PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ στο PC?



PascalGR
07-05-06, 22:43
Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα ηλεκτρονικά, έχω μια απορία.

Έχω στο PC μου μια Pinnacle PC/TV Studio. Μπορώ να δω τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ; Χρειάζομαι απαραίτητα DVB-T Receiver, ή δε χρειάζεται για το PC;

Tnx

kadronarxis
07-05-06, 22:46
Έχω ψηθεί τελευταία και εγώ για τα κανάλια της ΕΡΤ.
Αλλά θέλω να αγοράσω έναν αποκωδικοποιητή, ο οποίος να αποκωδικοποιεί την ψηφιακή ΕΡΤ αλλά και αργότερα όταν θα βάλω πιάτο, να είναι έτοιμος και για δορυφορική λήψη.
Έχει να προτείνει κανείς κάποιον; Διότι αυτόν που προτείνει γνωστή ηλεκτραγορά, κοστίζει 70 ευρώ, και δεν ξέρω αν θα παίζει και δορυφορικά.

Tem
07-05-06, 23:01
Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός με τα ηλεκτρονικά, έχω μια απορία.

Έχω στο PC μου μια Pinnacle PC/TV Studio. Μπορώ να δω τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ; Χρειάζομαι απαραίτητα DVB-T Receiver, ή δε χρειάζεται για το PC;

Tnx
DVB-Τ receiver χρειάζεσαι και στο PC. Yπάρχουν ανάλογες κάρτες

PascalGR
07-05-06, 23:05
Αν είναι να αγοράσω κάρτα, καλύτερα θα ήταν να μην είναι μόνο για PC (PCI κλπ) αλλά και για τηλεόραση. Οι receivers έχουν έξοδο για να τους συνδέσω με τον υπολογιστή, ή θα πρέπει να κάνω τίποτα αλχημείες;

Re-Ti-Re
07-05-06, 23:15
5. Είναι συμβατός ο αποκωδικοποιητής με όλες τις τηλεοράσεις;
Φυσικά, ο αποκωδικοποιητής μπορεί να συνδεθεί με οποιαδήποτε τηλεόραση. Ασφαλώς εννοούμε τις έγχρωμες τηλεοράσεις και εκείνες που έχουν τη δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερική κεραία.
6. Χρειάζεται ειδικός τεχνικός για την σύνδεση του αποκωδικοποιητή;
Η σύνδεση είναι τόσο απλή που μπορούμε να την κάνουμε μόνοι μας, ακολουθώντας τις οδηγίες του τεχνικού φυλλαδίουπου συνοδεύει τη συσκευή που θα επιλέξουμε. Πρόκειται για απλούστερη διαδικασία από αυτήν της σύνδεσης μιας συσκευής video και κάτι ανάλογο με τη σύνδεση συσκευής DVD.

http://www.ertdigital.gr/

iron_gr
07-05-06, 23:18
DVB-Τ receiver χρειάζεσαι και στο PC. Yπάρχουν ανάλογες κάρτες
Δεν είναι πιθανό να έχει βγει πρόγραμμα που να κάνει την αποκωδικοποίηση των ψηφιακών σημάτων;

Εδώ έχουν βγάλει για το filmnet και τα άλλα κωδικοποιημένα κανάλια!

Νικαετός
07-05-06, 23:21
Έχω ψηθεί τελευταία και εγώ για τα κανάλια της ΕΡΤ.
Αλλά θέλω να αγοράσω έναν αποκωδικοποιητή, ο οποίος να αποκωδικοποιεί την ψηφιακή ΕΡΤ αλλά και αργότερα όταν θα βάλω πιάτο, να είναι έτοιμος και για δορυφορική λήψη.
Έχει να προτείνει κανείς κάποιον; Διότι αυτόν που προτείνει γνωστή ηλεκτραγορά, κοστίζει 70 ευρώ, και δεν ξέρω αν θα παίζει και δορυφορικά.

Lifeview DTV trio ...DVB-S , DVB-T , TV και FM ...όλα σε 1 και πολύ καλό capture ...

Έχει και η Pinnacle κάτι αντίστοιχο , αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες . Πάντως έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ ...;)

Re-Ti-Re
07-05-06, 23:24
@ iron_gr
Δεν είναι κωδικοποιημένα είναι ελεύθερα ;)

PascalGR
07-05-06, 23:24
Στο ΕΡΤ FAQ δεν αναφέρει (και λογικό είναι) κάτι για Η/Υ, γι' αυτό ρώτησα.


Δεν είναι πιθανό να έχει βγει πρόγραμμα που να κάνει την αποκωδικοποίηση των ψηφιακών σημάτων;

Εδώ έχουν βγάλει για το filmnet και τα άλλα κωδικοποιημένα κανάλια!
Αυτή ήταν η πρώτη μου σκέψη. Τι ωραία που θα ήταν να υποστήριζε κάτι τέτοιο το tvtime :whistle:

Tem
07-05-06, 23:34
Δεν είναι πιθανό να έχει βγει πρόγραμμα που να κάνει την αποκωδικοποίηση των ψηφιακών σημάτων;

Εδώ έχουν βγάλει για το filmnet και τα άλλα κωδικοποιημένα κανάλια!

θεωρητικά υπήρχε μόνο κάτι για Filmnet που πρακτικά δεν δούλευε με τίποτα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση των ψηφιακών της ΕΡΤ το κόστος του Receiver είναι ασήμαντο.

iron_gr
07-05-06, 23:34
@ iron_gr
Δεν είναι κωδικοποιημένα είναι ελεύθερα ;) Ναι, γι' αυτό ακριβώς πιστεύω ότι είναι πιο λογικό να υπάρχει τέτοιο program!



Δεν είναι πιθανό να έχει βγει πρόγραμμα που να κάνει την αποκωδικοποίηση των ψηφιακών σημάτων;

Εδώ έχουν βγάλει για το filmnet και τα άλλα κωδικοποιημένα κανάλια!

Τονίζω την αντίθεση, κατάλαβες;


θεωρητικά υπήρχε μόνο κάτι για Filmnet που πρακτικά δεν δούλευε με τίποτα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση των ψηφιακών της ΕΡΤ το κόστος του Receiver είναι ασήμαντο.
Μια χαρά δουλεύει, απλά δεν έχει ήχο!

Κόστος 80€ και άνω, είναι σημαντικό για 'μένα!

Re-Ti-Re
07-05-06, 23:35
@ PascalGR
Ναι αλλά οι κάρτες TV έχουν την δυνατότητα να παίρνουν σήμα από αναλογικές κεραίες, που είναι το ίδιο.

@ iron_gr
Αυτό δεν γίνεται γιατί το filmnet εκπέμπει με αναλογικό σήμα.
Εδώ μιλάμε για ψηφιακό

iron_gr
07-05-06, 23:39
@ PascalGR
Ναι αλλά οι κάρτες TV έχουν την δυνατότητα να παίρνουν σήμα από αναλογικές κεραίες, που είναι το ίδιο.

@ iron_gr
Αυτό δεν γίνεται γιατί το filmnet εκπέμπει με αναλογικό σήμα.
Εδώ μιλάμε για ψηφιακό
Δεν έχει σημασία. Είναι RF και η κεραία μας το λαμβάνει κανονικά!

sdikr
07-05-06, 23:44
Δεν έχει σημασία. Είναι RF και η κεραία μας το λαμβάνει κανονικά!

H κεραία ναι το tuner όχι

Νικαετός
07-05-06, 23:46
Ναι , αλλά το σύστημα Rf της κάρτας αναλογικής κάρτας δεν καταλαβαίνει τίποτα , μιας και είναι φτιαγμένο να αποδιαμορφώνει μόνο αναλογικά σήματα ...δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τα ψηφιακά . Οπότε , ότι πρόγραμμα και να βάλεις ...δεν πρόκειται να σου δείξει κάτι .

iron_gr
08-05-06, 00:10
Ναι, μπράβο! Έχετε δίκιο! Βλακεία είπα. Πρέπει να τα βλέπει το tuner! :redface:

sdikr
08-05-06, 00:18
Lifeview DTV trio ...DVB-S , DVB-T , TV και FM ...όλα σε 1 και πολύ καλό capture ...

Έχει και η Pinnacle κάτι αντίστοιχο , αλλά δεν θυμάμαι λεπτομέρειες . Πάντως έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ ...;)

Μια ψήφο για την lifeview DTV trio και απο εμένα,
Και στα αναλογικά μια χαρά και στα ψηφιακά, και στα δορυφορικά, δουλέυει και με progdvb, mytheatre με τα διάφορα plugins

kadronarxis
08-05-06, 00:19
Τιμή για το Lifeview?

sdikr
08-05-06, 00:21
κοντά στα 100-110 ευρά αν δεν κάνω λάθος

kadronarxis
08-05-06, 00:23
Ωραία.! Οι γνωστές ηλεκτραγορές (media markt,κωτσόβολος)το έχουν ή υπάρχει μόνο κάπου εξειδικευμένα;

sdikr
08-05-06, 00:26
Δεν δουλέυει ομως σε mac,
Ξέρω οτι το έχει σε ενα κατάστημα διπλά στο mediteranean στην καρατάσου

kadronarxis
08-05-06, 00:30
Τι σχέση έχει το mac βρε?!
Για το firmware update εννοείς;ή για το ethernet;
Εντάξει, παίζει και windows το mac;) (μέσω virtual )

edit: ωχ...πες μου ότι μιλάς για κάρτα εσωτερική σε pc, να πέσω από την καρέκλα.

sdikr
08-05-06, 00:39
Τι σχέση έχει το mac βρε?!
Για το firmware update εννοείς;ή για το ethernet;
Εντάξει, παίζει και windows το mac;) (μέσω virtual )

edit: ωχ...πες μου ότι μιλάς για κάρτα εσωτερική σε pc, να πέσω από την καρέκλα.

Ναι για εσωτερική, δεν λέει ψηφιακά στο pc; :p

PascalGR
08-05-06, 08:29
@ PascalGR
Ναι αλλά οι κάρτες TV έχουν την δυνατότητα να παίρνουν σήμα από αναλογικές κεραίες, που είναι το ίδιο.


Ναι , αλλά το σύστημα Rf της κάρτας αναλογικής κάρτας δεν καταλαβαίνει τίποτα , μιας και είναι φτιαγμένο να αποδιαμορφώνει μόνο αναλογικά σήματα ...δεν μπορεί να κάνει τίποτα για τα ψηφιακά . Οπότε , ότι πρόγραμμα και να βάλεις ...δεν πρόκειται να σου δείξει κάτι .

Ok, τώρα έπιασα το λόγο που η απορία μου δεν παίζει. Άρα αναγκαστικά πάω για receiver.

Tnx!

Νικαετός
08-05-06, 19:01
Τι σχέση έχει το mac βρε?!
Για το firmware update εννοείς;ή για το ethernet;
Εντάξει, παίζει και windows το mac;) (μέσω virtual )

edit: ωχ...πες μου ότι μιλάς για κάρτα εσωτερική σε pc, να πέσω από την καρέκλα.

Υπάρχει και εξωτερική με usb ...και σε lifeview και σε Pinnacle (πως λέμε και σε μαύρο και σε μπεζάκι ...αυτό LOL)

kadronarxis
08-05-06, 19:23
Φέτα για κάτω από την τηλεόραση εννοείς Νίκο, έτσι;
Θα το πάρω σε μπεζάκι.:D

Νικαετός
08-05-06, 21:29
Όχι δεν εννοώ φέτα . Εννοώ κάρτα USB για το pc , για μακ δεν γνωρίζω , αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα . Αν προτιμάς σε φέτα , τότε πήγαινε σε combo δέκτη (δηλαδή και SAT και επίγεια ψηφιακή) ...

kadronarxis
08-05-06, 21:30
combo δέκτης;
παραδείγματα Νίκο;

Νικαετός
08-05-06, 21:36
Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=38202

Επίσης στο sub forum satellite , για όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν σχετικά νήματα . (Μην το βγάλουμε οφ τόπικ ΚΑΙ αυτό ;) )

@ ADSLgr.com All rights reserved.