PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

vamvakoolas
08-07-11, 11:23
Κάτι τέτοια διαβάζω και με πιάνει φόβος:

http://www.sport.gr/default.asp?pid=4&aid=99407

εγω οπως και ολοι οι αθλητες αν τα λαμβαναμε ολα αυτα υποψην μαλλον θα ειμασταν με παντοφλες και πατατακια να βλεπουμε τν αθλητικα ή να παιζουμε tour de france σε pc ολη μερα.

Στη χωρα μας γινονται συνεχεια σοβαρα ατυχηματα και ευτηχως δεν εχουμε θυμα:evil:

παραδειγμα
http://aek-podilasia.blogspot.com/2011/05/blog-post_04.html

http://www.hellenic-cycling.gr/component/content/article/26-c/320--8-9-10-2010-.html

κοκ....

επειδη ομως δεν ειναι μπαλα και δε παιζονται χρηματα/στοιχηματα και γενικα δεν ειναι δημοφιλες...δε νοιαζεται κανεις

Zus
08-07-11, 11:53
Εντάξει παλικάρια μην ανεβάζετε τέτοιες ειδήσεις. Αρκετά.

pelasgian
08-07-11, 12:01
Στη χωρα μας γινονται συνεχεια σοβαρα ατυχηματα και ευτηχως δεν εχουμε θυμα

Τι δεν έχουμε θύμα; Πλάκα κάνεις; Δεν έμαθες τα νέα; Το Freeday θα περάσει σήμερα έξω από την Ιταλική πρεσβεία για τους ποδηλάτες που σκοτώθηκαν τις προάλλες.

vamvakoolas
08-07-11, 12:04
Τι δεν έχουμε θύμα; Πλάκα κάνεις; Δεν έμαθες τα νέα; Το Freeday θα περάσει σήμερα έξω από την Ιταλική πρεσβεία για τους ποδηλάτες που σκοτώθηκαν τις προάλλες.

θα αναφερεσαι στους ποδηλατες που σκοτωθηκαν στην Ιταλια σε προπονηση.

lewton
08-07-11, 13:23
Εγώ έχω μπει σε αυτοκινητόδρομο με το ποδήλατο. Στην Ελβετία!
Με μάζεψε η τροχαία καθώς έβγαινα, μετά από περίπου 1,5 χιλιόμετρο. :p
Μαντέψτε το πρόστιμο. :whistle:

pelasgian
08-07-11, 13:30
πάλι καλά, γιατί εδώ μπήκε ο Ian Hibell και τον μάζεψε ένας κάγκουρας που έκανε κόντρα.

Λοιπόν βρήκα άκρη για τα επιθετικά αδέσποτα ώστε να μην κάνουμε σαφάρι με το ποδήλατο:
210 5278014, 210 5278009, 1595 ("Γραμμή του Δημότη") ή στην ηλεκτρονική διεύθυνση adespotaath@cityofathens.gr.

Κύριος Παυλόπουλος.

Υ.γ. το έμαθα από φίλο καθηγητή στο ΤΕΙ Πειραιά που του όρμησαν τα ίδια σκυλιά προχθές και τον δάγκωσαν στη φτέρνα, του έσκισαν παντελόνι και παρολίγον να τον πατήσει λεωφορείο όταν έκανε ελιγμούς στην ΙΕΡΑ ΟΔΟ έξω από το δήμο Αθηναίων τμήμα καθαριότητας και πίσω από το γεωπονικο πανεπιστήμιο στην οδό πολυκάρπου και χαρτεργατών.

ipo
09-07-11, 12:12
Σήμερα το απόγευμα θα ανεβούμε πάλι τον Υμηττό από άσφαλτο. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μάθει λεπτομέρειες από εμένα ή το Νούμερο.

pelasgian
09-07-11, 12:57
Χθες πήγαμε Χασιά με το Freeday, πολύ πολύ ωραία.

ipo
09-07-11, 21:36
Σήμερα πιάσαμε κορυφή στον Υμηττό, στα 1000 μέτρα που είναι η πύλη της βάσης της αεροπορίας. 11,3 χιλιόμετρα ανάβαση με υψομετρική διαφορά 700 μέτρων, σε κάτι λιγότερο από 2 ώρες με 4 στάσεις. Είχαμε λίγο αέρα κόντρα, αλλά μας τουλάχιστον μας δρόσιζε διότι ο ήλιος βαρούσε. Είδαμε πάνω από 30 ποδηλάτες στη διαδρομή.

Με το νέο δισκοβραχίωνα απέκτησα τις κοντύτερες σχέσει που ήθελα, αν και θα μου άρεσε να έχω ακόμη πιο κοντές. Τώρα μπορώ να ανεβαίνω άνετα με 7,5 km/h με την κοντύτερη μου σχέση, ενώ πριν με τον ίδιο ρυθμό πεταλαρίσματος πήγαινα με 9 km/h.

Tsene
10-07-11, 01:49
Λίγο ανατριχιαστικό :shock:

Φλεβίτιδα "σοκ" αμερικανού ποδηλάτη τρομάζει (http://www.cosmo.gr/OddlyEnough/USA/332537.html)

Νikosanagn
10-07-11, 02:38
Λίγο?.

tsigarid
10-07-11, 06:06
Μόλις γύρισα από τη θάλασσα. Έχω πάει ήδη 3-4 φορές με το ποδήλατο, γαμώ τις βόλτες, αλλά ο ήλιος βάραγε σήμερα. Η νυχτερινή επιστροφή πολύ καλύτερη... Ίσως πάω και αύριο. 16+16 μίλια, σχεδόν όλα επίπεδα.

ipo
10-07-11, 12:09
Μετά την κάτακτηση της κορυφής του Υμηττού, που σίγουρα θα επαναληφθεί, σκέφτομαι να οργανώσω μία ασφάλτινη ανάβαση στην κορυφή της Πάρνηθας. Είναι όμως μεγάλο σκαλοπάτι στο βαθμό δυσκολίας, αφού πρόκειται για υψόμετρο 1.300 μέτρων, με εκκίνηση από τα 200 μέτρα και απόσταση 30 km.

Μάλλον δεν μπορεί να γίνει απόγευμα, διότι δε φτάνει ο χρόνος. Μαζί με τις στάσεις θα είναι πάνω από 5 ώρες πήγαινε-έλα. Οπότε θέλει πολύ πρωινό ξύπνημα για να μη μας φάει ο ήλιος και η ζέστη.

Ενδιαφέρεται κανείς;

nm96027
10-07-11, 12:48
Μετά την κάτακτηση της κορυφής του Υμηττού, που σίγουρα θα επαναληφθεί, σκέφτομαι να οργανώσω μία ασφάλτινη ανάβαση στην κορυφή της Πάρνηθας. Είναι όμως μεγάλο σκαλοπάτι στο βαθμό δυσκολίας, αφού πρόκειται για υψόμετρο 1.300 μέτρων, με εκκίνηση από τα 200 μέτρα και απόσταση 30 km.

Μάλλον δεν μπορεί να γίνει απόγευμα, διότι δε φτάνει ο χρόνος. Μαζί με τις στάσεις θα είναι πάνω από 5 ώρες πήγαινε-έλα. Οπότε θέλει πολύ πρωινό ξύπνημα για να μη μας φάει ο ήλιος και η ζέστη.

Ενδιαφέρεται κανείς;

Εγώ ενδιαφέρομαι, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να είμαι διαθέσιμος το επόμενο ΣΚ.

pelasgian
10-07-11, 13:15
Μόλις γύρισα από τη θάλασσα. Έχω πάει ήδη 3-4 φορές με το ποδήλατο, γαμώ τις βόλτες, αλλά ο ήλιος βάραγε σήμερα. Η νυχτερινή επιστροφή πολύ καλύτερη... Ίσως πάω και αύριο. 16+16 μίλια, σχεδόν όλα επίπεδα.

Στο μυαλό μου είσαι. Ολο λέω, αλλά κανείς δεν πάει γιατί θέλουν αμάξι και μέρα, όχι ποδήλατο και απόγευμα.

Νikosanagn
10-07-11, 13:16
Μετά την κάτακτηση της κορυφής του Υμηττού, που σίγουρα θα επαναληφθεί, σκέφτομαι να οργανώσω μία ασφάλτινη ανάβαση στην κορυφή της Πάρνηθας. Είναι όμως μεγάλο σκαλοπάτι στο βαθμό δυσκολίας, αφού πρόκειται για υψόμετρο 1.300 μέτρων, με εκκίνηση από τα 200 μέτρα και απόσταση 30 km.

Μάλλον δεν μπορεί να γίνει απόγευμα, διότι δε φτάνει ο χρόνος. Μαζί με τις στάσεις θα είναι πάνω από 5 ώρες πήγαινε-έλα. Οπότε θέλει πολύ πρωινό ξύπνημα για να μη μας φάει ο ήλιος και η ζέστη.

Ενδιαφέρεται κανείς;


Ωραία ανηφορίτσα αυτή, την έχω κάνει μέχρι τα τελεφερικ.

Πρoψες πήγα freeday στην Χασιά, ωραία ήταν 70χλμετράκια, αλλα το γόνατό μου δεν έχει συνέλθει ακόμα.

ipo
10-07-11, 13:48
Ωραία ανηφορίτσα αυτή, την έχω κάνει μέχρι τα τελεφερικ.
Το τελεφερίκ είναι σε υψόμετρο 490 μέτρων. Πρακτικά εκεί αρχίζει η δύσκολη ανάβαση για τα 1300 μέτρα, αφού μέχρι εκεί είναι μικρή η κλίση.

Περαστικά για το πόδι!

Φανερός Πράκτωρ
10-07-11, 14:11
Χθες έκανα 45 χιλιόμετρα, τα πιο πολλά flat. Ήταν αρκετά ευχάριστο και δεν θα έλεγα δύσκολο αλλά δεν έχει την ίδια άποψη και ο πισινός μου! :D Τουλάχιστον σήμερα είναι καλύτερα.

Νikosanagn
10-07-11, 14:32
Το τελεφερίκ είναι σε υψόμετρο 490 μέτρων. Πρακτικά εκεί αρχίζει η δύσκολη ανάβαση για τα 1300 μέτρα, αφού μέχρι εκεί είναι μικρή η κλίση.

Περαστικά για το πόδι! Είναι πολύ δύσκολο τότε, γιατί και μέχρι εκεί δεν είναι καθόλου λίγο ούτε η απόσταση ούτε η κλίση.

ipo
10-07-11, 14:53
Κατάλαβα, είναι αγγούρι η διαδρομή. :p Ίσως χρειαστούμε μερικούς ακόμα Υμηττούς και Πεντέλες, πριν επιχειρήσουμε την Πάρνηθα.

Τώρα που άλλαξα δισκοβραχίωνα και έχω κοντές σχέσεις, όπως στα καινούρια ποδήλατα, θα επιχειρήσω μία ανάβαση Πεντέλης στην ψηλή κορυφή των 1100 μέτρων στην παλαιά βάση με τα ραντάρ. Θα το κάνω μέσα στον Ιούλιο κάποια στιγμή.

Νikosanagn
10-07-11, 15:19
Μεγειά :p

Σκελετό πότε θα αλλάξεις?! :lol:

ipo
10-07-11, 15:58
Μεγειά :p

Σκελετό πότε θα αλλάξεις?! :lol:
Ευχαριστώ. Πλάκα-πλάκα ο σκελετός που έχω μου είναι λίγο μικρός, οπότε το τιμόνι είναι χαμηλά. Γι' αυτό πιστεύω ότι δε θα με παραξενέψει πολύ η μετάβαση σε κούρσα.

Σκελετό δεν αλλάζω προς το παρόν, αλλά για ένα τιμόνι με κούρμπα προς τα πάνω δε θα έλεγα όχι. Πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την αλλαγή δισκοβραχίωνα και ήδη κοιτάζω να βρω σε ελληνικό ποδηλατάδικο μία από τις εξαπλές βιδωτές κασσέτες που είχε βγάλει η Shimano με εύρος 14-32 (τώρα έχω 14-28). Online βλέπω ότι έχουν μόνο τις πιο συνηθισμένες 14-28 με κόστος 6-10€, αλλά ίσως έχει ξεμείνει σε κανένα ράφι μία 14-32.

ipo
10-07-11, 17:55
Ανεβάζω ένα kmz (για Google Earth), ώστε να δείτε τη διαδρομή που προτείνω για ανάβαση στην κορυφή των 1100μ της Πεντέλης. Σημείο εκκίνησης τα Άνω Βριλήσσια και συγκεκριμένα η διασταύρωση της Λεωφόρου Αναπαύσεως με τη Λεωφόρο Πεντέλης.

Η διαδρομή περνάει μέσα από τη Νέα Πεντέλη και βγαίνει κατόπιν στον ορεινό δρόμο που οδηγεί στην κορυφή. Πρόκειται για ανάβαση υψομετρικής διαφοράς 800 μέτρων και μήκους 12 km. Θα μας πάρει κανένα 2ωρο το ανέβασμα, μαζί με τις στάσεις και μισή ώρα το κατέβασμα. Ψηθείτε! :p

Αρχικά σκόπευα να το κάνω μόνος μου από Κεφαλάρι, αλλά έβαλα τη διαδρομή από Βριλήσσια για να είναι πιο εύκολη η πρόσβαση στους ερχόμενους από Νότο, ενώ μειώνεται και βαθμός δυσκολίας στα πρώτα χιλιόμετρα.

tsigarid
10-07-11, 17:59
Κατάλαβα, είναι αγγούρι η διαδρομή. :p Ίσως χρειαστούμε μερικούς ακόμα Υμηττούς και Πεντέλες, πριν επιχειρήσουμε την Πάρνηθα.
Μη μασάς, δοκίμασέ το και ας γυρίσεις πίσω στα μισά αν αποδειχτεί παλούκι. :clap:

Νikosanagn
10-07-11, 18:09
Ipo μην λές μόνο πόσα χιλιόμετρά είναι ... να τα λες και σε μίλια (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4229062&postcount=3712)για να καταλαβαίνει και ο tsigarid :p

ipo
10-07-11, 18:18
Και το υψόμετρο σε πόδια, τη θερμοκρασία σε βαθμούς Fahrenheit, το βάρος σε pounds και τον όγκο σε γαλόνια. Τι παράξενος λαός! :p

Φανερός Πράκτωρ
11-07-11, 00:53
Χθες έκανα 45 χιλιόμετρα, τα πιο πολλά flat. Ήταν αρκετά ευχάριστο και δεν θα έλεγα δύσκολο αλλά δεν έχει την ίδια άποψη και ο πισινός μου! :D Τουλάχιστον σήμερα είναι καλύτερα.
Ήθελα να πω ότι χρησιμοποιώ το κινητό μου (nokia 5230) για tracking της διαδρομής και χθες έκανε tracking για 3.5 ώρες και μπορούσε και άλλο (λογικά κανένα 5ώρο αν είναι καλά φορτισμένο). Δεν περίμενα να κρατάει τόσο η μπαταρία του με ανοιχτό το GPS.

tsigarid
11-07-11, 01:13
Και το υψόμετρο σε πόδια, τη θερμοκρασία σε βαθμούς Fahrenheit, το βάρος σε pounds και τον όγκο σε γαλόνια. Τι παράξενος λαός! :p
Να είσαι σίγουρος ότι τότε δεν θα σε καταλάβει ο tsigarid :p

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ήθελα να πω ότι χρησιμοποιώ το κινητό μου (nokia 5230) για tracking της διαδρομής και χθες έκανε tracking για 3.5 ώρες και μπορούσε και άλλο (λογικά κανένα 5ώρο αν είναι καλά φορτισμένο). Δεν περίμενα να κρατάει τόσο η μπαταρία του με ανοιχτό το GPS.
Το δικό μου κρατάει κανένα 6ωρο χοντρικά, ξεκινώντας από τελείως γεμάτο. Θα ήθελα να κρατάει παραπάνω....

Zus
11-07-11, 01:57
http://www.youtube.com/watch?v=l3kWdFqTnnU&feature=player_embedded

ipo
11-07-11, 02:07
Πόσο ανεύθυνος είναι ο οδηγός του Citroen που τραυμάτισε δύο ποδηλάτες για να αποφύγει το δέντρο; Ας έπεφτε στα χωράφια καλύτερα, όχι πάνω στους ποδηλάτες που κάνουν αγώνα...

Νikosanagn
11-07-11, 05:05
Έλεος κοίτα τι έκανε..... :down:

kostantis
11-07-11, 09:52
Έλεος αμάν οδηγάρα.
Ας έμπαινε και λίγο μέσα στο χωράφι που λέει και ο ipo...

vamvakoolas
11-07-11, 11:22
1)στο βιντεο παρακολουθειτε το tour de france κατι σαν τη formula 1 στη ποδηλασια
2)Το ΙΧ ειναι αποτι διακρινο δημοσιογραφικο και μαλιστα πρεπει να ειναι ασχετοι γιατι "θερισαν" τους ποδηλατες και ουτε καν σταματησαν! (μιλαμε για επαγγελματιες ποδηλατες)
3)Επειδη εχω τρεξει σε παρομοιο αγωνα (στους ιδιους δρομους) εχει τυχει και εμενα να με κλεισουν ΙΧ ή να με γεμισουν σκονη αλλα τωρα αυτο που εγινε ειναι φονικο!

parte mia idea


http://www.youtube.com/watch?v=Hz5YLR8pBN0

........Auto merged post: vamvakoolas πρόσθεσε 40 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικα επεσα μεσα για την ιδι0τητα του ΙΧ

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=86502&catid=1

ipo
11-07-11, 12:04
Ευτυχώς για τους ποδηλάτες δεν υπήρξε κάποιος πολύ σοβαρός τραυματισμός, ωστόσο η πτώση τους στοίχισε στον αγώνα τους.

Ειδικά ο ένας που πετάχτηκε στο φράχτη, νόμιζα ότι θα είχε σπάσει μερικά κόκαλα. Ευτυχώς όμως τη γλίτωσαν.

Φανερός Πράκτωρ
11-07-11, 13:02
Το δικό μου κρατάει κανένα 6ωρο χοντρικά, ξεκινώντας από τελείως γεμάτο. Θα ήθελα να κρατάει παραπάνω....
ΟΚ! και εγώ το ανέφερα επειδή θυμάμαι ότι μερικοί είπατε ότι δεν είστε πολύ ευχαριστημένοι από την απόδοση του κινητού. Μια που με καλύπτει το 3ωρο, πόσο μάλλον το 6ώρο συνεχούς καταγραφής, είπα να το αναφέρω :)

adabter
11-07-11, 13:40
http://www.youtube.com/watch?v=l3kWdFqTnnU&feature=player_embedded

το ωραιο ειναι πως ο ενας ποδηλατης βοηθαει τον αλλον. μπραβο, ωραιοα αθλημα

senkradvii
11-07-11, 14:23
το ωραιο ειναι πως ο ενας ποδηλατης βοηθαει τον αλλον. μπραβο, ωραιοα αθλημα

Δεν νομίζω σε κανένα άθλημα ταχύτητας να σταματάει ο ανταγωνιστής σου για να σε βοηθήσει.. Αν είναι έτσι η Πατουλίδου για παράδειγμα δεν θα έπαιρνε ποτέ το χρυσό!

manicx
11-07-11, 14:26
Δεν νομίζω σε κανένα άθλημα ταχύτητας να σταματάει ο ανταγωνιστής σου για να σε βοηθήσει.. Αν είναι έτσι η Πατουλίδου για παράδειγμα δεν θα έπαιρνε ποτέ το χρυσό!

To ίδιο παράδειγμα είχα στο μυαλό μου! :oneup:

ipo
11-07-11, 16:03
το ωραιο ειναι πως ο ενας ποδηλατης βοηθαει τον αλλον. μπραβο, ωραιοα αθλημα
Οι ποδηλάτες που τραυματίζονται δε μένουν αβοήθητοι. Ακολουθούν αυτοκίνητα με προσωπικό που παρέχει πρώτες βοήθειες.

........Auto merged post: ipo πρόσθεσε 44 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σήμερα είχα πάλι επίσκεψη σε ποδηλατάδικο. Αντικατέστησα μία σπασμένη ακτίνα και φόρεσα ένα 8πλο βιδωτό ελεύθερο 13-32 (http://www.amazon.com/SunRace-speed-13-32-Freewheel-Chrome/dp/B001GSQL6W/ref=pd_sbs_sg_2). Έμπειρος ο ποδηλατάς (http://www.kinisibikes.gr/), δεν είχα ξαναπάει σε αυτόν. Οι άλλοι ποδηλατάδες μου έλεγαν ότι η 7πλη κασσέτα θα μπει οριακά στο ποδήλατό μου ή ότι δε θα πάρει με τίποτα πάνω από 6πλέτα αν δεν αλλάξω κέντρο τροχού, ντεραγιέ και λεβιέ, αλλά ο συγκεκριμένος με μία ώρα προσπάθεια τα κατάφερε.

Δυστυχώς δεν είχε την αντίστοιχη βιδωτή 8πλέτα σε 13-34 που βγάζει η Sunrace (http://www.amazon.com/Sunrace-Freewheel-Speed-13-34-Teeth/dp/B002R659AQ/ref=pd_sbs_sg_3). Αλλά ΟΚ, το γρανάζι 13-32 είναι σημαντική αναβάθμιση σε σχέση με το 14-28 που είχα πριν. Πάντως μου φάνηκε ακριβός, αφού πουλούσε 25€ το ανταλλακτικό που στο Amazon έχει 16€ με τα μεταφορικά.

blade_
12-07-11, 22:26
τραγικο...

http://news247.gr/kosmos/news/agria_epithesh_se_podhlath.1184717.html

sdikr
12-07-11, 22:34
τραγικο...

http://news247.gr/kosmos/news/agria_epithesh_se_podhlath.1184717.html


Τραγικό;

που ήταν η ομάδα, με τι ταχύτητα, όταν τους κάνανε σήμα να πάνε δεξιά τι κάνανε; (ή αριστερά για την Αγγλία)

το ότι είσαι σε ποδήλατο δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει ο ΚΟΚ για εσένα.

Ξέρεις όταν έχεις ενα μόνο ποδήλατο όλα είναι μια χαρά, όταν έχεις 7 ποδήλατα το ένα πίσω απο το άλλο πάλι μια χαρά, όταν τα 7 θέλουν να είναι παράλληλα είναι πρόβλημα (και δεν το προβλέπει κάν ο ΚΟΚ, η καλύτερα δεν το επιτρέπει)

Αν είσαι αργό όχημα και σου κάνει σήμα ο απο πίσω και εσύ δεν μπορείς να καλύψεις το όριο ταχύτητας, είναι υποχρέωση σου (πρόσεξε, υποχρέωση, όχι αν θέλεις) να του παραχωρήσεις την δυνατότητα να σε προσπεράσει εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα στην κίνηση του δρόμου, εσύ μπορεί ακόμα και να σταματήσεις

Φανερός Πράκτωρ
12-07-11, 22:38
Τραγικό;

που ήταν η ομάδα, με τι ταχύτητα, όταν τους κάνανε σήμα να πάνε δεξιά τι κάνανε; (ή αριστερά για την Αγγλία)

το ότι είσαι σε ποδήλατο δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει ο ΚΟΚ για εσένα.

Ξέρεις όταν έχεις ενα μόνο ποδήλατο όλα είναι μια χαρά, όταν έχεις 7 ποδήλατα το ένα πίσω απο το άλλο πάλι μια χαρά, όταν τα 7 θέλουν να είναι παράλληλα είναι πρόβλημα (και δεν το προβλέπει κάν ο ΚΟΚ, η καλύτερα δεν το επιτρέπει)

Αν είσαι αργό όχημα και σου κάνει σήμα ο απο πίσω και εσύ δεν μπορείς να καλύψεις το όριο ταχύτητας, είναι υποχρέωση σου (πρόσεξε, υποχρέωση, όχι αν θέλεις) να του παραχωρήσεις την δυνατότητα να σε προσπεράσει εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα στην κίνηση του δρόμου, εσύ μπορεί ακόμα και να σταματήσεις
ενδιαφέρον το ότι σου έρχονται όλα αυτά στο μυαλό όταν βλέπεις το παραπάνω βιντεάκι.

senkradvii
12-07-11, 22:44
Τραγικό σίγουρα είναι το να κατεβαίνεις από το αμάξι και να αρχίσεις να δέρνεις αγνώστους πάντως!

Από την άλλη μου έχει τύχει πάνω από 2 φορές από την αρχή του καλοκαιριού, ποδηλάτες σε επαρχιακό δρόμο γεμάτο στροφές, καθιστώντας τα προσπεράσματα αρκετά δύσκολα και τα σημεία λίγα ανά χιλιόμετρα, να μην πηγαίνουν ο ένας πίσω από τον άλλον αλλά δίπλα δίπλα αναγκάζοντας με ή να φρενάρω για να μην πέσω πάνω τους και στη συνέχεια να τους ακολουθώ στον ρυθμό των ~30χ.α.ω ή να επιχειρώ ριψοκίνδυνα προσπεράσματα.

Πάντα ήθελα να το σημειώσω και εδώ αλλά το ξεχνούσα μετά όταν έφτανα στην δουλειά.

blade_
12-07-11, 23:04
Τραγικό;

που ήταν η ομάδα, με τι ταχύτητα, όταν τους κάνανε σήμα να πάνε δεξιά τι κάνανε; (ή αριστερά για την Αγγλία)

το ότι είσαι σε ποδήλατο δεν σημαίνει οτι δεν ισχύει ο ΚΟΚ για εσένα.

Ξέρεις όταν έχεις ενα μόνο ποδήλατο όλα είναι μια χαρά, όταν έχεις 7 ποδήλατα το ένα πίσω απο το άλλο πάλι μια χαρά, όταν τα 7 θέλουν να είναι παράλληλα είναι πρόβλημα (και δεν το προβλέπει κάν ο ΚΟΚ, η καλύτερα δεν το επιτρέπει)

Αν είσαι αργό όχημα και σου κάνει σήμα ο απο πίσω και εσύ δεν μπορείς να καλύψεις το όριο ταχύτητας, είναι υποχρέωση σου (πρόσεξε, υποχρέωση, όχι αν θέλεις) να του παραχωρήσεις την δυνατότητα να σε προσπεράσει εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα στην κίνηση του δρόμου, εσύ μπορεί ακόμα και να σταματήσεις

καμια διαφωνια

ωστοσο επισης ειναι υποχρεωση σου(προσεξε, υποχρεωση, οχι αν θελεις) να μην επιτεθεις σωματικα στον αλλο ,επειδη σε καθυστερουσε ;)

sdikr
12-07-11, 23:08
ενδιαφέρον το ότι σου έρχονται όλα αυτά στο μυαλό όταν βλέπεις το παραπάνω βιντεάκι.


Βασικά μου έρχεται το τι έγινε πριν το βιντεακί,
Αν μιλάμε καθαρά για το βιντεακι, ναι είναι τραγικό αυτό που έγινε.

........Auto merged post: sdikr πρόσθεσε 2 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καμια διαφωνια

ωστοσο επισης ειναι υποχρεωση σου(προσεξε, υποχρεωση, οχι αν θελεις) να μην επιτεθεις σωματικα στον αλλο ,επειδη σε καθυστερουσε ;)


Καμιά διαφωνία σε αυτό, όταν όμως κάποιος δεν κάνει αυτό που είναι υποχρέωση του ή ο τρόπος που θα έπρεπε να είναι αλλάζουν πολλά πράγματα.

Ζητώ συγνώμη που θέλω να έχω την πλήρη εικόνα το πως έγινε κάτι πριν το χαρακτηρίσω τραγικό

blade_
12-07-11, 23:13
δε χρειαζονται ειρωνιες φιλε μου...αλλα οπως κ να το κανεις ειναι 100 φορες πιο τραγικο το να πλακωσεις καποιον ,παρα το να του κλεινεις το δρομο

ολοι τα εχουμε περασει στο δρομο αυτα..ολοι


τωρα αν αντιδρας κ εσυ ετσι..προσεξε το

sdikr
12-07-11, 23:17
δε χρειαζονται ειρωνιες φιλε μου...αλλα οπως κ να το κανεις ειναι 100 φορες πιο τραγικο το να πλακωσεις καποιον ,παρα το να του κλεινεις το δρομο

ολοι τα εχουμε περασει στο δρομο αυτα..ολοι


τωρα αν αντιδρας κ εσυ ετσι..προσεξε το

οχι δεν αντιδράω έτσι, (ακόμα)
άλλα όταν μου βγάζεις τίτλο, τράγικο, χωρίς να έχουμε πλήρη εικόνα τι έγινε, εεε είναι κάπως.

Στην τελική, κανένας δεν τήρησε τους νόμους, όποτε όλα μια χαρά

blade_
12-07-11, 23:19
ενταξει ρε φιλε δεν εννοουσα με το τραγικο οτι τον πεθανε κιολας...μια εκφραση ειναι και σιγουρα η αντιδραση του οδηγου ειναι υπερβολικη

:)

sdikr
12-07-11, 23:29
ενταξει ρε φιλε δεν εννοουσα με το τραγικο οτι τον πεθανε κιολας...μια εκφραση ειναι και σιγουρα η αντιδραση του οδηγου ειναι υπερβολικη

:)

Και ξαναλέω, υπερβολική ως προς τι; δεν ξέρουμε τι έγινε πρίν απο αυτό.

Σκέψου να είσαι στόν δρόμο, να δεις ποδηλάτη μπροστά, να τους κάνεις σήμα να περάσεις, να σε γράφουν, να πας να τους περάσεις και εκεί να σκάσει ο διάολος και να βρεις έναν τοίχο.

Εσύ βγάζεις σε βίντεο μόνο το αποτέλεσμα, δεν είδαμε όμως πως έφτασε εκεί.

Με μηχανή είμαι στον δρόμο σχεδόν όλη την μέρα, κόκκινο φανάρι δεν θα περάσω, χώσιμο θα κάνω όταν όλοι ειναι σταματημένοι.
Και όμως βλέπω μερικούς με ποδήλατο, όχι απλά δεν σέβονται το φανάρι, άλλα μετά είναι στα χάι τους και πάνε με το πάσο τους στον δρόμο. Ουτε κάν κάνουν τον κόπο να κοιτάξουν την κίνηση πίσω τους

υπάρχει ο ΚΟΚ για κάποιο λόγο, οι ποδηλάτες συνήθως δεν τον ακολουθούν (και μην τολμήσεις να τους πατήσεις τον ποδηλατοδρόμο)

tsoukase
12-07-11, 23:32
Ουπςςςς
(http://medicalnews.gr/2011/07/h-%CF%83%CE%AD%CE%BB%CE%B1-%CE%B2%CE%BB%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B9/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.