PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για τιμες ΟΤΕ



Sebu
11-04-10, 13:04
Κοιταζω τα νεα πακετα του ΟΤΕ και επειδη εχω σχεδον 3 χρονια εκτος ΟΤΕ, δεν ειχα παρακολουθησει τις τιμολογιακες εξελιξεις.

Πχ βλεπω αυτες τις τιμες

70861

70862

70863

Διαπιστωνω οτι σε πακετα Κονεξ+ομιλια ή Κονεξ+ομιλια+TV δινει μονο 8αρα γραμμη ιντερνετ. Ισχυει αυτο??? 24αρα δινει μονο στο σκετο adsl???

Επισης οι τιμες που βλεπω στα screenshots ειναι τελικες, με ΦΠΑ 21% και παγιο τηλεφωνικης γραμμης???

Γιατι παλια (2007 και πισω) θυμαμαι οτι θελαμε 15 ευρω παγιο pstn+15 ευρω παγιο adsl γραμμης+20 ευρω παγιο adsl προσβασης+ΦΠΑ δλδ ξεκιναγες απο τα 50 ευρω+ΦΠΑ χωρις δωρεαν κλησεις.

Και τωρα βλεπω 45 ευρω το μηνα για ιντερνετ 8αρι και δωρεαν αστικες, 58 ευρω για τα προηγουμενα συν τηλεοραση και 29 ευρω για μονο Κονεξ 24αρι.

Δλδ αν εχω ηδη γραμμη pstn ΟΤΕ και πληρωνω ηδη παγιο 15 ευρω το μηνα για την pstn ανι ενεργοποιησω Κονεξ 24αρι το συνολικο κοστος θα ειναι 29 ευρω δλδ συν 14 ευρω για την adsl???

wesker
11-04-10, 13:08
Και πως σε φαίνονται;

Sebu
11-04-10, 13:10
Και πως σε φαίνονται;

Επειδη με πεταξε εξω η ΝετΟνε δεν προλαβα να συμπληρωσω το ποστ :p

Δες τωρα το ολοκληρωμενο

Ευχαριστω

wesker
11-04-10, 13:16
Επειδη με πεταξε εξω η ΝετΟνε δεν προλαβα να συμπληρωσω το ποστ :p

Δες τωρα το ολοκληρωμενο

Ευχαριστω

Ωπ ναι έχεις δίκιο! Βασικα και με 24αρα μπορείς να ενεργοποιησεις το Connex TV. Το κόστος είναι νομίζω στα +16€. Ναι η τιμή είναι η τελική. Αυτό το ποσό θα βλέπεις στον λογαριασμό σου.

Sebu
11-04-10, 13:20
Δλδ ο λογαριασμος του ΟΤΕ θα ερχεται με συνολο "μονο" 29 ευρω αν ενεργοποιησω την 24αρα???

Δλδ 15 που ερχεται το παγιο τωρα + 14 ευρω για την 24αρα???

Μπραβο εξελιξη. Εγω εχω μεινει στις εποχες που ηθελες 50-60 ευρω το μηνα για τα 24μβιτ.

tsioy
11-04-10, 13:31
Δλδ ο λογαριασμος του ΟΤΕ θα ερχεται με συνολο "μονο" 29 ευρω αν ενεργοποιησω την 24αρα???

Δλδ 15 που ερχεται το παγιο τωρα + 14 ευρω για την 24αρα???

Μπραβο εξελιξη. Εγω εχω μεινει στις εποχες που ηθελες 50-60 ευρω το μηνα για τα 24μβιτ.
Κάνεις λάθος.
Στις 2 πρώτες φωτογραφίες, στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι περιλαμβάνεται το πάγιο.
Στη τρίτη, που αφορά μόνο internet conn-x ΔΕΝ περιλαμβάνεται.

wesker
11-04-10, 13:31
Δλδ ο λογαριασμος του ΟΤΕ θα ερχεται με συνολο "μονο" 29 ευρω αν ενεργοποιησω την 24αρα???

Δλδ 15 που ερχεται το παγιο τωρα + 14 ευρω για την 24αρα???

Μπραβο εξελιξη. Εγω εχω μεινει στις εποχες που ηθελες 50-60 ευρω το μηνα για τα 24μβιτ.

Όχι 29, 58€ θα σου έρχεται σε κάθε λογαριασμό. Ο λογαριασμός είναι διμηνιαίος.

Sebu
11-04-10, 13:37
Κάνεις λάθος.
Στις 2 πρώτες φωτογραφίες, στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι περιλαμβάνεται το πάγιο.
Στη τρίτη, που αφορά μόνο conn-x ΔΕΝ περιλαμβάνεται.


Όχι 29, 58€ θα σου έρχεται σε κάθε λογαριασμό. Ο λογαριασμός είναι διμηνιαίος.

Αποφασιστε μεταξυ σας :p

Εχει ή οχι τελικα το παγιο μεσα??? Βεβαια αν ειναι 29+15=43 ευρω ειναι ακριβα αλλα δεν κανει και πολυ νοημα γιατι με 45 ευρω δινει την 8αρα μαζι με τις απεριοριστες. Η 8αρα βεβαια εχει καπου 7 ευρω διαφορα με την 24αρα :hmm:. Ποσο χρεωνει τις απεριοριστες αστικες???

........Auto merged post: Sebu πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κάνεις λάθος.
Στις 2 πρώτες φωτογραφίες, στα χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι περιλαμβάνεται το πάγιο.
Στη τρίτη, που αφορά μόνο internet conn-x ΔΕΝ περιλαμβάνεται.

Αυτο λεει το site του oteshop

Για αυτο ανοιξα το thread επειδη μου φαινονται ψιλο "παραξενες" οι τιμες για αυτα που ηξερα πριν 3 χρονια για τον ΟΤΕ.

tsioy
11-04-10, 13:39
Όχι 29, 58€ θα σου έρχεται σε κάθε λογαριασμό. Ο λογαριασμός είναι διμηνιαίος.
Θα έρχεται : πάγιο (€15)+ conn-x 24 (€29)= €44 (χωρίς αναγνώριση κλήσης , τηλ. κλήσεις κτλ.) ανά μήνα.

Αν και το πακτέτο DP8 (η πρώτη φωτογραφία) θα αναβαθμιστεί σε 24 Mbps, όπως θα δείτε και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=372710).
Με άλλα λόγια, θα έχεις με €45/μήνα απεριόριστες αστικές-υπεραστικές και έως 24 Mbps internet. Στη τιμή, το πάγιο έχει περιληφθεί.
Από αύριο που λογικα θα ξεκινήσουν οι αναβαθμίσεις, θα ξέρεις σίγουρα. Πάρε στο 134.

wesker
11-04-10, 13:41
Στο ΟΤΕshop που ενεργοποίησα το Connex μου είπαν ότι όλα τα πακέτα τους οι τιμές είναι με παγιο.

Sebu
11-04-10, 14:03
Θα έρχεται : πάγιο (€15)+ conn-x 24 (€29)= €44 (χωρίς αναγνώριση κλήσης , τηλ. κλήσεις κτλ.) ανά μήνα.

Αν και το πακτέτο DP8 (η πρώτη φωτογραφία) θα αναβαθμιστεί σε 24 Mbps, όπως θα δείτε και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=372710).
Με άλλα λόγια, θα έχεις με €45/μήνα απεριόριστες αστικές-υπεραστικές και έως 24 Mbps internet. Στη τιμή, το πάγιο έχει περιληφθεί.
Από αύριο που λογικα θα ξεκινήσουν οι αναβαθμίσεις, θα ξέρεις σίγουρα. Πάρε στο 134.

Αν ενεργοποιησεις ομως πχ αυριο την 8αρα θα συμπεριληφθεις στις αναβαθμισεις εως 24 ή οχι???

Απο την αλλη αν επιλεξεις 24αρα και πας οπως λες 15+29=44 ευρω, συμφωνα με το λινκ που εδωσες, θα υπαρξει τιμολογιακη αναπροσαρμογη προς τα κατω για τις υπαρχουσες 24αρες καθως δεν μπορει να τις διπλασιασει.

tsioy
11-04-10, 14:11
Στο ΟΤΕshop που ενεργοποίησα το Connex μου είπαν ότι όλα τα πακέτα τους οι τιμές είναι με παγιο.

Ποιο πακέτο έβαλες;
Αν έβαλες ένα από αυτα της πρώτης φωτογραφίας, οι τιμές είναι ΜΕ το πάγιο.
Αν έβαλες απλώς internet , πχ 2 Μbps με €16, (3η φωτογραφία) στη τιμή αυτή δεν περιλαμβάνεται το πάγιο.


Αν ενεργοποιησεις ομως πχ αυριο την 8αρα θα συμπεριληφθεις στις αναβαθμισεις εως 24 ή οχι???

Απο την αλλη αν επιλεξεις 24αρα και πας οπως λες 15+29=44 ευρω, συμφωνα με το λινκ που εδωσες, θα υπαρξει τιμολογιακη αναπροσαρμογη προς τα κατω για τις υπαρχουσες 24αρες καθως δεν μπορει να τις διπλασιασει.

Οι μετατροπές (8-->24, πτώση τιμής 24αρας) ως επί το πλείστον περιλαμβάνουν και τους υφιστάμενους πελάτες.
Άρα, αν ενεργοποιήσεις την 8αρα, θα αναβαθμιστείς με όλους στα 24.

Excessium
11-04-10, 17:53
Tελικα τι θα γινει με τις τιμες των πακετων, θα προσαρμοστουν και αυτες στις αλλαγες ?
Το πακετο conn-x δηλαδη με τηλεφωνο που ειναι στα 44 με 8mbps, θα αλλαξουν και αυτες οι ταχυτητες προς 24, δηλαδη θα γινει 24mbps με απεριοριστες κλησεις με 44 ευρο?

wesker
11-04-10, 22:10
Ποιο πακέτο έβαλες;
Αν έβαλες ένα από αυτα της πρώτης φωτογραφίας, οι τιμές είναι ΜΕ το πάγιο.
Αν έβαλες απλώς internet , πχ 2 Μbps με €16, (3η φωτογραφία) στη τιμή αυτή δεν περιλαμβάνεται το πάγιο.

Ιντερνετ και απεριοριστα σταθερά στα 8ΜΒ έβαλα.

akist
12-04-10, 00:53
Tελικα τι θα γινει με τις τιμες των πακετων, θα προσαρμοστουν και αυτες στις αλλαγες ?
Το πακετο conn-x δηλαδη με τηλεφωνο που ειναι στα 44 με 8mbps, θα αλλαξουν και αυτες οι ταχυτητες προς 24, δηλαδη θα γινει 24mbps με απεριοριστες κλησεις με 44 ευρο?

Τα πακέτα double play θα παραμείνουν στην ίδια τιμή. Το μόνο που θα αλλάξει είναι οι ταχύτητες από "ως 8Mbps/384Kbps" σε "ως 24Mbps/1Mbps".


Ιντερνετ και απεριοριστα σταθερά στα 8ΜΒ έβαλα.

Δηλαδή το double play. Άρα πληρώνεις 44 και κάτι ευρώ το μήνα (μαζί με το ΦΠΑ και το πάγιο της PSTN γραμμής) όπως ανέφερε παραπάνω κι ο tsioy. Μόνο σ' αυτά τα πακέτα αναφέρει ότι περιλαμβάνεται και το πάγιο της γραμμής. Οι τιμές για το 2/8/24άρι conn-x δεν το περιλαμβάνουν.

JRT
12-04-10, 09:17
Sebu βάλε ένα double play http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html και θα ησυχάσεις . Η τιμή είναι τελική 44,64 το μήνα και θα είναι στα 24mbit καθώς ξεκινάει δωρεάν αναβάθμιση της 8άρας σε 24άρα . Απλά διάλεξε αυτό με τις απεριόριστες κλήσεις καλύτερα γιατί 250 λεπτά φεύγουν γρήγορα κατ' εμέ . Εγώ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ ( το double play έχω ) : το ίντερνετ πετάει όλες τις ώρες .Όχι όπως στην Netone που έπρεπε να πάει 12+ το βράδυ :down:

EDIT : πήρα τηλέφωνο στο 134 στο τμήμα του conn-x και μου είπαν πως οι αναβαθμίσεις ξεκινούν από σήμερα και θα ολοκληρωθούν ως τέλη Μαϊού

pankostas
12-04-10, 13:36
Και γω πηρα σημερα και ζητησα double-play αλλα μου ειπαν οτι θα καθυστερησει 1-2 βδομαδες γιατι εχουν αρχισει Πανελλαδικα αναβαθμισεις απο 2 σε 24, και πρεπει πρωτα σε μενα να αναβαθμιστει η γραμμη απο 8 που εχω τωρα σε 24 και μετα να μπει το πακετο με τις απεριοριστες αστικες και υπεραστικες.
Και στο site του ΟΤΕ υπαρχουν μονο ταχυτητες 2 και 24 σε ολα τα πακετα.

Excessium
12-04-10, 14:35
Και γω πηρα σημερα και ζητησα double-play αλλα μου ειπαν οτι θα καθυστερησει 1-2 βδομαδες γιατι εχουν αρχισει Πανελλαδικα αναβαθμισεις απο 2 σε 24, και πρεπει πρωτα σε μενα να αναβαθμιστει η γραμμη απο 8 που εχω τωρα σε 24 και μετα να μπει το πακετο με τις απεριοριστες αστικες και υπεραστικες.
Και στο site του ΟΤΕ υπαρχουν μονο ταχυτητες 2 και 24 σε ολα τα πακετα.

Δηλαδη δεν δεχονται νεες αιτησεις μεχρι να μπει 24αρα ? Η τελος παντων, τις δεχονται αλλα θα μεινουν σε καποιο συρταρι μεχρι να γινουν οι αλλαγες?

pankostas
12-04-10, 15:12
Ετσι μου ειπε εμενα.Την ρωταω αν περαστει σημερα η αιτηση μου,και μου απανταει οτι θα την βαλει σε αναμονη,και μολις αναβαθμιστει η γραμμη μου σε 24αρα τοτε θα με παρουν τηλεφωνο για να μου πουν οτι ενεργοποιηθηκε το double-play.
Ξαναρωταω δηλαδη μεχρι να γινει η γραμμη 24αρα δεν θα μπορω να εχω απεριοριστες αστικες και υπεραστικες κλησεις? και μου απανταει πως ΟΧΙ.

pankostas
12-04-10, 18:10
Τελικα μαλλον δεν ξερουν τι τους γινεται!
Πριν ημουν μονιμα σε 8190/384 και τωρα βλεπω μετα απο 4 ωρες ειμαι 7717/717.
Αυτο μαλλον σημαινει οτι αρχιζουν να με ανεβαζουν την ταχυτητα σιγα-σιγα.Απορω με το download που ειμαι μονο 7717.Τελος παντων.
Τελικα η 1-2 βδομαδες γιναν 1-2 ωρες.Μπραβο στον ΟΤΕ!

Excessium
12-04-10, 18:13
Οκ, αλλα αφου υποτιθεται οι εργασιες τελειωνουν τελη Μαιου, γιατι σου ειπε 1-2 εβδομαδες?

pankostas
12-04-10, 20:07
Προφανως θα ειδε την περιοχη που μενω...Τελη Μαιου φανταζομαι θα ολοκληρωθουν παντου.Ισως στην περιοχη μου σε 1-2 βδομαδες θα ολοκληρωθει η αναβαθμιση.Τι να πω?
Παντως τωρα ειμαι 11160/702.Αυτο σημαινει οτι αναβαθμιστηκα αμεσως...

karetsos
12-04-10, 21:28
Προφανως θα ειδε την περιοχη που μενω...Τελη Μαιου φανταζομαι θα ολοκληρωθουν παντου.Ισως στην περιοχη μου σε 1-2 βδομαδες θα ολοκληρωθει η αναβαθμιση.Τι να πω?
Παντως τωρα ειμαι 11160/702.Αυτο σημαινει οτι αναβαθμιστηκα αμεσως...

δεν πας καλύτερα σε κανένα τοπικό μαγαζί ΟΤΕ μήπως και σου βάλουν το πακέτο αμέσως;

Excessium
13-04-10, 21:14
Παιδες μπορει να επιβεβαιωσει κανεις αν μπορει καποιος που δεν ειναι προς το παρον στον ΟΤΕ, αν μπορει να βαλει το double play των 44ευρω?

Υπαρχει σκαλωμα στην εξης γραμμη:

* Αφορά συνδρομητές ΟΤΕ. Προϋπόθεση η 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία.

akist
13-04-10, 21:52
Μπορεί να κάνει αίτηση για νέα σύνδεση με φορητότητα του υπάρχοντος τηλεφωνικού αριθμού στον ΟΤΕ και να ζητήσει το DP με απεριόριστα αστικοϋπεραστικά ή το άλλο που έχει χρόνο προς κινητά.

Sebu
13-04-10, 22:02
Sebu βάλε ένα double play http://oteshop.ote.gr/storefront/-/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html και θα ησυχάσεις . Η τιμή είναι τελική 44,64 το μήνα και θα είναι στα 24mbit καθώς ξεκινάει δωρεάν αναβάθμιση της 8άρας σε 24άρα . Απλά διάλεξε αυτό με τις απεριόριστες κλήσεις καλύτερα γιατί 250 λεπτά φεύγουν γρήγορα κατ' εμέ . Εγώ μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ΟΤΕ ( το double play έχω ) : το ίντερνετ πετάει όλες τις ώρες .Όχι όπως στην Netone που έπρεπε να πάει 12+ το βράδυ :down:

EDIT : πήρα τηλέφωνο στο 134 στο τμήμα του conn-x και μου είπαν πως οι αναβαθμίσεις ξεκινούν από σήμερα και θα ολοκληρωθούν ως τέλη Μαϊού

Thanks παιδες

Οποτε πρακτικα ο ΟΤΕ θα μεινει με 2 τυπου συνδεσεις. 2μβιτ/512 και 24/1???? Και εκει πανω θα συνδυαζονται τηλεφωνια και τηλεοραση οπως θελεις??

akist
13-04-10, 22:11
Οποτε πρακτικα ο ΟΤΕ θα μεινει με 2 τυπου συνδεσεις. 2μβιτ/512 και 24/1???? Και εκει πανω θα συνδυαζονται τηλεφωνια και τηλεοραση οπως θελεις??

Ακριβώς.:oneup:

famous-walker
14-04-10, 11:30
Για Double Play από τον ΟΤΕ με Δωρεάν αστικές και υπεραστικές, 60 λεπτά σε κινητά και δωρεάν κλήσεις σε διεθνείς προορισμούς με 24 Mbps, πόσα θέλουμε τον μήνα;

john84
14-04-10, 12:19
Για PSTN συνδεση θες:

Connx DP24 (πλεον) : 44.64 €
60 min κινητα: 5.90 €
Απεριοριστα Διεθνη: 6.10 €

Συνολο : 56,64 € ανα μηνα
*αν βαλεις αναγνωριση ειναι 1.21 € extra.

KoMo
14-04-10, 13:45
Ισχύει και σε άλλους παρόχους να πληρώνεις ξεχωριστά την αναγνώριση κλήσεων;

DSLaManiaC
14-04-10, 14:19
Για PSTN συνδεση θες:

Connx DP24 (πλεον) : 44.64 €
60 min κινητα: 5.90 €
Απεριοριστα Διεθνη: 6.10 €

Συνολο : 56,64 € ανα μηνα
*αν βαλεις αναγνωριση ειναι 1.21 € extra.

Η βάζεις IDSN ISDNκαι έχεις και 2 γραμμές με δωρεάν αναγνώριση, με ελάχιστη διαφορά στη τιμή.

john84
14-04-10, 14:25
Ισχύει και σε άλλους παρόχους να πληρώνεις ξεχωριστά την αναγνώριση κλήσεων;

Νομιζω πως οχι. Μονο ο ΟΤΕ το κανει. Παλια το εκανε και η ON αλλα το εκοψε.

........Auto merged post: john84 πρόσθεσε 1 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Η βάζεις IDSN και έχεις και 2 γραμμές με δωρεάν αναγνώριση, με ελάχιστη διαφορά στη τιμή.

παιζει και αυτο:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.