PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110]

sotos65
10-05-18, 00:24
Ήταν σε μια διασταύρωση όπου εγώ και ο μπροστινός μου θα βγαίναμε σε κεντρικό από ένα στενό, από την άλλη ο ποδηλάτης ήταν στο αντίθετο ρεύμα στον κεντρικό από την πλευρά μας.Ο μπροστινός μου θα πήγαινε αριστερά σταμάτησε να ελέγξει και όπως κοίταγε αριστερά εκείνη την ώρα περνάει ο ποδηλάτης.Ο μπροστινός μου κάνει να βγει και σταματάει απότομα πριν τον χτυπήσει.Μετά αρχίζει ο κλασσικός ελληνισμός με τα ωραία επίθετα με τον μπροστινό μου να κατεβαίνει από το αμάξι του και να ξεκινάει πρώτος με το που πας ρε ****** με το ποδήλατο και τον ποδηλάτη να του λέει πως πρέπει να ελέγχεις και τις δυο πλευρές πριν βγεις και είσαι υποχρεωμένος να σέβεσαι τα ποδήλατα γιατί αν με χτυπήσεις με πληρώνεις κ.τ.λ. και γενικά ένας διάλογος που ο ένας κατηγορεί τον άλλον.
Τελικά ο ποδηλάτης δεν χτύπησε αλλά η όλη φάση ήταν περίεργη.

Δηλαδή τι ήθελε ακριβώς ο μπροστινός, να σταματήσει σούζα το ποδήλατο, επειδή αυτός βιαζόταν να περάσει χωρίς να κάνει σωστά έλεγχο και από τις δύο πλευρές; Κι αν δεν ήταν ποδήλατο, αλλά φορτηγό και τον έβαζε κάτω, θα έλεγε "που πας ρε...";

sdikr
10-05-18, 00:39
Δηλαδή τι ήθελε ακριβώς ο μπροστινός, να σταματήσει σούζα το ποδήλατο, επειδή αυτός βιαζόταν να περάσει χωρίς να κάνει σωστά έλεγχο και από τις δύο πλευρές; Κι αν δεν ήταν ποδήλατο, αλλά φορτηγό και τον έβαζε κάτω, θα έλεγε "που πας ρε...";

Πλάκα κάνεις έτσι;
Αλλά να πάω με το σκεπτικό του ποδηλάτη, ποιος θα έπρεπε να πληρώνει κάποιον αν γινόταν η βλακεία;
ή να το πάω με το δικό σου σκεπτικό, αφού αν ήταν φορτηγό θα έπρεπε να κάνει πίσω και να προσέχει ο αμαξάκιας γιατί δεν πρόσεχε ο ποδηλατάκιας μήπως ήταν φορτηγό στην διασταύρωση;
Πρόσεξες πιστεύω το ότι δεν πήγαινε σύμφωνα με τον ΚΟΚ έτσι;

Οχι δεν έπρεπε να σταματήσει σούζα, δεν έπρεπε να είναι καν σε εκείνη την πλευρά αυτός με το ποδήλατο

Κλασική περίπτωση, έχει στοπ και το αγνοεί γιατί έχει ποδήλατο, μετά αν του πεις κάτι σου λέει τι θέλεις ρε

sotos65
10-05-18, 00:44
Ποια πλάκα; Αν κατάλαβα καλά (εκτός και αν δεν κατάλαβα σωστά την περιγραφή), μπαίνει το αυτοκίνητο από στοπ σε κεντρικό δρόμο, στον οποίο κινείται το ποδήλατο κανονικά, στην λωρίδα που κινείται το ποδήλατο. Τι άλλο έπρεπε να κάνει το αυτοκίνητο λοιπόν, παρά να περιμένει να περάσει το ποδήλατο (ή όποιο άλλο όχημα), ελέγχοντας και από τις δύο πλευρές, πριν βγει στον κεντρικό;

Τα υπόλοιπα, περί το ποιος πληρώνει, είναι βλακείες της στιγμής. Τι νόημα έχει ποιος πληρώνει, αν έχεις πάει στα κυπαρισάκια, ή αν μείνεις τραυματίας για μήνες ή χρόνια...

cranky
10-05-18, 00:47
..., μπαίνει το αυτοκίνητο από στοπ σε κεντρικό δρόμο, στον οποίο κινείται το ποδήλατο κανονικά, στην λωρίδα που κινείται το ποδήλατο.

..., από την άλλη ο ποδηλάτης ήταν στο αντίθετο ρεύμα στον κεντρικό από την πλευρά μας.
......

sotos65
10-05-18, 00:49
Ναι, τι δηλαδή σημαίνει "ήταν στο αντίθετο ρεύμα"; Εγώ το κατάλαβα ότι κινούνταν στο ρεύμα που ήθελε να στρίψει το επιβατικό αριστερά, απέναντι από την διασταύρωση...

Εδώ χρειάζεται μία εικόνα, ή καλύτερη περιγραφή...

sdikr
10-05-18, 00:52
Ναι, τι δηλαδή σημαίνει "ήταν στο αντίθετο ρεύμα"; Εγώ το κατάλαβα ότι κινούνταν στο ρεύμα που ήθελε να στρίψει το επιβατικό αριστερά, απέναντι από την διασταύρωση...

Εγώ το κατάλαβα πως ο ποδηλάτης είχε στα γρανάζια του τον ΚΟΚ, περίεργο πράγμα, πρώτη φόρα το ακούω και το βλέπω.

εγώ κατάλαβα πως ο ποδηλάτης πήγαινε ανάποδα στο ρεύμα κυκλοφορίας.

Πχ ξέρω πως η Β.Ολγας πας προς τα δεξιά, αν είμαι σε διασταύρωση για να μπω στην Β.Ολγας θα κοιτάω πιο πολύ στην αριστερή πλευρά μου μην έρθει κάποιος, όχι στην δεξιά.

sotos65
10-05-18, 00:53
Ο καθένας καταλαβαίνει ανάλογα με την περιγραφή...

sdikr
10-05-18, 01:02
Ο καθένας καταλαβαίνει ανάλογα με την περιγραφή...

Οκ, Συμφωνώ πως πρέπει λοιπόν ο οδηγός του οχήματος να σεβαστεί τον ποδηλάτη και να του δώσει προτεραιότητα σύμφωνα με τον ΚΟΚ, απο την στιγμή που ο ποδηλάτης είναι στην σωστή πλευρά και ακολουθεί τον ΚΟΚ εκείνη την στιγμή. Οκ;
Εδώ όμως δεν μιλάμε για παραβίαση ΚΟΚ απο τον οδηγού του αμαξιού, αλλά απο τον ποδηλάτη.

Ο ποδηλάτης δεν πρέπει να σεβαστεί τους υπόλοιπους στον δρόμο;

sotos65
10-05-18, 01:04
Είπα τι κατάλαβα, αυτό που έφτιαξα στα πρόχειρα...

193602

Αν ο ποδηλάτης κινούνταν σε λάθος πλευρά, η παραβίαση είναι δικιά του (όχι ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου και πάλι δεν πρέπει να ελέγξει καλύτερα, ακόμα και για τη δικιά του ασφάλεια).

cranky
10-05-18, 01:10
Εγώ, απο την περιγραφή κατάλαβα αυτό :

193603

sotos65
10-05-18, 01:12
Μένει ο fludas να μας πει τι από τα δύο είναι σωστό...

ΥΓ. Πέρα από το ποδήλατο, να κάποιοι λόγοι να κοιτάμε πάντα προσεκτικά, κι από τις δύο πλευρές! Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

http://flashnews.gr/post/347264/den-yparxei-odhgoyse-anapoda-sto-kentro-twn-xaniwn-fwto
http://www.iefimerida.gr/news/392816/apisteyto-peristatiko-sta-hania-leoforeio-me-mathites-kineitai-anapoda-se-dromo-eikones

sdikr
10-05-18, 01:25
Μένει ο fludas να μας πει τι από τα δύο είναι σωστό...

ΥΓ. Πέρα από το ποδήλατο, να κάποιοι λόγοι να κοιτάμε πάντα προσεκτικά, κι από τις δύο πλευρές! Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

http://flashnews.gr/post/347264/den-yparxei-odhgoyse-anapoda-sto-kentro-twn-xaniwn-fwto
http://www.iefimerida.gr/news/392816/apisteyto-peristatiko-sta-hania-leoforeio-me-mathites-kineitai-anapoda-se-dromo-eikones

Ναι οκ μαζί σου, και απο ότι φαίνεται ο οδηγός του αμαξιού το έκανε, αλλιώς δεν θα σταματούσε και θα τον είχε χτυπήσει τον ποδηλάτη και θα τον πλήρωνε μετά σύμφωνα με το μυαλό του ποδηλάτη με το κράνος.

sotos65
10-05-18, 01:30
Διακρίνω μία ειρωνεία, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Είπα και έδειξα τι κατάλαβα [που δεν είναι και τόσο παράξενο, έτσι δεν είναι; συνεχώς βρισκόμαστε κοντά σε παρόμοια θέση], αν ισχύει το άλλο (το σχεδιάγραμμα του cranky), τότε παραβάτης είναι ο ποδηλάτης.

sdikr
10-05-18, 01:34
Διακρίνω μία ειρωνεία, και δεν καταλαβαίνω γιατί. Είπα και έδειξα τι κατάλαβα, αν ισχύει το άλλο, τότε παραβάτης είναι ο ποδηλάτης.

Η ειρωνεία πάει προς τον συγκεκριμένο ποδηλάτη που νομίζει πως αν κάποιος τον χτυπήσει, ενώ αυτός δεν τηρεί καν τον ΚΟΚ, θα τον πληρώνει, όχι προς εσένα.

Είπα και εγώ τι κατάλαβα, το έδειξε ο Θράσος.
Αλλά ερώτηση προς εσένα, λες πιο πάνω, δεν πρέπει ο οδηγός του οχήματος να κοιτάξει δεξιά και αριστερά μην έρχεται κάποιο μεγαλύτερο όχημα και υποθέτω να κάνει πίσω και να μην περάσει άσχετα αν έχει το ΟΚ σύμφωνα με τον ΚΟΚ.
Και ρωτάω εδώ τώρα χωρίς ειρωνεία, γιατί δεν το ζητάς και απο τον ποδηλάτη;

sotos65
10-05-18, 01:45
Ποιον ποδηλάτη, αυτόν που πάει κανονικά στο δρόμο του σύμφωνα με τον ΚΟΚ, ή αυτόν που έκανε παραβίαση πηγαίνοντας ανάποδα στο ρεύμα; Τι να ζητήσω ακριβώς δηλαδή, να σταματήσει αυτός που πάει κανονικά; Αν αναφέρεσαι στον παραβάτη, αυτός πάει γυρεύοντας να φάει το κεφάλι του, τι νόημα έχει η συζήτηση περαιτέρω για αυτόν.

fludas
10-05-18, 16:59
Εγώ, απο την περιγραφή κατάλαβα αυτό :

193603

Αυτό ακριβώς.

Πάντως για τα ποδήλατα ο κοκ είναι λίγο ότι να ναι που διάβασα λεπτομέρειες , πχ δεν πιστεύω πως ένα παιδί ξέρει πως και τι πρέπει και τι όχι και ουσιαστικά ο οδηγός καλείται πάλι να προσέχει.
Στο συγκεκριμένο περιστατικό πιστεύω πως φταίει και ο ένας και ο άλλος αν υποθέσουμε πως όντος ο οδηγός δεν έλεγξε και τις δύο πλευρές γιατί θα μπορούσε αντί για ποδήλατο να ήταν κανένας παππούς που τα έχει χαμένα όπως και μου έχει τύχει στο παρελθόν.
Όπως είπε και ο sotos65 δεν έχει άδικο.


ΥΓ. Πέρα από το ποδήλατο, να κάποιοι λόγοι να κοιτάμε πάντα προσεκτικά, κι από τις δύο πλευρές! Δεν ξέρεις από που θα σου έρθει...

sotos65
10-05-18, 18:15
Κάποιες φορές βέβαια, όσο προσεκτικός και αν είσαι δύσκολα θα αποφύγεις το τρακάρισμα, όταν έχεις να κάνεις με περίπτωση όπως η παρακάτω (ευτυχώς στις δύο προηγούμενες που ανέφερα, δεν υπήρξε κάτι δυσάρεστο)

http://flashnews.gr/post/350573/bghke-anapoda-sthn-ethnikh-ap-ton-kombo-twn-moyrniwn-kai-xtyphse-dikyklisth

Φτηνά τη γλύτωσε...

vamvakoolas
11-05-18, 10:21
σχετικα με το θεμα: αν ο ποδηλατης πεσει πανω σε ιχ και του προκαλεσει ζημιες:μη γελατε ενας φιλος με κουρσα πηγαινε με ...οσα και επεσε σε σταματημενο ιχ που περιμενε σε φαναρι, ποιος πληρωνει τις ζημιες;;
Ο ποδηλατης απο τη τσεπη;
η ασφαλιστικη του ιχ πληρωνει τον οδηγο;

φανταζομαι σε τετοια περιπτωση πρεπει να ειναι οποσδηπωτε παρουσα η τροχαια ;;

Φανερός Πράκτωρ
11-05-18, 10:42
Λογικά ο ποδηλάτης από την τσέπη του ή την ασφάλειά του.
Στην Ελβετία υπάρχει τέτοια προσωπική ασφάλεια που είναι υποχρεωτική (δεν είναι μόνο για όταν κάνεις ποδήλατο αλλά για ότι ατύχημα μπορείς να προκαλέσεις ως άτομο).

Σε άλλα κράτη π.χ. Γαλλία, Γερμανία κλπ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.
Αλλά οι Ελβετοί είναι και λίγο ψυχασθενείς στο θέμα της ασφάλειας.

frap
11-05-18, 11:32
Το σίγουρο είναι πως κάποιος θα πληρώσει. Το λογικό είναι ο φταίχτης, ο ποδηλάτης ή η ασφάλειά του αν υπάρχει. Η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν έχει λόγο να επέμβει, παρά μόνο για συμβουλές... Δεν ξέρω αν τα ποδήλατα καλύπτονται από επικουρικό κεφάλαιο οπότε να ακολουθείται η διαδικασία του ανασφάλιστου οχήματος.

Σε παρόμοια περίπτωση φίλος, πλήρωσε ένα καθρέφτη από την τσέπη του.

Καλό είναι να έρθει και η τροχαία για την πιστοποίηση της ζημιάς, ειδικά αν είναι μεγάλη. ΣΙΓΟΥΡΑ πρέπει να κληθεί η τροχαία εάν υπήρξε τραυματισμός.

Και σχετικά με την προηγούμενη κουβέντα, όταν "κόβω" το πρώτο ρεύμα έχω υποχρέωση να ελέγξω (edit) αριστερά. Δεξιά θα κοιτάξω γιατί δε θέλω να γρατσουνίσω το αμάξι μου επειδή κάποιος είναι τρελός. Εξάλλου, μέχρι να μπορέσω να δω δεξιά, η μούρη του αμαξιού μου θα έχει ήδη κόψει το ρεύμα.... ο "ανάποδος" θα πρέπει να με έχει δει πολύ πιο πριν και να φροντίσει εκείνος να μη σκάσει πάνω μου γιατί εγώ απλά δε μπορώ να τον δω ακόμη ακόμη και να κοιτάω προς το μέρος του.

Η μόνη εξαίρεση που μπορώ να σκεφτώ, εάν υπήρχε στο σημείο επισημασμένος ποδηλατόδρομος διπλής κατεύθυνσης. Τότε τα δεδομένα αλλάζουν....

Φανερός Πράκτωρ
11-05-18, 11:51
Όσο για την συζήτησή μας, το φυσιολογικό είναι να κοιτάξεις (επισταμένα) εκεί που περιμένεις τα οχήματα.
Καλό είναι να κοιτάζουμε γενικά και για τρελούς αλλά προφανώς πρωταρχικά κοιτάζεις εκεί που περιμένεις να σου έρθει κάποιος νόμιμα.

Αν κάποιος συγκρουστεί μαζί σου επειδή πάει παράνομα, τότε λογικά έχει αυτός το φταίξιμο.
Και αν αυτά δεν είναι προφανή, υπάρχουν και τα δικαστήρια (π.χ. η μάνα μου δικαιώθηκε σε κάτι παρόμοιο με κάποιον που πήγαινε νόμιμα στο ρεύμα του μεν αλλά χωρίς φώτα ένα βράδυ με βροχή...)

sdikr
11-05-18, 11:55
Όσο για την συζήτησή μας, το φυσιολογικό είναι να κοιτάξεις (επισταμένα) εκεί που περιμένεις τα οχήματα.
Καλό είναι να κοιτάζουμε γενικά και για τρελούς αλλά προφανώς πρωταρχικά κοιτάζεις εκεί που περιμένεις να σου έρθει κάποιος νόμιμα.

Αν κάποιος συγκρουστεί μαζί σου επειδή πάει παράνομα, τότε λογικά έχει αυτός το φταίξιμο.
Και αν αυτά δεν είναι προφανή, υπάρχουν και τα δικαστήρια (π.χ. η μάνα μου δικαιώθηκε σε κάτι παρόμοιο με κάποιον που πήγαινε νόμιμα στο ρεύμα του μεν αλλά χωρίς φώτα ένα βράδυ με βροχή...)

Έβρεχε; έβρεχε μονότονα;

Φανερός Πράκτωρ
11-05-18, 12:02
όχι, είχε λίγο κέφι η βροχή

tsigarid
11-05-18, 13:17
σχετικα με το θεμα: αν ο ποδηλατης πεσει πανω σε ιχ και του προκαλεσει ζημιες:μη γελατε ενας φιλος με κουρσα πηγαινε με ...οσα και επεσε σε σταματημενο ιχ που περιμενε σε φαναρι, ποιος πληρωνει τις ζημιες;;
Ο ποδηλατης απο τη τσεπη;
η ασφαλιστικη του ιχ πληρωνει τον οδηγο;

φανταζομαι σε τετοια περιπτωση πρεπει να ειναι οποσδηπωτε παρουσα η τροχαια ;;

Πρέπει να έρθει η τροχαία για να βεβαιώσει παράβαση από τη μεριά του ποδηλάτη, και μετά (με τρόπο που δεν ξέρω) να τον αναγκάσει να πληρώσει τη ζημιά. Αν έχει υπάρξει και τραυματισμός, οπότε η τροχαία πρέπει να έρθει υποχρεωτικά, το κόστος μπορεί να εκτοξευτεί.

vamvakoolas
11-05-18, 15:14
διαβαζοντας αυτο
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=124717&page=3&

αποτι καταλαβα η αστικη ευθηνη ποδηλατη ειναι σημαντικη: αν εχουμε περιουσια (π.χ κανουμε φορολογικη δηλωση)και προκαλεσουμε ατυχημα πρεπει να πληρωσουμε, αν δεν εχουμε μπλεκονται τα πραγματα. Αποτι διαβαζω με βλεπω τρεχοντας για ασφαλιση...

under_LgN
24-05-18, 14:14
Βόλτες βόλτες βόλτες, Πάρνηθα, Υμηττό, Βασιλικά και Ποικίλο όρος.

under_LgN
25-05-18, 15:20
Τα freeDay, γίνονται κανονικά στην Αθήνα;

daywalker06
25-05-18, 15:27
Εχει κάποιος εμπειρία απο τρίκυκλο ηλεκτρικό ποδήλατο? Ειναι για Γυναικα κάποιας ηλικίας

frap
05-11-18, 11:21
Βασιλίσσης Όλγας, πάω με ~30 μέση προς δεξιά στη λεωφοριολωρίδα. Μπροστά ~10μ στη μεσαία λωρίδα πάει κανονικά αυτοκίνητο, το οποίο πλησιάζω, έχει κίνηση σήμερα....

Ακούω μπιπ-μπιπ πίσω μου, κοιτάω βλέπω ένα μπλε προφυλακτήρα 10 πόντους δίπλα από το πετάλι μου.... έχουμε φτάσει ήδη το προπορευόμενο αριστερά. Πάει κανονικά στη μεσαία τώρα, (ω τι έκπληξη) ταξί είναι, κάτι μου λέει που δε το ακούω.

Αφού δε χωράς να περάσεις, τι κορνάρεις του λέω...

Έχεις δικαίωμα να βρίσκεσαι εκεί; μου φωνάζει

Τι λες βρε; Εδώ κόντεψες να πέσεις πάνω μου! Του λέω.

Δεν πρέπει να βρίσκεσαι εκεί, μου φωνάζει δείχνοντας.

Ετοιμάζομαι να του πω πως σε λεωφορειολωρίδα επιτρέπεται η κίνηση δικύκλων, αλλά συμπληρώνει: Δεν είναι για σένα ο δρόμος.

Κάπου εκεί με πήραν τα διαόλια μου... ούτε που θυμάμαι τι έγινε μετά καθαρά. Τον έπιασα φυσικά στο επόμενο φανάρι.

Δεν έχω δικαίωμα να βρίσκομαι στο δρόμο του λέω; Για όλα τα τροχοφόρα είναι, πώς μπορείς αν λες κάτι τέτοιο;

Είπε μια μπαρούφα.... Κάνε δεξιά πάμε στην τροχαία να μας το εξηγήσει του λέω, πάμε λέει, άντε πηγαίνετε φωνάζει κάποιος από πίσω, είχε ανάψει πράσινο. Καπνός ο ταξιτζής. Έκοψε "συνοπτικά" διαγώνια δυο ρεύματα γιατί είχε κάνει στάση ένα λεωφορείο πιάνοντας και τη μεσαία....

Μας έφτιαξε πρωινιάτικα. Ανοίξαν τα πνευμόνια μας όμως....


Λίγος σεβασμός στους δρόμους, κι όχι μόνο. Ας πιστεύουμε πως κάποιος κάνει λάθος. Κι εγώ μαζί.

frap
26-10-20, 11:34
Παιδιά, το γνωρίζω ότι έχει καιρό να γραφτεί κάτι στο thread, αλλά θέλω να ρωτήσω... Έχει δει κάποιος κάπου επίσημη ενημέρωση για τι τι ισχύει με την μάσκα και το ποδήλατο στις περιοχές επικινδυνότητας 3 και 4;

ipo
26-10-20, 11:50
Δες στο 10:38. (https://www.ertflix.gr/ert1/eidiseis/23okt2020-18-00-deltio-eidiseon/)

frap
26-10-20, 12:15
Ευχαριστώ! :)

bahatouridhs
11-07-21, 17:54
Γιατι ολα τα ποδηλατικα φορουμ ειναι νεκρά?
ενω τα αντιστοιχα φορουμ για τρεξιμο ειναι γεματα?

Υπαρχει πολυ κοσμος που κανει ποδηλατο αλλα δεν υπαρχει καθολου οργανωση... αν γνωριζει κανεις καποιο ενεργο φορουμ ας το γραψει

@ ADSLgr.com All rights reserved.