PDA

Επιστροφή στο Forum : Πακέτο κινητής και σταθερής Wind



niksakl
12-04-10, 15:15
Καλησπέρα σε όλους.

Είμαι κάτοικος Ηρακλείου Κρήτης (συγκεκριμένα βρίσκομαι στο κόμβο Παπαναστασίου-αρχές "Μεσαμπελιές" για όσους γνωρίζουν και είμαι συνδεδεμένος στο κέντρο της Λ. Κνωσσού).

Είμαι συνδρομητής της forthnet, αλλά σκέφτομαι με την κοπέλα μου που συζώ να μεταφέρουμε τα κινητά μας στην Wind όπως και το σταθερό / adsl, καθώς μας δίνεται μια πολύ συμφέρουσα προσφορά.

Θα ήθελα φυσικά την γνώμη σας για την Τελλάς αυτή τη στιγμή. Στο παρελθόν είχαμε κάνει αίτηση (προ forthnet) στην tellas αλλά λόγω μεγάλης καθυστέρησης την είχαμε ακυρώσει.
Μιλώντας με τους εκπροσώπους της εταιρίας μου είπαν πως αν μεταφερθούμε σε αυτούς, θα παραμείνουμε στην ίδια γραμμή και κέντρο, απλά θα περάσουμε στο δικό τους δίκτυο με τις ίδιες ταχύτητες που έχουμε και σήμερα (forthnet-11mbps). Επίσης μου λένε πως η μεταφορά γίνεται άμεσα χωρίς να με αφήσουν χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ στο σπίτι και μου δίνουν adsm δωρεάν για 2 μήνες με 300mb traffic.

Τι λέτε παίδες? Βασικά το μόνο που με προβληματίζει είναι η "συνέπεια" της σύνδεσής μου αν πάω tellas.... δεν θέλω προβλήματα αλλά δε θέλω και να χάσω σε ταχύτητα. Από την άλλη το ποσό που εξοικονομούμε ανά μήνα θα είναι σημαντικό και οι καιροί δύσκολοι...

Ιδιαίτερα θα εκτιμούσα τις συμβουλές φίλων από την περιοχή μου.

niksakl
14-04-10, 10:22
Ούτε ένα σχόλιο ρε παιδιά? Δεν έχει κανείς ιδέα με το τι παίζει?

john84
14-04-10, 11:55
Αν και κινδυνευω να βγω offtopic θα σου ελεγα να κανεις εναν κοπο να δεις τα πακετα της HOl με την Vodafone. Η Tellas και η Wind τον τελευταιο καιρο δεν πανε πολυ καλα (με ουραγο ως προς την χειροτερη ποιοτητα υπηρεσιων, την Tellas).Δινει και η HOL Mobile internet ή 3 μηνες δωρo. Εχω κανει την αντιστοιχη κινηση -με επιφυλαξη- σε αυτο που σου προτεινω (χωρις το Mobile internet, τοτε δν το εδιναν) και μου βγηκε σε καλο. οποτε στο προτεινω :p

Επισης αν εχεις adsl τωρα δωσε μας τα στατιστηκα της γραμμης σου...

psylos
16-04-10, 02:19
Εμενα παντως σημερα ενεργοποιηθηκε η γραμμη ADSL στην Tellas και ειδα μια μικρη αυξηση στην ταχυτητα του internet σε σχεση με τη HOL που ημουν πριν... Το τηλεφωνο παντως σημερα δεν λειτουργουσε... Φανταζομαι λογω της μεταφορας του απο ΟΤΕ σε Tellas.
Τωρα απο ποιοτητα δεν ξερω ακομα... Παντως η εξυπηρετηση πελατων απαντησε σχεδον αμεσα και ολα δειχνουν να πηγαινουν καλα...

john84
16-04-10, 02:31
@psylos

Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου. postαρε λιγο στατιστηκα γραμμης!!;)

johnson
16-04-10, 04:35
Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και προς Cyta μεριά και ας είναι μόνο 8mbits.
Και εγώ 12+ είχα από 4νετ και στα 8mb της Cyta όλα πάνε αιώνες πιο γρήγορα.
Βέβαια αν θες να τα συνδυάσεις με κινητό, δε γνωρίζω τι παίζει με tellas.

lestat7270
16-04-10, 10:10
Από προσωπική γνώμη και μόνο μπορώ να σου πώ τα εξής: με Tellas double play, ταχύτητα στα 7,5+, downloading στα ίδια, browsing δεν υπάρχει νομίζω τίποτα πιο αργό. Μου έχει βγάλει την πίστη. Με PSTN πιο καλά πήγαινε. Ελπίζω να σε κάλυψα.

psylos
16-04-10, 11:26
@psylos

Ευχομαι να πανε ολα καλα φιλε μου. postαρε λιγο στατιστηκα γραμμης!!;)

Σήμα Τοπικό Απομακρυσμένο
Απώλεια Σήματος 0 0
Σήμα προς Θόρυβο 9.00 dB 11.5 dB
Εξασθένηση Γραμμής 39.5 dB 18.0 dB
Ισχύς Εκπομπής 12.3 dB 20.3 dB

john84
16-04-10, 16:03
Δεν ειναι ασχημα. Αν δεν εχεις αποσυνδεσεις εισαι οκ:oneup:

psylos
16-04-10, 17:59
Το snr ειναι το 9dB και το att ειναι το 39,5dB?
Αυτα ειναι που κοιταμε? Ξερει καποιος τι περιπου σημαινει το καθενα στην πραξη?

nyannaco
16-04-10, 18:47
Το snr ειναι το 9dB και το att ειναι το 39,5dB?
Αυτα ειναι που κοιταμε? Ξερει καποιος τι περιπου σημαινει το καθενα στην πραξη?Ναι, αυτά είναι. Το SNR στο κλειδώνει στο 9 η Tellas, οπότε από μόνο του δεν λέει και πολλά πράγματα. Το attenuation στο 39.5dB λέει ότι είσαι σε μέση απόσταση από το DSLAM, ούτε πολύ κοντά ούτε πολύ μακριά. Τα πιο σημαντικά στατιστικα όμως είναι η ταχύτητα download (κυρίως) και upload, που καθορίζονται σε πολύ μεγάλο βαθμό από SNR + attenuation, και λιγότερο ή περισσότερο, ανάλογα με την εφαρμογή, το ping (π.χ. on-line παιχνίδια είναι πολύ σημαντικό). Στο interface του modem σου φαίνεται η ταχύτητα που κλειδώνεις. Πιο ρεαλιστικά νούμερα θα σου δώσει το www.speedtest.net, το οποίο θα σου δώσει και μέτρηση ping, που το modem δεν έχει.

niksakl
19-04-10, 18:41
Τελικά στην περίπτωσή μου τι πιστέυεται? είναι καλή μια αλλαγή από φόρθνετ σε τελλάς? Αν είναι να υποφέρω δε θελω να το σκέφτομαι... όχι πως δεν υποφέρω κατα διαστήματα με την φορθνετ.. Για παράδειγμα εδώ και 2 μέρες σέρνεται.
Τα στατιστικά της γραμμής μου τώρα είναι:Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1,020 / 10,820
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0.00 / 0.00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12.5 / 0.0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 18.5 / 36.5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13.0 / 6.0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 12 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 1 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1 / 0
FEC Errors (Up/Down): 1 / 1,873
CRC Errors (Up/Down): 1 / 11
HEC Errors (Up/Down): 23 / 10

Tι να κάνω ρε παιδιά; πως τα βλέπετε?

nyannaco
20-04-10, 08:38
Φίλε, φοβάμαι ότι δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός, έχοντας υποφέρει από την Tellas (περιμένω μεταφορά σε On από μέρα σε μέρα). Αυτό που μπορώ να σου πω πάντως είναι κατά πάσα πιθανότητα θα κλειδώνεις σε χαμηλότερη ταχύτητα download, λόγω της επιβολής ελάχιστου SNR 9dB βάσει πολιτικής Tellas (από 6dB που είσαι τώρα). Επίσης πολλοί χρήστες Tellas (και εγώ) αναφέρουν πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις. Προσπάθησε να βρεις κάποιον με Tellas στην περιοχή σου, να ρωτήσεις τί γίνεται. Οτι και να σου πω εγώ από Χαλάνδρι ή ο φίλος από την Τούμπα, δεν ισχύει απαραίτητα στο Ηράκλειο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.