχω προβλήματα με το online game HoN δεν εχει απαιτήσεις πολλές.
Και βεβαία με το download και τις ταχύτητες που μου δίνουν θα δω ισως να φταίει και οτι με μου ανέβασαν το upload σε σχέση με του οτε πραγμα που μπουκώνει η γραμμή στο download και γιαυτό ίσως να εχω χαμηλή ταχύτητα.
Μακάρι παιδιά να λυθεί η κατάσταση γιατι μου αρέσει σαν εταιρία :p

Χμμμμμ υποψιάζομαι ότι σε έβαλαν σε ADSL ή ADSL2.
Ανέβασε μία εικόνα από το status του Netfster.

Mikroylis
08-04-10, 22:36
Ναι χαχα και η συσκευασία του ρουτερ LOL
Λοιπον μολις με πήρε ενας κύριος απο την hol και με ρώτησε τι πρόβλημα εχω του ειπα τι συμβει αυτες τις μερες και μου ειπε να κανω reset και θα με ξανα παρει σε λιγο.

Με ξανά πήρε τώρα πριν προλάβω να ποστάρω και μου ειπε οτι ειμαι μακριά απο το βροχο στα 2500 μετρά και κάτι και οτι να συνηθίσω στην ιδέα των 2 mbps εντωμεταξύ του ειπα για το upload και μου λεει δεν γίνεται να χαμηλωση.
Απο την αλλη στον πΟΤΕ δεν ειχα τέτοια ταχύτητα ρε παιδιά άγγιζα τα 4 χαλαρά δηλαδή τωρα τι;
:hmm:

arial
08-04-10, 22:37
Tί σου αρέσει ακριβώς;; Το ροζ χρωματάκι;;; χαχαχα :p Εμένα να σου πω μου αρέσει ο ΟΤΕ πιο πολύ απ' όλους, αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου οι τιμές του!

Tι εχει το ροζακι? Μια χαρα χρωματακι ειναι.. και το αγαπημενο μου :p

Mikroylis
08-04-10, 22:39
http://img64.imageshack.us/i/screenshotkc.png/

mondeo
08-04-10, 22:42
Ανέβασέ μας τα στατιστιικά από την καρτέλα Status του Netfaster.
Οχι το ADSL Status.
Το Status στο τέλος.

........Auto merged post: mondeo πρόσθεσε 3 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Tι εχει το ροζακι? Μια χαρα χρωματακι ειναι.. και το αγαπημενο μου :p

Γυναίκες:whistle:

Vitruvian78
08-04-10, 22:45
Βλέπω ένα 53 στο attenuation το οποίο σημαίνει οτι όντως είσαι αρκετά μακρυά......βέβαια δεν ξέρω αν αυτό πράγματι δικαιολογεί τα 2.....παίζει να ειναι και η γραμμή σου εντελώς χάλια....εγώ θα σου έλεγα να επιμείνεις λίγο και να τους το λες οτι στον ΟΤΕ ήσουν στα 4 και τώρα πως γίνεται να έχεις πέσει στο μισό...

Mikroylis
08-04-10, 22:46
http://img64.imageshack.us/i/screenshot1h.png/

........Auto merged post: Mikroylis πρόσθεσε 0 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Στον οτε ειχα 45-48

mondeo
08-04-10, 22:49
Μάλιστα.
Σε ADSL2+ είσαι.
Άρα το πιθανότερο είναι αυτό που είπε ο Vitruvian:Έδωσαν τον δικό σου καλό βρόχο σε δικό τους πελάτη και σου φόρτωσαν την παλιατζούρα.
Μόνο με συνδυαστικο βλέπω να βγάζεις άκρη.
Πρήξε τους να σου το φτιάξουν.

Mikroylis
08-04-10, 22:57
Συνδυαστικό;
Τι να τους πω; Ο τυπος μου ειπε δεν μπορεί να κάνει τιποτα...
Να δηλώνω βλαβη αλλά τι βλάβη;

mondeo
08-04-10, 23:01
Να παίρνεις τηλέφωνο καθημερινά και να τους λες την ταχύτητα που είχες στον πΟΤΕ.Να απειλείς με διακοπή και καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τον Συνήγορο του Πολίτη.
Με δυό λόγια να τους τα κάνεις......τσουρέκια μέχρι να σου το φτιάξουν:p.

Mikroylis
08-04-10, 23:16
χαχαχα καλα κατσε απο βδομάδα θα ξεκινήσω οχι τίποτα αλλο να δω πως θα πάει και μόνο του 2η μερα είναι..

........Auto merged post: Mikroylis πρόσθεσε 13 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

btw σε περίπτωση που θελήσω να φύγω και να γυρίσω πισω στον οτε τι κανω;πρεπει να πληρώσω το "πρόστιμο";
Δηλαδή στη περιπτωση που δεν με καλύψουν οι υπηρεσίες τους τι κανω;
Α και κατι αλλο πέρα του 13844 που μπορώ να πάρω για να μιλήσω με υπεύθυνο;

Vitruvian78
08-04-10, 23:44
χαχαχα καλα κατσε απο βδομάδα θα ξεκινήσω οχι τίποτα αλλο να δω πως θα πάει και μόνο του 2η μερα είναι..

........Auto merged post: Mikroylis πρόσθεσε 13 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

btw σε περίπτωση που θελήσω να φύγω και να γυρίσω πισω στον οτε τι κανω;πρεπει να πληρώσω το "πρόστιμο";
Δηλαδή στη περιπτωση που δεν με καλύψουν οι υπηρεσίες τους τι κανω;
Α και κατι αλλο πέρα του 13844 που μπορώ να πάρω για να μιλήσω με υπεύθυνο;

Μόνο στο 13844 δυστυχώς! Μπορείς να στείλεις κάποιο φαξ στο τμήμα διακοπών, περιγράφοντας οτι μας έχεις πει εδώ και ζήτα να κοιτάξουν την γραμμή σου λίγο παραπάνω και οτι αν δεν το κάνουν οτι προτιμάς να γυρίσεις πίσω στον ΟΤΕ.

Για να γυρίσεις πίσω στον ΟΤΕ δεν είναι τίποτα, θα χαρεί πολύ ο ΟΤΕ να σε έχει πάλι πίσω, μέσα σε 10 μέρες το αργοτερο θα σε έχει πάρει πίσω....πάρε στο 134 και θα σου τα πούνε ολα......απλα θα πρέπει να πληρώσεις €32 για την επιστροφή, και αν τελικώς αποφασισεις να φύγεις απο τη hol ή πληρώνεις €70 διακοπή ή έπειτα απο χοντρη καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ, η hol αναγνωρίσει αδυναμία παροχής καλύτερων υπηρεσιών και δεν σου χρεώσει τίποτα. Η γνώμη μου είναι να τους πρίξεις όσο μπορείς με καθημερινά παράπονα οτι το ιντερνετ ειναι πολύ αργό και οτι δεν εισαι καθόλου ευχαριστημένος, κάνε τον τρελλό οτι δεν καταλαβαινεις τί εννοουνε με το θέμα απόστασης, οτι στον ΟΤΕ είχες καμπάνα γραμμή και γενικά κάνε τους (ειτε παρακαλώντας τους, είτε βρίζοντας τους) να κοιτάξουν παραπανω τη γραμμή σου. Γενικά δεν έχεις να χάσεις κάτι.....προσπάθησε! Πες μας τί αποφάσισες και τι απέγινε τελικα! ;)

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 4 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεπιπτόντως κι εγώ είχα πολλά προβλήματα οταν με πρωτοσυνδέσανε, έπαιρνα στην αρχή και ήμασταν με το σεις και με το σας, και σε 2 εργάσιμες ημέρες θα είνα όλα εντάξει, οι δύο εργάσιμες ημέρες περνούσανε η μια μετά την άλλη και καμιά βελτίωση δεν έβλεπα, η υπομονή εξαντλουνταν.......και κάποια μέρα έγινε το απίστευτο μπαμ........πρέπει να με άκουσε όλοι η γειτονιά!! Τους σκυλοέβρισα όσο δεν παιρνει......και το ίδιο απόγευμα ως δια μαγείας όλα άψογα. Βλέπεις στην Ελλάδα για να σε εξυπηρετήσουνε πρέπει να τους μιλάς στη μαλλιαρή, αλλίως δεν χαμπαριάζουν!

Mikroylis
09-04-10, 00:10
Vitruvian78 σε ευχαριστώ για το μεγάλο σου ποστ τα εχω λαβει σοβαρά υπόψιν ολα όσα μου ειπες.
Επειδη θελω να αραξω λίγο και θα ξεκινήσω απο Δευτερα με το καλο αν δεν εχει βελτιωθεί η κατάσταση μου.

Σίγουρα την μπιπ την έκανε ο οτε με το καλωδιακή του αλλα αυτό δεν σημαίνει τίποτα για μένα εγω απο χθες την hol πληρώνω και απο αυτη θα απαιτήσω τα δικαιώματα μου.
ΕΕΤΤ @@ συνήθως κάνει ειχα κάνει καταγγελία παλια στην ON telecoms γιατί ηταν OFF αλλα δεν έκανε τίποτα απλα μου έστειλε την απάντηση τις on μετά απο ενα μηνα.
Συνήγορος του καταναλωτή λέτε να βοηθήσει μόνο και μονο στο άκουσμα του;;; ή μπα;

Aias
09-04-10, 00:40
Μόνο στο 13844 δυστυχώς! Μπορείς να στείλεις κάποιο φαξ στο τμήμα διακοπών, περιγράφοντας οτι μας έχεις πει εδώ και ζήτα να κοιτάξουν την γραμμή σου λίγο παραπάνω και οτι αν δεν το κάνουν οτι προτιμάς να γυρίσεις πίσω στον ΟΤΕ.

Για να γυρίσεις πίσω στον ΟΤΕ δεν είναι τίποτα, θα χαρεί πολύ ο ΟΤΕ να σε έχει πάλι πίσω, μέσα σε 10 μέρες το αργοτερο θα σε έχει πάρει πίσω....πάρε στο 134 και θα σου τα πούνε ολα......απλα θα πρέπει να πληρώσεις €32 για την επιστροφή, και αν τελικώς αποφασισεις να φύγεις απο τη hol ή πληρώνεις €70 διακοπή ή έπειτα απο χοντρη καταγγελία σου στην ΕΕΤΤ, η hol αναγνωρίσει αδυναμία παροχής καλύτερων υπηρεσιών και δεν σου χρεώσει τίποτα. Η γνώμη μου είναι να τους πρίξεις όσο μπορείς με καθημερινά παράπονα οτι το ιντερνετ ειναι πολύ αργό και οτι δεν εισαι καθόλου ευχαριστημένος, κάνε τον τρελλό οτι δεν καταλαβαινεις τί εννοουνε με το θέμα απόστασης, οτι στον ΟΤΕ είχες καμπάνα γραμμή και γενικά κάνε τους (ειτε παρακαλώντας τους, είτε βρίζοντας τους) να κοιτάξουν παραπανω τη γραμμή σου. Γενικά δεν έχεις να χάσεις κάτι.....προσπάθησε! Πες μας τί αποφάσισες και τι απέγινε τελικα! ;)

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 4 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παρεπιπτόντως κι εγώ είχα πολλά προβλήματα οταν με πρωτοσυνδέσανε, έπαιρνα στην αρχή και ήμασταν με το σεις και με το σας, και σε 2 εργάσιμες ημέρες θα είνα όλα εντάξει, οι δύο εργάσιμες ημέρες περνούσανε η μια μετά την άλλη και καμιά βελτίωση δεν έβλεπα, η υπομονή εξαντλουνταν.......και κάποια μέρα έγινε το απίστευτο μπαμ........πρέπει να με άκουσε όλοι η γειτονιά!! Τους σκυλοέβρισα όσο δεν παιρνει......και το ίδιο απόγευμα ως δια μαγείας όλα άψογα. Βλέπεις στην Ελλάδα για να σε εξυπηρετήσουνε πρέπει να τους μιλάς στη μαλλιαρή, αλλίως δεν χαμπαριάζουν!


Εσυ αφεντικο εισαι στην δουλεια σου?Απλα ρωταω γιατι οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειμαστε.

Vitruvian78
09-04-10, 10:17
Εσυ αφεντικο εισαι στην δουλεια σου?Απλα ρωταω γιατι οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειμαστε.

Έχει κάποιο νόημα η παρεμβασή σου;; Έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο ώστε ο φίλος εδώ να διεκδικίσει την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτιση;; Ή απλά θέλεις να μου κάνεις θεογνωσία;; Δεν θα μπω σε διένεξη. Ο καθένας όπως μπορεί διεκδικεί το δικαιωμά του σε σωστές υπηρεσίες.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 65 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Vitruvian78 σε ευχαριστώ για το μεγάλο σου ποστ τα εχω λαβει σοβαρά υπόψιν ολα όσα μου ειπες.
Επειδη θελω να αραξω λίγο και θα ξεκινήσω απο Δευτερα με το καλο αν δεν εχει βελτιωθεί η κατάσταση μου.

Σίγουρα την μπιπ την έκανε ο οτε με το καλωδιακή του αλλα αυτό δεν σημαίνει τίποτα για μένα εγω απο χθες την hol πληρώνω και απο αυτη θα απαιτήσω τα δικαιώματα μου.
ΕΕΤΤ @@ συνήθως κάνει ειχα κάνει καταγγελία παλια στην ON telecoms γιατί ηταν OFF αλλα δεν έκανε τίποτα απλα μου έστειλε την απάντηση τις on μετά απο ενα μηνα.
Συνήγορος του καταναλωτή λέτε να βοηθήσει μόνο και μονο στο άκουσμα του;;; ή μπα;

Έχεις δίκιο, όμως με μια προσφυγή στη ΕΕΤΤ και στο Συνηγορο του Πολιτη που λες, με παράλληλη κοινοποίηση και στην ίδια την εταρεία μπορείς να αποδεσμευτείς (εφόσον προκύπτει οτι η εταιρεία δεν μπορεί πράγματι να σου προσφέρει αυτό για το οποίο έχει δεσμευτεί) και να πας σε οποιοδήποτε άλλο πάροχο επιλέξεις χωρίς να πληρώσεις τέλος πρόωρης απενεργοποίησης της υπηρεσίας

Seitman
09-04-10, 10:35
Εσυ αφεντικο εισαι στην δουλεια σου?Απλα ρωταω γιατι οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειμαστε.

Όντως "άκυρο"... και τελείως :offtopic:

Aias
09-04-10, 11:05
Ασχετο δεν ειναι καθολου γιατι το να πας να φωναζεις σε καποιον που κανει καλα η κακα την δουλεια του ειναι τουλαχιστον καφριλα.Και το λεω επειδη στον ιδιωτικο τομεα δουλευουμε οι περισσοτεροι και λιγο πολυ βιωνουμε τετοιες συμπεριφορες.
Για αυτο υπαρχουν οι διαφοροι μηχανισμου προστασιας του πολιτη για να απευθυνεσαι σε αυτους

Vitruvian78
09-04-10, 11:13
Ασχετο δεν ειναι καθολου γιατι το να πας να φωναζεις σε καποιον που κανει καλα η κακα την δουλεια του ειναι τουλαχιστον καφριλα.Και το λεω επειδη στον ιδιωτικο τομεα δουλευουμε οι περισσοτεροι και λιγο πολυ βιωνουμε τετοιες συμπεριφορες.
Για αυτο υπαρχουν οι διαφοροι μηχανισμου προστασιας του πολιτη για να απευθυνεσαι σε αυτους

Με τον ωχαδερφισμό που δέρνει αυτή τη χώρα και την ανευθυνότητα που καθενός που ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλο, ο κόσμος καταφεύγει στην καφρίλα που λες κι εσύ. Ας φροντίζουν όλοι να κάνουν αυτό που πρέπει χωρίς να φτάνει ο άλλος να γίνεται κάφρος για να εξυπηρετηθεί!! Δεν κατάλαβα δηλαδή, θα πρέπει να ανέχεσαι την ανεπάρκεια του κάθε υπαλλήλου από τη στιγμή που πληρώνεις στο ακέραιο κάθε μήνα για μια υπηρεσία;; Και για ποιό μηχανισμό μιλάς;;; Εφόσον και ο φίλος εδώ προηγουμένως είπε οτι και σε μηχανισμούς που καταφεύγουμε, τί γίνεται τελικά;;; Απολύτως τίποτα! Ή θα αλλάξουμε σ' αυτή τη χώρα ή θα βουλίάξουμε εντελώς!

Dark-Side
09-04-10, 11:17
Με τον ωχαδερφισμό που δέρνει αυτή τη χώρα και την ανευθυνότητα που καθενός που ο ένας πετάει το μπαλάκι στον άλλο, ο κόσμος καταφεύγει στην καφρίλα που λες κι εσύ. Ας φροντίζουν όλοι να κάνουν αυτό που πρέπει χωρίς να φτάνει ο άλλος να γίνεται κάφρος για να εξυπηρετηθεί!! Δεν κατάλαβα δηλαδή, θα πρέπει να ανέχεσαι την ανεπάρκεια του κάθε υπαλλήλου από τη στιγμή που πληρώνεις στο ακέραιο κάθε μήνα για μια υπηρεσία;; Και για ποιό μηχανισμό μιλάς;;; Εφόσον και ο φίλος εδώ προηγουμένως είπε οτι και σε μηχανισμούς που καταφεύγουμε, τί γίνεται τελικά;;; Απολύτως τίποτα! Ή θα αλλάξουμε σ' αυτή τη χώρα ή θα βουλίάξουμε εντελώς!


Παιδιά έχετε βγει πολύ offtopic, καλύτερα να το κλείσετε το θεματάκι εδώ και να βοηθήσουμε το παλικάρι που θέλει βοήθεια ;)

Vitruvian78
09-04-10, 13:29
Μα αυτό κάνουμε! Του είπα πως να κινηθεί σε περίπτωση που η hol του πει οτι τόσο σηκώνει η γραμμή του και όχι παραπάνω, ενώ ο ίδιος γνωρίζει οτι μπορεί κάτι παραπάνω.

skiouras
09-04-10, 14:44
Φίλε Mikroylis εμφανίζεσαι με downstream attenuation 53 οπότε υπάρχουν 3 τινά:
1. Είσαι πολύ μακρυά από το κέντρο > 4 Km οπότε είναι δύσκολο να πιάσεις καλές ταχύτητες
2. Υπάρχει πρόβλημα στο χαλκό σου πέρα από το δικό σου σημείο (κατανεμητής του σπιτιού)
3. Υπάρχει πρόβλημα στο χώρο σου.

Για να αποκλείσεις το 3 πρέπει να ζητήσεις να σου κάνουν μέτρηση στον κατανεμητή αλλά να είσαι κι εσύ μπροστά!!!!! Εκεί θα δείς πόσο πάει η γραμμή. Εναλλακτικά μπορείς να συνδέσεις το ρούτερ σου στη ρεγκλέτα του κατανεμητή σου (προσοχή στη ρεγκλέτα και όχι στο καλώδιο που φεύγει από τη ρεγκλέτα) και να δεις τα στατιστικά σου.

Αν δεις καλύτερα στατιστικά τότε κάπου από τον κατανεμητή έως την πρίζα σου υπάρχει θέμα που πρέπει να το λύσεις μόνος σου σε συνεργασία με κάποιον ηλεκτρολόγο.

Διάβασε κι εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2980383&postcount=25

Mikroylis
09-04-10, 18:36
Tι να λεμε ρε παίδες πάλι τα ιδια σήμερα πρέπει να εχω ανοιχτό το ακουστικό για να συνδεθεί τους πήρα τηλ μου λεει κοιτάξτε τωρα αν έχετε ίντερνετ του λέω τωρα εχω μου λεει υπήρξε κάποιο πρόβλημα στην περιοχή σας και αποκαταστάθηκε.
Καλα Δευτέρα αρχίζω τα καντήλια και βέβαια τις οποίες κινήσεις μου για να ξανά παω στον οτε.
Εμ σορρυ και ολας αλλα πολύ ασχολήθηκα πληρώνουμε και συνδρομές στο ίντερνετ και δεν μπορούμε να κάνουμε και τι δουλειά μας rapidshare,hosting,xbox live κλπ ελεος.
Μπορώ να ζητήσω να μου πιστωθούν αυτές οι μέρες που εχω χάσει απο αυτά τζαμπα μέρες;
Μεσώ εεττ κλπ;

Vitruvian78
09-04-10, 20:39
Εσύ κάνε εγγράφως τα παράπονά σου στην εταιρεία και στην ΕΕΤΤ και απο κει και πέρα αυτοί θα φροντίσουν να κάνουν τις ανάλογες πιστώσεις.

guzel
09-04-10, 20:55
Ναι, δεν είναι καθόλου απίθανο ο ΟΤΕ που κάνει την φορητότητα να έχει αλλοιώσει την ποιότητα του βρόχου σου. Αυτό είναι μια πολύ παλιά θεωρία συνομμοσίας από τότε που βγήκανε οι εναλλακτικοί. Δεν γίνεται εκεί που όλα δουλεύουν ρολόϊ στον ΟΤΕ, μόλις μεταβαίνεις σε εναλλακτικό να παρουσιάζονται τα 1500 προβλήματα. Κι εμένα κάτι παρόμοιο μου είχε συμβεί, και τελικά το πόρισμα που είχε βγεί είναι οτι ο ΟΤΕ οταν έκανε τη φορητότητα με συνέδεσε σε αλλο ζεύγος καλωδίων χείριστης ποιότητας. Πρέπει να σου πω οτι τους πήρε πάνω απο μήνα για να βρουνε και να μου λύσουν το πρόβλημα, μετά από άπειρα καθημερινά τηλεφωνήματα στην τεχνική υποστήριξη και δηλώσεων βλάβης. Πρέπει να έχεις πολλή, μα πάρα πολλή υπομονή!!


Πάντααααααααααααα και που είσαι ακόμα!!! Τωρα να δεις το χάος που θα επικρατήσει απο εδώ και στο εξής!!


Tί σου αρέσει ακριβώς;; Το ροζ χρωματάκι;;; χαχαχα :p Εμένα να σου πω μου αρέσει ο ΟΤΕ πιο πολύ απ' όλους, αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου μα καθόλου οι τιμές του!




Παρεπιπτόντως κι εγώ είχα πολλά προβλήματα οταν με πρωτοσυνδέσανε, έπαιρνα στην αρχή και ήμασταν με το σεις και με το σας, και σε 2 εργάσιμες ημέρες θα είνα όλα εντάξει, οι δύο εργάσιμες ημέρες περνούσανε η μια μετά την άλλη και καμιά βελτίωση δεν έβλεπα, η υπομονή εξαντλουνταν.......και κάποια μέρα έγινε το απίστευτο μπαμ........πρέπει να με άκουσε όλοι η γειτονιά!! Τους σκυλοέβρισα όσο δεν παιρνει......και το ίδιο απόγευμα ως δια μαγείας όλα άψογα. Βλέπεις στην Ελλάδα για να σε εξυπηρετήσουνε πρέπει να τους μιλάς στη μαλλιαρή, αλλίως δεν χαμπαριάζουν!

είσαι γεννημένος για τηλεοπτικό παράθυρο θαρρώ.. χαραμίζεσαι :whistle:

Mikroylis
09-04-10, 20:56
Οκ για την εεττ στη hol που θα τις τα στειλω; μεσω email ετσι;

arial
09-04-10, 20:58
Οκ για την εεττ στη hol που θα τις τα στειλω; μεσω email ετσι;

Aπο εδω ...

http://www.services.eett.gr/kataggelia/tel.do

guzel
09-04-10, 21:03
Οκ για την εεττ στη hol που θα τις τα στειλω; μεσω email ετσι;

άδικα χάνεις τον χρόνο σου

Vitruvian78
09-04-10, 21:11
είσαι γεννημένος για τηλεοπτικό παράθυρο θαρρώ.. χαραμίζεσαι :whistle:

Kι εσύ γεννημένος για τις διαφημίσεις της hol όπως αυτή:

http://www.youtube.com/watch?v=ELGOl-nrhXQ

;):lol:

guzel
09-04-10, 21:18
Kι εσύ γεννημένος για τις διαφημίσεις της hol όπως αυτή:

http://www.youtube.com/watch?v=ELGOl-nrhXQ

;):lol:

γελάσαμε πάλι :p κάτι καλύτερο ?

Vitruvian78
09-04-10, 21:22
guzel μου, τί θέλεις; Πές μου τί;;; Αφου το ξέρουμε πια πόσο τυφλός οπαδός της hol είσαι! ;) Εγώ για πιο λόγο είμαι για τηλεοπτικά παράθυρα, επειδή λέω την άποψη μου ή επειδή αυτά που λέω δεν συμφέρουν την hol σου???:oops: Έλα ξεκόλα!

arial
09-04-10, 21:24
Σταματηστε να μαλωνετε, δεν βοηθατε ετσι :)

Vitruvian78
09-04-10, 21:27
Δεν μαλώνουμε, πού το είδες;;; Εγώ με τον guzelάκο;; Ποτέ, δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι!:)

arial
09-04-10, 21:28
A ετσι μου φανηκε τοτε :p

guzel
09-04-10, 21:30
guzel μου, τί θέλεις; Πές μου τί;;; Αφου το ξέρουμε πια πόσο τυφλός οπαδός της hol είσαι! ;) Εγώ για πιο λόγο είμαι για τηλεοπτικά παράθυρα, επειδή λέω την άποψη μου ή επειδή αυτά που λέω δεν συμφέρουν την hol σου???:oops: Έλα ξεκόλα!

α) δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, μίλα καλύτερα
β)δεν είναι ομάδα η χολ για να είμαι οπαδός. πάντως είμαι Ολυμπιακός
γ)έχεις προκαταλήψεις,αρνητισμό ,επίσης σου αρέσει η γενίκευση και η ισοπέδωση. γι αυτό σου λέω παρααααθυρο ;)

δεν οφελει πουθενα ο διαξυφισμος μας.. οποτε οπως σβηστουν το συνολο των μηνυματων μου στο συγκεκριμενο thread.thx

Mikroylis
09-04-10, 21:40
μετα απο 2 τηλέφωνα σημερα του ειπα το και το του ειπα για βρόχο κλπ και οτι ίσως να φυγω κλο και οτι έχει ανέβει ο θόρυβος κλπ και οριστε το αποτέλεσμα.
http://img25.imageshack.us/i/80316375.png/

http://img25.imageshack.us/i/80316375.png/
Αν μεινει ετσι χωρις αποσυνδέσεις και προβλήματα εχω σκοπό να κάτσω στη hol αν ομως εχω προβλήματα και εκει αντε γεια.
Μου εριξε το θόρυβο ο τύπος τωρα το πως δεν ξερω..
Κατι αλλο επειδη μενω σε μονοκατοικία δικο μου το σπιτι στις εσωτερικές μπορώ να περάσω οπτική ινα;Αν ναι ποσο θα πάει πάνω κατω μαζι με τα εργασιακά;

Vitruvian78
09-04-10, 21:46
1) Να γνςριστούμε λοιπόν!! Μα πώς σου μιλάω δηλαδή;;!! Εσύ με αποκάλεσες τηλεοπτικό παράθυρο
2) Υπάρχει "οπαδισμός" όσον αφορά τους παρόχους μέσα σε αυτό το φόρουμ απο κάποιους κι εσύ συγκεκριμένα, συμπεριφέρεσαι κατά αυτο τον τρόπο (πιστεύω οτι αν κάποιος δει τα μηνύματά σου αυτό θα διαπιστώσει). Μην το αρνηθείς γιατί θα διαψευσθείς! :p Κι εγώ Ολυμπιακός είμαι αλλά όχι και τόσο φανατικός. Κι εγώ hol έχω και μπορώ να κρίνω τις υπηρεσίες της.
3) Τί προκατάληψη έχω δηλαδή;; Ίσα ίσα που υποστήριξα οτι η hol πέφτει συχνα θύμα του ΟΤΕ στις φορητότητες που κάνει.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 4 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


α) δεν σε ξέρω δεν με ξέρεις, μίλα καλύτερα
β)δεν είναι ομάδα η χολ για να είμαι οπαδός. πάντως είμαι Ολυμπιακός
γ)έχεις προκαταλήψεις,αρνητισμό ,επίσης σου αρέσει η γενίκευση και η ισοπέδωση. γι αυτό σου λέω παρααααθυρο ;)

δεν οφελει πουθενα ο διαξυφισμος μας.. οποτε οπως σβηστουν το συνολο των μηνυματων μου στο συγκεκριμενο thread.thx

Δεν υπάρχει διαμάχη! ;) Απλά σε πειράξα κι εγώ για το αιχμηρό σχολιάκι! :p;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.