PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντραφι ADSL



Henador
16-04-10, 13:52
Καλησπέρα σε όλους

Ελπίζω να βρω κάποιον που να μένει ή να έχει κάποια πληροφορία για το Ντράφι (πάνω απο την Παλλήνη). ΤΟ θέμα μου έχει ως εξής:
Εϊμαι κάτοικος Γλυφάδας και σκοπεύω να μείνω στο Ντράφι τελος Μαίου-αρχές Ιουνίου. Επειδή θα μεταφέρω και τα τηλέφωνα εκεί ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει η πληροφορία που μου έδωσε ο ΟΤΕ ότι το Dslam τους παρέχει 2Mbps?!!! Ισχύει κάτι τέτοιο? Δηλαδή έλεος, θα φύγω απο τα 8 για να πάω στα 2 :down:.
Επιπροσθέτως, έχει καμμια σημασία η κατάργηση της σύνδεσης ενώ θα κρατήσω τους ίδιους αριθμούς γιατί με αυτά που μου είπανε δεν πολυκατάλαβα. Μου είπαν ότι μπορώ να κρατήσω το τηλέφωνο αλλά θα ήταν καλύτερο να κάνω νέα σύνδεση για να μην έχω τυχόν προβλήματα. Δηλαδή αν μεταφέρεις τους αριθμούς σου δεν έχει πρόβλημα αλλά έχεις με το Internet?
Γενικά θέλω να έχω την καλύτερη δυνατή σύνδεση μιας δεν μπορώ να πω ότι το internet το χρησιμοποιώ μόνο για να σερφάρω.
Περιμένω συμβουλές :clap:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Θοδωρής

mezzanine
21-04-10, 09:09
Αυτό που σου είπανε, όχι δεν ισχύει. Μπορείς να βάλεις κανονικά Conn-x στα 24Mbps, εγώ είμαι στα 8 και περιμένω αναβάθμιση. Δεν είναι διαθέσιμο ακόμα το Conn-x TV αλλα είμαι σίγουρος πως δεν θα αργήσει.

http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=261

Και επειδή όπως βλέπεις τα DSLams είναι σε πολύ κεντρικό σημείου του Ντραφίου οι περισσότεροι κλειδώνουν και πολυ ψηλά. Μόλις μου κάνουν αναβάθμιση θα σου πώ που κλείδωσα εγώ, αν και είμαι σίγουρος πως θα είναι 22+ γιατί έχω attenuation 13 και SNR 28.

Henador
22-04-10, 13:24
Λοιπον..
Έδωσα το νούμερο του γειτονά μου, στον ΟΤΕ, και μου είπαν ότι υπάρχει κάλυψη μέχρι και 24Mbps στο ντράφι. Μου είπαν, εμπειρικά, οτι θα έχω 2Mbps και δυστυχώς δεν ξέρω που βρίσκεται το Dslam της περιοχής. Μου είχαν πει, παλαιότερα, ότι βρίσκεται στην Λ.Μαραθώνος...Τι να πω δε ξέρω..μάλλον πρέπει να κάνω τη συνδεση για να δω τι ψάρια πιάνω αλλα έτσι όπως μου τα λένε πάω για 2Mbps :(
24 στα χαρτιά με λίγα λόγια.

gchr
25-04-10, 13:06
και δυστυχώς δεν ξέρω που βρίσκεται το Dslam της περιοχής. Μου είχαν πει, παλαιότερα, ότι βρίσκεται στην Λ.Μαραθώνος... το dslam είναι στο link που σου εδωσε ο mezzanine. Εναλλακτικά μπορεις να το δεις και στο google maps εδω: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&hl=en&msa=0&msid=112828523066810126396.0004850cab0c7208cd066&ll=38.029907,23.90633&spn=0.002607,0.005622&z=18

Μπορεις στη συνέχεια να υπολογίσεις την απόσταση μέχρι το μελλοντικο σου σπίτι και να εχεις μια ιδέα για τη μεγιστη εφικτή ταχυτητα απο το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48807. Βεβαια εξαρταται κι απο το αν τα καλωδια περνανε από τη συντομότερη διαδρομή.

Εγω είμαι στο ~1.2 km απο το dslam, κλειδωνω στα 8.1 τα οποία "γεμίζουν" από το speedtest.ftp.otenet.gr και περιμενω αναβάθμιση

mezzanine
25-04-10, 13:18
Εχθές το βράδυ μάλιστα είχε πέσει το internet και είχα την ελπίδα πως σήμερα το πρωϊ θα είχα αναβαθμιστεί στα 24, αλλά όχι ακομα... Περιμένουμε για να δούμε τι πιάνουμε.

Henador
25-04-10, 16:23
Εγώ θα μένω Νότια απο το DSlam στην οδό Σκουφα & Πατριάρχου γρηγορίου Ε'.
Μόνο κοντά δεν είμαι δηλαδή :(

gchr
25-04-10, 19:05
Εισαι στα 2.8 km μεσω της βελτιστης διαδρομής.
Μαλλον το καλυτερο για το οποίο μπορεις να ελπίζεις είναι ~7mbps

........Auto merged post: gchr πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εχθές το βράδυ μάλιστα είχε πέσει το internet και είχα την ελπίδα πως σήμερα το πρωϊ θα είχα αναβαθμιστεί στα 24, αλλά όχι ακομα... Περιμένουμε για να δούμε τι πιάνουμε.
Ναι, για 22 ωρες ενω "κλειδωναμε" δεν καναμε logon.
Θυμασαι στην προηγούμενη αναβάθμιση ποσος χρονος πέρασε μετα την εναρξη της για να γινει και εδω? Κανενας μήνας?

Henador
25-04-10, 20:00
Κάνουν αναβάθμιση?

mezzanine
25-04-10, 22:30
Εισαι στα 2.8 km μεσω της βελτιστης διαδρομής.
Μαλλον το καλυτερο για το οποίο μπορεις να ελπίζεις είναι ~7mbps

........Auto merged post: gchr πρόσθεσε 3 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι, για 22 ωρες ενω "κλειδωναμε" δεν καναμε logon.
Θυμασαι στην προηγούμενη αναβάθμιση ποσος χρονος πέρασε μετα την εναρξη της για να γινει και εδω? Κανενας μήνας?

Θυμάμαι πως άργησε σχετικά, αλλά η αλλαγή έγινε χωρίς προβλήματα.
Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να αναβαθμιστούμε.

gchr
04-05-10, 21:45
Σημερα στις 15:50 ανεβαθμίσθημεν!:)

mezzanine
05-05-10, 08:03
Ναί αλλα με εξαιρετική γραμμή βλέπω μόλις 12 mbits και τα ping διπλασιάστηκαν...
Αν δεν έχει αλλάξει κάτι μεχρι την άλλη εβδομάδα θα πάρω τηλέφωνο.

gchr
05-05-10, 22:16
Σημερα κλειδωσα στα 13656/873
Ανεβηκε το downstream κι επεσε το upstream
Μαλλον κατι "σκαλιζουν" ακομα.
(Διορθωσα και τα SNR και Attn μου :rofl: στο προφιλ)

Signal/Noise ratio dB 10 10
Line attenuation dB 21 15

Henador
05-05-10, 23:58
Εμένα μου είπαν 2Mbps.
"Έχουμε πρόβλημα με το Ντράφι οπότε θα ξεκινήσουμε με 2αρα"....

mezzanine
14-05-10, 10:36
Ενημέρωσα στο 1242 για τις χαμηλές ταχύτητες και σήμερα το πρωϊ μου την φτιάξανε.
Κλειδώνει σχεδόν στα 19Mbits με SNR 10.0. Ολα καλά, κατεβάζω με 2mbytes/sec.

gchr
15-05-10, 17:23
Εγω συνεχιζω να κλειδωνω στα 13574/909 kbit/s

Στο my.otenet.gr τι S? εχει το προφιλ σου?

mezzanine
17-05-10, 19:05
S4 έχει.
Σταθεροποιήθηκε νομίζω η γραμμή, κλειδώνω και στα 20 πολλές φορές. πάντως ποτέ κάτω απο 18.
Πάει πολύ καλα.

touristas97
08-10-10, 00:10
http://www.speedtest.net/result/981987584.png (http://www.speedtest.net)

einai auto 24 Mbps?
Mas koroideuei o OTE ?

kover
08-10-10, 10:44
Δώσε τα στατιστικά της γραμμής σου. Μπορεί να μη σε κοροιδεύει κανένας.

thanasisge
10-10-10, 13:08
Μη στενοχωρίεσαι γιατί είναι σύνηθεσ να κλειδώνεις εκεί γύρω στα 3-4 και να σου λέει να σε ρίξει στα 2 για να μην πληρώνεις κιόλας.

ΥΓ. Όπως έιπες ... "Μπορεί..."

touristas97
20-10-10, 12:01
και καλα 24...
ετσι ειναι μωρε τα 24 ???
μπραβο κυριε ΟΤΕ, συγχαρητηρια για τις υπηρεσιες σας...
ρε πΟΤΕ !!!
αντε να ερθει στο Ντραφι καμμια σοβαρη εταιρια να δουμε μια ασπρη μερα

kover
21-10-10, 07:51
και καλα 24...
ετσι ειναι μωρε τα 24 ???
μπραβο κυριε ΟΤΕ, συγχαρητηρια για τις υπηρεσιες σας...
ρε πΟΤΕ !!!
αντε να ερθει στο Ντραφι καμμια σοβαρη εταιρια να δουμε μια ασπρη μερα

Διάβασε τα άρθρα για το τι επιρεάζει τη ταχύτητα σου. Όποια εταιρία και να έρθει το πιό πιθανό είναι να σου δώσει μικρότερη ταχύτητα του ΟΤΕ. Καλημέρα και καλά μυαλά

matelas
21-10-10, 10:33
αντε να ερθει στο Ντραφι καμμια σοβαρη εταιρια να δουμε μια ασπρη μερα


Πιστεψέ με η ποιο σοβαρή εταιρία σήμερα είναι αυτή, ο οτε.

Jorge11
16-08-11, 13:13
Αγαπητοί και αγαπητές καλησπέρα και από μένα...

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: μένω και εγώ Ντράφι και έχω βάλει ιντερνετ (δόξα τω θεώ, μια χαρά ταχύτητα έχει)...Όταν ενεργοποιήσαμε το ίντερνετ μας προώθησαν και το conn x tv το οποίο και αγοράσαμε γιατί μας είχαν πει ότι το connx tv Λειτουργεί μόνο όταν εφόσον έχουμε καλή ταχύτητα ίντερνετ(το οποίο, έχουμε)...Μετά πολλά, διαπιστωσαμε, αφού ήρθε και ο τεχνικός του ΟΤΕ, ότι η εν λόγω υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί για την περιοχή του Ντραφίου, άσχετα δηλαδή από όσα μας έλεγαν οι πωλητές, και αυτοί που εξυπηρετούσαν τηλεφωνικά..Κρατήσαμε ωστόσο τον εξοπλισμό, για όταν΄έρθει η υπηρεσία στο ντράφι...
Έχει περάσει περίπου ένα εξάμηνο, από τότε, ίσως και παραπάνω...Μήπως εσείς που είστε πιο ενημερωμένοι έχετε ακούσει κανένα καλό νέο??? Εχει πάρει και πολύ ποδόσφαιρο φέτος το connx tv, και θέλουμε πολύ να έχει ενεργοποιηθεί!!!

ExCiZieR
22-08-11, 16:54
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα και απο μενα. Σκεφτηκα να ανοιξω καινουργιο post αλλα αφου υπαρχει αλλο σχετικο με το -προβληματικο?- Ντραφι συνεχιζω εδω.

Παρακαλω θα ηθελα καποια συμβουλη/βοηθεια/σχολιο σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω. Μενω και εγω στο Ντραφι και εχω συνδεση ΟΤΕ και απο τοτε που ενεργοποιησα συνδεση ADSL εδω και μερικα χρονια ειμαι στα... 2Μbit :(

Δυστυχως ομως η ενασχοληση/δουλεια μου με το ιντερνετ οπως καταλαβαινετε την σημερων ημερα ειναι ανεπαρκης με αυτην την ταχυτητα, καθως δεν το χρησιμοποιω μονο για web-browsing.

Βλεποντας τον παρακατω χαρτη που παραθεσαν οι φιλοι πιο πανω ειδα που βρισκεται το DSLAM στο Ντραφι και σε περιπου ποση αποσταση απο εμενα.


το dslam είναι στο link που σου εδωσε ο mezzanine. Εναλλακτικά μπορεις να το δεις και στο google maps εδω: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8&t=h&hl=en&msa=0&msid=112828523066810126396.0004850cab0c7208cd066&ll=38.029907,23.90633&spn=0.002607,0.005622&z=18

Εγω ειμαι στην οδο Λεωντιου, για οσους γνωριζουν την περιοχη, αλλα στο βορειο τμημα της, βορειοδυτικα απο το σημειο που βρισκεται το DSLAM. Δεν μπορω να υπολογισω την αποσταση με ακριβεια χιλιομετρικα καθως δεν ξερω και απο που περνανε τα καλωδια του ΟΤΕ. Πηρα τηλεφωνο τον ΟΤΕ να δω πως μπορω να αναβαθμισω την ταχυτητα, καθως ειδα οτι η περιοχη παρεχει εως 24Mbit, μου ειπαν οτι δεν γινεται και οτι τοσο μπορει να δωσει (2Μbit). Φανταστειτε οτι αν πηγαινα εστω στα 4-5 Mbit θα ηταν τεραστια αναβαθμιση για εμενα και φυσικα θα το εκανα ακομα και αν πληρωνα στα 24. Μου ειπαν οτι ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να λειτουργησει εως καθολου. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει 100% διοτι δεν ξερω με την κοπελα που μιλησα αν ηταν Τεχνικος η απλα απο το Τηλεφωνικο Κεντρο.

Θελω λοιπον την βοηθεια σας τι θα με συμβουλευατε να κανω. Ειναι δυνατον να μην μπορω να εχω ταχυτητα ανω των 2Mbit εν ετει 2011? Ενταξει δεν ειναι και το πιο κεντρικο σημειο αλλα δεν ειμαστε και στην μεση του πουθενα, παντου σπιτια εχει γυρω γυρω.

Ευχαριστω πολυ.

SkyNet
23-08-11, 16:11
Πολύ απλά ζήτησέ τους να σε αναβαθμίσουν στα 24mbit και δες πόσο θα κλειδώσεις.
Κατόπιν πράττεις ανάλογα.

mezzanine
24-08-11, 16:27
Αγαπητοι φιλοι καλησπερα και απο μενα. Σκεφτηκα να ανοιξω καινουργιο post αλλα αφου υπαρχει αλλο σχετικο με το -προβληματικο?- Ντραφι συνεχιζω εδω.

Παρακαλω θα ηθελα καποια συμβουλη/βοηθεια/σχολιο σχετικα με το προβλημα που αντιμετωπιζω. Μενω και εγω στο Ντραφι και εχω συνδεση ΟΤΕ και απο τοτε που ενεργοποιησα συνδεση ADSL εδω και μερικα χρονια ειμαι στα... 2Μbit :(

Δυστυχως ομως η ενασχοληση/δουλεια μου με το ιντερνετ οπως καταλαβαινετε την σημερων ημερα ειναι ανεπαρκης με αυτην την ταχυτητα, καθως δεν το χρησιμοποιω μονο για web-browsing.

Βλεποντας τον παρακατω χαρτη που παραθεσαν οι φιλοι πιο πανω ειδα που βρισκεται το DSLAM στο Ντραφι και σε περιπου ποση αποσταση απο εμενα.



Εγω ειμαι στην οδο Λεωντιου, για οσους γνωριζουν την περιοχη, αλλα στο βορειο τμημα της, βορειοδυτικα απο το σημειο που βρισκεται το DSLAM. Δεν μπορω να υπολογισω την αποσταση με ακριβεια χιλιομετρικα καθως δεν ξερω και απο που περνανε τα καλωδια του ΟΤΕ. Πηρα τηλεφωνο τον ΟΤΕ να δω πως μπορω να αναβαθμισω την ταχυτητα, καθως ειδα οτι η περιοχη παρεχει εως 24Mbit, μου ειπαν οτι δεν γινεται και οτι τοσο μπορει να δωσει (2Μbit). Φανταστειτε οτι αν πηγαινα εστω στα 4-5 Mbit θα ηταν τεραστια αναβαθμιση για εμενα και φυσικα θα το εκανα ακομα και αν πληρωνα στα 24. Μου ειπαν οτι ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να λειτουργησει εως καθολου. Τωρα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει 100% διοτι δεν ξερω με την κοπελα που μιλησα αν ηταν Τεχνικος η απλα απο το Τηλεφωνικο Κεντρο.

Θελω λοιπον την βοηθεια σας τι θα με συμβουλευατε να κανω. Ειναι δυνατον να μην μπορω να εχω ταχυτητα ανω των 2Mbit εν ετει 2011? Ενταξει δεν ειναι και το πιο κεντρικο σημειο αλλα δεν ειμαστε και στην μεση του πουθενα, παντου σπιτια εχει γυρω γυρω.

Ευχαριστω πολυ.

Εχεις κοιτάξει την καλωδίωση σου μέσα στο σπίτι;
Αν βάλεις μόνο το modem πάνω στην γραμμή τι στατιστικά βγάζεις;
Η Λεοντίου είναι 2-3 χιλιόμετρα δρόμος οπότε καταλαβαίνεις πως αναλόγως με την θέση σου μπορεί όντως να είσαι στο όριο.

Δές τις καλωδιώσεις σου και αν είναι όλα οκ θα δούμε και τα στατιστικά σου.

Το πρόβλημα με το ντράφι είναι οι αποστάσεις, θα έπρεπε να υπήρχε και δεύτερο container με dslams στην κορυφή της Δωριέων για να καλύψει σωστά την περιοχή.

Πάντως εγώ που είμαι δίπλα στο DSLam είμαι πάρα πολυ ευχαριστημένος με την υπηρεσία.

ExCiZieR
25-08-11, 02:22
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις.

Μπηκα στις ρυθμισεις του ρουτερ να δω καποια στοιχεια που ισως βοηθησουν να καταλαβετε την ποιοτητα της γραμμης. Ομολογω δεν το ψαξει με αυτες ορολογιες, βλεποντας ομως μερικες απο αυτες στο προφιλ σας μαλλον θα δωσουν μια ιδεα για το προβλημα, ελπιζω τουλαχιστον.


Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 8.4 23.4
Attenuation (dB): 41.0 22.6
Output Power (dBm): 12.9 19.5
Attainable Rate (Kbps): 3041 1116
Rate (Kbps): 2044 508
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 11 12
B (number of bytes in Mux Data Frame): 38 13
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 6 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 10 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.6577 15.0000
L (number of bits in PMD Data Frame): 596 128
D (interleaver depth): 96 4
Delay (msec): 15 15
Super Frames: 37214454 39010189
Super Frame Errors: 82 0
RS Words: 3795874400 2818608
RS Correctable Errors: 434257 0
RS Uncorrectable Errors: 1932 N/A
HEC Errors: 63 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 3007744236 2055271407
Data Cells: 1127339783 288443338
Bit Errors: 0 10222
Total ES: 52 17
Total SES: 0 14
Total UAS: 34 2767

Κατι μου λεει οτι αυτο το "Attainable Rate (Kbps): 3041" ειναι ο λογος που δεν παει πιο πανω η γραμμη ε? Οπως και το "Attenuation (dB): 41.0" :(

Την καλωδιωση του σπιτιου με πιο τροπο μπορω να δω αν ειναι καλη η οχι, διοτι να βρω τον ηλεκτρολογο οταν κατασκευαστηκε το σπιτι ειναι λιγο δυσκολο, μαλλον εννοειτε να φερω καποιον ειδικο εδω να το τσεκαρει και να δει αν παιρνει διορθωση σε περιπτωση προβληματος. Αν οχι ειναι καθαρα θεμα αποστασης και ελπιζω σε τοποθετηση κοντινοτερου DSLAM? :(

mezzanine
25-08-11, 13:34
Ευχαριστω θερμα για τις απαντησεις.

Μπηκα στις ρυθμισεις του ρουτερ να δω καποια στοιχεια που ισως βοηθησουν να καταλαβετε την ποιοτητα της γραμμης. Ομολογω δεν το ψαξει με αυτες ορολογιες, βλεποντας ομως μερικες απο αυτες στο προφιλ σας μαλλον θα δωσουν μια ιδεα για το προβλημα, ελπιζω τουλαχιστον.


Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0
Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 8.4 23.4
Attenuation (dB): 41.0 22.6
Output Power (dBm): 12.9 19.5
Attainable Rate (Kbps): 3041 1116
Rate (Kbps): 2044 508
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 11 12
B (number of bytes in Mux Data Frame): 38 13
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 16
T (Mux Data Frames over sync bytes): 6 4
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 10 16
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.6577 15.0000
L (number of bits in PMD Data Frame): 596 128
D (interleaver depth): 96 4
Delay (msec): 15 15
Super Frames: 37214454 39010189
Super Frame Errors: 82 0
RS Words: 3795874400 2818608
RS Correctable Errors: 434257 0
RS Uncorrectable Errors: 1932 N/A
HEC Errors: 63 0
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 3007744236 2055271407
Data Cells: 1127339783 288443338
Bit Errors: 0 10222
Total ES: 52 17
Total SES: 0 14
Total UAS: 34 2767

Κατι μου λεει οτι αυτο το "Attainable Rate (Kbps): 3041" ειναι ο λογος που δεν παει πιο πανω η γραμμη ε? Οπως και το "Attenuation (dB): 41.0" :(

Την καλωδιωση του σπιτιου με πιο τροπο μπορω να δω αν ειναι καλη η οχι, διοτι να βρω τον ηλεκτρολογο οταν κατασκευαστηκε το σπιτι ειναι λιγο δυσκολο, μαλλον εννοειτε να φερω καποιον ειδικο εδω να το τσεκαρει και να δει αν παιρνει διορθωση σε περιπτωση προβληματος. Αν οχι ειναι καθαρα θεμα αποστασης και ελπιζω σε τοποθετηση κοντινοτερου DSLAM? :(

Τα στατιστικά δεν φαίνονται κακά, αλλά με attenuation 41.0 θα έπρεπε να πιάνεις κανένα 8άρι.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βγάλεις όλες τις συσκευές απο τις πρίζες και να βάλεις το modem μόνο του χωρίς φίλτρο η splitter όσο πιο κόντα γίνεται στο σημείο που μπαίνει στο σπίτι η γραμμή του ΟΤΕ.
Οταν το κάνεις αυτό ξαναστείλε τα στατιστικά που θα σου βγάλει η γραμμή και βλέπουμε πάλι.

Henador
07-10-11, 09:52
Καλημερα ντραφιοτες :)

Με τα πολλα έγινα και εγω γειτονας και πηρα αυτο που μου αξιζει :D
Εχω 'κλειδωσει' στα 5Mbps και ευτυχως μου αλλαξανε τη γραμμη σε Fast Path (την ηθελα για MMO).
Ωστοσο απο 5/10 μεχρι και σημερα 7/10 παρατηρησα τρελες αλλαγες στο ping (απο 60ms up to 500ms για μερικα δευτερολεπτα και ξανα στα φυσιολογικα). Σε γενικες γραμμες το ms είναι παρα πολυ καλό εκτός απο αυτα τα πάνω κατω της γραμμης. Ετσι ειπα και εγω να κανω trace route και βρηκα οτι σε 3-4 hops είχα 100% απωλεια πακετων. Πήρα τον ΟΤΕ να δηλωσω βλάβη και μου ειπαν αρχικα να μου κανουν reset στη γραμμή!!! Φυσικα και δεν άλλαξε κατι οποτε τους ξαναπηρα. Τη 2η φορά με ρώτησαν αν αυτο γίνεται τις τελευταιες μερες και με τα πολλα ότι είναι ενημεροι για μια βλάβη?! Κατι σε BB κατι μου είπε..μου διαφευγει και οτι αμα συνεχιστει τις επομενες μερες να ξανακαλεσω.
Έχετε ακουσει ή παρατηρησει κάτι μηπως?

ΥΓ: Φιλε ExCiZieR

Μάλλον και εσύ τα ιδία περνας.
41 line att. σημαίνει οτι εισαι σε αποσταση 3χμ περιπου απο το DSlam. Τα 8Mbps είναι το μεγιστο που θα πιασεις. Εγω για να καταλαβεις το 'κλειδωσα' στα 8Mbps για εχω SNR Margin πάνω απο 9.5db. Αυτο θεωρητικα για να μην εχω αποσυνδεσεις (μιας και είχα κατω απο τα 9). Επισης αλλαξα τη γραμμη απο Interleave σε Fast path. Αυτο το συνιστω ΜΟΝΟ σε όσους θελουν χαμηλο ping (παραδειγμα αν παιζεις MMO).
Το μονο που με ανησυχει στη περιπτωση σου ειναι οτι ανεβαινοντας απο τα 2-3Mbps στα 5Mbps θα πεσει το SNR σου και φυσιολογικα θα εχεις αποσυνδεσεις οποτε δεν ξερω αν θα το προτεινα. Μένω στη Σκουφα εξου και το line att. μου οπως θα δεις παρακατω.

ADSL Link
============================
Connection Speed: 5963 kbps
Line Attenuation: 46.5 db
Noise Margin: 10.1 db

Και ευχαριστημένος είμαι...

ExCiZieR
17-02-14, 18:40
Το ξεθαβω... μολις με ενημερωσε ενας ξαδερφος για ForthnetSAT 3play και χαρηκα προς στιγμην... μεχρι που ειδα τα ψιλα γραμματα με Πολιτικη Ορθης Χρησης 10GB και μπουρδες... οποτε εν ετη 2014.... στον νομο της πρωτευουσας της χωρας, που προεδευει στας EU, ακομα με τα 2mbit!

Κανα νεοτερο εχει μαθει κανεις με την αναπτυξη του ιντερνετ εδω? η ακομα μπανανες?
Ελατε να χτισετε κι αλλοι σπιτια! Μπας και βαλουν και κανα DRSLAM και πιο πανω!

Η να περιμενω το free WiFi του Αντωνη? /sarcasm

ΗΜΑΡΤΟΝ 2mbit...

*echo*

@ ADSLgr.com All rights reserved.