PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ip 1 pc



hristoss1982
14-04-10, 15:12
Εχω forthnet internet me thomson router υπαρχει τροπος να εχω σε ενα pc 2 διαφορετικες ip? πχ να εχω μια που θα συνδεεται το pc μου στο ethernet του ρουτερ και αλλη μια απο αλλο δικτυο ασυρματα ταυτοχρονα? πως μπορω να αποφυγω τη διενεξη ip ?

deniSun
14-04-10, 21:34
Μπορείς να έχεις 2 ή περισσότερες ΙΡ που θα ακούν στο ίδιο δίκτυο ή διαφορετικό στην ίδια κάρτα δικτύου.
Αλλά δεν μπορείς να κατεβάζεις μισά από το ένα και μισά από το άλλο ρούτερ ώστε να αυξήσεις την ταχύτητα.

hristoss1982
15-04-10, 00:51
με ποιο τροπο το κανω αυτο ?

deniSun
15-04-10, 09:47
Θα πας στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου σου και θα προσθέσεις στο ΙΡν4 δεύτερη ΙΡ και Gateway.
Είναι στη καρτέλα advanced.
Για να ενώσεις δύο γραμμές ADSL και να μπορείς να έχεις αθροιστικό bw θα πρέπει να αγοράσεις ειδικό ρούτερ.

tsigarid
15-04-10, 17:53
Μπορείς να περνάς ορισμένες θύρες από το ένα δίκτυο και ορισμένες από το άλλο, το οποίο ανάλογα τη χρήση σου μπορεί να έχει κέρδος (πχ port 21 wireless, port 80 wired). Κοίτα την εντολή route των windows.

........Auto merged post: tsigarid πρόσθεσε 0 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Sorry, αυθαίρετα σκέφτηκα ότι έχεις windows, ισχύει; Και σε άλλα OSes γίνεται πάντως.

filathlos
20-04-10, 15:49
Εχω forthnet internet me thomson router υπαρχει τροπος να εχω σε ενα pc 2 διαφορετικες ip? πχ να εχω μια που θα συνδεεται το pc μου στο ethernet του ρουτερ και αλλη μια απο αλλο δικτυο ασυρματα ταυτοχρονα? πως μπορω να αποφυγω τη διενεξη ip ?


Κάθε φορά ο υπολογιστής χρησιμοποιεί 1 gateway οπότε δεν κάνεις αυτό που θέλεις.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να παίζεις με τις ιρ.


Ίσως να μπορεί να κάνει κάτι το πρωτόκολλο ipv6 σε 2πλή κάρτα και σε δίκτυο 10GB αλλά ακόμα δεν έφτασα το διάβασμα ως εκεί.

........Auto merged post: filathlos πρόσθεσε 10 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα ........

A fundamental IPv4-to-IPv6 transition technology involves the presence of two Internet Protocol software implementations in an operating system, one for IPv4 and another for IPv6. Such dual-stack IP hosts may run IPv4 and IPv6 completely independently, or they may use a hybrid implementation, which is the form commonly implemented in modern operating systems on server and end-user computers. Dual-stack hosts are described in RFC 4213.

Modern hybrid dual-stack implementations of TCP/IP allow programmers to write networking code that works transparently on IPv4 or IPv6. The software may use hybrid sockets designed to accept both IPv4 and IPv6 packets. When used in IPv4 communications, hybrid stacks use IPv6 semantics internally and represent IPv4 addresses in a special IPv6 address format, the IPv4-mapped address.

@ ADSLgr.com All rights reserved.