PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως απεγκαθιστώ ένα πρόγραμμα ???



adminis
05-05-06, 21:34
Γεια σας παιδιά...
Δουλευώ σε ubuntu, και έχω την εξής απορία...
Προσπαθώ να μάθω να κάνω build from source κάποιων πακέτων. Συγκεκριμένα εκανα το firestarter, απλά για να δω πως γίνεται. Απο κει και πέρα, αν θέλω να κάνω uninstall ένα πρόγραμμα το οποίο έκανα build, τι πρέπει να κάνω; Πάντως έχω προσέξει ότι δεν γίνεται με το παραδοσιακό sudo apt-get remove.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι πλεονεκτήματα έχει αυτός ο τρόπος εγκατάστασης προγραμμάτων.

Ευχαριστώ !

Ακόμα μια ερώτηση παιδιά...
Έστω οτι χρειάζεται κάποιο library που δεν έχω για να γίνει το configure. Κάνω download το library, κάνω κανονικά configure, και εγκαθιστώ το πρόγραμμα. Μετά μπορώ να σβήσω το library αυτό χωρίς κανένα πρόβλημα ;

GoofyX
05-05-06, 21:44
Δεν γίνεται με το παραδοσιακό sudo apt-get remove όπως λες, γιατί έτσι όπως περιγράφεις αυτό που έκανες, έκανες build και install την εφαρμογή με το χέρι μόνος σου, εκτός package management (δηλαδή του apt). Μάλλον θα έκανες κάτι σε
./configure
make
su make install
Στην περίπτωση αυτή, η εφαρμογή σου θα μείνει εκεί που την έκανες install και υπάρχει ακριβώς όπως ο χειροκίνητος τρόπος εγκατάστασης και ο χειροκίνητος τρόπος απεγκατάστασης, αναζήτηση του εκτελέσιμου και διαγραφή του (συνήθως στο /usr/local/bin).

Ηθικό δίδαγμα: ΠΟΤΕ μην εγκαθιστάς εφαρμογή εκτός συστήματος διαχείρισης πακέτων (apt στην περίπτωσή σου), εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις, αν δεν υπάρχει έτοιμο πακέτο για την εφαρμογή που θες, περίπτωση πολύ σπάνια (0.0001%). Καλύτερα να φας το χρόνο σου λίγο παραπάνω να ψάξεις να βρεις ένα repository με πακέτα, παρά να το κάνεις μόνος σου.

Το apt λύνει το πρόβλημα των εξαρτήσεων (dependencies) που έχει ένα πακέτο, τις βιβλιοθήκες που αναφέρεσαι στο δεύτερο μήνυμά σου.

adminis
05-05-06, 21:51
Στην περίπτωση αυτή, η εφαρμογή σου θα μείνει εκεί που την έκανες install και υπάρχει ακριβώς όπως ο χειροκίνητος τρόπος εγκατάστασης και ο χειροκίνητος τρόπος απεγκατάστασης, αναζήτηση του εκτελέσιμου και διαγραφή του (συνήθως στο /usr/local/bin).

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όντως το εκτελέσιμο υπάρχει στο folder που λες. Αλλά μόνο το εκτελέσιμο. Δεν υπάρχουν άλλα αρχεία που να αφορούν το πρόγραμμα. Σβήνοντας το εκτελέσιμο, δεν εξακολουθούν να παραμένουν άλλα αρχεία που να αφορούν το πρόγραμμα στον δίσκο;



Ηθικό δίδαγμα: ΠΟΤΕ μην εγκαθιστάς εφαρμογή εκτός συστήματος διαχείρισης πακέτων (apt στην περίπτωσή σου), εκτός από πολύ σπάνιες περιπτώσεις, αν δεν υπάρχει έτοιμο πακέτο για την εφαρμογή που θες, περίπτωση πολύ σπάνια (0.0001%). Καλύτερα να φας το χρόνο σου λίγο παραπάνω να ψάξεις να βρεις ένα repository με πακέτα, παρά να το κάνεις μόνος σου.
Το apt λύνει το πρόβλημα των εξαρτήσεων (dependencies) που έχει ένα πακέτο, τις βιβλιοθήκες που αναφέρεσαι στο δεύτερο μήνυμά σου.
Είχα ακούσει ότι είναι καλύτερα να κάνεις build πακέτα απο το source, γιατι έτσι κάνεις compile το πρόγραμμα, και γίνεται optimize ώστε να τρέχει με τον καλύτερο τρόπο στο δικό σου σύστημα.

pcman
05-05-06, 21:57
Αν ο κατασκευαστής του προγράμματος που έβαλες από πηγαίο κώδικα προνόησε να φτιάξει σωστό πρόγραμμα, αυτό αφαιρείται απλά με την εντολή:


sudo make uninstall

και δεν αφήνει καθόλου υπολείματα του προγράμματος. ;)

GoofyX
05-05-06, 22:36
Αν ο κατασκευαστής του προγράμματος που έβαλες από πηγαίο κώδικα προνόησε να φτιάξει σωστό πρόγραμμα, αυτό αφαιρείται απλά με την εντολή:


sudo make uninstallΣωστά, το ξέχασα αυτό. Έχω την εντύπωση όμως ότι πρέπει να έχεις κρατήσει το φάκελο με το source της εφαρμογής προκειμένου να το κάνεις αυτό, έχω λάθος σε αυτό;


Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όντως το εκτελέσιμο υπάρχει στο folder που λες. Αλλά μόνο το εκτελέσιμο. Δεν υπάρχουν άλλα αρχεία που να αφορούν το πρόγραμμα. Σβήνοντας το εκτελέσιμο, δεν εξακολουθούν να παραμένουν άλλα αρχεία που να αφορούν το πρόγραμμα στον δίσκο;Ναι, υπάρχουν, κάποια θα είναι στο /usr/local/man/... και κάποια κάπου αλλού. Αυτό είναι το κακό με το χειροκίνητο install. Ότι πρέπει εσύ να βρεις ποια αρχεία και από που πρέπει να τα διαγράψεις. Ενώ ο package manager το κάνει μόνος του.


Είχα ακούσει ότι είναι καλύτερα να κάνεις build πακέτα απο το source, γιατι έτσι κάνεις compile το πρόγραμμα, και γίνεται optimize ώστε να τρέχει με τον καλύτερο τρόπο στο δικό σου σύστημα.Εξαρτάται από τα CFLAGS που έχεις κατά το compile.

pcman
05-05-06, 23:07
Σωστά, το ξέχασα αυτό. Έχω την εντύπωση όμως ότι πρέπει να έχεις κρατήσει το φάκελο με το source της εφαρμογής προκειμένου να το κάνεις αυτό, έχω λάθος σε αυτό;

Πιστεύω πώς έχεις δίκιο. Πρέπει να έχει κρατήσει το φάκελο με τον πηγαίο κώδικα της εφαρμογής για να εκτελέσει την εντολή μέσα στον φάκελο αυτό, που σημαίνει ότι αν έχει σβήσει τον πηγαίο κώδικα την πάτησε. Πάντως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος απεγκατάστασης για τέτοιες περιπτώσεις προγραμμάτων.

sandman
05-05-06, 23:18
Πιστεύω πώς έχεις δίκιο. Πρέπει να έχει κρατήσει το φάκελο με τον πηγαίο κώδικα της εφαρμογής για να εκτελέσει την εντολή μέσα στον φάκελο αυτό, που σημαίνει ότι αν έχει σβήσει τον πηγαίο κώδικα την πάτησε. Πάντως αυτός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος απεγκατάστασης για τέτοιες περιπτώσεις προγραμμάτων.

Έ όχι και την πάτησε. Μπορεί να ξανακατεβάσει τον κώδικα, να κάνει ξανα
./configure

και μετά
make uninstall

GoofyX
05-05-06, 23:20
Ναι, αλλά με τις ίδιες ακριβώς παραμέτρους στο ./configure όπως την πρώτη φορά που το έτρεξε...

pcman
06-05-06, 00:08
Μπορεί να ξανακατεβάσει τον κώδικα

Είπα εγώ το αντίθετο; Τι γίνεται όμως αν για κάποιο λόγο δεν μπορεί να συνδεθεί στο internet (μην τα θεωρούμε όλα δεδομένα); :hmm:


να κάνει ξανα
./configure

Δεν χρειάζεται πάλι ./configure πριν κάνει το sudo make uninstall.

Rama
06-05-06, 00:52
Δεν θα μπορούσε από το source να φτιάξει ένα .deb (στην περίπτωση) και να είναι άνετος?

WAntilles
06-05-06, 00:56
Δεν θα μπορούσε από το source να φτιάξει ένα .deb (στην περίπτωση) και να είναι άνετος?

Ναι σαφώς αυτό είναι το σωστότερο.

Αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.

8anos
06-05-06, 01:07
“ Αρχικό μήνυμα απο Rama ”
Δεν θα μπορούσε από το source να φτιάξει ένα .deb (στην περίπτωση) και να είναι άνετος?


Ναι σαφώς αυτό είναι το σωστότερο.

Αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.


:offtopic:

Στον "μικρο" υπολογιστή έχω debian για να το σκαλίζω, προσπάθησα να φτιάξω μερικά deb αρχεία, κυρίως για πειραματισμό και ιδία χρήση άλλα χωρις επιτυχία.

Ο οδηγός που ακολούθησα είναι εδώ (http://www.debian.gr/?q=book/print/53)

Rama
06-05-06, 01:51
Πάντως υπάρχει και αυτό
http://asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/
και μπορείς να το εγκαταστήσεις και από τα repositories αφού μιλάμε για ubuntu.

zlimvos
07-05-06, 13:46
πολυ καλο ακουγεται to checkinstall.. Thanx :)

sandman
07-05-06, 20:18
Δεν χρειάζεται πάλι ./configure πριν κάνει το sudo make uninstall.

Χρειάζεται. Το makefile πριν κάνεις configure δεν υπάρχει. Η δουλειά του configure είναι να σου φτιάξει το σωστό Makefile για το pc σου.

WandereR
07-05-06, 20:56
troll mode on :twisted:


Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όντως το εκτελέσιμο υπάρχει στο folder που λες. Αλλά μόνο το εκτελέσιμο. Δεν υπάρχουν άλλα αρχεία που να αφορούν το πρόγραμμα. Σβήνοντας το εκτελέσιμο, δεν εξακολουθούν να παραμένουν άλλα αρχεία που να αφορούν το πρόγραμμα στον δίσκο

Δεν χρειάζετε να ανησυχείς γιαυτά, γιατι εκεί που είναι, παρέα με καμιά εικοσαρια χιλιάδες άλλα, δεν θα τα ξαναδείς ποτέ. Από την αρχή της υπαρξής τους καταλήγουν σε μαύρες τρύπες....

Μα είναι πράγματα αυτά σε λειτουργικό εν ετη 2006???? Όλα χίμα?

megahead13
07-05-06, 21:14
troll mode on :twisted:



Δεν χρειάζετε να ανησυχείς γιαυτά, γιατι εκεί που είναι, παρέα με καμιά εικοσαρια χιλιάδες άλλα, δεν θα τα ξαναδείς ποτέ. Από την αρχή της υπαρξής τους καταλήγουν σε μαύρες τρύπες....

Μα είναι πράγματα αυτά σε λειτουργικό εν ετη 2006???? Όλα χίμα?
Δυο λέξεις μόνο: Windows Registry :whistle:

WandereR
07-05-06, 21:45
Το Registry ουσιαστικα είναι μητρωο ρυθμίσεων. Παρολα αυτά ξέρω που εγκαθιστάται το καθε τι. Ξέρω οτι αυτά τα αρχεία είναι του τάδε προγράμματος και αυτά του τάδε, χωρις να ρίξω βλέφαρο στο registry. Που η κατασταση με το regsitry θα ήταν πολύ καλύτερη αν η Μ$ το είχε εξωπλήσει με εργαλεία διαχείρησης.

Εσύ ξέρεις τι εκτελέσιμα προγράμματα περιελάμβανε η τελευταία εκδοση του OpenOffice που έβαλες?

TheCondor
07-05-06, 22:06
Το Registry ουσιαστικα είναι μητρωο ρυθμίσεων. Παρολα αυτά ξέρω που εγκαθιστάται το καθε τι. Ξέρω οτι αυτά τα αρχεία είναι του τάδε προγράμματος και αυτά του τάδε, χωρις να ρίξω βλέφαρο στο registry. Που η κατασταση με το regsitry θα ήταν πολύ καλύτερη αν η Μ$ το είχε εξωπλήσει με εργαλεία διαχείρησης.

Εσύ ξέρεις τι εκτελέσιμα προγράμματα περιελάμβανε η τελευταία εκδοση του OpenOffice που έβαλες?

Τα εκτελεσιμα ναι. Τα αλλα δεν ειναι δυσκολο να τα βρεις, αλλα και παλι, και να τα βρεις θα ειναι αχρηστα, οποτε οπου και να ειναι εφοσον εχει φυγει το προβλημα δεν δημιουργουν προβληματα.

Rama
07-05-06, 22:10
@Wanderer
1. Εσύ τα ξέρεις όλα αυτά γιατί ασχολήθηκες με τα win και τα έμαθες.
2. Εγώ που ασχολούμαι με win αρκετά χρόνια ποτέ δεν έμαθα τέτοιες πληροφορίες σε βάθος γιατί δεν μου χρειάστηκε και δεν με ενδιαφέρει να τις μάθω (εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις στην δουλειά μου).
3. Κάποιος που τον ενδιαφέρει το linux θα κάτσει να μάθει τα αντίστοιχα "κόλπα".
Και για να μην έχεις λάθος εντυπώσεις στην πράξη δεν χρειάζεται να τα ξέρει αυτά για να βάλει/βγάλει μία εφαρμογή στο linux (όπως και στα win άλλωστε).

Ας μην μεταφέρουμε το καινούργιο μας OS war (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38217) (να το χαιρόμαστε) σε άλλα threads ...

WandereR
07-05-06, 22:24
Ευτύχώς δεν είμαι κάνας λινουξας να εμβολίζω ένα θρεντ χωρίς λόγο. Αντιθετα επισημαίνω ένα συγκεκριμένο θέμα, δεν είμαι αυτός που έφερε τα παραθυρα στην κουβέντα. Δεν μπορω να καταλάβω πως ανέχεστε αυτήν την κατάσταση στον σκληρό σας. Και απαντάτε σαν έλληνες συνδικαλιστες λες και πείραξα το σωματειο.

Λοιπό επι της ουσίας καμια απάντηση, χωρις το μηνυμά σας να περιλαμβάνει την λέξη windows?

pcman
07-05-06, 22:25
Χρειάζεται. Το makefile πριν κάνεις configure δεν υπάρχει. Η δουλειά του configure είναι να σου φτιάξει το σωστό Makefile για το pc σου.

Μα απ' τη στιγμή που 'χει εκτελέσει


./configure (το πρώτο)

make

sudo make install

το makefile δεν υπάρχει ήδη;

pcman
07-05-06, 22:37
Ευτύχώς δεν είμαι κάνας λινουξας να εμβολίζω ένα θρεντ χωρίς λόγο. Αντιθετα επισημαίνω ένα συγκεκριμένο θέμα, δεν είμαι αυτός που έφερε τα παραθυρα στην κουβέντα. Δεν μπορω να καταλάβω πως ανέχεστε αυτήν την κατάσταση στον σκληρό σας. Και απαντάτε σαν έλληνες συνδικαλιστες λες και πείραξα το σωματειο.

Λοιπό επι της ουσίας καμια απάντηση, χωρις το μηνυμά σας να περιλαμβάνει την λέξη windows?

Αν το πρόγραμμα δεν είναι σε πακέτο (γιατί αν είναι σε πακέτο δεν τίθεται θέμα) και είναι σε πηγαίο κώδικα, μπορείς να φτιάξεις εσύ το πακέτο και να ξέρεις τι αρχεία εγκαθιστά. Άσε που και από πηγαίο κώδικα που κάνεις compile μπορείς με κάποιο τρόπο να ξέρεις τι βάζει (μάλλον έχει σχέση με τα αρχεία configure και makefile).

Ανέφερα καθόλου τη λέξη windows; (Πτου! Πτου! Πτου!) Δεν ανέφερα! :p

Rama
07-05-06, 22:38
Σχετικά με το "σωματίο" + το παρακάτω παραθέτω το πρώτο σου post.

Ευτύχώς δεν είμαι κάνας λινουξας να εμβολίζω ένα θρεντ χωρίς λόγο.
Όχι δεν εμβολίζεις το thread:

troll mode on :twisted:
Δεν χρειάζετε να ανησυχείς γιαυτά, γιατι εκεί που είναι, παρέα με καμιά εικοσαρια χιλιάδες άλλα, δεν θα τα ξαναδείς ποτέ. Από την αρχή της υπαρξής τους καταλήγουν σε μαύρες τρύπες....
Μα είναι πράγματα αυτά σε λειτουργικό εν ετη 2006???? Όλα χίμα?

Τώρα για τις απαντήσεις που ζητάς ( οn topic και μιλώντας για debian διανομή):
α) Χρησιμοποιείς το package management και δεν σε ενδιαφέρει που και πόσα αρχεία έχει η εφαρμογή σου (λες και στα win ξέρουμε πόσα και ποια αρχεία ανήκουν στο office ή στο vs.net ή ξέρουμε οτι τα 2000 dlls στο system32 dir είναι όλα χρήσιμα για κάτι και δεν έχουν ξεμείνει από κάποιο dependancy ή μ@λ@κί@ uninstall).
β) Το κάνεις από source -> deb και μετά ισχύουν τα του 1.
γ) Το κάνεις make install και μετά make uninstall (πράγμα το οποίο συζητάνε σε όλο το thread). Εναλακτικα βάζεις και το checkinstall και είσαι πάλι άρχοντας (ισχύει πάλι το 1).

Αν οι απαντήσεις που ζητάς σχετίζονται με το γιατί ειναι όλα τα αρχεία χύμα.... ξαναδιάβασε το προηγούμενό μου post και προσπάθησε να καταλάβεις οτι μερικά πράγματα ανεξάρτητα από το λειτουργικό μερικές φορές δεν έχει νόημα να τα ψάχνεις.... Και στα windows υπάρχουν διάφορες σχεδιαστικές φόλες που δεν σε ενδιαφέρει να ψάξεις.

ΥΓ: Εγώ την ανέφερα ... γιατί δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα win...

mrsaccess
07-05-06, 22:39
Δηλαδή WandereR ξέρεις και ποια αρχεία βάζει μια εγκατάσταση στο φάκελλο των windows;
Ξέρεις και ποια αρχεία συστήματος αντικαθιστά;
Ξέρεις που αποθηκεύει τις ρυθμίσεις της στο profile του χρήστη (δεν είναι η registry αυτό);
Ξέρεις αν μπαίνει μόνο σε ένα φάκελλο στο Program Files ή σε περισσότερους; Αν συμπληρώνει αρχεία σε φακέλλους που δεν είναι δικοί της;

Τέλος, ξέρεις ακριβώς τι κάνει στη registry; :-k


Όσο για το linux, τίποτα δεν είναι χύμα, είναι εύκολο να δει κάποιος ποια ακριβώς αρχεία βάζει μια εφαρμογή.
Χώρια του ότι ο installer συνήθως είναι distro specific. ;)

Rama
07-05-06, 22:52
Νομίζω το κρίσημο ερώτημα σε αυτά που αναφέρει ο mrsaccess ειναι :
Και σε ενδιαφέρει να τα ξέρεις όλα αυτά για κάθε εφαρμογή που κάνεις install?

pcman
07-05-06, 22:59
Νομίζω το κρίσημο ερώτημα σε αυτά που αναφέρει ο mrsaccess ειναι :
Και σε ενδιαφέρει να τα ξέρεις όλα αυτά για κάθε εφαρμογή που κάνεις install?

Φυσικά και τον ενδιαφέρει όπως και όλους μας. Απλά τις απαντήσεις τις έδωσες ήδη εσύ και οι υπόλοιποι και ήταν σωστές (αυτά που είπατε για τις εφαρμογές στο linux, για windows δεν ξέρω).

WandereR
07-05-06, 23:13
Δηλαδή WandereR ξέρεις και ποια αρχεία βάζει μια εγκατάσταση στο φάκελλο των windows;
Ξέρεις και ποια αρχεία συστήματος αντικαθιστά;
Ξέρεις που αποθηκεύει τις ρυθμίσεις της στο profile του χρήστη (δεν είναι η registry αυτό);
Ξέρεις αν μπαίνει μόνο σε ένα φάκελλο στο Program Files ή σε περισσότερους; Αν συμπληρώνει αρχεία σε φακέλλους που δεν είναι δικοί της;

Τέλος, ξέρεις ακριβώς τι κάνει στη registry;

Σε γνκες γραμμές ξερω πολυ καλά τι κάνουν!
Και στα progs και στας Docs & Sets η κάθε εφαρμογή έχει το δικό της νταιερκτορυ.. Ακόμα και στο ergistry στο 95% των περιπτωσεων οι εγγραφές γινονται σε συγκεκριμένο σημείο με την κάθε εφαρμογή σε ξεχωριστό tree. Αν θέλω να κάνω backup τις ρυθμίσεις μιας συγκεκριμένης εφαρμογής, θα κάνω backup το συγκεκριμένο tree και όχι όλο το /etc δεν ξέρω εγώ τι.

Εν πάσει περιπτώσει το θέμα όσον αφορα την (απ)εγκατάσταση, έχει αντιμετωπιστεί σε αρκετα καλο βαθμο τα τελεύταία χρόνια, και τονίζω τα τελευταία γιατί ένας λόγος που σήμερα κυριαρχούν διανομές που πριν 3 χρονια δεν υπήρχαν, είναι οι καινούργιες λειτουργίες που προσέφεραν σχετικά με την διαχείρηση των πακέτων.


Όχι δεν εμβολίζεις το thread

Φιλε Ραμα, το θέμα που θήγω είναι όχι ίδιο αλλα παραπλήσιο με το πρόβλημα που αντιμετωπισε o threadstarter. Και δεν το κάνω για να δείξω οτι το λειτουργικό μου είναι καλύτερο, δεν με ενδιαφέρει να το δείξω αυτό, απλα επικεντρώνομαι στις αδυναμίες των λινουξοειδών, ή τουλάχιστον αυτά που θεωρώ εγώ αδυναμίες. Το τρολ ον αφορουσε το ύφος μου.


Νομίζω το κρίσημο ερώτημα σε αυτά που αναφέρει ο mrsaccess ειναι :
Και σε ενδιαφέρει να τα ξέρεις όλα αυτά για κάθε εφαρμογή που κάνεις install?

Με ενδιαφέρει να κρατάω μπακαπ από συγκεκριμένες εφαρμογές. Θα πρέπει να ψάχνω να βρώ μόνος μου τι .conf αρχεία συνοδεύουν το OpenOffice σε μια μαυρη τρύπα?

Rama
07-05-06, 23:40
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλα στο 98% των περιπτώσεων αν θέλεις να πάρεις backup τις ρυθμίσεις μίας εφαρμογής σου πάς στο home dir του χρήστη σου και παίρνεις backup από εκεί. Το /etc έχει conf αρχεία για πολύ πιο γενικά πράγματα σχετικά με το λειτουργικό και απο κει νομίζω οτι με τα fstab και xorg.conf είσαι καλυμένος. Αν έχεις αλλάξει κάποιο από τα υπόλοιπα conf τότε το πιο πιθανό είναι οτι ξέρεις ποιο είναι και πού είναι.
Εγώ αυτό που λέω είναι οτι αν κάποιο "δύσκολο" σημείο του λειτουργικού που χρησιμοποιείς σε ενδιαφέρει, θα το μάθεις. Και στις δύο περιπτώσεις δεν είναι το πιο απλό πράγμα. Δεν μπορώ πάντως να δεχτώ οτι τα windows και η registry είναι πιο οργανωμένα από το /etc του linux. Εξίσου μπάχαλο είναι!

WAntilles
08-05-06, 05:20
Μα είναι πράγματα αυτά σε λειτουργικό εν ετη 2006???? Όλα χίμα?


Εσύ ξέρεις τι εκτελέσιμα προγράμματα περιελάμβανε η τελευταία εκδοση του OpenOffice που έβαλες?

Τα 2 παραπάνω, εάν έχεις ΣΟΒΑΡΟ package management system που ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, δεν θα σε απασχολήσουν ποτέ.


Λοιπό επι της ουσίας καμια απάντηση, χωρις το μηνυμά σας να περιλαμβάνει την λέξη windows?

Εάν δεις παραπάνω, δεν την περιλαμβάνει.


Εν πάσει περιπτώσει το θέμα όσον αφορα την (απ)εγκατάσταση, έχει αντιμετωπιστεί σε αρκετα καλο βαθμο τα τελεύταία χρόνια, και τονίζω τα τελευταία γιατί ένας λόγος που σήμερα κυριαρχούν διανομές που πριν 3 χρονια δεν υπήρχαν, είναι οι καινούργιες λειτουργίες που προσέφεραν σχετικά με την διαχείρηση των πακέτων.

Εάν εξαιρέσεις το Gentoo (& παράγωγα)) που είναι σχετικά καινούριο στο time-frame που αναφέρεις, και που έχει πολύ σοβαρό package management system που λειτουργεί, η άλλη ομάδα διανομών που έχει επίσης πολύ σοβαρό package management system που λειτουργεί, δηλαδή Debian (& παράγωγα) υπήρχε καί τότε.

Το μόνο που άλλαξε από τότε είναι ότι αφού μεγάλωσε πολύ η κοινότητα του Linux, πλήθυναν πολύ και οι αξιόπιστες πηγές πληροφόρησης, αυτές δηλαδή που λένε "αποφεύγετε δια ροπάλου RPM διανομές διότι το RPM ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ.".


Φιλε Ραμα, το θέμα που θήγω είναι όχι ίδιο αλλα παραπλήσιο με το πρόβλημα που αντιμετωπισε o threadstarter. Και δεν το κάνω για να δείξω οτι το λειτουργικό μου είναι καλύτερο, δεν με ενδιαφέρει να το δείξω αυτό, απλα επικεντρώνομαι στις αδυναμίες των λινουξοειδών, ή τουλάχιστον αυτά που θεωρώ εγώ αδυναμίες.

Ο threadstarter είχε "πρόβλημα" γιατί πήγε κι έκανε του κεφαλιού του και δεν ακολούθησε τις πολλάκις συνιστώμενες ως ενδεδειγμένες πρακτικές.


Με ενδιαφέρει να κρατάω μπακαπ από συγκεκριμένες εφαρμογές. Θα πρέπει να ψάχνω να βρώ μόνος μου τι .conf αρχεία συνοδεύουν το OpenOffice σε μια μαυρη τρύπα?

Ίσα-ίσα, αυτό είναι ένα σημείο που είναι από τα μεγάλα "όπλα" των Unix-οειδών.

Με ένα απλό tar (ZIP ας πούμε) του home directory σου είσαι έτοιμος.

Στα Windows αυτό δεν γίνεται λόγω της πανάθλιας υλοποίησης του Documents & Settings και του κλειστού format της Registry.

sdn
08-05-06, 09:16
Δηλαδή WandereR ξέρεις και ποια αρχεία βάζει μια εγκατάσταση στο φάκελλο των windows;
Ξέρεις και ποια αρχεία συστήματος αντικαθιστά;
Ξέρεις που αποθηκεύει τις ρυθμίσεις της στο profile του χρήστη (δεν είναι η registry αυτό);
Ξέρεις αν μπαίνει μόνο σε ένα φάκελλο στο Program Files ή σε περισσότερους; Αν συμπληρώνει αρχεία σε φακέλλους που δεν είναι δικοί της;

Τέλος, ξέρεις ακριβώς τι κάνει στη registry; :-k


Όσο για το linux, τίποτα δεν είναι χύμα, είναι εύκολο να δει κάποιος ποια ακριβώς αρχεία βάζει μια εφαρμογή.
Χώρια του ότι ο installer συνήθως είναι distro specific. ;)

To tinyfirewall pro δίνει την δυνατότητα να γνωρίζεις ΟΛΕΣ αυτές τις πληροφορίες. Προφανώς θα υπάρχουν και άλλες αντίστοιχες εφαρμογές τόσο για win όσο και για Linux

sdn
08-05-06, 09:17
Νομίζω το κρίσημο ερώτημα σε αυτά που αναφέρει ο mrsaccess ειναι :
Και σε ενδιαφέρει να τα ξέρεις όλα αυτά για κάθε εφαρμογή που κάνεις install?

Ναι γιατί μπορείς να κάνεις το πιο καθαρό un-install. Χώρια που έτσι μπορείς να ελέγξεις και για spyware

TheCondor
08-05-06, 10:28
Εν πάσει περιπτώσει το θέμα όσον αφορα την (απ)εγκατάσταση, έχει αντιμετωπιστεί σε αρκετα καλο βαθμο τα τελεύταία χρόνια, και τονίζω τα τελευταία γιατί ένας λόγος που σήμερα κυριαρχούν διανομές που πριν 3 χρονια δεν υπήρχαν, είναι οι καινούργιες λειτουργίες που προσέφεραν σχετικά με την διαχείρηση των πακέτων.


Οπως προειπαν και ο Rama και ( μου φαινεται ) και ο WAntilles, αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι ειναι ενα backup του home σου και εισαι ετοιμος. Συγκεκριμενα τα κρυφα αρχεια του home.

Εγω απο οταν χρησιμοποιουσα Ubuntu ειχα πανω κατω τα ιδια προγραμματα. Με τα format αλλα και την μεταβαση σε Gentoo χρειαστηκε μονο να κανω Install την διανομη και τιποτα αλλο. Καθε φορα που εβαζα το προγραμμα που χρειαζομουν ( και χρησιμοποιουσα και πριν ) αυτο ηταν ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ το ειχα αφησει απο πριν. Και αυτο επειδη ειχα το home αυτουσιο. Ειναι αλλο πραμα να κανεις format και μεσα σε 1-2 λεπτα το desktop σου να ειναι Α-Κ-Ρ-Ι-Β-Ω-Σ οπως το ειχες αφησει.

Τα αρχεια στο /etc ειναι system specific αρχεια τις περισσοτερες φορες ( οπως πχ για το Bluetooth η το lm sensors ) και οποιος τα πειραξει, μετα αν τα θελει να τα ξαναχρησιμοποιησει θα ξερει ποια ειναι. Τα αλλα απλα δεν εχει σημασια να ξερεις που ειναι και τι κανουν αφου δεν ερχεσαι σε πρωτη επαφη μαζι τους.

megahead13
08-05-06, 11:21
Το Registry ουσιαστικα είναι μητρωο ρυθμίσεων. Παρολα αυτά ξέρω που εγκαθιστάται το καθε τι. Ξέρω οτι αυτά τα αρχεία είναι του τάδε προγράμματος και αυτά του τάδε, χωρις να ρίξω βλέφαρο στο registry. Που η κατασταση με το regsitry θα ήταν πολύ καλύτερη αν η Μ$ το είχε εξωπλήσει με εργαλεία διαχείρησης.

Εσύ ξέρεις τι εκτελέσιμα προγράμματα περιελάμβανε η τελευταία εκδοση του OpenOffice που έβαλες?
Δηλαδή, εσύ ξέρεις τι dll εγκαθιστά κάθε εφαρμογή και αν αυτά τα dll απομακρύνονται με το uninstall της εφαρμογής;;;; :whistle::twisted: :twisted: :twisted: DLL Hell νομίζω λέγεται :rofl: Μα είναι πράγματα αυτά σε λειτουργικό εν ετη 2006???? Όλα χίμα? :twisted: :rofl:

narsis
08-05-06, 13:39
Χμμ, μιας και γίνεται ένα ψιλο-flame ας πετάξω κι εγώ τη μαμακία μου.

Επειδή προσπαθώ να κάνω compile τα περισσότερα πράγματα:


./configure --prefix=/usr/local
make && make install



οι συνήθεις εντολές. Και τα πάντα μπαίνουν στο /usr/local, στο bin τα εκτελέσιμα, στο lib οι βιβλιοθήκες, στο etc τα configuration files κτλ. Ακόμα και για ένα τόσο μεγάλο πακέτο όπως το Open Office.

Τώρα αν μπορέσει κάποιος ας μου εξηγήσει που στο $#@$# βάζει .dll, .bmp, registry keys και ότι άλλη πα@#ρια του κατέβει το MS-Office θα ήμουν ευγνώμων.

Εννοείται αντίστοιχες παραμέτρους έχουν και (σχεδόν αν όχι όλα) τα package management tools (rpm, apt-get, κτλ.)

bedazzled
08-05-06, 16:52
Ευτύχώς δεν είμαι κάνας λινουξας να εμβολίζω ένα θρεντ χωρίς λόγο. Αντιθετα επισημαίνω ένα συγκεκριμένο θέμα, δεν είμαι αυτός που έφερε τα παραθυρα στην κουβέντα. Δεν μπορω να καταλάβω πως ανέχεστε αυτήν την κατάσταση στον σκληρό σας. Και απαντάτε σαν έλληνες συνδικαλιστες λες και πείραξα το σωματειο.

Λοιπό επι της ουσίας καμια απάντηση, χωρις το μηνυμά σας να περιλαμβάνει την λέξη windows?
http://www.gobolinux.org

Είναι το μοναδικό distro που "σπάει" την παράδοση του FHS...

@ ADSLgr.com All rights reserved.