PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργες χρεώσεις στην Wind



Σελίδες : [1] 2

dankan
13-04-10, 11:27
Καλημέρα σε όλους.

Θα ήθελα να καταθέσω ένα περιστατικό που συνέβη πριν από 2 εβδομάδες σε ένα φίλο μου.Ο συγκεκριμένος φίλος ζει τα 2 τελευταία χρόνια στο εξωτερικό (Αγγλία-Ιταλία, Ζώνες 1 για την Wind).Όλο αυτό το διάστημα χρησιμοποιούσε το ελληνικό του το κινητό για να στέλνει sms και να κάνει και μερικές κλήσεις.Οι χρεώσεις για τα sms είναι 13 cents/sms , οι εισερχόμενες 23 cents/min και οι εξερχόμενες 52 cents/min.Σε πρόσφατο ταξίδι του στην Ολλανδία πραγματοποίησε μια κλήση προς Αγγλία διάρκειας 6 λεπτών.Πόσο θα έπρεπε να χρεωθεί?Με άπλα μαθηματικά θα έπρεπε να ήταν 6x52 cents/min=3,12ευρω. Αντί για 3,12 ευρω η κλήση αυτή κόστισε 50 ευρω!!!!Φυσικά δεν ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποιούσε το ελληνικό το νούμερο στο εξωτερικό και του ξένισε αυτή η παράλογη χρέωση.Έστειλε πολλά email για να δει για ποιο λόγο χρεώθηκε τόσο πολύ και μετά από αρκετά αναπάντητα email τον πήραν τηλέφωνο στο κινητό του. Η κοπέλα που του μίλησε είχε ήδη υφάκι του στυλ "Κύριε μου καλέσατε από Ολλανδία στην Αγγλία ..." λες και ο άνθρωπος καλούσε πρώτη φορά και δεν ήξερε τι χρεώσεις υπήρχαν.Με τα πολλά αφού κατάλαβαν ότι δεν ήταν δυνατόν να χρεωθεί 50 ευρω για ένα τηλεφώνημα διάρκειας 6 λεπτών του είπαν θα σας καλέσουμε σε λίγο και του το έκλεισαν.Φυσικά ακόμα τον καλούν..... Απαράδεκτη συμπεριφορά σε πελάτη και μάλιστα σε πελάτη που ανήκει στο δίκτυο της από το 1999.

:worthy::worthy::respekt:Wind:respekt::worthy::worthy:

ΥΓ.Και σε εμένα που είμαι στο δίκτυο της με έχουν χρεώσει κάποια μικροποσά χωρίς να υπάρχει λόγος (από 15 - 60 cents) αλλά δεν τους πήρα τηλ για να το κάνω θέμα.Άλλο 15 - 60 cents και άλλο 50 ευρω!!!!

Mr_Wizard
14-04-10, 14:03
μήπως ήτανε "ρόζ γραμμή" η κλήση? :p:rofl: :D

Dromeas
14-04-10, 16:32
μήπως ήτανε "ρόζ γραμμή" η κλήση? :p:rofl: :D
Οι ροζ γραμμές και γενικά όλα τα Premium Numbers μιας χώρας, δεν μπορούν να κληθούν από άλλες χώρες του εξωτερικού, εκτός από τα International Premium Numbers, όπου η Γερμανία δεν κατατάσσεται σε International Premium Destination, εν αντιθέσει με κάτι νησιά χαμένα στο πουθενά [συνήθως του Ειρηνικού] που κάνουν χρυσές δουλείες με τους λυσσάρηδες ανά την υφήλιο :lol:

Mr_Wizard
14-04-10, 17:50
Θα παραπονεθώ στην εταρία.. εγω θέλω να παίρνω του Σουδαν την ροζ γραμμη! :rofl:

Στο θέμα μας..
Ο φίλος σου, έχει συμβόλαιο?
Αν ναι, αν δεν κάνω λάθος, αυτές βγάζουνε και αναλυτικές χρεώσεις!

dankan
15-04-10, 00:07
Θα παραπονεθώ στην εταρία.. εγω θέλω να παίρνω του Σουδαν την ροζ γραμμη! :rofl:

Στο θέμα μας..
Ο φίλος σου, έχει συμβόλαιο?
Αν ναι, αν δεν κάνω λάθος, αυτές βγάζουνε και αναλυτικές χρεώσεις!

Καρτοκινητό είναι (F2G 2).Και στα καρτοκινητά μπορείς να ζητήσεις αναλυτικό λογαριασμό.Η κλήση που έκανε ήταν 6 min 35 sec σε κανονικό κινητό της Αγγλίας και κόστισε 49,8... ευρω!!!Και εγώ που τον επισκεύτηκα τον Μάρτιο στην Ιταλία και χρησιμοποιούσα το ελληνικό μου το κινητό είχα τις χρεώσεις που αναγράφονται στο site της Wind.Μόνο μια μέρα που περάσαμε τα σύνορα της Ιταλίας και πήγαμε στην Ελβετία με χρέωνε το κάθε sms 50 cents.Με παραξένεψε λίγο αλλά όταν είδα ότι η Ελβετία δεν ήταν στην ζώνη 1 και είχε άλλες χρεώσεις ηρέμησα.Η Ολλανδία όμως είναι ζώνη 1 και είτε καλείς Ελλάδα είτε Ιταλία είτε Αγγλία θα έπρεπε να χρεώνει το ΙΔΙΟ.Λάθος έχει γίνει αλλά το θέμα είναι να μην του σπάσουν τα νεύρα μέχρι να λυθεί και τον ωθήσουν να αλλάξει πάροχο. Αυτό που ξέρω είναι ότι όταν ο άλλος είναι 11 χρόνια πελάτης σου και σου κάνει ΔΩΡΕΑΝ διαφήμιση είσαι λίγο πιο προσεκτικός.Και όπως και να το κάνουμε όταν σε χρεώνουν 50 ευρω για μια κλήση (άδικα) και δεν βρίσκεις το δίκιο σου γίνονται αναξιόπιστοι και σε χάνουν από πελάτη.

Seitman
15-04-10, 14:50
Είναι να μη μπλέξεις... Όταν είναι να τα πάρουν τα παίρνουν, αλλά αν είναι να επιστρέψουν, κλάφτα Χαράλαμπε:evil:

dankan
15-04-10, 21:38
Είναι να μη μπλέξεις... Όταν είναι να τα πάρουν τα παίρνουν, αλλά αν είναι να επιστρέψουν, κλάφτα Χαράλαμπε:evil:

Έτσι είναι. Μη μπλέξεις!!!Άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις.


ΥΓ. Κλαίω μιας που συμπτωματικά με λένε και Χαράλαμπο :p

Seitman
16-04-10, 10:34
ΥΓ. Κλαίω μιας που συμπτωματικά με λένε και Χαράλαμπο :p

Φτουυυυυυυυυυυυυυ γμτ :( Δεν το είπες πιο νωρίς φίλε μου, να έριχνα τα νούμερα στο τζόκερ που είχα έμπνευση :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

GiorgosH
19-04-10, 09:03
Τελικά βγάλατε άκρη με τη WIND? Συμπτωματικά παρατηρώ έναν λογαριασμό μας, μετά από ταξίδι στην Ινδία και έχει χρεώθεί 5,88 για κάθε κλήση κάτω του 1 λεπτού, ενώ σε κάποιες 2λέπτες κλησεις (2,50 & 2,44) οι χρεώσεις φτάνουν τα ~18 ευρώ! Είναι λογικά αυτά??

spartak
19-04-10, 17:53
Τελικά βγάλατε άκρη με τη WIND? Συμπτωματικά παρατηρώ έναν λογαριασμό μας, μετά από ταξίδι στην Ινδία και έχει χρεώθεί 5,88 για κάθε κλήση κάτω του 1 λεπτού, ενώ σε κάποιες 2λέπτες κλησεις (2,50 & 2,44) οι χρεώσεις φτάνουν τα ~18 ευρώ! Είναι λογικά αυτά??

Η Ινδία είναι από τις πιο ακριβές χώρες στον πλανήτη για περιαγωγή. Αν ο ρυθμός χρέωσης είναι ανα λεπτό τότε εξηγούνται οι χρεώσεις που βλέπεις. Αν δηλαδή το κάθε λεπτό χρεώνεται 5,88 τα 2,5 (δηλαδή 3 λεπτά) χρεώνονται περίπου 18 ευρω

dankan
19-04-10, 17:59
Ινδία ΖΩΝΗ 7
Εξερχόμενες :
http://www.wind.com.gr/ConImgs/Default/zones_postpaid_gr.jpg

Εισερχόμενες :
http://www.wind.com.gr/ConImgs/Default/incoming_postpaid_gr.jpg

Ακόμα όχι.Σήμερα του απάντησαν και του είπαν ότι δεν υπήρχε πρόβλημα!!!Αποφάσισα να κάνω ένα τεστ.Πήρα τηλ στο 1260 και ρώτησα μία ευγενική κοπέλα πόσο κοστίζει μία κλήση 1 λεπτού από Ολλανδία προς Αγγλία.Μου απαντάει επειδή είναι χώρες της ζώνης 1 η χρεωση ειναι 0.52 cent/min.

http://www.wind.com.gr/ConImgs/Default/exeromenes_prepaid_gr.jpg

http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1336&langID=1

http://www.wind.com.gr/ConImgs/Default/eiserxomenes_prepaid_gr.jpg
http://www.wind.com.gr/pages.fds?pageID=1335&langID=1

Της λέω δηλαδή αν καλέσω και μιλήσω 6 λεπτά πόσο θα χρεωθώ και μου απαντάει 6 x 0,52 ... . Και τότε της ξεφουρνίζω την παραπάνω ιστορία.Μου ζήτησε τα στοιχεία και το νούμερο του κολλητού μου και μου λέει ότι βλέπει στο pc της ότι έχει ξαναγίνει καταγγελία.Με τα πολλά αφού και αυτή κατάλαβε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά ξαναπροώθησε το αίτημα.Ελπίζω να λυθεί το ζήτημα γιατί διαφορετικά θα αλλάξω και εγώ πάροχο. Θα πει κανείς σιγά την ζημιά που θα κάνουμε στην εταιρία.Το θέμα είναι να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι συνδρομητές για το πώς συμπεριφέρονται στους πελάτες τους.

bilirius
21-04-10, 01:43
Kαλησπερα τι εγινε τελικα?κανενα νεο?ειπες οτι ειναι καρτοκινητο το τηλ του φιλου σου,προφανως ειχε βαλει καρτες αξιας 50 ευρω στο κινητο,του κρατισαν και φπα αλλα και παλι πολλα ειναι για μια κλιση 49,8
μονο με τιν αναλιτικη κατασταση θα βρει ακρη ο φιλοσ σου καλα ξεμπερδεματα.:sorry:

dankan
21-04-10, 09:53
Kαλησπερα τι εγινε τελικα?κανενα νεο?ειπες οτι ειναι καρτοκινητο το τηλ του φιλου σου,προφανως ειχε βαλει καρτες αξιας 50 ευρω στο κινητο,του κρατισαν και φπα αλλα και παλι πολλα ειναι για μια κλιση 49,8
μονο με τιν αναλιτικη κατασταση θα βρει ακρη ο φιλοσ σου καλα ξεμπερδεματα.:sorry:

Στο καρτοκινητό του είχε περιπου 100 ευρω τα οποία ήταν από διπλασιασμούς που κατα καιρούς έκανε (πχ ανανέωνε τον χρονο ομιλιας και του διπλασιαζόταν το ποσο.Για την ακρίβεια έβαζε σε κατάστημα Wind 50 ευρω και του έδιναν άλλα 50 από τον διπλασιασμό+άλλα 7,5 ευρώ δώρο λόγω της ανανέωσης με άυλη κάρταΈβαζες 50 και είχες 107.5!!!).Σε ανανεώσεις 20 ευρω και πάνω δεν κρατάνε τον φόρο 12%.Ακόμα κανενα νέο.Ελπίζω να λυθεί γιατί αν είναι να μας αφαιρούνται τα χρήματα μας χωρις ιδιαίτερο λόγο τότε πρέπει να αναζητήσουμε άλλη πιο σοβαρή εταιρία.

ΥΓ.Και εγώ από διπλασιασμούς είχα στο καρτοκινητό περίπου στα 250 ευρω.Ελπίζω να μην δω το ίδιο story...

dankan
27-04-10, 00:00
Τελικά του έδωσαν πίσω 10 ευρώ για το λάθος που εγινε.Τι να πω!!!Ο αγώνας δεν έχει τελειώσει.Θα τους τα πριζω μέχρι να δώσουν και τα υπόλοιπα.Ηθικό δίδαγμα
είναι επιμονή.Αυτά.

sdikr
27-04-10, 00:06
Ενά πρόβλημα που υπάρχει μερικές φόρες είναι οτι οι χρεώσεις ισχύουν εφόσον έχεις κάνει σύνδεση σε δίκτυο που συνεργάζεται ο πάροχος και όχι στο αυτόματο.

dankan
27-04-10, 00:28
Ενά πρόβλημα που υπάρχει μερικές φόρες είναι οτι οι χρεώσεις ισχύουν εφόσον έχεις κάνει σύνδεση σε δίκτυο που συνεργάζεται ο πάροχος και όχι στο αυτόματο.

Αυτή είναι πιθανότατα η μοναδική λογική εξήγηση.Αν ισχύει τότε οκ, διαφορετικά ο Θεος να μας φυλάει.

sdikr
27-04-10, 00:31
Αυτή είναι πιθανότατα η μοναδική λογική εξήγηση.Αν ισχύει τότε οκ, διαφορετικά ο Θεος να μας φυλάει.

Για να έχεις χρεώσεις ΕΕ πρέπει να κάνεις σύνδεση σε συνεργαζόμενα δίκτυα, αλλιώς πας στην ζώνη 7

Συνήθως το αναφέρει στην σελίδα τους με ποια έχουν συνεργασία

dankan
27-04-10, 00:39
Σε ευχαριστώ για αυτήν την λεπτομέρεια που μου ξέφευγε.Θα το κοιτάξω λίγο.Το περίεργο είναι ότι έδωσαν πίσω ένα ποσό έστω και συμβολικό.Πάντως ο λόγος που αναφέρω όλη την ιστορία είναι καθαρά η ενημέρωση.Σορυ παιδιά αν σας έχω ζαλίσει απλά τα πήρα κυρίως από την αντιμετώπιση της Wind προς τον κολλητό, ο οποίος δεν είναι εντός Ελλάδας και του έκαναν "κορδελάκια" (Ναι έχετε δίκιο θα σας καλέσουμε εμείς σε λίγο και δεν καλούσαν ... κλπ)

sdikr
27-04-10, 00:41
Σε ευχαριστώ για αυτήν την λεπτομέρεια που μου ξέφευγε.Θα το κοιτάξω λίγο.Το περίεργο είναι ότι έδωσαν πίσω ένα ποσό έστω και συμβολικό.Πάντως ο λόγος που αναφέρω όλη την ιστορία είναι καθαρά η ενημέρωση.Σορυ παιδιά αν σας έχω ζαλίσει απλά τα πήρα κυρίως από την αντιμετώπιση του κολλητού που δεν είναι εντός Ελλάδας και του έκαναν "κορδελάκια" (Ναι έχετε δίκιο θα σας καλέσουμε εμείς σε λίγο και δεν καλούσαν ... κλπ)

Είναι να μην την πατήσεις, μετά μαθαίνεις :oops:

Dromeas
27-04-10, 01:12
Για να έχεις χρεώσεις ΕΕ πρέπει να κάνεις σύνδεση σε συνεργαζόμενα δίκτυα, αλλιώς πας στην ζώνη 7

Συνήθως το αναφέρει στην σελίδα τους με ποια έχουν συνεργασία
Για να έχεις χρεώσεις E.E. αρκεί να είσαι σε οποιοδήποτε δίκτυο της E.E. και να καλείς οποιοδήποτε δίκτυο της E.E., αυτή είναι και η λογική του Eurotariff (http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/consumer/better_deal/index_en.htm) όπου οι μεταξύ των δικτύων μη προνομιακές χρεώσεις δεν υφίστανται πλέον σε καμία περίπτωση.

Με απλά λόγια, υπό καθεστώς Roaming όλα τα Ευρωπαϊκά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας όπου οι χώρες τους είναι στο Eurotariff, έχουν ενιαία χρέωση μεταξύ τους, ανά και προς αυτά.

nrg_polini
27-04-10, 01:19
Μηπως καλεσε καποιο μη γεωγραφικο αριθμο; Πχ 0844, 0870 κτλ.

sdikr
27-04-10, 01:23
Για να έχεις χρεώσεις E.E. αρκεί να είσαι σε οποιοδήποτε δίκτυο της E.E. και να καλείς οποιοδήποτε δίκτυο της E.E., αυτή είναι και η λογική του Eurotariff (http://ec.europa.eu/information_society/activities/roaming/consumer/better_deal/index_en.htm) όπου οι μεταξύ των δικτύων μη προνομιακές χρεώσεις δεν υφίστανται πλέον σε καμία περίπτωση.

Με απλά λόγια, υπό καθεστώς Roaming όλα τα Ευρωπαϊκά δίκτυα κινητής τηλεφωνίας όπου οι χώρες τους είναι στο Eurotariff, έχουν ενιαία χρέωση μεταξύ τους, ανά και προς αυτά.


Διάβασε λίγο τους όρους αν θέλεις

The regulation forced operators to offer you a Eurotariff by the end of July 2007. Upon acceptance the Eurotariff was activated within one month. However if you didn't react you could benefit from a Eurotariff at the latest by the end of September 2007, unless you were on a special roaming package already.

Dromeas
27-04-10, 01:38
Διάβασε λίγο τους όρους αν θέλεις

The regulation forced operators to offer you a Eurotariff by the end of July 2007. Upon acceptance the Eurotariff was activated within one month. However if you didn't react you could benefit from a Eurotariff at the latest by the end of September 2007, unless you were on a special roaming package already.
Επειδή τους όρους τους έχω διαβάσει αναλυτικά, ο ποιητής εννοεί πως οι χρεώσεις του Eurotariff ισχύουν by De Facto σε όλους τους παρόχους, ΕΚΤΟΣ αν επιλέξεις ένα διαφορετικό πλάνο χρέωσης, συνήθως προνομιακότερο υπό ορισμένες συνθήκες από το απλό Eurotariff, αλλά με κάποιους περιορισμούς στη διάρκεια της κλήσης κλπ.

fanboysgotohell
27-04-10, 01:44
Έχει δίκιο ο φίλος Dromeas. Δεν υπάρχει διαφορά στην standard χρέωση μέσα στην Ε.Ε από δίκτυο σε δίκτυο. Ίσως κάποιες φορές έχεις ακόμα χαμηλότερη χρέωση σε κάποια συγκεκριμένα δίκτυα λόγω προσφοράς (πχ. Vodafone).

dankan
27-04-10, 14:19
Απαντήσεις από την Wind στο κινητό

SMS 1: "ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΛΕΓΧΟΥ ΠΟΥ ΔΙΕΝΕΡΓΗΘΗΚΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΡΕΩΣΗ".
Ημ/νία και ώρα: 19/04/2010, 14:19:33

Μέχρι εδώ δεν υπήρχε πρόβλημα άλλα μετά από δικό μου τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης ....

SMS 2: "ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΟ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΑΣ. ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣΤΕ 1269 ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΤΕ"
Ημ/νία και ώρα: 26/04/2010, 17:13:31

Που σημαίνει ότι κάποιοι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους.Δεν μπορεί να μην υπήρχε πρόβλημα και μετά να σου πιστώνουν 10 ευρώ.

Θα τους πάρει και θα τους σηκώσει μέχρι να λυθεί το θέμα.Είναι και τυχεροί μιας που έχει κατάστημα Wind 10 μέτρα από το σπίτι μου.Θα δουν την άλλη όψη του νομίσματος.Κολλητάρια θα γίνουμε

ababa641
09-05-10, 13:40
αυτοι που ειναι στο καταστημα δεν φταινε σε τιποτα, τα λαμογια που ειναι στα κεντρικα κανουν τις ιστοριες.
παντως πρεπει να προσεχετε και οσοι πηγαινετε κοντα σε συνορα γιατι αλλαζει το δικτυο απο μονο του και χρεωνεσαι και οταν σε παιρνουν τηλεφωνο...την εχω πατησει!

dankan
20-05-10, 19:55
Νενικήκαμεν!!!Σημερα πιστώθηκαν και αλλα 36,5 ευρω στο φιλαρακι μου.Μετα απο δεκάδες μειλ, τηλεφωνα στο 1260 και επισκεψεις στα καταστηματα της wind δοθηκαν πισω ολα τα λεφτα (10 ευρω αρχικα+36,5 ευρω στη συνεχεια).Δειτε τι ημερομηνια ξεκινησα να γραφω στο συγκεκριμενο νημα και τι εχουμε σημερα.Γραφειοκρατια σε ολο της το μεγαλειο.Τελικα ο επιμενων νικα.:rocker :eguitar :rocker

mixlis
24-05-10, 10:40
Στο καρτοκινητό του είχε περιπου 100 ευρω τα οποία ήταν από διπλασιασμούς που κατα καιρούς έκανε (πχ ανανέωνε τον χρονο ομιλιας και του διπλασιαζόταν το ποσο.Για την ακρίβεια έβαζε σε κατάστημα Wind 50 ευρω και του έδιναν άλλα 50 από τον διπλασιασμό+άλλα 7,5 ευρώ δώρο λόγω της ανανέωσης με άυλη κάρταΈβαζες 50 και είχες 107.5!!!).Σε ανανεώσεις 20 ευρω και πάνω δεν κρατάνε τον φόρο 12%.Ακόμα κανενα νέο.Ελπίζω να λυθεί γιατί αν είναι να μας αφαιρούνται τα χρήματα μας χωρις ιδιαίτερο λόγο τότε πρέπει να αναζητήσουμε άλλη πιο σοβαρή εταιρία.

ΥΓ.Και εγώ από διπλασιασμούς είχα στο καρτοκινητό περίπου στα 250 ευρω.Ελπίζω να μην δω το ίδιο story...
:whistle:
φιλε τη αλλο θελεις.Νομιζω η Wind κανει τρελες προσφορες.
τωρα αν εσυ θελεις να μιλας εξωτερικο βαλε συνδεση η καλυτερα vodafone business

........Auto merged post: mixlis πρόσθεσε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Aυτο παλια αν θυμαμαι καλα ισχυε μεχρι 30 ευρω...:whistle:

humanious
24-05-10, 12:55
Επειδή εργάζομαι για μια από δαύτες τις εταιρίες μην τους χαρίζεστε καθόλου!!!
Δεν φανταζεστε τι εχουν δει τα ματια μου εκεί μέσα...

vhvs
26-05-10, 08:07
Να επιμενετε και να αναφερετε όλες τις περίεργες χρεώσεις. Αντιλαμβάνεστε φυσικά πως το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών δεν είναι το τμήμα που ερευνά αυτά τα προβλήματα, παρα μόνο φιλτράρει. Τα περιστατικά ερευνώνται και τα λεφτά επιστρέφονται.

Σχετικά με τις γραμμές premium του εξετερικού, να γνωρίζετε το εξής. Δεν είναι δυνατόν η κάθε εταιρία να διατηρεί τιμοκατάλογο για όλες τις premium γραμμές όλου του κόσμου. Εδώ καλα-καλα δεν προλαβαίνουν τις ελληνικές. Οπότε είναι υποχρέωση του roaming παρόχου να μην επιτρέψει την κλήση, αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις αυτό δε συμβαίνει.

ababa641
10-06-10, 02:25
Νενικήκαμεν!!!Σημερα πιστώθηκαν και αλλα 36,5 ευρω στο φιλαρακι μου.Μετα απο δεκάδες μειλ, τηλεφωνα στο 1260 και επισκεψεις στα καταστηματα της wind δοθηκαν πισω ολα τα λεφτα (10 ευρω αρχικα+36,5 ευρω στη συνεχεια).Δειτε τι ημερομηνια ξεκινησα να γραφω στο συγκεκριμενο νημα και τι εχουμε σημερα.Γραφειοκρατια σε ολο της το μεγαλειο.Τελικα ο επιμενων νικα.:rocker :eguitar :rocker

δεν ειναι και οτι καλυτερο να παιρνεις στο 1260 και να σου τρωνε 0,24€/κληση

προσωπικα τον τελευταιο καιρο εχω απογοητευθει απο την wind και ειμαι 10 χρονια εκει.

Sovjohn
10-06-10, 12:54
δεν ειναι και οτι καλυτερο να παιρνεις στο 1260 και να σου τρωνε 0,24€/κληση

προσωπικα τον τελευταιο καιρο εχω απογοητευθει απο την wind και ειμαι 10 χρονια εκει.

210 5100100

Μάντεψε τι τηλέφωνο είναι αυτό... Ναι, καλά το κατάλαβες, το 1260 είναι :p

ababa641
11-06-10, 03:30
210 5100100

Μάντεψε τι τηλέφωνο είναι αυτό... Ναι, καλά το κατάλαβες, το 1260 είναι :p

ναι το τσεκαρα απο το whitepages, ειναι το τμημα λογαριασμων.αν εχεις και για καποιο αλλο τμημα πες μας :)

Sovjohn
11-06-10, 12:51
Εγώ όποτε έπαιρνα εκεί μίλαγα για οτιδήποτε, μου έβγαζε το μενού του 693 5601260 (σαν να καλούσα από σταθερό δηλαδή...)

ababa641
28-06-10, 14:49
οντως ετσι ειναι, σ'ευχαριστω πολυ :)
κριμα ειναι να δινουμε το 0,24 ενω μπορουμε και τζαμπα.

minoras
04-07-10, 10:32
αυτο που δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω στην ΤΕLESTET->TIM->WIND ειναι γιατι ενω στελνω ενα απλο sms δε με χρεωνει και στο επομενο που θα στειλω με χρεωνει ως 2 γτ μετραει και το προηγουμενο..

ή ακομα και το αντιθετο..χρεωση με το 1ο sms ως 2 κα ιοταν εστελνα το 2ο το υπολοιπο εμενε σταθερο....?????

ababa641
04-07-10, 15:44
εντυπωση μου κανει αλλα κι εσυ μετα απο καθε μηνυμα κοιτας ποσο υπολοιπο εχεις?χαρας στο κουραγιο σου.

minoras
04-07-10, 16:11
το εκανα στην αρχη γτ την ειχα αγορασει απο περιπτερο και ηθελα να δω αν οι χρεωσεις στο βιβλιαρακι που ειχε μεσα η καρτα αντισοιχουν στα πραγματικα νουμερα..

Seitman
04-07-10, 20:12
Εμένα πάντως δε μου τα λέει καθόλου καλά το "μαγαζάκι WIND" στους δύο τελευταίους λογαριασμούς. Μου χρέωσε 3 & 4 ευρώ παραπάνω από το πάγιο που σύμφωνα με τους τιμοκαταλόγους της είναι €30,5 για το πρόγραμμα WIND S

Και όχι δεν ξεπέρασα τον ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας, ούτε έκανα κάποιες κλήσεις που δεν συμπεριλαμβάνονται τον χρόνο ομιλίας.... :hmm:

minoras
04-07-10, 21:40
τοτε πως εγινε αυτο??μηπως λογω αυξησης του ΦΠΑ τπτ?

τι εγραφε ακριβως η extra χρεωση??τους πηρες να τους ρωτησεις??

ababa641
05-07-10, 02:27
Εμένα πάντως δε μου τα λέει καθόλου καλά το "μαγαζάκι WIND" στους δύο τελευταίους λογαριασμούς. Μου χρέωσε 3 & 4 ευρώ παραπάνω από το πάγιο που σύμφωνα με τους τιμοκαταλόγους της είναι €30,5 για το πρόγραμμα WIND S

Και όχι δεν ξεπέρασα τον ενσωματωμένο χρόνο ομιλίας, ούτε έκανα κάποιες κλήσεις που δεν συμπεριλαμβάνονται τον χρόνο ομιλίας.... :hmm:

αν ειχες κανει την συνδεση οταν εδιναν και επιπλεον 100mb internet, μηπως το ξεπερασες?

minoras
05-07-10, 07:02
και εγω εκει πιστευω οτι εγινε η χρεωση!αν και απο οτι δειχνει ο φιλος φαινεται οτι προσεξε αρκετα να μη ξεπερασει τα ορια σε ομιλια-sms και ιντερνετ αν εμπαινε

JOTE
05-07-10, 09:21
εν τέλει μου φαίνεται ότι είναι πιο φθηνό να κάνω roaming στην Ελλάδα παρά να έχω σύνδεση!!!!!.

Ευτυχώς έχω βάλει Q και άμα αλλάξουν και εκεί οι χρεώσεις το κινητό θα το έχω μονο για διακοπές ,θα το κόψω τελείως. άντε γιατί μας ζάλισαν (το λιγότερο) με τις κρυφές χρώσεις το μίνιμουμ χρόνο και τα τέλη καρτοκινητής. Θα πάρω σι-μπι ρεεεε

Seitman
05-07-10, 09:28
τοτε πως εγινε αυτο??μηπως λογω αυξησης του ΦΠΑ τπτ?

τι εγραφε ακριβως η extra χρεωση??τους πηρες να τους ρωτησεις??
Δεν έγραφε τίποτα έξτρα φίλε μου :what:
Πάγιο: €25,21 + ΦΠΑ 21%
Τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας: €3,03 + ΦΠΑ 21%
Σύνολο λογαριασμού : €34,17 wtf:rant:
Τηλέφωνο δεν τους πήρα, αλλά έστειλα mail και 2 fax για το θέμα αυτό, αλλά στου κουφού την πόρτα... έβαλαν κουδούνι :whistle:

αν ειχες κανει την συνδεση οταν εδιναν και επιπλεον 100mb internet, μηπως το ξεπερασες?


και εγω εκει πιστευω οτι εγινε η χρεωση!αν και απο οτι δειχνει ο φιλος φαινεται οτι προσεξε αρκετα να μη ξεπερασει τα ορια σε ομιλια-sms και ιντερνετ αν εμπαινε

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ internet από το κινητό μου :oops:

minoras
05-07-10, 09:41
ασε να ερθει και ο επομενος γτ πολυ φοβαμαι οτι παλι θα δεις αυτο το 3,03 οπως και οι αλλοι συνδρομητες λογικα θα το εχουν δει..

Sovjohn
05-07-10, 09:43
Δεν έγραφε τίποτα έξτρα φίλε μου :what:
Πάγιο: €25,21 + ΦΠΑ 21%
Τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας: €3,03 + ΦΠΑ 21%
Σύνολο λογαριασμού : €34,17 wtf:rant:
Τηλέφωνο δεν τους πήρα, αλλά έστειλα mail και 2 fax για το θέμα αυτό, αλλά στου κουφού την πόρτα... έβαλαν κουδούνι :whistle:

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ internet από το κινητό μου :oops:

? Το πάγιο 30,50 € είναι όπως σου είπαν, δεν έχουν κάνει κάτι λάθος. Το τέλος συνδρομητών κινητής τηλεφωνίας είναι φόρος του κράτους, και δεν συμπεριλαμβάνεται στα πάγια φυσικά (επειδή μεταξύ άλλων είναι και κλιμακωτός). Η Wind έχει απόλυτο δίκιο με το πάγιο που σου χρεώνει, 30,50 € σε χρεώνει... :twisted:

Seitman
05-07-10, 09:47
Το τέλος συνδρομητών είναι γνωστή χρέωση και συμπεριλαμβάνεται σε όλα τα συμβόλαια και υπολογίζεται ανάλογα με το ύψος του λογαριασμού. Το θέμα είναι ότι ο φόρος αυτός είναι υπολογισμένος στο ποσό των €30,5 που ορίζουν σαν πάγιο ;)

Και το λέω αυτό γιατί οι λογαριασμοί μου πριν την αύξηση του ΦΠΑ, ήταν όσο ακριβώς αναφέρονταν στους τιμοκαταλόγους ;)

Και έστω ότι δεν είναι έτσι, δε θα έπρεπε τότε οι λογαριασμοί να έχουν το ίδιο ποσό? Πως γίνεται δηλαδή ο ένας να είναι €33,89 και ο επόμενος €34,17???? :hammered:

minoras
05-07-10, 09:50
ναι αλλα για να του εκανε εντυπωση αφου ειναι 100% στανταρ οτι θα πληρωσει αυτο το τελος παγιου, αναλογα βεβαια με το υψος του παγιου που πρεπει να πληρωσεις καθε φορα,ή δεν ειχε ξανακοιταξει αναλυτικα το λογαριασμο του ή δεν ειχε ξαναχρεωθει ενα τετοιο ποσο στο παρελθον..πραγμα αδυνατον βασικα

ariadgr
05-07-10, 11:29
Μήπως το ΦΠΑ που από 19 πήγε 21 και τώρα 23% ;

ababa641
05-07-10, 12:06
παντως κι εγω πριν περιπου ενα μηνα εστειλα mail στη wind για ενα προβλημα που ειχα και απαντηση δεν πηρα ποτε.το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τους παρεις τηλ. και να δουμε τι πραγματικα εχει γιατι τωρα ολοι μας κανουμε εικασιες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.