PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για διακοπή OnDSL kit



golity
06-05-06, 14:36
Είχα στείλει αίτηση για διακοπή πριν 1 μήνα περίπου (έκανα και επιβεβαίωση) και στις 4/5 έληγε το 4μηνο. Ενώ στο λογαριασμό μου στο my.otenet.gr λέει ότι έχει λήξει το πακέτο και το επιβεβαίωσα τηλεφωνώντας στο τηλεφωνικό κέντρο της Otenet, έχουν περάσει 2 μέρες και ακόμα δεν μου έχει διακοπεί η πρόσβαση στο ίντερνετ!

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; :hmm:

aspirin
06-05-06, 15:03
κάνεις πάρτυ!!!! Αφού δεν πληρώνεις μία τί σε ενδιαφέρει πότε θα κοπεί η γραμμή? Θές να αλλάξεις εταιρεία?

axeman
06-05-06, 15:16
Αν συνεχίσεις να έχεις προσβαση για αρκετές μέρες ψάξε το ξανα γιατι προβλέπω να έρχεται κανονικά ο λογαριασμός.

golity
06-05-06, 15:40
κάνεις πάρτυ!!!! Αφού δεν πληρώνεις μία τί σε ενδιαφέρει πότε θα κοπεί η γραμμή? Θές να αλλάξεις εταιρεία?
Ναι θα πάω στην Altec


Αν συνεχίσεις να έχεις προσβαση για αρκετές μέρες ψάξε το ξανα γιατι προβλέπω να έρχεται κανονικά ο λογαριασμός.
Αν συνεχίσει σαφώς και θα ρωτήσω, βέβαια έχω δει ότι το status του πακέτου μου έχει λήξει και μου το επιβεβαίωσαν και από την Otenet και μου είπαν ότι εφόσον γράφει ότι έχει λήξει ασχέτως εάν εγώ μπορώ να συνδέομαι κανονικά δεν θα υπάρξει κάποιο επιπλέον κόστος!

Εύχομαι μόνο να μη γίνει καμία στραβή! :D

mikeone
06-05-06, 15:42
Αν συνεχίσει σαφώς και θα ρωτήσω, βέβαια έχω δει ότι το status του πακέτου μου έχει λήξει και μου το επιβεβαίωσαν και από την Otenet και μου είπαν ότι εφόσον γράφει ότι έχει λήξει ασχέτως εάν εγώ μπορώ να συνδέομαι κανονικά δεν θα υπάρξει κάποιο επιπλέον κόστος!

Εύχομαι μόνο να μη γίνει καμία στραβή! :D
Αυτήν τη στραβή να φοβάσαι.Πάντως συμφωνώ με τον axeman,,
Μην το αφήσεις έτσι το θέμα.Άμα συνεχιστεί για πολλές μέρες ακόμα ξαναψάξτο;)

golity
06-05-06, 16:37
Πριν λίγα λεπτά έγινε η διακοπή της πρόσβασης, οπότε τέλος καλό όλα καλά...

τώρα είμαι με demo μέχρι να διακοπεί και η γραμμή! :p

mikeone
06-05-06, 16:42
Πριν λίγα λεπτά έγινε η διακοπή της πρόσβασης, οπότε τέλος καλό όλα καλά...

τώρα είμαι με demo μέχρι να διακοπεί και η γραμμή! :p
Άντε ωραία...Σιγά μην έδινε δώρο ο ΟΤΕ σε πελάτη:p

Darko
09-05-06, 10:55
Είχα στείλει αίτηση για διακοπή πριν 1 μήνα περίπου (έκανα και επιβεβαίωση) και στις 4/5 έληγε το 4μηνο. Ενώ στο λογαριασμό μου στο my.otenet.gr λέει ότι έχει λήξει το πακέτο και το επιβεβαίωσα τηλεφωνώντας στο τηλεφωνικό κέντρο της Otenet, έχουν περάσει 2 μέρες και ακόμα δεν μου έχει διακοπεί η πρόσβαση στο ίντερνετ!

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; :hmm:

Υπάρχει κάπου αυτή η αίτηση που συμπλήρωσες ή έγραψες σε ένα χαρτί οτι θέλεις να διακόψεις και το έστειλες.Ένα φιλαράκι μου με έχει πρήξει να του βρώ κάτι σχετικό γιατί όπως λέει δεν βρήκε πουθενά.Και σε ποιο φαξ την στέλνεις;

stavros76
09-05-06, 11:01
Ας κάνει ένα τηλεφώνημα στην otenet και να ζητήσει να του στείλουν με mail την αίτηση διακοπής.Εκεί πάνω αναγράφεται και το fax διακοπής.

golity
09-05-06, 11:22
Υπάρχει κάπου αυτή η αίτηση που συμπλήρωσες ή έγραψες σε ένα χαρτί οτι θέλεις να διακόψεις και το έστειλες.Ένα φιλαράκι μου με έχει πρήξει να του βρώ κάτι σχετικό γιατί όπως λέει δεν βρήκε πουθενά.Και σε ποιο φαξ την στέλνεις;


Ας κάνει ένα τηλεφώνημα στην otenet και να ζητήσει να του στείλουν με mail την αίτηση διακοπής.Εκεί πάνω αναγράφεται και το fax διακοπής.

Όπως είπε και ο stavros76, παίρνεις τηλ στην otenet (8011135555) και ζητάς να σου στείλουν σε e-mail η fax αν έχεις, την αίτηση διακοπής. Τη συμπληρώνεις και την στέλνεις στο τηλ fax που γράφει πάνω στην αίτηση.

Καλό είναι 2 μέρες μετά την αποστολή να ξαναπάρεις τηλ και να ζητήσεις επιβεβαίωση ότι έχουν παραλάβει την αίτηση διακοπής που έστειλες και έχει περαστεί στο σύστημα! Αυτο για να είσαι σίγουρος ότι δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αίτηση σου η χάθηκε κάπου στο "δρόμο"... ποτέ δεν ξέρεις!

Darko
09-05-06, 12:35
Ευχαριστώ πολύ παιδιά, θα του τα μεταβιβάσω :)

alwaysalone
13-05-06, 00:23
Παγια τακτικη της otenet (το θυμαμαι από οταν ειχα συνδρομη isdn) ειναι να μη κανει τη διακοπή την ιδια μερα που ληγει η συνδρομη αλλα να αφηνει ενα περιθώριο 3-5 ημερων. Μαλιστα σου αποστελλει και ενημερωτικό e-mail λιγες μερες πριν ληξει η συνδεση σου, ενημερωνοντάς σε για τη λήξη της.

Εαν δεν αγορασεις νεα συνδρομη και κυριως αν οταν αγορασες το πακετο δεν υπεγραψες τη 12μηνη σύμβαση (αυτη που εδινε το 50% εκπτωση) τοτε δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα σχετικα με επιπλεον χρεωσεις για αυτες τις λιγες μερες που μπαινεις στο νετ με ληγμενη συνδρομη. :-)

manoulamou
13-05-06, 10:48
Πληροφοριακα οι περισσοτεροι παροχοι πριν ληξει η συνδεση σού στελνουν
καποιου ειδους on-line ειδοποιηση σχετικα με την επικειμενη διακοπη.
Μερικοι απλα συνεχιζουν να σε θεωρουν συνδρομητη
μεχρι να τους ειδοποιησεις επισημως ειτε με εγγραφη αιτηση ειτε μεσω e-mail
οτι ή επιθυμεις να παψεις να εισαι πελατης
ή θελεις να συνεχισεις με τον οποιον τροπο εσυ επιλεξεις...

alwaysalone
13-05-06, 13:17
τοτε δεν εχεις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα σχετικα με επιπλεον χρεωσεις για αυτες τις λιγες μερες που μπαινεις στο νετ με ληγμενη συνδρομη. :-)

Aναφέρομαι μονο στο κόστος της συνδρομής. Το πάγιο του ΟΤΕ για να εχεις ADSL νομιζω ειναι περιπου 15,9 ευρω το μηνα χωρίς τον ΦΠΑ και για να μη θεωρηθεί οτι εσυ συνεχιζεις να θες να εχεις γραμμη Adsl (ανεξάρτητα απο το αν εχεις ή οχι αγοράσει συνδρομή) , πρεπει να κανεις αίτηση στον ΟΤΕ διακοπής.

golity
28-05-06, 11:02
Είχα κάνει άιτηση για διακοπή του πακέτου η οποία έγινε στις 04/05 (και πρόσβαση και γραμμή), το θέμα είναι ότι από τότε ακόμα ο ΟΤΕ δεν έχει αποδεσμεύσει την γραμμή μου και συγχρονίζει κανονικά! Από την otenet μου λένε ότι όλα είναι εντάξει και στο σύστημα τους φαίνεται ότι έχουν διαγραφεί και πρόσβαση και γραμμή από τις 04/05 και ότι στείλανε το αίτημα για την γραμμή στον ΟΤΕ... να σημειώσω ότι από τότε και με τα άπειρα τηλ στην otenet στείλανε άλλες 2 φορές το αίτημα για διακόπή της γραμμής. Δε με χαλάει βασικά μιας και χρησιμοποιώ demo για την ώρα, αλλά έχουν περάσει 16 εργάσιμες μέρες για την διακοπή και ακόμα τίποτα και θέλω να βάλω ένα άλλο πακέτο (το έχω αγοράσει και περιμένω να απενεργοποιηθεί η γραμμή για να στείλω τα χαρτιά!)...

πόσο λαλάκες είναι στον ΟΤΕ που έχει περάσει σχεδόν μήνας και ακόμα δεν κάνανε την διακοπή, τόσος μεγάλος κόπος τους είναι;;; Θέλω να ελπίζω ότι από Δευτέρα θα γίνει επιτέλους αυτή η μαμημένη διακοπή!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.