PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήνυμα ενεργοποίησης: Τι σημαίνει;



fonzi
10-04-10, 16:28
Εκανα online αίτηση για conn-x 8Mbps και με πήραν τηλέφωνο ότι σε 7 μέρες θα στείλουν το baudtec.
Αλλά την αμέσως επόμενη μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε η adsl στον αριθμό που δήλωσα. Μου εστείλαν και κωδικό για το antivirus.

Δεν θα έπρεπε να μου στείλουν και κωδικό και username και για τη σύνδεση;

Από πότε με χρεώνουν;

nnn
10-04-10, 17:04
Από την ημέρα που παραλάβεις τους κωδικούς σύνδεσης αν δεν κάνω λάθος.

ohristou
10-04-10, 17:20
Eγω οταν εκανα συνδεση μου ειπαν οτι θα ενεργοποιηθει το αργοτερα σε 20 εργασιμες ημερες. Conn-x 8mbps. Oταν θα γινοταν η ενεργοποιηση θα μου ερχοταν γραπτο μηνυμα. Το router το πηρα απο το καταστημα. Επειδη μου φανηκε πολυ το 20 και επειδη στο καταστημα ο τεχνικος μου ειπε οτι ουσιαστικα το πολυ σε μια βδομαδα θα με εχουν συνδεσει, περιμενα 15 ημερες. Εντωμεταξυ τον ρωτησα μπορω να ανοιξω το router πριν με ειδιποιοησουν και μου ειπε οχι. Περνοντας 15 μερες και με τα νευρα μου τσαταλια περνω συο τηλ. του οτε για τις ενεργοποιησεις και μου λενε οτι εχω συνδεθει απο την τριτη ημερα. Του λεω οτι ουτε μηνυμα μου ηρθε ουτε τηλεφωνικα με ειδοποιησαν, αλλα στα π@π@ρια του. Φυσικα για τις 12 μερες που δεν ειχα ιντερνετ, η μαλλον ειχα χωρις να το ξερω απο την ανεμελια του οτε, χρεωθηκα κανονικα. Ωραια!!! Να λεμε τα καλα του οτε να λεμε και τις ΜΑΚΑΚΙΕΣ του.

fonzi
10-04-10, 17:26
ohristou κωδικό πότε και πως πήρες;

Δεν θα έπρεπε να μου στείλουν και κωδικό και username και για τη σύνδεση ταυτόχρονα με τον κωδικό για το δωρεάν antivirus;

bahatouridhs
10-04-10, 19:30
Καλησπερα και σε μενα ετσι εγινε μου εστειλε μονο κωδικο για το online protection παρε τηλεφωνο στο 210 6798000 να σου πουν τους κωδικους και username, πρεπει να παρει ο κατοχος της γραμμης να ξερεις.

maik
11-04-10, 09:42
Εκανα online αίτηση για conn-x 8Mbps και με πήραν τηλέφωνο ότι σε 7 μέρες θα στείλουν το baudtec.
Αλλά την αμέσως επόμενη μου ήρθε μήνυμα στο κινητό ότι ενεργοποιήθηκε η adsl στον αριθμό που δήλωσα. Μου εστείλαν και κωδικό για το antivirus.

Δεν θα έπρεπε να μου στείλουν και κωδικό και username και για τη σύνδεση;

Από πότε με χρεώνουν;

Το χαρτι με το username - password ειναι μεσα στο πακετο που θα σου ερθει με το ρουτερ.

Θα το πω παλι οσο κουραστικος και να γινομαι. Αντι να παιδευεστε με τηλεφωνηματα, μηνυματα, κουριερ κλπ περαστε μια μερα απο ενα oteshop και καντε την δουλεια σας γρηγορα και ωραια. Και το ρουτερ θα παρετε στο χερι και τους κωδικους , χωρια που θα εχετε και την δυνατοτητα, αν υπαρχουν, να διαλεξετε και μαρκα.

fonzi
11-04-10, 11:02
Αν ζούσες την εμπειρία μου απο oteshop επαρχίας που πήγα για να εξυπηρετηθώ την προηγούμενη εβδομάδα θα καταλάβαινες το γιατί τελικά το παρήγγειλα απο ιντερνετ...

Για κλωτσιές! Οχι μόνο άσχετοι αλλά και με τρομερό θράσος! Εγώ θα είχα απολυθεί αμέσως αν δούλευα έτσι!!!! Μέχρι μύνηση σκέφτηκα να κάνω.

Λεπτομέρειες δεν χρειάζονται. Οπως το λέω έγινε. Δεν είμαι βιτσιόζος να ταλαιπωρούμαι χωρις λόγο...

wesker
11-04-10, 13:17
Εμένα τον κωδικό μου τον δώσαν στο ΟΤΕshop που έκανα την αίτηση.

ohristou
11-04-10, 13:34
Και μενα στο γερμανο που ειχα κανει την αιτηση.

john84
11-04-10, 13:51
Βασικα αρχιζεις να χρεωνεσαι απο την 12η ημερολογιακη μερα απο την στιγμη που εχει καταχωριθει η αιτηση στο τιμολογιακο π/σ παραγγελιοληψιας του ΟΤΕ.μεχρι τοτε και να ενεργοποιηθεις πιο νωρις δν χρεωνεσαι.

FuS
11-04-10, 19:20
Από την ημέρα που παραλάβεις τους κωδικούς σύνδεσης αν δεν κάνω λάθος.

Η χρέωση ξεκινά 12 ημερολογιακές από την ημέρα καταχώρησης της αίτησης στο σύστημα.
Αν παραλάβει εξοπλισμό αργότερα (λόγω λάθους οτέ) αποχρεώνεται τις ημέρες αυτές.
Αν ενεργοποιηθεί και το χρησιμοποιήσει πριν το 12ήμερο απλά δεν χρεώνεται και την 12η μέρα ξεκινά η χρέωση.

John84 συγνώμη δεν σε είδα, με πρόλαβες :p

nnn
11-04-10, 23:07
Ωραία :oneup:

fonzi
18-04-10, 13:42
O κωδικός ήρθε με το πακέτο του μοντεμ τελικά.

Να ρωτήσω τους πιο έμπειρους:

1) Ενώ η αήτησή μου γράφει για πληρωμή μέσω λογαριασμού οτε, στο shelfcare που τσεκάρω τώρα αν είναι όλα ΟΚ γράφει "πληρωμή μέσω αντιπροσώπου". Σωστό είναι; Ετσι λέει όταν πληρώνεται μέσω λογαριασμού τηλεφωνίας οτε ή έκαναν π@παριά;

2) Μπορώ να αλλάξω το username και για τη σύνδεση και ταυτόχρονα για το email;

3) με τις δοκιμές που έκανα ενεργοποίησα 4 λογαριασμούς email ακόμα. είναι δωρεάν προφανώς..
Μπορώ να τους αλλάξω αν θέλω (για user name με ενδιαφέρει η αλλαγή- όχι για κωδικό)

4) από όσα κατάλαβα υπάρχουν συνολικά 5 ονόματα και κωδικοί που σχετίζονται με otenet:
α) ονομα και κωδικός σύνδεσης (είναι ο ίδιος με το πρώτο email που σου δίνουν)
β) όνομα και κωδικός για +4 λογαριασμούς email
σωστά;

dpapanikolao
18-04-10, 13:44
σωστά φιλε μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.