PDA

Επιστροφή στο Forum : Traffic monitor για SpeedTouch 536i v6



aguaba
05-05-06, 21:30
Υπάρχει αυτό το προγραμματάκι κάπου;Το firmware που δουλεύει το router είναι το 5.3.3.4.Βρήκα αυτό εδώ -> http://www.carbonpeople.com/newmonitor/.Κάνει για το συγκεκριμένο;Υπάρχει κάτι καλύτερο;

kadronarxis
05-05-06, 21:46
Φίλε aguaba, δε γράφουμε greeklish στο φόρουμ.Διόρθωσε το μύνημά σου, πατώντας επεξεργασία.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν λειτουργεί με το 536 και το firmware που αναφέρεις.Σου προτείνω να δεις τα υπόλοιπα threads του φόρουμ, για να αναβαθμίσεις το ρούτερ σου στην έκδοση 6.1.0.5.
Η συγκεκριμένη αλλά και η 5.4.0.14 διαθέτει ένα αξιόπιστο qos.

aguaba
05-05-06, 23:21
Να κατεβάσω αυτό το firmware; -> http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37444
Το δικό μου είναι v6 και όχι v5 πάντως.Παίζει κάποιο ρόλο ή απλά είναι τυπική η διαφορά για PSTN από ISDN modems;

kadronarxis
05-05-06, 23:26
Από τη στιγμή που έχεις 536v6, τότε θα πας εδώ:

http://speedtouch.m8s-rates.com/files/routers/536v6/RELEASE%206.1.0.3/software/

Κατέβασε το bin αρχείο.
Κατέβασε τον Upgrade wizard http://www.speedtouch.co.uk/5x6.asp
Τρέξε τον upgrade wizard, και όταν σε ρωτήσει Have Disk, δώσε το μονοπάτι που έχει αποθηκεύσει το παραπάνω bin αρχείο.

Πάτα οκ παντού και είσαι έτοιμος.

Να σε ρωτήσω: το v6 πως το βρήκες;από oteshop?

aguaba
05-05-06, 23:30
Από τον ΟΤΕ...γιατί;
Τα κάνω τώρα.......

kadronarxis
05-05-06, 23:33
Απλά ενημερωτικά.Μάλλον τους τελείωσαν τα v5, και άρχισαν παραλαβή τα καινούργια v6.
Ίδιες δυνατότητες λειτουργίες έχουν, απλά το v6 έχει ενσωματωμένα πολλά εξαρτήματα μέσα στο κεντρικό chip.
Από θερμοκρασίες πως τα πάει;
Γιατί το v5 ζεσταίνεται αρκετά.

aguaba
06-05-06, 00:00
Μια χαρά είναι.Βέβαια εξαρταται και τι κανεις με αυτό...Μερικες φορες νομιζω οτι ανεβαινει αρκετα η θερμοκρασια του.Anyway, εγινε το upgrade, xreiazetai hard reset τώρα;Κάτι αλλο;
Τωρα ποιο traffic monitor να κατεβασω;
Το QoS τι σημαινει;Είναι το ίδιο με το traffic monitor;
Σ' επρηξα ε...;

kadronarxis
06-05-06, 00:05
Όχι ρε συ, δεν με πειράζει καθόλου.
Απλά τώρα τράβα του ένα hard reset, για να σβηστούν αυτά που υπάρχουν στο user.ini(οι παλιές σου ρυθμίσεις), και να είναι καθαρό το firmware.
Μετά ξεκίνα με 192.168.1.254 στον browser, και πάτα Setup, για να ρυθμίσεις το ρούτερ.

Προς το παρόν δεν υπάρχει traffic monitor.Αν θέλεις να πειράξεις το QOS, πρέπει να παίξεις με cli(εντολές μέσω telnet).
Δοκίμασέ το με αυτό το firmware, και δες αν χρειάζεται να το πειράξεις.Προσωπικά, όπως και αρκετά παιδιά, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το QOS της μάνας thomson.

aguaba
06-05-06, 00:30
Ολα κομπλε!Τωρα, εκτος απο καποια sites που τεσταρουν τη σύνδεση κτλ, δεν υπαρχει κατι(εκτός απο telnet) που να τρεχει πχ στο taskbar και να ελεγχω ανα πασα στιγμη την κατασταση της συνδεσης;

* Πως μπορω να μαθω ακριβως σε ποιο DSLAM ανηκω;(μιλαω για τις διαφορες σε IBAS και INTRACOM IBAS).
* To firewall του router ειναι καλο να ειναι στο standard;
* Ποια είναι η διαφορα PPP over ATM και PPP over Ethernet; Μηπως επειδη εχω συνδεσει το ρουτερ μεσω Εthernet, πρεπει να επιλεξω το PPPoE;

kadronarxis
06-05-06, 00:40
Επειδή δεν έχω pc, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι η thomson, κατήργησε το εικονίδιο σύνδεσης στη μπάρα.Αν έχεις ενεργοποιημένο το upnp, στα windows και στο 536, μπορεί να δεις κάτι αλλά και πάλι δεν είμαι σιγουρος.

Το dslam μπορείς να το μάθεις από το 134.Μπορεί να στο πουν, μπορεί και όχι.
Όσον αφορά το firewall του ρούτερ, είναι δυνατό, κόβει πολλές επιθέσεις(μπορείς να δεις το intrusion detection μενού).Καλό είναι να απενεργοποιήσεις και ότι software firewall έχεις μιας και το 536 σε καλύπτει(στη θέση standard).

Μικρή η διαφορά, λίγο χειρότερες ταχύτητες με το PPPoE.Μην το επιλέξεις, προχώρα σε PPPoA.Ethernet είναι ο τρόπος που συνδέεις το ρούτερ με το pc.
PPPoX είναι ο τρόπος που συνδέεται το ρούτερ με το internet.

Εύχομαι να σε βοήθησα.Μια αναζήτηση και στο φόρουμ για τους παραπάνω όρους, θα σου δώσει περισσότερες πληροφορίες.

aguaba
06-05-06, 00:54
Μια που αναφερθηκες σ' αυτο, απο software προστασιας τι θα ειναι καλο να εχω;Τωρα τρεχουν πχ το Microsoft Antispyware, Sygate Firewall και Kaspersky Antivirus.Το firewall του modem ειναι επαρκες απο μονο του και παρεχει εγγυημενη προστασια απο οποιουδηποτε ειδους επιθεσεων η χρειαζεται και καποιο αλλο software;Κατι αλλο περι προστασιας;

kadronarxis
06-05-06, 01:02
Πωπω, όλα τα έβαλες εσύ!
Κοίταξε, δεν ξέρω και τι σελίδες επισκέφθεσαι.
Antivirus, χρειάζεσαι οπωσδήποτε.Εγώ αν ήμουν, το antispyware και το sygate θα έπαιρναν πόδι!:)
Τα software firewalls, καθυστερούν τη σύνδεση γιατί ελέγχουν όλες τις πόρτες που έχεις ανοίξει, ελέγχουν όλα τα πακέτα που έρχονται στο pc(δεύτερη φορά, η πρώτη πραγματοποιείται στο 536).

Η απόφαση είναι δική σου.:oneup:

aguaba
06-05-06, 01:26
ΟΚ, θα σουταρω το Sygate και κραταω τα αλλα 2.
Στην αρχικη μου ερωτηση παλι, περιμενω ποτε θα φτιαξει καποιος ενα traffic monitor για το συγκεκριμενο firmware η μπορω να βρω καποιο εστω λιγοτερο αξιοπιστο monitor εως τοτε;
Σ' ευχαριστω και παλι!Υπερπολυτιμες οι συμβουλες σου!

kadronarxis
06-05-06, 01:28
Προσωπικά, δεν έχω βρει τέτοιο monitor για το 536(να πω την αλήθεια δεν έχω ψάξει γιατί έχει έτοιμο το mac!).
Να σαι καλά και με γεια τον ρούτερ.

axeman
07-05-06, 00:55
Στην αρχικη μου ερωτηση παλι, περιμενω ποτε θα φτιαξει καποιος ενα traffic monitor για το συγκεκριμενο firmware η μπορω να βρω καποιο εστω λιγοτερο αξιοπιστο monitor εως τοτε;

Καλωςήρθες,
Μπορείς να δοκιμάσεις το traffic monitor που αναφέρεις στο πρωτο post. Σε μένα με 536v5 και firmware 6.1.0.5 παίζει κανονικά.

kadronarxis
07-05-06, 01:08
Ευχαριστώ axeman για την επισήμανση.

aguaba
07-05-06, 11:25
Αυτό έβαλα προχθές.Κι εμένα μια χαρά μου φαίνεται...Thanx

@ ADSLgr.com All rights reserved.