PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19

odys2008
17-02-11, 19:50
Δεν είναι θέμα μετάλων του κινητήρα αλλά των εδράνων των βαλβίδων ;) Αυτά φαγόνονται με αποτέλεσμα να χαθεί η συμπίεση σταδιακά

dti
17-02-11, 21:19
Η θερμοκρασία στο LPG είναι ανεβασμένη κιόλας γιατί δεν έχει και το σωστό αβάνς ο κινητήρας.

Νομίζω οτι δεν ισχύει αυτό που λες στα 5ης γενιάς συστήματα (Vialle και Icom με υγρό ψεκασμό).

Αντιγράφω από άλλο forum:

o εγκέφαλος δεν χρειάζεται να κλέβει τιμές από τους αισθητήρες του αυτοκινήτου και να υπολογίζει μόνος του τον παλμό του ψεκασμού του υγραερίου, αλλά "κλέβει" από την μαμά ECU τον παλμό του ψεκασμού βενζίνης (η οποία έχει κάνει έναν πάρα πολύ καλό υπολογισμό, βάσει θερμοκρασίας, πίεσης, τάσης, στροφών κλπ), μετά τον πολλαπλασιάζει "χοντρικά" με έναν πίνακα συντελεστή περίπου 1.2-1.3 (βάσει θερμοδυναμικής απόδοσης του υγραερίου) και τον ταΐζει στα μπεκάκια του υγραερίου.

Φανερός Πράκτωρ
17-02-11, 21:31
επιστημονικότατο το τάισμα :lol:

jefferson
17-02-11, 22:08
το θέμα είναι αν υπαρχουν επιπτωσεις στην μακροζωια του κινητηρα

ermis1964
17-02-11, 22:41
Καταρχήν να ξέρεις ότι πολλοί κατασκευαστές έχουν αποκλείσει ΟΛΑ τα honda για το πρόβλημα που αναφέρεις. Οι θερμοκρασίες είναι της τάξης των 800-900 βαθμών Κελσίου με βενζίνη, με υγραέριο είναι λίγο παραπάνω λόγω της καλύτερης καύσης. Όπως με έχουν ενημερώσει όμως, τα 5της γενιάς λόγω του ότι ρίχνουν υγρό το υγραέριο, αυτό κατά την εξάτμιση μέσα στον κύλινδρο τους ψύχει, όπως και τις βαλβίδες. Δεν ξέρω όμως παραπάνω, ίσως ένας μηχανολόγος μηχανικός να μας βοηθούσε, θα προσπαθήσω να ρωτήσω μερικούς φίλους μου μηχανολόγους, τις επόμενες μέρες μιας και είμαι στο πολυτεχνείο
Η εταιρεία πού δέν διαθέτει συστήματα υγραερίου γιά Honda είναι ή Vialle.Οι υπόλοπες εταιρείες διαθέτουν.

odys2008
18-02-11, 00:22
Οι υπόλοιπες εταιρίες βγάζουν universal συστήματα που μπορούν να μπουν σε κάθε αμάξι.Οπότε υπό αυτή την έννοια διαθέτουν ναι.... Αυτό δεν σημαίνει ότι μετά από 30.000 km δεν θα πάρεις τις βαλβίδες στο χέρι.Η vialle δεν βγάζει γιατί δίνει εγγύηση για τις μετατροπές της και προφανώς γνωρίζει το πρόβλημα με τις βαλβίδες

Σήμερα ενημερώθηκα από πολύ κοντινό μου φίλο ότι οι βαλβίδες του ford focus 1,6 μετά από 40.000 km παρέδωσαν πνεύμα.Δεν κρατάει συμπίεση το αμάξι. Φορούσε 4ρτης γενιάς χωρίς λαδιέρα.

Edit: Αν δείς τον κατάλογο της vialle βγάζει για focus 2 lpg αλλά αν κοιτάξεις στην εγγύηση λέει Nee δλδ δεν δίνει ;) Τυχαίο?

Εδώ (http://www.vialle.nl/lpg-producten/vialle-warranty-plan.html?L=1&cHash=0ffbe3b58b) είναι οι όροι της εγγύησης
Εδώ (http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upload/Consument_Catalogus_NL.pdf) μπορείς να δεις τον κατάλογο με τα μοντέλα των αυτοκινήτων και τον τύπο εγγύησης

Εδώ είναι και οι όροι της εγγύησης για τις 2 κατηγορίες Plus και Premium:
a. that the compensation in the event of a Plus Plan is equal to:
- 100% of the damage for a Vehicle with an odometer reading from 0 up to and including 70,000 km;
- 80% of the damage for a Vehicle with an odometer reading from 70,000 up to and including 85,000 km;
- 60% of the damage for a Vehicle with an odometer reading from 85,000 up to and including 100,000 km.
b. that the compensation in the event of a Premium Plan is equal to:
- 100% of the damage for a Vehicle with an odometer reading from 0 up to and including 100,000 km;
- 80% of the damage for a Vehicle with an odometer reading from 100,000 up to and including 125,000 km;
- 60% of the damage for a Vehicle with an odometer reading from 125,000 up to and including 150,000 km.

Edit2: Το έψαχνα και το βρήκα (http://www.autogastanken24.de/documents/Blacklist_Juli.pdf). Και η prins έχει βγάλει λίστα με blacklisted αμάξια. Μάντεψε.... και τα honda όλα μετά το 2003 είναι μέσα...Βέβαια εδώ έχει μέσα και το δικό μου αλλά το prins είναι τέταρτης γενιάς. Από την άλλη η vialle μου δίνει Premium warranty plan και το σύστημά της είναι υγρού ψεκασμού.

NT1G
18-02-11, 00:46
Οι έδρες των βαλβίδων χαλάνε.

Neskio
18-02-11, 03:57
Aμαν ρε παιδια, ο πατερας μου την δευτερα εχει σκοπο να παει το αμαξι (subaru forester 1999 2.0 turbo) για να του περασουν υγραεριο απο την επισημη αντιπροσωπεια της subaru στις Σερρες, μηπως να το ακυρωναμε? Τρομαξα τωρα που τα διαβασα αυτα.:(

jefferson
18-02-11, 17:21
εγω που ρωτησα σε εναν που φταχνει μηχανακια και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα
οποτε μην μασας;

ermis1964
18-02-11, 22:22
Μέ όλα αυτά πού διαβάζω ένα κατάλαβα.Πώς δέν πρέπει νά βάλω σύστημα υγραερίου,γιατί κανείς δέν μπορεί νά μέ διαβεβαιώσει πώς ή καύση υγραερίου δέν θά προκαλέσει σοβαρή βλάβη στόν κινητήρα τού οχήματός μου.

tsavman
18-02-11, 23:21
Μέ όλα αυτά πού διαβάζω ένα κατάλαβα.Πώς δέν πρέπει νά βάλω σύστημα υγραερίου,γιατί κανείς δέν μπορεί νά μέ διαβεβαιώσει πώς ή καύση υγραερίου δέν θά προκαλέσει σοβαρή βλάβη στόν κινητήρα τού οχήματός μου.


..όπως και κάθε άλλη μη εργοστασιακή μετατροπή.

Το μόνο θέμα που βλέπω εγώ είναι αν η εξοικονόμιση που κάνεις στα καύσιμα είναι μεγαλύτερη της επιπλέον φθοράς του οχήματος.

terry39
19-02-11, 14:38
Αν εχεις καινουργιο αμαξι δεν αξιζει ...αν οντως δημιουργει προβλημα η τοποθετηση του kit ...
Αν ειναι σχετικα παλιο οπως το δικο μου (fiat punto του 2003) με 135,000 χιλιομετρα δεν υπαρχει κανενα θεμα ... μεχρι το τελος του χρονου θα εχω κανει αποσβεση του κοστους της μετατροπης ... και απο του χρονου θα εχω καθαρο κερδος .... οταν με αφησει θα τ αφησω κι εγω ... μεχρι στιγμης το οτι δεν εχω παει να βαλω βενζινη (εβαζα 3 φορες τον μηνα απο 60 ευρω) μου ανεβασε τη διαθεση (και την τσεπη) ... αλλο ειναι να γεμιζεις με 60 ευρω κι αλλο με 19 ... κι ας πας πιο συχνα ... 4 φορες τον μηνα ...

Ημουν αναμεσα σε καινουργιο με εκδοση πετρελαιου ή υγραεριου (seat leon)
και κατεληξα στο να παραμεινω στο punto κι οσο παει ... και παει μια χαρα

manthosx6
19-02-11, 15:19
Καλημέρα.Είμαι καινούριος στο θέμα και θέλω να μου πείτε κάτι.Έχω ένα ford modeo του 2002 και ψάχνομαι για υγραέριο.Μου είπαν για ένα τούρκικο της atiker που ψεκάζει μόνο αέριο , και ένα ιταλικό της zavoli ,όπου κάθε 100 χιλ θα ψεκάζει και 0.5 λιτ βενζίνη για λίπανση.Τί προτείνετε;

gousia
19-02-11, 18:24
ΒΡΟΥΥΥΥΥΜ!ΒΡΟΥΥΥΥΜ!ΣΚΡΙΙΙΙΙΙΙ...!ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΜΠΟΥΜ!:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

utp
23-02-11, 02:12
H λαδιερα δεν φθειρει τον καταλυτη?? Που ξερουμε οτι το υλικο αυτο που καιγεται τι επιπτωσεις εχει?

giorgos.golf
08-03-11, 13:02
Παιδια ας πω κι εγώ την δική μου γνώμη. Είμαι μηχανικός στα πλοία και όσο μπορώ κι εγώ έχω μία γενική γνώση επί του θέματος των μηχανών και των καύσεων γενικά. Έχω ένα Golf 4 GTI 1.8 Turbo, στο οποίο έχω και πρόγραμμα αναβάθμισης. Το αυτοκίνητο αυτό καίει αρκετά, μπορώ να πω δεν πέφτει κάτω από 8,5-9 λίτρα η κατανάλωσή του, με αποτέλεσμα κι εγώ όπως και όλοι μας να πληρώνουμε αρκετά για καύσιμα. Έχω ψάξει αρκετά το θέμα του υγραερίου σε απελπιστικό βαθμό!!! Έχω διαβάσει βιβλία περί καύσεως, θαλάμων καύσεως, αερίων, υγρών καυσίμων κ.λ.π. κ.λ.π., έχω ρωτήσει καθηγητές με εξειδίκευση στα καύσιμα-λιπαντικά και τελικά η γνώμη που σχημάτισα είναι: "Εάν θέλεις οικονομία στα καύσιμα, πουλάς το αυτοκίνητο που έχεις και παίρνεις ένα που καίει λιγότερο", για όσους θέλουν να ξέρουν ότι το αυτοκίνητό τους δουλεύει βάσει των εργοστασιακών προδιαγραφών και χαρακτηριστικών (βέβαια πάντα υπάρχουν και τα απρόοπτα π.χ. να χτυπήσει μηχανή το αυτοκίνητο χωρίς λόγο ας πούμε). Όλοι οι "μαστρο-μήτσιδες" των συνεργείων που εν μία νυκτί έγιναν ειδικοί επί του θέματος του υγραερίου μιλούν για υγρή καύση, ξηρή καύση (λες και υπάρχουν αυτές οι έννοιες) και δεν ξέρω κι εγώ τι, και δήθεν εγκαθιστούν λαδιέρα με ψεκασμό λαδιού στον κύλινδρο για καύση (λες και είναι 2χρονος ο κινητήρας του αυτοκινήτου) κ.λ.π. κ.λ.π. Το πρόβλημα είναι στα παράγωγα της καύσης του υγραερίου με αποτέλεσμα να "πειράζονται" (ας το πω έτσι απλά) τα μέταλλα του κινητήρα, είτε αυτά είναι βαλβίδες, είτε τοιχώματα κυλίνδρου (επιστρώσεις λευκών μετώλλων και κραμμάτων κ.λ.π.). Γιατί να κάνω κάτι στο αυτοκίνητό μου το οποίο θα δημιουργεί "παρπαρίσματα-μπουκώματα", δεν θα μπορεί να λειτουργεί στις υψηλές στροφές, θα μου ανάβουν λαμπάκια όπως π.χ. ESP, και άλλα τέτοια προβλήματα την στιγμή που το αυτοκίνητό μου δουλεύει ρολόι; Απλή ερώτηση πιστεύω. Για να μην τα πολυλογώ το δικό μου συμπέρασμα είναι αυτό: Αν θέλω οικονομία αγοράζω αυτοκίνητο μικρότερου κυβισμού και τελειώνει το θέμα........

anon
08-03-11, 14:42
ή ηλεκτρικό ή υβριδικό. Αλλά το θέμα είναι, μπορείς να αγοράσεις; Οπότε η αλλαγή σε υγραεριοκίνητο ειναι μια επιλογή μείωσης του κόστους λειτουργίας. Οσο για τις βλάβες που προκαλεί, εαν είναι να συμβούν πέραν του χρονικού ορίζοντα χρήσης, δεν μας νοιάζει. Πρόβλημα υπάρχει εαν βγαίνουν προβλήματα σύντομα. Απο την σύντομη σταδιοδρομία μου ως οδηγός ταξί πριν 20+ χρόνια, τότε σημαντικός αριθμός αυτών ήταν με γκάζι. Ολα μετατροπές, και χειρότερες απο ότι σήμερα. Δεν είχαν σημαντικά προβλήματα, παρόλη την πολύ έντονη χρήση (ένα ταξί έχει τον κινητήρα να λειτουργεί τουλάχιστον για 16 ώρες το 24ωρο).

atsimeri
08-03-11, 20:27
Ο χρόνος θα δείξει τη διαφορά τιμής του υγραερίου από τη βενζίνη. Τώρα συμφέρει και μάλιστα πολύ.

tsavman
08-03-11, 21:32
Γνωρίζουμε ποια εργοστασιακά LPG οχήματα εισάγονται κανονικά στην Ελλάδα;

giorgos.golf
08-03-11, 22:18
Επίσης, με το ίδιο σκεπτικό που κάποιοι λένε για τα μαγνητάκια που δήθεν μειώνουν την κατανάλωση καυσίμου, γιατί δεν τα τοποθετούν οι εταιρείες στα αυτοκίνητα απ' το εργοστάσιο αφού είναι τόσο καλά, ρωτάω κι εγώ γιατί δεν τοποθετούν οι εταιρείες την εγκατάσταση αερίου ήδη απ το εργοστάσιο? αφού το κόστος εγκατάστασης δεν θα είναι και τόσο δα μεγάλο.. το πολύ 1000 ευρώ στην αρχική τιμή του αυτοκινήτου. Γιατί τώρα υπολογίζουμε και το κέρδος του εκάστοτε συνεργείου που το εγκαθιστά, ο οποίος βγάζει απίστευτο κέρδος απ' την ιστορία αυτή.

tsavman
08-03-11, 22:43
Επίσης, με το ίδιο σκεπτικό που κάποιοι λένε για τα μαγνητάκια που δήθεν μειώνουν την κατανάλωση καυσίμου, γιατί δεν τα τοποθετούν οι εταιρείες στα αυτοκίνητα απ' το εργοστάσιο αφού είναι τόσο καλά, ρωτάω κι εγώ γιατί δεν τοποθετούν οι εταιρείες την εγκατάσταση αερίου ήδη απ το εργοστάσιο? αφού το κόστος εγκατάστασης δεν θα είναι και τόσο δα μεγάλο.. το πολύ 1000 ευρώ στην αρχική τιμή του αυτοκινήτου. Γιατί τώρα υπολογίζουμε και το κέρδος του εκάστοτε συνεργείου που το εγκαθιστά, ο οποίος βγάζει απίστευτο κέρδος απ' την ιστορία αυτή.


Μα υπάρχουν μοντέλα που έρχονται από το εργοστάσιο με εγκατάσταση LPG.
π.χ. δες εδώ (http://www.fiat.gr/main/home.cfm?pageid=131&press_id=1102&r2c1=10) για το Fiat Panda LPG (περίπου στα 2/3 της σελίδας)

NT1G
09-03-11, 01:16
H opel και η fiat σίγουρα προσφέρουν οχήματα με LPG τουλάχιστον στο εξωτερικό.

bilirius
09-03-11, 01:28
Καλησπερα παιδια.εχω βαλει αεριο απο τον ιουλιο σε ενα γκεντζ,ειμαι πολυ ευχαριστημενος,προχτες πηγα να βαλω αεριο,στο αεροδρομιο στο aegean,φυσικα ηταν αδειο σχεδον το ρεζερβουαρ του υγραεριου,αφου κολαει λοιπον την μανικα στην βαλβιδα,για να βαλει υγραεριο,δεν μπηκε τιποτα καθολου ουτε σταγονα,γιατι?τον κοιταω μου λεει δεν μπαινει!γιατι του λεω δεν ξερω μου λεει.Σας εχει συμβει?γνωριζετε κατι?
Σας ευχαριστω!

terry39
09-03-11, 08:19
Γνωρίζουμε ποια εργοστασιακά LPG οχήματα εισάγονται κανονικά στην Ελλάδα;

Seat Leon ...

........Auto merged post: terry39 πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Καλησπερα παιδια.εχω βαλει αεριο απο τον ιουλιο σε ενα γκεντζ,ειμαι πολυ ευχαριστημενος,προχτες πηγα να βαλω αεριο,στο αεροδρομιο στο aegean,φυσικα ηταν αδειο σχεδον το ρεζερβουαρ του υγραεριου,αφου κολαει λοιπον την μανικα στην βαλβιδα,για να βαλει υγραεριο,δεν μπηκε τιποτα καθολου ουτε σταγονα,γιατι?τον κοιταω μου λεει δεν μπαινει!γιατι του λεω δεν ξερω μου λεει.Σας εχει συμβει?γνωριζετε κατι?
Σας ευχαριστω!

Κι εγω που το αφησα μια φορα να γυρισει στη βενζινη , στο πρατηριο που πηγα να γεμισω , η πρωτη μανικα δεν ασφαλιζε ... αλλα η δευτερη ασφαλισε κανονικα .. μαλλον φταιει που αφησες αδειο το ντεποζιτο ...

tsavman
09-03-11, 13:40
H opel και η fiat σίγουρα προσφέρουν οχήματα με LPG τουλάχιστον στο εξωτερικό.


Seat Leon ...


Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε σίγουρα:

Opel Corsa
Fiat Panda
Seat Leon
Βοηθήστε όλοι να φτιάξουμε μία λίστα :cool:

psir10115
09-03-11, 16:39
Αγαπητοί φίλοι γειά σας

Σχετικά νέος στην υγραεριοκίνηση και με μερικές απορίες..αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος

Δεύτερο γέμισμα δεξαμενής και με 90αρα δεξαμενη δεν πήρε πιο πολλά απο 55 λίτρα

Απο κατανάλωση ακόμα σχετικά τσιμπημένη με σύστημα 4ης γενιάς σε ενα FORD MAVERIK 2300 cc

Για την έλλειψη πρατηρίων στην περιφέρεια και πιο συγκεκριμένα στην Κορινθία γνωρίζει κανείς κάτι;

Χαιρετίσματα απο ένα Λουτράκι που απολαμβάνει τον χειμωνιάτικο ήλιο του....

firefox
11-03-11, 18:34
Σήμερα ενημερώθηκα από πολύ κοντινό μου φίλο ότι οι βαλβίδες του ford focus 1,6 μετά από 40.000 km παρέδωσαν πνεύμα.Δεν κρατάει συμπίεση το αμάξι. Φορούσε 4ρτης γενιάς χωρίς λαδιέρα.


ποσο κοστίζει (μαζί με εργασία βεβαια) η αλλαγή βαλβίδων αν τελικά τα φτύσουν? παλιότερα κάποιος είχε πει για βαλβίδες από mugen.

skier282
11-03-11, 19:13
Παιδια γεια σας εχω ενα citroen turbo 150 Ηp εχω μιλησει με το συνεργειο δερβενη θεσσαλονικη η τιμη για 5ης γενιας εχει φτασει τα 2,000 ευρο μαζι με τα χαρτια κτεο που τα κανει αυτος το θεμα ειναι πως οι αποψεις ειναι μισες μισες αλλοι λενε οκ βαλε αλλοι μην βαζεις.εγω συγκεκριμενα που κανω τον χρονο περιπου 25,000 χιλιομετρα λογικα συμφερει το θεμα ειναι τι γινετε με το turbo k τι γινετε κ με το συνεργειο ειναι τοσο μαγκας ωστε να μην εχω βλαβες αργοτερα.οποιος εχει εμπειρια θα χαιρομουν να την ακουσω κ σχετικα με την σχεση τουρμο υγραεριο κ με το συγκεκριμενο συνεργειο.

ευχαριστω :respekt:

utp
12-03-11, 03:35
Καλησπερα παιδια.εχω βαλει αεριο απο τον ιουλιο σε ενα γκεντζ,ειμαι πολυ ευχαριστημενος,προχτες πηγα να βαλω αεριο,στο αεροδρομιο στο aegean,φυσικα ηταν αδειο σχεδον το ρεζερβουαρ του υγραεριου,αφου κολαει λοιπον την μανικα στην βαλβιδα,για να βαλει υγραεριο,δεν μπηκε τιποτα καθολου ουτε σταγονα,γιατι?τον κοιταω μου λεει δεν μπαινει!γιατι του λεω δεν ξερω μου λεει.Σας εχει συμβει?γνωριζετε κατι?
Σας ευχαριστω!

Tην προηγουμενη φορα απο που ειχες βαλει? Μου ειχε συμβει οταν εβαλα απο εναν, οχι πρατηριο, και μου βαλε σκετο προπανιο(εν αγνοια μου) και κρατησε υψηλη πιεση στην δεξαμνεη μεσα. Με αποτελεσμα η μανικα του πρατηριου να βλεπει οτι η δεξαμενη μου ειναι γεματη. Το πηγα στον μαστορα, του εξηγησα και ολα οκ.

chal_4
12-03-11, 11:47
1. Επειδή έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει, υπάρχουν διαφορετικοί τύποι υγραεριοκίνησης? Το LPG είναι ένας από αυτούς?
2. Τελικά η κατανάλωση του υγραερίου είναι μόνο 1-2 λίτρα περισσότερο από τη βενζίνη ή πολύ παραπάνω?
3. Τί γίνεται με τα τέλη κυκλοφορίας και το δακτύλιο? Αυτοί που κινούνται με υγραέριο έχουν κάποια διευκόλυνση?

Το σκέφτομαι για seat ibiza 1,4. Κάνω περίπου 2000Km το μήνα και δεν πάει άλλο με τη βενζίνη.

terry39
12-03-11, 12:34
1. Επειδή έχω μπερδευτεί με αυτά που έχω διαβάσει, υπάρχουν διαφορετικοί τύποι υγραεριοκίνησης? Το LPG είναι ένας από αυτούς?
2. Τελικά η κατανάλωση του υγραερίου είναι μόνο 1-2 λίτρα περισσότερο από τη βενζίνη ή πολύ παραπάνω?
3. Τί γίνεται με τα τέλη κυκλοφορίας και το δακτύλιο? Αυτοί που κινούνται με υγραέριο έχουν κάποια διευκόλυνση?

Το σκέφτομαι για seat ibiza 1,4. Κάνω περίπου 2000Km το μήνα και δεν πάει άλλο με τη βενζίνη.

Υπαρχουν γενιες στα συστηματα που μπαινουν (ΚΙΤ) το πιο διαδεδομενο ειναι της 4ης γενιας .... της 5ης γενιας λενε οτι δεν χρειαζεται εξτρα εγκεφαλος και ψεκαζει σε υγρη μορφη το υγραεριο , αλλα δεν εχει περαστει απο πολλους λογω κοστους (της 6ης ειναι για τουν νεους κινητηρες fsi-tsi κτλ αν δεν κανω λαθος)
τα τελη κυκλοφοριας ειναι τα ιδια, για το δακτυλιο δεν ξερω (ειμαι Μακεδονια) , λενε οτι η καταναλωση ειναι +10%
δλδ πες οτι καις τωρα κατα μεσο ορο 8ltr/100km με το υγραεριο θα πας στα 8,8-9ltr/100km

ΟΜΩΣ τα 8 λιτρα βενζινης με μεση τιμη αυτης τα 1,60Ε = 12,8Ε/100km
με 9 λιτρα(στρογγυλα) υγραεριου και μεση τιμη αυτου τα 0,80Ε = 7,2Ε/100km
εχεις μια διαφορα στα 5,5Ε / 100ΚΜ ... περιπου

Εχει ο αδερφος μου seat ibiza 1400 με 44λιτρα ντεποζιτο (35 περιπου οφελιμο, λογω ασφαλειας -80% πληροτητα) βγαζει γυρω στα 400χιλιμετρα
35ltr lpg x 0,80 = 28E/400km περιπου ;) (γιατι αλλη καταναλωση εχεις εντος κι αλλη εκτος πολεως)

Μπορεις να κανεις τους υπολογισμους σου ... :)


Αν θελεις κι αν βολευει να θυσιασεις χωρο στο πορτ μπαγαζ σου , μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη δεξαμενη (τυπου θερμοσιφωνα) , αλλα θα χασεις πολυ χωρο ...

Ελπιζω να βοηθησα , αν εχεις χρονο κι ορεξη μπορεις να διαβασεις περισσοτερα στο αντιστοιχο forum του περιοδικου 4τροχοι (http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=13461)

εγω το εχω σχεδον 2 μηνες κι εχω κανει 3,500ΚΜ... fiat punto 2004 μοντελο (1,242cc)(37ltr ντεποζιτο) , αλλη αισθηση ειναι να δινεις 20-22 ευρω / εβδομαδα κι αλλη 60 που εδινα / δεκαημερο ...(1,45Ε/ltr) μεχρι το τελος του 2011 , γεροι να μαστε θα εχω κανει αποσβεση το συστημα ...

chal_4
12-03-11, 15:12
Ήσουν κατατοπιστικότατος!
Είναι σίγουρο όμως ότι η κατανάλωση του υγραερίου θα είναι μόνο 1-2 λίτρα περισσότερο από τη βενζίνη? Ακόμα και σε αυτοκίνητα κυβισμού 1400cc? Υπάρχει κάποιο λινκ με παραδείγματα κατανάλωσης?
Επίσης κάποιοι κατηγορούν το υγραέριο για βλάβες στον καταλύτη και στις βαλβίδες. Αυτό έχει κάποια βάση?

terry39
12-03-11, 16:26
Ήσουν κατατοπιστικότατος!
Είναι σίγουρο όμως ότι η κατανάλωση του υγραερίου θα είναι μόνο 1-2 λίτρα περισσότερο από τη βενζίνη? Ακόμα και σε αυτοκίνητα κυβισμού 1400cc? Υπάρχει κάποιο λινκ με παραδείγματα κατανάλωσης?
Επίσης κάποιοι κατηγορούν το υγραέριο για βλάβες στον καταλύτη και στις βαλβίδες. Αυτό έχει κάποια βάση?

Link δεν εχω να σου δειξω .. σου μιλαω "εκ πειρας" ... με υπολογισμους δικους μου , αλλα και με αυτα που δηλωνεται κι απτις εταιριες ...
Για τις βλαβες ναι .. εχουν αναφερθει ... και ειδικα σε honda δεν βαζει κανενας..
εμενα ειχε 134,000km , ημουν αναμεσα σε καινουργιο με πετρελαιο ή εργοστασιακο υγραεριο ...(για καινουργιο) αλλα κατεληξα στο υγραεριο .. κι οσο παει ... ηδη ειναι στα 137,800km ... ( απτα 62,000 που το πηρα το Πασχα του 2008 ... ) συναδερφος το ειχε παει 250,000ΚΜ (με βενζινη βεβαια)
διαβασε το αντιστοιχο νημα που σου εδειξα πριν , οταν εχεις χρονο ... να δεις τι λενε για τους εγκαταστατες της περιοχης σας και για τις γενιες των ΚΙΤ... τα συν και τα μειον τους .. ;)

chal_4
13-03-11, 11:14
Στο άλλο φόρουμ που με παραπάμπεις συζητάνε το ενδεχόμενο να ψεκάζει και λίγο βενζίνη. Μάλλον μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας. Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι τέτοιο στο δικό σου?
Η εγκατάσταση πόσο σου κόστισε?

terry39
13-03-11, 11:27
Στο άλλο φόρουμ που με παραπάμπεις συζητάνε το ενδεχόμενο να ψεκάζει και λίγο βενζίνη. Μάλλον μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας. Έχεις παρατηρήσει εσύ κάτι τέτοιο στο δικό σου?
Η εγκατάσταση πόσο σου κόστισε?

Οταν βαζεις μπρος, ξεκιναει με βενζινη , μεχρι να ζεσταθουν τα νερα , μετα γυρναει αυτοματα στο υγραεριο , (κανει γυρω στα 1-2 λεπτα , αναλογα και την θερμοκρασια περιβαλοντος)
καποια συστηματα ψεκαζουν και λιγη βενζινη , για καλυτερη λιπανση ... , αλλα συστηματα παιρνουν και λαδιερα που λενε ... Εμενα απ'οτι εχω παρατηρησει δεν το κανει και δεν εχω λαδιερα.
Η εγκατασταση, μου κοστισε 1300Ευρω (brc συστημα) στη Θεσ/νικη με το κτεο στη τιμη .

GRIGORIS1979
16-03-11, 09:28
Για το θέμα της κατανάλωσης θα πω το παράδειγμα στο δικό μου αυτοκίνητο hyuntai i30, έκανα εγκατάσταση τέλος Νοεμβρίου, η κατανάλωση σε βενζίνη ήταν 6.3 με 7.3 ανάλογα την οδήγηση, με το αέριο κυμαίνεται από 7.5 έως 9 αναλόγως. Μέχρι τις 4.000 στροφές η κατανάλωση είναι ελάχιστη, δηλάδη μέχρι τα 120 χλμ, μετά ανεβαίνει σταδιακά.

limit
16-03-11, 17:32
Guys, αλήθεια αξίζει η υγραεριοκίνηση σε ένα αμάξι 1.400 με μια κατανάλωση (μ.ο 7 - 7,5);;
Θα μου πείτε αν γίνονται πολλά χλμ ναι αλλά σε normal συνθήκες αξίζει.

Σίγοουρα αξίζει σε ένα αμάξια 1800 και άνω..

Edit: Μόλις διάβασα το post 481. Τελικά ίσως και να συμφέρει αλλά έχω ακούσει τους περισσότερους ότι δε συμφέρει στα μικρά κυβικα..

tsavman
16-03-11, 19:37
Παντού συμφέρει, εφόσον τα χιλιόμετρα που κάνεις είναι τόσα, ώστε το κέρδος από τη διαφορά της τιμής βενζίνης/LPG να είναι μεγαλύτερο από το κόστος εγκατάστασης του κιτ

jdtech
16-03-11, 21:05
Παιδιά συμφέρει και στα μικρά κυβικά. Απλά ίσως αργήσει κανά εξάμηνο η απόσβεση. Επίσης μην ξεχνάμε πως το υγραέριο δεν ακολουθεί τα σκαμπανεβάσματα του πετρελαίου με τον ίδιο τρόπο που το κάνει η βενζίνη. Οπότε τα παροδικά spikes στις τιμές του πετρελαίου αποροφούνται πολύ πιο ομαλά από την αγορά υγραερίου.

terry39
16-03-11, 22:56
Guys, αλήθεια αξίζει η υγραεριοκίνηση σε ένα αμάξι 1.400 με μια κατανάλωση (μ.ο 7 - 7,5);;
Θα μου πείτε αν γίνονται πολλά χλμ ναι αλλά σε normal συνθήκες αξίζει.

Σίγοουρα αξίζει σε ένα αμάξια 1800 και άνω..

Edit: Μόλις διάβασα το post 481. Τελικά ίσως και να συμφέρει αλλά έχω ακούσει τους περισσότερους ότι δε συμφέρει στα μικρά κυβικα..

Tο post (μου) 481 ειναι πραγματικο ...
Μαλλον βρηκα το τελειο μιγμα ή το μιγμα με το οποιο ο κινητηρας μου , μου βγαζει περισσοτερα χιλιομετρα ...

Εβαλα το πρωι 20Ε = 24,7λτρ Χ 0,809Ε ... = 350χιλιομετρα ... !!!!
απο τον Θεοδωρου (ΚΤΕΛ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ Θεσ/νικη)

Ποσα χιλιομετρα κανεις με 20ευρω βενζινης? Ποοοοσααα??? :rofl:
(πλακα κανω να μην παρεξηγηθω παρακαλω..)
για μενα ειναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ !!! Φοβερη οικονομια ..

dti
17-03-11, 22:10
Παιδια γεια σας εχω ενα citroen turbo 150 Ηp εχω μιλησει με το συνεργειο δερβενη θεσσαλονικη η τιμη για 5ης γενιας εχει φτασει τα 2,000 ευρο μαζι με τα χαρτια κτεο που τα κανει αυτος το θεμα ειναι πως οι αποψεις ειναι μισες μισες αλλοι λενε οκ βαλε αλλοι μην βαζεις.εγω συγκεκριμενα που κανω τον χρονο περιπου 25,000 χιλιομετρα λογικα συμφερει το θεμα ειναι τι γινετε με το turbo k τι γινετε κ με το συνεργειο ειναι τοσο μαγκας ωστε να μην εχω βλαβες αργοτερα.οποιος εχει εμπειρια θα χαιρομουν να την ακουσω κ σχετικα με την σχεση τουρμο υγραεριο κ με το συγκεκριμενο συνεργειο.

ευχαριστω :respekt:

Το σύστημα υγρού ψεκασμού είναι ότι πρέπει για turbo κινητήρες. Κοστίζει παραπάνω, αλλά αξίζει τα λεφτά του!
Έχουν γράψει και σε άλλα forums κάποιοι που έχουν εγκαταστήσει εκεί σύστημα της icom και είναι ευχαριστημένοι.
Δες περισσότερα εδώ: http://www.lpgforum.gr/viewtopic.php?f=18&t=120

RyDeR
19-03-11, 15:01
Ωραίο thread.

Γνωρίζει κανείς αν μπαίνει κάποιο κίτ σε κινητήρα VW 1.4 TSI (Turbo - compressor) όπως και επίσης πόσο περίπου θα κοστίσει;

Ο πατέρας μου είδε δεξαμενές αερίου που έχουν ακριβώς το μέγεθος της ζάντας της ρεζέρβας ώστε να μπαίνουν εκεί... τέτοιες τοποθετούνται; Το λέω αυτό επειδή η ξαδέρφη μου που έβαλε πριν κάνα χρόνο αέριο της έβαλαν μια μπουκάλα στο πορτ παγκάζ λές και θα πάει για κατάδυση... :p

terry39
19-03-11, 15:24
Ωραίο thread.

Γνωρίζει κανείς αν μπαίνει κάποιο κίτ σε κινητήρα VW 1.4 TSI (Turbo - compressor) όπως και επίσης πόσο περίπου θα κοστίσει;

Ο πατέρας μου είδε δεξαμενές αερίου που έχουν ακριβώς το μέγεθος της ζάντας της ρεζέρβας ώστε να μπαίνουν εκεί... τέτοιες τοποθετούνται; Το λέω αυτό επειδή η ξαδέρφη μου που έβαλε πριν κάνα χρόνο αέριο της έβαλαν μια μπουκάλα στο πορτ παγκάζ λές και θα πάει για κατάδυση... :p

Και παλι το θεμα ειναι στο τι ΚΙΤ (γενιας) θα εγκατασταθει ... Μπορει να κοστισει 1300Ε εως 2000Ε , κανεις μια ερευνα αγορας κι αποφασιζεις ;)

Η μπουκαλα που λες ειναι οτι πρεπει για τζιπακια ... μπορει να μπει και στα απλα αμαξια αλλα δεν θα εχεις (ευκολη) προσβαση στη ρεζερβα ...

Το καθενα εχει τα θετικα και τα αρνητικα (χωρο - αυτονομια - ρεζερβα -κτλ)

Το κλασσικο ειναι το donut (ρεζερβα στυλ) , προσφατα εβαλε συναδερφος σε seat ibiza 101hp (2004') και του βαλαν 52ltr (donut) οποτε οφελιμο 42ltr περιπου (80% πληροτητα)
μια χαρα ...

RyDeR
19-03-11, 15:53
Και παλι το θεμα ειναι στο τι ΚΙΤ (γενιας) θα εγκατασταθει ... Μπορει να κοστισει 1300Ε εως 2000Ε , κανεις μια ερευνα αγορας κι αποφασιζεις ;)

Η μπουκαλα που λες ειναι οτι πρεπει για τζιπακια ... μπορει να μπει και στα απλα αμαξια αλλα δεν θα εχεις (ευκολη) προσβαση στη ρεζερβα ...

Το καθενα εχει τα θετικα και τα αρνητικα (χωρο - αυτονομια - ρεζερβα -κτλ)

Το κλασσικο ειναι το donut (ρεζερβα στυλ) , προσφατα εβαλε συναδερφος σε seat ibiza 101hp (2004') και του βαλαν 52ltr (donut) οποτε οφελιμο 42ltr περιπου (80% πληροτητα)
μια χαρα ...

Ναι αλλά ο συγκεκριμένος κινητήρας τι κίτ μπορεί να πάρει;

Επειδή το δικό μας (Tiguan) έχει ήδη πολυ μικρό πορτ παγκάζ η μόνη διέξοδος είναι το donut, αυτό εννοουσα προηγουμένως. Αφου αυτή την φιάλη βάζουν είμαστε ΟΚ. Εννοείται οτι ξεχνάς την ρεζέρβα... :p

kostast1
19-03-11, 15:58
Λοιπον να πω και εγω οτι μιας και εχει βαλει η αδερφη μου εχει δει μεγαλη διαφορα........στην τσεπη της.Αποσβεση σχετικα νωρις στο 8μηνω οπως το βγαλαμε.
Το εβαλε σε mondeo 1800cc.

terry39
19-03-11, 16:29
Ναι αλλά ο συγκεκριμένος κινητήρας τι κίτ μπορεί να πάρει;

Επειδή το δικό μας (Tiguan) έχει ήδη πολυ μικρό πορτ παγκάζ η μόνη διέξοδος είναι το donut, αυτό εννοουσα προηγουμένως. Αφου αυτή την φιάλη βάζουν είμαστε ΟΚ. Εννοείται οτι ξεχνάς την ρεζέρβα... :p

Μπορει να μπει brc (4ης γενιας) ή vialle (5ης γενιας)
Μπορειτε να ρωτησετε στη Χρυσαυγη (Λαγκαδα)
υπαρχει εκει συνεργειο που βαζει και τα 2 συστηματα ...
(FORD Σταθης) (προσοχη στο ιδιο σημειο υπαρχει και ο Σταθης -μονο- που δεν εχει καμια σχεση και σαν ποιοτητα αλλα και σαν εγκαταστασεις )

odys2008
20-03-11, 00:24
Έχεις εμπειρία με την ford στάθης? Ακόμη το περιμένω το vialle :p. Πριν 2 εβδομάδες έφυγε από ολλανδία

terry39
20-03-11, 10:06
Έχεις εμπειρία με την ford στάθης? Ακόμη το περιμένω το vialle :p. Πριν 2 εβδομάδες έφυγε από ολλανδία

Χαχαχα κι ενας φιλος, (ο προηγουμενος ιδιοκτητης του αμαξιου) περιμενει το δικο του κιτ :p
εδωσε και τη προκαταβολη ...
αλλα σε αλλο παλικαρι που ειδα που περασε brc συστημα , εκανε πολυ καλη δουλεια ... καθαρισε και τον κινητηρα ...καθαρη δουλεια και του χωρεσε 52Ltr δεξαμενη....(seat ibiza 101hp 04' αυριο παει κι αλλος ... με lacceti ;)

kostast1
20-03-11, 10:29
Παντωε ρε παιδια μιλαμε για ουρες στα ενλογο μαγαζια..........πολυς κοσμος βαζει τελευταια!

chal_4
25-03-11, 09:52
Χαχαχα κι ενας φιλος, (ο προηγουμενος ιδιοκτητης του αμαξιου) περιμενει το δικο του κιτ :p
εδωσε και τη προκαταβολη ...
αλλα σε αλλο παλικαρι που ειδα που περασε brc συστημα , εκανε πολυ καλη δουλεια ... καθαρισε και τον κινητηρα ...καθαρη δουλεια και του χωρεσε 52Ltr δεξαμενη....(seat ibiza 101hp 04' αυριο παει κι αλλος ... με lacceti ;)

Που έβαλε 52L δεξαμενή? Στη θέση της ρεζέρβας? Δεν προεξέχει προς τα πάνω?

@ ADSLgr.com All rights reserved.