PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με conn-x.Tην Βοήθεια σας!!!



panbio
08-04-10, 12:29
Καταρχήν καλησπέρα σε όλους..

Πριν από 1 μήνα περίπου έκανα αίτηση για σύνδεση τηλεφωνικλή στον ΟΤΕ και για connex 24mbps.
Aφού η γραμμή μου συνδέθηκε μετά από καποιες μέρες πέραν του ότι είχα πρόβλημα με συνακροάσεις από το τηλέφωνο μου το connex πραγματικά σερνόταν. Αφου στην αρχή δεν συγχρόνιζε καθόλου επικοινωνησα με την τεχνικη υποστηριξη και μου είπαν ότι η γραμμή μου είναι άθλια και ότι μόνο μέχρι 2mbps μπορεί να σηκώσει, αφόυ κάτι έκαναν τελικά το router μου κλειδωσε στα 1.6 mbps με συνεχείς φυσικά αποσυνδέσεις.....

Τελικά μετά απο καποιες μέρες επιτελους κατάφεραν να στειλουν σημερα ενα τεχνικο για το τηλεφωνο....ο τεχνικός κοιταξε το προβλημα για την συνακροαση και ειδε οτι στην πολυκατοικια μου ειναι ολα μια χαρα...μετα τσεκαρε στο καφαου και μου είπε οτι τελικα με εβαλε σε αλλη γραμμη γιατι εντοπισε εκει το προβλημα με τις συνακροασεις....
Μου είπε επισης οτι πλεον θα έχω και καλυτερο ιντερνετ....

Βέβαια συνεχιζω να συγχρονιζω στα 2mbps:

http://i62.servimg.com/u/f62/12/22/54/57/eikona10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=172&u=12225457)

Τελικά μπορω να έχω πάνω από 2mbps??
Nα το δηλωσω και αυτό σαν βλαβη??

edit: το router μου είναι ενα belkin F6D4630

baskon
08-04-10, 12:40
Αποτι σε βλεπω για 8αρα είσαι οριακα...Ισως να πιασεις και 7.5-8 Mbps παντως με λιγους αποσυγχρονισμους..
Μπορεις να το δοκιμασεις ..Ενα τηλ στο 134 και ζητας αλλαγη ταχυτητας...Το καλο ειναι οτι έχεις sn margin 27 db οποτε θα πλησιασεις τα 8 Mbps..Η αποσταση(attenuation) ειναι λιγο χαλια..
Και αν εχεις αποσυγχρονισμους ενα τηλ στις βλαβες..Μπορουν να σου αλλαξουν προφιλ για πιο σταθερη γραμμη αν εχεις προβλημα

antonis556
09-04-10, 13:52
Για 24 παρα πολυ δυσκολο , αλλα οπως λεει και ο φιλος baskon για 8 παιζεται (7,7.5Mbps) ...

baskon
09-04-10, 13:59
Επειδη εκανα αντιστοιχη αναβαθμιση προσφατα σε φιλο ειναι σιγουρο αυτο που ειπα...
Ο φιλος μου ειχε παρομοια χαρακτηριστικα (att 40,snr 31) και πιανει την 8αρα ευκολα με snr 8-13...
Εσυ επειδη είχες λιγο μεγαλυτερο attenuation+χαμηλοτερο snr σε βλεπω να πιανεις πολυ δυσκολα 8αρα...Αλλά γύρω στα 7-7.5 μαλλον..
Φυσικά παιζουν και αλλα ρολο..Ειναι σταθερο το snr στη διαρκεια της ημερας?Τα στατιστικά που μας εδωσες είναι με adsl2+ ή με g.dmt?
Όπως και να εχει αφου δεν υπαρχει κανενας περιορισμος στο ποτε αλλαζεις ταχυτητα (εκτος αν εχεις double play) μπορεις νας κανεις τη δοκιμη σου για 5 μερες και βλεπεις..

panbio
10-04-10, 00:50
Eιχα βαλει τηλεφωνα αστικα υπεραστικα και 24αρα με 57 euro νομιζω περιπου..Με πηραν τηλεφωνο και μ ου το αλλαχανε 8αρα με connx tv στα ιδια λεφτα...

Η συνδεση μου ειναι ειναι adsl2+..Μου αλλαξανε αποτι φαινεται προφιλ. και πλεον κλειδωσε το router στα 8 με snr: 15...

Κατεβαζω με 800kb σταθερα συνεχεια ολες τις ωρες...Απο ftp βεβαια που εκανα ενα τεστ να κτεβασω για να δω τι λεει σταθεροποιηθηκε στα 7-7.5....

Τι να πω ειχα συνηθισει (πριν μετακομισω) σε fothnet με ταχυτητες 18+ οπου κατεβαζα τρελα και τωρα ξενερωσα...Παλι καλα που δεν εμεινε αυτο το τραγικο 1.6mbps τοτε πραγματικα θα την εκοβα τελειως την συνδεση (κοροιδια)...Τι να κανουμε ΟΤΕ ειναι με τις πανμεγιστες τηλεφωνικες του εγκαταστασεις....

Τεσπα..Μια ερωτηση: Moυ ειπαν οτι σε ενα μηνα θα μπω σε ταχυτητες εως 24..Μπορω με ενα μικρο σπρωξιμο να ανεβω λιγο παραπανω?Η μετα το noise margin θα ειναι τραγικο??Σαν οριο το 7 ειναι καλα???Σαφως οτι οσο παραπανω τοσο καλυτερα αλλα πολλοι παιζουν σε τετοια χαμηλα νουμερα και εχουν σταθερες γραμμες...

Ελπιζω παντως αυτο το connx tv να λεει τιποτα......

Ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις σας!!!!!

arislol
10-04-10, 01:10
κάνε το εξής... Βάλε ένα άλλο Router αν έχεις και δες...... Τα Belkin υποτίθεται είναι σταθερά, αλλά σου τρώνε λίγο Margin και σου δίνουν λιγο attenuation...

Δηλαδή αν βάλεις άλλο ίσως να δείχνει 37-39db attenuation και σίγουρα και το margin θα είναι 2 level παραπάνω...

Εάν έχει παλιώσει μπορεί να δείχνει και attenuation πολύ παραπάνω... Οπότε αν έχεις στην διάθεση σου δοκίμασε και άλλο router... Δε θα πάθεις και τίποτα ;)

panbio
27-04-10, 17:00
Παιδια μια ερωτηση!!!

Βελτιωθηκε η γραμμη μου μετα απο κατι αλλαγες που εκανε ενας τεχνικος με το να με βαλει σε αλλη γραμμη...Exω connx-tv επισης και πλεον εγινε αναβαθμιση της γραμμης μου για και εως 24mbps.Μονο που ακομα κλειδωνω κοντα στο 8.
Εδω τα στοιχεια της γραμμης:
http://i62.servimg.com/u/f62/12/22/54/57/captur10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=174&u=12225457)

Κανονικα δεν θα επρεπε να ειμαι λιγο πιο ψηλα?Καπου πανω απο 10mbps?

Πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα και μου επαν οτι με εχουν εως εκει για σταθεροτητα στην γραμμη λογο connx-tv..
To snr margin μου ειναι σχετικα καλο..δεν μπορει να κατεβει και αλλο λιγο ωστε να ανεβω σε ταχυτητα?Πολλοι που εχω ρωτησει σε εως 24 γραμμες εχουν snr σε τιμες 5-7 και λενε οτι εχουν σπανια εως και ποτε αποσυνδεσεις...

Αν μπορειτε απαντηστε μου ευχαριστω!!!

arislol
27-04-10, 18:04
http://img208.imageshack.us/img208/2291/attenuationfrombelkinro.jpg
Βelkin σου λένε μετά...

Τελικά όλα τα Belkin προσθέτουν 8-10db επιπλέον θόρυβο....... :@

Κανονικά θα ήσουν στα 11Mbps περίπου αλλά το Connex TV δεν θα λειτουργεί και πολύ σωστά, γιατί θέλει σταθερό SNR Margin..

Mια λύση είναι να βάλεις ένα υποστηριζόμενο Router με το DMT και να κατεβάσεις το margin στο 5 όταν θές... (Υπολογίζω με margin 5 να κλειδώσεις στα 12Mbps+ περίπου).

Excessium
27-04-10, 18:32
Τι το θελετε το conn-x TV, ειλικρινα δηλαδη :p
Δεν παιζει να δεχομουν ποτε να χανω bandwidth απλα και μονο για να εχω τηλεοραση στο pc.

panbio
27-04-10, 18:40
Τελικα ειχες δικιο φιλε μου που ελεγες να δοκιμασω αλλο router αλλα τοτε δεν ειχα παρα μονο το belkin το οποιο και ειχα αγορασει προσφατα...Τωρα εχω το baudtec TW263R4 που μου εστειλαν για να κανει για το connx tv....

Δειχνει μεγαλη διαφορα στο attenuation....

Δλδ μπορω μεσω DMT να κατεβασω εγω οσο θελω το margin για να ανεβει η ταχυτητα???
Το δικο μου δεν κανει???
Και αν παρω καινουργιο θα ειναι συμβατο με ιp tv???

Μιλησα 500 φορες με 1242 και 8011135555 για να δω τι γινεται και δεν ανεβαινω και αλλοι που εβρισκα μου ελεγαν τα δικα τους οτι και καλα δεν μπορει να παει παραπανω και αλλος μου ειπε οτι κατι γινεται και λογικα θα επρεπε εστω μεχρι 10 και κατι να πιανεις και να δοκιμασω σε 3 μερες να δω παλι με ενα reset...

Να σημειωσω οτι τωρα που εβγαλα το spliter και εβαλα κατευθειαν το router πανω στην γραμμη κλειδωσα στα 9203 με ακριβωε ιδιο snr!!!

........Auto merged post: panbio πρόσθεσε 3 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι το θελετε το conn-x TV, ειλικρινα δηλαδη :p
Δεν παιζει να δεχομουν ποτε να χανω bandwidth απλα και μονο για να εχω τηλεοραση στο pc.


Να σου πω εχεις ενα δικιο σε αυτο πο λες .... Το εχω βαλει εδω και 1 βδομαδα και το ανοιγω σπανια για να μην μου τρωει ταχυτητα(μου αφαιρει γυρω στα 4mbps).Περαν απο αυτο ομως εχει καποια ωραια καναλι τα οποια και παρακολουθω οταν βαριεμαι και δεν βρισκω κατι καλο στην τηλεοραση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.