PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραεριοκίνηση



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19

konos
16-09-13, 21:22
Νομίζω γύρω στα 1200 για το κιτ της Prins και περίπου 300 η ηλεκτρονική λαδιέρα. Για την BRC δεν ξέρω τιμές, πάρε τηλ. για προσφορά καλύτερα για να είσαι σίγουρος.

1kost12
17-09-13, 08:32
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ θερμά για τις πληροφορίες σας….. πολύ σύντομα θα του πω να πάρει τηλ ή να με πάρει μαζί του γιατί αυτός ελάχιστα ξέρει από μηχανές……
Και πάλι ευχαριστώ θερμά…..

cypher
25-09-13, 01:00
Eχει πολλες παραμετρους. Κοντα 1500 για κατι καλο να υπολογιζει. Αλλιως εχει και πολυ φθηνοτερα σε μαστορους της κακιας ωρας και τα δινει υστερα τα υπολοιπα χρηματα σιγα σιγα στις επισκευες. Ετσι πανε αυτα. Aν ξερει τι αμαξι εχει(εννοωντας ποσο δυσκολο ειναι) δεν πρεπει να του φανουν πολλα τα 1500.)

Επειδη καποια στιγμη σκεφτομαι να κανω και εγω την κινηση....

Σχετικα με την υγραεριοκινηση και τους fail μαστορες, εχω ακουσει οτι δημιουργειται προβλημα στον κινητηρα αρκετων μοντελων σε σχετικα μικρο διαστημα εξαιτιας του αεριου, (πχ καποια nissan) αυτο εχει να κανει αποκλειστικα με την τοποθετηση / δουλεια που θα γινει στο εκαστοτε συνεργειο ή ειναι στανταρ τα μοντελα στα οποια πρεπει να αποφευγεται η εγκατασταση?? Συμβαινει μετα απο καποια χιλιομετρα ή ειναι θεμα πολλων παραγοντων και οχι "κοπωσης" κτλ?? :hmm:

(edit: τωρα προσεξα ποσο μεγαλο ειναι το τοπικ, προφανως αναφερεται ηδη καπου :oops:)...

konos
25-09-13, 09:13
Όντως κάποιοι κινητήρες έχουν πρόβλημα με το υγραέριο, σε σημείο που οι ίδιες οι εταιρείες παραγωγής κιτ έχουν βγάλει μαύρες λίστες με κινητήρες όπου δεν προτείνεται καν η τοποθέτηση υγραερίου. Στα Nissan έχει να κάνει με την ύπαρξη κεραμικού προκαταλύτη κοντά στις βαλβίδες εξαγωγής, με αποτέλεσμα την εύκολη καταστροφή του λόγω της αύξησης της θερμοκρασίας που συνδέεται με τη χρήση υγραερίου (και η οποία είναι πολύ μεγαλύτερη αν ο μάστορας είναι άσχετος).
Στη Ford υπάρχει πρόβλημα με τα Mondeo 1800cc της προηγούμενης δεκαετίας, όπου καταστρέφονται εύκολα οι βαλβίδες εισαγωγής. Αν βάλεις black list lpg θα βρεις πολλά και διάφορα. Εννοείται ότι ακόμη και κινητήρες με δηλωμένες αντοχές στο υγραέριο μπορούν να καταστραφούν άνετα από έναν άσχετο εγκαταστάτη.
Για να μην το κουράζουμε το βασικό είναι να βρεις έναν σωστό εγκαταστάτη, ο οποίος ξέρει τί μπορεί να μπει πού και να κατευθύνει όπως πρέπει.

cool11
26-09-13, 20:57
Δεν ξερω ποσο 'καθαρη' θεωρειται η υγραεριοκινηση, αλλα το βρηκα σχετικο και το ποσταρω
http://www.fimes.gr/2013/09/teli-kykloforias-ix-2/

Ενδεικτικο των κυβερνητικων προθεσεων βεβαιως βεβαιως....

konos
27-09-13, 10:15
Δεν ξερω ποσο 'καθαρη' θεωρειται η υγραεριοκινηση, αλλα το βρηκα σχετικο και το ποσταρω
http://www.fimes.gr/2013/09/teli-kykloforias-ix-2/

Ενδεικτικο των κυβερνητικων προθεσεων βεβαιως βεβαιως....

Δεν είναι καθόλου ενδεικτικό για την υγραεριοκίνηση, καθώς τα τέλη κυκλοφορίας σε ένα αυτοκίνητο με υγραεριοκίνηση υπολογίζονται όπως και σε κάθε συμβατικό βενζινοκίνητο αυτοκίνητο. Δεν υπάρχει καμία ελάφρυνση, ούτε απαλλαγή, μόνο η εξοικονόμηση χρημάτων από τη χρήση πιο φθηνού καυσίμου. Ακόμη και η κάρτα καυσαερίων που υποχρεωτικά πρέπει να διαθέτει κάθε όχημα εκδίδεται βάσει της εκπομπής ρύπων με τη χρήση βενζίνης....

Tiven
27-09-13, 12:46
Μάλλον ο φίλος το έβαλε για τα πράσινα υβριδικά και μικρά ντιζελάτα

infested
27-09-13, 17:13
Ο cool11 θέλει να πει ότι όσο καταρρέουν τα έσοδα του κράτους τόσο θα ψάχνουν νέες πηγές φορολόγησης. Άρα αργά η γρήγορα θα τα πάρουν χοντρά από τα αυτοκίνητα με υγραέριο οπότε προσέξτε που βάζετε τα χρήματα σας.

Κατά τη γνώμη μου όταν δεν θα έχουν έσοδα από αλλού θα φορολογήσουν και τα ποδήλατα (χωρίς ίχνος ειρωνείας).

Tiven
30-09-13, 21:44
Τους έχω ικανούς να βάλουν και στα ποδήλατα εύκολα όμως.

Ειδικά για την συντήρηση των... ποδηλατοδρόμων :rofl:

asteria
08-10-13, 22:29
Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω ένα hyundai matrix, 1600 κυβικά, του 2009. Σκέφτομαι να βάλω υγραέριο. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον στην Θεσσαλονίκη; Τι ποσό περίπου να υπολογίζω; Πήγα και ρώτησα σε έναν στον Λαγκαδά και μου είπε να βάλω το lovato, αλλά δεν μου είπε τι γενιάς κτλ, το οποίο θα μου κοστίσει 600,00 € μαζί με το ΚΤΕΟ. Ποια η γνώμη σας;

giorgosk
08-10-13, 23:48
Για το lovato εδώ στη Λάρισα μου είπε ένας μάστορας πως θα πρέπει να είναι euro4 για το focus 1.6 ti-vct.
Επίσης μου είπε να βάλω BRC για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Με τα άλλα μου είπε πως θα είμαι στο συνεργείο συνεχώς.

Δεν ξέρω αλλά λίγο μπακαλίστικα μου τα είπε.
Ούτε με σφαίρες δεν θα πήγαινα σε αυτόν.

konos
10-10-13, 11:12
Η Lovato είναι παλιά εταιρεία και πολύς κόσμος κυκλοφορεί με τα συστήματά της χωρίς πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και για την BRC. Αυτό που θέλει μεγάλη προσοχή είναι ο εγκαταστάστης. Θα πρέπει να είναι αδειοδοτημένος (να δεις την άδειά του στον τοίχο κρεμασμένη!!!! που λέει ο λόγος) και να έχει πείρα ΕΤΩΝ στον χώρο.
Στο Lovato αυτό που θέλει προσοχή είναι τα γνήσια εξαρτήματα, καθώς παίζει πολύ αντιγραφή από Βουλγαρία και Τουρκία (τύπου LOVATO!!!). Θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι πρόκειται για το γνήσιο σύστημα. Το λέω αυτό γιατί 600 ευρώ μου φαίνονται λίγο λίγα.

odys2008
10-10-13, 17:43
Να βάλεις με BRC με μπέκ τύπου βενζίνης (πχ hana blue). Θα σου κοστίσει παραπάνω ΑΛΛΑ, δεν χρειάζονται καθάρισμα-ρύθμισμα κάθε 30.000km, ψεκάζουν με ακρίβεια και όχι στο "περίπου". Τα κανονικά-φτηνά μπεκ τύπου ηλεκτροβάνας έχουν τα 2 μειονέκτηματα που είπα πριν, και ειδικά τα μπεκ της LOVATO δεν ρυθμίζονται και αν ξελιμπραριστούν πάνε για αλλαγή...

teras1982
08-12-13, 19:14
παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω πρωτη φορα γραφω και θα ηθελλα την βοηθεια σας.εχω honda civic 1800 140hp 2007 μοντελο και σκεφτομαι να βαλω υγραεριο.εχει βαλει κανεις στο συγκεκριμενο οχημα?? βρισκομαι λαρισα αλλα παω αρκετα συχνα θεσσαλονικη μιασ και ειμαι απο εκει.εχω διαβασει αρκετα πραγματα για μαρκες,λαδιερες,τιμες,αλλα ωπως καταλαβενεται ειμαι διστακτικος.κανω περιπου 15000 με 20000 χιλιομετρα το χρονο. θα ηθελλα να μαθω τι εχετε να μου πρωτεινετε γενικος. ευχαριστω εκ των προτερων. θανος

serf f2
08-12-13, 19:35
http://www.zougla.gr/automoto/article/i-timi-tou-igraeriou-aneveni-sto-120---se-apognosi-90000-idioktites

Οταν ελεγα οτι ΔΕΝ ειμαστε ΧΩΡΑ, κανεις δεν ακουγε.
Δεν ειμαστε χωρα για τιποτε.
Βαζεις φωτοβολταϊκα? Σε @@@@@!
Βαζεις υγραεριο? Σε @@@@@!
Κανεις παιδια? Σε @@@@@!

Κατα αλλα υπηρχε ΦΕΚ, ευρωπαϊκη οδηγια με κλειδωμενες τιμες κλπ. Νομιζετε τα λαμογια που κυβερνανε δεν θα εβρισκαν τον τροπο. Και στα φωτοβολταικα, και στο υγραεριο κλπ.

Αυτη η χωρα δεν ειναι για τιποτε. Μα για τιποτε ομως.
Πριν βαλετε υγραεριο ακουστε την συμβουλη του cool11 .

body125z
08-12-13, 20:55
Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.zougla.gr/automoto/articl...000-idioktites
Οταν ελεγα οτι ΔΕΝ ειμαστε ΧΩΡΑ, κανεις δεν ακουγε.
Δεν ειμαστε χωρα για τιποτε.
Βαζεις φωτοβολταϊκα? Σε @@@@@!
Βαζεις υγραεριο? Σε @@@@@!
Κανεις παιδια? Σε @@@@@!
Κατα αλλα υπηρχε ΦΕΚ, ευρωπαϊκη οδηγια με κλειδωμενες τιμες κλπ. Νομιζετε τα λαμογια που κυβερνανε δεν θα εβρισκαν τον τροπο. Και στα φωτοβολταικα, και στο υγραεριο κλπ.
Αυτη η χωρα δεν ειναι για τιποτε. Μα για τιποτε ομως.
Πριν βαλετε υγραεριο ακουστε την συμβουλη του cool11 .

Ποτέ δεν υπήρξε κλειδωμένη τιμή για το υγραέριο, αυτό ήταν ψέμα των εγκαταστατών και των βενζινάδων. Το μόνο που υπήρχε ήταν μια οδηγία από την ΕΕ (που δεν είναι υποχρεωτική να την ακολουθήσει κανένα κράτος) για ευνοική φορολόγηση του Lpg.
Με πολλά ΚΜ ετησίως και με αξιόπιστη εγκατάσταση συμφέρει ακόμη και με 0,95Ε το Lpg και με 1,6Ε η αμόλυβδη..

giorgosk
08-12-13, 23:54
Τελικά έβαλα BRC και σώθηκα.

cool11
12-12-13, 13:32
Μετα το υγραεριο, το φυσικο αεριο
http://news247.gr/eidiseis/fysiko_aerio_kai_sta_i_x.2548262.html

Πως ειναι σε συγκριση με υγραεριο;

Ripper18
12-12-13, 17:03
Πολυ πιο οικονομικο απο το υγραεριο ,γνωστος μου στην ιταλια με Fiat Grande Punto 1,4 Natural Power/BiPower με 12 ευρω κανει 300χλμ.Μειονεκτηματα εχει την πτωση αποδοσης κινητηρα 10-15% και το βαρος της δεξαμενης (100κιλα) καθως αποθηκευεται σε μεγαλυτερη πιεση απο το υγραεριο στα 200bar.

mixalis12
12-12-13, 18:14
οταν βγει αυτοκινητο παραγωγης και παρατηρια σε ολη την επικρατεια τοτε θα ειναι πολυ καλο..αλλα ολα αυτα εχουν μελλον.ως τοτε νομιζω οτι την πιο σιγουρη λυση οικονομικα την δινει το πετρελαιο.ειδικα τωρα που οι τιμες στην αγορα εχουν σχεδον εξομοιωθει με της βενζινης συμφερει περισοτερο.επειδη ομως χρηματα για καινουρια δεν υπαρχουν,για παλαιοτερα αυτοκινητα μια χαρα ειναι μια μετατροπη,με προσεκτικη τοποθετηση ομως χωρις προβληματα.αφου βεβαια μαθουμε την φορολογηση του,τελη,τιμη καυσιμου κ.λπ.

firefox
16-01-14, 11:23
παιδια καλησπερα ειμαι καινουργιος εδω πρωτη φορα γραφω και θα ηθελλα την βοηθεια σας.εχω honda civic 1800 140hp 2007 μοντελο και σκεφτομαι να βαλω υγραεριο.εχει βαλει κανεις στο συγκεκριμενο οχημα?? βρισκομαι λαρισα αλλα παω αρκετα συχνα θεσσαλονικη μιασ και ειμαι απο εκει.εχω διαβασει αρκετα πραγματα για μαρκες,λαδιερες,τιμες,αλλα ωπως καταλαβενεται ειμαι διστακτικος.κανω περιπου 15000 με 20000 χιλιομετρα το χρονο. θα ηθελλα να μαθω τι εχετε να μου πρωτεινετε γενικος. ευχαριστω εκ των προτερων. θανος

εχω το ιδιο αμαξι με σενα εχω βαλει BIGAS στην Geartech εδω και 2,5 χρονια και εχω κανει 87,000χλμ με υγραεριο. κανενα θεμα ως τωρα και με βαλβιδες δεν φαινεται να υπαρχει καποιο προβλημα. αν εισαι αθηνα προτεινω να τους επισκευτεις.

cool11
01-04-14, 12:47
Για να ακουω εκτιμησεις: σε κανα δυο χρονια, με την κατιουσα που εχουν παρει οι τιμες στις εγκαταστασεις, θα έχει πεσει το κόστος εγκατάστασης (όλα μαζι-τελικη τιμη) γύρω στο 300αρι?
Ηδη βλεπω τιμες γυρω στα εξακόσια, οποτε προσπαθω να κανω μια προβολη στο μελλον. Αν απο τα χιλια διακοσια επεσε στα εξακοσια, γιατι να μην παει και στα τριακόσια;

konos
01-04-14, 14:31
Για να ακουω εκτιμησεις: σε κανα δυο χρονια, με την κατιουσα που εχουν παρει οι τιμες στις εγκαταστασεις, θα έχει πεσει το κόστος εγκατάστασης (όλα μαζι-τελικη τιμη) γύρω στο 300αρι?
Ηδη βλεπω τιμες γυρω στα εξακόσια, οποτε προσπαθω να κανω μια προβολη στο μελλον. Αν απο τα χιλια διακοσια επεσε στα εξακοσια, γιατι να μην παει και στα τριακόσια;

Γιατί υπάρχει ένα απόλυτο κόστος αγοράς του κιτ από τη μαμά εταιρεία του εξωτερικού, το οποίο προφανώς δεν μπορεί να συμπιεστεί περαιτέρω, όπως συμβαίνει με την εργασία του συνεργείου. Επιπλέον, αν υποθετικά κερδίσεις 300 ευρώ σε δυο χρόνια από την μείωση της τιμής της εγκατάστασης, πραγματικά, άμεσα και τώρα τα 300 ευρώ σε δύο χρόνια τα έχεις κερδίσει και με το παραπάνω αν κάνεις 5000 χλμ τον χρόνο με ένα απλό όχημα που κινείται με υγραέριο (εννοείται ότι για να το βάλεις σίγουρα δεν γράφεις μόνο 5000 χλμ τον χρόνο!!!!).

kourampies
03-04-14, 00:48
Άραγε για 15000km το χρόνο, με Alfa 147 Twin Spark 2.0 ή Alfa GTV 2.0 JTS αξίζει;

Πρόκειται για σχετικά σύνθετους κινητήρες από όσο καταλαβαίνω, και δε θα ήθελα να χαλάσω ούτε την απόδοση ούτε τη διάρκεια ζωής.

nyannaco
03-04-14, 09:09
Λάθος, παρακαλώ κάποιος mod/admin να το διαγράψει.
Ευχαριστώ.

konos
03-04-14, 11:16
Άραγε για 15000km το χρόνο, με Alfa 147 Twin Spark 2.0 ή Alfa GTV 2.0 JTS αξίζει;

Πρόκειται για σχετικά σύνθετους κινητήρες από όσο καταλαβαίνω, και δε θα ήθελα να χαλάσω ούτε την απόδοση ούτε τη διάρκεια ζωής.

Οι Ιταλοί χρησιμοποιούν υγραέριο εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οπότε σε γενικές γραμμές τα ιταλικά αμάξια τα πάνε πολύ καλά με το γκάζι. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κατά BRC πλευρά, καθώς υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες να υπάρχουν ρυθμίσεις και οδηγίες εγκατάστασης αποκλειστικά για τα οχήματα αυτά κατευθείαν από την εταιρεία.

terry39
04-04-14, 00:19
Έχω BRC @ Fiat Punto 2003 16v αισίως με 70,000χλμ+ από την μετατροπή σε υγραέριο
εδώ και 3-4 μέρες παρατηρώ τα λαμπάκια των ενδείξεων on/off και στάθμης "δεξαμενής" να αναβοσβήνουν ακανόνιστα και σε άσχετες στιγμές (υπό νορμάλ οδήγηση 110-120χλμ)
έχει κάποιος καμιά ιδέα ;;
Το ίδιο παθαίνει κι ένας φίλος με ίδιο σύστημα σε Chevrolet Lacetti

blade_
04-04-14, 02:24
η μπαταρια και το δυναμο σου ειναι σε καλη κατασταση?

terry39
04-04-14, 13:02
Μπαταρία μετά από 2 χρόνια 95% ,δυναμό άριστο

nikoslykos
02-05-14, 01:37
ρε παιδια την αλλη βδομαδα θα παω να βαλω καιγω υγραεριο σε ενα citroen c3 1.4 της lovato.απλα εχω μια απορια,ρωτησα το παιδι εκει και μου ειπε λαδιερα δεν βαζουν διοτι δεν χρειαζεται (και γενικα το εχω ακουσει απο πολλους!) ισχυει αυτο? γενικα που μιλησαμε μου φανηκε αρκετα γνωστης δεν ηταν κανας ασχετος.τιμη μου εκανε αρκετα καλη 900€ μαζι με φπα και κτεο στο spautogas.

odys2008
02-05-14, 11:07
900 για lovato δεν τη λες και καλη τιμή. Πάντως ναι δεν χρειάζεται λαδιέρα το δικό σου. Με αυτα τα χρήματα βάλε brc! Και αν δώσεις και κάτι παραπανω(+100Ε) θα βάλεις και μπεκ hana τυπου injection.

nikoslykos
02-05-14, 11:26
BRC κατω απο 950€ δεν εχω βρει ως τωρα.

odys2008
02-05-14, 16:03
Lovato αν θυμαμαι καλα έχω δει και με 600 όμως. Τα πάντα βεβαια εξαρτώνται απο τα περιφεριακά. Πνέυμονες, μπεκιερες. Δεν παίζει ρόλο μόνο ο εγκέφαλος. Για μενα πήγαινε μόνο σε μπεκ τυπου injection και όχι ηλεκτροβάνας.

nikoslykos
05-05-14, 14:01
το εψαξα λιγο απλα για μπελ τυπου βενζινης ανεβαινει πολυ το κοστος...το πηγα σημερα στο συνεργειο αυριο λογικα θα το εχω το αμαξι και θα σας πω και εντυπωσεις. Εβαλα της εταιριας landirenzo 900€ μου βγηκε με ολα μεσα.

Larry71
07-05-14, 00:02
Mazda 3, 1.400cc , έχει βάλει κάποιος;
Άλλοι λένε περνιέται,άλλοι όχι λόγω μοτέρ και βαλβίδων.Τεχνικός που εμπιστεύομαι είπε no problem, αλλά πάλι κάπου κολλάω.
Τι ισχύει τελικά;

utp
07-05-14, 00:02
Οσοι βαζετε συστηματα υγραεριου και το κιτ δεν υποστηριζει ψεκασμο βενζινης να βαζετε τουλαχιστον μια λαδιερα υποπιεσης. Η φθορα των βαλβιδων θα καθυστερησει να ερθει.

nikoslykos
07-05-14, 02:57
παιδια να ρωτησω πηγα σημερα τη πρωτη βολτα με το υγραεριο.ολα κομπλε πανε ουτε ενα προβλημα δεν μου ειχε.απλα μια απορια εχω ! στο οργανακι που δειχνει την σταθμη του υγραεριου αρχικα που το πηρα ηταν full και οι 4 γραμμες. Μετα εγιναν 3 μετα απολιγο 2 μετα ξανα εγιναν 4 και τωρα που γυρισα παλι 3.Κατι μου ανεφερε ο μηχανικος οτι αν εχω αποκλησεις να του το πω να το δει μηπως θελει ρυθμισμα.μηπως παιζει ρολο και η κλιση που εχει το αυτοκινητο? ας πουμε σε ανηφορα η κατηφορα γιατι ειδα σε ανηφορα επεσε μια γραμμη και επανηλθε μετα η σε λακουβα επισης επεσε μια γραμμη παλι και επανηλθε. γιατι εχω την εντιπωση οτι κανονικα επρεπε να δειχνει 4 γραμμες. εχει τυχει σε κανεναν?

body125z
07-05-14, 09:34
παιδια να ρωτησω πηγα σημερα τη πρωτη βολτα με το υγραεριο.ολα κομπλε πανε ουτε ενα προβλημα δεν μου ειχε.απλα μια απορια εχω ! στο οργανακι που δειχνει την σταθμη του υγραεριου αρχικα που το πηρα ηταν full και οι 4 γραμμες. Μετα εγιναν 3 μετα απολιγο 2 μετα ξανα εγιναν 4 και τωρα που γυρισα παλι 3.Κατι μου ανεφερε ο μηχανικος οτι αν εχω αποκλησεις να του το πω να το δει μηπως θελει ρυθμισμα.μηπως παιζει ρολο και η κλιση που εχει το αυτοκινητο? ας πουμε σε ανηφορα η κατηφορα γιατι ειδα σε ανηφορα επεσε μια γραμμη και επανηλθε μετα η σε λακουβα επισης επεσε μια γραμμη παλι και επανηλθε. γιατι εχω την εντιπωση οτι κανονικα επρεπε να δειχνει 4 γραμμες. εχει τυχει σε κανεναν?

θέμα πίσω στο φλοτέρ είναι.. σε σύστημα lovato το κάνει και σε μένα.
ή το πας για ρύθμιση ή το αφήνεις ως έχει μέχρι να το ρυθμίσεις και κοιτάς τα διανυόμενα χιλιόμετρα για να ξέρεις πότε αδειάζει:oneup:

Gio Alex
10-05-14, 15:55
παιδια να ρωτησω πηγα σημερα τη πρωτη βολτα με το υγραεριο.ολα κομπλε πανε ουτε ενα προβλημα δεν μου ειχε.απλα μια απορια εχω ! στο οργανακι που δειχνει την σταθμη του υγραεριου αρχικα που το πηρα ηταν full και οι 4 γραμμες. Μετα εγιναν 3 μετα απολιγο 2 μετα ξανα εγιναν 4 και τωρα που γυρισα παλι 3.Κατι μου ανεφερε ο μηχανικος οτι αν εχω αποκλησεις να του το πω να το δει μηπως θελει ρυθμισμα.μηπως παιζει ρολο και η κλιση που εχει το αυτοκινητο? ας πουμε σε ανηφορα η κατηφορα γιατι ειδα σε ανηφορα επεσε μια γραμμη και επανηλθε μετα η σε λακουβα επισης επεσε μια γραμμη παλι και επανηλθε. γιατι εχω την εντιπωση οτι κανονικα επρεπε να δειχνει 4 γραμμες. εχει τυχει σε κανεναν?


Και εγώ το ίδιο "πρόβλημα" έχω. Μην σε αγχώνει. Θα μάθεις από μόνος σου πόσα χιλιόμετρα βγάζει με κάθε γέμισμα και θα πηγαίνεις με βάση αυτό. Εμένα ο μηχανικός το έχει ρυθμίσει αρκετές φορές, αλλά πάλι έχει αποκλίσεις σημαντικές. Οπότε δεν ξανασχολήθηκα...

nikoslykos
10-05-14, 16:21
τελικα πηγα χτες και το fullara ασχετως ποσο ειχε μεσα απο περιεργεια καθαρα και μου πηρε 14 λιτρα μεσα.οποτε ειχε αλλα 20 μεσα.καλα σιγουρα οταν μου το παραδωσανε δεν ειχε 30 λιτρα οπως μου ειπαν.αποκλιετε ομως ! πρεπει να ηταν σε φαση στο τσακ 4 προς 3 λαμπακια γιατι λογικα ολα τα τεστ ρυθμισεις και κτεο που το πηγανε με το υγραεριο που ειχε μεσα το κανανε. ξαναμιδενησα το κοντερ να δω τωρα ποσο θα βγαλει ! τωρα ενα citroen c3 1.4 με περιπου καταναλωση 7,5 λιτρα δε νομιζω με υγραεριο να παει πανω απο 8,3 - 8,5 και σιγουρα θα δω διαφορα οταν παω για τον επαναπρογραμματισμο.πιστευω με 35 λιτρα θα μου βγαλει γυρω στα 370 - 400 χιλιομετρα.δεν παω ποτε ουτε καν πανω απο 2800 - 3000 στροφες.

terry39
10-05-14, 21:14
Fiat Punto 2003 16v με 30 λίτρα φουλάρισμα μου βγάζει 350 χιλιόμετρα (Εγνατία οδό με 110-120 χλμ/ώρα)
Οπότε περίπου 400χλμ θα τα πιάνεις ;)

Tiven
10-05-14, 23:33
δεν παω ποτε ουτε καν πανω απο 2800 - 3000 στροφες.

Δεν σημαίνει απαραίτητα οικονομία!

nikoslykos
11-05-14, 03:34
εχω κανει ηδη 90 χιλιομετρα και εχει παει στα 3 λαμπακια (που δεν ειναι και ακριβειας) οποτε μαλλον θα μου βγαζει αρκετα χιλιομετρα αποτι καταλαβαινω !

Gio Alex
11-05-14, 08:15
VW Polo 1,4 είχα κατανάλωση 6,7/100 με βενζίνη. Στο υγραέριο είμαι στα 7,2 με 7,5/100 και βγάζω με 32 λίτρα περίπου 430χλμ

utp
13-05-14, 13:25
Τα λαμπακια ανεβοκατεβαινουν αναλογα με την κλιση του αυτοκινητου, αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Μαθε την αυτονομια σου βαση των χιλιομετων και οχι με τα λαμπακια. Δεν εχουν ακριβεια.

divinesheet
10-07-14, 12:02
Θέλω να βάλω υγραέριο σε Suzuki Grand Vitara 2.0L (βενζίνη) 2006. Γενικώς κάνω πολλά χιλιόμετρα με το αμάξι και σίγουρα η απόσβεση των 2500 ευρώ (δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει η εγκατάσταση, ενδεικτική είναι η τιμή) θα γίνει αρκετά σύντομα. Οπότε με συμφέρει να κάνω την αλλαγή.
Δεν τοσοθέλω να πάω ακόμα να ρωτήσω σε συνεργεία, θέλω να το ψάξω μόνος μου λίγο πρώτα. Έκανα μερικές αναζητήσεις στο google, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια λίστα με τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται ή τι μάρκες υπάρχουν... Υπάρχει κανένα site ,ελληνικό κατά προτίμηση, για να έχουμε καμιά ιδέα τι μάρκες κυκλοφορούν στην αγορά της Ελλάδας;

nikoslykos
10-07-14, 13:40
Θέλω να βάλω υγραέριο σε Suzuki Grand Vitara 2.0L (βενζίνη) 2006. Γενικώς κάνω πολλά χιλιόμετρα με το αμάξι και σίγουρα η απόσβεση των 2500 ευρώ (δεν έχω ιδέα πόσο κοστίζει η εγκατάσταση, ενδεικτική είναι η τιμή) θα γίνει αρκετά σύντομα. Οπότε με συμφέρει να κάνω την αλλαγή.
Δεν τοσοθέλω να πάω ακόμα να ρωτήσω σε συνεργεία, θέλω να το ψάξω μόνος μου λίγο πρώτα. Έκανα μερικές αναζητήσεις στο google, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποια λίστα με τεχνολογίες που χρησιμοποιούνται ή τι μάρκες υπάρχουν... Υπάρχει κανένα site ,ελληνικό κατά προτίμηση, για να έχουμε καμιά ιδέα τι μάρκες κυκλοφορούν στην αγορά της Ελλάδας;

KGeorgeG7 η εγκατασταση δεν εχει 2500€ πλεον ! Εχεις το Grand Vitara το 3πορτο ; γιατι αν ναι λογω του μικρου πορτ μπαγκαζ θα χασεις αρκετο χωρο αναλογα με το ποσο μεγαλη δεξαμενη θες. Απο τι συστημα θα βαλεις τωρα εχεις αρκετες επιλογες παντως. Landirenzo(το οποιο εχω κιεγω) με κοστος περιπου 1000-1100 υπολογισε, BRC (Απτα καλυτερα) με κοστος γυρω στα 1200-1250(επειδη εχεις 2λιτρο), Lovato μπορεις επισης,οικονομικο κιτ και αξιπιστο, Zanardi επισης οικονομικο κιτ και αξιοπιστο, τωρα αν εχεις λεφτα να διαθεσεις το καλυτερο κιτ που υπαρχει στην αγορα ειναι το ολλανδικο της Prins με μπεκ τυπου βενζινης αλλα το κοστος εκει ξεφευγει λιγο πιστευω γυρω στα 1300 (περιπου). Αλλα περα απο ολα τα κιτ που σου αναφερα πρεπει να προσεξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τον εγκαταστατη που θα διαλεξεις....γιατι πιστεψε με θα τρεχεις μετα και δε θα φτανεις αν πεσεις σε κανα παπατζη. Επισης γενικα υπολογισε +10 - 15% μεγαλυτερη καταναλωση απο τη βενζινη και ουσιαστικα το κερδος σου ειναι απο το κοστος του υγραεριου (0,80 - 0,90) αναλογως που μενεις. Και επισης πολυ σημαντικο πριν κανεις τη μετατροπη να πας σε ενα συνεργειο για ελεγχο στο αυτοκινητο,για να σιγουρευτεις οτι λειτουργει καλα. Μπορεις να μπεις στο www.autogasforum.gr να ρωτησεις οτι θες και κυριως να ρωτησεις που υπαρχει ενας αξιοπιστος εγκαταστατης κοντα σου. Επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα, για οτι θες στειλε μου π.μ .

Gio Alex
10-07-14, 14:03
Fiat Punto 2003 16v με 30 λίτρα φουλάρισμα μου βγάζει 350 χιλιόμετρα (Εγνατία οδό με 110-120 χλμ/ώρα)
Οπότε περίπου 400χλμ θα τα πιάνεις ;)


1400 ή 1600? Αν είναι 1400 ψιλοπολύ καις. Με παρόμοιες συνθήκες οδήγησης (Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας ~30χλμ καθημερινά) με 32 λίτρα βγάζω ~440 χλμ (7,2 L/100χλμ)

divinesheet
10-07-14, 20:38
KGeorgeG7 η εγκατασταση δεν εχει 2500€ πλεον ! Εχεις το Grand Vitara το 3πορτο ; γιατι αν ναι λογω του μικρου πορτ μπαγκαζ θα χασεις αρκετο χωρο αναλογα με το ποσο μεγαλη δεξαμενη θες. Απο τι συστημα θα βαλεις τωρα εχεις αρκετες επιλογες παντως. Landirenzo(το οποιο εχω κιεγω) με κοστος περιπου 1000-1100 υπολογισε, BRC (Απτα καλυτερα) με κοστος γυρω στα 1200-1250(επειδη εχεις 2λιτρο), Lovato μπορεις επισης,οικονομικο κιτ και αξιπιστο, Zanardi επισης οικονομικο κιτ και αξιοπιστο, τωρα αν εχεις λεφτα να διαθεσεις το καλυτερο κιτ που υπαρχει στην αγορα ειναι το ολλανδικο της Prins με μπεκ τυπου βενζινης αλλα το κοστος εκει ξεφευγει λιγο πιστευω γυρω στα 1300 (περιπου). Αλλα περα απο ολα τα κιτ που σου αναφερα πρεπει να προσεξεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τον εγκαταστατη που θα διαλεξεις....γιατι πιστεψε με θα τρεχεις μετα και δε θα φτανεις αν πεσεις σε κανα παπατζη. Επισης γενικα υπολογισε +10 - 15% μεγαλυτερη καταναλωση απο τη βενζινη και ουσιαστικα το κερδος σου ειναι απο το κοστος του υγραεριου (0,80 - 0,90) αναλογως που μενεις. Και επισης πολυ σημαντικο πριν κανεις τη μετατροπη να πας σε ενα συνεργειο για ελεγχο στο αυτοκινητο,για να σιγουρευτεις οτι λειτουργει καλα. Μπορεις να μπεις στο www.autogasforum.gr να ρωτησεις οτι θες και κυριως να ρωτησεις που υπαρχει ενας αξιοπιστος εγκαταστατης κοντα σου. Επειδη το εχω ψαξει πολυ το θεμα, για οτι θες στειλε μου π.μ .

Thanks για την γρήγορη απάντηση !

Σου στέλνω και πμ

terry39
10-07-14, 22:58
1400 ή 1600? Αν είναι 1400 ψιλοπολύ καις. Με παρόμοιες συνθήκες οδήγησης (Ε.Ο. Αθηνών Λαμίας ~30χλμ καθημερινά) με 32 λίτρα βγάζω ~440 χλμ (7,2 L/100χλμ)

1242cc 80hp (http://www.auto-data.net/gr/?f=showCar&car_id=6984) και λίγη πόλη για ψώνια , γυμναστήριο κτλ ... πλέον η νέα Βέροια με την φοβερή ανάπλαση θέλει να είσαι τυχερός για να παρκάρεις εύκολα στο κέντρο

@ ADSLgr.com All rights reserved.