PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδήλατο κανεις; Ποδηλατικός χαβαλές και ποδηλατοβόλτες



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 [96] 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110

ipo
03-06-13, 01:06
Για να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά. Τις τελευταίες μέρες μου έτυχε μερικές φορές να σταματάω με το ποδήλατο σε κόκκινο και μετά από λίγο να με προσπερνάει αμάξι και να περνάει παράνομα τη διασταύρωση. Σήμερα μάλιστα το φανάρι είχε ανάψει κόκκινο 4 δευτερόλεπτα πριν περάσει το αμάξι παράνομα.

Ένα αμάξι που κάνει παρανομία, αποτελεί μεγαλύτερο κίνδυνο σε σχέση με ένα ποδήλατο, διότι πέρα από το γεγονός ότι μπορεί να ξαφνιάσει οδηγούς και να προκαλέσει ατύχημα, έχει το ίδιο μεγάλη ορμή. Με αυτή μπορεί να αφήσει στον τόπο πεζό, οδηγό άλλου οχήματος και να εκτροχιάσει όχημα που θα χτυπήσει πλάγια.

sdikr
03-06-13, 01:12
Για να δούμε λίγο και την άλλη πλευρά. Τις τελευταίες μέρες μου έτυχε μερικές φορές να σταματάω με το ποδήλατο σε κόκκινο και μετά από λίγο να με προσπερνάει αμάξι και να περνάει παράνομα τη διασταύρωση. Σήμερα μάλιστα το φανάρι είχε ανάψει κόκκινο 4 δευτερόλεπτα πριν περάσει το αμάξι παράνομα.

Ένα αμάξι που κάνει παρανομία, αποτελεί μεγαλύτερο κίνδυνο σε σχέση με ένα ποδήλατο, διότι πέρα από το γεγονός ότι μπορεί να ξαφνιάσει οδηγούς και να προκαλέσει ατύχημα, έχει το ίδιο μεγάλη ορμή. Με αυτή μπορεί να αφήσει στον τόπο πεζό, οδηγό άλλου οχήματος και να εκτροχιάσει όχημα που θα χτυπήσει πλάγια.

το ότι κάποιος κάνει κάτι παράνομο δεν σημαίνει οτι θα πρέπει να το κάνουμε και εμείς.
Το ποδήλατο που θα περάσει με κόκκινο αν χτυπήσει θα είναι χειρότερο για τον αναβάτη του.
Πάντως όταν βλέπω κάποιο ποδήλατο να σταματάει σε κόκκινο φανάρι πάντα μου κάνει εντύπωση :p

ipo
03-06-13, 01:14
Προφανώς το γράφω ως παράδειγμα προς αποφυγή για οποιονδήποτε οδηγό. Ο ποδηλάτης περιμένει μπροστά σε κόκκινο φανάρι και τον προσπερνάει αμάξι για να περάσει παράνομα.

Επιπλέον δεν πρέπει να είναι κριτήριο για την οδηγική μας συμπεριφορά το τι θα πάθουμε οι ίδιοι. Πρέπει να έχουμε κατά νου, τι ζημιά θα προκαλέσουμε στους νόμιμους χρήστες της οδού που δε φταίνε σε τίποτα.

Zus
03-06-13, 02:27
Πριν δύο μέρες πέρασε μία γριούλα, με λιμουσινάτο αμάξι, σφαίρα από κόκκινο φανάρι, πρόλαβα να πατήσω φρένα λίγα μέτρα πριν. Την πέτυχα την επόμενη μέρα στον δρόμο, αλλά είπα να μην αρχίσω τα καντήλια και μας αφήσει χρόνους.

Είπαμε υπάρχουν βλάκες ποδηλάτες, αλλά όχι στην συχνότητα που θέλουν να μας παρουσιάσουν ορισμένοι εδώ. Ο κίνδυνος θάνατος εκεί έξω, για τον οποιοδήποτε σε μεγάλη ακτίνα, είναι τα αμάξια και οι υπερόπτες οδηγοί τους. :closed:

Νikosanagn
03-06-13, 02:52
θα συμφωνήσω με τον απο πάνω μου...

manicx
03-06-13, 12:10
Διασταύρωση Αγ. Παρασκευής, Μεσογείων-Χαλανδρίου. Ένας τρόμπας με κάμπριο BMW φεύγει με κόκκινο 3" μετά και περνάει σύριζα από μηχανή και μισό μέτρο από εμένα. Το τι καντήλι έριξα δεν λέγεται. Συνήθως είναι ήρεμος αλλά δεν είναι ότι απλά πέρασε, πήγαινε και με πατηλίκια. Αν μας χτύπαγε, θα φεύγαμε 3μέτρα στον αέρα. :evil:

ipo
03-06-13, 12:42
Οι ιστορίες παρανομίας και αναισθησίας με οδηγούς αυτοκινήτων ή μηχανών, δε συγκρίνονται με εκείνες των ποδηλατών. Όχι μόνο πληθυσμιακά, αλλά και ποσοστιαία, επί τους πλήθους των οδηγών του αντίστοιχου οχήματος. Το αυτοκίνητο κάνει μερικούς να νιώθουν ασφάλεια και ανωνυμία, οπότε μένει το ήθος και η υπευθυνότητα για να τους κάνει να τηρήσουν τον ΚΟΚ.

Προχθές προσπαθούσε να με πείσει μία, ότι τα ποδήλατα δεν πρέπει να κυκλοφορούν σε δρόμο, γιατί πάνε αργά, με επιχείρημα του τύπου:
"Αν τρέχω και δε βλέπω τι έχει μετά από στροφή, όταν δω ξαφνικά ποδήλατο να πηγαίνει μόνο με 20 km/h, θα πέσω πάνω του."

Η απάντηση που έδωσα είναι αυτό που λέει και ο ΚΟΚ, ότι δεν πρέπει να τρέχει αν δεν έχει ορατότητα μπροστά της. Όμως με άφησε για μία ακόμη φορά άφωνο:

"Ναι, αλλά εγώ το πολύ-πολύ να γρατζουνίσω το αμάξι μου. Ο ποδηλάτης θα σκοτωθεί, άρα δεν πρέπει να κυκλοφορεί στο δρόμο."

Το δίκαιο του πιο δυνατού δηλαδή. Ό,τι να 'ναι. Ο κόσμος έχει μπερδέψει τα ανώτατα όρια ταχύτητας με κατώτατα.

nm96027
03-06-13, 14:24
Είναι λάθος η προσέγγιση "οι ποδηλάτες είναι χειρότεροι από τους οδηγούς ή το αντίστροφο...".

Είναι λάθος γιατί σε ένα μεγάλο βαθμό μερικοί ποδηλάτες είναι ταυτόχρονα και οδηγοί ΙΧ και το αντίστροφο. Ή επίσης είναι και πεζοί. Ο πεζός το απόγευμα της Δευτέρας, περνάει λεωφόρους κάθετα, όχι από διάβαση, περπατάει στην μέση του δρόμου χωρίς λόγο, αποφεύγει τα φανάρια των πεζών και γενικώς κάνει ότι γουστάρει. Την άλλη μέρα το πρωί παίρνει το ποδήλατο του και προσαρμόζει την ετσιθελική συμπεριφορά του στην ελευθερία που του χαρίζει το δίτροχο. Ομοίως και ο ΙΧης.

Μην το βλέπετε ως στρατόπεδα. Δεν φταίει το ποδήλατο για τις καγκουριές, όπως δεν φταίει και η εταιρεία Porsche για τους ανάλογους κάγκουρους που τα ιππεύουν.

Τέλος: κανείς δεν είναι αλάνθαστος στην οδηγική του συμπεριφορά (Τυφλεεεεε....). Όλοι κάνουμε βλακείες στο δρόμο, δεδομένων των βαθμών ελευθερίας που μας δίνονται κάθε φορά. Το ζήτημα είναι να έχουμε αίσθηση της βλακείας και όταν μας κάνουν τσακωτούς να μην κάνουμε τους ξύπνιους και τους τσαμπουκάδες αλλά να καταλαβαίνουμε το λάθος μας. Αρκετές φορές θα τύχει να πάω ανάποδα σε έναν μονοδρομο με το ποδήλατο, προσέχοντας στο μέγιστο όλες τις διασταυρώσεις (από όλες τις πλευρές, ακόμα από τις παράνομες), να προσέχοντας τις πόρτες των παρκαρισμένων, προσέχοντας τους πεζούς, προσέχοντας τις εξόδους γκαράζ.

frap
03-06-13, 15:02
nm έχεις απόλυτο δίκιο. Σημασία έχει να έχεις επίγνωση του τι κάνεις και όταν καταλήξεις να παρενοχλήσεις κάποιον να μη το τσαμπουκαλευτείς κιόλας. Σπάνια έχω δει να λέει κάποιος "συγνώμη δε κοίταξα σωστά τον καθρέφτη μου". Περισσότερες φορές μου έχουν πει: "εντάξει, γιατί παραπονιέσαι, σε βλέπω..."*

Χαζομάρες. Απλά έχουμε χάσει την υπομονή μας και δεν αντέχουμε να περιμένουμε για κανένα και για τίποτε...
... ακόμη και όταν δεν έχουμε κανένα κέρδος από την ανυπομονησία μας
... κάτι το οποίο γνωρίζουμε από πριν αλλά επιλέγουμε να το παραβλέπουμε.

υγ: Εγώ πάντως, όταν θέλω να πάω ανάποδα στο μονόδρομο, ξεκαβαλάω και πάω από το πεζοδρόμιο σαν πεζός :)

*... όταν πχ το επίμαχο σημείο ήταν έργα στη μεσαία λωρίδα σε μήκος 5-10μ που άφηναν λίγο λιγότερο από το εύρος της λεωφορειολωρίδας και ταξιτζή στρίμωξε τη μούρη του ίσα με το τιμόνι μου αφήνοντάς μου σχεδόν μηδενικό χώρο από το κράσπεδο... για 10 μέτρα μαξ δρόμο...

Μου έχουν τύχει άπειρες καγκουριές και σύριζα περάσματα όταν κινούμε με ~30 για να μου βγει 10-20 μέτρα μπροστά και να ξανακολλήσει στην κίνηση ή στο κόκκινο φανάρι που ήδη έβλεπε όσο ήταν πίσω μου. Ή χειρότερα, για να κόψει δεξιά μπροστά μου πριν καν προλάβει να με προσπεράσει καλά-καλά.

Επίσης μου 'χει τύχει 4-5 φορές όταν με να μου πούνε πως δε με είδανε, μέρα μεσημέρι με έντονη μπλέ τσάντα στην πλάτη και αντίστοιχο έντονο κόκκινο/πράσινο μπλουζάκι.

ipo
03-06-13, 15:07
Είναι λάθος η προσέγγιση "οι ποδηλάτες είναι χειρότεροι από τους οδηγούς ή το αντίστροφο...".

Είναι λάθος γιατί σε ένα μεγάλο βαθμό μερικοί ποδηλάτες είναι ταυτόχρονα και οδηγοί ΙΧ και το αντίστροφο. Ή επίσης είναι και πεζοί. Ο πεζός το απόγευμα της Δευτέρας, περνάει λεωφόρους κάθετα, όχι από διάβαση, περπατάει στην μέση του δρόμου χωρίς λόγο, αποφεύγει τα φανάρια των πεζών και γενικώς κάνει ότι γουστάρει. Την άλλη μέρα το πρωί παίρνει το ποδήλατο του και προσαρμόζει την ετσιθελική συμπεριφορά του στην ελευθερία που του χαρίζει το δίτροχο. Ομοίως και ο ΙΧης.

Μην το βλέπετε ως στρατόπεδα. Δεν φταίει το ποδήλατο για τις καγκουριές, όπως δεν φταίει και η εταιρεία Porsche για τους ανάλογους κάγκουρους που τα ιππεύουν.

Τέλος: κανείς δεν είναι αλάνθαστος στην οδηγική του συμπεριφορά (Τυφλεεεεε....). Όλοι κάνουμε βλακείες στο δρόμο, δεδομένων των βαθμών ελευθερίας που μας δίνονται κάθε φορά. Το ζήτημα είναι να έχουμε αίσθηση της βλακείας και όταν μας κάνουν τσακωτούς να μην κάνουμε τους ξύπνιους και τους τσαμπουκάδες αλλά να καταλαβαίνουμε το λάθος μας. Αρκετές φορές θα τύχει να πάω ανάποδα σε έναν μονοδρομο με το ποδήλατο, προσέχοντας στο μέγιστο όλες τις διασταυρώσεις (από όλες τις πλευρές, ακόμα από τις παράνομες), να προσέχοντας τις πόρτες των παρκαρισμένων, προσέχοντας τους πεζούς, προσέχοντας τις εξόδους γκαράζ.
Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω.


Παραδέχομαι έναν τύπο που με είχε τρακάρει πριν από χρόνια και μου είχε σπάσει τον καθρέφτη (αμφότεροι με αμάξια ήμασταν). Έκανε πονηριά με απότομη σφήνα για να βγει μπροστά από πολλά αμάξια. Σταμάτησε, κατέβηκε κάτω, μου έδωσε το χέρι και είπε: "Με συγχωρείς έκανα χοντρή βλακεία."

Ήταν πασιφανής παράνομη πονηριά και την παραδέχτηκε. Με αποζημίωσε με την ασφαλιστική του και έληξε έτσι. Έχασα βέβαια εκείνο το απόγευμα, καθώς και μερικές μέρες μετά για την αποζημίωση και την επισκευή, αλλά τουλάχιστον ένιωσα ότι κέρδισα κάτι βλέποντας ότι υπάρχουν άνθρωποι που παραδέχονται το εκούσιο λάθος τους. Χωρίς δικαιολογίες ή αποποιήσεις ευθύνης.

Νikosanagn
03-06-13, 15:09
:oneup:

Mouse Potato
03-06-13, 15:52
Αυτό που λείπει στον νεοέλληνα είναι παιδεία στους περισσότερους τομείς της καθημερινής του ζωής. Η εξυπνάδα/μαγκιά/απατεωνιά συναντάται παντού. Και αναφέρομαι πάντα για δραστηριότητες "δημόσιες" που θέλοντας και μη η συμπεριφορά του ενός επηρεάζει άμεσα ή έμμεσα τον άλλο. Για να είμαι ειλικρινής, οι νεότερες γενεές, ας πούμε από το '70 και μετά (no offence για τους μεγαλύτερους - δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι), έχουν αναπτύξει περισσότερο το αίσθημα της αιδούς και της κοινωνικής ευθύνης, κάτι που υποθέτω με τα χρόνια θα γίνεται εντονότερο.

Επίσης να συμπληρώσω κάτι στα λεγόμενα του nm. Η οδηγική συμπεριφορά επηρεάζεται σαφώς και από τεχνικούς παράγοντες όπως η ποιότητα του οδοστρώματος, η σχεδιαστική δομή του δρόμου (πχ. ο αριθμός λωρίδων, η έλλειψη η μη ποδηλατοδρόμων) κλπ, κάτι που νομίζω πως πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη στα συμπεράσματα περί συμπεριφοράς των χρηστών της οδού.

nm96027
03-06-13, 16:31
Αυτό που λείπει στον νεοέλληνα είναι παιδεία στους περισσότερους τομείς της καθημερινής του ζωής. Η εξυπνάδα/μαγκιά/απατεωνιά συναντάται παντού. Και αναφέρομαι πάντα για δραστηριότητες "δημόσιες" που θέλοντας και μη η συμπεριφορά του ενός επηρεάζει άμεσα ή έμμεσα τον άλλο. Για να είμαι ειλικρινής, οι νεότερες γενεές, ας πούμε από το '70 και μετά (no offence για τους μεγαλύτερους - δεν τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι), έχουν αναπτύξει περισσότερο το αίσθημα της αιδούς και της κοινωνικής ευθύνης, κάτι που υποθέτω με τα χρόνια θα γίνεται εντονότερο.

Επίσης να συμπληρώσω κάτι στα λεγόμενα του nm. Η οδηγική συμπεριφορά επηρεάζεται σαφώς και από τεχνικούς παράγοντες όπως η ποιότητα του οδοστρώματος, η σχεδιαστική δομή του δρόμου (πχ. ο αριθμός λωρίδων, η έλλειψη η μη ποδηλατοδρόμων) κλπ, κάτι που νομίζω πως πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά υπόψη στα συμπεράσματα περί συμπεριφοράς των χρηστών της οδού.

Γενικά πρέπει να προσπαθούμε να μπούμε στην θέση του άλλου. Μία στις τόσες θα μας το ανταποδώσουν.

Πχ εγώ όταν ανεβαίνω Υμηττό, πρέπει να ποδηλατήσω για 1km πάνω σε πεζοδρόμιο δίπλα στον φράκτη του ΕΜΠ, σχετικά φαρδύ. Όταν συναντάω πεζό, δεν χώνομαι, περιμένω και όταν αποφασίσει να κάνει στην άκρη τότε περναω, ζητώντας συγγνώμη. Μία φορά μία κυρία γύρισε και μου είπε "Τι να κάνεις και συ παιδί μου; Αφού δεν έχει ποδηλατόδρομο!".

Αν καταλάβουμε πως η πόλη δεν μπορεί να έχει φασματικές ζώνες κυκλοφορίες (εδώ μόνο ΙΧ, εκεί μόνο πεζοί, εκεί μόνο ποδήλατα) αλλά πως πρέπει να συνυπάρξουμε τότε τα πράγματα θα είναι καλύτερα.

blade_
03-06-13, 23:59
φιλος σημερα,ξεπαρκαρει αλλος μπροστα του χωρις να δωσει σημασια,ο φιλος μου πιανεται πανω του και πηγαινουν μαζι..100 μετρα παρακατω,αφηνει το χερι απο το αυτοκινητο,φτανει στην πορτα του,του λεει κατι..γαλλικα και φευγει:lol:

ipo
04-06-13, 00:02
Δε βλέπω κάτι αστείο σε αυτό. Ο φίλος σου αφενός έκανε κάτι επικίνδυνο, αφετέρου φέρθηκε αγενώς. Θα μπορούσε να χειριστεί την κατάσταση με τρόπο που να κάνει τον άλλο να καταλάβει το λάθος του, αντί να δώσει έρεισμα για κατηγορίες προς τους ποδηλάτες.

blade_
04-06-13, 00:54
τα γαλλικα δεν ηταν βρισιμο,απλα του την ειπε ελαφρως σε στυλ " βλεπουμε λιγο",οσο για το πιασιμο,αν κ εγω δε θα το εκανα,μιλαμε για σχεδον χωριο,με πολυ χαμηλες ταχυτητες

Νikosanagn
04-06-13, 00:55
Γιατί ως συνήθως στα χωριά όλοι οδηγούν αργά και με πραότητα :p

alekan
04-06-13, 08:50
Και προσέχοντας την προτεραιότητα.

frap
04-06-13, 12:37
Χθεσινό... (http://www.youtube.com/watch?v=ll-bctgKY9Q)
Σημερινά (http://www.youtube.com/watch?v=Qx8UsEYujjo)

blade_
04-06-13, 16:50
ωραιος ο γουρουνας:rofl:

Νikosanagn
04-06-13, 16:58
Τι έκανε ρε ο άνθρωπος! :lol: για γέλια και για κλάματα :p

Rebel Scum
07-06-13, 20:49
Χθεσινό... (http://www.youtube.com/watch?v=ll-bctgKY9Q)
Σημερινά (http://www.youtube.com/watch?v=Qx8UsEYujjo)

Ωραίος ο τύπος με τη γουρούνα ή buggy ή ό,τι ήταν αυτό....

raspoutiv
15-06-13, 14:38
πάντα μπροστά οι Ιάπωνες


https://www.youtube.com/watch?v=pcZSU40RBrg&feature=youtube_gdata_player

megahead13
17-06-13, 12:59
πάντα μπροστά οι Ιάπωνες


https://www.youtube.com/watch?v=pcZSU40RBrg&feature=youtube_gdata_player
:worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

ipo
21-06-13, 01:02
Η εξέλιξη των ποδηλατόδρομων στην Ολλανδία. (http://www.youtube.com/watch?v=XuBdf9jYj7o)

Zus
21-06-13, 13:40
Η εξέλιξη των ποδηλατόδρομων στην Ολλανδία. (http://www.youtube.com/watch?v=XuBdf9jYj7o)

:oneup:

ipo
25-06-13, 02:53
Πόσα υγρά χρειάζεται ο ποδηλάτης το καλοκαίρι; (http://www.youtube.com/watch?v=EmuyEObgaE0)

ipo
27-06-13, 17:39
Από ερασιτεχνική ποδηλατική ομάδα τη Δευτέρα:

Καλησπέρα μετα μεγάλης μου λύπης σήμερα έμαθα ότι έγραψαν φίλο συν ποδηλάτη στην παραλιακη για παραβίαση ερυθρου σηματοδότη 700€

Καιρός ήταν.

nm96027
27-06-13, 19:28
Από ερασιτεχνική ποδηλατική ομάδα τη Δευτέρα:


Καιρός ήταν.

Aν και θα με βρει σύμφωνο η εξέλιξη αυτή, είμαστε σίγουροι πως δεν είναι ράδιο αρβύλα; Όντως η αστυνομία έχει την δυνατότητα να προβεί σε τέτοιες ενέργειες;

ipo
27-06-13, 22:18
Aν και θα με βρει σύμφωνο η εξέλιξη αυτή, είμαστε σίγουροι πως δεν είναι ράδιο αρβύλα; Όντως η αστυνομία έχει την δυνατότητα να προβεί σε τέτοιες ενέργειες;
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι αληθινή η πληροφορία. Το είδα σε ομαδική συζήτηση ερασιτεχνικής ποδηλατικής ομάδας. Μάλιστα έχουν ανεβάσει και φωτογραφία της κλήσης με σβησμένα τα στοιχεία του παραβάτη. Η κλήση αναφέρει ότι πέρασε 5 φανάρια με κόκκινο.

Η δυνατότητα από την αστυνομία προφανώς υπάρχει. Σου βεβαιώνει πρόστιμο με βάση την ταυτότητά σου. Κι αν δεν έχεις ταυτότητα, μπορεί να σε πάει στο τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων.

tsigarid
27-06-13, 23:21
Πραγματικά επιτέλους. Εδώ το πρόστιμο για μηχανοκίνητα οχήματα είναι $270, και για ποδηλάτες $50. Το 98% των ποδηλατών αγνοεί τα φανάρια. 2 φορές μου έχουν πει ευχαριστώ πεζοί επειδή σταμάτησα στο κόκκινο για να περάσουν...

qwertyuiop
27-06-13, 23:53
Αυτό εδώ πώς σας φαίνεται;

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο;

https://sites.google.com/a/apollomotorbike.gr/apollomotorbike/

cuprakatos
01-07-13, 20:58
Πόσα υγρά χρειάζεται ο ποδηλάτης το καλοκαίρι; (http://www.youtube.com/watch?v=EmuyEObgaE0)

Καλό ! :lol: Εγώ πάντως όταν έτρεχα , έβγαζα τον αντοχής (περίπου 120χλμ) με 2 μπουκάλια , σύν ότι κουβάδες μας πετούσαν οι χωρικοί ! ! ή με λάστιχα όταν περνούσαμε απο γειτονιές :rolleyes:

Και κανα πορτοκαλάκι μας πέταγαν απο χωράφια και όσοι προλαβαιναν έπιαναν στον αέρα . . . . . . . καμιά φορά το μοιραζόμασταν με διπλανούς .............α ρε , άλλες εποχές ! '89 :respekt:

tsigarid
02-07-13, 06:46
Καλό ! :lol: Εγώ πάντως όταν έτρεχα , έβγαζα τον αντοχής (περίπου 120χλμ) με 2 μπουκάλια , σύν ότι κουβάδες μας πετούσαν οι χωρικοί ! ! ή με λάστιχα όταν περνούσαμε απο γειτονιές :rolleyes:

Και κανα πορτοκαλάκι μας πέταγαν απο χωράφια και όσοι προλαβαιναν έπιαναν στον αέρα . . . . . . . καμιά φορά το μοιραζόμασταν με διπλανούς .............α ρε , άλλες εποχές ! '89 :respekt:

Εξαρτάται πολύ από τον καιρό. Το χειμώνα (0-10 βαθμούς) πάω στη δουλειά και χωρίς να πιω σταγόνα, το καλοκαίρι (πάνω από 20 βαθμούς) στη μέση ξαναγεμίζω το μπουκάλι...

vamvakoolas
02-07-13, 13:09
Καλό ! :lol: Εγώ πάντως όταν έτρεχα , έβγαζα τον αντοχής (περίπου 120χλμ) με 2 μπουκάλια , σύν ότι κουβάδες μας πετούσαν οι χωρικοί ! ! ή με λάστιχα όταν περνούσαμε απο γειτονιές :rolleyes:

Και κανα πορτοκαλάκι μας πέταγαν απο χωράφια και όσοι προλαβαιναν έπιαναν στον αέρα . . . . . . . καμιά φορά το μοιραζόμασταν με διπλανούς .............α ρε , άλλες εποχές ! '89 :respekt:

καλα μη νομιζεις ακομα ετσι ειναι...ιδιως τωρα με τη κριση..;)

Rebel Scum
03-07-13, 12:33
Aν και θα με βρει σύμφωνο η εξέλιξη αυτή, είμαστε σίγουροι πως δεν είναι ράδιο αρβύλα; Όντως η αστυνομία έχει την δυνατότητα να προβεί σε τέτοιες ενέργειες;

Γιατί να μην έχει; Κανονικά και πεζός να είσαι υπάρχει πρόστιμο αν περάσεις με κόκκινο ή εκτός διάβασης κτλ.

Για το ποσό δεν γνωρίζω συγκεκριμένα.

vamvakoolas
16-07-13, 11:05
προς megahead και λοιπους λοκαλ:

Την αλλη εβδομαδα ξεκιναω εδω http://www.londonedinburghlondon.com/route αν καποιος μενει σχετικα κοντα θα χαρω να τον δω

Mouse Potato
16-07-13, 15:47
Wow! Καλή επιτυχία και καλές αντοχές Κωστή.

ipo
16-07-13, 16:11
Καλό κουράγιο Κώστα! 230 χιλιόμετρα τη μέρα, επί 6 μέρες. Παλουκάκι.

vamvakoolas
16-07-13, 17:32
Καλό κουράγιο Κώστα! 230 χιλιόμετρα τη μέρα, επί 6 μέρες. Παλουκάκι.

5 μερες και 4 ωρες αν θυμαμαι καλα

Παντως πριν εβδομαδες ειχα τερματισει το.................24ωρο σε ποδηλατο (συννεχομενα) σε πιστα 5 χλμ εδω στην Ελλαδα:oops:

ipo
16-07-13, 17:40
Εννοείς τον 24ωρο αγώνα στο κωπηλατοδρόμιο; Συμμετείχες μόνος, σε ζευγάρι ή σε τετράδα;

vamvakoolas
16-07-13, 17:48
ημουν ζευγαρι

Και για να ελαφρυνω λιγο τη συζητηση, οποτε εχω χρονο δευτερες πηγαινω εκεi http://www.podilates.gr/node/27453 αν και δε μενω περιστερι. Η ομαδα που το διοργανωνει ξερει να ποδηλατει και μαλιστα η ολη παρεα περα απο οργανωμενη μου θυμιζει αντιστοιχες στο εξωτερικο! Μαλιστα μπορειτε να παρετε μια ματια απο τις βολτες εδω
https://maps.google.com/maps/ms?msa=0&msid=216057871965435740839.0004cd476a734411d6872

Ο ρυθμος τους στις μακρινες ειναι λιγο "τσιμπημενος"..

ipo
16-07-13, 17:54
Πολύ καλά. Μπράβο για τη συμμετοχή.

BlindG
18-07-13, 00:52
Ώρα 00:04.

Κατερχόμενος από Φάληρο προς Λ. Συγγρού, ακριβώς πάνω στη (δεξιά) στροφή του δέλτα, ποδηλάτης χωρίς φώτα και χωρίς φωτεινά ρούχα (μαύρη μπλούζα και σκούρα βερμούδα) έχει σταματήσει για να φτιάξει το ποδήλατό του, κρυμμένος στους θάμνους.

Στο σημείο ΔΕΝ υπάρχει πεζοδρόμιο και τον είδα από τύχη γιατί ήμουν στη μεσαία λωρίδα.


Από τύχη δεν πεθαίνετε στους δρόμους μ'αυτά τα μυαλά. Συνετιστείτε.

kontinos
18-07-13, 12:40
Και καντε μια καλη βρε παιδια. Στη Βουλιαγμενης με παραδρομο σε μεγαλο μερος της στο ρευμα για Αθηνα, δεν εχετε λογο να πηγαινετε 4-5 ποδηλατες στη δεξια και να πηγαινετε το λεωφορειο καροτσακι που δεν σας προσπερναει γιατι εχει σταση σε λιγο.

ipo
18-07-13, 13:42
Και καντε μια καλη βρε παιδια. Στη Βουλιαγμενης με παραδρομο σε μεγαλο μερος της στο ρευμα για Αθηνα, δεν εχετε λογο να πηγαινετε 4-5 ποδηλατες στη δεξια και να πηγαινετε το λεωφορειο καροτσακι που δεν σας προσπερναει γιατι εχει σταση σε λιγο.
Το ίδιο μπορεί να πει και ο οδηγός αυτοκινήτου για τα λεωφορεία που βρίσκονται στη δεξιά λωρίδα. Θα μπορούσαν κι αυτά να πηγαίνουν από τον παράδρομο για να μην καθυστερούν τα αμάξια.

Όλοι οι οδηγοί που κινούνται νόμιμα επί μίας οδού (ακόμα και λεωφόρου), οφείλουν να σέβονται τους υπόλοιπους. Όποιος μπορεί να τρέξει περισσότερο (εντός των νομίμων ορίων) μπορεί να προσπεράσει από τις άλλες διαθέσιμες λωρίδες. Το λεωφορείο που κάνει στάσεις, είτε θα προσπεράσει και θα αφήσει πίσω τους ποδηλάτες, αν κινούνται αργά σε ανηφόρα, είτε τελικά θα μείνει πίσω με τις στάσεις που θα κάνει σε κατηφόρα που τα ποδήλατα κινούνται πιο γρήγορα από εκείνο (διότι δεν κάνουν στάσεις).

Χρησιμοποιώ παράδρομο κάποιες φορές, αλλά τον θεωρώ πιο επικίνδυνο από τη λεωφόρο σε ώρες αιχμής. Ξεπαρκάρουν συχνά αμάξια χωρίς να κοιτάξουν και κινδυνεύεις να σε χτυπήσουν. Κάποια αμάξια που βρίσκονται πίσω σου στον παράδρομο προσπαθούν να σε στριμώξουν για να προσπεράσουν. Επιπλέον ο παράδρομος έχει συχνά STOP και δίνει προτεραιότητα στα οχήματα που εισέρχονται σε αυτόν. Γενικά δεν είναι φτιαγμένος για κάποιον που θέλει να πάει ευθεία επί χιλιόμετρα, αλλά για να εξυπηρετεί την κυκλοφορία προς τις κάθετες οδούς και την πρόσβαση/στάθμευση στα τοπικά καταστήματα.

Mouse Potato
18-07-13, 13:56
Δυστυχώς είναι μια από τις κλασικές "άβολες" στιγμές. Το λεωφορείο δύσκολα μπαίνει σε διαδικασία να προσπεράσει μιας και σε λίγα μέτρα έχει στάση και ο ποδηλάτης δύσκολα θα μπορέσει να κάτσει πίσω από το λεωφορείο γιατί θέλοντας και μη θα αναγκαστεί να το προσπεράσει όταν αυτό σταματήσει. Το κυριότερο είναι να σέβεται ο ένας τον άλλο. Τις προάλλες έτυχε να βρίσκομαι σε ευθεία (= είχα μια κάποια ταχύτητα) με μια λωρίδα ανά κατεύθυνση και μπροστά μου ήταν ένα σταματημένο λεωφορείο. Με το που κάνω ελιγμό να το προσπεράσω ξεκινάει με 1000 (από τις λίγες φορές που δεν είδα λεωφορείο να ανάβει φλας) και βρίσκομαι σε φάση να είμαι ακριβώς δίπλα στο παραθυράκι του και να αγωνιώ να τον προσπεράσω και αυτός όλο και να το πατάει. Τελικά αναγκάστηκα να πατήσω φρένο (= πολύ επικίνδυνο όταν είσαι στη μέση δύο αντίθετων λωρίδων) ώστε να περάσει. Με αυτά και με τα άλλα μετά από ελάχιστα μέτρα έκανε κι άλλη στάση όπου και τον προσπέρασα.

frap
18-07-13, 20:11
Σε κάθε δουλειά υπάρχουν οι σοβαροί επαγγελματίες και οι μ@λ...
Δυστυχώς οι τελευταίοι σχεδόν πάντα καπελώνουν τους πρώτους και τους στολίζουμε όλους μαζί.

BlindG
18-07-13, 23:19
Ξεχνάτε κάτι:
Δίνουμε πάντα προτεραιότητα στα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ οχήματα. Ελίσσονται πιο δύσκολα, φρενάρουν πιο δύσκολα.
Ειδικά στα λεωφορεία.

Ρήση οδηγού τράκτορα μιλώντας για τέτοια ζητήματα:
"Να πεταχτείς μπροστά μου και να φρενάρω; Είσαι καλά; Αν φρενάρω, έρχεται το ρυμουλκό στο κεφάλι μου, φεύγει από τον έλεγχό μου και σκοτώνει όποιον να 'ναι. Αν δε φρενάρω, σκοτώνω εσένα και κρατάω τον έλεγχο της νταλίκας."

Αν αυτό που καταλάβατε είναι οτι ο συγκεκριμένος είναι ένας αναίσθητος μαλάκας, είστε τόσο ρομαντικοί που είστε επικίνδυνοι για εσάς και τους οδηγούς επί της ασφάλτου. Καλύτερα να εξασκείτε το χόμπυ σας εκτός ασφάλτου.

ipo
18-07-13, 23:44
Προφανώς δίνεις προτεραιότητα στα μέσα μαζικής μεταφοράς, αλλά δε θα σταματήσεις να κυκλοφορείς στο δρόμο, επειδή υπάρχουν κι αυτά. Το λεωφορείο μπορεί κάλλιστα να περάσει τους ποδηλάτες, αν ο οδηγός εκτιμά ότι με τον τρόπο αυτό θα εξυπηρετήσει ταχύτερα το επιβατικό κοινό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.