PDA

Επιστροφή στο Forum : Η forthnet Μου ζηταει 60€ για προβλημα που φταινε αυτοι



Σελίδες : [1] 2

gianis78
13-04-10, 20:10
Καλησπερα εκανα καινουρια συνδεση forthnet και μου διμιουργηθηκε το εξης προβλημα .Στην αναγνωριση του τηλεφωνου μου βγαινει ο αριθμοσ μου και οχι οποιου με καλει επικοινονω με την εταιρεια και μου λενε οκ θα περασει ο τεχνικος να το ελεγξει .Σε επικοινωνια με τον τεχνικο μου λεει οτι ανν ευθηνομαι εγω για το προβλημα θα πληρωσο 60€ .
Πως ειναι δυνατον να το εκανα εγω το προβλημα αφου μεχρι που ειχα connx δεν ειχα κανεννα προβλημα ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Ingenius
13-04-10, 20:33
Καλησπερα εκανα καινουρια συνδεση forthnet και μου διμιουργηθηκε το εξης προβλημα .Στην αναγνωριση του τηλεφωνου μου βγαινει ο αριθμοσ μου και οχι οποιου με καλει επικοινονω με την εταιρεια και μου λενε οκ θα περασει ο τεχνικος να το ελεγξει .Σε επικοινωνια με τον τεχνικο μου λεει οτι ανν ευθηνομαι εγω για το προβλημα θα πληρωσο 60€ .
Πως ειναι δυνατον να το εκανα εγω το προβλημα αφου μεχρι που ειχα connx δεν ειχα κανεννα προβλημα ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Το λες και μόνος σου (βλ κόκκινα γράμματα)
Δεν σου είπαν λοιπόν ότι με το καλημέρα σας πληρώνεις 60 €.
Και ναι ο χώρος ευθύνης σου είναι η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού σου και οι συσκευές σου. Εϊσαι υπεύθυνος για την σωστή λειτουργία τους. ;)

Αν και το κόβω για αλλού το πρόβλημα.

deniSun
13-04-10, 20:35
Μην ψαρώνεις και άσε να λένε.
Καταρχήν δεν έχει σχέση με τον τεχνικό και ούτε έχει δουλειά να περάσει ο τεχνικός από το σπίτι σου (και ούτε πρόκειται να περάσει).
Το πρόβλημά επιλύεται τοπικά από αυτούς το πολύ-πολύ να το δώσουν σαν βλάβη στο ΟΤΕ.
Δεν πρόκειται να πληρώσεις τίποτε.

Pehlis
13-04-10, 21:48
Στη Forthnet η αναγνώριση δεν παίζει με όλα τα τηλέφωνα.
Αν όχι και με τα 2, με κάποιο από αυτά παίζει σίγουρα, Topcom Fidelity 1150 η το General Electric 9382

deniSun
13-04-10, 21:54
Στη Forthnet η αναγνώριση δεν παίζει με όλα τα τηλέφωνα.
Αν όχι και με τα 2, με κάποιο από αυτά παίζει σίγουρα, Topcom Fidelity 1150 η το General Electric 9382

Πέρασαν τα πέτρινα χρόνια...

Georgevtr
13-04-10, 23:22
Στη Forthnet η αναγνώριση δεν παίζει με όλα τα τηλέφωνα.
Αν όχι και με τα 2, με κάποιο από αυτά παίζει σίγουρα, Topcom Fidelity 1150 η το General Electric 9382

Ή δημιουργεί βραχυκύκλωμα κάποιο απ τα 2.

goon
14-04-10, 09:30
Την μεγάλη εβδομάδα άρχισαν αποσυνδέσεις και πολύ χαμηλός συγχρονισμός στο internet. Πήρα αλλεπάλληλα τηλέφωνα την τεχνική υπηρεσία, κάνανε μετρήσεις στην γραμμή και κάθε φορά την έβρισκαν καθαρή. Μου είπαν ότι μάλλον έχει πρόβλημα το ΡΟΥΤΕΡ και ότι το Siemens - CL 110 που έχω είναι παλιό ΡΟΥΤΕΡ και καλό θα ήταν να αγόραζα ένα πιο καινούργιο. Μάλιστα μου είπαν ότι καλό θα ήταν να έρθει και κάποιος τεχνικός για να κάνει έλεγχο στην γραμμή μου. ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ να έρθει κάποιος τεχνικός μπας και βρούμε επιτέλους τι φταίει. Το Μεγάλο Σάββατο ωστόσο αποφάσισα να πάω σε ένα κατάστημα FORTHNET και να ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ THOMSON TG585 πληρώνοντας 49,60 ΕΥΡΩ. Γυρνώντας στο σπίτι μου πήρα τηλέφωνο την τεχνική εξυπηρέτηση και σύνδεσα το ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΟΥ ΡΟΥΤΕΡ. Αρχικά συγχρόνισε περίπου στα 12 με 13 kbps. Την επόμενη ημέρα νομίζω έκανε αποσύνδεση και έπεσε στα 9 kbps. Δεν το πείραξα για να πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Μάλιστα μου κράτησε συγχρονισμένο 4 ημέρες και κάτι ώρες. Μετά άρχισαν πάλι αποσυνδέσεις και χαμηλοί συγχρονισμοί. Τι splitter άλλαζα (έχω 3 για κάθε ενδεχόμενο) τι έβγαζα το τηλέφωνο και έβαζα μόνο το internet, τίποτα. Άρχισα να παίρνω τηλέφωνα ξανά την τεχνική υπηρεσία και να μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και έχει δρομολογηθεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι μου. Πράγματι το Σάββατο με πήρε κάποιος τηλέφωνο και κλείσαμε ραντεβού για την Δευτέρα 12-4-2010 και ώρα 6 το απόγευμα. Την Κυριακή το πρωί πάλι 4-5 απανωτές αποσυνδέσεις, ξαναπήρα αγανακτισμένος την τεχνική υπηρεσία. Η ίδια απάντηση «η γραμμή σας είναι καθαρή, έχει δρομολογηθεί να έρθει τεχνικός στο σπίτι σας». Εδώ είναι τα στατιστικά της γραμμής μου εκείνη την ώρα [DSL Connection Link Information Uptime: 0 days, 0:00:48 DSL Type: G.992.5 annex A Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 387 / 874 Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00]

Τελικά έφτασε η Δευτέρα και κατά τις 6 και 10 χτυπάει το κουδούνι. Έρχεται ένας νεαρός με το όνομα Β..... Μ....... Βλέπει πράγματι ότι έχω χαμηλό συγχρονισμό. Μου λέει ότι το splitter που χρησιμοποιώ δεν είναι καλό και ότι μάλλον αυτό δημιουργεί το πρόβλημα. Του δείχνω και τα άλλα 2 splitter που έχω και του λέω ότι τα έχω δοκιμάσει ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ και τα 3 και ότι αυτό που είναι πάνω στο τηλέφωνο μου έχει δώσει καλλίτερα αποτελέσματα. Δοκιμάζει με ένα splitter «KONIG» ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ αφού πρώτα πήρε τηλέφωνο από το κινητό του την τεχνική υπηρεσία.
Πράγματι το ΡΟΥΤΕΡ συγχρόνισε στα 1021/12784 kbps. ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! μου λέει. Βρε χριστιανέ μου του λέω και άλλες φορές έχω πιάσει τέτοιο συγχρονισμό και μετά από κάποιες ώρες μου κάνει αποσύνδεση. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ Splitter βάζω πάλι αυτό που αυτός μου το έβγαλε ΑΧΡΗΣΤΟ και ως δια μαγείας συγχρονίζει από εκείνη την ώρα στα 1021/12889 kbps. ΝΑΙ !!!! ΤΟ «ΑΧΡΗΣΤΟ» SPLITTER (Η ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ ΚΑΚΟΥ) ΓΙΑ ΤΟΝ «ΤΕΧΝΙΚΟ» ΤΗΣ FORTHNET ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ONLINE ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ (40 ΩΡΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ) ΠΟΥ Ο «ΛΑΜΠΡΟΣ» ΑΥΤΟΣ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ «ΒΛΑΒΗ» ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΦΤΙΑΞΕ. ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΤΟΛΗ.
Και βέβαια στο τέλος μου είπε οτι θα χρεωθώ την επίσκεψη 60 ευρώ!!!! Εκείνη την ώρα μου ήρθε κόλπος. Αρνούμε του λέω να πληρώσω 60 ευρώ γιατί δεν φταίει το splitter. «Βάλτε μου μια υπογραφή να φύγω» και βρείτε τα με την FORTHNET μου είπε. Μετά πήρα τηλέφωνο στην τεχνική εξυπηρέτηση. Το σήκωσε μια κοπέλα. Είχε πρόβλημα το splitter σας μου λέει, τώρα θα είναι όλα καλά! Ρε κοπέλα μου και τα δύο splitter τα έχω δοκιμάσει άπειρες φορές και έχω αποσυνδέσεις. Μάλιστα τώρα έχω βάλει αυτό που ο «τεχνικός» σας μου το εβγαλε άχρηστο και έχω συγχρονήσει ακόμα καλλύτερα απο πρίν. «Κάντε αυτό που σας είπε» μου απάντησε. Το ίδιο βράδυ έστειλα email διαμαρτυρίας στη forthnet και το πρωί που πήγα στο γραφείο τους έστειλα και fax. ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ.
ΤΟ «ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ» splitter μου, το έχω ακόμα πάνω στην γραμμή και δουλέυει μια χαρά. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ άλλά κάπου ήθελα να τα πώ.
ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΟΤΙ Η ΒΛΑΒΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΠΩΣΟΥΝ 60 ΕΥΡΩ!!!!!! ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!

nrg_polini
14-04-10, 11:41
Τον πετας με τις κλοτσιες εξω και αν σου ερθει λογαριασμος με τα 60Ευρω τους λες οτι δεν ηρθε ποτε κανενας τεχνικος στο σπιτι σου.

spsomas
14-04-10, 11:48
Οπότε με αυτήν την περίπτωση διαπιστώνουμε ότι δεν υπογράφουμε πουθενά. Να τώρα που λένε στον φίλο ότι ήταν το splitter. Άντε τώρα βγάλε άκρη. Ντροπή και αίσχος βέβαια στην εταιρεία :down:

andreyas
14-04-10, 16:52
[QUOTE=gianis78;3429376]Καλησπερα εκανα καινουρια συνδεση forthnet και μου διμιουργηθηκε το εξης προβλημα .Στην αναγνωριση του τηλεφωνου μου βγαινει ο αριθμοσ μου και οχι οποιου με καλει επικοινονω με την εταιρεια και μου λενε οκ θα περασει ο τεχνικος να το ελεγξει .Σε επικοινωνια με τον τεχνικο μου λεει οτι ανν ευθηνομαι εγω για το προβλημα θα πληρωσο 60€ .
Πως ειναι δυνατον να το εκανα εγω το προβλημα αφου μεχρι που ειχα connx δεν ειχα κανεννα προβλημα ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ[/QUOTE
Δοκίμασε άλλη συσκευή , με panasonic δενείοχα ποτέ πρόβλημα :)

thourios
14-04-10, 17:02
Με κάποιες παλαιότερες συσκευές της General Electric το πρόβλημα παρουσιάζεται και στον ΟΤΕ. Δηλαδή όταν σε καλούν αντί να εμφανίζεται ο αριθμός του ατόμου που σε καλεί εμφανίζεται ο δικός σου αιθμός.

:hmm:

WildZero
14-04-10, 17:37
Καλησπερα εκανα καινουρια συνδεση forthnet και μου διμιουργηθηκε το εξης προβλημα .Στην αναγνωριση του τηλεφωνου μου βγαινει ο αριθμοσ μου και οχι οποιου με καλει επικοινονω με την εταιρεια και μου λενε οκ θα περασει ο τεχνικος να το ελεγξει .Σε επικοινωνια με τον τεχνικο μου λεει οτι ανν ευθηνομαι εγω για το προβλημα θα πληρωσο 60€ .
Πως ειναι δυνατον να το εκανα εγω το προβλημα αφου μεχρι που ειχα connx δεν ειχα κανεννα προβλημα ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
Εγω που εχω το ιδιο προβλημα, ενω η συσκευη (ολοκαινουργια) λειτουργουσε κανονικα στον ΟΤΕ, η forthnet μου λεει οτι δειχνει το νουμερο μου οταν με περνει καποιος με αποκρυψη

christhenis
14-04-10, 17:49
Και σε εμένα συμβαίνει με το ίδιο. Έχω μια συσκευή η οποία λειτουργούσε κανονικά η αναγνώρισή της όταν είχα ΟΤΕ, ενώ ξαφνικά μόλις συνδεθηκα με forthnet έπαψε να εμφανίζει αριθμό αναγνώρισης.

deniSun
14-04-10, 21:16
Έχω πολύ καιρό να δω συσκευή που δεν παίζει σωστά σε δίκτυο forthnet

mpanis
14-04-10, 23:40
ειναι μεγαλοι απατεωνες σε αυτα φιλε μου ., εμενα στην αρχη που εκανα την συνδεση στην εταιρια τους η συνδεση μου σερνοτανε και σε επανελημενα τηλεφωνιματα στο τμημα τεχνικης υποστηρηξης (αν μπωρο να το πω ετσι) αρχισανε να μου λενε βλακειες (και να φανταστης οτι ειμαι λιγο σχετικος με το θεμα ) . Τελικα ηρθε τεχνικος ........
μετρισε την μπιζα στο σπιτι ,πηρε τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα του ειπανε να μπη σε μια ιστοσελιδα δικια τους και ως δια μαγειας μετα το τηλεφωνιμα η γραμμη ηρθε λιγο στα καλα της .
Επρεπε δηλ να ερθει τεχνικος να κανει αυτα που μπορουσα να κανω και εγω για να παρει τα 60 ΕΥΡΩ
Τωρα σκεφτομε αν θα τους τα πληρωσω ,γιατι με την ιδια λογικη οταν εχεις προβλημα θα σου λενε να ερθει ο τεχνικος στο σπιτι ,να περνει τηλ. απο εκει ,να ερχεται η γραμμη και να σκας τα 60 ευρω .

ΥΠ.... προβλημα στην γραμμη δεν ειχα κανενα και το connex που ειχα πριν δουλευε μια χαρα

ΕΥΧ............

lex9117
15-04-10, 09:26
Ρε παιδια μισο λεπτακι να καταλαβω. Εστω οτι ερχεται τεχνικος στο σπιτι, ειναι δεν ειναι δικια σου βλαβη θα πληρωθει τα 60 γιουρια? Ή μονο οταν διαπιστωθει οτι η βλαβη ειναι απο τη δικια σου μερια?

Γιατι ρωτω?
Οταν ημουν forthnet (εκεινες τις εφιαλτικες 15 μερες που με γυρισαν πισω στον μεσαιωνα οπου δεν ειχα internet και τηλεφωνο) μου ειχαν πει να εστελναν τεχνικο στον χωρο μου για να ελεγξει την γραμμη μου και με ειχαν ενημερωσει οτι σε περιπτωση που εφταιγε κατι απο δικια μου μερια θα χρεωνομουν τα 60 €. Σε διαφορετικη περιπτωση δεν θα χρεωνομουν τπτ.

deniSun
15-04-10, 10:01
Ο τεχνικός έρχεται και κάνει μετρήσεις στην είσοδο της πολυκατοικίας στο καφάο.
Αν δει ότι η γραμμή είναι καθαρή ανεβαίνει στο διαμέρισμα και κάνει μέτρηση από την κεντρική μπρίζα.
Αν δει ότι υπάρχει διαφορετική μέτρηση σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στο κομμάτι που δεν ευθύνεται καμιά εταιρεία και σε χρεώνει.

Αν δει ότι από την είσοδο της πολυκατοικίας υπάρχει πρόβλημα δεν χρεώνεσαι τίποτε.

lex9117
15-04-10, 10:11
Ναι αυτο ηξερα κι εγω! Απλα συμφωνα με τον Goon και τον mpanis στην προηγουμενη σελιδα απ'οτι φαινεται η 60αρα πλεον ειναι στανταρ χρεωση γι'αυτους εχεις δεν εχεις το προβλημα εσυ.

goon
15-04-10, 10:14
Φίλε mpanis εμένα ούτε την μπρίζα μέτρησε. Δεν του άρεσε το splitter που είχα εκείνη την στιγμή επάνω στην γραμμή, του έδωσα το άλλο που χρησιμοποιώ και ως δια μαγειας η γραμμή έφτιαξε και σε εμένα. Στο καπάκι, ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ, ξαναβάζω το splitter ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ και η γραμμή συγχρόνησε σε λίγο μεγαλύτερη ταχύτητα ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ (2 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ 12 ΩΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΗ!!

deniSun
15-04-10, 10:15
Ναι αυτο ηξερα κι εγω! Απλα συμφωνα με τον Goon και τον mpanis στην προηγουμενη σελιδα απ'οτι φαινεται η 60αρα πλεον ειναι στανταρ χρεωση γι'αυτους εχεις δεν εχεις το προβλημα εσυ.

Λάθος.
Όπως σου γράφω και πιο πάνω χρέωση υπάρχει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που εντοπιστεί βλάβη στο δικό σου κομμάτι.
Αν η γραμμή σου παρέχεται κανονικά από την εταιρεία και εσύ έχεις πχ εσωτερικό βραχυκύκλωμα τότε τζάμπα τον φώναξες τον τεχνικό και φυσικά θα σε χρεώσει.

lex9117
15-04-10, 10:20
Ναι, αυτο ξερω κι εγω οτι παιζει! Απο εκει και περα συμφωνα οπως ειπα με τον goon και τον mpani, κανουν τα παντα για να κανουν εκεινη την εξτρα 60αρα χρεωση. Γι'αυτο και μου φαινεται παραξενο!

deniSun
15-04-10, 10:26
Ναι, αυτο ξερω κι εγω οτι παιζει! Απο εκει και περα συμφωνα οπως ειπα με τον goon και τον mpani, κανουν τα παντα για να κανουν εκεινη την εξτρα 60αρα χρεωση. Γι'αυτο και μου φαινεται παραξενο!

Το εκνευριστικό είναι ότι σου επαναλαμβάνουν συνέχεια ότι θα υπάρξει χρέωση κλπ και έχεις την εντύπωση ότι κάνουν τα πάντα να σε χρεώσουν.
Φυσικά αν έρθει ο τεχνικός και το παίξει μάγκας και πάει να σε χρεώσει χωρίς να υπάρχει κάτι συγκεκριμένο τότε είσαι άξιος της μοίρας σου αν θα το δεχτείς.
Σε περίπτωση που δεν βρει τίποτε, δεν θα γράψει τίποτε και στο χαρτί που θα σου δώσει.
Και αν φυσικά πάει να σου δώσει χαρτί να το υπογράψεις χωρίς να γράφει ακριβώς τι πρόβλημα βρήκε, για να σε χρεώσει, απλά δεν το υπογράφεις.

goon
15-04-10, 10:29
επειδή όση ώρα έγραφα το παραπάνω μύνημα, έγραψαν και δυο φίλοι ακόμα. Λοιπόν ο τεχνικός δεν μου έκανε καμμία μέτρηση στην είσοδο της πολυκατοικίας και στο καφάο. Ανέβηκε κατευθείαν στο διαμέρισμα. Με ρώτησε αν έχει ιό ο υπολογιστής μου. Του είπα οτι έχω το kaspersky και δεν έχω βρει να υπάρχει ιός. μετά κοίταξε το splitter και μου το έβγαλε ελλατωματικό, έγραψε δε στο χαρτί οτι δεν είναι splitter αλλά ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΤΑΦ!!! Οπότε μου χρεώνει 60 ευρώ γιατί θεωρεί οτι φταίω εγώ. ΜΕ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟΚΑΛΕΙ "ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΤΑΦ" ήμουν ONLINE με κάποιες υποφερτές αποσυνδέσεις για 3 μήνες και είμαι και απο εκείνη την στιγμή που ο τεχνικός έφυγε απο το σπίτι μου.

lex9117
15-04-10, 10:41
Οπως και να εχει, εγω goon, δεν θα το υπεγραφα αυτο το χαρτι! Δλδ εκανε οτι εκανες κι εσυ κι ως δια μαγειας εφτιαξε?

Δυστυχως δεν υπαρχει μαγεια! Ουτε κι ο Αγ. Βασιλης επισης.
Σε spoiler για να μην το διαβασουν τα παιδια! :p

goon
15-04-10, 11:00
Ναι δεν έπρεπε να υπογράψω αλλά νόμιζα οτι δεν μπορώ να κάνω αλλιώς. Το είπα και στον ίδιο ότι δεν δέχομαι την χρέωση και μου είπε οτι μπορώ να πάρω στην forthnet και να κανονίσω μαζί τους αν θα μου γίνει η χρέωση ή οχι. Εγώ απο την πρώτη εκείνη στιγμή μίλησα με το τμήμα πωλήσεων, τους εξήγησα τι έχει συμβεί και μου είπαν να τους στείλω με fax όλα αυτά που γράφω και στο πρώτο μου μύνημα. Μέ άφησε μάλιστα να καταλάβω ότι υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να μην γίνει η χρέωση. Σε νέα επικοινωνία με την forthnet εχτές μου είπαν οτι το αίτημα έχει πάει στο αρμόδιο τμήμα και θα μου απαντήσουν σύντομα. Ελπίζω να είναι θετική η απάντηση.

deniSun
15-04-10, 11:33
To χαρτί το υπογράφεις έτσι και αλλιώς για να επιβεβαιώσει η εταιρεία ότι ο τεχνικός ήρθε στο χώρο σου και δεν την έκανε κοπάνα.
Από την στιγμή που δεν έκανε καμιά μέτρηση στη γραμμή σου δεν έπρεπε να τον αφήσεις να βάλει χέρι στο εσωτερικό σου δίκτυο.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι εφόσον δεν ευθύνεται το splitter να δηλώσεις ξανά βλάβη και να έρθουν τους ζητήσεις να μετρήσουν την γραμμή σου.
Σε περίπτωση προβλήματος θα ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω λέγοντας ότι η επίσκεψη που σου έγινε με χρέωση δεν διόρθωσε το πρόβλημα.

goon
15-04-10, 12:02
Αν αρχίσει πάλι να κάνει αποσυνδέσεις θα δηλώσω βλάβη. Μέχρι στιγμής πάντως ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΡΘΕΙ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ (ΚΑΛΩΔΙΑ - SPLITTER - ROUTER) η γραμμή είναι εντάξει. Τεχνικό θα φώναζα μόνο για να του δείξω οτι έχω επάνω στην γραμμή μου ΤΟ "ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ" SPLITTER και δουλεύει μια χαρά. ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ, γιατί μπορεί να μην του αρέσει το κουτί που έχω τον υπολογιστή μου και να μου χρεώσει 60 ευρώ.

anger
15-04-10, 12:45
Δυστυχώς άν δέν είσαι 100% σίγουρος ,που συνήθως σε πολυκατοικίες δέν εισαι, οτι απο τη πρίζα στο διαμέρισμα μέχρι το κ/κ της εισόδου ,είσαι οκ ,λίγο δύσκολο να γλιτώσεις το 60ευρω,εκτός άν έχεις κάνει μόνος σου μέτρηση μέχρι το κ/κ της εισόδου, που και πάλι άν φταίει το κομάτι απο το κ/κ μέχρι το καφαο ΟΤΕ-Forthnet,ο τεχνικός με το οργανάκι θα μετρήσει μια αστάθεια στην γραμμή μέσα στη πολυκατοικία ,οπότε θα αποδόση το πρόβλημα εκεί και θα καλεστείς να πληρώσεις την επίσκεψη γιατί δέν φταίει η εταιρεία αλλα ο Ηλεκτρολόγος!!!Τώρα άν πχ στην εσωτερική καλωδίωση χάνεις το πολύ 1-2db και προς τα έξω (καφαο ΟΤΕ-Forthnet) χάνεις μέχρι και 10-15db ή και ακόμα υπάρχει βραχυκύκλωμα δε τους πολυ νοιάζει ,άσε που σου λένε οτι μετά φταιει και το σύρμα του ΟΤΕ και οτι δέ μπορούν να στο αλλάξουν.Δυστυχώς όμως αυτό συμβαίνει με τις περισσότερες εταιρείες .Απλά έυχεσαι να έχεις καλό σύρμα μέχρι το καφαο που σε εξυπηρετεί ώστε να μήν έχεις αποσυνδέσεις και να συγχρονιζεις ψηλά!!

goon
15-04-10, 14:57
Συμφωνώ, οτι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα απο τη πρίζα στο διαμέρισμα μέχρι το κ/κ της εισόδου ή απο το κομάτι απο το κ/κ μέχρι το καφαο ΟΤΕ-Forthnet, και όταν δέχθηκα να έρθει τεχνικός περίμενα όντως κάποιον με κάποιο όργανο να πάρει μια μέτρηση αυτό δηλαδή που δεν έχω εγώ τη δυνατότητα να κάνω και όχι απλά να χρησιμοποιήσει το δεύτερο splitter που είχα πάνω στο γραφείο μου ακουμπισμένο. Δηλαδή αυτό το splitter τι νόμιζε οτι εγώ δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ, οτι το είχα πάρει για να κάνει παρέα στο άλλο splitter, η οτι το είχα για διακοσμητικό στο γραφείο μου? Και βέβαια οχι Οργανο για να μετρήσει την γραμμή δεν είχε μαζί του αλλά ούτε "κατσαβίδι". Αυτό είναι που με τρελαίνει!

mpanis
15-04-10, 22:48
ρε παιδιά συγνώμη γιατί έχω μπερδευτεί...
δηλώνεις κάποια βλάβη (που κατά 99 τοις εκατό οφείλεται στην εταιρία) γιατί 4 χρονιά με τον οτε δεν είχα πρόβλημα .Θα σε πείσουν ότι πρέπει να έρθει ο τεχνικός ,(στον οτε πάντοτε η γραμμή διορθωνότανε από το κέντρο..αν είχα πρόβλημα) ,έρχεται ο τεχνικός και δεν διαπιστώνει βλάβη ,πρέπει να τον πληρώσω???????
Απ'οτι έχω ψιλοκαταλαβη από δω μέσα συνήθως οι βλάβες διωρθονονται με επικοινωνία του τεχνικού με την εταιρία .......ε όχι έτσι ρε παιδιά .......για ένα τηλεφώνημα και 10 λεπτά επίσκεψη στο σπίτι 60 ευρώ.....
τι κάλεσα γιατρό να έρθει...........
ε έτσι όπως πάμε σε κάθε βλάβη έρχεται ο γιατρός και θα σκάμε 60 ευρώ.....
ωραία πράγματα.......
ευχ...

johnson
16-04-10, 01:44
ρε παιδιά συγνώμη γιατί έχω μπερδευτεί...
δηλώνεις κάποια βλάβη (που κατά 99 τοις εκατό οφείλεται στην εταιρία) γιατί 4 χρονιά με τον οτε δεν είχα πρόβλημα .


4 χρόνια που είχες ΟΤΕ τι ταχύτητες είχες; Το adsl δεν είναι είτε παίζει είτε όχι.
Μπορεί μια χάλια γραμμή σε χαμηλές ταχύτητες να μη παρουσιάζει προβλήματα.

deniSun
16-04-10, 09:48
ρε παιδιά συγνώμη γιατί έχω μπερδευτεί...
δηλώνεις κάποια βλάβη (που κατά 99 τοις εκατό οφείλεται στην εταιρία) γιατί 4 χρονιά με τον οτε δεν είχα πρόβλημα .Θα σε πείσουν ότι πρέπει να έρθει ο τεχνικός ,(στον οτε πάντοτε η γραμμή διορθωνότανε από το κέντρο..αν είχα πρόβλημα) ,έρχεται ο τεχνικός και δεν διαπιστώνει βλάβη ,πρέπει να τον πληρώσω???????
Απ'οτι έχω ψιλοκαταλαβη από δω μέσα συνήθως οι βλάβες διωρθονονται με επικοινωνία του τεχνικού με την εταιρία .......ε όχι έτσι ρε παιδιά .......για ένα τηλεφώνημα και 10 λεπτά επίσκεψη στο σπίτι 60 ευρώ.....
τι κάλεσα γιατρό να έρθει...........
ε έτσι όπως πάμε σε κάθε βλάβη έρχεται ο γιατρός και θα σκάμε 60 ευρώ.....
ωραία πράγματα.......
ευχ...

Και στον ΟΤΕ υπάρχει χρέωση.
Αν για παράδειγμα εσύ κόψεις ένα καλώδιο στο σπίτι σου και τους πεις "ελάτε γιατί δεν έχω τηλ" θα έρθουν, θα δουν ότι όλα είναι οκ από την πολυκατοικία έως το κέντρο και θα σε χρεώσουν γιατί το πρόβλημα ήταν στο χώρο της δική σου ευθύνης.
Το κύκλωμα του ΟΤΕ και τα κυκλώματα των εναλλακτικών λειτουργούν διαφορετικά με διαφορετική τάση.
Που σημαίνει ότι αν κάτι ήταν ανεκτικό στο κύκλωμα του ΟΤΕ στους εναλλακτικούς μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης οι περισσότεροι ήταν στον ΟΤΕ σε μικρές ταχύτητες τύπου ADSL 1-2Μ ενώ στους εναλλακτικούς πηγαίνουν σε τεχνολογία ADSL2+ έως 24M που σημαίνει ότι στην μια περίπτωση ένα απλό πρόβλημα δεν θα το δεις ποτέ μπροστά σου ενώ στην δεύτερη θα σε δημιουργεί διάφορες ιστορίες.

tagio
16-04-10, 09:52
Καλησπερα εκανα καινουρια συνδεση forthnet και μου διμιουργηθηκε το εξης προβλημα .Στην αναγνωριση του τηλεφωνου μου βγαινει ο αριθμοσ μου και οχι οποιου με καλει επικοινονω με την εταιρεια και μου λενε οκ θα περασει ο τεχνικος να το ελεγξει .Σε επικοινωνια με τον τεχνικο μου λεει οτι ανν ευθηνομαι εγω για το προβλημα θα πληρωσο 60€ .
Πως ειναι δυνατον να το εκανα εγω το προβλημα αφου μεχρι που ειχα connx δεν ειχα κανεννα προβλημα ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

εκτοs απο τον ελεγχο του δυκτιου κοιταξε και τα φιλτρα εχουν πολλα προβληματικα και να μην περναει την αναγνωριση

goon
18-04-10, 12:03
περιτό να σας πώ οτι μετά από 3 ημέρες και κάτι ώρες που η γραμμή μου λειτούργησε εντάξει έχουν αρχίσει πάλι οι αποσυνδέσεις και κάτι συγχρονισμοί 419 upload / 881 download - 430 upload / 690 download. Ακόμα βέβαια δεν μου έχουν απαντήσει αν μου χρεώσουν τα 60 ευρώ απο την "βόλτα" που έκανε ο τεχνικός τους μέχρι το σπίτι μου.

xmperop1
18-04-10, 20:55
Συμφωνώ, οτι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα απο τη πρίζα στο διαμέρισμα μέχρι το κ/κ της εισόδου ή απο το κομάτι απο το κ/κ μέχρι το καφαο ΟΤΕ-Forthnet, και όταν δέχθηκα να έρθει τεχνικός περίμενα όντως κάποιον με κάποιο όργανο να πάρει μια μέτρηση αυτό δηλαδή που δεν έχω εγώ τη δυνατότητα να κάνω και όχι απλά να χρησιμοποιήσει το δεύτερο splitter που είχα πάνω στο γραφείο μου ακουμπισμένο. Δηλαδή αυτό το splitter τι νόμιζε οτι εγώ δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ, οτι το είχα πάρει για να κάνει παρέα στο άλλο splitter, η οτι το είχα για διακοσμητικό στο γραφείο μου? Και βέβαια οχι Οργανο για να μετρήσει την γραμμή δεν είχε μαζί του αλλά ούτε "κατσαβίδι". Αυτό είναι που με τρελαίνει!

Μπορούσες να σβήσεις το μόντεμ, να βγάλεις το σπλίτερ και να αφήσεις μόνο το τηλ επάνω στην μπρίζα χωρίς σπλίτερ και χωρις δηλ,να υπάρχει συγχρονισμένο adsl.
Αν και τότε οι ενδείξεις ήταν λάθος στην οθόνη σου το πρόβλημα θα ήταν καθαρά της Φόρθνετ και θα τον τσάκιζες τον "τεχνικό".

sexrazat
18-04-10, 21:20
Και στον ΟΤΕ υπάρχει χρέωση.
Αν για παράδειγμα εσύ κόψεις ένα καλώδιο στο σπίτι σου και τους πεις "ελάτε γιατί δεν έχω τηλ" θα έρθουν, θα δουν ότι όλα είναι οκ από την πολυκατοικία έως το κέντρο και θα σε χρεώσουν γιατί το πρόβλημα ήταν στο χώρο της δική σου ευθύνης.
Το κύκλωμα του ΟΤΕ και τα κυκλώματα των εναλλακτικών λειτουργούν διαφορετικά με διαφορετική τάση.
Που σημαίνει ότι αν κάτι ήταν ανεκτικό στο κύκλωμα του ΟΤΕ στους εναλλακτικούς μπορεί να σου δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης οι περισσότεροι ήταν στον ΟΤΕ σε μικρές ταχύτητες τύπου ADSL 1-2Μ ενώ στους εναλλακτικούς πηγαίνουν σε τεχνολογία ADSL2+ έως 24M που σημαίνει ότι στην μια περίπτωση ένα απλό πρόβλημα δεν θα το δεις ποτέ μπροστά σου ενώ στην δεύτερη θα σε δημιουργεί διάφορες ιστορίες.

Στον ΟΤΕ υπάρχει χρέωση αν ο συνδρομητής ζητήσει για 2η φορά επίσκεψη και διαπιστωθεί ότι και τη δεύτερη το πρόβλημα παραμένει από υπαιτιοτητά του αν και έχει ενημερωθεί την πρώτη φορά. Η πρώτη επίσκεψη δεν χρεώνεται.

goon
18-04-10, 21:47
Φίλε xmperop1 πως θα εβλεπα ενδείξεις στην οθόνη μου χωρίς να υπάρχει συγχρονισμένο adsl.
Πές μου τον τρόπο να το δοκιμάσω.

xmperop1
18-04-10, 22:00
Φίλε xmperop1 πως θα εβλεπα ενδείξεις στην οθόνη μου χωρίς να υπάρχει συγχρονισμένο adsl.
Πές μου τον τρόπο να το δοκιμάσω.

Μιλάμε ότι δεν έχεις αναγνώριση στην τηλ. συσκευή σου.
Τα πετάς όλα από πάνω και αφήνεις την τηλ. συσκευή σαν να μην είχες ποτέ adsl,σαν να είσαι μια γιαγιά με ένα τηλεφωνάκι:p.
Aν εξακολουθήσει να σου δίχνει το νούμερο σου είναι καθαρά θέμα φόρθνετ.
Τόσο απλό.
Δεν σε ενδιαφέρει το κομμάτι του adsl αλλά καθαρά το τηλεφωνικό.

goon
26-04-10, 18:45
Τελικά σήμερα μου απάντησαν (ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ) ότι δεν θα χρεωθώ τα 60 ευρώ της «επίσκεψης» του τεχνικού τους. Επιπλέον η σύνδεση μου εδώ και μια εβδομάδα (6 days, 23:38:15) είναι σταθερή και το internet έχει συγχρονίσει στα 1.021 / 12.627. Μακάρι να συνεχιστεί.

papaki23
26-04-10, 19:09
Καμία υπογραφή σε κανένα χαρτί αυτών των απατεώνων και καμία πληρωμή σε οποιαδήποτε έξτρα χρέωση. Όχι μόνο δεν δικαιούνται ευρώ για τον τεχνικό, αλλά δικαιούσαι υπαναχώρηση από τη σύμβαση και αποζημίωση για τις υπηρεσίες που δεν σου προσφέρουν.

deniSun
26-04-10, 21:22
Τελικά σήμερα μου απάντησαν (ΠΡΟΣ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ) ότι δεν θα χρεωθώ τα 60 ευρώ της «επίσκεψης» του τεχνικού τους. Επιπλέον η σύνδεση μου εδώ και μια εβδομάδα (6 days, 23:38:15) είναι σταθερή και το internet έχει συγχρονίσει στα 1.021 / 12.627. Μακάρι να συνεχιστεί.

Από περιέργεια...
Τι πρόβλημα είπαν ότι είχε η γραμμή σου;

chosen0ne
26-04-10, 22:03
Αν και δεν διάβασα όλα τα posts να μην λέω ψέμματα.... Έχω εξωτερική συσκευή αναγνώρισης κλήσεων μάρκας Telco γιατί η σταθερή συσκεύη είναι παλιά..... και όταν με καλούν απο πάνω γράφει τον αριθμό μου... Στον ΟΤΕ με την ίδια συσκευή, έγραφε "private" ... Στο ασύρματο μου και με ΟΤΕ και με forthnet, στην απόκρυψη γράφει private, στις άλλες κλήσεις κανονικά νούμερο καλούντα.

deniSun
26-04-10, 22:20
Αν και δεν διάβασα όλα τα posts να μην λέω ψέμματα.... Έχω εξωτερική συσκευή αναγνώρισης κλήσεων μάρκας Telco γιατί η σταθερή συσκεύη είναι παλιά..... και όταν με καλούν απο πάνω γράφει τον αριθμό μου... Στον ΟΤΕ με την ίδια συσκευή, έγραφε "private" ... Στο ασύρματο μου και με ΟΤΕ και με forthnet, στην απόκρυψη γράφει private, στις άλλες κλήσεις κανονικά νούμερο καλούντα.

Αυτό είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης συσκευής.
Το κάνει και σε μια δική μου εξωτερική caller id συσκευή.

chosen0ne
26-04-10, 22:27
Για να μην ανοίγω νέο θέμα...... δυο πράγματα που έχω παρατηρήσει στους 7 μήνες που έχω forthnet.....

1)Το τηλ χτυπάει στο σπίτι αφού έχει χτυπήσει ΗΔΗ μια φορά στον άλλο που με καλεί.... (τεσταρισμένο 1000000 φορές)
2)ακούω ένα ελαφρό ζζζζζζζζ στο ακουστικό σε αναμονή που ακούγεται τουτ-τουτ.....

Τα έχετε κι εσείς αυτά τα δυο??? Με ΟΤΕ δεν είχα τίποτα απο τα δυο..... Μια εποχή που είχα OTE τηλ και adsl TELLAS, είχα το 2ο. :hmm:

deniSun
26-04-10, 22:31
Για το 1ο είναι θέμα συσκευών και καθυστερήσεων στο δίκτυο.
Για το 2ο έλεγξε τα φίλτρα και τα splitter σου. Δοκίμασε με κλειστό το ρούτερ να δεις αν ακούγεται.

chosen0ne
26-04-10, 22:32
Δυο συσκευές..... δυο φίλτρα..... Στο ασύρματο δεν ακούγεται(τόσο), στο σταθερό ακούγετε.... ακόμα κι αν βάλω τα φίλτρα εναλλάξ, πάλι το ίδιο. Το modem είτε κλειστό είτε ανοιχτό, ΚΑΜΙΑ αλλαγή.

deniSun
26-04-10, 22:41
Και εγώ σε μια παλιά σταθερή συσκευή siemens είχα θέμα με εσωτερικό θόρυβο (πολύ μικρό σχεδόν ανεπαίσθητο).
Τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν θέμα συσκευής.
Με τις ασύρματες που έχω και με άλλη νεώτερη σταθερή δεν είχα κανένα πρόβλημα.

chosen0ne
26-04-10, 22:44
Απλά το θέμα είναι πως αυτές οι συσκευές και τα ίδια φίλτρα είναι σε τρεις εποχές.

1)Μονο ΟΤΕ
2)ΟΤΕ και tellas adsl
3)Forthnet double play

Στις 2 και 3 είχα τον ίδιο θόρυβο στην σταθερή συσκευή...... ίσως το adsl των εναλλακτικών είναι "διαφορετικό" απτου ΟΤΕ.

deniSun
26-04-10, 22:47
Τα έχουμε πει αυτά εδώ και πολύ καιρό.
Υπάρχει διαφορά...

goon
27-04-10, 16:05
Από περιέργεια...
Τι πρόβλημα είπαν ότι είχε η γραμμή σου;

Δεν μου είπαν τι πρόβλημα είχα μάλιστα εχτές είχα κανονίσει να έρθει τεχνικός αλλά τους πήρα τηλέφωνο το πρωί και το ακύρωσα αφού εδώ και μια εβδομάδα είναι όλα ΟΚ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.