PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξιζει η hol με τα νεα πακετα???ή.... τζαμπα ταλαιπωρια?????



HellV1L
24-01-04, 00:01
το λεω αυτο γιατι σκοπευω λιαν συντομως να επενδυσω σε μια adsl συνδεσουλα απο pstn otenet που ειμαι τωρα.....

Lord_Flasheart
24-01-04, 18:15
Κοίτα... είναι αρκετά συμφέρον αν σκεφτείς ότι με τα λεφτά που έπαιρνες μια 64αρα παίρνεις μια 256....

όσον αφορά στην ποιότητα υπηρεσίας θα σε γελάσω... :roll: :roll:

leventopaido
24-01-04, 18:23
Φίλε LewnDoS. Εγώ έχω κάνει με ΟΤΕΝΕΤ και είμαι ικανοποιημένος. Εάν θες να κατεβάζεις μέρα νύχτα ταινίες, βίντεο mp3 κλπ προτείνω την http://www.ondsl.gr/ho_cost.htm και δεν αναφέρομαι στα πακέτα Economy. Εγώ κατεβάζω μέρα νύχτα τα πάντα και το economy δεν με συμφέρει. Επίσης με μια ADSL από την OTEnet υπάρχει η δυνατότητα ISDN 64 ή PSTN πρόσβασης. Άλλωστε περίπου το 55% στην Ελλάδα έχουν ADSL συνδρομή με την ΟΤΕnet. Άμα είναι τίποτε άλλο πες μου.

GP
24-01-04, 18:41
Pantognostis, η πλειοψηφια δεν εχει παντα δικιο. Και στην περιπτωση του DSL σιγουρα δεν εχει αν ειναι οπως τα λες. Οπως σου ξαναειπα η ΟΤΕnet ειναι η πιο ακριβη της αγορας και ειναι μαλλον η τελευταια λυση για καποιον που ξερει τις τιμες.

psyxakias
24-01-04, 18:43
Pantognostis Καλησπέρα,

Βλέπω πως συνεχίζεις το 'Εγώ έχω OTEnet και είμαι ικανοποιημένος' και δίνεις URLs όπου μπορείς... ακόμα και μετά το θέμα που δημιουργήθηκε στο http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4045

Θα μπορούσες να μας ενημερώσεις τουλάχιστον αν είναι επίσημη πολιτική της OTEnet να διαφημίζει τις ιστοσελίδες της σε οποιοδήποτε thread κρίνουν οι υπάλληλοι ότι είναι σχετικό και να ενημερώνει (για να μην πω παροτρύνει) τους χρήστες να κατεβάζουν 'μέρα νύχτα' τα πάντα (ταινίες, βίντεο mp3);

Πάντως εφ'όσον το 55% της Ελλάδας (από τα 'επίσημα' στοιχεία που μπορεί να έχεις στα χέρια σου) έχει OTEnet, το άλλο 45% δεν γνωρίζει την ιστοσελίδα της OTEnet και τον τιμοκατάλογό της (που ανέφερες ότι μειώθηκαν οι τιμές) που δυστυχώς παραμένει η ακριβότερη;

Ευχαριστώ.

ermis333
24-01-04, 19:14
Φίλε LewnDoS. Εγώ έχω κάνει με ΟΤΕΝΕΤ και είμαι ικανοποιημένος. Εάν θες να κατεβάζεις μέρα νύχτα ταινίες, βίντεο mp3 κλπ προτείνω την http://www.ondsl.gr/ho_cost.htm και δεν αναφέρομαι στα πακέτα Economy. Εγώ κατεβάζω μέρα νύχτα τα πάντα και το economy δεν με συμφέρει. Επίσης με μια ADSL από την OTEnet υπάρχει η δυνατότητα ISDN 64 ή PSTN πρόσβασης. Άλλωστε περίπου το 55% στην Ελλάδα έχουν ADSL συνδρομή με την ΟΤΕnet. Άμα είναι τίποτε άλλο πες μου.

το 55%;;;;;Η Trellas έχει διαφορετική γνώμη επ'αυτού....

Στο adslgr ψάχνουμε με το σταγονόμετρο τους συνδρομητές της ΟΤΕΝΕΤ....ο SSB o spartiatis και 5 άλλοι έχουν....... :lol:

kostthem
24-01-04, 20:29
Αυτή η Otenet τελικά αντί να προσπαθήσει να πουλήσει καλές υπηρεσίες σε καλή τιμή, προσπαθεί να πουλήσει μέσω της παραπληροφόρησης. Ντροπή :cry: .
Τα πάντα όμως κυκλοφορούν στην πιάτσα και μόνο δυσφήμιση θα φέρουν στην Otenet.

O γνωστός φίλος που κατεβάζει μέρα νύχτα ταινίες και mp3's μάλλον είναι ο μόνος που το καταφέρνει με καλή ταχύτητα με την Otenet!

Φιλαράκο... στείλτους ένα μήνυμα από "τα παιδιά στο site": ΦΤΙΑΞΤΕ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΥΓΕΤΕ ΣΕ "ΠΟΝΗΡΕΣ ΠΡΟΩΘΗΣΕΙΣ". ΜΟΝΟ ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΤΣΙ.


Αυτά από μένα, sorry για τα caps, αλλά αυτές οι κατευθυνόμενες συμβουλές με βγάζουν από τα ρούχα μου και κάνει και κρύο :cry:.



Υ.Γ. Δεν έχω τίποτα με την Otenet (πέρα από το ότι είναι θυγατρική του ακατανόμαστου), απλά όταν κάποιος ρωτάει για την απόδοση της HOL (προφανώς ψάχνει και για κάτι ¨οικονομικό"), που κολλάει το post με την otenet? Που?

Lord_Flasheart
25-01-04, 15:55
Δεν έχω τίποτα με την Otenet (πέρα από το ότι είναι θυγατρική του ακατανόμαστου), απλά όταν κάποιος ρωτάει για την απόδοση της HOL (προφανώς ψάχνει και για κάτι ¨οικονομικό"), που κολλάει το post με την otenet? Που?



Είσαι σοβαρος;;;
κολάει ρε... που δεν κολλαει;;;

Απ'ότι ξέρω τα γραφεία της HOL είναι κοντά στα γραφεία τις OTENET :P :P :P :P :P :P

blizard
25-01-04, 16:23
Φίλε LewnDoS. Εγώ έχω κάνει με ΟΤΕΝΕΤ και είμαι ικανοποιημένος.
Παντος η Οτενετ ειχε τα περισσοτερα προβληματα μεχρι τωρα στο dsl, και την χειροτερη συμπεριφορα προς τους πελατες της ,οταν τους ελεγε οτι "ειναι λογικο που σερνεστε...ετσι ειναι το dsl"

Ας δει ο φιλος μας και αυτο το πολυ ενδιαφερον post...
http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4015&highlight=
Εγω προτηνω να παρει οτι θελει...εκτος Οτενετ, γιατι εχει το 55% των χρηστων, ο ΟΤΕ εχει το 99% και ειναι και αυτος ενας λογος που εχουμε τα χαλια μας.

kostthem
25-01-04, 19:53
Lord_Flasheart,


Θα βάλω την Τζουτζούκα να σε φάει!

Οταν πρωτοείδα το post σου, πριν ακόμα δω την τελευταία πρόταση, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!


Γκκκκρρρρρρρρρ :mrgreen:

HellV1L
26-01-04, 04:54
περα απο τις οποιες προτασεις εχω ξεχωρισει την forthnet και την τελλας και κατοπιν την acn....

xakasou
26-01-04, 23:10
Φίλε LewnDoS. Εγώ έχω κάνει με ΟΤΕΝΕΤ και είμαι ικανοποιημένος. Εάν θες να κατεβάζεις μέρα νύχτα ταινίες, βίντεο mp3 κλπ προτείνω την http://www.ondsl.gr/ho_cost.htm και δεν αναφέρομαι στα πακέτα Economy. Εγώ κατεβάζω μέρα νύχτα τα πάντα και το economy δεν με συμφέρει. Επίσης με μια ADSL από την OTEnet υπάρχει η δυνατότητα ISDN 64 ή PSTN πρόσβασης. Άλλωστε περίπου το 55% στην Ελλάδα έχουν ADSL συνδρομή με την ΟΤΕnet. Άμα είναι τίποτε άλλο πες μου.

αυτό το 55% προκύπτει από κάποια στοιχεία;
αν έχεις πηγή θα με ενδιέφερε να μάθω (και άλλους, πιστεύω)!

rebetis
27-01-04, 06:53
ΠΡΟΣ LewnDos

Είχα ετήσια προπληρωμένη σύνδεση HOL ISDN 128, η οποία έληγε το Μάρτιο που μας έρχεται. Επειδή είχα φτάσει σε σημείο να πληρώνω γύρω στα 180-200e το δίμηνο σε ΕΠΑΚ, το Σεπτέμβριο αναβάθμισα σε DSL 384 (πληρώνοντας 34e!!! για το υπόλοιπο, μέχρι τον προσεχή Μάρτιο δηλαδή).

Από τότε δεν έχω κανένα παράπονο, ούτε διακοπές, ούτε αυξομειώσεις ταχύτητας, απολύτως τίποτα, όπως και με την ISDN παλιότερα. Κατεβάζω με 39-40 KB/s συνεχώς, από ελληνικούς και ξένους servers, ακόμα και ftp, είτε μέσω του explorer απλά, είτε με κάποιο download manager, όλες τις ώρες και μέρες της εβδομάδας. Απίστευτη σταθερότητα δηλαδή που ούτε καν την περίμενα!!

Αρκετά ικανοποιημένος και από το Helpdesk, το Help-on-Line είναι πρωτοποριακή υπηρεσία, μακάρι να ακολουθήσουν κι άλλοι providers. Κάποιες φορές βέβαια, κυρίως αργά τη νύχτα προς ξημερώματα, νομίζω ότι ίσως πάνε όλοι για ύπνο, δε μπορεί επί μία ώρα να μου λέει ότι όλοι οι εκπρόσωποι είναι απασχολημένοι, δεν ξέρω κιόλας...Αργεί επίσης η ενημέρωση για αναβαθμίσεις, προβλήματα κλπ.

Είμαι περιοχή Λαμίας, δεν ξέρω πόσο γεμάτο είναι το DSLAM (Intracom), είμαι αρκετά μακριά από εκεί, σχεδόν 5 χλμ και έχω το Jetspeed 500i, από το οποίο δεν έχω κανένα πρόβλημα.Δεν το έχω ψάξει βέβαια και πολύ, το firewall να φανταστείς είναι off, προτιμώ το software firewall (Norton Internet Security 2004) και δεν αντιμετώπισα μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα.

Οι προσφορές και τα πακέτα της HOL νομίζω καλύπτουν όλες τις ανάγκες και όλες τις κατηγορίες χρηστών, τις θεωρώ αρκετά συμφέρουσες. Πιστεύω όμως ότι την "πάτησε" κάπου επειδή έκανε πιο νωρίς μειώσεις και τώρα με τις τιμές της Forthnet φαίνεται πιο ακριβή, όπως και οι άλλοι "μεγάλοι" providers βέβαια. Με τα σημερινά δεδομένα, αν έκανα τώρα σύνδεση(το Μάρτιο τελειώνει), θα δοκίμαζα μάλλον Forthnet

Ελπίζω, πρώτον, να μην κούρασα με τις λεπτομέρειες και δεύτερον, να μη θεωρηθούν τα λόγια μου διαφήμιση της εταιρείας, είναι απλά μια ειλικρινής προσωπική εμπειρία από το χώρο

Εύχομαι να βοήθησα σε κάτι,

Φιλικά :)

Trooper
27-01-04, 10:53
Εγω ειχα ΟΤΕΝΕΤ 384 εδω και 6 μήνες , και φυσικά εχω τα γνωστά οπως φαίνεται παράπονα. Γυρω στο Σεπτέμβριο αρχισε να σέρνεται και για κανα μήνα ηταν χάλια. Ειχα παρει 100 τηλεφωνα τον ΟΤΕ, ΟΤΕΝΕΤ και η μόνη απάντηση που πήρα τελικά ήταν οτι ΔΕΝ μπορούν να μου κόψουν τη συνδρομή (και να μου επιστρέψουν τα υπόλοιπα χρήματά μου) και επίσης ΔΕΝ ξέρανε γιατί σέρνεται. (Μέχρι που ο ΟΤΕ μου είπε οτι στο DSLAM μου ήταν 21 άτομα, τα οποια μοιράζονται 1mbit- Στα 30 άτομα, αναβαθμίζεται στα 2mbit)
Απο τον οκτώβριο καλυτέρεψαν τα πράγματα 37-39kb/sec αλλά ποτέ παραπάνω...
Απο προχτές έχω HOL, και μπορώ να πώ οτι πάει αρκετά καλα. Ειδα και 47kb/sec download σε μεγάλο αρχείο...
Ελπίζω να μείνει έτσι.
Φιλικά

Lord_Flasheart
28-01-04, 14:51
είχα την εντύπωση πως η HOL είχε πάρει την κατιούσα, αλλά απότι βλέπω (απο τη PSTN hol που έχω -σαν φτωχαδακι του θεού-) και απο τα posts εδώ, την βέπω να ψιλοφτιάχνει... ΞΑΝΑΛΕΩ παντως πως η προσφορά είναι καλή, αλλά δεν με έχει πείσει σαν σταθερός provider ακόμα....



Lord_Flasheart,


Θα βάλω την Τζουτζούκα να σε φάει!

Οταν πρωτοείδα το post σου, πριν ακόμα δω την τελευταία πρόταση, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!

Lord_Flasheart
28-01-04, 14:53
είχα την εντύπωση πως η HOL είχε πάρει την κατιούσα, αλλά απότι βλέπω (απο τη PSTN hol που έχω -σαν φτωχαδακι του θεού-) και απο τα posts εδώ, την βέπω να ψιλοφτιάχνει... ΞΑΝΑΛΕΩ παντως πως η προσφορά είναι καλή, αλλά δεν με έχει πείσει σαν σταθερός provider ακόμα....



Lord_Flasheart,


Θα βάλω την Τζουτζούκα να σε φάει!

Οταν πρωτοείδα το post σου, πριν ακόμα δω την τελευταία πρόταση, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!


αν είναι να βάλεις τα μεγάλα μέσα (τζουτζούκα) για να με κάνεις να μήν λέω την γνώμη μου... να μου το πείς να το ξέρω!!! Έχουμε δημοκρατία εδώ και ο καθένας μπορεί να λέει και να κάνει ότι θέλει χωρίς τον φόβο κάποια... τζουτζούκα να τον δαγκώσει!!! χαχαχαχαχαχαχαχαχα! :P :P :P :P :P :P

kostthem
28-01-04, 19:32
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

sv2evs
04-02-04, 14:43
είχα την εντύπωση πως η HOL είχε πάρει την κατιούσα, αλλά απότι βλέπω (απο τη PSTN hol που έχω -σαν φτωχαδακι του θεού-) και απο τα posts εδώ, την βέπω να ψιλοφτιάχνει... ΞΑΝΑΛΕΩ παντως πως η προσφορά είναι καλή, αλλά δεν με έχει πείσει σαν σταθερός provider ακόμα....



Lord_Flasheart,


παιδιά έχουμε βάλει σε ένα Lan 128άρα HOL (απο pstn) και πάει άψογα...3 άτομα και με τους 2 να κατεβάζουν αρχεία ταυτόχρονα, η ταχύτητα είναι απο 25-45kb/sec :D ...Έχω πάθει την πλάκα μου...δεν το περιμέναμε...ελπίζω να παραμείνει έτσι... :roll:

darwat
06-02-04, 20:54
παιδιά έχουμε βάλει σε ένα Lan 128άρα HOL (απο pstn) και πάει άψογα...3 άτομα και με τους 2 να κατεβάζουν αρχεία ταυτόχρονα, η ταχύτητα είναι απο 25-45kb/sec :D ...Έχω πάθει την πλάκα μου...δεν το περιμέναμε...ελπίζω να παραμείνει έτσι... :roll:

Εχμμμ ξερεις αυτο δεν γινεται...αν εχεις adsl 128 το max download rate που θα μπορεις να εχεις ειναι γυρο στα 15Kbps. Αρα 3 περιπτωσεις υπαρχουν: Η αυτο που λες ειναι πλασματικο η εχεις συνδρομη 384 η HOL εχει τρυπα και σε αφηνει με την 128 να μπαινεις σε 384 (πραγμα σπανιο που αν οντως συμβαινει, θα σταματησει πολυ συντομα).

AnDas
08-02-04, 13:53
Είναι αλήθεια μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ. Όταν συνδεόμουν σε ADSL 128 κατέβαζα με 40 kbps. Μάλλον θα πρόκειται για τρύπα.. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει ακόμα αυτό, γιατί ούτως ή άλλως αναβάθμισα την συνδρομή μου σε 384

Lord_Flasheart
09-02-04, 03:01
Παμε όλοι HOL 128!!!!

HellV1L
09-02-04, 12:43
ρε παιδια σε ποια περιπτωση στο πακετο homeanyaccess 100 πληρωνεις μονο 9.95(+18%) το μηνα???
συγκεκριμενα επισυναπτω....

Χρεώσεις υπηρεσίας:

15,00€ Αορίστου χρόνου συνδρομή(17.7)
Μηνιαία χρέωση (+15,00€ εφ' άπαξ τέλος σύνδεσης). Η μηνιαία χρέωση υποστηρίζεται μόνο για αγορά με πιστωτική κάρτα.

44,00€ 3μηνη συνδρομή(51.92/3=17.3)

84,00€ 6μηνη συνδρομή(99.12/6=16.52)

124,00€ 9μηνη συνδρομή(146.32/9=16.2)

159,20€ Ετήσια συνδρομή(187.85/12=15.6)

270,00€ Διετής συνδρομή(318.6/24=13.2)

ermis333
09-02-04, 12:57
159,20€ Ετήσια συνδρομή
4 επιπλέον μήνες δώρο στις ανανεώσεις και στις νέες συνδομές

Εδώ..... 12+4=16 μήνες 159,20/16=9,95€

HellV1L
09-02-04, 13:02
ουσιαστικα δεν υπαρχει τετοιο πραγμα δηλαδη.....
.................τα παλιοσκατομπαζα...............
αντε μην πω και τιποτα αλλο....

HellV1L
09-02-04, 13:04
που εισαι ρε trellas να μας τρελανεις με καμια γαματη τιμη να βαλουμε και εμεις dsl, το αναθεματισμενο.............................

@ ADSLgr.com All rights reserved.