PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Νokia παρουσιάζει τα νέα κινητά τηλέφωνα Νokia C3, C6 και E5



nm96027
13-04-10, 12:03
Tο Nokia C3, το Nokia C6 και το Nokia E5 φέρνουν τις εφαρμογές messaging και κοινωνικής δικτύωσης στην πρώτη γραμμή

Espoo, Φινλανδία – Η Nokia παρουσίασε τρία νέα κινητά τηλέφωνα, το Nokia C3, το Nokia C6 και το Nokia E5. Σχεδιασμένα για να κάνουν πιο προσιτές, προηγμένες εφαρμογές messaging κι εργαλεία κοινωνικής δικτύωσης, με χαμηλό κόστος στα χέρια όλο και περισσότερων ανθρώπων σε ολόκληρο τον κόσμο, οι νέες αυτές συσκευές διαθέτουν πλήρες πληκτρολόγιο QWERTY και δίνουν τη δυνατότητα πρόσβασης σε μια σειρά από διαφορετικούς λογαριασμούς email, ομάδες IM και κοινωνικά δίκτυα.


“Οι συσκευές της Nokia στην κατηγορία messaging αποδείχτηκαν πολύ επιτυχημένες,” ανέφερε ο κ. Anssi Vanjoki, Head of Market της Νokia. “Οι υπηρεσίες που εξασφαλίζουν εύκολη πρόσβαση σε εταιρικά ή προσωπικά email, καθώς και σε κοινότητες instant messaging, αποδείχτηκαν πραγματικά πολύ δημοφιλείς στα QWERTY smartphones όπως το Nokia E71 και το Nokia E63.

Ο κόσμος επιθυμεί την καλύτερη δυνατή εμπειρία κοινωνικής δικτύωσης ή messaging μέσα από μια προσιτή συσκευή, είτε στέλνει ένα απλό sms, είτε ένα μήνυμα μέσω του προσωπικού του email, ή του λογαριασμού του στο Twitter. Το Nokia C3, το Nokia C6 και το Nokia E5 εξυπηρετούν αυτόν ακριβώς το σκοπό.”

Το Nokia C3 είναι το πρώτο κινητό που ενσωματώνει ένα πλήρες πληκτρολόγιο QWERTY σε συσκευή βασισμένη στην πλατφόρμα Series 40, την πιο δημοφιλή πλατφόρμα κινητού στον κόσμο, και είναι το πρώτο από μια σειρά νέων μοντέλων που δίνουν δυνατότητα πρόσβασης στα κοινωνικά δίκτυα από την αρχική οθόνη. Οι χρήστες μπορούν να δουν, να σχολιάσουν ή να ενημερώσουν το status τους και να μοιραστούν τις φωτογραφίες τους μέσα από τα αγαπημένα τους κοινωνικά δίκτυα, όπως το Facebook και το Twitter.

Με εκτιμώμενη τιμή στα € 90, χωρίς να υπολογίζονται φόροι κι επιδότηση συσκευής, το Nokia C3 έρχεται με ενσωματωμένες τις εφαρμογές Ovi Mail και Ovi Chat, που σημαίνει ότι όσοι δε διαθέτουν ήδη λογαριασμούς email και chat, θα μπορούν να τους δημιουργούν απευθείας μέσω του κινητού τους, χωρίς να είναι απαραίτητη η σύνδεση με κάποιον υπολογιστή. Μεταξύ των χαρακτηριστικών του, αξίζει να τονιστούν η ύπαρξη Wi-Fi connectivity, κάμερας 2 megapixel, έγχρωμης οθόνης 2.4 ιντσών, καθώς και η δυνατότητα τοποθέτησης κάρτας μνήμης με χωρητικότητα έως 8GB.

Το Nokia C3, το οποίο αναμένεται στην αγορά μέσα στο δεύτερο τρίμηνο του 2010, θα προσφέρεται σε μια ποικιλία ελκυστικών χρωμάτων, όπως το golden white, το γκρίζο της πέτρας και το έντονο ροζ.

Το Nokia C6 είναι ένα smartphone βασισμένο στο Symbian το οποίο συνδυάζει τα πλεονεκτήματα μιας οθόνης αφής των 3.2 ιντσών με εκείνα ενός συρόμενου πλήρους keyboard. Η μεγάλη διάσταση της οθόνης εγγυάται απολαυστική πλοήγηση στο διαδίκτυο, καθώς και πρόσβαση στο Facebook κατευθείαν από την αρχική οθόνη. Εφοδιασμένο με μια σειρά από εργαλεία email και κοινωνικής δικτύωσης, το Nokia C6 είναι το ιδανικό κινητό για όσους επιθυμούν να είναι up to date ακόμη και στο διάστημα που βρίσκονται σε κίνηση.

Η διάθεση του αναμένεται να αρχίσει μέσα στο δεύτερο τρίμηνο του 2010, ενώ η τιμή πώλησης εκτιμάται στα €220, χωρίς να υπολογίζονται φόροι και πιθανή επιδότηση συσκευής.Το Nokia C6 διαθέτει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά, μεταξύ των οποίων μια κάμερα υψηλής ποιότητας με ανάλυση 5 megapixel, αυτόματη εστίαση και φλας, καθώς και την εφαρμογή Ovi Maps με δωρεάν πλοήγηση για πεζούς και οδηγούς. Και βέβαια, θα πρέπει να σημειωθεί ότι χιλιάδες εφαρμογές, από παιχνίδια και βίντεο μέχρι news aggregators και υπηρεσίες web, είναι διαθέσιμα μέσω του Ovi Store.

Η νέα σειρά ολοκληρώνεται με το Nokia E5, την τελευταία προσθήκη στη γκάμα των συσκευών Nokia Eseries. Σχεδιασμένο ειδικά για εκείνους που επιθυμούν να είναι παραγωγικοί τόσο στην επαγγελματική, όσο και στην προσωπική τους ζωή, το βασισμένο στην πλατφόρμα Symbian Nokia E5, ακολουθεί το μοτίβο επιτυχημένων συσκευών όπως το Nokia E72 και το Nokia E63. Το Nokia E5 συνδυάζει τα υψηλής ποιότητας χαρακτηριστικά μιας business συσκευής, με όλες τις δυνατότητες προσωπικής δικτύωσης και ψυχαγωγίας που περιμένει από κάποιο smartphone ένας ιδιαίτερα απασχολημένος επαγγελματίας.

Το Nokia E5 είναι ιδανικό για όσους επιθυμούν να εκμεταλλευτούν τις προηγμένες εφαρμογές του Ovi Store, ώστε να διαχειριστούν καλύτερα το φορτωμένο καθημερινό τους πρόγραμμα. Επιπλέον, χάρη στις εφαρμογές Mail for Exchange και IBM Lotus Notes Traveler, οι οποίες εξασφαλίζουν άμεση πρόσβαση σε περισσότερα από το 90 τοις εκατό των εταιρικών email σε ολόκληρο τον κόσμο, το να μένετε σε επαφή γίνεται πανεύκολο, όπου κι αν βρίσκεστε.Η εκτιμώμενη τιμή για το Nokia E5 ανέρχεται στα €180, χωρίς να υπολογίζονται οι φόροι και πιθανή επιδότηση της συσκευής, ενώ η άφιξη της στην ελληνική αγορά τοποθετείται στο τρίτο τρίμηνο του 2010.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλείστε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα : www.nokia.com/press.

Σχετικά με τη Nokia

Για τη Nokia, η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων αποτελεί δέσμευση. Συνδυάζουμε την προηγμένη τεχνολογία κινητής τηλεφωνίας με υπηρεσίες προσαρμοσμένες στις ανάγκες του κάθε χρήστη, έτσι ώστε οι άνθρωποι να μπορούν να μένουν σε επαφή με ο,τιδήποτε έχει σημασία γι’ αυτούς. Καθημερινά, περισσότερο από 1.2 δισεκατομμύριο άνθρωποι επικοινωνούν μέσω μιας συσκευής Nokia, είτε αυτή είναι ένα κινητό τηλέφωνο, είτε κάποιο προηγμένο smartphone, είτε ένας φορητός υπολογιστή υψηλών επιδόσεων. Σήμερα η Nokia, μέσω του Ovi (www.ovi.com), ενοποιεί τις συσκευές της με καινοτόμες υπηρεσίες στις οποίες περιλαμβάνονται μουσική, χάρτες, apps, email και πολλά άλλα. Η NAVTEQ, εταιρεία του ομίλου της Nokia, είναι πρωτοπόρος στις εφαρμογές ψηφιακών χαρτών και στις υπηρεσίες πλοήγησης, ενώ η Nokia Siemens Networks παρέχει εξοπλισμό, ολοκληρωμένες λύσεις και υπηρεσίες για τηλεπικοινωνιακά δίκτυα σε ολόκληρο τον κόσμο.


Πηγή: Nokia

gkimonas
13-04-10, 12:24
Μάλιστα, νομίζω πως βρήκα τον αντικαταστάτη του 6300 μου. :oneup:

nnn
13-04-10, 12:30
Το C6 δείχνει πολύ καλή πρόταση, αν η τιμή του δεν ανέβει εδώ.

songless_bird
13-04-10, 12:40
Οντως και εγω τωρα που κοιτουσα στο gsmarena τα specs το κινητο ειναι πολυ καλη προταση στα χρηματα του. Πληρες qwerty σε συνδιασμο με touchscreen ειναι η ιδανικη λυση. Ενα N97 για τους φτωχους :P

michelakos
13-04-10, 16:23
και τα 3 είναι πολύ όμορφα κινητά. αν το C6 είχε WiFi θα το έπερνα χωρίς δεύτερη σκέψη....τώρα θα δούμε :)

λάθος και τα 3 από όσο είδα έχουν WiFi. C6 σου έρχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

nnn
13-04-10, 17:34
Έχει Wifi, το n97 των φτωχών :p, αν είναι κάτω από 300 € τελικά η τιμή του είναι πολύ καλή επιλογή.

efthlouk
13-04-10, 18:02
Ο αντικαταστάτης του 5800 ίσως;;

songless_bird
13-04-10, 19:59
Ο αντικαταστάτης του 5800 ίσως;;
Δεν θα το ελεγα. Αντικαταστατης του 5800 ειναι το Χ6 καθως δεν ειχε πληκτρολογιο. Αυτο ειναι μια φτηνη εκδοση του Ν97. Ενας συνδιασμος 5800 με qwerty.

mrsaccess
13-04-10, 22:34
Πάλι Symbian; Παρόλο που τη συμπαθώ τη Nokia πάρα πολύ γιατί υποστηρίζει έμπρακτα το open source πρέπει κάτι να κάνει με τα κινητά της. Ένώ imho έχουν ωραίο design και ποιότητα σαν εμπειρία χρήσης πλέον είναι απογοητευτικά όταν έχεις δοκιμάσει iPhone και Android (με συσκευές κάτω από 300€ πια).

Τυχαίο πως στα βίντεο δεν δείχνουν ζωντανά το κινητό; :-k

manosdoc
14-04-10, 02:19
Πάλι Symbian; Παρόλο που τη συμπαθώ τη Nokia πάρα πολύ γιατί υποστηρίζει έμπρακτα το open source πρέπει κάτι να κάνει με τα κινητά της. Ένώ imho έχουν ωραίο design και ποιότητα σαν εμπειρία χρήσης πλέον είναι απογοητευτικά όταν έχεις δοκιμάσει iPhone και Android (με συσκευές κάτω από 300€ πια).

Τυχαίο πως στα βίντεο δεν δείχνουν ζωντανά το κινητό; :-k

Εγώ το Symbian^1 στο 5530 μου το βρίσκω εξαιρετικό.
Με κατανάλωση μόλις 13ΜΒ, multitasking, copy/paste, kinetic scrolling, Ovi Maps τζάμπα, και Ovi Store για εφαρμογές, τι άλλο θέλω. Στέλνει απρόσκοπτα μηνύματα και σερφάρω ακόμη και με Flash ( Lite 3.1 ).
Και όλα αυτά κάτω από 200 ευρώ.

Προσωπικά το C3 και το Ε5 τα σπάνε...
Ειδικά το C3 είναι ότι πρέπει για δεύτερο κινητό μου αν βγει. :oneup:

mrsaccess
14-04-10, 02:33
Στο N73 μου αν ανοίξω πχ την φωτογραφική τότε ακόμη και αν κλείσω την εφαρμογή από task manager (μένει ανοιχτή στο παρασκήνιο αλλιώς) δεν ανοίγει το πρόγραμμα για GPS εξαιτίας της λίγης μνήμης. Η μόνη λύση είναι να κάνω restart το τηλέφωνο. :roll:

Η Nokia imho μοιάζει να έχει κολλήσει στο 6600 το οποίο ήταν το πρώτο σύγχρονο smartphone. Έχουν περάσει όμως πολλά χρόνια από τότε...

manosdoc
14-04-10, 03:00
Στο N73 μου αν ανοίξω πχ την φωτογραφική τότε ακόμη και αν κλείσω την εφαρμογή από task manager (μένει ανοιχτή στο παρασκήνιο αλλιώς) δεν ανοίγει το πρόγραμμα για GPS εξαιτίας της λίγης μνήμης. Η μόνη λύση είναι να κάνω restart το τηλέφωνο. :roll:

Η Nokia imho μοιάζει να έχει κολλήσει στο 6600 το οποίο ήταν το πρώτο σύγχρονο smartphone. Έχουν περάσει όμως πολλά χρόνια από τότε...

Kοίτα, δεν έχουν όλοι να δίνουν 500 και 600 ευρώ για το αϊ-φον 3τζι + το ες, όπως δεν αγοράζουν όλοι BMW. Η κατηγορία των 200 ευρώ και κάτω είναι μεγάλη αγορά και εξυπηρετεί και με το παραπάνω για αυτά που προσφέρει.

Το επιχείρημά σου για ένα bug δεν μου λέει τίποτα για πλατφόρμες που πριν λίγο δεν είχαν ellinikos και copy/paste ενώ το Multitasking μόνο στην Πόρσε ( 3GS ) το 3G είναι μουλάρι ο αστραχάν και δεν παίζει. Άλλες δε ( Android ) έχουν και Task Killer. Δεν λέω καλύτερο από το restart σου :p

Ειδικά το C3 είναι μούρλια σε τιμή 100 ευρώ με δυνατότητες Wifi και κοινωνικής δικτύωσης. Άψογο. Και αυτό το Ε5, πολύ επαγγελματικό look και το πίσω μέρος ψαρωτικό ! :cool:

songless_bird
14-04-10, 11:44
Πάλι Symbian; Παρόλο που τη συμπαθώ τη Nokia πάρα πολύ γιατί υποστηρίζει έμπρακτα το open source πρέπει κάτι να κάνει με τα κινητά της. Ένώ imho έχουν ωραίο design και ποιότητα σαν εμπειρία χρήσης πλέον είναι απογοητευτικά όταν έχεις δοκιμάσει iPhone και Android (με συσκευές κάτω από 300€ πια).

Τυχαίο πως στα βίντεο δεν δείχνουν ζωντανά το κινητό; :-kΔεν χρειαζεται να δειξει live χρηση σε κατι που υπαρχει πανω απο ενα χρονο στην αγορα.
Για δωσε link για android συσκευη με τα χαρακτηρηστικα του c6 στα 300€ θα με ενδιεφερε να δοκιμασω το android. Με qwerty φυσικα. Μονο touch μου ειναι αδιαφορα.

euri
14-04-10, 11:58
Στο N73 μου αν ανοίξω πχ την φωτογραφική τότε ακόμη και αν κλείσω την εφαρμογή από task manager (μένει ανοιχτή στο παρασκήνιο αλλιώς) δεν ανοίγει το πρόγραμμα για GPS εξαιτίας της λίγης μνήμης. Η μόνη λύση είναι να κάνω restart το τηλέφωνο. :roll:

Στο Ν70 που είχα κάποτε (αλλά και στο Ε65 που έχω τώρα), κρατώντας πατημένο το πλήκτρο του μενού έβγαζε τον "task manager", από όπου μπορείς να κλείσεις τις ανοιχτές εφαρμογές. Κάνοντας χρήση αυτού, δεν κατέφυγα ποτέ σε restart της συσκευής.

mrsaccess
14-04-10, 12:01
@songless_bird
LG GW620 αν και εξαιτίας της resistive οθόνης δεν θα το πρότεινα έναντι κάποιου μοντέλου χωρίς QWERTY αλλά με capacitive οθόνη.

........Auto merged post: mrsaccess πρόσθεσε 3 λεπτά και 21 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@manosdoc && euri
Μα είπα πως χρησιμοποιούσα task manager για να κλείσω την εφαρμογή και πάλι δεν έτρεχε το GPS και ήθελε restart.

Χρησιμοποιώ κινητά Nokia εδώ και 12 χρόνια με εξαίρεση ένα μικρό διάλειμμα για τη Motorola. Ειδικά τώρα που η Nokia αναπτύσσει την Qt έχω πολλούς λόγους για να την συμπαθώ. Παρόλα αυτά όμως αναγκαστικά την κάνω προς Android μεριά...

Yonah
14-04-10, 12:04
Παιδιά, τα τηλέφωνα είναι super πραγματικά! Η nokia προσέχει πολύ την ποιότητα (καλά δέν παίρνω και όρκο, απλά ότι νόκια είχα ήταν απο καλή έως εξαιρετική ποιότητα). Το μόνο αρνητικό σημείο τους, για εμένα, είναι το symbian... Και ο λόγος; lol
Δέν συνδέεται στο ασύρματο δίκτυο της σχολής μου :p (έχω ενα Ε51 τώρα και δέν λέει να συνδεθεί...)
Οπότε αν δέν δω symbian να συνδέεται στο eduroam της σχολής μου, τσιου μπίου απο εμένα (κρίμα πάντως και φαίνονται φοβερά!)

farcry
14-04-10, 19:49
Το μόνο αρνητικό σημείο τους, για εμένα, είναι το symbian... Και ο λόγος; lol
Δέν συνδέεται στο ασύρματο δίκτυο της σχολής μου :p (έχω ενα Ε51 τώρα και δέν λέει να συνδεθεί...)
Οπότε αν δέν δω symbian να συνδέεται στο eduroam της σχολής μου, τσιου μπίου απο εμένα (κρίμα πάντως και φαίνονται φοβερά!)


εχω το ιδιο κινητο περιπου 2 χρονια και ειναι jet παντου. δεν εχω βρει wifi που να μην συνδεομαι :hmm:

pan34
14-04-10, 22:52
μια χαρα ειναι τα κινητα.Μιαs kαι εχω μεινει με ενα ν70 ευκαιρια να αλλαξω

Yonah
14-04-10, 22:56
εχω το ιδιο κινητο περιπου 2 χρονια και ειναι jet παντου. δεν εχω βρει wifi που να μην συνδεομαι :hmm:

Μωρέ jet είναι, απλά θέλει κάτι πιστοποιητικά που δέν τα έχει στο firmware του. Και επειδή είμαι και άσχετος δέν ξέρω να το ρυθμίσω σωστά :p
Στο internet δέν βρήκα κάτι σχετικό.
Να σημειώσω όμως οτι είχαν και άλλοι το πρόβλημα αυτό και κράξανε την νοκια kai κάτι πήρε το μάτι μου στο forum της οτι στα επόμενα/μεγαλύτερα μοντέλα me firmware update το φτιάξανε, τωρα γιατί εμείς με το e51 οχι, τί να σου πώ... Μάλλον στο πηγάδι κατουρίσαμε :p

alexkid7
18-04-10, 12:44
Και εγώ έχω ένα E51 εδώ και 2 χρόνια (το οποίο παρεπιμπτόντως συνδέεται μια χαρά σε wifi) και ψάχνω εδώ και 3 μήνες με ποιο τηλ να το αντικαταστήσω. Νομίζω ότι εφόσον το C6 έρθει με τιμή κάτω από 250 € , θα είναι ο αντικαταστάτης του..

Hwoarang
18-04-10, 12:47
Έχει Wifi, το n97 των φτωχών :p, αν είναι κάτω από 300 € τελικά η τιμή του είναι πολύ καλή επιλογή.

Γνωρίζεις να θα τρέχει meego ή symbian ;:hmm:

songless_bird
18-04-10, 12:54
Γνωρίζεις να θα τρέχει meego ή symbian ;:hmm:Sumbian 5th edition.

nnn
18-04-10, 12:55
Κληρονομικό χάρισμα :p

Το Nokia C6 είναι ένα smartphone βασισμένο στο Symbian το οποίο συνδυάζει τα ...

DrMcDreamy
21-12-10, 00:50
Ειμαι σε ενα μεγαλο διλλημα: C3 ή Ε5 ??
Τα ~70 € διαφορα που τα βρισκω, αξιζουν για το Ε5? H' το Ε5 ειναι τοσο σουπερ που τα 70€ ειναι γελοια;
Αναρωτιεμαι αν το Ε5 ειναι καλο μεν, αλλα ενας κανονικος χρηστης δεν θα χρησιμοποιησει παρα ενα 25% των δυνατοτητων του.
Και κατι ακομα: max SAR C3: 1.18 W/kg - max SAR E5:0.88 W/kg

arkara
21-12-10, 01:40
Μα τι παίζει με το meego? Δεν θα το βγάλουν ποτέ?

asxetos_23
21-12-10, 01:41
πολλυ καλα τηλεφωνα τα νοκια αλλα σαν τα σονυ δεν ειναι δυστηχως

@ ADSLgr.com All rights reserved.