PDA

Επιστροφή στο Forum : dsl modem + router + access point



bloodram
12-04-10, 17:25
Καλησπέρα , Δεν ξέρω αν είμαι ο μονος που έχω αυτό το πρόβλημα έχω ένα θέμα με τα adsl modem του εμποριου εδώ και πολύ πολύ καιρό!
Η ιστορία ξεκινάει από την εποχή που τα p2p πρωτόκολλα ζούσαν ειρηνικά στον πλανήτη μας. Οι πολλές ταυτόχρονες συνδέσεις μου μπλοκάρανε το hhtp πρωτόκολλο (ακόμα και αν κατέβαζα με 20kbps σε 24Mbps γραμμή) προσπάθησα με αρκετά φως να διορθώσω τα πράγματα αλλα ποτε με απόλυτη επιτυχία!

Αυτό που κάνω εδώ και μερικά χρονια είναι το εξής :
a) ένα απλό adsl modem-router ( προέ server )
b) ένα linuxoides router (προέ client) συνδεδεμένο πάνω στο adsl modem . αυτός κάνει την κλίση και αυτός διαχειρίζεται τα "κοννεκτονς" (τα οποια έχουν πραγματικά τεράστιο όριο).
c) ένα access point συνδεδεμένο στο linuxoides router (dhcp -dissabled ) και φυσικά ένα switch για το οικιακό μου δίκτυο το οποιο είναι συνδεδεμένο πάνω στο linux router!
Το σύνολο τον συσκευών που χρησιμοποιώ για να έχω adsl στο σπίτι είναι 4 :
1 . dsl modem
2 . limux router
3 . access point
4 . switch
Είμαι υπέρ ευχαριστημένος από την απόδοση του dsl μου αλλα είναι πολλές οι συσκευές που χρησιμοποιώ για να έχω dsl .
Υπάρχει κάτι που να τα κάνει όλα αυτά σε μια συσκευή ?
Το adsl modem έχει καθόλου φόρτο όταν το χρησιμοποιώ με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω ?

wnet
12-04-10, 17:55
Κάπως έτσι είμαι και γω (με μόνη διαφορά πως από στο Linux-router συνδέονται 2 access points, ένα για το σπίτι και ένα για 2 γείτονες) και το εσωτερικό lan έχει 3 Pc.

Δε νομίζω να υπάρχει συσκευή που να κάνει όσα μπορώ να κάνω με τον Linux router σε φυσιολογικό κόστος για ένα σπίτι...

--Καταναλώνει 60 watt αλλά μπορώ να πώ πως κοιμάμαι ήσυχος μαζί του...

--Εκτός από routing και Firewall τρέχω squid (proxy) και φιλτράρω και καμια δεκαριά χιλίαδες Urls πάνω του (virus inflected, spyware Κλπ). Επίσης διαφορετικά φίλτρα σε μένα διαφορετικά στο γείτονα.

--Επίσης όσοι συνδέονται στο εξωτερικό access point δεν έχουν καμιά πρόσβαση στο lan μου παρά μόνο πρόσβαση στο Internet.

--Έχω Logs για ότι σελίδες έκοψαν τα φίλτρα έτσι για να βλέπω που προσπάθησαν να μπουν τα παιδία-ανήψια.... (παρεπιπτόντως Facebook κομμένο ;))

--QoS που κάνει δουλειά (Lineage2 online gaming 24/24, voip και όλα τα άλλα pc surfing-downloading και όλα δουλευουν ρολόι)

--Aliases σε IPs, hosts, ports και το firewall-NAT γίνονται παιχνιδάκι

--κλπ κλπ κλπ

έτσι λοιπόν δεν γίνεται τώρα πια να το αλλάξω το όλο σύστημα παρόλο που και μένα με "χαλάνε" οι 4 συσκευές. Μια-δυο φορές που το έβγαλα το Linux-ακι είχα ανασφάλειες όλη την ώρα :rofl::rofl::rofl:

Το μόνο που σκέφτομαι συνεχώς αλλά δεν ξέρω πότε.....είναι να δώσω μερικά "φράγκα" και να αλλάξω το παλιό ογκώδες PC σε ένα embedded να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα και να είναι και πιο συμαζεμένο.... Έτοιμη συσκευή για όλα αυτά μάλλον δεν παίζει σε χαλαρό κόστος...

bloodram
13-04-10, 18:27
Κάπως έτσι είμαι και γω (με μόνη διαφορά πως από στο Linux-router συνδέονται 2 access points, ένα για το σπίτι και ένα για 2 γείτονες) και το εσωτερικό lan έχει 3 Pc.

Δε νομίζω να υπάρχει συσκευή που να κάνει όσα μπορώ να κάνω με τον Linux router σε φυσιολογικό κόστος για ένα σπίτι...

--Καταναλώνει 60 watt αλλά μπορώ να πώ πως κοιμάμαι ήσυχος μαζί του...

--Εκτός από routing και Firewall τρέχω squid (proxy) και φιλτράρω και καμια δεκαριά χιλίαδες Urls πάνω του (virus inflected, spyware Κλπ). Επίσης διαφορετικά φίλτρα σε μένα διαφορετικά στο γείτονα.

--Επίσης όσοι συνδέονται στο εξωτερικό access point δεν έχουν καμιά πρόσβαση στο lan μου παρά μόνο πρόσβαση στο Internet.

--Έχω Logs για ότι σελίδες έκοψαν τα φίλτρα έτσι για να βλέπω που προσπάθησαν να μπουν τα παιδία-ανήψια.... (παρεπιπτόντως Facebook κομμένο ;))

--QoS που κάνει δουλειά (Lineage2 online gaming 24/24, voip και όλα τα άλλα pc surfing-downloading και όλα δουλευουν ρολόι)

--Aliases σε IPs, hosts, ports και το firewall-NAT γίνονται παιχνιδάκι

--κλπ κλπ κλπ

έτσι λοιπόν δεν γίνεται τώρα πια να το αλλάξω το όλο σύστημα παρόλο που και μένα με "χαλάνε" οι 4 συσκευές. Μια-δυο φορές που το έβγαλα το Linux-ακι είχα ανασφάλειες όλη την ώρα :rofl::rofl::rofl:

Το μόνο που σκέφτομαι συνεχώς αλλά δεν ξέρω πότε.....είναι να δώσω μερικά "φράγκα" και να αλλάξω το παλιό ογκώδες PC σε ένα embedded να καταναλώνει λιγότερο ρεύμα και να είναι και πιο συμαζεμένο.... Έτοιμη συσκευή για όλα αυτά μάλλον δεν παίζει σε χαλαρό κόστος...



Καλά εγώ δεν μιλάω για ανασφάλειες , εγώ μιλάω για reboot χωρίς λόγο , να σέρνεται το net χωρίς πολύ κίνηση και αλλα τέτοια σοβαρά προβλήματα !

Έχω πάρει τώρα ένα routerboard (routerboard.com rb433) τις mikrotik, πολύ καλο και καίει πολύ λίγα watt . Εσύ τι σκέφτεσαι να πάρεις όταν λες embeded ?

wnet
13-04-10, 23:45
Ισως να μην είναι και πολύ σωστός ο όρος embedded αλλά εννοώ κάτι σαν αυτό:

http://www.soekris.com/net5501.htm

bloodram
14-04-10, 00:15
Apoti katalava thes na kaneis kati tetio http://traverse.kd85.com/ !
kai omos tou routerboard pou xrisimopoio exei taxitero cpu.

Exeis dosimasei pote dd-wrt se kapoio linksys ap na sou kanei tin doulia?
Εγώ δεν θέλω να στήσω ούτε proxy ούτε να κρατήσω logs . Αυτά που με ενδιαφέρουν είναι τα πολλά connections (p2p) (σε κάποια φάση με το rb έφτασα να έχω 20000 connections , το modem θα είχε ανατιναχτεί) , το QOS για να μην σέρνεται το internet και μερικά οπή tunels που έχω !

Δεν έχω καταλάβει όμως τι φόρτο τρώει το modem όταν είναι σε προέ server και δεν κάνει tpt άλλο , μονο τερματίζει την γραμμή και δεν κάνει tpt άλλο ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.