PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιστροφή στην Ελλάδα και επιλογή παρόχου



Endeavour
13-04-10, 09:59
Καλημέρα σε όλους.

Δυστυχώς όλα τα ωραία έχουν ένα τέλος, κι έτσι και για μένα το ωραίο (βλ. φοιτητής στo UK) φθάνει στο τέλος του.
Μέσα Μαϊου επιστρέφω στην πατρίδα (δε ξέρω βεβαίως αν πράττω σωστά πλέον :whistle: ) και στο νέο σπίτι που θα εγκατασταθώ θα πρέπει οπωσδήποτε να έχω internet.
Με μία πρόχειρη ματιά (εξαιρουμένου του ΟΤΕ) που έχω ρίξει, με βλέπω να καταλήγω σε HOL, η οποία και αξιόλογα προγράμματα παρέχει, αλλά και δείχνει να είναι πιο σοβαρή εταιρία από τις λεγόμενες ιδιωτικές.

Αυτό που ζητώ από εσας αγαπητοί φίλοι, είναι να μου δώσετε και κάποιες επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το δίκτυο της HOL, πάντα με βάση τις δικές σας εμπειρίες, και αν είναι σοφή τελικά η κίνηση να επιλέξω το συγκεκριμένο πάροχο.

Να αναφέρω απλά ότι η περιοχή που θα εγκατασταθώ είναι το Κολωνάκι και συγκεκριμένα με βγάζει στο DSLAM Σόλωνος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

tdc
13-04-10, 10:32
Hmmm.. Θα βοηθουσε να ειχαμε στατιστικα μια συνδεσης καποιου γειτονα κατ'αρχην..
2ρον, τηλεφωνο θα βαλεις? Αν ναι, που θα τηλεφωνεις? (Εξωτερικο, εσωτερικο)
Περι του ιντερνετ:
1) Για downloading ειναι μια χαρα.
2) Για gaming εντος Ελλαδας ειναι μια χαρα (εξαιρεση οταν παιζεις με servers της forthnet).
Για εκτος Ελλαδας υπαρχει θεμα μικρης διασυνδεσης με το εξωτερικο και μεγαλα pings..
3) Surfing κανονικα..
Οτι αλλη πληροφορια θες post! :)

Endeavour
13-04-10, 10:49
Λοιπόν,
Τηλέφωνο με ενδιαφέρει ασφαλώς να καλώ δωρεάν εξωτερικό (ειδικά UK).
Δε με ενδιαφέρει τόσο να έχω 17-18-19mbps, όσο να έχω σταθερή σύνδεση χωρίς αποσυνδέσεις και προβλήματα.
Gaming δεν έχει το μενού :) και γενικά είμαι για casual χρήση του internet. Και με 8Mbps θα είμαι ευχαριστημένος φτάνει να είναι σταθερά και αξιόπιστα.
Σε ότι αφορά stats σύνδεσης κάποιου γείτονα, δεν μπορώ να γνωρίζω ακόμα, αλλά σίγουρα γνωρίζω ότι από το DSLAM στη Σόλωνος δεν πρέπει να είμαι παραπάνω από 1 - 1,5 χιλιόμετρο (Για όσους γνωρίζουν, θα είμαι κοντά στο Everest στην Τσακάλωφ και Ηρακλείτου).

Ευχαριστώ και πάλι!

baskon
13-04-10, 11:55
Με τις νεες τιμες που εχει ο Οτε θα έλεγα χαλαρα να βαλεις dp24...
Καμια σχεση ουτε το τηλεφωνο ούτε το ιντερνετ..
Εσυ βεβαια θελεις απεριοριστες προς εξωτερικο οποτε το αντιστοιχο πακετο σου βγαινει στα 51 ευρω στον Οτε που ειναι 10 ευρω ακριβοτερο απο της Hol..
Σε γενικές γραμμές απο Hol θα μεινεις σχετικά ευχαριστημενος πάντως..

Vitruvian78
13-04-10, 23:54
Κι εγώ ΟΤΕ προτείνω.....εχω ξενερώσει με την έννοια εναλλακτικός πάροχος......δεν ξέρω....είμαι της άποψης ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ. Μπορεί να βάλει το πακέτο απεριοριστης τηλεφωνιας με εξωτερικο €6 το μήνα αν μιλάει πολύ με εξωτερικό.

john84
14-04-10, 11:17
Μην ξεχναμε και την λυση των Voip providers οπως το Skype που εχουν πακετα με απεριοριστα;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.