PDA

Επιστροφή στο Forum : fastpath / interleaved πρόβλημα



Haros
08-04-10, 16:18
Καλησπέρα,

είμαι σε γραμμή του ΟΤΕ και μπαίνω με interleaved mode. Λόγω ping (online gaming) θέλω να μπω σε fastpath (τα στατιστικά της γραμμής μου είναι καλά). Το ζήτησα από τον ΟΤΕ και είπε ο τεχνικός ότι είμαι ήδη σε profile για fastpath, όμως το router μου συνεχίζει να με δείχνει Interleaved.

Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς ότι το router γυρίζει μόνο του σε fastpath (με αποτέλεσμα να έχω και καλύτερο ping) αλλά ποτέ δεν μένει στάσιμο.

To router μου είναι το wag200g της linksys.

Καμία λύση / άποψη για το τι μπορεί να συμβαίνει;

caven
09-04-10, 10:10
Καμια λυση φιλε..... οτι σου δινουν..... παιρνεις

Lagman
10-04-10, 11:51
Εφόσον έχεις ΟΤΕ υπάρχει λύση σίγουρα, αν είχες forthnet όπως ο caven τότε θα έπαιρνες ότι σου δίνουν.

1)Έχεις κανένα άλλο router να δοκιμάσεις;
2)Δοκίμασε να βάλεις το router να συγχρονίζει σε adsl1 να δεις πως συμπεριφέρεται τι Pings πιάνεις.
3)Δες τι firmware φοράει το router σου και ψάξε να δεις αν υπάρχει νεότερο/δοκιμασμένο από άλλους χρήστες εδώ στο forum.

πιστεύω ότι είναι θέμα router η firmware του router.

Haros
10-04-10, 12:19
Λοιπόν, από official firmware είχα το τελευταίο για το wag200g.
Τώρα δοκίμασα το openwag firmware και εμφανίζει κανονικά fastpath... Πολύ περίεργο βέβαια γιατί νόμιζα πως το router απλά εμφανίζει ότι mode είναι η γραμμή σου και δεν επεμβαίνει σε αυτή...

Lagman
10-04-10, 13:49
Μη σου κάνει εντύπωση, παράδειγμα αν πάρεις το Thomson tg 585 v7 θα δεις ότι σου δίνει ποιο αυξημένους χρόνους από τα συνηθισμένα router. Η στο πρώτο κόμβο που είναι το ίδιο το router σου δείχνει 100ms(εικονικά είναι βέβαια) .

caven
10-04-10, 13:59
Δεν ειναι καθολου εικονικα φιλαρακο, για πηγαινε να παιξεις κανα online παιχνιδι με το 585 και παιξε και με π.χ. zyxel και θα καταλαβεις οτι το routing bug που εχει.... δεν ειναι εικονικο ;)

Haros
10-04-10, 16:18
Άμα 100ms δεν είναι εικονικά δηλαδή πόσο ping έβγαζε σε Online gaming; 200ms;!

Πάντως ομολογώ ότι το openwag firmware κάνει καλή δουλειά. Μου έφτιαξε λίγα db τη γραμμή (όχι πως είχα πρόβλημα βέβαια) + ότι φαίνεται να διορθώθηκε το θέμα με το fastpath.

Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα (ώς woytekm firmware) και ήταν απογοήτευση. Ευτυχώς τώρα έχουν διορθωθεί πολλά bugs :P

Lagman
10-04-10, 17:28
Δεν ειναι καθολου εικονικα φιλαρακο, για πηγαινε να παιξεις κανα online παιχνιδι με το 585 και παιξε και με π.χ. zyxel και θα καταλαβεις οτι το routing bug που εχει.... δεν ειναι εικονικο ;)


Είχα κάνει δοκιμές μεταξύ zyxel 660 κσι 585v7 το zyxel ήταν ποιο γρήγορο.
Μπορείς να το αποδείξεις ότι δεν είναι εικονικό ; Προσωπικά πιστευω αυτο που γράφει ο denisun στο thread με τα Thomson ότι είναι εικονικό και πρόκειται για bug...

deniSun
10-04-10, 17:43
Για να δεις ότι πρόκειται για εικονικούς χρόνους απλά χτύπα ένα ping στην ΙΡ του ρούτερ σου.
Θα δεις ότι οι χρόνοι είναι κανονικοί <1ms

Georgevtr
13-04-10, 01:19
Εφόσον έχεις ΟΤΕ υπάρχει λύση σίγουρα, αν είχες forthnet όπως ο caven τότε θα έπαιρνες ότι σου δίνουν.
.

:rofl::rofl::rofl::rofl::down::rofl::rofl::rofl::rofl: Ψεύτηηηηηη lagggggg:rofl::rofl::rofl:

kalicatzaros
13-04-10, 01:26
Δεν ειναι καθολου εικονικα φιλαρακο, για πηγαινε να παιξεις κανα online παιχνιδι με το 585 και παιξε και με π.χ. zyxel και θα καταλαβεις οτι το routing bug που εχει.... δεν ειναι εικονικο ;)

Το ότι είναι εικονικό είναι το μόνο σίγουρο, μην λέμε ότι ανακρίβεια θέλουμε. Ο ΟΤΕ δίνει κανονικά fastpath σε όποιον το ζητήσει άρα πιθανόν είναι θέμα εξοπλισμού.

Lagman
13-04-10, 20:29
:rofl::rofl::rofl::rofl::down::rofl::rofl::rofl::rofl: Ψεύτηηηηηη lagggggg:rofl::rofl::rofl:

Να το συζητήσουμε εάν διαφωνείς.

intech
13-04-10, 21:36
Να το συζητήσουμε εάν διαφωνείς.

. & _ συμφωνώ με τον Lagman:oneup:

Η αλήθεια είναι, οτι ο ΟΤΕ δίνει fastpath, σε καλές γραμμές.

deniSun
13-04-10, 21:38
]._[/U] συμφωνώ με τον Lagman:oneup:

Η αλήθεια είναι, οτι ο ΟΤΕ δίνει fastpath, σε καλές γραμμές.

Τι θα πει αυτό;
Δεν δίνει σε όλους ή σε όσους θέλουν;

kalicatzaros
13-04-10, 21:58
Τι θα πει αυτό;
Δεν δίνει σε όλους ή σε όσους θέλουν;

Σε όλους δίνει, σε interleaved βάζει όσους είναι μακριά από το κέντρο και δεν έχουν καλά στατιστικά.

deniSun
13-04-10, 22:00
Σε όλους δίνει, σε interleaved βάζει όσους είναι μακριά από το κέντρο και δεν έχουν καλά στατιστικά.

Πονηροί οι βλάχοι...

intech
13-04-10, 22:04
Πονηροί οι βλάχοι...

Σε τί ?...:D

deniSun
13-04-10, 22:06
Σε τί ?...:D

Στο ότι το δίνουν σε γραμμές με καλά στατιστικά και όχι προβληματικές.

intech
13-04-10, 22:08
Στο ότι το δίνουν σε γραμμές με καλά στατιστικά και όχι προβληματικές.

Που είναι το λάθος του ΟΤΕ?

deniSun
13-04-10, 22:10
Που είναι το λάθος του ΟΤΕ?

Πουθενά...
Απλά είχα την εντύπωση ότι το δίνει σε όλους ανεξαρτήτως στοιχείων γραμμής.

kalicatzaros
13-04-10, 22:14
Πουθενά...
Απλά είχα την εντύπωση ότι το δίνει σε όλους ανεξαρτήτως στοιχείων γραμμής.

Σε interleaved έχεις καλύτερα στατιστικά και πιο σταθερή γραμμή και αυτός είναι ο λόγος που σε μεγάλες αποστάσεις δίνει interleaved.

intech
13-04-10, 22:17
Πουθενά...
Απλά είχα την εντύπωση ότι το δίνει σε όλους ανεξαρτήτως στοιχείων γραμμής.

Ο ΟΤΕ εχει βελτιωθεί πολύ!:oneup:

deniSun
13-04-10, 22:18
Σε interleaved έχεις καλύτερα στατιστικά και πιο σταθερή γραμμή και αυτός είναι ο λόγος που σε μεγάλες αποστάσεις δίνει interleaved.

To γνωρίζω...
απλά δεν το ήξερα ότι το δίνει επιλεκτικά ο ΟΤΕ

intech
13-04-10, 22:27
To γνωρίζω...
απλά δεν το ήξερα ότι το δίνει επιλεκτικά ο ΟΤΕ
Το κάνει και το βρίσκω σωστό.:oneup:

nnn
13-04-10, 22:45
Για αρχή όσοι παίρνουν ConnxTV τους γυρίζουν σε interleaved...

intech
13-04-10, 22:53
Για αρχή όσοι παίρνουν ConnxTV τους γυρίζουν σε interleaved...
Και μετά?

nnn
13-04-10, 22:54
Μένουν εκεί.

intech
13-04-10, 23:08
Μένουν εκεί.

Οκ.. ετσι είναι?
Εγώ πχ είμαι τώρα σε fast, χωρίς βεβαια ConnxTV .

Κάποιος άλλος για επιβεβαίωση?

deniSun
14-04-10, 11:15
Επειδή σκέφτομαι να εγκαταλείψω την forthnet και να πάω στον ΟΤΕ, λόγω προσφοράς (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=138), όταν θα μπω θα σας πω.

Lagman
14-04-10, 21:25
φίλος που το dslam του είναι σε άλλη περιοχή ... τώρα δε γνωρίζω αν συγχρονίζει κάτω από 9Mbps λόγου crosstalk πάντως μια ζωή fastpath είχε...
Στην περίπτωση του connx tv δε γνωρίζω αν γίνετε να αλλάξεις πάντως φίλος που έκοψε το connx tv γύρισε μετά κανονικά σε fastpath αφού το ζήτησε..

Βεβαία ο καλύτερος από όλους είναι η on telecoms ούτε τηλέφωνα ούτε αναμονή μπαίνεις στο my on και κάνεις τις ρυθμίσεις που θέλεις απευθείας.

........Auto merged post: Lagman πρόσθεσε 2 λεπτά και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Επειδή σκέφτομαι να εγκαταλείψω την forthnet και να πάω στον ΟΤΕ, λόγω προσφοράς (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=138), όταν θα μπω θα σας πω.

Όπως και να έχει στον ΟΤΕ έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις μεταξύ fastpath και Interleaved λογικά θα είσαι σε fastpath από την αρχή.Θα το καταλάβεις και από τις σελίδες που θα σου φορτώνουν ποιο γρήγορα.

Haros
15-04-10, 10:54
Θα το καταλάβεις και από τις σελίδες που θα σου φορτώνουν ποιο γρήγορα.

Καλά υπερβολή :biggrin:
Στις σελίδες δεν παίζει να το καταλάβει. Στο online gaming ναι...

Zus
15-04-10, 14:45
Καλά υπερβολή :biggrin:
Στις σελίδες δεν παίζει να το καταλάβει. Στο online gaming ναι...

Και στις δελίδες μπορεί να το καταλάβει. Υπάρχει αισθητή διαφορά στο browsing.

Lagman
15-04-10, 20:51
Καλά υπερβολή :biggrin:
Στις σελίδες δεν παίζει να το καταλάβει. Στο online gaming ναι...
Καθόλου υπερβολή και για του λόγου του αληθές παραθέτω post από διαφορετικά μέλη του adslgr



http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2370127&postcount=28 Με το 1024 Connx που είχα πρίν είμουνα ΠΟΛΥ πιο γρήγορος σε Browsing και online gaming (και σε fastpath).
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2575854&postcount=693 το browsing είναι ποιο γρήγορο σε κάποιον που είναι fastpath ; Ναι γιατι το πακετο(αιτημα) κανει λιγοτερη ωρα για να φτασει στον εξυπηρετητη(server)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2576683&postcount=695 Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, η αίσθηση που αποκομίζεις (αλλά και η πραγματικότητα σε μικρότερο βαθμό) είναι όντως αυτή.(ποιο γρήγορο browsing)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3417725&postcount=67 ...έχει καλύτερη ποιότητα σε υπηρεσίες όπως browsing, online gaming και γενικότερα σε streaming content.

μπορώ να βρω και άλλα Link, είμαι 99 % σίγουρος ότι ο denisun θα δει αισθητή διαφορά στο browsing.


και κάτι τελευταίο

Link με screenshot (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2866974&postcount=1268) από τον dns server της forthnet να πιάνει 5000ms!!!!

deniSun
15-04-10, 21:00
Καθόλου υπερβολή και για του λόγου του αληθές παραθέτω post από διαφορετικά μέλη του adslgr



http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2370127&postcount=28 Με το 1024 Connx που είχα πρίν είμουνα ΠΟΛΥ πιο γρήγορος σε Browsing και online gaming (και σε fastpath).
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2575854&postcount=693 το browsing είναι ποιο γρήγορο σε κάποιον που είναι fastpath ; Ναι γιατι το πακετο(αιτημα) κανει λιγοτερη ωρα για να φτασει στον εξυπηρετητη(server)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2576683&postcount=695 Όπως είπαν και οι προηγούμενοι, η αίσθηση που αποκομίζεις (αλλά και η πραγματικότητα σε μικρότερο βαθμό) είναι όντως αυτή.(ποιο γρήγορο browsing)
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3417725&postcount=67 ...έχει καλύτερη ποιότητα σε υπηρεσίες όπως browsing, online gaming και γενικότερα σε streaming content.

μπορώ να βρω και άλλα Link, είμαι 99 % σίγουρος ότι ο denisun θα δει αισθητή διαφορά στο browsing.


και κάτι τελευταίο

Link με screenshot (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2866974&postcount=1268) από τον dns server της forthnet να πιάνει 5000ms!!!!

O πολύπαθος nsthe :lol:

Lagman
15-04-10, 21:23
O πολύπαθος nsthe :lol:

Μόνο στο δίκτυο της forthnet τέτοια προβλήματα και τόσο μεγάλοι χρόνοι απόκρισης...

Haros
16-04-10, 01:41
Παιδιά μιλάμε για διαφορές της τάξης των 20-30ms. Θεωρητικά ναι υπάρχει διαφορά γιατί τα request μπλαμπλαμπλα αλλά πρακτικά αμφιβάλλω πολύ αν κάποιος μπορεί να αντιληφθεί αυτή τη διαφορά στο browsing.

Το λέω εκ πείρας μιας και είχα interleaved και τώρα είμαι σε fastpath και δεν καταλαβαίνω κάποια ουσιαστική διαφορά στο browsing.

johnson
16-04-10, 04:22
Παιδιά μιλάμε για διαφορές της τάξης των 20-30ms. Θεωρητικά ναι υπάρχει διαφορά γιατί τα request μπλαμπλαμπλα αλλά πρακτικά αμφιβάλλω πολύ αν κάποιος μπορεί να αντιληφθεί αυτή τη διαφορά στο browsing.

Το λέω εκ πείρας μιας και είχα interleaved και τώρα είμαι σε fastpath και δεν καταλαβαίνω κάποια ουσιαστική διαφορά στο browsing.

Υπάρχει διαφορά. Απλά σε μία σοβαρή εταιρία η διαφορά θα είναι ελάχιστη.
Με Cyta παρατήρησα μικρή διαφορά προς το καλύτερο όταν γύρισα σε fast path.
Βέβαια όταν πήγα σε φίλο με On Telecoms και άνοιγα σελίδες από servers με <10ms
latency, κατέβαιναν λες και ήταν cached στο σκληρό δίσκο. Από ένα σημείο και μετά, πρέπει
να θες να δεις τη διαφορά, αλλιώς δε θα τη καταλάβεις εύκολα, εκτός και αν συγκρίνεις πχ.
interleave σε 4νετ/hol με fast path σε ΟΤΕ που θα υπάρχει όντως τρελή διαφορά, ιδίως σε σελίδες εξωτερικού.

Haros
27-04-10, 18:10
Επαναφέρω λίγο το θέμα για μια ερώτηση.
Με αναβάθμισαν σε 24mbit (ΟΤΕ) και έχασα το fastpath.
Profile 24mbit και fastpath δνε υπάρχει σε ΟΤΕ; Έχω περίπου 30ms περισσότερο ping :sorry:

deniSun
27-04-10, 20:23
Επαναφέρω λίγο το θέμα για μια ερώτηση.
Με αναβάθμισαν σε 24mbit (ΟΤΕ) και έχασα το fastpath.
Profile 24mbit και fastpath δνε υπάρχει σε ΟΤΕ; Έχω περίπου 30ms περισσότερο ping :sorry:

Δεν μου φαίνεται παράξενο να δίνουν fast path ανάλογα με την ταχύτητα.

Lagman
27-04-10, 21:05
Επαναφέρω λίγο το θέμα για μια ερώτηση.
Με αναβάθμισαν σε 24mbit (ΟΤΕ) και έχασα το fastpath.
Profile 24mbit και fastpath δνε υπάρχει σε ΟΤΕ; Έχω περίπου 30ms περισσότερο ping :sorry:

Φυσικά και υπάρχει.
Profile 24Mbps έχω και είμαι σε fastpath.

intech
27-04-10, 21:16
Επιβεβαιώνω, 24 και fastpath, φυσικά γίνεται, υπάρχει και υλοποιείται.

deniSun
27-04-10, 22:03
Νομίζω ότι ειπώθηκε κάπου ότι το fast δίνεται ανάλογα με την ποιότητα της γραμμής.
Και επειδή η ποιότητα της γραμμής φαίνεται σε συγχρονισμούς με μεγάλη ταχύτητα μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό άλλος να έχει και άλλος όχι.

Haros
28-04-10, 02:44
Η ποιότητα της γραμμής μου και πριν με 8Mbit και τώρα είναι οκ.
Απλά τώρα μου το γύρισαν σε Interleaved, ρώτησα τον ΟΤΕ-man άμα γίνεται να ξαναγυρίσει σε fastpath και μου είπε ότι σε 24άρα δεν υπάρχει προφίλ fastpath...

@ ADSLgr.com All rights reserved.