PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL χωρίς τηλεφωνια γίνεται;



NULix
09-04-10, 11:01
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Στο σπίτι που μένω δεν έχω ακόμη τηλεφωνική γραμμή.
Μπορώ να κάνω αίτηση σε εναλλακτικό πάροχο (forthnet και HOL με καλύπτουν) για τοποθέτηση μόνο ADSL χωρίς να είμαι αναγκασμένος να πληρώνω για double play;

Ευχαριστώ.

Νikosanagn
09-04-10, 13:07
Ναί μπορείς να βάλεις μόνο γραμμή adsl από forthnet ή hol.

binary_dreamer
09-04-10, 14:45
με 12 μηνη σύνδεση. αν θέλεις χρησιμοποιείς την τηλεφωνία τους ή όχι.

ariadgr
09-04-10, 16:28
Double play θα πληρώνεις, αλλά το πρόγραμμα χωρίς τις απεριόριστες κλησεις (στα €25/μήνα)

Dark-Side
09-04-10, 16:29
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Στο σπίτι που μένω δεν έχω ακόμη τηλεφωνική γραμμή.
Μπορώ να κάνω αίτηση σε εναλλακτικό πάροχο (forthnet και HOL με καλύπτουν) για τοποθέτηση μόνο ADSL χωρίς να είμαι αναγκασμένος να πληρώνω για double play;

Ευχαριστώ.

Δηλαδή θες μόνο Internet και όχι τηλέφωνο ή θες τηλέφωνο από ΟΤΕ;

ZORO
10-04-10, 10:39
Τεχνικά γίνεται να έχεις dsl χώρις τηλεφωνικό σήμα. Λέγεται naked dsl. Στην πράξη ελάχιστες εταιρίες παγκοσμίως το προσφέρουν. Στην Ελλάδα καμιά. Αυτό που μπορείς να πάρεις όπως σου είπαν και πιο πάνω, είναι τα προγράμματα double play lite δηλαδή χωρίς "δωρεάν κλήσεις". Απλά να έχεις υπόψιν σου ότι για ενεργοποίηση σε ανενεργό βρόγχο, θα πρέπει να πληρώσεις το τέλος ενεργοποίησης και να περιμένεις κανένα 2μήνο.

Sovjohn
11-04-10, 19:49
Καλά όχι και 2μηνο απαραίτητα :p Μήνα θα το χαρακτήριζα.

Επίσης υπήρξε κάποτε naked DSL από τη vivodi, θεωρητικά ακόμα το παρέχει, αλλά η vivodi γενικότερα δεν έχει και πολλούς λόγους ύπαρξης αυτή τη στιγμή, οπότε...

voithostyrempora2
11-04-10, 20:07
Ηθελα να γραψω για τη Vivodi,αλλά με προλαβε ο συνNetOneίτης Sovjohn :p.

Το πιο κοντινό σε naked DSL είναι aDSL με χρονοχρεωση κλήσεων .

nrg_polini
12-04-10, 10:10
Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Στο σπίτι που μένω δεν έχω ακόμη τηλεφωνική γραμμή.
Μπορώ να κάνω αίτηση σε εναλλακτικό πάροχο (forthnet και HOL με καλύπτουν) για τοποθέτηση μόνο ADSL χωρίς να είμαι αναγκασμένος να πληρώνω για double play;

Ευχαριστώ.

Βαλε hol double play lite http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=37&itmID=101&la=1 . Εχε υποψιν σου οτι χρεωνουν τελος ενεργοποιησης 86€ για νεες γραμμες. Ομως αν κανεις online την αιτηση εχεις 3 μηνες δωρεαν.

Sovjohn
12-04-10, 11:51
Σίγουρα είναι πιο συμφέρον από τη forthnet (αν όντως μόνο αυτοί οι 2 καλύπτουν την περιοχή).

serfistas1
14-04-10, 20:21
Το θεμα ειναι ποιες περιοχες της χωρας καλυπτονται απο την συγκεκριμενη δυνατοτητα, παντως απο Τελας δεν υπαρχει περιπτωση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.