PDA

Επιστροφή στο Forum : Vivodi full llu και Zyxel routers; [answered]



ice22man
06-05-06, 18:40
Καλησπέρα φίλτατοι


Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος Vivodi full llu και το έχει με Zyxel router μέσω δικτύου(ethernet) γιατί τους ρώτησα για full llu και dsl phone πακέτο και μου είπαν ότι μόνο με αυτό που δίνουν αυτοί το αλκατελ 585 ασύρματο μπορώ να συνδεθώ σωστά γιατί πρέπει να βάλω πάνω και ένα cisco ata για να διαχωρίζει τις 2 τηλεφωνικές γραμμές για το dsl phone.

Αν ξέρει κάποιος κατι για το θέμα ας απαντήσει είτε σε προσωπικό μύνημα είτε στο φόρουμ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

johnvam
06-05-06, 18:53
Εγώ έχω το Zyxel 660H και δουλεύει άψογα!!!!!

Πράγματι το dsl phone δουλεύει μονάχα με τα Alcatel.....

kle500
06-05-06, 18:53
Καλησπέρα φίλτατοι


Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποιος Vivodi full llu και το έχει με Zyxel router μέσω δικτύου(ethernet) γιατί τους ρώτησα για full llu και dsl phone πακέτο και μου είπαν ότι μόνο με αυτό που δίνουν αυτοί το αλκατελ 585 ασύρματο μπορώ να συνδεθώ σωστά γιατί πρέπει να βάλω πάνω και ένα cisco ata για να διαχωρίζει τις 2 τηλεφωνικές γραμμές για το dsl phone.

Αν ξέρει κάποιος κατι για το θέμα ας απαντήσει είτε σε προσωπικό μύνημα είτε στο φόρουμ

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλωσόρησες φίλε μου.
Αν θες Dslphone, δυστυχώς μόνο με 536 - 585 speedtouch θα κάνεις δουλειά.
Αν δεν έχεις άλλο router, μη σε αγχώνει, γιατί και τα 2 Alcatel είναι πολύ καλά μηχανάκια.


Εγώ έχω το Zyxel 660H και δουλεύει άψογα!!!!!

Πράγματι το dsl phone δουλεύει μονάχα με τα Alcatel.....
Γιάννη με τρέλανες!:hmm:
Δουλεύει το Dslpone με Ζyxel?
Μην μπερδεύεσαι, εσύ το δουλεύεις μέσω Sipura και Voipbuster.
Τα template της Vivodi (για το Dslphone) παίζουν μόνο με Speedtouch 536-585.

Edit. Μόλις τώρα είδα το δεύτερο σκέλος της απάντησης.
Παρακαλώ αν επιθυμεί κάποιος Moderator να σβύσει το post μου.

johnvam
06-05-06, 18:58
Οχι ρε παιδιά.....

Το dsl phone δουλεύει ΜΟΝΑΧΑ με τα alcatel.....

Το zyxel δουεύει άψογα με την γραμμή!!!!!

ice22man
06-05-06, 19:04
το 536 ειναι ασύρματο ή μέσω δικτυου? γίατι εχω θέμα και με τις pci μου. είναι μόνο 2 και είναι και οι 2 κατειλημμένες. επίσης εχω ενα zyxel660R αλλα ειναι για isdn γραμμή δυστυχώς. αυτο το cisco ata δεν παίζει με zyxel ρουτεράκια?

kle500
06-05-06, 19:22
το 536 ειναι ασύρματο ή μέσω δικτυου? γίατι εχω θέμα και με τις pci μου. είναι μόνο 2 και είναι και οι 2 κατειλημμένες. επίσης εχω ενα zyxel660R αλλα ειναι για isdn γραμμή δυστυχώς. αυτο το cisco ata δεν παίζει με zyxel ρουτεράκια?
Το 536, έχει 1 usb και 1 ethernet.
To 585 έχει 4 ethernet και είναι και ασύρματο.
Τι σχέση έχουν οι PCI με τα router?
Έχεις δίκτυο στο σπίτι σου, με πάνω από έναν υπολογιστή?
Αν ναι παίρνεις όποιο από τα 2.
Στην περίπτωση του 536, το βάζεις πάνω σε ένα switch και κάνεις τη δουλειά σου άνετα.
Απλά στο 536 δεν έχεις δυνατότητα ασύραματου δικτύου.

Δεν έχω καταλάβει, εχεις Vivodi? ή σκέφτεσαι να βάλεις?
Θα θελήσεις Dslphone?

vaggoulas
06-05-06, 19:33
Τι σχέση έχουν οι PCI με τα router?
Μάλλον εννοεί πως δεν έχει onboard lan το mobo και πως επίσης δεν έχει ελεύθερη pci για να βάλει μία lan

kle500
06-05-06, 20:36
Μάλλον εννοεί πως δεν έχει onboard lan το mobo και πως επίσης δεν έχει ελεύθερη pci για να βάλει μία lan
Αν είναι έτσι, μόνο μέσω USB θα κάνει τη δουλειά του, αλλά θα έχει και disconnects με p2p.
Εγώ μέσω USB είχα κάθε 3 μέρες disconnect, ενώ μέσω ethernet σχεδόν ποτέ.

ice22man
07-05-06, 02:39
Μαλλον δεν τα είπα καλά

εχω μία dfi lanparty η οποία έχει 2 λαν πάνω, το προβλημα μου ήταν οτι απο vivodi μου είπαν πως το 585 συνδέεται μονο ασύρματα με το πισι μέσω μιας κάρτας pci αλλα μάλλον αυτοι που μου το είπαν ηταν σχετικοί. απλά εχω 3 pci και μονο τις 2 μπορώ να χρησιμοποιήσω λόγω κουλερ καρτας γραφικών.

αν κατάλαβα καλα απ αυτά που είπε ο φιλος kle500 μπορώ να το συνδέσω με το πισι μου μέσω λαν και αν θέλω με κανένα φορητό υπολογιστή αργότερα το συνδέω ασύρματα.


Σωστά?

τους ρώτησα και για dsl phone για να κόψω τελείως τον (π)οτε.

τι γνώμη έχετε για το dsl phone?

και κάτι άλλο, απο τα παιδιά που έχουν βιβοντι, το ελάχιστο χρονικό όριο δέσμευσης είναι οι 30 μέρες που μου είπανε ή σε δεσμέυουν για παραπάνω?

ευχαριστώ

pan.nl
07-05-06, 05:35
και κάτι άλλο, απο τα παιδιά που έχουν βιβοντι, το ελάχιστο χρονικό όριο δέσμευσης είναι οι 30 μέρες που μου είπανε ή σε δεσμέυουν για παραπάνω?


Καλημέρα
Ναι, νομίζω ότι η ελάχιστη δέσμευση είναι 30 ημέρες. ice22man.

kle500
07-05-06, 10:07
Μαλλον δεν τα είπα καλά

εχω μία dfi lanparty η οποία έχει 2 λαν πάνω, το προβλημα μου ήταν οτι απο vivodi μου είπαν πως το 585 συνδέεται μονο ασύρματα με το πισι μέσω μιας κάρτας pci αλλα μάλλον αυτοι που μου το είπαν ηταν σχετικοί. απλά εχω 3 pci και μονο τις 2 μπορώ να χρησιμοποιήσω λόγω κουλερ καρτας γραφικών.

αν κατάλαβα καλα απ αυτά που είπε ο φιλος kle500 μπορώ να το συνδέσω με το πισι μου μέσω λαν και αν θέλω με κανένα φορητό υπολογιστή αργότερα το συνδέω ασύρματα.


Σωστά?

τους ρώτησα και για dsl phone για να κόψω τελείως τον (π)οτε.

τι γνώμη έχετε για το dsl phone? Πολύ καλά κατάλαβες.
Αλλά στο ξαναλέω: Αν δεν σε ενδιαφέρει το ασύρματο κομάτι, παίρνεις το 536 + switch (από το εμπόριο) και είσαι Τζετ!

Όσο για το τι γνώμμη έχω προσωπικά εγώ για το Dslphone...... δες την υπογραφή μου:up:

Άντε, άντε ΒΙΒΟΝΤΙ!!!!
Μου ήρθε κι' άλλος λογαριασμός !!!! ΑΚΟΥΣ!!!!

ice22man
07-05-06, 11:44
καλημέρα, ειναι κανείς που να είχε πάρει βιβόντι οταν ήταν λίγο πιο ακριβή και να πληρώνει τώρα με τις τιμές που εχει τώρα? δηλαδή να επωφελήθηκε των μειώσεων?

ευχαριστώ, Panayotis_Ath, kle500

lewton
07-05-06, 14:17
καλημέρα, ειναι κανείς που να είχε πάρει βιβόντι οταν ήταν λίγο πιο ακριβή και να πληρώνει τώρα με τις τιμές που εχει τώρα? δηλαδή να επωφελήθηκε των μειώσεων?

ευχαριστώ, Panayotis_Ath, kle500
Όλοι φαντάζομαι.

ice22man
07-05-06, 18:34
Άλλο τι φαντάζεσαι φίλε lewton κι άλλο τι ισχύει. απ οτι βλέπω δηλαδή δεν το γλιτώνω το αλκατελ που δινει η βιβο αν θέλω και δσλφον. αυτό το cisco ata που μου είπαν οτι συνδέεται στο αλκατελ για να έχω το δσλφον, μ πορεί κανείς να με διαφωτίσει τι ακριβώς είναι και τι κάνει?

ευχαριστώ

να ρωτήσω και κάτι άλλο? το cisco ata που δίνει η βιβοντι παίζει μόνο με το αλκατελ ρουτεράκι που δίνει? η μπορεί να παιξει και με αλλα ρούτερ ασύρματα και μη? όπως τα ζιξελ?

ξέρει κάποιος να μου πει?

thestria
07-05-06, 22:03
ice22man, για να δουλέψει το dsl phone χρειάζεται ΜΟΝΟ alcatel modem-router από τη vivodi. To modem router θα πρέπει να έχει τουλάχιστον μία θύρα ethernet ελεύθερη στην οποία συνδέεις το ΑΤΑ.
Άρα να θέλεις να συνδέσεις το modem router σε δίκτυο ή στο pc με ethernet θα πρέπει να πάρεις το alcatel 585 που έχει 4 ethenet. Σε περίπτωση που θα συνδέσεις το modem router με το pc με usb τότε σε κάνει και το 536 που έχει μία ethenet.

ice22man
07-05-06, 22:11
άρα φίλε thestria αν κατάλαβα καλα μονο το αλκατελ είναι συμβατό με το σισκο ατα?

maria_k
07-05-06, 22:18
Καλησπέρα. Ναι, μόνο με αυτά τα δύο μοντέλα είναι συμβατό. Βασικό επίσης: το ATA θέλει απευθείας σύνδεση στην ethernet.

ice22man
07-05-06, 23:02
εγώ έχω 2 ethernet στη dfi μου αρα μπορςώ να βάλω στη μια το ρουτερ και στην άλλη το ΑΤΑ γιατι δε μου περισέυει πσιαι

maria_k
07-05-06, 23:17
Το ATA συνδέεται στην ethernet του router.

ice22man
08-05-06, 00:05
ευχαριστω για τη βοηθεια

ice22man
08-05-06, 02:42
επειδη σας ζαλισα παραθέτω κατι άσχετο για να γελάσουμε

http://img163.imageshack.us/img163/1524/nosokomeiolefkadas959966966953.th.jpg (http://img163.imageshack.us/my.php?image=nosokomeiolefkadas959966966953.jpg)

sonic
19-05-06, 19:11
Να ρωτήσω και εγω κάτι , το Dslphone δουλευει μόνο με Speedtouch ,σωστά? Σωστά νομίζω, με το παρακάτω speedtouch θα δουλευει?

http://www.speedtouchdsl.com/prod780.htm

Ή γενικά της σειράς 7χχ αν δουλευουν!

Ξέρει κανεις? Γιατι είναι εργαλείο, έχει και έξοδο για VOIP, που βάζεις συσκευη απευθείας. Θενκς!

Fotis_Greece
20-05-06, 21:57
Παντως ειναι καλα μηχανηματα τα αλκατελακια

ice22man
25-05-06, 18:05
οποιος ξερει ας μου πει


αν εχω καποιο ρουτερ το οποιο εχει ενσωματωμενο το voip θα παιζει με βιβοντι? ΠΧ ενα zyxel με ενσωματωμενο voip?

lewton
25-05-06, 21:53
οποιος ξερει ας μου πει


αν εχω καποιο ρουτερ το οποιο εχει ενσωματωμενο το voip θα παιζει με βιβοντι? ΠΧ ενα zyxel με ενσωματωμενο voip?
Δε βλέπω κάποιο λόγο να μην παίξει.

sdikr
25-05-06, 21:58
Δε βλέπω κάποιο λόγο να μην παίξει.

οχι ομως με το dslphone ;)

ice22man
25-05-06, 22:00
αρα φιλε lewton, δεν ειναι οπως τα λενε στη βιβοντι οτι το δσλ φον παιζει μονο με το αλκατελ 585 και το σισκο ατα που δινουν αυτοι.

γιατι ειναι τοσο καλοι που λενε οτι δεν ειναι VoiP αλλα μεσω adsl.

επισης μηπως εχεισ υποψη σου κανα ρουτερακι zyxel που να εχει ενσωματομενο VoiP ?


σε ευχαριστω

lewton
25-05-06, 23:30
αρα φιλε lewton, δεν ειναι οπως τα λενε στη βιβοντι οτι το δσλ φον παιζει μονο με το αλκατελ 585 και το σισκο ατα που δινουν αυτοι.

γιατι ειναι τοσο καλοι που λενε οτι δεν ειναι VoiP αλλα μεσω adsl.

επισης μηπως εχεισ υποψη σου κανα ρουτερακι zyxel που να εχει ενσωματομενο VoiP ?


σε ευχαριστω
Δε θα παίξει με DSLphone. Δεν κατάλαβα ότι εννοούσες αυτό.

ice22man
26-05-06, 03:01
πρεπει να υποστουμε δηλαδη το αλκατελ? οπωσδηποτε?

No-Name
26-05-06, 03:09
@ice22man Το φρίτζ 7050 σου δίνει δυνατότητα να παίξει dslphone νομίζω πώς άν βάλεις τις αντίστοιχες παραμέτρους vpi 8 vci 36 user k pass για dslphone θα παίξει.Παρακάτω φαίνονται οι επιλογές

sdikr
26-05-06, 10:32
@ice22man Το φρίτζ 7050 σου δίνει δυνατότητα να παίξει dslphone νομίζω πώς άν βάλεις τις αντίστοιχες παραμέτρους vpi 8 vci 36 user k pass για dslphone θα παίξει.Παρακάτω φαίνονται οι επιλογές

Δυστήχως δεν θα παίξει, γιατί αυτό είναι για να πάρει το Ip το fritz και μετα θα δουλέυει μονο σαν sip, ενώ το dslphone ειναι Η323,

Στο alcatel το δευτερό Ip που πέρνει μέσω dhcp spoof το δίνει στα cisco ATA

@ ADSLgr.com All rights reserved.