PDA

Επιστροφή στο Forum : Help!!! Σημαντικό-Ακρως ενοχλητικο πρόβλημα!



JohnM
07-05-06, 19:41
Τον τελευταίο μήνα αντιμετωπίζω ένα ακρως ενοχλητικο πρόβλημα και δεν ξέρω τι φταίει. Το πρόβλημα είναι οτι σε πολύ συχνά διαστήματα, κατα μέσο όρο κάθε μισή ώρα (που μπορεί να γίνει και κάθε 5 λεπτά), η σύνδεσή μου κολάει. Χώρις να κόβεται η σύνδεση η να σβήνει κάποιο λαμπάκι στο modem, δεν γινεται ούτε upload ούτε download. Αυτο το κόλιμα κρατάει για 5 λέπτα περίπου και μετα όλα καλά, φτιάχνει από μόνο του αλλά για λίγο. Modem έχω το Jetspeed 520i και σύνδεση otenet. Τηλεφώνησα στην τεχνική βοήθεια και μου είπαν πως η γραμμή μου δεν έχει κανένα πρόβλημα και πως αν γίνεται να βρω ενα άλλο modem για να δοκιμάσω μήπως φταίει αυτό (πράγμα που δεν μπορώ να κανω). Το θέμα είναι υπάρχει περίπτωση να φταίει καποια ρύθμισει στο software του modem η κάποιο πρόγραμμα που εχώ εγκαταστήσει ή κατεβάσει; Αν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο plz πείτε μου τι μπορεί να φταίει.



PS:Παρακαλώ απαντήστε μου όσο πιο απλά γίνεται γιατί ειναι αρκετά noob σ'αυτά τα θέματα. Ευχαριστώ.

cmos
07-05-06, 20:05
Την ώρα που κολλά κάνεις στον υπολογιστή σου κάτι συγκεκριμένο ?

Καλωσήρθες στο forum ;)

orestis7
07-05-06, 20:50
Καλό πάντως θα ήταν να βάλεις το καινούριο firmware (άμα δεν το έχεις)
Εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=26824) θα δείς και τη σχετική συζήτηση ;)

JohnM
07-05-06, 21:01
Δεν κάνω κάτι συγκεκριμένο. Μπορεί να παίζω ενα παίχνιδι και γίνομαι disconnect , μπορεί να ανοίγω μια σελίδα και μη φορτώνει σαν να εχω άπειρο lag. θα δοκιμάσω το καινούριο firmware μπας και. Btw που μπορώ να δω τι ρυθμίσεις να βάλώ? σε περιπτωσει που χαθώ σε αυτό το τεράστιο forum :p

orestis7
07-05-06, 22:01
Τα υπομνήματα θα σε βοηθείσουν πάρα πολύ για οτι θες ;)

JohnM
07-05-06, 23:23
Έβαλα το νέο firmware αλλά τζίφος. Για μια ώρα ήταν όλα οκ και χαρίκα αρχικά αλλά πάλι τα ίδια. Γενικά τα προγράμματα που έχω και χρησημοποιούν το ιντερνετ (πχ msn) λενε unable to find dns server. Όλα φαίνονται να λειτουργούν κανονικά αλλά δεν κουνιλεται φύλλο. Το θέμα ειίναι οτί γίνεται αυτό ολη την ώρα και πολλές φορές μενω χωρίς ιντερνετ για μισή ωρα. Τα νεύρα μου.

BlindG
08-05-06, 00:42
Είσαι σίγουρος οτι φταίει μόνο το router?
Μήπως φταίει και κάτι άλλο?
Πώς το έχεις συνδέσει στον υπολογιστή? Με Ethernet ή USB?

Hengeo
08-05-06, 00:52
:hmm: Έχεις μήπως κάποιο p2p (π.χ. e-mule) ανοιχτό;

JohnM
08-05-06, 05:53
Το έχω ethernet και δεν εχω κανενα p2p ανοιχτό και όχι δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Από τον οτε μου είπαν ότι δεν φταίνε αυτοί πάντος. Κάποιος με μάτιασε , τι να πω..

sierra
08-05-06, 06:55
Φιλε John,εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα απο τις 13/4/06 που αναβαθμισα την γραμμη μου απο τα 512 στα 1024.Μηπως ανηκεις και εσυ στο dslam των αμπελοκηπων ?

JohnM
08-05-06, 11:22
Όπα κάτι πετύχαμε, ναι στους αμπελόκηπους ανήκω μιας και μένω ζωγράφου . Ελπίζω να μην εννοεις θεσσαλονίκης :P . Ομώς πάντα είχα και έχω 384. Το πρόβλημα το απέκτησα λίγο πριν από το πάσχα νομίζω.
Μόλις μίλησα και με ένα γνώστο μου που ξέρει αρκετα και μου είπε οτι σίγουρα φταίει το jetspeed. Μου είπε ότι του έκανε τα ίδια πάνω στο χρόνο (κι εγώ χρόνο κλείνω όπου να`ναι με το κολωmodem) κι ότι όπως φαίνεται εχει ημερομηνία λήξης. Οπότε το αλλάζω auto και ελπίζω να δω αποτελέσματα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.