PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικη ινα HOL



xanboy
14-04-10, 02:11
γεια σας παιδια
θα θελα να να σας ρωτησω αν η χολ στην Ξανθη χρησιμοποιει την οπτικη ινα,η και οι αλλοι παροχοι π.χ αν και η forthnet:)

Ευχαριστω:oneup:

Georgevtr
14-04-10, 02:27
Καλώς ήρθες.

Ναι συνδέει τα κέντρα της με οπτικές ίνες,όπως όλοι οι πάροχοι.

Γιατί αυτή η ερώτηση?

Vitruvian78
14-04-10, 09:05
ο πελάτης δεν έχει καμία σχέση με την οπτική ίνα, αν είναι αυτό που σε ενδιαφέρει......παραμένεις στην κλασσική σχέση χαλκού- αστικού κέντρου και ό,τι αυτή σου αποφέρει από πλευράς υπηρεσιών (όχι και πολλά αν είσαι σε κάποια απόσταση).

xanboy
14-04-10, 14:57
Καλώς ήρθες.

Ναι συνδέει τα κέντρα της με οπτικές ίνες,όπως όλοι οι πάροχοι.

Γιατί αυτή η ερώτηση?

απλως ρωτησα επειδη ειμαι στον οτε και σκεφτομαι να παω για χολ(double play),η σε αλλο παροχο ακομα σκεφτομαι βεβαια,μαλλον σε ποιον παροχο να παω,που θα εχω καλυτερα kai υψυλοτερα αποτελεσματα σε ταχυτητα

tdc
14-04-10, 18:02
Γινε λιγο πιο αναλυτικος.. Τι προγραμμα εχεις στον ΟΤΕ τωρα? Στατιστικα γραμμης θα ηταν χρησιμα. :)

xanboy
15-04-10, 00:52
Γινε λιγο πιο αναλυτικος.. Τι προγραμμα εχεις στον ΟΤΕ τωρα? Στατιστικα γραμμης θα ηταν χρησιμα. :)

Snr 13.5
Attn 7.9

Eχω το απλο στα 2048

antonis556
15-04-10, 01:25
LOL απλα . Με τετοιο attenuation πας για 24 xD

tdc
15-04-10, 01:27
Χμμμ... Παρε τον οτε και πες τους να σου κανουν ελεγχο μεχρι ποσο μπορει να φτασει η γραμμη σου.. Attn εχεις τελειο, αλλα το SNR σου μας τα χαλαει λιγο.. Πες μας τα αποτελεσματα του ελεγχου.. Μην σου κανει προχειρο ελεγχο (δηλαδη να κοιταξει που βρισκεσαι, στατιστικα κτλ και να σου πει επι τοπου..). ;)

antonis556
15-04-10, 01:27
Σωστος ο φιλος tdc , το SNR να κοιταξεις ... :oneup:

xanboy
15-04-10, 08:06
τους ειχα παρει τηλ. και πιο πριν και μου ειχαν πει κανονικα επειδη μενω στο κεντρο της πολης μου ειπαν ανετα θα εχω προσβαση μεχρι τα 24(καπου στα 20 με 23),για το SNR που μου λετε εχω δυο διαφορετικα ρουτερ που το ενα μου δινει SNR 13,5 και το αλλο SNR 11
μηπως λετε το ρουτερ που μου βγαζει 11 να ειναι καλυτερο ειναι και πιο παλιος βεβαια:)

Vitruvian78
15-04-10, 09:45
Κοιταξε.....το SNR είναι ο θόρυβος που προκαλόύν άλλες γραμμές πάνω στη δική σου. Όσο πιο μικρή η τιμή του, τόσο μεγαλύτερος ο θόρυβος στη γραμμή. Για να καταλάβεις μια καλή τιμή θα ήτανε γύρω στα 30. Ωστόσο μπορείς να προχωρήσεις ακάθεκτος νομίζω, διότι και τα 24 να μην πιάσεις, πιστεύω οτι σίγουρα πάνω από 17 θα πιάσεις σίγουρα. Έχεις δει το αντίστοιχο OTE double-play; Ρίξε μια ματιά, είναι ελάχιστα πιο ακριβό, αλλά ο ΟΤΕ είναι ΟΤΕ http://oteshop.ote.gr/storefront/conn-x/-/conn-x-internet-/prodconnx_internet_omilia.html

baskon
15-04-10, 09:57
Εαν οντως ισχυει αυτο το snr 17 Mbps δε θα τα δει ουτε με κυαλια...
Θα προτεινα πρωτα απο ολα να κοιταξεις τα παντα στο σπιτι σου..Να δοκιμασεις να βαλεις το ρουτερ σε αλλη τηλεφωνικη πριζα.Να αποσυνδεσεις ολες τις τηλεφωνικες συσκευες και τα φλτρα.
Και να ξαναδεις το snr Που βρισκεται..Αν φτιαξει μας λες..Πρεπει να εχεις πανω απο 28-29 σε αυτη τη ταχυτητα που εισαι
Απο κει και περα το θεμα μπορει να βρισκεται ειτε στο χαλκο μεχρι το dslam είτε στο ιδιο το dslam,με καποια προβληματικη συνδεση ή προβληματικη καρτα..
Το δευτερο (ο χαλκος) δε φτιαχνεται.Το τριτο αν βαλεις μεγαλη ταχυτητα μπορουν να το φτιαξουν αν ασχοληθουν απο την εταιρια σου.

Vitruvian78
15-04-10, 10:11
Το δευτερο (ο χαλκος) δε φτιαχνεται.Το τριτο αν βαλεις μεγαλη ταχυτητα μπορουν να το φτιαξουν αν ασχοληθουν απο την εταιρια σου.

Γι' αυτό του προτείνω να μείνει ΟΤΕ μπας και του φτιάξουν τη γραμμή όσο γίνεται. Διαφορετικά αν πάει σε εναλλακτικό, σιγά μην ασχοληθεί ο ΟΤΕ να τον συνδέσει σε καλύτερη πόρτα. Γενικά ο ΟΤΕ κρατάει της καλές γραμμές για δικούσ του πελάτες και δεν ασχολείται ιδιαίτερα με προβλήματα τέτοιου τύπου των εναλλακτικών.

djbilal
15-04-10, 10:12
και ο οτε εχει κανει καλο double play bravo τους

xanboy
15-04-10, 10:22
λοιπον παιδια εβγαλα ολα τα τhλεφωνα και τα σπλιτερακια που εχω,συνδεσα το ρουτερ στην κεντρικη πριζα τηλ. αλλα το αποτελεσμα παλι το ιδιο Noise Margin 13 Attn 7.9

Vitruvian78
15-04-10, 10:46
Άρα η γραμμή σου έχει θέμα με θόρυβο.....πάρε το 121 και ζήτα τους να δούνε αν μπορείς να αναβαθμιστείς, να κάνουν έναν έλεγχο γραμμής να σου πούνε τι ακριβώς πιάνεις.

xanboy
15-04-10, 10:52
Μενω σε καινουργια οικοδομη και εχω τετοιο προβλημα παραξενο :hmm: τελοσπαντων,ευχαριστω για τις απαντησεις σας :oneup:

valen_gr
15-04-10, 12:24
η γραμμη αυτη δεν εχει θορυβο. μιλαμε για το noise margin.Μην κανετε το λαθος και θεωρειτε οτι το tx power ειναι κατι το σταθερο .

Vitruvian78
15-04-10, 14:01
Μενω σε καινουργια οικοδομη και εχω τετοιο προβλημα παραξενο :hmm: τελοσπαντων,ευχαριστω για τις απαντησεις σας :oneup:

Δεν έχει σχέση η εγκατάσταση του σπιτιού σου, όσο το κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένη η γραμμή σου, ενδεχομένως να είναι κορεσμένο με το σύνολο των γραμμών που σηκώνει.

xanboy
15-04-10, 14:34
Δεν έχει σχέση η εγκατάσταση του σπιτιού σου, όσο το κεντρικό καλώδιο του ΟΤΕ πάνω στο οποίο είναι συνδεδεμένη η γραμμή σου, ενδεχομένως να είναι κορεσμένο με το σύνολο των γραμμών που σηκώνει.

Μαλλον ετσι θα ναι:hmm:

RePlay
15-04-10, 16:19
Snr 13.5
Attn 7.9

Eχω το απλο στα 2048

Ότι να'ναι λέτε για το SNR του παιδιού. Στις χαμηλές ταχύτητες οι πάροχοι ανεβάζουν το SNR για να την κάνουν πιο σταθερή.Όταν βάλει δηλαδή 24άρα,θα πάει γύρω στα 6.

Το στατιστικό που δεν αλλάζει είναι το Attenuation,και με 7,9 έχει πάρα πολύ καλές προοπτικές.

tdc
15-04-10, 17:05
Ότι να'ναι λέτε για το SNR του παιδιού. Στις χαμηλές ταχύτητες οι πάροχοι ανεβάζουν το SNR για να την κάνουν πιο σταθερή.Όταν βάλει δηλαδή 24άρα,θα πάει γύρω στα 6.

Το στατιστικό που δεν αλλάζει είναι το Attenuation,και με 7,9 έχει πάρα πολύ καλές προοπτικές.

Αυτο ακριβως λεμε.. Οτι θα επρεπε να ειναι γυρω στο 30 στα 2mbps για να εχει προοπτικες με το τελειο attenuation που εχει.. Το 13.5 δεν αφηνει πολλα περιθωρια για ελπιδες..

valen_gr
15-04-10, 20:48
Αυτο το "πρεπει" απο που προκυπτει?
το SNRm χοντρικα χοντρικα, ειναι ποσο δυνατα γκαριζει το DSLAM σε σχεση με την χαβρα που επικρατει στις γραμμες. Σε μια γραμμη κλειδωμενη στα 2Μ, δεν ειναι αναγκη να "γκαριζει" το ιδιο δυνατα με μια γραμμη εως 24.
Το DSLAM μπορει και ρυθμιζει το ποσο "δυνατα" στελνει σημα.
Ολα τα νεας τεχνολογιας DSLAM εχουν αναλογες δυνατοτητες. Εδωπερα σε νημα στο ΟΤΕ φορουμ, καποιος ειχε ποσταρει screenshot απο ρουτερ που ειχε συγχρονισει ΜΕΣΑ στο DSLAM του ΟΤΕ ακριβως για να αποδειξει οτι το SNRM ΔΕΝ θα ηταν στον θεο. Δεν υπαρχει λογος να ειναι τοσο υψηλο.

Ουτως η αλλως το snrm ειναι κατι που καθοριζεται απο τον παροχο.

Γενικα, υψηλα SNRM ειναι καλο να αποφευγονται. Αμα υπαρχουν γραμμες με SNRM στα 30 και 40 db, τοτε εκει να δεις το crosstalk πως παει...

djbilal
15-04-10, 23:13
Ότι να'ναι λέτε για το SNR του παιδιού. Στις χαμηλές ταχύτητες οι πάροχοι ανεβάζουν το SNR για να την κάνουν πιο σταθερή.Όταν βάλει δηλαδή 24άρα,θα πάει γύρω στα 6.

Το στατιστικό που δεν αλλάζει είναι το Attenuation,και με 7,9 έχει πάρα πολύ καλές προοπτικές.

καλά που είδα αυτή την απάντηση:)τα δικά μου στοιχεία που έχω γράψει στο προφίλ μου σχετικά με την σύνδεση που έχω,πώς σας φένονται

billybiros
16-04-10, 20:34
Φίλε xanboy.
Μπορείς να δείξεις όλα τα στατιστικά του modem/router σου;
snr (ή snrm), output power, dsl mode κοκ
και φυσικά ποια είναι τα modem/routers που δοκίμασες.
Ένα screenshot επίσης με τη σελίδα των στατιστικών θα ήταν ακόμα πιο χρήσιμο.

africa_twin
17-04-10, 17:44
καλά που είδα αυτή την απάντηση:)τα δικά μου στοιχεία που έχω γράψει στο προφίλ μου σχετικά με την σύνδεση που έχω,πώς σας φένονται
Αστέρι είσαι! :oneup:

antonis556
17-04-10, 17:46
καλά που είδα αυτή την απάντηση:)τα δικά μου στοιχεία που έχω γράψει στο προφίλ μου σχετικά με την σύνδεση που έχω,πώς σας φένονται

Καλυτερα να βαλεις Full double play ... :) Πας για 20+ ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.