PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με SAMSUNG



tsiouficto
10-04-10, 01:56
Καλησπέρα. Αγόρασα πριν από 2 μέρες μία τηλεόρααση Samsung SM-P2770HD και παρατήρησα ότι έχει 2 προβλήματα. Το ένα είναι ότι στο κέντρο της οθόνης υπάρχει μία περιοχή στην οποία το μαύρο φαίνεται "ξεθωριασμένο" σαν αυτό που φαίνεται όταν κοιτάς την οθόνη από μεγάλη γωνία. Το ξεθώριασμα όμως αυτό φαίνεται όταν βρίσκομαι στην ευθεία. Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι στην κάτω αριστερά μεριά της οθόνης όταν δείχνει κάτι μπλε χρώματος και μετά αλλάζει σε μαύρο (πχ στην αλλαγή καναλιών) "αποτυπώνεται" ένα κόκκινο είδωλο το οποία κάνει αργά fade-out. Η τηλεόραση ήταν κλειστή κανονικότατα μέσα στο κουτί της, με τις ζελατίνες της, και δεν προερχόταν από κάποιο ράφι. Δεν είμαι από τα άτομα που κατηγορούν θεούς και δαίμονες και γκρινιάζουν με το παραμικρό, και πιστεύω ότι απλά μου έκατσε στραβή και έπεσα σε ελλατωματικό προιόν, κάτι που δεν βρίσκω απίθανο από την στιγμή που μιλάμε για ένα τέτοιο προϊόν.

Επειδή μου ζήτησαν να την πάω να εκτιμίσουν αν θα μου την αντικαταστήσουν, θα ήθελα κάποια συμβουλή. Δεν θέλω να μου φορτώσουν ότι την "έκαψα", από την στιγμή που την έχω 2 μέρες μόνο και δεν έκανα κάποια βλακεία. Άλλωστε τα προβλήματα τα είχε από την αρχή και επικοινώνησα μαζί τους αμέσως.

thourios
10-04-10, 06:51
Την πας πίσω στην συσκευασία της και σου την αλλάζουν επιτόπου. Ούτε εκτίμηση ούτε τίποτε. Μην δεχθείς τίποτε λόγότερο.

:oneup:

giwrgosth
11-04-10, 10:43
Και εννοείτε πως δεν μπορεί κανείς να σε κατηγορήσει ότι την έκαψες κλπ.
Η μόνη ζημιά που μπορείς να της κάνεις και να μην σε καλύψει η εγγύηση είναι να καεί από υπέρταση της ΔΕΗ, πράγμα που σε σένα δεν έγινε γιατί η ζημιά θα ήταν άλλη, ή να χτυπήσεις την οθόνη, αλλά ούτε και αυτό έχει γίνει.
Οπότε ή σου την αλλάζουν με ίδια, ή αν δεις ότι υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο μοντέλο παίρνεις άλλο.

tsiouficto
11-04-10, 23:36
Να ρωτήσω κάτι άλλο άσχετο...

Εγώ στο πλαίσιο πήγα να αγοράσω καθαρά μία τηλεόραση. Το μαγαζί, την Samsung όπως και μία άλλη LG 27άρα τις πουλάνε για τηλεοράσεις, ενώ επισήμως θεωρούνται monitors και έχω μπερδευτεί λίγο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η δική μου θεωρείται αρχικά monitor και έπειτα τηλεόραση, εφόσον όλες οι τηλεοράσεις μπορούν να "δεχτούν" υπολογιστή. Επίσης, γιατί στο πλαίσιο τις πουλάνε σαν τηλεοράσεις, ενώ δε μου ανέφεραν τίποτα ότι είναι monitors που απλά περιέχουν tuner και δουλεύουν και σαν τηλεοράσεις. Από την μία δεν έχω κάποιο παράπονο από την τηλεόραση, αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο σαν να μου πουλήσανε ότι νά' ναι.

achisael
12-04-10, 18:49
Να ρωτήσω κάτι άλλο άσχετο...

Εγώ στο πλαίσιο πήγα να αγοράσω καθαρά μία τηλεόραση. Το μαγαζί, την Samsung όπως και μία άλλη LG 27άρα τις πουλάνε για τηλεοράσεις, ενώ επισήμως θεωρούνται monitors και έχω μπερδευτεί λίγο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η δική μου θεωρείται αρχικά monitor και έπειτα τηλεόραση, εφόσον όλες οι τηλεοράσεις μπορούν να "δεχτούν" υπολογιστή. Επίσης, γιατί στο πλαίσιο τις πουλάνε σαν τηλεοράσεις, ενώ δε μου ανέφεραν τίποτα ότι είναι monitors που απλά περιέχουν tuner και δουλεύουν και σαν τηλεοράσεις. Από την μία δεν έχω κάποιο παράπονο από την τηλεόραση, αλλά από την άλλη νιώθω και λίγο σαν να μου πουλήσανε ότι νά' ναι.


ΚΑΙ εγω πηρα την lg m2262d απο το πλαισιο και ναι ειναι τηλεοραση...
καλα τι διαφορα εχει? οι αλλες δηλαδη δεν εχουν tuner?
οποτε το ιδιο ειναι....

tsiouficto
12-04-10, 19:11
Δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ ενός monitor με ενσωματωμένο tv tuner όπως η Samsung και η LG, και μίας κανονικής τηλεόρασης... Και οι δύο είναι LCD, έχουν ανάλογες αντιθέσεις και αποκρίσεις, οι αναλύσεις είναι full hd, και οι δύο είναι 16:9 (κάποιος θα περίμενε τα μόνιτορ να είναι 16:10 όπως στα laptop). Η μοναδική διαφορά ίσως που μπορώ να παρατηρήσω είναι ότι οι κανονικές tv δεν έχουν την κλασσική "μπλε" υποδοχή για υπολογιστή. Από κει και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί και οι original τηλεοράσεις δεν έχουν αυτή την υποδοχή. Μόνο αυτό βαφτίζει τις μεν Monitor και τις δε τηλεοράσεις ή υπάρχουν και άλλες διαφορές?

@ ADSLgr.com All rights reserved.