PDA

Επιστροφή στο Forum : HoL ή Conn-x?



Tromeros
16-04-10, 09:25
Καλημέρα σε όλους,

Όπως ουσιαστικά λέει και ο τίτλος αναρωτιέμαι ποιο από τα 2 πακέτα (σε 24ΜΒ πάντα) κατα την άποψη σας αξίζει πιο πολύ.

Χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν.

* Σταθερή γραμμη χωρίς Disconnects ή προβλήματα χρονισμου κλπ.

* Αξιοπρεπείς ταχύτητες -εξαρτάται βέβαια και απο την απόσταση που έχω απο το exchange την οποία δεν γνωρίζω οπότε σε γεννικές γραμμες-

* Δεν είμαι και κανένας φανατικός gamer αλλα απο κανένα σαβ/κυριακο αν μένει χρόνος παίζω λιγάκι αρα latency να είναι κατι νορμαλ.

* Επίσης αυτο που με ενδιαφέρει είναι χρόνος που παίρνει για εγκατάσταση απο την στιγμή που γίνεται η σχετική αίτηση. Κάποια απο τις 2 εταιρίες που να έχει φήμη καθυστέρησης;

Ευχαριστώ :oneup:

baskon
16-04-10, 09:48
Εγω ειχα Hol shared LLU Μεχρι την προηγουμενη βδομαδα αλλα πλεον εχω connx γιατι με συνεφερε και οικονομικα..
Καταρχας στην Hol ειχα ζητησει να μου αλλαξουν το snr στο 9 για να συγχρονιζω λιγο ψηλοτερα.Συνηθως μολις τη βαζεις σου εχει το snr στο 11.
Θα συγκρινω Hol Με snr στο 9 με conn-x 24αρα οποτε..
Συγχρονισμος πανω κατω τα ιδια.Σταθεροτητα πανω κατω τα ιδια (πολυ καλη σταθεροτητα).
Τα Pings στον Οτε είναι 20ms τουλαχιστον λιγοτερα οποτε σε Online games ειναι καλυτερο..
Σε youtube Βλεπεις διαφορα υπερ του Οτε..
Στα υπολοιπα που εχω δει οι διαφορες ειναι ελαχιστες..
Με λιγα λογια Η Hol τωρα που δεν εχει προβληματα ειναι καλη.ΑΝ ξαναμπουκωσει τότε...
Ο Οτε ως συνηθως είναι πολυ καλος αλλα δεν ειδα καποια τρελη διαφορα.
Χρονος εγκαταστασης αναλογα την περιοχη αλλά σχεδον παντα αν κανεις αιτηση conn-x θα γινει γρηγοροτερα..

Vitruvian78
16-04-10, 10:04
To conn-x ενεργοποιείται σχεδόν αμέσως απο τη στιγμή που θα το ζητήσεις. Η ενεργοποίηση στον εναλλακτικό διαρκεί 20 εργάσιμες ημέρες και να εύχεσαι να μην μείνεις και χωρίς τηλέφωνο-ιντερνετ καμιά βδομάδα μέχρι να υλοποιήσουν την φορητότητα! Μείνε ΟΤΕ, με τις αναβαθμίσεις που έχει κάνει, ο ΟΤΕ δεν είναι πολύ πιο ακριβός πλέον.

mob
16-04-10, 10:08
Οι εναλλακτικοί έχουν το πλεονέκτημα της τιμής, ο ΟΤΕ της ποιότητας, διαλέγεις και παίρνεις. ;)

guzel
16-04-10, 12:55
Οι εναλλακτικοί έχουν το πλεονέκτημα της τιμής, ο ΟΤΕ της ποιότητας, διαλέγεις και παίρνεις. ;)

ωραίο το αστειάκι :oneup:

mob
16-04-10, 12:58
Δεν είναι καθόλου αστειάκι, είναι πραγματικότητα, ο ΟΤΕ υπερέχει σε ποιότητα υπηρεσιών.

Νikosanagn
16-04-10, 13:03
Δεν είναι καθόλου αστειάκι, είναι πραγματικότητα, ο ΟΤΕ υπερέχει σε ποιότητα υπηρεσιών.Διαφωνώ κάθετα...

guzel
16-04-10, 13:03
Δεν είναι καθόλου αστειάκι, είναι πραγματικότητα, ο ΟΤΕ υπερέχει σε ποιότητα υπηρεσιών.

υπάρχει κάποια έρευνα γι αυτό ? πιες είναι οι πληροφορίες σου ?:hmm:

mob
16-04-10, 13:07
Μπορούμε και να διαφωνούμε ;)
Συγκριτικές μελέτες δεν έχω υπόψη αλλά η προσωπική μου εμπειρία με οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα, αυτή και καταθέτω.

Νikosanagn
16-04-10, 13:16
Συγκριτικές μελέτες δεν έχω υπόψη αλλά η προσωπική μου εμπειρία με οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα, αυτή και καταθέτω. Το ίδιο κι εγώ... :)

Vitruvian78
16-04-10, 13:25
Μπορούμε και να διαφωνούμε ;)
Συγκριτικές μελέτες δεν έχω υπόψη αλλά η προσωπική μου εμπειρία με οδηγεί σε αυτό το συμπέρασμα, αυτή και καταθέτω.

Και είναι και η γενική ομολογια αυτή! :respekt: Δεν θα το αναλύσουμε περισσότερο.....ο ΟΤΕ παραμένει ο μεγαλύτερος τηλεπικοινωνιακός πάροχος της χώρας με ότι αυτό σημαίνει απο πλευράς εξυπηρέτησης, υποδομών και υπηρεσιών.....δεν θα τον συγκρίνουμε τώρα με μια εταιρεία μόλις 300.000 συνδρομητών που στηρίζεται στις υποδομές του ΟΤΕ για να προσφέρει υπηρεσίες στους πελάτες της και μόλις πάει κάτι στραβά.......ο πελάτης γίνεται μπαλάκι ανάμεσα στον ΟΤΕ και τον εναλλακτικό και δεν βγάζει και άκρη στο τέλος!

Νikosanagn
16-04-10, 13:26
Καλά που δεν θα το αναλύαμε περισσότερο...

arial
16-04-10, 13:27
Μπορει να ειναι ο μεγαλυτερος παροχος ο ΟΤΕ , αλλα και η hol εχει βελτιωθει αρκετα.

baskon
16-04-10, 13:44
Ειναι πολυ φυσικο αλλοι να εχουν θετικες εμπειριες με τον Οτε ενω αλλοι με τη Hol...
Υπαρχουν 1000 λογοι που επηρεαζουν τη ποιοτητα των υπηρεσιων θα παρει ενας πελατης..

Παρολαυτα αν κανουμε ενα γκαλοπ θα δουμε ότι περισσοτεροι ειναι αυτοι που θεωρουν τον Οτε καλυτερο....Και μιλαω για αυτους που ειχαν και τις 2 εταιριες..

Οπως ειπα και πριν αυτη τη βδομαδα εβαλα connx απο μεριζομενη Hol..
Η εμπειρια του Ιντερνετ δεν ειχε καποια τρελη διαφορα..
Παρολαυτα το fast path που σου δινει καλυτερα Pings καθως και η καλυτερη πλοηγηση σε συγκεκριμενη σελιδα (youtube) είναι γεγονοτα που δεν αμφισβητουνται...

Και με τη Hol ημουν ευχαριστημενος.Απλως στα συγκεκριμενα 2 θεματα ο Οτε υπερεχει σαφως.

antonis556
16-04-10, 14:02
Δαγκωτο Connx .... +1 :)

serf f2
16-04-10, 14:06
Connx +1

Papados
16-04-10, 14:07
Εχω συνδέσεις 4νετ ΧΟΛ και ΟΤΕ.
Ολοι έχουν τα πάνω τους και τα κάτω τους. Γεγονός είναι ότι ο ΟΤΕ στην "στραβή" είναι πιο οργανωμένος και αντιδρά καλύτερα.
Πάντως και στην ΧΟΛ βλέπω μεγάλη βελτίωση.

antonis556
16-04-10, 14:09
Η αληθεια να λεγεται , μεταξυ forthnet και HOL , η HOL εχει κανει μεγαλη προοδο :)

mob
16-04-10, 14:13
Η περιοχή έχει μεγάλη σημασία, στις μεγάλες πόλεις οι εναλλακτικοί έχουν κάποια υποτυπώδη παρουσία αλλά στην περιφέρεια απλά δεν υπάρχουν.
Ο ΟΤΕ έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι γι αυτό και είναι καλύτερη εναλλακτική για τον τελικό καταναλωτή, μονόδρομος στην περιφέρεια.
Το μόνο αντιστάθμισμα είναι οι τιμές του, που παραμένουν υψηλότερες του ανταγωνισμού με ευθύνη της ΕΕΤΤ και αυτό για να μην υπάρχει δυνατότητα μονοπώλησης της αγοράς.

Vitruvian78
16-04-10, 14:53
Η περιοχή έχει μεγάλη σημασία, στις μεγάλες πόλεις οι εναλλακτικοί έχουν κάποια υποτυπώδη παρουσία αλλά στην περιφέρεια απλά δεν υπάρχουν.
Ο ΟΤΕ έχει και το μαχαίρι και το πεπόνι γι αυτό και είναι καλύτερη εναλλακτική για τον τελικό καταναλωτή, μονόδρομος στην περιφέρεια.
Το μόνο αντιστάθμισμα είναι οι τιμές του, που παραμένουν υψηλότερες του ανταγωνισμού με ευθύνη της ΕΕΤΤ και αυτό για να μην υπάρχει δυνατότητα μονοπώλησης της αγοράς.

Ναι, αλλά με τις νέες αναβαθμίσεις στα πακέτα του, προσωπικά δεν βλέπω τους λόγους να πάει κάποιος σε ενα εναλλακτικό μια που πλέον ο ΟΤΕ προσφέρει double-play 24Mbps + απεριόριστες εθνικές κλισειςμε 10 ευρώ διαφορά το μήνα με την hol, όταν η ποιότητα του ιντερνετ είναι αρκετά καλύτερη και ξέρεις οτι σε περίπτωση προβλήματος θα υπάρξει πιο σ΄υντομη επίλυση του θέματος.

mob
16-04-10, 15:10
Συμφωνούμε, αλλά για αρκετό κόσμο τα 10Ε διαφορά είναι δέλεαρ.

electric
16-04-10, 19:22
hol είναι οικονομική

Tromeros
16-04-10, 22:36
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας.

Αρχίζω και κλίνω προς Conn-X καταρχας για τον μειωμένο χρόνο ενεργοποίησης (2 εβδομαδες Conn-X /1 μήνα HoL, σύμφωνα με τα λεγόμενα των ίδιων των εταιριών πάντα).

Το ιντερνετ είναι ενα πολύ σημαντικό κομμάτι και για την δική μου ζωή μεσω του οποίου δουλεύω και έτσι απαιτώ απρόσκοπτες υπηρεσίες και σταθερή τεχνική υποστήριξη στην περίπτωση που κάτι παει στραβά.

Δυστυχώς απ'οσο καταλαβαίνω τουλάχιστον, οι εναλλακτικοί δεν μπορούν ακόμα να προσφέρουν κάτι καλύτερο του (π)ΟΤΕ. Οπότε και επειδή βρίσκομαι στην θέση να πληρώσω τα 10 ευρώ παραπάνω (σε μεσο όρο) του Conn-X σε σχέση με άλλους ανταγωνιστές θα τους προτιμήσω.

Για άλλη μια φορά ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

bilirius
17-04-10, 02:43
connx!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.